Carillonklanken Ondernemers verdeeld over plan voorhaven Geluidswand Gildenspoor in aanbouw s I Storingen op beeldbuis maken tv-kijken onmogelijk ijmondnieuws It RESULTAAT ENQUÊTE VOV Ledenvergadering Industriebond Geen spreekuur CDA stelt vragen over Oud-IJmuiden Ij 1 1 s I VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 10 JUNI 4 ZATERDAG Toestemming Verbitterd Politie IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tientallen bewoners uit de omgeving van de Waal straat in IJmuiden ondervinden reeds geruime tijd overlast van een amateur-radiozender. Zijn veelvuldige uitzendingen zorgen voor sto ringen in de radio- en televisie-ontvangst. Verwoede pogingen om de „etherpiraat” tot zwijgen te brengen, zijn tot nu toe mislukt. Zelfs een gerechtelijke procedure heeft niet het gewenste effect gehad. Ten einde raad hebben de getergde bewoners zich tot de burgemeester gewend met de vraag of hij een einde kan maken aan de praktijken van de zendamateur. iedereen leest de krant altijd en overal. 1 Li 5 WW»' w il Buurtbewoners strijden tevergeefs tegen overlast van zendamateur Tees- ag 10 guldens besteden aan een nieuwe antenne >°p). Op dak F N (ADVERTENTIE) 7 ■o unie ur ir •atie. ndag int je, kerk, van eras. laer- uur hooi, ig 10 ister- aart, ndag Pius enst. Tegelijkertijd doen zich storingen voor op de radio. De programma’s van Hilver sum I, II en III worden plotsklaps onder broken door een stem. Ook bij het gebruik van de bandrecorder of de platenspeler is diezelfde stem duidelijk hoorbaar. Al gauw hebben de buurtbewoners de identi teit van de geheimzinnige spreker vastge steld. Het zijn de overburen die hem ont maskeren. De eerste klachten dateren van begin 1974. Het televisiebeeld dat in de buurt van de Waalstraat altijd glashelder was geweest, verandert opeens. Er verschij nen strepen, balken en blokken op het scherm. En het gehele beeld trilt voortdu rend. Het is niet langer mogelijk tv te kijken. In Velsen-Noord worden flinke vorderingen gemaakt met het Plan Gildenspoor. De bouw van een geluidswand bij het uiteinde van de nu afgesloten Schulpweg is op dit moment wel het meest spectaculaire onderdeel van het werk dat ter plaatse ook de aanleg van een nieuwe spoorlijn naar de industriehavens aan het Noordzeekanaal omvat. Een betonnen muur van dertig centimeter dikte wordt de harde kern van de geluidswal die over een afstand van tweehonderd meter aan weerszijden van de toekomstige spoorbaan wordt aangelegd. Werknemers van het in Haarlem gevestigde bedrijf J. G. Nelis, uitvoerder van het Plan Gildenspoor, hebben nabij de Schulpweg het eerste gedeelte al gereed. Een muur van drie meterhoog waar de betonbekisting nu nog omheen zit. Ter hoogte van de bebouwing aan de Duinvlietstraat en de flats aan de Schulpweg (Gildenbuurt) wordt vier meter de uiterste hoogte. Juist hier zal de voorziening in de toekomst zijn nut moeten bewijzen. De keermuur is in het Plan Gildenspoor opgenomen op uitdrukkelijk verzoek van de Velsennoorders die direct langs de spoorbaan wonen. Het nieuwe baanvak voor het Hoogovens railvervoer ondervond tijdens een inspraakprocedure vooraf gaand aan de uitvoering felle tegenstand omdat geluidoverlast werd gevreesd. Het gedeelte van de geluidswal dat nu al overeind Zendamateur Jan Visser (30 jaar) geeft toe dat hij sinds een half jaar weer op beperkte schaal uitzendt. „Daarvoor heb ik echter toestemming gekregen van de PTT. Mijn spullen zijn goedgekeurd; er mankeert niets aan”, aldus Visser die ten stelligste ontkent dat de tv-storingen gedu rende het WK-voetbal van hem afkonistig kunnen zijn. De PTT heeft hem nu ook een volledige zendvergunning in het vooruit- zicht gesteld als de televisies van .de kla gers uit de buurt zijn ontstoord. „Maar de mensen weigeren hun medewerking. Zij gunnen mij deze hobby niet. Die mast in onze achtertuin is voor mijnheer Zuurbier een obsessie geworden”, zegt Visser die erkent dat hij voor de plaatsing hiervan geen goedkeuring heeft gevraagd, Visser verwijt de omwonenden dat zij nimmer bereid zijn een normaal gesprek met hem te voeren. „Ik word regelmatig gebeld door mensen die zich niet bekend maken, maar meteen een scheldkanonna de afsteken. Dan smijt ik natuurlijk de hoorn op de haak. Want dat is geen manier van doen.” De vraag blijft of ontstoring van de tv-toestellen afdoende is en wie dat gaat betalen. Bovendien zijn er betrokkenen die zo’n regeling bij voorbaat van de hand wijzen. Zij vinden ontstoring een lapmid del en menen dat de bron van alle ergernis moet worden aangepakt. Een officiëlé woordvoerster van de Centrale Directie van de PTT bevestigt dat Jan Visser sinds staat loopt in een bocht over een terreingedeelte waar tot voor kort het emplacement voor het Hoogovenrailvervoer lag. De NS maakt voor het afhandelen van het Hoogovensrailvervoer sinds kort gebruik van het emplacement op het fabrieksterrein. De wirwar van rails in Velsen-Noord is inmiddels opgebroken waardoor van de oude situatie niets meer te herkennen is. De betonnen kern van de geluidswand wordt na voltooiing aan de kant van de spoorbaan bekleed met geluidsabsorberende kunststofplaten. Tegen de geluidswal komt een aardenwal waar door het effect van een dijk ontstaat. Een beplanting op de geluidwal heeft een tweeledig doel. Een aantrekkelijke aanblik en het tegengaan van verstuiving. Voor de afwikkeling van het Hoogovensrailvervoer tussen dit bedrijf en het NS-station Be verwijk kwam in april een nieuw stuk enkelspoor van 16 kilome ter lengte in gebruik. Ter hoogte van de Beecksdnghlaan buigt straks een nieuwe havenspoorlijn (dubbelspoor) naar het zuiden af in de richting van het Noordzeekanaal. Van dit dubbelspoor is het gedeelte tussen het Hoogovensemplacement en de bobht tegenover de Beecksanghlaan al gereed. De foto geeft een beeld van het werk aan de geluidswand. In de loop van augustus moet dit onderdeel van het Plan Gildenspoor gereed zijn. januari gemachtigd is op een paar golf lengtes te zenden. Volgens haar kan die beperkte activiteit er onmogelijk toe lei den dat de buurt er hinder van ondervindt. „We hebben trouwens de laatste tijd geen klachten meer ontvangen. En er is dan ook 02550 12348 12349 VELSEN. Het programma dat stads beiaardier H. de Ligt op zaterdag 10 juni van vier tot vijf uur op het carillon van het stadhuis ten gehore zal brengen luidt als volgt: 1) Rondino - W. H. Brachthuyser, 2) Cielito lindo (Mexicaans), 2b) Carmela (Spaans), 3) Brazilia pour carillon-P. van Beels, 4) Divertissement pour carillon-Géo Clément, 5) Bourrée, pièce pour carillon- Géo Clément, 6) Tweede sonatine - Sjef van Balkom, 7) Fantasie over bekende operamelodiën - Hein de Ligt, 8a) Chara de - H. Mancini, 8b) Wonderful Copenha gen - Fr. Loesser, 8c) Never on Sunday - M. Hadjidakis. Op de agenda staan een nabespreking van het congres en de kandidaatstelling voor de districtsraad. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een aantal industriële be drijven in de IJtnuider haven, vreest een tekort aan geschoolde arbeidskrachten bij uitbreiding van de havenactiviteiten. Ook bestaat er angst voor een ongewilde verhuizing bij herindeling van de visserij- haven. Dat zijn enkele van de uitkomsten van een enquête die de Velser Onderne mers Vereniging (VOV) onder haar leden heeft gehouden. Doel van de enquête was de gemeente Velsen ten behoeve van het Open Beraad, waarin het overleg van de belanghebbenden bij de Voorhaven zich concentreert, te informeren omtrent de wensen van de Velser ondernemers. De resultaten van de enquête zijn gepubli ceerd in het jaarverslag over 1977 van de VOV. raat, 11.30 ater- 12.15 raat, 30 en raat, 30 en laan, >n 11 Lan- 9.30, 1, za- geen enkele aanleiding om verscherpte controle in te stellen”, aldus de woordvoer ster van de PTT. Zij tekent daarbij aan dat de kosten van de eventuele ontstoring van de tv’s zeker niet voor rekening zijn van de PTT. VELSEN. De wethouders Th. C. Witte van sociale zaken en J. W Meijer van openbare werken houden maandag 12 juni geen spreekuur. Ook het spreekuur van wethouder H. J. Scheeper op woensdag 14 juni komt te vervallen. Op een keer werd er aangebeld door twee mannen die zich uitgaven voor PTT- beambten. Zij zouden het tv-toestel sto ringsvrij maken. Ze prutsten wat aan het apparaat waarna de bewoner achteloos zijn handtekening zette onder een rappor tje waarin stond dat de problemen nu waren verholpen. „Pas toen bleek dat het ging om een paar handlangers van de zendamateur. Ik heb ze direct de deur gewezen”, zegt de dame die onbekend wenst te blijven. Ze wordt alweer veront waardigd als ze aan het voorval terug denkt. BEVERWIJK. De Industriebond NW, afdeling Beverwijk, belegt op dins dag 13 juni een ledenvergadering in het gebouw „Wijkerbaan”. Zij vingen zijn woorden in de tuin op en kunnen het vervolg van zijn uiteenzettin gen binnen op de radio volgen. Het is Jan Willem Visser die vanuit zijn zolderkamer tje van de ouderlijke woning, Waalstraat 140, uitzendingen verzorgt. Een vriendelijk verzoek aan zijn adres om die activiteiten te staken, wordt genegeerd. Herhaaldelijk aandringen heeft geen resultaat. Dan schrijft de heer C. J. Zuurbier, woonachtig in een flatblok aan de Vecht- straat, een brief aan de Radiocontrole- dienst van de Centrale Directie van de PTT in ’s- Gravenhage. Daarin stelt hij de controledienst op de hoogte van de toe stand in zijn wijk. Na een vluchtig onder zoek geven PTT-ambtenaren de heer Zuurbier het advies de eigen ontvangstap- paratuur te verbeteren. Volgens de PTT mag de zendamateur niets worden verwe ten. Deze is in het bezit van een vergunning en bovendien voldoet zijn installatie aan de gestelde eisen. Zuurbier volgt de raad van de PTT op en koopt een ander televi sietoestel met een betere versterker. Ande re bewoners laten voor een boel geld speci ale filters aanbrengen in hun toestel. Er zijn ook omwonenden die vele honderden Ondertussen broeit het aardig inhet anders zo rustige woonwijkje. „Ik zou niet voor de gevolgen durven instaan, als men hier eens echt heetgebakerd raakt. Want dan vallen er rake klappen”, zegt een me, vrouw die liever anoniem blijft. Ze wil niet met haar naam in de krant omdat ze bezig is haar huis te verkopen. „Als iedereen weet dat je hier geen tv kunt zien, raak ik het huis nooit meer kwijt”, zegt ze verbit terd. Dat heeft de ervaring haar geleerd. Toén ze onlangs met haar echtgenoot voor enige tijd naar de Verenigde Staten ver trok, lukte 't niet de woning tijdelijk te verhuren, als gevolg van de ontvangststo- ringen. Tv-kijken is voor haar allang geen aan- C Het helpt allemaal niets. De klachten Cl blijven bestaan. Zij nemen toe als Jan - £1Visser ook testbeelden gaat uitzenden die in de buurt worden opgevangen. De politie C t □l metingen ten huize van de klagers en er kennen nu dat zendamateur Jan Visser de veroorzaker is van het ongerief. De advo caat, die zieh in dit stadium aan alle kan ten gesteund ziet, kondigt een kort geding aan. >Op straffe van een dwangsom van 500 per overtreding of per dag, moet Jan Visser afzien van communicatie via de ether. Hij mag pas weer uitzenden als er voldoende voorzieningen zijn getroffen waardoor storingen zijn uitgesloten. Zo luidt althans de eis. De rechtszitting wordt echter uitgesteld en de procedure later geroyeerd omdat Jan Visser intussen een volledig zendver- bod krijgt opgelegd van de Staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat. Voorts on dertekent Jan Visser een verklaring waar in hij toezegt niet te zullen zenden zolang Zuurbier hiervan narigheid ondervindt. Tot opheffing van het verbod zal pas wor den overgegaan indien de klachten tot volle tevredenheid van de omwonenden zijn opgelost. Daartoe dient Visser enige technische aanpassingen uit tq voeren. Blijkens een brief van een zevental buurtbewoners aan het college van B. en W. van Velsen, verstuurd op 18 april 1978, is er van de mooie belofte van Jan Visser niet veel terecht gekomen. Hij heeft zijn, zendinstallatie in januari van dit jaar opnieuw in werking gesteld. „Daarmee treft hij .minstens honderd gezinnen en vele bejaarden uit het Vissershuis”, zo schrijven de zeven ondertekenaars van de brief aan het gemeentebestuur. „Wij vra gen u, of dit wordt toegestaan in de ge meente Velsen. Hoewel wij steeds een soe pele houding hebben aangenomen, heeft de heer Visser zich niets aangetrokken van onze bezwaren. Wij hopen dat de zendmast die ons alle ellende veroorzaakt, door u kan worden geslecht”, aldus de brief schrijvers tot het college. Ook ir. H. A. J. Kortstee van de Dienst Openbare Werken van de gemeente Velsen heeft de slepende kwestie onder de aandacht van B. en W. gebracht. Ter verbetering van de situatie bepleit ir. Kortstee een onderzoek in het kader van de bouwverordening. Van de bedrijven waarop de enquête betrekking had, reageerde ruim veertig procent die gezamenlijk 2500 werknemers in dienst hebben. De meeste bedrijven blijken geheel of nagenoeg tevreden met de huidige plaats van vestiging. Slechts de cargadoors, expediteurs en transport - in clusief off-shore-bedrijven - zijn ontevre den met hun vestigingsplaats. Als bezwa ren voeren zij aan dat hun terrein te klein is, vaak niet aan het water ligt en dat de haven onvoldoende diepgang heeft. Er kwamen ook veel wensen voor verbe tering van de faciliteiten naar voren. De visserijbedrijven wensten een modernise ring van de losfaciliteiten, verbetering van het kade-oppervlak en een verbod de kade tevens als openbare weg te gebruiken. Ook in de cargadoorssector en de sectoren scheepsbouw en reparatie en transport, verlangt men betere faciliteiten zoals meer kaderuimte en diepgang voor korte vaart container en roll-on-roll-offschepen en fa ciliteiten voor het watertoerisme. De geënquêteerden die een uitbreiding van de havenfaciliteiten toejuichen, zijn voor het merendeel huiverig hieraan een wordt ingeschakeld. De agenten kunnen echter maar weinig uitrichten. Zij sussen de emoties en beloven de bevoegde instan ties te zullen inlichten. Maar de gemoede ren laaien in ’76 weer hoog op. Er wordt een steen door de voorruit van het huis van de familie Visser geslingerd. De climax is bereikt wanneer de twintig meter hoge zendmast in de achtertuin van Visser on der vuur wordt genomen. De apparatuur die eraan is bevestigd, wordt doorzeefd met kogels. Ook Zuurbier zet de strijd tegen de zend amateur voort, doch op vreedzamer wijze. Hij start een handtekeningenactie. Vier endertig personen, veelal namens een ge zin, ondersteunen dit initiatief. Tot deze groep behoren gedupeerden uit de Vecht- straat, de Maasstraat en de Scheldestraat. Zij verklaren veel hinder te hebben en eisen van de PTT dat er maatregelen wor den genomen. Opsporingsambtenaren ko men weer kijken, tasten de omgeving af met zeer gevoelige apparaten, maar grij pen niet in. Zuurbier besluit in juni ’77 een advocaat in de arm te nemen. Met die zet lijkt hij succes te boeken. De advocaat dreigt de zaak aanhangig te maken bij de directeur- generaal van de PTT. Daarop beëindigt Jan Visser zijn uitzendingen. Op 8 juli is hij al weer in de lucht. Opnieuw krijgt hij een schriftelijke waarschuwing van de ad vocaat van Zuurbier. Hij wordt gesom meerd onmiddellijk te stoppen met zen den. Anders zal een verzoek worden ge richt tot de PTT om zijn zendmachtiging in te trekken. Een brief van dezelfde strek king schrijft de advocaat nog een keer in augustus, nadat er wederom meldingen van storingen zijn binnengekomen. In die tijd verandert ook de opstelling van de PTT-ambtenaren. Zij verrichten toename van de werkgelegenheid bij hun bedrijf te koppelen, er wordt meer gedacht in termen van behoud van de bestaande werkgelegenheid. Een aantal bedrijven heeft verder geen direct belang bij een verbetering van de haven, een aantal ande re bedrijven uit de industriële sector en de Visserij meent dat uitbreiding of Verbete ring nadelig voor hen kan zijn. Dit wordt geargumenteerd met een eventuele ge dwongen verhuizing en moeilijkheden bij de personeelswerving. Bedrijfspand. B. en W. hebben beslo ten het autobedrijf Koning BV toestem ming te verlenenn voor het gebruik van het bedrijfspand Volkerakstraat 2 te IJ muiden. In dit pand zal een showroom voor nieuwe en gebruikte auto’s worden gevestigd. Tarieven. De taxi-ondernemers heb ben, op grond van de huurautoverorde- ning art. 15, een aanvraag ingediend tot verhoging van de tarieven. B. en W. heb ben dit verzoek ingewilligd. Voor een ge wone taxirit is het tarief nu 2,60 voor de eerste 138 meter en 20 cent voor elke volgende 136 meter. Verkeersdrempels. Door de werk groep „Velsen-Oost-Woonerf” is een plan opgesteld, dat o.a. voorziet in de aanleg van verkeersdrempels, om risico’s voor de spelende kinderen te verminderen. Het college van B. en W. zal hierover contact met de werkgroep opnemen. Huurkosten. B. en W. hebben beslo ten, ook dit jaar weer de huurkosten ten bedrage van 4.416,- gulden aan de Stich ting Ontspanning voor invaliden en Ge handicapten (OIG) te vergoeden. Het be drag zal in de vorm van een subsidie aan de OIG worden toegekend. .1 De omstreden zendmast van twintig meter hoogte in de achtertuin van Jan Visser. gename ontspanning meer. „Ik zeg wel eens tegen m’n man, zet dat kreng toch af, ik neem mijn handwerkje wel. Voor hem is ’t allemaal nog veel beroerder. Hij is afge keurd vobr zijn werk en tv-kijken is zijn enige plezier. Hij had zo graag de wereld kampioenschappen voetbal willen bekij ken, maar de beelden zijn niet om aan te ziep. Het begori al bij de openingsceremo nie toen de kleuren wegtrokken en er een waas op het scherm verscheen.” Geen goed woord heeft ze over voor de PTT. Volgens haar indrukken wordt de stoor zender door de controledienst door de vin gers gezien. „Ze houden die zendamateur de hand boven het hoofd; het is één groot complot”, briest ze van woede. VELSEN. De CDA-raadsleden A. Roosendaal en J. Visser hebben het colle ge van Velsen schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken in Oud-IJmuiden. De vragen, die gedateerd zijn op 7 juni, zijn gesteld naar aanleiding van het onge noegen dat de bewoners van Oud-IJmui- den kenbaar hebben gemaakt. De beide raadsleden willen met de vragen een gele genheid scheppen voor het houden van een raadsdebat dat, zo stellen zij zich voor, zou moeten leiden tot definitieve beslissingen ten aanzien van Oud- IJmuiden. Ten aanzien van de nieuwbouw wordt gevraagd waarom nog niet is begonnen, omdat een jaar geleden al is gesteld dat de plannen voor nieuwbouw vrijwel gereed waren. Ook wordt gevraagd naar het rap port over de woningen Pres. Krügerstraat 78 tot 98, Boelenstraat 83 tot 111 en Bloemstraat 86 tot 102. Gevraagd wordt of er al een beslissing ligt over het al dan niet renoveren van deze woningen. Over de woningen waarvoor renovatie is vastgesteld vragen de raadsleden om hoe veel gemeentewoningen het gaat, of parti culieren al aanvragen voor renovatie heb ben ingediend en of de mogelijkheid be staat woningen aan bewoners te verkopen. Voorts willen beide raadsleden inzage in het woonwensenonderzoek dat in de wijk is gehouden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5