Argentina '78 Duizendste Wim Jansen zijn Brazilië: 5 andere spelers rl doelpunt is in zicht Vogts wilde geen plak nog twee jaar bij Feyenoord I ■I- I c r fe. Nationalisme Wat heet gek Wj 15 SPORT 19 7 8 [ZATERDAG 10 JUNI I I I ii I WK VARIA I I gels. zij komen slechts om te zien wie er wint en dat moet dan wel hun eigen natie zijn.” I tellers en dichters van het Zuida- merikaanse continent, heeft al eens eerder de woede van zijn medeburgers opgewekt door er openlijk voor uit te komen dat de wanneer daar het wereldkampi oenschap voetbal wordt ge speeld, maar door zijn volledige en vlijmscherpe verwerping van I BUENOS AIRES. De Ar- gentijnse schrijver George Luis Borges, een van de grootste ver- I ontwikkelingen in zijn land hem I tot bittere wanhoop stemmen. Hij heeft de Argentijnen nu vol- ledig in verwarring gebracht; niet alleen door zijn mededeling dat hij het land wenst te verlaten het wereldkampioenschap in eigen doel g „Ik houd zielsveel van Enge- land, maar ik zal de Britten nooit vergeven dat zij het voetballen hebben uitgevonden, het aller- a||E stomste spel dat op de aardbol wordt gespeeld. Het voetbal wekt de slechtste hartstochten in de mensen op, want de slechtste xxx... van alle is het nationalisme in de onderschatten. Als zij zichzelf wat sport. De mensen in de stadions denken dat zij gekomen zijn om naar een boeiend schouwspel te kijken, maar dat is een leugen: w WERELDKAMPIOENSCHAP VAN HET NATIONALISME 4 (Van onze speciale verslaggever) 1 It 1 Het Argentijnse elftal: oorzaak van een totale hysterie opmerkelijk genoemd kunnen worden. w IW em. Pele dreun voor natie (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) •4 -ï De Iraanse speler Andranik Eskandari- an is niet alleen de eerste speler, die tijdens Pele was er stellig van overtuigd dat zelfs winst op Spanje het probleem niet zou hebben opgelost, maar slechts nitee- veld wordt gespeeld alleen maar van belang voor de reacties die daardoor op Veel meer tijd dan de anderhalf jaar die Coutinho kreeg. Daarom hinkt men in waar de nazaten van voornamelijk Span jaarden, Italianen en Duitsers een lang- ook maar over voetballen kunt zwijgen. Want wat hier gebeurt, ja, dat moet je wel t om het te geloven. Voetbal kweekt onder de Argentijnen een bepaalde vorm van waanzin, die met Via de televisie is niet te zien wat er in stadions in Argentinië gebeurt. Daarvoor de tribunes worden opgeroepen. Zo’n vol Argentijns stadion, als dat van River Plate, wordt een soort monsterach tig organisme, waarin alle aanwezigen, „Hoofdzaak is dat de tijd te kort was om de hervormingen door te voeren zonder opoffering van diverse uitstekende talen ten. Ik heb ze genoemd, en wil ook nog aan Cesar denken, en aan inpassing van ons individualisme, zonder welke een Brazili aan nu eenmaal niet leven kan. Misschien dat de opvolger van Coutinho want die komt er na Argentinië daarmee kan beginnen. Het is hoognodig de hand in eigen boezem te steken, na te denken en dan heel snel te handelen.” waarneembaar is, krijgen de tergende kreten van de Argentijnen, op zoek naar hun prooi, nauwelijks weerwoord. De bezoekende natie houdt zich wel gedeisd; als schadelijke bacteriën zouden zij wor den uitgestoten. Als duidelijk is dat de Argentijnen oppermachtig zijn, beginnen zij aan weerszijden daar waar op de goedko pe staanplaatsen de meeste mensen zijn een soort samenzang. Het lijkt erop alsof zij hun echo testen en proberen daarmee in de maat te komen, zodat het geluid dat door de met mensen volgepak te stadionwanden wordt geproduceerd een zekere mate van eenheid krijgt; je zou het een beetje kunnen vergelijken met een test voor een stereoapparaat, maar dan wel met geluidsboxen van een miljard watt. Hoewel Pelé enige tijd geleden afscheid nam is hij voor velen nog altijd een gelief de gesprekspartner ten signaleren. Dan komt de slechtste hartstocht los die de mens kent, en dat is het „nationalisme”. Niet alleen degenen die in het stadion waren samengepakt, ook de tienduizen den die in de lunaparken en de bioscopen Tenslotte blijkt dat alles wat in het stadion gebeurt, de krankzinnige eufo rie wanneer een Argentijn iets goeds doet en een bezoeker iets stoms, of de doodse stilte wanneer een Argentijnse speler zich vergist en een gast uitblinkt, een gevolg krijgt dat nog meer elke verbeelding van de Europeaan weet te tarten. Deze zeldzame taferelen, waarbij het verkeer van deze miljoenenstad voor vele uren wordt lamgelegd, spelen zich af in een staat die tot in de kleinste details wordt geleid en gecontroleerd door het leger en de politie. Er blijkt overigens wel plaats te worden inge ruimd voor de euforie van het nationa lisme binnen het patroon van de dicta tuur. De grootste zorg van de Argentijnse regering schijnt uit te gaan naar de elftallen van Nederland en van Argenti nië zelf. Journalisten die vrijwel alle kampementen hebben gezien waar nati onale selecties zijn ondergebracht, wor den op vele plaatsen gefouilleerd, hun bagage en auto’s worden grondig nage keken. Zij menen echter dat, hoewel alle selecties zwaar worden bewaakt, de strengste bewaking wordt toegepast rond het kamp van de Argentijnen zelf en rond het hotel van de Nederlanders in Potrerillos. Berichten die op geen enkele wijze bevestigd worden, maar ook niet tegen gesproken, duiden op een confrontatie met de politie in het Andes-gebergte aan de grens met Chili op betrekkelijk gerin ge afstand van het hotel waar de Neder landers zijn ondergebracht. Hierbij zou den enkele doden zijn gevallen en arres taties zijn verricht. Hoewel de plaatselij ke politie wil doen geloven dat het hier MAR DEL PLATA. Brazilië zal morgen in Mar del Plata tegen Oostenrijk met vijf andere spelers in het veld verschijnen dan tegen Spanje. Het is vrijwel zeker dat aanvoerder Rivelino mee zal spelen. Daarnaast heeft trainer Coutinho, na ruggespraak met Nunes en Rivelino, aangekondigd dat Zico, Reinaldo, Edinho en Gerezo niet van de partij zullen zijn. Ze worden vervangen door Mendonca, Neto, Chicao en Roberto. Een kwartiermaker van de Oostenrijkse selectie, die vandaag in Mar del Plata is gearriveerd, heeft gezegd dat Oostenrijk niets cadeau zal geven aan Brazilië. „We willen nummer één in onze poule worden. Een gelijkspel is daarvoor genoeg. Sorry voor Brazilië als dat voor hen uitschakeling betekent. We gaan niet voor ze opzij.” Na de woede-uitbarsting van honderden boze Braziliaanse supporters, woensda- g- en donderdagnacht, houden de ruim 5000 Brazilianen zich muisstil. Ze genieten van de winterse zon, die Mar del Plata tot een aangenaam oord maakt na de koude van de afgelopen dagen, maar doen niet aan overdreven vaderlandse gevoelens. Geen samba’s in de straten, geen autoraids onder hevig onophoudelijk getoeter. Ze wachten de dingen af die komen gaan. Morgen, dat is voor hen de laatste mogelijkheid om zich te kunnen uiten. Hoe? Dat hangt van het resultaat af. ben militairen van het garnizoen van f Mendoza gezegd dat het een groep inter- En Argentinië wordt wel wereldkam pioen. Omdat alles binnen het kader van de nationale hysterie geregeld schijnt, zonder dat daarvoor vaste regels be staan. In dit land gebeuren nu eenmaal zaken waarvan men zich niet moet af vragen of het eerlijk of oneerlijk is. De natie gaat hier winnen, wat het ook kost en aan wie, want dit is het wereldkampi oenschap van het nationalisme. plaatst, heeft de regering van generaal Videla de laatste dagen een aantal maat regelen afgekondigd die op zijn minst (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Pas nu is bekend ge worden dat Feyenoord Wim Jansen voor nog eens twee jaar aan zich heeft weten te binden. Dat tweejarig contract heeft Jan sen al getekend voordat hij naar de WK in Argentinië vertrok. De 31-jarige international heeft nog met de gedachte gespeeld naar het buitenland te gaan, maar vanwege de transfersom die Feyenoord voor hem vroeg (vooral gezien vanwege zijn leeftijd), heeft hij daar van afgezien. deze Braziliaanse selectie op meerdere ge dachten. Daarom zijn er meerdere stro mingen. Ik wil bovendien niet komen met excuses als sjechte velden én het koude weer. Natuurlijk zijn die van invloed ge weest, maar niet doorslaggevend.” semt of de wedstrijden op grootbeeld-televisie in kleuren zijn gaan zien en de overige strijdlustigen van de twaalf miljoen in woners die de signalen van de nationale hysterie hebben opgevangen op hun me rendeels kleinbeeldtelevisies, trekken de stad in. Op de dagen van hun auto’s of die van anderen, met vlaggen, met potdeksels en elk soort huisraad dat lawaai kan produ ceren, begeven zij zich naar de grote pleinen om daar gedurende enige uren het meest zinloze lawaai te produceren, omdat naar hun mening hun natie een nieuwe overwinning heeft behaald, die de moeite waard is om door de gehele bevolking te worden gevierd. Dat gaat door tot in de vroege uren van de volgende dag. „Het is niet agressief”, zei een collega. „Weet jij veel of ze nu staan te dansen op hun eigen auto of op die van een toevallige voorbijganger”, was het antwoord. Er moet op zo’n mo ment natuurlijk niets bijzonders gebeu ren of die massa raakt zodanig in bewe ging dat hij niet meer te stoppen is, en dan heb je waarschijnlijk weer een revo lutie. De twee laatste bepalingen die volle dig functioneren van de vrije pers in de weg stonden, zijn opgeheven. Buiten landse persbureaus mogen nu ook be richten over Argentinië in het land zelf verspreiden en commentaren over Ar gentinië in de buitenlandse pers mogen nu worden overgenomen. Het waren twee bepalingen die door de Peronisten waren opgelegd; Er is aangekondigd dat de vakbonden weer zullen kunnen gaan functioneren. Vooruitlopend daarop is een delegatie van door de militaire junta erkende vak bondsleiders onder leiding van de minis ter van arbeid, generaal Liendo, naar Genève vertrokken voor het jaarcongres van de internationale arbeidersbewe ging, het ILO. Dit houdt een erkenning door het ILO in; Per 1 augustus zal generaal Videla als militair met pensioen gaan. Hij wordt dan tot burgerpresident van het land uitgeroepen. Tot 1981 zullen de politieke partijen niet mogen functioneren. Er zul len wel gesprekken met politieke leiders plaatsvinden; De relaties met de Verenigde Staten, die onder het nulpunt waren gedaald wegens de aandacht die de regering van president Carter aan de kwestie van de mensenrechten schenkt, worden iets ver beterd. Toch houdt de VS de krediet- kraan voor Argentinië dicht. Vele hon derden miljoenen dollars zijn de laatste weken afgewezen; Van oud-presidente Maria Estella Pe- ron is erkend dat zij op 29 juni 1974 op legale wijze de macht van haar doodzie ke man had overgenomen. Het hoogste gerechtshof heeft alle beschuldigingen afgewezen dat zij illegaal de macht had gegrepen en uitgeoefend; De regering van generaal Videla is van plan om de kwestie rond Isabel Peron, die in het marinekamp Campo Azul in een flat verblijft, nog voor 1 augustus op te los sen. De dame, die onlangs in een zieken huis moest worden opgenomen, mag nog voor 1 augustus het land worden uitge zet; Als de balans in het geluid eenmaal gevonden is, dan zal die de gehele verde re avond niet meer ontbreken. Als het spannend wordt, zal het plotseling muis stil zijn, alsof een dirigent vinger aan de mond zijn orkest tot volledig fluiste ren dwingt. Maar er hoeft daar beneden maar een been iets te ver omhoog te gaan, of het geluid gaat zwellen tot volle omvang, maar de stereo blijft in balans. Vervolgens wordt door de strenge re gels van deze algehele hysterie nie mand kent deze regels, maar volgt ze zeer gedisciplineerd op het bewegen en het zwaaien met vlaggen uitgeprobeerd. Dat mag ook in het geheel geen individuele daad zijn, dat moet massaal, op hetzelfde moment en rythmisch volledig in de maat. Welnu, de hysterie is zo algemeen, dat ook dat als vanzelf gaat. Het blauw- wit-blauw is dan ineens overal, de negen tigduizend bezoekers hebben het in alle maten bij zich, meestal ook nog als mut sen op hun hoofd, en wanneer er ook maar iets gebeurt dat daar aanleiding toe geeft, is zo’n stadion veranderd in een immens grote pot met lichtblauwe wap perende randen. Pas dan is het stadiorr in gereedheid gebracht voor de match: er hangt een mist van snippers, er is geluid, de mensen op de tribunes zijn niet meer als zodanig te onderscheiden, zij zijn één soort pasta geworden dat tegen de wanden van het stadion is gesmeerd. Af en toe zie je iets zitten dat er niet hoort, dat is dan bijvoor beeld een Franse of een Italiaanse vlag, minuscuul klein, maar het valt op omdat het niet hoort in dit Argentijnse geweld. volk. Sporting wordt gesteund door de grootste bierbrouwerij van het land, ter wijl Alianza voor de nodige financiën (te rugkeer van Cubillas en Sotil) moest aan kloppen bij de regering. ASCOSHINGA. De aanvoerder van het Westduitse elftal, Berti Vogts, heeft geweigerd een medaille in ontvangst te nemen van een groepering, die sympa thiek staat tegenover de Argentijnse junta. Deze beweging, die vrij vertaald „Dienst en Vrede” heet, wilde de speler van Borus sia Mönchengladbach „eren” omdat hij „niet was geweken voor chantage van de zijde van Amnesty International.” miek die in alle weekbladen met grote hevigheid wordt gevoerd. „Borges moet S gedichten schrijven als zijn „Droomtij- I gers”, of zijn „boek over de imaginaire dingen”; van voetballen weet hij niets en daarover dient hij dus zijn mond te houden”, is de teneur van de algemene discussie. het woord „voetbalgek” in het geheel niet omschreven is. Het is een hysterie S die veel verder gaat, maar wel schijnt te luisteren naar bepaalde wetten en re- alle kleur en alle geluid, de cellen zijn van een en hetzelfde corpus. Dat begint al S geruime tijd voor de wedstrijd. De twee I naties die in de kuip aanwezig zijn, testen Het past in de gedachtengang van de militairen die de leiding over dit warm bloedige land hebben. De liefde voor het vaderland mag zich uiten wanneer het over zoiets als voetbal gaat. Als het gaat over rechtvaardigheid, over de toepas sing van het recht en de mogelijkheden voor de mensen om van hun rechten gebruik te maken, dan dient de vader landsliefde op een laag waxinelichtje te worden beleden in een overigens nogal donker hok. Alle deelnemers aan het grote festival van het nationalisme moeten wel toes taan dat zij allen door een fuik van politie en leger worden geleid, waarin zij gron dig worden gefouilleerd. Duizenden mili tairen zijn daarbij ingeschakeld, want het stadion kan ruim negentigduizend mensen bevatten en niemand is te laat voor het begin van de wedstrijd. Het kan ook zijn dat de bezoekers dit zo gelaten accepteren, dat zij vele uren van tevoren naar het stadion gaan om zich tijdig te kunnen laten betasten. Zo went ieder systeem. Het komt alleen vreemd over als de Argentijnen na een dergelijke ver nederende behandeling toch nog even vrolijk na de wedstrijd naar de Straat van de Negende Juli trekken om als gekken te staan juichen en met potdek sels op elkaar te gaan slaan voor het vaderland dat hen laat fouilleren. Argentinië maakt bizarre tijden door en voor het geval het wereldkampioen- schap voetballen het land nog niet vol- doende in de aandacht van de wereld MAR DEL PLATA Op zijn zeventien de persconferentie in hotel Provincial in Mar del Plata heeft Pelé de Braziliaan se voorbereidingen voor'de WK de slecht ste genoemd sinds 1966. „Ik geloof niet dat dit team de Wereldcup kan winnen. Ik ben zelfs van mening dat Brazilië zich zondag tegen Oostenrijk erg moeilijk zal kunnen kwalificeren voor de tweede ron de. God verhoede dat het niet lukt, want dat zou een enorme morele dreun zijn voor alle Braziliaanse voetbalsupporters en voor de gehele natie”. morgen ontbreken in de wedstrijd tegen 1 Iran gaat winnen is de Duitse „spion” Rudi Gutendorf. „Nu de Peruanen tweemaal niet verloren hebben, voelen ze zich de koning te rijk en zullen ze Iran stellig zwaar meer onder controle zouden hebben, kon Peru een hartig woordje meespreken. Want talent hebben ze meer dan Brazilië.” Gutendorf wijst daarbij op de interne te- President Jorge Videla: na 1 augustus altijd in burger Rationalisme geeftaanleiding tot vreemdsoortige reacties. Dat begon al in de perscentra en in de stadions met de volksliederen, maar speciaal met het Ar gentijnse. Het is buitenlandse journalis ten natuurlijk kwalijk te nemen dat zij voor hun vertrek naar dit wereldcircus niet eerst even een plaatje met het Argen tijnse volkslied erop hebben gekocht om het zolang te spelen totdat zij niet meer zouden kunnen worden verrast. Maar dat zijn zij vergeten en moeten dus steeds gepord worden wanneer de Argentijnse nationale hymne wordt gespeeld. Omdat zij meestal ook dan nog niet begrepen wat er aan de hand was, leidde dit tot felle aanvallen in de Argentijnse pers op die stomme buitenlanders, die gewoon bleven zitten of bleven tikken op hun schrijfmachientjes, terwijl het lied klonk van het land dat dit circus organi seert. „Ze hebben nergens respect voor”, zei een van de duizenden aan de bezoe kers toegevoegde hostesses: „Als ze ons volkslied niet kennen, hoe kunnen ze dan ook maar iets goeds over ons schrijven”. Pele was het eens met het bestuur en de technische commissie van zijn voetbal bond, dat men het ontslag tijdens dit WK- voetbaltoernooi van Coutinho niet had aanvaard. „Men kan een kapitein niet van zijn schip halen tijdens een hevige storm. Hoogstens hem bijstaan, en dat doet sig nor Nunes”. steld. Hij noemde Coutinho een groot tech nicus, een man die zich naar buiten toe goed kan laten overkomen, maar die vaak vergeet dat hij een steun en toeverlaat voor zijn selectie moet zijn. Hij vond ook dat deze Coutinho te weinig tijd heeft gehad zijn moderne voetbal-ideeën in te voeren. „Ik verdedig Coutinho niet”, ajdus Pele, „want ik vind het een grote fout van hem dat hij bijvoorbeeld Pereira, die niet eerder vrij kon krijgen van zijn buiten landse club, een maand voor de start in Argentinië niet meer wilde accepteren. Ik vind het fout van hem dat hij Marinho wegstuurde uit de selectie omdat deze jon gen een beetje de playboy uithing”. „Maar gezegd moet worden dat Coutin ho, in de korte tijd die hem restte, gedaan heeft wat mogelijk was. Dezelfde mensen die anderhalf jaar geleden Brandao ten val brachten, schreeuwen nu om het hoofd van Coutinho. Dat is niet in het belang van het Braziliaanse voetbal. Er gullen hervor mingen moeten komen, daarin heeft Cou tinho gelijk. Die hervormingen vragen tijd. bewaking van de zestien nationale selee- ties en hun gevolgen betrokken zijn. Be- J trouwbare bronnen beweren dat er al- leen in en rond Buenos Aires zesduizend g militairen belast zijn met de veiligheid van de spelers die daar zijn gehuisvest. De Zweden wonen gewoon midden in de I stad. De omgeving van hotel Potrerillos is afgezet door 400 man, die post hebben gevat in en om het hotel. Maar in het hooggebergte dat dit hotel omgeeft, ver- I blijven zeer vele duizenden militairen: een deel daarvan is met de normale be- waking van dit nauwelijks toegankelijk gebied belast, maar de laatste weken zijn niet onaanzienlijke versterkingen gezon- den. g elkaar uit. Omdat het aantal bezoekers van buiten Zuid-Amerika veruit in de minderheid is, eigenlijk nauwelijks in zicht. In de tot dusverre gespeelde 286 durig voetbalfeestje aan het vieren zijn, dan vraag je je wel af of je niet beter zelf w— ---- ----- - - xx.xx v de tendens in de doelpuntenproduktie zet hebben meegemaakt TYiitd „nrl c- M van de Andes rondzwerven. Een feit is dat vooral de verkenningsvluchten van- uit de lucht in een groot gebied rond I Mendoza zijn geïntensiveerd. Het is niet precies bekend hoeveel mili- tairen en politiemannen in totaal bij de De schrijver van een grote reeks boe- ken, die in tientallen talen zijn vertaald, heeft daarbij de Argentijnen op het hart 1 getrapt en hij is voorwerp van een pole- 235 van de in totaal 352 aangemelde spelers zijn op de twee eerste speeldagen van het wereldkampioenschap in actie ge komen. 35 man vierden daarbij hun W.K.- debuut. Onder hen één Nederlander: Poortvliet. Het duizendste doelpunt bij de eindron den van het wereldkampioenschap komt - - I wedstrijden sinds 1930 zijn 987 doelpun- I ten gemaakt, waarvan 39 in de 16 wedstrij- I den van het W.K. in Argentinië. De dalen- i zich daarmee voort. West-Duitsland was l met een gemiddelde van 2.55 vier jaar der geleden al een dieptepunt. Nu ligt het 1 gemiddelde nog lager: 2.44 per wedstrijd. De 0-0 van Nederland tegen Peru was de twintigste doelpuntloze wedstrijd bij een wereldkampioenschap. De eerste keer was overigens pas twintig jaar geleden in Zwe den bij de ontmoeting BraziliëEngeland. 703.500 bezoekers waren er bij de eerste zestien wedstrijden. Dit is een gemiddelde van 43.969 per wedstrijd. In 1950 waren dat er in Brazilië 60.722, in 1970 in Mexico 52.312 en in 1966 in Engeland 50.458. Welnu, wanneer je als eenvoudige Eu ropeaan, die toch wis en waarachtig van Ajax en Feyenoord wel eens wat voetbal- lessen heeft gekregen, in dit land komt, zouden de omroepen met helikopters bo- ven de arena’s moeten hangen, want met wat close-ups geef je niet weer wat daar voorvalt. In feite is de strijd die op het gaat om een normale actie tegen de vele smokkelaars die in dit gebied operéren, meestal met drugs als handelswaar, heb- heeft geschoten, hij is ook als eerste auto matisch voor een wedstrijd geschorst, om dat hij in twee achtereenvolgende wed- strijden de gele kaart te zien kreeg. Hij zal deze snort M zxv, Z. „i l-\ tv* z-I z tttz^zJ niv'il z-3 4z~i hm Peru. Hoewel het vele waarnemers is ontgaan, is Iran nog niet geheel kansloos voor het ■reiken van de volgende ronde. Als ïhotland wint van Nederland en Iran van >eru is er nog hoop. Wie zeker weet, dat genstelling in het Peruaanse team tussen de spelers van Sporting Cristal, de club van de rijken en Alianza, de ploeg van het De wedstrijd die vervolgens gespeeld wordt, heeft slechts als functie deze hek senketel tot leven te brengen. En als dat het geval is, als de animatie op het fluitsignaal van de scheidsrechter is ge lukt, dan ontstaat het fenomeen dat Ge orge Luis Borges heeft gemeend te moe- „Uitschakeling zou i t v nationale terroristen betrof. Wat de oogmerken waren van deze groep, is niet duidelijk. Herhaaldelijk hebben de militairen die in de Andes patrouilleren grote konvooien smokke- laars onderschept. Ook worden zij her- haaldelijk geconfronteerd met politieke vluchtelingen die ofwel uit Chili, ofwel I uit Bolivia in het onherbergzame gebied g

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15