Afluisteren telefoon en openen post van verdachten Irak vermeerdert steun Koerdistan tegenstanders Angolees bewind bewapenen Israëlische actie in Libanon Sadat smoort kritiek in Egypte Secretaris Waldheim betreurt SPD: Filbinger moet aftreden Brezjnjev wijst vrijlating van Rudolf Hess af Moboetoe wil achtergrond Weer onlusten in Managua F r i - .zaterdag REPRESAILLE VOOR SJABA VS leveren China moderne apparatuur voor luchtkartering BOMAANSLAG IN BUENOS AIRES I I .1 3 BINHEN- EN BUITENLAND 19 7 8 10 JUNI ress Neo-nazi’s Sovjet-Unie Dalende welvaart >ord BONN (ANP). De Duitse Bondsrepubliek heeft haar strijd tegen het terrorisme ver scherpt. Hoewel de nieuwe maatregelen voor- te namelijk tegen de linkse stadsguerrilla’s ge richt zijn, heeft het ministerie van Binnen landse Zaken gewaarschuwd dat ook rechtse extremisten in de fase zijn gekomen van bankroof en diefstal van wapens en persoons bewijzen. BEIROET. President Sadat maakt ernst met het monddood maken van zijn critici in binnen- en buitenland. Voor het eerst heeft de Egyptische leider bui tenlandse journalisten bedreigd met uitwijzing indien zij zouden doorgaan met, zoals Sadat het noemt, „anti-Egyptische verha len” te schrijven en contacten te onderhouden of te zoeken met Egyptische dissidenten. ifden mici VDM notie terdam m Pro- n drie fecten- et tijd- in 1976 enjarij m Pro- n en/of lienste- dragen i in het iffing ssloten litei aatji s d >e pn doei Belg uldei jvend in d terug gischt neege- if var. <aan: zoel '•7 Bondsrepubliek verscherpt strijd tegen terrorisme De Bondsdag nam gisteren vroeg een wetsvoorstel aan worden verdacht, af te luisteren en hun post te openen. Voorts komt er een uniform systeem voor de elf deelsta- Twee jonge bewapende Palestijnen lopen over de restanten van huizen, die door de Israëlische actie werden opgeblazen. De actie werd vanuit zee ondernomen. X Tsum logen elijke ;te de ijs uit Hein- i deze dj de elijke dacht heeft ■erder n het 9 mei r zijn t zijn ■ld te dat de autoriteiten meer bevoegdheden geeft om tegen n ont- extremisten op te treden. Zo wordt het gemakkelijker om schot telefoongesprekken van personen, die van terrorisme van ijder iman 9 mil. ten om gasten te registreren teneinde het voor terrotisten innen Palestijnse basis woonden, gedood, zo heb ben bewoners van de streek nog meege deeld. Van Israëlische zijde is meegedeeld, dat twee Israëliërs gesneuveld zijn en acht gewond. Van guerrilla-zijde is gezegd, dat het lijk van een Israëlische militair is ge vonden en naar een ziekenhuis bij Sidon is vervoerd. De VN-bevelhebber voor het Midden oosten, luitenant-generaal Ensio Siilas- vuo, heeft gezegd, niet te geloven, dat door de Israëlische actie de terugtrekking van de Israëliërs vertraagd zal worden. Waarnemers in Beiroet zien de Israëli sche actie onder meer als een waarschu wing aan de Palestijnen, dat Isrhel ze in Libanon kan treffen in weerwil van de terugtrekking. Men ziet er ook een moge lijke vergelding in voor de ontploffing vorige week in een bus in Jeruzalem, waarbij zes doden vielen en velen werden gewond. De verantwoordelijkheid voor deze aanslag werd opgeëist door de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). In het zuidwesten van Libanon dunt Israel zijn troepen verder uit, in voorberei ding op de terugtrekking van volgende week. Het dorp Chiam, dat voor de Israëli sche invasie in Zuid-Libanon (in maart) een Palestijns bolwerk was, werd overge dragen aan de christelijk-Libanese bevel hebber in het nabijgelegen Marjajoun. Een woordvoerder van de PLO in Bei roet heeft de Israëlische actie een „volko men mislukking” genoemd. „Iedereen die zijn hand in een bijenkorf steekt moet verwachten dat hij gestoken wordt”, aldus de woordvoerder. Hij zei verder, dat Israë lische kanonneerboten het vuur openden over een breed gebied om de invasietroe- pen te dekken. Maar de aanval werd door de Palestijnën afgeslagen en de Israëliërs moesten zich met zware verliezen terug trekken. De Israëliërs hebben de nadruk gelegd op het „preventieve karakter” van de ac tie. Functionarissen van de veiligheidsdiensten hebben uiting gegeven aan hun vrees dat rechtse extremisten in dezelfde omvang zullen gaan ageren als hun linkse tegen standers die al jaren een campagne voeren van bankover vallen, ontvoeringen en moorden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn schat de „harde kern” van de neo-nazi’s op ongeveer 150 leden. Hoewel hun aantal niet groot is, wordt hun optreden steeds gevaarlijker. Het afluisteren van telefoongesprekken en het openen van post van verdachte elementen mag, als een parle mentscommissie haar goedkeuring geeft. Vroeger was de regerende sociaal-democraten en de met hen verbon den vrije democraten zorgden er voor dat dit amendement werd verworpen. Het aanvaarde wetsontwerp maakt het ook mogelijk, van terrorisme verdachte personen sneller te berechten. Zo kan de openbare aanklager beschuldigingen van min der belang laten rusten en zich op de hoofdpunten concen treren. De rechters krijgen op hun beurt de mogelijkheid om pogingen van de verdediging om een proces te rekken, te doorkruisen. (Van onze redactie buitenland) Het is de laatste ontwikkeling in het kader van het terugdraaien van de enke le jaren geleden doorgevoerde economi sche en politieke liberalisatie in Egypte. Volgens Sadat is nu „een nieuw tijdperk van discipline” ingetreden. toestemming van een rechtbank vereist. Bij het passeren van een Westduitse grens moet voortaan een paspoort worden getoond. Tot dusver was een persoonsbewijs dat alle Westduitsers bezitten, voldoende. Volgende week donderdag wijdt de Bondsdag een debat aan een rapport over tekortkomingen in de strijd tegen het terrorisme, zoals die zijn gebleken bij de ontvoering van en moord op de werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. Dit rapport leidde deze week tot het aftreden van de minister van Binnenlandse Zaken, de vrije demo craat Werner Maihofer. Donderdag ontving bondskanse lier Helmut Schmidt de nieuwe bewindsman, Gerhart Rudolf Baum, een weinig bekende figuur van de linker- vleuger van de vrije democraten. Schmidt adviseerde hem er niet tegen op te zien om impopulaire maatregelen in de strijd tegen het terrorisme te nemen. De bondsdag aanvaardde het wetsvoorstel met algeme ne stemmen, met uitzondering van de bepalingen betref fende demonstraties en de hotelregistratie. De christen democraten stemden in deze twee gevallen tegen, omdat zij de bepalingen niet krachtig genoeg vonden. De rege ringscoalitie gebruikte echter haar meerderheid van tien zetels om ook deze punten aanvaard te krijgen. Het wetsontwerp krijgt kracht van wet.'nadat het door president Walter Scheel is ondertekend. BONN (Reuter). In regeringskringen in Bonn is gisteren gezegd, dat de Russi sche president Brezjnjev een pleidooi van de Westduitse president Scheel voor de vrijlating van Hitlers voormalige plaats vervanger Rudolf Hess, van de hand heeft gewezen. De 84-jarige Hess bevindt zich in de gevangenis van Spandau in West-Berlijn. Hij is er al 10 jaar de enige gevangene. Scheel heeft tijdens het onlangs door Brezjnjev aan West-Duitsland gebrachte bezoek de Russische leider verzocht de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Hess thans vrij te laten, uit humanitaire overwegingen President Sadat zegt dat al zijn critici eigenlijk „werktuigen in handen van de Sovjet-Unie” zijn. Hoewel het gestook van de Russen in Egypte beslist niet onderschat moet worden en het Moskou zeer welkom zou zijn als Sadat zou vallen (heel de Russische strategie in het Midden oosten en in Afrika is dar op gericht), moeten economische onzekerheid en die pe teleurstelling over het uitblijven van tastbare resultaten van Sadats vredesini tiatief als belangrijkste oorzaken van de duidelijk voelbare onvrede in Egypte ge zien worden. gelasten en met de botte bijl op zijn critici in te hakken. In de hoofdstad Cairo is het welvaarts- en welzijnspeil in dalende lijn. Cairo heeft nu ruim 9 miljoen inwoners: per dag komen er 2000 fellahs arme boe ren zich in de hoofdstad „vestigen”, Sam Noejoma, voorzitter van de Nami- bische onafhankelijkheidsbeweging SWA PO, heeft de NAVO beschuldigd van po- De Iraakse minister van Voorlich ting, Saad Qassem Hammoedi, heeft verklaard, dat Irak vastbesloten is Koer distan op hetzelfde ontwikkelingspeil te brengen als dat van de rest van het land. Koerdistan is al meer dan tien jaar een slagveld geweest tussen Koerdi sche separatisten en Iraakse troepen BAGDAD (Reuter). Irak geeft dit jaar 5,4 miljard gulden uit voor de ontwikkeling van het gebied Koerdis tan in het noorden van Irak. Dit bedrag is het drievoudige van dat van vorig jaar, dat aan Koerdistan is besteed, zo blijkt uit een publikatie van gisteren. Waarnemers vragen zich af waarom Sadat juist nu het moment gekomen achtte het democratiseringsproces af te remmen, zonder dat er sprake was van een directe fysieke bedreiging, zoals bij voorbeeld de rellen en onlusten van janu ari 1977. Dit laatste mag natuurlijk openlijk en in alle toonaarden in Egypte gezegd wor den. Maar dat de president met zijn gang naar Jeruzalem gezien het uitblijven van enige adequate reactie van Israëli sche zijde de blunder van de eeuw zou hebben begaan, dat is een zaak waarover in Egypte tegenwoordig alleen maar fluisterend, maar in de rest van de Arabi sche wereld hardop gesproken wordt. totdat in 1975 een overeenkomst werd gesloten tussen Iran en Irak. De rege ring in Teheran zegde toe haar steun aan de Koerdische rebellen te staken in ruil voor Iraakse concessies met be trekking tot het betwiste grensgebied Shatt el Arab. Geen enkele ondergrondse organisatie heeft tot dusver gezegd voor de aanslagen verantwoordelijk te zijn. Voor het begin van het voetbalevenement had de belang rijkste verzetsbeweging in Argentinië, de Montoneros”, laten weten dat zij haar ac ties niet zou onderbreken. Wel zouden de voetbalstadions worden ontzien. WASHINGTON (ANP). De Verenig de Staten hebben zich bereid verklaard, aan China apparatuur voor luchtkarte ring te verkopen die om militaire redenen niet naar de Sovjet-Unie zou mogen wor den uitgevoerd. STUTTGART (DPA). De fractielei der van de SPD in het parlement van de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg, Erhard Eppler, heeft giste ren het aftreden geëist van Hans Filbin ger (CDU), de minister-president van deze deelstaat. Een staat kan zich niet laten vertegenwoordigen door mensen die voor zichzelf andere maatstaven aanleggen dan voor anderen, meende Eppler. Rotter- :ort ex- an aan verwo- t uit te 3 in de aatsse- dat be- >rt een ■de Ka- ugsver- en de gezel- uming □or de bete er een r, met ek en zal dit 1886 cago ee de ifron t krij •n. De r dan maai 1 ad en id 1 s, ter. smid- BUENOS AIRES (AFP). Voor een bank in Buenos Aires is gisteren een bom ontploft. Er ontstond materiële schade, maar niemand werd gewond. Het was de tweede aanslag in de Argentijnse hoofd stad sinds de strijd om het wereldkampi oenschap voetbal op 1 juni begon. In de nacht van donderdag op vrijdag ontplofte een bom bij een Renault-dealer in Buenos Aires. De aanslag van vrijdag was gericht tegen een agentschap van de internationale ontwikkelingsbank. Filbingers positie is omstreden gewor den sinds bekend werd dat hij kort voor het eind van de oorlog als officier van Justitie bij een marinegerecht de dood straf eiste tegen een gedeserteerde ma troos (Gröger). Filbinger gaf toe dat hij in de discussie over de controverse formuleringen heeft gebruikt die tot misverstanden konden lei den. Maar hij verklaarde met nadruk dat hij indertijd naar eer en geweten had ge handeld. In het geval van de matroos Grö ger had hij niet meer kupnen helpen, zo zei hij. ;e Mili- >n felle ssecre- op van ;en van gt aan- e actie >n jaar- en voor oor de MANAGUA (UPI). Honderden stu denten hebben gisteren betoogd in Mana gua, de hoofdstad van Nicaragua, om hun onvrede te uiten met het-huidige regime- Somoza. Er onstonden branden en leden van de nationale garde sloegen de demon stranten uiteen. Betogingen zijn in Nicaragua een vrijwel dagelijks verschijnsel sinds de moord op de oppositieleider en krantendirecteur Pe dro Joaquin Chamorro, 10 januari van dit jaar. Volgens een woordvoerder van de V.N. betreurde de secretaris-generaal het inci dent ten zeerste. Waldheim liet zijn verkla ring publiceren na een onderhoud met de Libanese ambassadeur Ghassan Tueni. De aanval, die in een dicht beboste kust strook, 10 km ten zuiden van de haven Sidon plaats vond, geschiedde slechts vier dagen voordat de Israëliërs hun terugtrek king uit Zuid-Libanon zouden voltooien. Een Fatach-bevelhebber ter plaatse zei, dat vijf guerrillastrijders zijn gedood en zeven gewond. Bovendien waren ten min ste zes burgers, die in de buurt van de op zoek naar werk dat er niet is. Er is van tijd tot tijd voedseltekort, de stroom valt om de haverklap uit, het verkeer is een chaos, de vervuiling is hemelschreiend en telefoongesprekken binnen de stad bestaan overdag bijna tot de onmogelijkheden: er zijn gevallen bekend van zakenlieden in Cairo die elkaar telegrammen stuurden omdat dat sneller ging dan per telefoon. De economische situatie in het land is belabberd. De „open-deurpolitiek” om buitenlands kapitaal aan te trekken, is geen succes gebleken, behalve dan voor een handvol toch al kapitaalkrachtige Egyptenaren. Het spectaculaire project van vrijhavens en tax-feezones langs het Suezkanaal is tot nu toe nauwelijks van de grond gekomen. Door enerzijds de privé-sector aan te moedigen zonder de centraal geleide economie in te perken, wordt de inflatie sterk in de hand ge werkt, en deze bedraagt nu bijna 23 pro cent per jaar. af te ■r van isteren er van len tot van de West- isburg ens de ad de gd on) direc- parle- Egypte erg moeilijk maakt behoorlijk te functioneren. Vorige week nam de Volksraad het Egyptische parlement een wet aan die politieke activiteit van politici van voor de revolutie van 1952, marxisten, pro-Moskou-aanhangers en zij die onder Nasser officiële ambten bekleedden, vrijwel verbiedt. Opmerkelijk was dat enkele partijen zichzelf ophieven in plaats van zich te laten opheffen, zoals de Nieuwe WAFD- partij en de Nationale Progressieve Unie. Als opvolger van Nasser heeft Sadat langzaam maar zeker de dictatoriale staatskolos ontmanteld en van Egypte één van de meest open samenlevingen in de Arabische wereld gemaakt. Sadat laat er zich op voor staan dat Egypte tegen woordig een democratie is, er niet meer gemarteld wordt en niemand om zijn politieke ideëen vast gehouden wordt. Maar volgens Sadat hebben linkse en rechtse politici en journalisten de vrijhe den hen gegeven in het kader van het in 1976 gestarte politieke liberalisatiepro- ces, misbruikt. In feite kwam het er op neer dat de oppositie steeds openlijker de regering begon te beschuldigen verant woordelijk te zijn voor corruptiegevallen bij buitenlandse investeringsprojecten in Egypte en voor het voortdurend stijgen der prijzen, terwijl de persoonlijke inte griteit van sommige ministers in twijfel werd getrokken. Dit was voldoende voor Sadat om het referendum van 21 mei te KINSJASA (UPI, Reuter, AFP). President Moboetoe van Zaïre heeft gisteren gezegd dat hij overweegt tegenstanders van het bewind in het buurland Angola te bewapenen en te trainen, als repressaille voor de hulp die Angola zou hebben gegeven - aan de rebellen die vorige maand de Zaïrese provincie Sjaba binnenvielen. Moboetoe beweerde dat een 6.000 man sterk rebellenleger een half jaar in Angola is getraind door 70 Cubaanse officieren onder leiding van een generaal De José. moeilijker te maken zich te verplaatsen en schuil te houden. Tevens is er een gat in de wapenwet gedicht, )riis doordat het voortaan verboden zal zijn bij demonstraties J en massabijeenkomsten voorwerpen bij zich te hebben, gram- jje kunnen worden gebruikt om de politie aan te vallen. De christen-democratische oppositie had ook het dragen van maskers bij betogingen willen laten verbieden, maar De Egyptische president kon tegen zijn vermeende „tegenstanders” (pers, oppo sitie, intellectuelen) gaan optreden nadat het volk hem daartoe met overweldigen de meerderheid (98 procent) middels een referendum had gemachtigd. Sinds dien is alles erg snel gegaan: journalis ten, schrijvers en dichters die openlijke kritiek op Sadat of het referendum zelf hadden geleverd, werden vervolgd, som migen een uitreisverbond uit Egypte op gelegd. Het eerste slachtoffer was Mo hammed Heikal, oud-hoofdredacteur van het gezaghebbende semi-officiële Cairose dagblad Ai Achram eens ver trouwensman en minister van informatie van Nasser en in feite een zeer gematigd criticus van Sadat. Het referendum maakte ook de weg vrij voor nieuwe wetgeving, die het de linkse en rechtse oppositiepartijen in gingen Afrika opnieuw te koloniseren. Het idee om een Afrikaanse interventiemacht op te richten veroordeelde Noejoma als een poging van imperialistische NAVO- landen zich te mengen in de binnenlandse zaken van onafhankelijke Afrikaanse sta ten. Hij meent dat de NAVO-landen zich willen bedienen van „bepaalde marionet- ten-regimes in Afrika om het Afrikaanse continent opnieuw te koloniseren”. Voorlopig kan er volgens de Zaïrese president geen sprake zijn van verzoening tussen Zaïre en Angola. Hij beschuldigde de Sovjet-Unie, Cuba en de DDR ervan dat ze greep willen krijgen op de mineralen rijkdom van de provincie Sjaba. Diplomatieke kringen in Kinsjasa wij zen erop dat Moboetoe al jaren lang hulp geeft aan twee prowesterse querillagroe- peringen, die het onderspit hebben gedol ven in de strijd tegen de MPLA van de Angolese president Agostinho Neto. Juist deze Zaïrese bemoeienis zou Neto aanlei ding hebben gegeven tot steun aan de mobilisering van een deel van de ongeveer 200.000 Zaïrese vluchtelingen in Angola, zo menen deze zegslieden. Sprekend over de conferentie voor eco nomische hulp aan Zaïre, de volgende week in Brussel wordt gehouden, zei Mo boetoe: „Ik zal nooit hulp aanvaarden, waaraan voorwaarden verbonden zijn die de vrijheid en onafhankelijkheid van mijn land in gevaar brengen. Hij kondigde aan dat hij de zaken nu strak in de hand gaat nemen om „de veiligheid van Sjaba defini tief te versterken”. In Sjaba zijn inmiddels 1500 Marok kaanse militairen aangekomen. De ko mende dagen worden nog 1200 manschap pen uit andere Afrikaanse landen ver wacht. Het Zaïrese persbureau AZ AP heeft gis teren de samenstelling bekendgemaakt van de Panafrikaanse strijdmacht die in Sjaba zal worden ingeschakeld. Deze interventiemacht, een nieuw verschijnsel in de geschiedenis van Afrika, gaat in totaal 2.684 manschappen tellen. Het leeu wendeel wordt geleverd door Marokko (1.511 man), gevolgd door Senegal (500), het Centraal-Afrikaanse Keizerrijk (300), Togo (159), Ivoorkust (110 man medische troepen), Gabon (44) en Egypte (60 instruc teurs). Ook Somali zou bereid zijn aan de strijdmacht deel te nemen. Angola heeft in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties gezegd dat de „massale Franse aanwezigheid in Afri ka, de kaart van het continent deed lijken op een exercitieterrein van de NAVO”. Volgens regeringsfunctionarissen in Washington gaat het om een systeem om vanuit de lucht met behulp van infra-rode stralen een gebied geologisch in kaart te brengen. Deze eerste moderne apparatuur van deze soort die Amerika aan China levert, kost 2,8 miljoen dollar (circa 6,3 mln). Het systeem kan voor militaire doel einden worden gebruikt, maar de Chine zen missen, in tegenstelling tot de Russen, de uiterste moderne elektronische appara tuur om dit te kunnen doen, aldus de Amerikaanse functionarissen. Zij wilden echter geen commentaar ge ven op de vraag of militair gebruik door de Chinezen uitgesloten is. Volgens sommige kringen kan de apparatuur wellicht wor den gebruikt om Russische militaire bewe gingen bij de grens met China te ontdek ken en vast te leggen. <e Ne ippei 'egatii Veten igeko ■rgelij lan tot 1 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/BEIROET. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren de Israëlische commando-acties in de nacht van donderdag op vrijdag op een kleine kustbasis van de Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatach in Libanon veroordeeld. De basis ligt 40 kilometer ten noorden van de Israëlische grens. Algemeen wordt aangenomen dat Sadat op zijn critici heeft toegeslagen om te voorkomen dat de binnenlandse oppositie tegen zijn vredesinitiatief je gens Israel te grote vormen zou gaan aannemen. De gemiddelde Egyptenaar is er niets mee opgeschoten dat Sadat zijn historische reis naar Jeruzalem onder nam. Steeds meer Egyptenaren vinden dat hun president weliswaar een zeer moedige stap heeft ondernomen, maar dat Israel daar niets of totaal onvoldoen de tegenover heeft gesteld.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3