I I I DEN BERGH VERSLINGERD AAN HOBBY CHRIS VAN k 1 reau Erkenning door Arjah Kalmann IS Illuster „Superman” Vriendjespolitiek Café Toekomst Ie r 2 j Waarom vaart een 31 -jarige vader van drie bloedjes van kinderen met een speedboot door een brandende tunnel van 72 meter lang. Niet één keer, niet twee keer, maar wel vijf keer achter elkaar. Waarom wil hij hetzelfde geintje op volle zee herhalen? Waarom wil hij de brandende tunnel ook met een motor pakken? Waarom wil hij met een personenauto van een helling afrollen? En waarom wil hij met een auto over een rij brandende wrakken springen? Waarom wil pij op de vleugel van een Jumbojet van Amsterdam naar Parijs vliegen? In een vliegtuig is het tijdens een vlucht toch véél aangenamer vertoeven dan daarbuiten. Kortom: waarom? F Chris van den Bergh uit Soest, de man die bovengenoemde stunts ip zijn naam heeft staan of hoopt te krijgen, heeft op de vraag naar iet „waarom” van zijn drieste daden en plannen veel verhullende mtwoorden in huis. Fraaie, maar stereotiepe antwoorden; je komt ze i bijna alle vraaggesprekken die hem sedert de stunt met de randende tunnel zijn afgenomen, in steeds wisselende variaties egen. Om iets van zijn dieper liggende motieven boven water te crijgen, is stevig doorvragen vereist. Ik wil me in de picture stunten’ ig )or hele er een als drugs voor de druggebruikers. Ik spoel op „verhitten” stond. irbanen, fonische iltenlandj ■respon-J al zullen! Ifstandi- die zeef! Van den Bergh: „Ik wil mijzelf in de picture stunten. Ik hoop op inter nationale erkenning. Om dan, als een kroon op mijn werk, een boek over mijn leven uit te brengen. Ik ben al hard aan het werk aan dat boek, maar ik weet dat er iedere maand vele honderden manuscrip ten in de prullenmand van de heren uitgevers verdwijnen. Door een in ternationale bekendheid te worden, hoop ik dat boek, dat ik als een algehele voltooiing van mijn, werk beschouw, uitgegeven en misschien zelfs verfilmd te krijgen. Waarbij ik er natuurlijk op reken daar zelf een rol in te mogen spelen.” Zijn leven, zoals zich dat tot nu toe in 31 jaren heeft voltrokken, hangt van de stunts aaneen. Mits een bee tje goed geschreven, zou het boek „Ik Chris van den Bergh” („Het wordt inderdaad net zoiets als „Ik Jan Cremer” maar dan niet op de geile toer”, zegt hij) best een onver biddellijke bestseller kunnen wor den. Hij wil ons zijn levensverhaal gerust vertellen, maar enige saillan te gebeurtenissen wenst hij omwille van zijn eigen boek achter te hou den. Daarvan wil hij straks zelf de primeur hebben. Niki Lauda rijdt óók om te win nen; om kampioen te worden. Wat hoop jij met het stunten te berei ken? zeg niet van mezelf dat ik een artiest ben of dat ik sport bedrijf; ik ben verslingerd aan een hobby. Je kan mij vergelijken met een man als Niki Lauda: die werd meer dood dan levend uit het wrak van zijn auto gehaald, hij had zijn vrouw beloofd nooit meer te zullen racen, maar zijn oor was nog niet goed en wel aan z’n kop vastgenaaid of hij kroop weer in z’n racewagen. Waar om? Vanwege het geld? De man is multimiljonair. Nee, vanwege de kick die je er van krijgt’.. mijn boek hoop ik te bereiken dat de wereld mij beter begrijpt.” „Om echt stuntwerk te kunnen doen, moet je in Amerika zijn”, zegt hij. „Zeker Nederland is nog niet rijp voor het stunten. Dat wil zeggen de Nederlanders wèl, maar de auto riteiten niet. Op de Hiswa, waar ik met de boot van de Beekse Bergen stond, heb ik tienduizend gesigneer de posters van de hand gedaan. Dat bewijst toch wel.iets.” Om in Amerika aan de slag te kunnen moet de man uit Soest, al thans zo meent hij, eerst nog wat sterke staaltjes in Europa vertonen. Vandaar de herhaling van de tun nelstunt in Frankrijk, Engeland (op de Theems in Londen) en in Duits land. Vandaar ook zijn plannen om op een motor door een brandende tunnel te rijden, met een auto van een helling te storten en met een auto over een rij brandende wrak ken te springen, de zogenoemde „T- bone crash”. „Vuur doet me niets”, zegt hij. „Ik ben immuun voor vuur. Voor mijn part steken ze een heel meer in de fik, dan vaar ik er nog overheen.” I in het, agen en maar je wordt met een korreltje zout genomen. Mathilde Willink schijnt eens tegen Imca Marina gezegd te hebben: de wereld begrijpt mij niet. Dat gevoel heb ik ook wel eens. Door Inmiddels staat vast dat Chris de stunt op 23 juli in het Franse Saint- Tropez, op volle zee, zal herhalen of misschien zelfs evenaren. Een deel van de opbrengst van deze stunt gaat naar de stichting tegen de zee- hondenjacht, waarvan Brigitte Bar dot de initiatiefneemster is. Als het even meezit, zeil de nog steeds beval lige Francaise de stunt met haar illustere aanwezigheid vereren. Het liefst wilde Van den Bergh de reis naar Frankrijk op de vleugel van een Boeing maken („Met behulp van persluchtapparatuur moet dat mogelijk zijn”, meent hij), om zich op de luchthaven van Parijs door B.B. af te laten halen, maar hij kreeg geen luchtvaartmaatschappij zo gek om een plaatsje op een vleugel ter beschikking te stellen. Hij beklaagt zich erover dat de mensen een stuntman over het alge meen zien als een „superman”, als iemand die alles kan en niets om het leven geeft. Zo belde hem onlangs een betonfabriek met de vraag of Chris met een motor door een beton nen wand wilde rijden. „Ik wil wèl stunten”, zegt hij, „maar een derge lijke stunt is helemaal krankjorum. Hoe kan je daar nu op trainen? Over de kop gaan kan je oefenen, door een brandende tunnel varen ook, maar door een betonnen muur rij den?” Hij heeft zelf ideeën zat voor nieu we stunts, maar hij weet dat hij steeds tegen de afwerende houding van allerlei overheden zal opbotsen. „Ik heb nooit begrepen waarom Ne derlandse artiesten zo nodig naar het buitenland moeten vluchten, maar ik begin het nu langzamer hand door te krijgen. In dit land kan je gewóón niets bijzonders van de grond krijgen.” Hoe staat zijn vrouw Hil tegenover het gestunt van Chris? Hil: „A.ch, ons leven is tot nu toe één grote stunt geweest. En mijn jongste zoon wordt nog erger dan zijn vader. Hij is pas tien jaar, maar hij haalt soms capriolen uit, daar word je helemaal beroerd van.” e in het ader gaat naar voetballen kijken, ïtt ik stunt. Ik vind daar een bepaal- ie voldoening in. Ik krijg itnmense kick van, het is hetzelfde Een andere periode waaraan hij met gemengde gevoelens terug denkt, is de tijd die hij bij de terrein- politie heeft gewerkt als africhter van begeleider van honden en als bewaker van militaire terreinen, waaronder de vliegbasis Soester- berg. „Ik zou alleen al over die perio de een boek kunnen schrijven”, zegt subsidie te krijgen. Een lading deur- platen die, bij de afdaling van de Brenner, dwars door de huif schoof en in het ravijn terechtkwam. Een vrachtje van 23 ton bloemkool (per koeltrailer) die van Parma naar Amersfoort moest en die bij aan komst in de Keistad tot een kilo of 23 verschrompeld bleek te zijn omdat de worden, bij Boltini gewerkt. Is de thermostaat van het koelsysteem loodgieter, bakker, bloemenventer, automonteur en typograaf geweest. Heeft een groothandel in salontafels op poten gezet. Is twee jaar onder de wapenen geweest. Vporal als vrachtwagenchauffeur op het buitenland heeft hij veel gek ke dingen meegemaakt. Een lading vis die hij van Spanje naar Neder land vervoerde en die in Nederland overgeladen werd in een Spaanse vrachtwagen om teruggebracht te worden naar de plaats van her komst. Vis uit Holland doet het ken nelijk beter in Spanje dan inheemse vis. Vrachtwagens die leeg de grens over gingen maar die blijkens de laadpapieren tonnen boter moesten bevatten. Een geintje om uitvoer- Als bewakingsman heeft hij de autohandel opgezet die tot vandaag de dag zijn belangrijkste inkomsten bron is. Oók als bewakingsman heeft hij een nachtclub in de Amers- foortse Krommestraat opgekocht. Het heeft geen zin om te verzwij gen dat de zo ondernemende Soester in de periode die op deze flop volg de, een ietwat sche_ye schaats heeft gereden. Hij had een anti-diefstal systeem uitgevonden, en om dat ap paraat uit te testen moest er een diefstal worden gepleegd. Dat is ver keerd afgelopen, hij is er voor ver oordeeld (zonder overigens straf op- gelegd te krijgen), zand erover. Vindt hij wel ’s vaker iets uit? Van den Bergh: „Ik heb, toen de laatste treinkaping in Drenthe aan de gang was, de NS gebeld met een uitvinding waarmee kapingen in de toekomsf kunnen worden voorko men. Heel eenvoudig. Je bouwt in het koelribbensysteem van een trein een cilinder met snel-verdovend gas in. Die cilinder werkt alleen op>een signaal van een zender die van bui ten af bediend kan worden. Een prima uitvinding, maar ik heb nooit meer iets van de NS vernomen. Je hij. „Wat ik daar aan vriendjespoli- probeert de mensheid te helpen, tiek heb meegemaakt. Laat ik er maar niet over praten. Ik heb toen ik daar wegging een stuk moeten teke nen waarin ik beloofde mijn mond te zullen houden.” tel eens van toen je filmoperator bent geweest.” „O, ja, ik ben ook nog een paar jaar filmoperator geweest”. „En van dat café dat je gehad hebt tegenover het oude Elizabeth-ziekenhuis”. „Dat was een café, zo’n sjofel ding dat al gaf je het bier voor niks weg, dan kreeg je de loop er nóg niet- in. Op een avond dat was de avond van de eerste maanlanding, ieder een zat natuurlijk tv te kijken, geen kip in de zaak, heb ik van nijd de tent dichtgegooid. Ik heb thuis een bakfiets opgehaald, en de hele zaak leeggesleept.” Zijn vrouw: „Ja, wat dat betreft heb ik heel wat meege maakt. Ik kan wél zeggen dat ik geleefd heb.” Inderdaad. Chris, haar man, heeft een half jaar op de West gevaren. Heeft in Amersfoort een eigen loka le postbesteldienst geëxploiteerd. Heeft, omdat hij leeuwetemmer wil- Zo lang hij op school zat, gebeurde er weinig schokkends in het leven van de in Amersfoort geboren en getogen Chris van den Bergh, afge zien dan van de diverse kampioen schappen Amerikaans swingen, sloppen en marathontwisten die hij in de wacht sleepte. Zijn vader was autohandelaar van beroep, een man die geen baas boven zich kon ver dragen. Die nachtclub naar het schijnt de laatste in Amersfoort mét striptease werd al na negen weken weer gesloten. Van den Berg zat met een enorm .financieel debacle, uitmon dend in een faillissement, opge scheept. We zijn thans aangeland bij de échte stuntloopbaan van de Soester autohandelaar, die overigens de vo rige week, zijn pink gebroken heeft bij het koppelen van een caravan aan een wagen. „Ik wil met het ver leden niks meer te maken hebben”, zegt hij. „We leven van het verleden af naar de toekomst. Mijn toekomst ligt in het stunten.” Het begon allemaal met een televi sieprogramma over een stuntman, die met een speedboot door een 52 meter lange, brandende tunnel reed. „Een wereldrecord”, jubelde de al toos in superlatieven sprekende tv- presentator. Maar Chris van den Bergh die het spektakel thuis voor de buis aanschouwde, vond de pres tatie niets bijzonders. „Kan ik ook”, zei hij tegen Hil. „Doet’t maar niet”, zei Hil. Maar hij deed het toch. Na vier maanden intensief trainen voer hij in januari van dit jaar in het safari park De Beekse Bergen vijfmaal door een in lichterlaaie staande tun nel die twintig meter langer was dan die van de toenmalige recordhou der. Dat de. waterskiër die hij één maal door de vuurzee trok, na het lossen bijna verdronk omdat zijn helm water maakte, mocht de pret niet drukken. De stunt was een grandioos succes, hij kon aan het Guinnes Book of Records melden dat hij een drievoudig wereldrecord op zijn naam had gebracht; hij had immers door de langste brandende tunnel gevaren, hij had het éénmaal tegen de wind gedaan en hij had éénmaal een skiër achter zich aan getrokken. Met zijn opzienbarende stunt maakte hij bij de pers helemaal de blits. Het gebeuren in het safaripark werd op de Nederlandse en Engelse tv uitgezonden, werd in het Poly- goon-journaal opgenomen en is nu ook als voorfilm in Franse biosco pen te zien. Een plakboek vol kran tenknipsels bewijst dat de Soester een begin heeft gemaakt met het doel dat hij nastreeft, te weten: in ternationale bekendheid. i omge- ^oet -*e s °P^etten hoeveel fan een auto kruipen. Nederland I Chris van den Bergh: „Ik ben een aar jaar geleden van acht meter loog uit een flat gevallen. Mijn rug ras voor de helft gebroken en mijn leus zat ergens opzij. En hoe vaak ik det met mijn auto over de kop ben eslagen, weet ik al niet eens meer! k bedoel maar, het leven zelf is een tunt. Op iedere hoek van de straat gunnen ze je doodrijden; door iede- "re stad denderen gastanks, zeg maar rijdende bommen.’ f Oké, waarom zou je het gevaar dan opzoeken? I Van den Bergh: „Of je het gevaar hu zoekt of niet, het komt toch wel p je af.” Maar jij zoekt het op. Waarom? oek je publiciteit? Is het je om eld te doen? Ben je het leven zat? Van den Bergh: „Nee, ik leef juist leel graag. Ieder beestje leeft graag, in ik doe het ook niet voor de publi- iteit of om m’n zakken te vullen. Sen deel van de opbrengst van mijn tunts gaat naar liefdadigheid sac- die heli ,es en van wat jj,. zejf overhoud, lebt all fancier ik mijn nieuwe stunts.” Dus liefdadigheid is het motief. Van den Bergh: „Nee hoor, ik faag mijn leven niet Voor het goede loei. Ik sta een deel van de op- irengst van stunts aan goede doelen 9 if omdat ik daardoor gemakkelijker vergunningen kan krijgen, omdat ik ian iets makkelijker bij de autoritei- en binnen kan huppelen.” Nit weet ik nog niet waarom je zo nodig móet stunten. Van den Bergh: „Je moet ’sa- 'onds eens in een café gaan kijken. mensen net hun zatte kop achter het stuur ««UW, ,r we e |)ee^ een kOppej stuntmensen, daar »ord je gewoon beroerd van. Waar in ga je die mensen niet 's vragen Wrarom ze zo nodig moeten stun ten’. Omdat ik het van jou wil weten. Van den Bergh: „Mijn stunten moet je zien als een hobby. Gewoon sen hobby. De een spaart postzegels, te ander sigarenbandjes, weer een <nder gaat naar voetballen kijken. Dat Chris met dezelfde eigen schap behept was, bleek toen hij van de lts af kwam. Het einde van zijn schooltijd luidde het begin van een periode van „twaalf ambachten, dertien ongelukken” in. „Je kan beter vragen wat ik niet gedaan heb”, verzucht hij ten ant woord op de vraag wat hij zoal ge daan heeft. Tot een chronologische opsomming van al zijn ambachten en bezigheden is hij niet in staat; het komt er allemaal bij Stukjes en beet jes uit. Zijn vrouw Hil helpt hem bij het oplossen van de legpuzzel. „Ver-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23