Bewoners therapeutische gemeenschap Rijnland willen op dreef Gedeputeerden verdelen portefeuilles Een Reusachtig dure grap I Privacy is een onbekende term en alleen te vinden op het toilet terug naar de maatschappij 3 b o* X I 1 Ld Noot Overal en altijd: de groep I Hoi hutl Afsi Out leder van ons At -F 6 19 7 8 IJMOND JUNI 1 0 ZATERDAG H I N I I door Rien Polderman «•- Het groepsgebeuren neemt een uitermate grote plaats in in de therapeutische gemeenschap die Rijnland is. Een groep leeft met elkaar, dag en nacht. Samen eten, slapen op slaapzalen, samen naar de therapie. Voor velen blijkt dat vooral in het begin ontzettend moeilijk te zijn geweest en ik kan me dat levendig voorstellen. Pri vacy is een welhaast onbekende term, alleen te vinden op het toi let. Bij alles wat gebeurt wordt de groep ingeschakeld. Er is een stuk verschuiving van de macht ge weest. Je bent, zeker op Rijnland II en III, verantwoordelijk voor wat jezelf doet en nalaat. Rubriek over stedebouw, ruimtelijke ordening en provinciaal bestuur BE woo bij 1 opv; woo Hee het ben will Vandaag de derde aflevering in de serie verhalen over de psychotherapeutische gemeen schap Rijnland in Santpoort. In de eerste, die werd geplaatst op vrijdag 2 juni, werd kennisge maakt met deze gemeenschap en een van de bewoonsters. In de tweede aflevering, die werd afgedrukt in de krant van maandag 5 juni, werd verteld over het therapeutisch pakket en de contacten met de maat schappij buiten de muren van het Provinciaal Ziekenhuis. Vandaag wordt er aandacht ge wijd aan de problemen van het leven in een groep en het be lang dat wordt gehecht aan de eigen verantwoordelijkheid. j IBS «Wh 1 Cass's'a r r i 3 ^£555^ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH w J PIETER TAFFIJN Tot zover het relaas van collega Inge Crul. Er zijn sociotherapeuten (verpleegkun digen), onherkenbaar omdat ze niet ge kleed gaan in de traditionele witte jassen. En evenmin zijn ze de almachtigen uit andere inrichtingen, die alles weten en alles regelen. Ze begeleiden, maar als er beslissingen moeten vallen, wordt de groep ingeschakeld. Om het even of het gaat over de rotzooi in de huiskamer, of een nieuweling kan worden opgenomen ja of nee of dat iemand tijdelijk naar de isoleer moet. Voor je zover bent heb je een moeizaam proces doorgemaakt. Als je binnenstapt zit je met jezelf in de knoop, je problemen lijken onoplosbaar. Dan leun je het liefst tegen iets stevigs aan, heb je het best naar je zin als je in een afhankelijkheidspositie zit. En dat word je duidelijk gemaakt, dat zoiets niet de bedoeling is. Een van de voorwaarden om de behan deling tot een succes te laten worden is het hebben van voldoende intelligentie. Als de grond ter verkoop aan te bieden. Een stimulans voor het hart van Amsterdam roept men in koor. Dank, o dank, Moloch van het grootwinkelbedrijf. Er komt zelfs een parkeergarage voor 500 auto’s en daar mogen de buurtbewoners dan ’s avonds en ’s nachts als de zaak dicht is óók in tegen betaling. Hoe al die auto’s in dat hart van Amsterdam moeten komen waar juist ter wille van het openbaar vervoer de ver keersaders zijn afgeknepen, vertelt men er niet bij. ren met behulp van Madurodam, en dan een Reusje retour sturen aan die mipistad. Een ruil dus tussen twee pretparken waar ons Klein Duimpje bitter weinig voor voel de. De voorwaarde was dat de dreumes de samenwerking niet zou gebruiken voor verhevigen van politieke tegenstellingen. De Reuzen wilden bést denken over struc turele problemen, maar de Reuze-actie was toch niet bedoeld om het gemeentelijk beleid politiek ter discussie te stellen? Nou zag Klein Duimpje in alle elementen van de Reuze-actie politieke sporen, en wilde helemaal niet verder zwijgen, Kortom; hij bedankte voor de eer, en ging zijn eigen eenzame weg. Die leidde naar de bouw van eep speel-klim-apparaat op de Dam in de vorm van twee Zevenmijlslaarzen waarva- nuit kinderen spottend naar de Reus kun nen kijken. Een nuttig speelding dat later naar een buurt zal gaan waar het echt nodig is. De Reuzen hebben hun geboeide collega- tjes het genereuze aanbod gedaan, om nader te overleggen in hoeverre de Reuze- actie ook hen tot spreekbuis kan dienen. Want echt, Amsterdam Reuzestad wil sa menwerkingsprocessen op gang brengen. komsten. Twee groepsleden komen aan de beurt, nadat zijzelf en ook de groep schrif telijk een evaluatie hebben opgesteld. Tij dens die gebeurens kan het er pittig aan toe gaan. Er wordt geen blad voor de mond genomen, al is het zeer beslist geen bijeen komst die er alleen op is gericht allerhande onprettige opmerkingen te maken. Er wordt doorgenomen hoe men de afgelopen twee, drie maanden heeft gewerkt. Hoe de opstelling in de groep is. Of men de verant woordelijkheid aan kan. En als er mensen zijn die vinden van niet, dan word je daar met je neus bovenop gedrukt. Na mijn eerste ochtend, waarin ikzelf tijdens een sociotherapie min of meer het middelpunt was, kan ik me een beetje voorstellen wat het betekent als ieders aandacht zich op je richt. Als je hoort, dat je je te afhankelijk opstelt. Dat je te weinig van jezelf laat zien. Dat je geen goed groepslid bent, maar hoofdzakelijk je ei gen gang gaat. Dat je je opstelt als een verwend kind dat zijn zin niet krijgt. Nog zo’n vlotte reklame figuur uit het ideeënteam: Paul Schillings: „Je kunt van tevoren op je vingers natellen, dat sommi ge mensen reusachtig lange tenen blijken te hebben. Maar ja, dat hoort er jammer genoeg nou eenmaal bij”. (Gelukkig heb ben ze nu laarzen aan, Paul.) Het bureau roept ons uiteindelijk toe dat men nog druk doende is de Reus te laten knipogen naar Amsterdam. „Want het blijkt tenslot te ergens toch een grapje”. Een reusachtig dure grap, om je rot te lachen. aanvankelijk net zo de neus op als nu voor de Reus. Maar die veroverden wel de har ten van Jan en Trüus Modaal. En daar gaat het toch uiteindelijk om”. En dat betekent: minder stof tot schrij ven voor dit Klein Duimpje, dat tenslotte ook niet alles uit zijn kleine duimpje kan zuigen. En omdat het geworstel met reu sachtige komkommers toch onbegonnen werk’ is, zal de rubriek Op Dreef geduren de de komende Statenloze zomermaanden slechts onregelmatig verschijnen. Ik hoop maar dat de Reuzen er begrip voor heb ben Zoals bekend heeft drs. Achter straat nog niet besloten of hij zijn baan, directeur bij het sociografisch bureau de Meerlanden, wil opgeven voor een post in het college van GS. Hij neemt voor de eerste vergadering van Provinciale Staten een beslissing Drs. Achterstraat heeft zijn functie als gedeputeerde onder voorbehoud geaccepteerd. Bijzo wel co pen we handel prijzen dering Het Cie-Sf On mak de t: over WOO! tien kom woo zich die en h dat H< Het Verzet stak dus de kop op. Een klein koppie: maar wel hardnekkig. De namen van de actiecomités lagen voor het grijpen Klein Duimpje kwam (van de wijkcentra, Dé i doorge aard o< tussen werd t Andi varieei kilo. Bete goede per kil Er k prijsor ringen per bc De aai rond tussen ook ee cent p Niet komt l de koi gulder buiten kroten van dt ook v< De weg, n ptodu land e HEI van b behoe reden, grote hout i Licht! Voor Hanm Natuurlijk komen ook de meer positieve punten aan- bod. Maar toch je zal er maar zitten. Dit zijn de momenten dat ik me beklemd voel. Omdat ik me meer en meer ga realiseren, dat ik niet te maken heb met gekken in de traditionele opvat ting: mensen met stuiptrekkingen die lo pen te kwijlen. Hier zitten stuk voor stuk jonge mensen, die niet opvallen in de „vrije” maatschappij. En daarom word je er nogeens mee geconfronteerd, dat dit ieder van ons kan overkomen. Voor nie mand is het leven gemakkelijk. De een ondervindt misschien minder moeilijkhe den dan de ander of kan het beter aan. BEVI in de al bloemei naast d planten honden (t HEI uitvoi Oudei juni v riseer Haar verhaal herinnert me trouwens aan het optreden van een heel andere Reus, deze week in Provinciale Staten. Het was het CDA-Statenlid mr. W. F. Reus, dat woensdag het beslissende woord sprak in de moeizame collegevorming. Door zijn fractie-genoot Achterstraat voor te dragen voor de derde CDA-zetel in het college van Gedeputeerde Staten, velde hij het oordeel over de WD: de oppositiebanken. Op nieuw hebben de, Reuzen van PvdA en CDA in de Staten VVD-Klein Duimpje uit de Zevenmijlslaarzen van GS gehouden. De nog kleinere Duimpjes van D’66 en PPR kwamen er helemaal niet aan te pas. Die Kleine Duimpjes zullen bij voorko- imende gelegenheden nog wel vaak op het Reuzengedrag terug komen, vermoed ik. Voorlopig hebben zij echter enkele maan den de tijd om hun wonden te likken. Want de Staten gaan op zomerreces. Reuzen bestaan niet. Behalve dan in Amsterdam, waar het zakenleven blijk baar al net zo’n pretpark van wil maken als de Efteling is. Collega Inge Crul zag dezer dagen hoe op de Dam het sprookje van het grootwinkelbedrijf werd beli chaamd in een enorme Reus. Tot haar vreugde zag ze, hoe het sprookje werd vervolmaakt met Klein Duimpje in de Ze venmijlslaarzen. Zij blijft hopen, dat de Reus verslagen wordt. Graag ruim ik een plaats in deze rubriek in voor haar sprook je, dat helaas de harde werkelijkheid is, waarin met tonnen geld wordt gesmeten door een gemeentebestuur: De Bijenkorf in Amsterdam wil uitbrei den en dankbaar knielen B. en W nog wat in de bewegingen gehinderd door de ge meenteraad die op de hielen ziet, neer aan de voeten van het kapitaal, om de gevraag- Hoe gemotiveerd iemand is kan onder meer blijken tijdens de evaluatiébijeen- De Reuzen hadden ook telefonisch con tact met de Geboeide Reus. In het public- relations-persbericht lezen we dat dat mensen zijn, die „door de ontwikkelingen in de Amsterdamse binnenstad in ernstige moeilijkheden zijn geraakt" (gunst, wat zouden dat nou vóór moeilijkheden zijn geweest, en wié zouden daar nou de oor zaak van zijn geweest? Driemaal raden). Amsterdams college laat zich dus glim lachend het predikaat van Reuzestad aan leunen die het grootwinkelbedrijf c.s. (waaronder natuurlijk diezelfde Bijen korf) 4iet dezer dagen gaven. Hetgeen nie mand Verwondert, want die ton gemeente lijke subsidie voor de Reuze-actie sprak op zich al boekdelen. Amsterdam Reuzestad. De Reuzen on der de winkeliers willen op hun manier publiek trekken. Imago-verbetering van Amsterdam is de leuze die ze vooral ter eigener glorie in hun vaandel voeren. Am sterdam hoog opstuwen in de vaart der volkeren. Leuke dingen voor de mensen doen, Reüze-aanbiedingen, Reuzeprijzen, Reuzetaarten voor tramconducteurs, avondje uit voor stadsreinigers die Am sterdam Reuzeschoon makèn, Reuzen overal neerzetten en dan vooral die ene van zestien meter op de Dam. Reuzeleuk, voor 170.000 gulden. City Centrum Amsterdam bestond het zelfs om de wijken aan te schrijven in de trant van: mensen, laten we nou allemaal de handen ineenslaan en er iets leuks van maken, met eenvoudige middelen, zélf iets doen. Bloemetjes op het balkon en muziek korpsen in de straten. Nou hebbenerg veel Amsterdammers helemaal geen balkon en muziekkorpsen kunnen nauwelijks door de met blik volgepropte straten heen. Bo vendien vindt de Amsterdammer ook nog, dat, als de gemeente een ton voor een wegwerpapparaat op de Dam geeft, ze voor datzelfde geld beter wat aan die buur ten kan doen. in de binnenstad die nu juist ijveren voor kleinschaligheid, minder auto’s, géén ver- keersaantrekkende garages, maar beter openbaar vervoer en fietsmogelijkheden), Het Reuzenverzet (die de kop van de Reus in aanbouw in de fik staken), de Geboeide Reus (de door de grote winkelreuzen dood gedrukte kleine middenstanders). Steken van zulke lilliputters kunnen hard, aanko men en de Reuzen staken dan ook de koppen bijeen om het verzet in te kapse len. Een slimme jongen had een reusachtig idee: die had wel eens van repressieve tolerantie gehoord. Gewoon met je ene hand geven en toestaan en met de andere hand de hele handel monddood maken. Over al kwar Anjers cent pe wachtir kwame prijzen stuk. Mind, lies. Di< stuk. P en-op c cent pe De 2 schoon I rethrur grotere Bij c weer e< 1 sortirne Perk: I afrikar Leven in een groep kan tal van proble men oproepen. Tijdens mijn verblijf ko men er enkele aan de oppervlakte. Zoals de moeilijkheid, dat iemand een bepaald tv-programma wil zien, maar dat de rest nou juist naar een voetbalwedstrijd wil kijken’. Of het probleem, op welk moment je moet zeggen dat je het uitermate verve lend vindt als iemand in het voorjaar een eindeloze rij sinterklaasliedjes zit te spelen op de piano. Dat alles roept reacties op en ook die vormen een stuk van de therapie. Kritiek geven en verdragen, dat is wat we hier leren, legt iemand uit. Daarmee kan men elkaar steunen, de gevoelens en reac ties kunnen bij elkaar worden herkend en zijn dan bespreekbaar. En dat blijken ze heel vaak niét te zijn geweest. Velen ko men hier uit beschermde milieus, ver trouwt een jongen me toe. Die anderen hebben het zeker niet nodig, die hebben geleerd voor zichzelf te zorgen. De eerste fase van de behandeling is de hechtingsfase. De patiënt gaat zich thuis- voelen in de groep, zijn motivering deel te nemen aan de behandeling wordt ver groot. Bij velen is er sprake van ernstige relatieproblemen die men stukje bij beetje overwint. De eenzaamheid wordt bestre den, er kunnen contacten worden gelegd, er is geen sprake meer van alleeri»zijn. Een paar regeltjes, maar een uitermate moeilij ke fase. Jezelf leren uiten is te voorschijn kómen, uit de beschermende huid van de patiënt kruipen die voor zich laat zorgen. En je leren thuisvoelen en vertrouwd ra ken met Rijnland is wel een voorwaarde. Pas op dat moment ben je emotioneel zover, dat je de behandeling aanvaardt en dat die echt kan beginnen. Een weg van vallen en opstaan. Voor de een langer dan voor de ander, maar zelden een gemakke lijke weg. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het college van Ge deputeerde Staten van Noord- Holland heeft de taken verdeeld. W. van der Knoop (PvdA) krijgt de porte feuille ruimtelijke ordening, volks huisvesting en grondbeleid. Dr. ir. J. IJff (PvdA) gaat zich bezighouden met de onderwerpen milieuhygiëne, provinciale bedrijven, monumenten zorg en automatisering. Mr. E. de Vrieze (PvdA) neemt de bestuurlijke organisatie, personeelszaken en alge mene juridische zaken voor zijn reke ning. De zachte sector is voor C. Kor- ver (PvdA). Hij krijgt de verantwoor delijkheid voor het onderwijs, jeugd- en sportzaken, culturele zaken, maat schappelijk welzijn en provinciate zie kenhuizen. Drs. J. van Dis (CDA) gaat waterstaat, wegen, land- en tuinbouw en ruilverkavelingen doen. Mr. drs. H. Korte (CDA) heeft de provinciale fi nanciën, de gemeentelijke financiën en de volksgezondheid in zijn porte feuille gekregen. Economische zaken en natuurbescherming zijn voor drs. J. Achterstraat (CDA). Maar problemen hebben we allemaal, spanningen, angsten. Als je daar echt met iemand over kan praten, dan bof je. Dan kan je wat kwijt, dan vind je begrip, dan kropt alles zich niet op. Is dat niet het geval, dan.kan de wereld bedreigend wor den, dan kan het zo hoog oplopen dat je het leven niet meer aankan. In onze harde maatschappij zeggen we dan: pech gehad. Maar het zou eerlijker en meer volgens de waarheid zijn om te zeggen, dat je geluk hebt als je in zo’n omgeving leeft, dat je alles kunt verwerken wat op je afkomt. Hoe kom je op Rijnland terecht? Ook dat is een zaak, waarbij de leefgemeenschap wordt ingeschakeld. Als iemand zich schriftelijk aanmeldt, wordt hij uitgeno digd een dag te komen kennismaken. Die dag wordt deelgenomen aan het gebruike lijke dagprogramma. De kennismaking is dus heel duidelijk wederzijds. Het kan zijn dat de nieuweling er direct al genoeg van heeft en voor opname bedankt. In het andere geval wordt er gesproken met de psychiater en de maatschappelijk werker van de afdeling, wordt er kennisgemaakt met de sociotherapeuten. Ook wordt' het milieu waaruit de nieuweling afkomstig is, bij de overwegingen betrokken. Dit alles bij elkaar heet de intake, een aantal leden van de groep dient zich aan om het intake gesprek te voeren. Degene die zich aan meldt moet immers in de groep passen, het oordeel van de groep weegt daarom zeer zwaar mee of iemand Wordt opgenomen of niet. Er is eën wachtlijst. Dat kan betekenen dat iemand geruime tijd moet wachten voor opname kan worden gerealiseerd. Dat is natuurlijk een nadeel, omdat ie mand die zegt te willen worden opgeno men, op dat moment gemotiveerd is om die stap te zetten. Aan de andere kant geeft het ook de gelegenheid om alles nog eens te overdenken. En, zo zei mij iemand, als je al een aantal weken niet kan wachten, zou je dan wel een behandeling van twee of drie jaar aankunnen? Het is geen wet van Meden en Perzen dat de opname altijd op Rijnland I plaats vindt. Daar wordt het meest begeleiding en bescherming gegeven, als je het met wat minder ook aankan, is plaatsing op Rijnland II mogelijk, waar je ook terecht komt, je krijgt van je intakers en de socio therapeuten altijd wat extra begeleiding. Een prettig idee, de eerste tijd is toch al niet de meest gemakkelijke. En in het verleden, zo konden mensen mij vertellen, moest je alles zelf regelen. Je moest bij wijze van spreken zelfs een bed „verove ren”. De groep zelf heeft erop aangedron gen dat dit zou veranderen en staat paraat om een beetje extra hulp te verlenen. Het ziekenhuis is bepaald geen pardijse- lijke omgeving. Psychiater Peter Bieren- broodspot schreef eens over „onze zeer schamele behuizing en de vrij ernstige personele onderbezetting als gevolg van een schandelijk financieel overheidsbe leid”. Mooi is duidelijk anders, de ruimten waarin Rijnland is gehuisvest zijn oude gedeeltjen van het ziekenhuis die een beetje zijn aangepast. En het blijft natuurlijk een onderdeel van het Provinciaal Ziekenhuis, dat nu wel ziekenhuis mag heten, maar de omgeving „weet wel beter”. Dat hindert ook een aantal mensen. „Als het nou maar buiten het terrein zou staan, dan oordeelde men misschien anders” is hun verzuchting. Het zou mooi zijn als het in een 'woonomgeving stond, en dan niet achter zo’n vreselijke slagboom, vindt ie mand. De lange holte gangen vindt ieder een net zo vreselijk als ik. Er wordt tegen op gezien om er na het weekeinde weer doorheen te moeten lopen. Zegt iemand, de zaak wat aanvaardbaarder voor zich zelf makend: „Mijn familie zei, dat het hier wel een gekkenhuis leek. Maar dat is het toch ook”. De Reuzen gingen met Klein Duimpje om de tafel zitten, en vertelden dat ze bést wilden: geld geven en zo, en dat ze zo n leuk idee hadden: Klein Duimpje realise- dat ontbreekt kan er geen veranderings proces worden ondergaan. Maar dat bete kent niet dat je beslist moet hebben gestu deerd, zo wordt me van alle kanten verze kerd. Wel vindt men, dat het het verschil benadrukt met de rest van het ziekenhuis. Daar zit je een tijd om tot rust te komen of om je aan te passen aan de maatschappij. In Rijnland teer je onderkennen waarin je vastloopt en teer je ook daarmee omgaan. En alles natuurlijk in de groep. Zo weet iedereen van elkaar welke medicijnen worden gebruikt, daarover bestaat geen geheimzinnig gedoe. Je krijgt de voorraad voor een week en bent verantwoordelijk voor je eigen medicatie. En als je het gebruik wil afbouwen, ook dat kan. Met hulp, als je dat wil. Overal wordt de groep dus bij ingeschakeld. Ook als de beslissing moet vallen of iemand tijdelijk in de iso- teer komt of niet. En de groep heeft ook llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Die indruk krijg je nou helemaal niet, als je de opmerkingen over de tegenstanders leest in de brieven waarmee het public- relationsbureau ons regelmatig bestookt. Brieven die al net zo opgeblazen zijn als de Reus op de Dam zelf. Zo schrijft pr-man Kuil die zich ook eens inzettè voor Veroni ca en Story: „Die elitaire bovenlaag van Nederland trok voor Story en Veronica verantwoordelijkheid vOpr de mede- groepsleden, dus zal men iemand op alle mogelijke manieren helpen om zo lang mogelijk uit de isoleer vandaan te blijven. Steeds wordt de eigen verantwoordelijk heid benadrukt. Dat is ook nodig, zegt een jonge vrouw. De meesten van ons moeten dat juist teren. En in de groep. Want als je lekker tegen één persoon kan aanpraten is dat erg gemakkelijk, dan leg je. de verant woordelijkheid in een andere hand. Na tuurlijk ben je, vooral in het begin, geneigd die makkelijkste weg te kiezen. Je mede- groepsleden zulten je er échter al snel op wijzen, daf zoiets niet goed is. Daarom, vertelt een jongen enthousiast, raak je tijdens de behandeling steeds gemotiveer der. Sa

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6