Happel teruggekeerd van dwaalweg rgentina '78 Protest van pers MORGEN MOGELIJK OP KENNY DALGLISH Duel tegen Peru haalde Poortvliet uit anonimiteit N II 12 13 1 SPORT 19 7 8 JUNI 1 0 ZATERDAG I life Drie spitsspelers tegen Schotland I 5 Arie de Vroet: een spion s 7- ;en. bruisende slechte prestatie lever, kan ik er ook naast staan. Maar ik zal alles geven om weer een goede prestatie te leveren.”. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Ernst Happel maakt zich orgen. De interimbondscoach is niet al- een bang voor zeer felle tegenstand van ichotland, maar hij is er meer nog dan in e voorgaande twee wedstrijden voor be- reesd dat het spel van zijn formatie in de .ónmogelijke” grasmat van het stadion an Mendoza zal smoren. Daarom weigert e Oostenrijker ook verder te kijken dan norgen; naar de mogelijkheden in de weede ronde. De vraag of het wellicht «ter is in verband met de komende oppo- enten om nu als tweede achter Peru in roep IV te eindigen, maakt hem zelfs waad. „Wat is dat voor een onzin? We ebben ons theoretisch en praktisch nog iet gekwalificeerd. We nroeten zondag erst nog iets presteren. Dat is het enige rat op dit ogenblik van belang is”. Door dit WK-toernooi zal de „marktwaarde” van Poort vliet waarschijnlijk dan ook aanzienlijk stijgen. „Ja, ik kan me nu wel voorstellen dat er meer clubs belangstel ling voor me krijgen. Maar vlak voor het WK-toernooi heb ik al een mondelinge afspraak met PSV gemaakt over een Het ontbreken van een geldige kaart voor Nederlands spion was overigens niet te wijten aan een tekortschieten van de KNVB- organisatie, maar aan een foutje van de Argentijnen, die zich een nummer hadden vergist, en De Vroet een plaatsbewijs hadden toegestuurd voor de volgende wedstrijd in de midden-Argentijnse industriestad. De problemen leken tamelijk moeilijk oplosbaar, tot de 59-jarige voetbaltrainer de knoop doorhakte en uitriep: „Laat maar, ik zoek het zelf wel uit.” De Argentijnen haalden onbegrijpend de schouders op, zij willen behulpzaam zijn, voor zelfdoenerij echter is weinig ruimte binnen de organisatie en waarschijnlijk niet alleen daar. De Vroet, toch een klein beetje 007, kwam terecht waar hij zijn wilde en zal het kaartje voor de volgende wedstrijd in Cordoba stellig niet gebruiken. „Het is te verwachten dat Zwartkruis de volgende keer zal gaan kijken en daar ben ik dolbij mee. Het is een karwei dat gedaan moet worden, maar ik zou veel liever bij de ploeg zijn, met de spelers ben je emotioneel gebonden, met de tegenstanders natuurlijk niet.” Welke wedstrijd Zwartkruis in het weekeinde gaat bekijken, staat nog niet helemaal vast. De Vroet vertelde: „Wij weten niet voor zondagavond definitief welke ploeg voor ons het belangrijk ste is. Wij zullen er met ons drieën over moeten praten. Wat mij betreft, geloof ik dat wij bij de planning zullen moeten uitgaan van een eerste plaats voor Nederland, dat lijkt mij nog steeds het meest waarschijnlijke. Ik kan mij namelijk niet voorstellen dat wij van de Schotten verliezen, integendeel. En voor de andere wedstrijd denk ik dat Peru geen grote overwinning op Iran zal behalen. Bij die overwegingen heb ik mij niet laten misleiden door MENDOZA (ANP). Arie de Vroet, een van de drie Neder landse bondscoaches in Potrerillos, zal in de wedstrijd tegen Schotland voor het eerst Nederland zien spelen. De Vroet is twee keer in Cordoba geweest, eerst bij Schotland-Peru, vervolgens bij Iran-Schotland. Een Nederlandse spion, maar bepaald geen 007. Toch heeft De Vroet een paar trekjes mee naar Cordoba genomen, die ook een echte spion niet zouden misstaan. Hij slaagde er bijvoorbeeld in woensdagavond alle controles te passeren zonder in het bezit te zijn van een geldig plaatsbewijs. Een niet geringe prestatie in een beveiligde samenleving als die van het wereldkampioenschap voetbal. Zeker niet voor een man die het Spaans niet vloeiend over de lippen krijgt, maar natuur lijk wel bevoordeeld is door het officiële legitimatiebewijs. Iedereen dacht dat mijn verloofde Marlies Goossens het mij uit mijn hoofd had gepraat om naar Argentinië te gaan, maar dat was beslist niet waar.” De jonge PSV’er, die zijn carrière in het eerste elftal van de zaterdagclub Arnemuiden begon, maar die op 16-jarige leeftijd al door de Eindhovense club werd aangetrokken, is zelfs geneigd zijn uitmuntende prestatie tegen Peru te bagatelliseren: „Die man is razendsnel maar ik had het geluk dat hij zelden sprintend in de diepte ging. Hij wilde de bal steeds in de voeten gespeeld krijgen. Maar door hem kort af te dekken, had ik er toch niet zo’n moeite mee. Ik wist, precies wat Happel van me verwachtte.” Enkele maanden geleden nog zag Poortvliet het Neder lands elftal helemaal niet zitten. „Ik bedankte zelfs voor de selectie. Een blessure en de druk van het Europa- Cupvoetbal brachten me aan het twijfelen. Ik was bang dat ik met die extra druk van het geselecteerd zijn voor de Oranjegroep minder goed zou gaan spelen voor mijn club. Ger Lagendijk van de WCS, maar vooral de vader van Jan Poortvliet overtuigden hem er ten slotte van dat hij die kans moest grijpen. „Maar ik heb er nooit van durven dromen werkelijk in het Nderlands elftal te spelen tijdens dit WK-toernooi. Ik blijf wel met beide benen op de grond staan. Iedere individuele voetballer is ook afhankelijk van het wel of niet goed draaien van het hele elftal. Als ik één Bij een wedstrijd concentreer je minder op het duel als geheel dan op de prestaties van een bepaald elftal. Bij Iran-Schotland heb ik bijvoorbeeld maar heel weinig naar de Iranezen gekeken. Ik zou niet kunnen zeggen of die kleine halfspeler met die baard goed heeft gespeeld, of niet. Ik heb hem wel een aantal zeer goede dingen zien doen, maar ik heb geen totaalbeeld van zijn prestatie. Mijn aandacht was gericht op de Schotten. Ik moet trouwens eerlijk bekennen dat het mij moeite heeft gekost mij volledig op hen te concentreren. Het was zo’n onvoorstelbare vervelende vertoning van de Schotten.” Poortvliet („Ik geef mézelf een redelijke kans om ook tegen Schotland te worden opgesteld”) verwacht dat Ernst Happel hem tegen deze Britten de opdracht zal geven om aan de spits Kenny Dalglish te kleven. „Ik heb Dalglish op de televisie gezien in de Europa-Cupfinale van Liverpool tegen FC Brugge. De Engelsen maken nogal ophef van die spits. Ja, ik vond ook dat hij op Wembley tegen de Belgen nogal middelmatig liep te voetballen. Maar ik onderschat hem geen moment, want hij brak een keer goed door en scoorde toen wel het winnende doel punt voor Liverpool. Daarom blijf ik iedere seconde geconcentreerd tegen hem spelen als Happel me inder daad op die Dalglish zet.” Poortvliet wil het wel toegeven: „In Potrerillos verveel ik me soms wel, maar ik blijf hier toch maar liever zitten, want als we moeten verkassen naar een andere plaats, zal het toch wel niet anders zijn. In ieder geval kunnen we de dagen nu al gaan aftellen. Last van heimwee heb ik geen moment, maar natuurlijk verlang ik wel eens naar Eindh oven en naar Arnemuiden. Maar dat is normaal.” Met zekerheid weet Poortvliet wel te voorspellen dat het ook tegen Schotland weer geen schitterende partij voetbal Zal worden. „Dat ligt niet aan Nederland of aan de tegenstander, maar aan dit veld. Welk elftal hier ook komt spelen, op die zachte grasmat is goed spel vrijwel onmoge lijk.” Maar het optimisme laat de PSV’er niet in de steek: geen enkele zin. Daardoor zijn de defen sief ingestelde ploegen hier in het voor deel Dat hebben we ook kunnen zien in onze wedstrijden tegen Iran en Peru. Met tactiek was er tegen beide teams niet veel te beginnen. We hadden echt niet zoveel problemen met beide tegenstanders; we hadden eigenlijk alleen maar problemen met het veld”. Van kritiek op zijn spelers naar aanlei ding van de zeer matige vertoningen in de voorgaande wedstrijden wil Happel dan ook niets horen. „Je kunt ze eigenlijk al leen maar verwijten dat zij in de laatste twintig minuten tegen Peru niet hebben geprofiteerd van de specifieke mogelijkhe den van Nanninga; dat ze niet zijn overge schakeld op het geven van hoge ballen voor het doel van Peru. Hij had als kopspe- cialist wellicht voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen, maar die mogelijkheden zijn pièt uitgebuit. Verder kan ik alleen maar zeggen dat we straks, als we ons voor de tweede ronde hebben geplaatst, maar moeten kijken wat we op een ander, beter veld presteren. Ik verwacht dan een ander, veel bewegelijker Nederlands elftal”. Of Oranje en dus ook Happel de kans krijgen om wat van de nu totaal verspeel de glans terug te winnen, hangt af van de vraag of Schotland zondag uit het WK- toernooi kan worden gewipt. Door de af gang van de Britten in de duels met Peru en Iran zijn de Nederlandse perspectieven zeer goed. Er kan zelfs met een marge van twee treffers wórden verloren. Zoals gebruikelijk wilde Happel zijn op stelling nog niet prijsgeven. „We moeten de laatste training van vandaag afwach ten. Verder heb ik nog geen rapport van Arie de Vroet, die de wedstrijd Schotland- Iran heeft bekeken. Ook gaan we straks nog hier in Mendoza naar de tv-beelden van die ontmoeting kijken”, aldus de bondscoach. Het is ook nog de vraag of Happel over Johan Neeskens kan beschikken. Bonds- arts Frits Kessel is vrij optimistisch. „Van zijn beenblessure heeft Johan praktisch geen last meer, maar zijn borstkast heeft vandaag op zeventig procent gefunctio neerd. Met nog 48 uur voor de wedstrijd te gaan, vind ik dat geen slechte zaak”. Nees kens zelf ziet het somberder in. „Zeventig procent vind ik wat te veel gezegd. Zelf meen ik dat ik maar op zo’n vijftig procent zit. Maar ik wil er niet over piekeren. Ik heb nog twee dagen, en het beste is dat we gewoon afwachten". Gezien al deze achtergronden, ligt het voor de hand dat Happel zondag met de volgende basisopstelling voor de dag zal komen: Jongbloed; Suurbier, Rijsbergen, Krol, Poortvliet; Neeskens of Haan, Jan sen en Willy van de Kerkhof; René van de Kerkhof, Nanninga en Rensenbrink. De Oostenrijkse scheidsrechter Line- mayer is door de FIFA aangewezen om de strijd tussen Nederland en Schotland te leiden. nieuw contract voor drie jaar.” Als er inderdaad vorstelij ke aanbiedingen van andere clubs komen, kan de jeugdi ge Zeeuw zich voorstellen dat er opnieuw over het con tract met PSV zal worden gepraat. Poortvliet: „Maar het is stom toeval, dat ik het nieuwe, driejarige contract met PSV nog niet getekend heb. Het contract was tijdens de bespreking gewoon nog niet klaar. Als het op tafel had gelegen, had ik er mijn handtekening al onder gezet. PSV is een fantastische club, maar iedere speler die tijdens zo’n WK-toernooi een goede prestatie neerzet, wordt ook voor zijn eigen club meer waard. Dat besef ik wel.” Zelf is Poortvliet ook stomverbaasd over de kalmte en het zelfvertrouwen waarmee hij voor zijn eerste WK- wedstrijd het veld binnenwandelde. „Toen ik in de eerste Europa-Cupwedstrijd van PSV tegen Barcelona door Rijvers op Johan Cruijff werd gezet, stond ik eerst werke lijk te trillen van de zenuwen op mijn benen. Maar dat heb ik hier geen moment gehad. Ik heb die Munante eens aangekeken en alleen maar gedacht: „Ik moet en zal je afstoppen.” (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Eén wedstrijd in het WK-toernooi heeft Jan Poortvliet slechts nodig gehad om plotseling in het middelpunt van de schijnwerpers van de internationale pers te staan. De ranke verdediger van PSV maakte in het Europese topvoetbal al vrijwel alles mee wat er te beleven is: landstitels, slopende Europa-Cupduels en zelfs de triomf van het veroveren van een Europese beker. Maar dat alles kon hem voor de wereldpers toch nog niet uit een betrekkelijke anonimiteit halen Maar nu Poortvliet op het wereldpodium, dat het WK-toernooi is, schitterde door de gevreesde Peruaanse „raket” Juan Munante uit de wedstrijd te spelen, is hij een begeerde „prooi” voor de internationale pers. De vergelijking dringt zich op met de snelheid waarmee Wim Rijsbergen vier jaar geleden in West-Duitsland ook ineens wereldroem verwierf. Cruijff, Neeskens, Rensen brink, Van Hanegem, de wereldpers kende hen al voor het WK-toernooi op Duitse bodem begon. Maar Rijsbergen. was toen een verrassende nieuwe ontdekking als een van de beste voorstoppers van het toernooi. Met diezelfde stormachtige snelheid is Jan Poortvliet nu in het felle publiciteitslicht van de wereldpers terecht gekomen De pas 22-jarige Zeeuw ondergaat die bruisende publi citeitsgolf met een verbluffende kalmte, al is hij een van de jongste spelers van ’s werelds meest belangrijke voet baltoernooi. Laconiek laat hij weten: „Ik ben hier voor één ding gekomen: zo goed mogelijk voetballen Dat is mijn vak En ik leer hier in een enorm tempo ontzettend veel Ik heb tegen vele groten gespeeld: Cruijff, Papi, Breitner, Sparwasser; maar het is toch niet te vergelijken met de tegenstanders die ik hier moet afstoppen. Spelen tegen die Zuidamerikaanse dribbelkoninkjes, tegen die watervlug- ge zwartjes is weer eens heel wat anders.” Maar duidelijk realiseert Poortvliet zich ook dat zijn carrière door die ene wedstrijd met het Nederlands elftal in het WK-toernooi in een bruisende stroomversnelling is terecht gekomen. Want de internationale sportpers heeft hem ontdekt als het nieuwe talent in de verdediging van het Oranjeteam. Poortvliet: „En ik ben er eigenlijk wel van overtuigd dat ik nu meer wedstrijden hier in Argenti nië zal spelen. De tactiek met vier verdedigers tegen Peru klopte veel beter dan het concept dat Nederland eerder toepaste. En dat vergroot-mijn kansen om te spelen.” „We kunnen het met deze verdedigingstactiek nog ver brengen. Voor mij is Argentinië na wat ik tot nu toe op de televisie heb gezien de grote favoriet. Ze hebben geweldig materiaal en ze spelen de hele wedstrijd in een enorm tempo.” ten een sensationele prestatie geleverd, maar zowel uit het rapport van Arie de Vroet als uit de tv-beelden was toch geble ken dat de Zuidamerikanen vanuit een behoudend concept opereerden. Het was ook duidelijk dat Peru Oranje defensief zou tegemoet treden. Een puntenverdeling zou de équipe van trainer Calderon im mers een voortreffelijk uitzicht op een positie bij de laatste acht verschaffen. Hoewel Happel het openlijk nooit zal willen toegeven, is het wel duidelijk dat hij is teruggekeerd van de dwaalweg die hij voor het treffen met Peru was ingeslagen. Het spelen met twee spitsen is hem gewoon opgebroken, hetgeen overigens voor een deel ook te wijten is aan het voor de Nederlanders zo moeilijk bespeelbare veld. „Je moet het niet zien als een ex cuus”, benadrukt de plotseling vrij spraakzame Wener. „Iedereen kan weten dat ik noch als voetballer noch als trainer ervan houdt om met excuses voor slechte prestaties te komen aanzetten. Maar in dit geval ligt het anders”. De bondscoach kwam tot deze conclusie nadat hij vrijdagmorgen met zijn spelers op het bjjveld van het stadion had ge traind. Hij was naar Mendoza uitgeweken omdat het trainingsveld bij het hotel Po trerillos door de nachtvorst weer eens on bespeelbaar was. „De spelers hebben van af het begin over de grasmat van het stadion geklaagd. En ik moet zeggen te recht. Dit gras remt ontzettend. Je kunt hier gewoon niet normaal een bal schieten. We hebben vandaag minstens zes varian ten doorgenomen, maar het lukte gewoon niet. Ik ben toch niet blind. Ik weet welke van mijn spelers een goed schot in hun benen hebben, maar dat kwam er op dit veld echt niet uit”. Happel had een typerende vergelijking gevonden om de handicap van het veld aan te geven. „Het is ongeveer hetzelfde als wij in Oostenrijk gewend zijn als we tijdens de winter voor de competitie spelen met een sneeuwlaag van een meter. De bal smoort. Schieten van afstand heeft ook (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Eindelijk ontplofte dan de bom. Vanaf de eerste dag van het Argentijnse avontuur bestond er bij de Nederlandse sportjournalisten en fotografen al grote onvrede over het publicrelationsbeleid van de KNVB, maar tot een massale recht streekse confrontatie tussen beide partijen was het nog niet gekomen. Vrijdag was die frontale botsing ech ter niet meer te vermijden. De voor de zoveelste keer door de voetballei- ders geprovoceerde persvertegen woordigers wensten niet langer bij het uitvoeren van hun taak te wor den belemmerd, en gingen woedend in het offensief. Van uitgebluste Schotten wil Happel liets horen. Niet omdat hij er als coach an overtuigd is dat het onder elke om- tandigheid een grote blunder is om welke Bgenstander dan ook te onderschatten, naar omdat hij juist een bijzonder gela ten Britse ploeg verwacht. „Schotten zijn ingelse profs. Het wordt voor hen een rezaak. Ik denk dan ook niet dat zij al lebben afgedaan. Integendeel. Ze hebben teoretisch zelfs nog een kans op kwalifi- atie. En het ligt in hun karakter dat zij tot ip de bodem zullen gaan om voor die kans s vechten”. Opmerkelijk is dat Happel desondanks ijn elftal met drie spitsen zal laten aantre- len. Tegen het veel statischer Peru koos lij immers voor een frontlijn met twee lure aanvallers. Toegegeven: de Peruanen ladden in hun openingsduel met de Brit- het gelijkspel van Iran tegen Schotland, want de Schotten waren opnieuw onvoorstelbaar zwak. Mijn gedachten zijn gebaseerd op wat ik van beide ploegen heb gezien.” De Vroet („mijn werk is mijn hobby, maar er zijn leukere dingen denkbaar dan spionneren”) zou het bekijken van de komende tegenstanders aanvankelijk in wisselwerking met Zwartkruis doen, maar tot nu toe is twee Cordoba zijn deel geweest. „De eerste maal heb ik natuurlijk in hoofdzaak gekeken naar wat Peru deed, maar je pakt natuurlijk ook het een en ander van de Schotten mee. Ik dacht toen dat McLeod op zijn minst vier spelers zou gaan vervangen voor de wedstrijd tegen Iran. Ik heb dat Happel ook verteld in de bespreking. Vier spelers kan een totaal ander elftal betekenen. Happel vond het beter dat ik weer ging kijken en toen heb ik mijn tasje maar opnieuw gepakt”. Hoe werkt een voetbalspion als Arie de Vroet? Zijn antwoord was onthutsend simpel. „Gewoon. Ik kijk en ik maak aantekenin gen. ’s Avonds laat ik het even bezinken en dan werk ik het uit in een rapport. Van de wedstrijd tegen Peru had ik een beschrijving van drie kantjes. Dat bespreken wij nog uitvoerig met elkaar en je doet wat suggesties voor de opstelling”. Wat heeft de Vroet dan woensdagavond voor opvallends bij de Schotten ontdekt? „Dat houd ik liever voor mij tot na de wed strijd, het is natuurlijk mogelijk dat mijn gedachten uitlekken naar plaatsen waar zij niet behoren te komen. Nadat ik het rapport met Happel en Zwartkruis heb besproken, worden de spelers uitgebreid ingelicht en ook zij kunnen dan alle mogelijke vragen stellen. Er is opmerkelijk veel respons binnen de groep. Vervolgens kijken we gezamenlijk naar de videobanden van de wedstrijd waar over is gesproken. Dan wordt een aantal van de door mij genoemde feiten nog eens door de beelden onderstreept. Voor Poortvliet is er een extra reden om verlangend uit te zien naar de maand juli: „Al ben ik dan pas 22 jaar en al is mijn verloofde Marlies pas 19, toch vind ik het voor mijn vak ook beter dat we nu al trouwen. En dat gebeurt op 20 juli.” Het WK-toernooi mag dan een uniek hoogtepunt zijn in de loopbaan van de jeugdige prof, toch staat hem in Nederland de belangrijkste gebeurtenis uit zijn privé- leven te wachten. Poortvliet lachend: „Dat is inderdaad wel iets om naar uit te kijken.” De aan beide kanten emotioneel ge laden twist mondde ten slotte uit in een officieel protest, dat door het eni ge aanwezige bestuurslid van de Ne derlandse sportpers bij de voorzitter van Oranje’s WK-bestuur, mr. Jac ques Hogewoning, werd ingediend. De druppel die de emmer deed overlopen, was het feit dat opnieuw slechts één fotograaf werd toegelaten bij de training van het Nederlands elftal. De gemoederen raakten daarna nog verder verhit doordat praktisch alle journalisten ruim een kwartier na het afgesproken tijdstip pas werden toegelaten tot het perscentrum van het stadion, waarin de persbijeen komst was belegd. Hogewoning, die duidelijk ont stemd was over de verwijten, weiger de openbaar in discussie te gaan en zegde slechts toe later, als de gemoe deren wat waren bedaard, met de NSP-vertegenwoordiger te willen praten. In dat gesprek werd de Am sterdamse jurist met simpele klach ten geconfronteerd, die in feite samen zijn te vatten onder de noemer „dis criminatie”. Bij praktisch elke pers bijeenkomst en ook keer op keer bij de trainingen worden vertegenwoor digers van één bepaald landelijk dag blad óf eerder, óf zelfs exclusief toe gelaten. Het is duidelijk dat daardoor van een gelijke behandeling geen sprake is. Integendeel. Eén krant wordt sterk bevoordeeld. Een pikant detail is dat die krant een sponsorcontract heeft met de KNVB, waarmee 150.000 gulden is gemoeid. De bond heeft echter steeds verzekerd dat dit geen consequenties heeft ten aanzien van het pr-beleid. In de praktijk heeft het er alle schijn van, dat de vrije nieuwsgaring wel degelijk wordt belemmerd. Mr. Hoge woning ontkent dit en stelt dat hij in het verleden steeds integer heeft ge handeld. Hij kon uiteraard niet ont kennen dat er het een en ander was misgelopen, maar wenst daarvoor geen verantwoordelijkheid te nemen. Wel zegde hij toe in de toekomst nog i duidelijker afspraken te zullen ma- ken. Interim-bondscoach Ernst Happel schilde intussen een appeltje met de buitenlandse verslaggevers. In een korte verklaring legde hij zijn ernsti ge bezwaren uiteen tegen de bericht geving over Oranje, vooral die in de Argentijnse kranten. „Ik val niet het recht van de vrije meningsuiting aan. Ik voel ook geen vijandigheid ten opzichte van de Argentijnse pers. Maar ik verwacht wel dat men eerlij ke informatie geeft en niet uit is op sensatie. Verder verzoek ik de heren niet steeds over Cruijff te beginnen, want daar wil ik niet meer over pra ten.” Jan Poortvliet: canère s t roomversnelling. Het meespelen van Johan Neeskens hier met Oranje-mascotte Miguel Alejandro Pons tegen Schotland is nog niet helemaal zeker. in

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13