Aflt en dan Minister Van der Klaauw wil ambassadeur niet vervangen dit noq Premier Van Agt na kabinetsberaad: Se Is) Koningin ontvangt Chinese minister Zeeland: massale opkomst bij inentingsacties tegen polio Tandartsen dreigen met boycot handelsfirma’s Chinese minister van Buitenlandse Zaken: om West-Europa in greep te krijgen i „VAN DEN BRANDELER UITTE PERSOONLIJKE MENING” „Russische Afrika-politiek bedoeld J J ï-r I?. I! VS I mod voor Is 2 ZAT BINNEN- EN BUITENLAND 1978 J U N I ZATERDAG 1 O Groot belang (Van onze parlementsredactie) DUIDELIJK BEGRIP VOOR PREVENTIEVE MAATREGEL Sportpriis doordat 1 Toneeltechnici Nationaliteit Promotie Calamiteit I VVDM 85? Stress DEN HAAG. De mogelijkheid om vloeibaar Algerijns aardgas in de Eemshaven aan te voeren, bestaat, maar er zijn aanmerkelijke bezwaren aan verbonden. Dat heeft de minister-president Van Agt, gisteravond gezegd na de ministerraad. Vermoord Druk Drugsverslaafden S'Ë S'S sa Extraatji Bezoel Afschaffing Volgens de minister heeft ambassa- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Bon worden v Voorts houden. vloeibaar aardgas en masse t lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEN (Van onze Haagse redactie) Alhoewel de minister van oordeel is dat een ambassadeur, zoals iedere amb- De provincie Groningen, het havenschap Delfzijl en de ge meente Uithuizermeeden krijgen een paar weken tijd om te reageren op de nieuwe mogelijkheden die de regering nu ziet. Eerder dit jaar was de Eemshavenmogelijkheid een „goede tweede” na de Maasvlakte. h. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. windst. nno 25 24 25 35 0 0 0 0 UTRECHT. De tandartsen dreigen met een boycot van handelsfirma’s, die benodigdheden leveren voor de inrichting van „illegale” tandheelkundige centra. Aanleiding is de kwestie van het tandart sencentrum in Rotterdam, waaraan onbe voegde tandartsen waren verbonden en dat door politieoptreden werd gestopt: Het instrumentarium werd in beslag genomen. De Maatschappij Tandheelkunde, orga nisatie van de Nederlandse tandartsen, oppert steeds grote bezwaren tegen derge lijke illegale vestigingen. Haar orgaan, het Nederlands Tandartsenblad, schrijft over het Rotterdamse geval dat daar zich het bezwaar voordeed van „een dubieuze in vesteerder en een niet minder dubieuze directie, want dat was dezelfde. Er zijn nu eenmaal bepaalde regels, die geëerbiedigd moeten worden, anders wordt het een zooi tje”. De Chinese minister zei: „Toen de Sov- jet-Unie in Angola succes had gehad, be gon zij in de Hoorn van Afrika smeulende oorlogen aan te blazen. De 50.000 Russi sche en Cubaanse militairen die nu in Afrika zijn, vormen een ernstige bedrei ging voor de onafhankelijkheid en de vei ligheid van de Afrikaanse landen”. Hoeang Hoea, die, voordat hij eergiste ren in Nederland aankwam een bezoek had gebracht aan Zaïre, onderstreepte nog eens dat zijn land het regime van Moboe- toe steunt tegen de „huurlingen”, de op- DEN HAAG. Alle inspanningen van de Sovjet-Unie in Afrika moeten worden gezien in het kader van het streven van dat land West-Europa in zijn greep te krijgen. Deze visie gaf de Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken Hoeang Hoea gisteren tijdens een persgesprek in Den Haag. Minister Hoeang Hoea is in Neder land voor een officieel bezoek. deur Jonkheer Van den Brandeler met de betrokken journalist tijdens een pri- vé-gesprek, dat plaatsvond op de in de journalistieke wereld bekende basis van „niet quoteerbaar en niet toeschrijf baar” zijn persoonlijke mening en indrukken gegeven. Het is de minister duidelijk dat in de uitlatingen zoals die in het artikel zijn geciteerd de opvattingen van de regering over de mensenrechten en de situatie in Argentinië niet worden weergegeven. zijn om de schepen goed te kunnen ontvangen. Ook is het nautisch risico groter, aldus de premier gisteren. De vaarweg van de LNG-tankers is namelijk langer; men moet langs de hele Neder landse kust varen. Ook ligt de Eemshaven moeilijker in de markt als de tankers eenmaal gearriveerd zijn. De vaarweg is bij de Eemshaven moeilijker dan in de Rijnmond. Volgens het blad zit er nog een andere kant aan deze zaak. De vraag rijst name lijk, aldus NT, welke firma dit centrum heeft ingericht (naam en adres zijn bij de maatschappij bekend, zegt de redactie). „Heeft de handel in tandheelkundige be nodigdheden een gedragscode? Zo ja, dan is levering aan een dependance van Evi- pan, Vacupan en hoe het nog meer mag heten, voor de tandheelkunde een onver teerbare zaak”. Dan moet de reguliere tandarts voor zijn bevoorrading maar naar een ander. Zaken zijn zaken, maar niet altijd”, aldus het tandartsenblad. Hij acht het uiteraard van groot belang dat de Nederlandse diplomatieke verte genwoordigers op een juiste en overtui- standelingen die onlangs vanuit Angola de Zaïnische provincie Sjaba binnen vielen. „De bestrijding van de onbevoegde uit oefening van dè tandheelkunde mag niet worden doorkruist door puur zakelijke motieven. Indien dit toch gebeurt blijft ons weinig anders over dan deze zaken te signaleren en te bpycotten. op de Afrikaanse regeringen om Zaïre te helpen tegen de huurlingen”. Door hun komst op de inentingsbijeenkomst in de Groene-Kruis- gebouwen en op de speci ale spreekuren van de huisartsen gaven de jon gelui min of meer een „correctie” op de hou ding van hun ouders. Met name de opkomst in de leeftijdsgroep tussen 18 en 27 jaar werd hier en daar zelfs „frappant” genoemd. Het ging hier voornamelijk om jonge lui die nog niet eerder waren ingeënt tegen po lio vanwege gemoedsbe zwaren thuis. (Van onze redactie binnenland) Daarnaast zijn er Ook gevallen van mensen die aanvankelijk duidelijke gemoedsbezwaren had den tegen inenting maar die nu geconfronteerd wordend met de ernst van de situatie elders in het land (totaal 24 geval len van polio) „over stag” zijn gegaan. Het Argentijnse ministerie van Buiten landse Zaken is niet bereid commentaar te leveren op het ongenoegen dat minis ter Van der Klaauw enkele dagen gele den heeft uigesproken over de uitlatin gen van ambassadeur Van den Brande ler. Volgens Hoeang Hoea is het beleid van China tegenover in het buitenland wonen de Chinezen er steeds op gericht geweest dat deze mensen de nationaliteit zouden aannemen van het land waar zij wonen. De Vietnamese regering is er nu toe overgegaan, burgers van Chinese afkomst wier familie soms al eeuwen in Vietnam woonde, over de grens' te zetten. „Wij zijn buitengewoon bedroefd over de verslech tering van onze relaties met Vietnam”, aldus Hoeang Hoea. en masse Het redactieteam van het radioprogram- die kunn ma NCRV’s Sportshow heeft in Hilversum pe chrisi de sportprijs 1978 in ontvangst mogen van mas] nemen van de Nederlandse Christelijke Sport Unie. Namens de NCSU reikte de voorzitter de heer Soetendal, de prijs uit aan de chef van NCRV’s sportshow, Hein ze Bakker. De prijs is uitgereikt aan deze sportshow voor de wijze waarop zij de sport in het algemeen en de christelijke sport in het bijzonder onder de aandacht van miljoenen kijkers en luisteraars heeft gebracht. Deze onderscheiding is eerder uitgerêikt aan de sportredactie van het Friesch Dagblad. De kunstenaarsorganisatie NW en de Vereniging van Nederlandse Toneelgezel schappen (VNT) hebben overeenstemming bereikt over de cao voor 1978-1979 voor de technici van de gezelschappen. Dit bete kent dat de technici vanaf 1 september een werkweek zullen hebben van 40 uur, met een maximum van 60 uur per week en 2068 uur per jaar. Na één seizoen zal dit maximum worden verlaagd naar 1881 uur per jaar. Otto von Habsburg, oudste zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, heeft de West- duitse nationaliteit gekregen. Habsburg, die in Beieren woont, behoudt tevens de Oostenrijkse nationaliteit. Hij had de Westduitse nationaliteit aangevraagd on te kunnen meedoen aan de komende direc te verkiezingen voor het Europese parle ment. Burgemeester Polak van Amsterdam heeft in de hoofdstad de’„Amsterdam Pro motion prijs 1978” uitgereikt aan drie winnaars: de Vereniging voor de Effecten handel, het Nationale Ballet en het tijd schrift Holland Herald. De prijs, in 1976 ingesteld ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting Amsterdam Pro motion is bestemd voor „personen en/of instellingen, die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt door het uitdragen van de goede naam van Amsterdam in het buitenland”. Volge betreur dent ter ring pu Libanei De at strook, Sidon f dagen king ui Een 1 dat vij: zeven g ste zes Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Daar staat tegenover, aldus Van Agt, dat bij het ontstaan van een calamiteit de omvang daarvan in de Maasvlakte ernstiger is vanwege de bevolkingsdichtheid, die in het noorden minder groot is. NEW Waldhe op vrije Libanoi De acti Volgens dé heer Van Agt is er inmiddels uit een studie van de IKONA, de Interdepartementale Kommissie voor Noordzee- aangelegenheden, gebleken dat de Eemshavenaanlanding van het LNG mogelijk is. Die conclusie is gisteren door de ministerraad bevestigd, aldus de premier. Het IKONA-rapport gaat naar het parlement en naar de ge meente Uithuizermeeden, het havenschap Delfzijl en de provincie Groningen. De aanlanding van het LNG in de Eemshaven is duurder dan op de Maasvlakte. Dat zit in de uitvoering van de werken, die nodig zw. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. onbew. zw. bew. regenbui onweer zw. bew. 1. onbew. zw. bew. h. bew. zw.bew. zw. bew 1. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. h. bew. 1. bew. zw. bew. onweer motregen geh. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. wnw w nw w nw w wnw nw w nw w zo ono w n nw n w zw o ozo wzw nw wzw wnw wnw nnw wst. zzw ono o zo nnw z zo zw ver. wnw BON? de primitieve, „omdat de wilde altijd maai heeft h met één vijand tegelijk te maken had en scherpt, namelij richt zi landse I extremi bankro< bewijze De Vereniging van Dienstplichtige Mili tairen (VVDM) wil op 16 juni „een felle actie” in Den Haag, wanneer staatssecre taris Van Lent (Defensie) ha afloop van een korte demonstratie de resultaten van de „kassa-actie” van de WDM krijgt aan geboden. Uit de resultaten van die actie blijkt volgens de WDM dat soldaten jaar lijks 25 miljoen gulden te veel betalen voor het eten en 40 miljoen gulden voor de huisvesting. WAS de Sta: aan Cl ring te niet na den uil gende wijze het regeringsstandpunt in het land waar zij zijn geaccrediteerd we ten uit te dragen. „Ik zou dit vereiste wel willen scheiden van het recht op een privé-mening.” Zo schrijft de ambassadeur. „Het span ningsveld. tussen het recht op een privé- mening en een openbare functie is een verschijnsel dat iri een open en democra tische samenleving als de Nederlandse wel meer voorkomt en onvermijdelijk is.” Overigens is de minister er van over tuigd dat de ambassadeur aan het rege ringsbeleid op juiste wijze uitvoering geeft. 16 18 18 17 18 15 16 16 17 19 14 28 27 21 27 20 23 29 18 27 26 18 22 27 20 19 27 19 31 23 24 18 21 29 28 18 26 24 C cö 0 0 o o o o o o o 0.2 0.1 0 o 0.6 0 0.1 0 0 0 o o 0.6 0 0 0 0.1 o 34 0 0 0 0.2 0 0 0 1 0 o Mitchell Spellberg, internist in Chicago is van mening dat de ellende waarmee de massamedia de mensen dagelijks cönfron teren, meer dan ooit bijdraagt tot het krij gen van hartaanvallen en maagzweren. De moderne mens, zegt hij,- is nerveuzer dan Volgi Washir vanuit stralen brenge van d< levert, mln). I einden zen mi de uite tuur c Ameri Zij v ven op Chine; kringe den ge ginger ken ei ri- De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Hoeang Hoea brengt momenteel een officeel bezoek aan Nederland. Gisteren werd de bewindsman door koningin Juliana ontvangen op paleis Soestdijk. Zeeland is bekend met de gevolgen van een ge ringe vaccinatie. Op Tho- len deed zich in 1963 een polio-explosie voor. De oorzaak was gelegen in het feit dat een aantal inwoners vanwege hun geloofsovertuiging wei gerde hun kinderen te la ten inenten. ven om, tegen de zin van Cambodja, een „Groot-Indochinese federatie” te vormen. zijn lichaam tot de normale toestand te rugkeerde als het gevaar voorbij was, ter wijl de moderne mens voortdurend temid den van een dreigende wereld staat.” De 26-jarige Franz Trovato, die 19 ma op Sicilië werd ontvoerd, blijkt door zijn ontvoerders te zijn vermoord omdat zijn vader niet in staat was een losgeld te dat de at betalen. Het in verregaande staat van ont- extremis! binding verkerende stoffelijk overschot telefoong van de jongeman is in de omgeving van Catania gevonden door een motorrijder. Vader Trovato, een plaatselijk zakenman, had de ontvoerders laten weten de 20 mil- ten om gt joen gulden die werd geëist, niet te kunnen moeilijke opbrengen. Volgens Hoeang Hoea leggen Zuid- Afrika en de Westerse landen die niet voldoende druk uitoefenen op Zuid- Afrika en Rhodesië opdat de zwarte be volking daar politieke rechten krijgt, on gewild Zuidelijk-Afrika open voor de Sovjet-Unie. Dat land immers steunt bevrijdingsbe wegingen die niet, zoals de Chinese minis ter bepleitte „op eigen kracht en alleen met hulp van Afrikaanse landen” Zuidelijk- Afrika bevrijden. Desgevraagd noemde Hoeang Hoea het optreden van de Vietnamese regering, die ongeveer 100.000 burgers van Chinese af komst heeft uitgewezen naar China, „ui terst onvriendelijk”. Volgens de Chinese regering is de onvriendelijke houding van de Vietnamezen tegenover China en de Chinezen veroorzaakt doordat China zich heeft gekeerd tegen het Vietnamese stre- VLISSINGEN Huis artsen in Zeeland die de afgelopen dagen betrok ken zijn geweest bij in entingsacties tegen polio in deze provincie hebben een duidelijk begrip ge constateerd voor deze preventieve maatregel. in dure Eemshaven” tenaar en iedere Nederlander, recht heeft op een persoonlijke mening be treurt hij het dat door het in de publici teit komen van deze mening wellicht twijfel heeft kunnen rijzen aan het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van de mensenrechten in Argentinië. Mi nister Van der Klaauw heeft de ambassa deur hier ook op gewezen. het \x/€erj Vooruitzichten voor zondag en maandag: Weinig verandering Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum temperatuur omstreeks 8 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 16 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. In de huizen van bewaring van Rotter dam en Amsterdam zullen^binnenkort ex perimenten starten met de opvang van aan drugs verslaafde gedetineerden. Overwo gen wordt nog om het experiment uit te breiden tot de vrouwengevangenis in de Amsterdamse „Bijlmerbajes”. Staatsse cretaris Haars van Justitie heeft dat be kend gemaakt. Maandag vergadert een bijzondere commissie van de Tweede Ka mer over de hulpverlening aan drugsver slaafden. Weer in binnen- en buitenland w o ZONDAG 11 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.21 uur, onder 21.59 uur Maan op 10.54 uur, onder 01.00 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 3.36 uur en 15.52 uur Hoogwater 07.54 uur en 20.15 uur MAANDAG 12 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.20 uur, onder 22.00 uur Maan op 11.57 uur, onder 01.07 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 04.13 uur en 16.31 uur Hoogwater 08.33 uur en 21.00 uur „Wij feliciteren het leger en het volk van Zaïre met hun overwinningen, die mede mogelijk is gemaakt door de medewerking van Zaire’s bondgenoten”, aldus Hoeang. De hulp die China geeft aan Zaïre, is volgens Hoeang ook van belang voor het Chinese volk zelf. „De worsteling van het Zaïrische volk tegen de sociaal- imperialisten komt ook het Chinese volk ten goede”. De Chinese minister stond positief tegeno ver de instelling van een pan-Afrikaanse vredesmacht, ter ondersteuning van onder anderen Moboetpe. Op initiatief van Frankrijk en andere westerse landen praat een aantal westers gezinde Afrikaanse landen over de vor ming van een dergelijke vredesmacht. „President M’Bongo van Gabon, de huidi ge president van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, heeft een beroep gedaan In het plaatsje Sint- Annaland op Tholen kwam men zelfs vaccin te kort omdat men er niet op had gerekend dat de opkomst zo groot zou zijn. In de visie van Cambodja en China ligt de tegenstand van Cambodja tegen deze federatieplannen aan de wortel van het Vietnamees-Cambodjaans conflict. De Vietnamese regering heeft steeds gezegd dat de schermutselingen tussen beide lan den een gevolg waren van Cambodjaanse invallen binnen Vietnam en mishandelin gen van Vietnamezen die in Cambodja wonen. De werkgelegenheid die ontstaat door de LNG-aanlandig in de Eemshaven, sloeg de premier gisteravond „niet zo bijster hoog” aan. Hij zei; „De aanlanding in de Eemshaven is meer van psychologische betekenis, zo in de geest van: ze denken ook nog aan ons.” De termijn voor de oordeelsvorming door de noordelijke be stuurders sluit 1 juli. „Dan moet de mening kenbaar zijn gemaakt. Langer wachten kan niet, anders komt het niet rond,” aldus Van Agt, die zei dat vóór 1 november een beslissing moet zijn geno men. „Dat staat in het contract met Algerije”. Terugkijkend op die periode en een vergelij king makend met de situ atie van vandaag de dag constateert de genees kundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, de heer S. Lelie, een duidelijke verande ring. Gemeenschappen met een vaccinatiepercenta- ge van 20 tot 25 percent liggen nu aanzienlijk ho- ger. Een „zware kern” met een entpercentage van nul percent in 1963 heeft nu een percentage van rond de 72 percent bereikt. De Belgische para-commando’s dit dienst gedaan hpbben in de Zaïrese pr« vincie Sjaba (of die daar nog dienst doem krijgen een extraatje van duizend Bel gi.l sche franken (ongeveer zeventig gulden) per dag. De nog in Sjaba verblijvende Belgische para-commando’s zullen in de loop van veertien dagen naar België terug gehaald worden, zo heeft de Belgische premier Leo Tindemans deze week meege deeld. Hun reparatriëring hangt af van hun vervanging door de inter-Afrikaanse troepenmacht in Zaïre. Op uitnodiging van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen is een uit tien leden bestaande delegatii L van de Chinese Academie van Weten schappen uit Peking op Schiphol aangeko men. Het is de eerste maal dat een dergelj ke delegatie een bezoek aan ons lan brengt. Het Chinese gezelschap zal tot 1 juni in Nederland blijven. De Braziliaanse regering heeft besloten de censuur vooraf voor de pers af te schaffen. Naar de woordvoerder van president Ernesto Geisel- gisteren verklaarde, gebeurt dit in het kader van het „proces om geleidelijk te komen tot politieke openheid”. Met de inentingsacties liep Zeeland voorop bij de nu landelijk getroffen maatregelen. De acties vonden voornamelijk plaats in gemeenten waar het percentage in geente inwoners lager lag dan de norm van 80 waarboven het polio virus weinig kans heeft zich te manifesteren. Gezien het voorgaande alsmede het feit dat deze ambassadeur in zijn lange staat van dienst zijn publieke functie goed heeft vervuld en de instructies van de regering immer goed heeft uitgevoerd is de minister niet van plan hem voortijdig in Argentinië te vervangen. (Van onze redactie binnenland) .DEN HAAG. Minister Van der Klaauw is niet van plan de Nederlandse ambassadeur in Argentinië voortijdig te vervangen. De minister van Buitenland se Zaken heeft dit gisteren meegedeeld aan de Kamerleden Van der Spek (PSP) en Van den Bergh (PvdA) die op teru groeping van de ambassadeur hadden aangedrongen naar aanleiding van diens uitlatingen over het bewind in Argentinië in enkele kranten interviews. y.<;: „Bezwaren aanlanding I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2