Voorzitter Bouwbond CNV Wij zijn niet agressief MINI BIGGEN STEEDS NIEUWE KOOPGOLVEN STAND HYPOTHEEKRENTE Prijsbeweging blijft overwegend gunstig beurs deze week tussen de bedrijven ckxx SER-commissie wil eigen commissie bejaardenzorg F Houthandel NV maakt meer omzet K Dow Chemical wil dichter bij grondstoffen mKhmm» 9 ECONOMIE 19 7 8 JUNJ ZATERDAG 1 0 i' Gebruik'm goed. UTRECHT (ANP). Voorzitter Dilo van Commence van de Hout en Bouwbond CNV heeft vandaag in een verklaring de beschuldi ging van zijn FNV-collega Leo Brouwer, dat het CNV agressief zou zijn, van de hand gewezen. Een dagje naar het strand. Nat voetje halen. Met emmers en scheppen. En stoelen en broodjes. Met ’t autootje. Kan toch niet anders? Lening Faillissementen Valutareserves Extra aanslag Japans herstel J IB Tutyjr-i.g’. I' (ADVERTENTIE) ZER beweging verkiezen boven een algemene. Van Commence zegt te kunnen begrij- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllll llllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii (Van een medewerker) devi ant. I ;ken- rder- ;erie. (Van onze redactie economie) sken- t, tv- serie. Rentepercentages per 6 juni 1978. Naam Bank: Amrobank Bouwt. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank (ADVERTENTIE) Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Brouwer schreef deze week in het blad van de Bouwbonden FNV, het agressief te vinden dat het CNV zich presenteert ais de enige algemene christelijek vakbeweging, aangezien er meer christenen bij de FNV zijn aangesloten dan bij het CNV. Hij dreigde met „hard terugslaan” als het CNV zo doorgaat. Annuïteitenhypotheek A.B.N. In de veeartsenij en dierenfokkerij ge specialiseerd in medisch-biologische re search aan de Oostberlijnse Humboldt Universiteit werden deze kleine biggetjes gefokt. De biggetjes, waarvan de linkse en rechtse duidelijk kleiner zijn dan de mid delste, komen uit een nest en werden gefotografeerd 5 uur na hun geboorte. De veel kleinere biggetjes met een gewicht van 500 gram komen na vele experimen ten verhoudingsgewijs als 1 op 4 in een nest voor. Doel van de experimenten is het meer economisch kunnen veehouden wat betreft ruimte en voedsel. Toen medio mei de hausse op Wall Street bij een stand van 858 voor de 30 indus triële aandelen van de Dow-Jonesindex stopte en daalde tot 831 tegen het slot van die maand, zal niemand vermoed hebben AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel Hij ontkent, dat zijn Bond agressieve methoden toepast. Volgens hem hebben enkele complete afdelingen van de Bouw bonden FNV laten weten, dat ze zich bij de CNV-bond willen aansluiten. „Wij hebben alleen maar de deur opengehouden en aan die leden geen enkele duw in de rug gege ven. Integendeel, wij hebben steeds die FNV-ers verzocht er goed over na te den ken. Stuk voor stuk moesten zij zelf bedan- Ditmaal waren het weer de grote insti tutionele beleggers als beleggingsfunds, verzekeringsmaatschappijen en pensioen fondsen die als kopers fungeerden en het koersbeloop bij eveneens weer omvangrij ke omzetten opnieuw krachtig omhoog stuwden. Deze groep heeft in de eerste drie maanden van 1978 enorme liquiditeiten aangelegd. Deels door verkopen, deels door het niet beleggen van geldontvang sten, die in die maanden meestal zeer groot zijn. Nu echter over drie weken de half- jaarbalans moet worden afgesloten en Afsluitprov. in proc.: 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeen tegar.: 8,0 7,75 7,75 7,7 8,1 7,9 8,0 7,75 7,75 7,9 8,3 7,9 Het is in de Verenigde Staten gebruike-, lijk dat de institutionele beleggers dan halfjaarrapporten verstrekken en het zou geen goede indruk maken indien daarbij een groot liquide saldo zou worden ge toond. Dat zou de indruk kunnen wekken, dat de organisatie in kwestie de boot had gemist en buiten de beurshausse is blijven staan. Deze indrukken willen vooral de beleggingsmaatschappijen vermijden, zo dat van die kant in de afgelopen weken de beurshaüsse meer dan eens fors is aange- wakkerd en in het begin van deze week de koersindex op één dag met 16 punten is kunnen oplopen. Wall Street ruim 100 punten hoger staat dan eind februari-begin maart, willen deze beleggers zo goed mogelijk met hun porte feuilles voor de dag komen. Dit is naar verhouding hoog, maar zal volgens bekende effectendeskundigen in het land dit jaar nog verder kunnen stijgen tot zelfs 9,5 procent. Anderen zijn echter van mening dat het huidige niveau als een top moet worden gezien, die spoedig zal worden verlaten. Geen overeenstemming dus en de verdere ontwikkeling zal dan ook in hoge mate afhangen van het beloop van de inflatie. In april zijn de consumen tenartikelen weliswaar fors in prijs geste gen, maar de groothandelsprijzen bleken duidelijk in stijging vertraagd. Dit zou ook op een vertraging van de inflatie kunnen wijzen, want de consumentenartikelen vol gen steeds de groothandelsprijzen op een In de Verenigde Staten is nu de leenren- te bij banken vrijwel overal op 8,5 procent gesteld. Alle grote banken van het land hebben zich op dit percentage verenigd. Als trekpaard fungeerde opnieuw de uit- geverssector, waarbij vooral de dagblad uitgevers hoog van de toren bliezen. Dit naar aanleiding van de formidabele winst stijging die de NDU in de eerste drie maanden van 1978 heeft kunnen boeken. De claims voor de aandelenemissie van dit bedrijf werden dan ook hoog ingezet, maar konden later die prijs niet handha ven. Telegraaf steeg van 130 gulden op 140 gulden, maar Audet moest van de extreem hoge koers van ruim 600 gulden ongeveer tien gulden laten vallen. Het verschenen jaarverslag van Blijden- stein deed dit aandeel van 340 gulden op 400 gulden stijgen, terwijl de mogelijke ontbinding van de Arnhemse Scheeps bouw de eerder ingezakte koers van het aandeel van 60 op 85 gulden deed belan den. Ook de Amsterdamse Droogdok her stelde zich van 69 gulden op 75 gulden. Ongeveer drie gulden tot vijf gulden trok ken deze week de aandelen Norit, Nutricia, Ahold, Amev en HBG op beleggingsvraag aan. Smit Internationale verloor tien gul den tot 62 gulden door een verdere forse winstdaling in de eerste helft van het lo pende boekjaar. De forse hausse van Wall Street rond het vorig weekeinde was voor de Amsterdam se aandelenmarkt aanleiding deze week eveneens op hoog niveau in te zetten. Na derhand trad ook hier een zekere afbrok keling door winstnemingen in. Maar de winsten bleven toch de overhand houden. afstand. Maar duidelijk is de ontwikkeling allerminst. Een consortium van internationaal wer kende banken heeft Griekenland een le ning toegezegd van 300 miljoen dollar. In bankkringén in Londen wordt gezegd dat de lening een looptijd heeft van veertien jaar, waarvan de laatste'tien jaar dient te worden besteed aan de afbetaling. Volgen de week zal de kredietovereenkomst waar schijnlijk worden ondertekend. TERNEUZEN. Een verdere verster king van de lokatie Terneuzen van Dow Chemical is afhankelijk van een goede grondstoffenvoorziening en daarom pro beert de onderneming hiervoor dichter bij de bron van haar grondstoffen te ko men. In dit licht moeten de huidige onder- handelingen over projekten in Saoedi- Arabië en Engeland worden bezien. In Japan zijn in mei 1363 faillissementen uitgesproken tegen 1342 in april en 1652 in mei vorig jaar. De bedrijven stonden in deze maanden voor respectievelijk 194,235 en 355 miljard yen in het krijt. De grootste maatschappij die bankroet ging was Teito Kentetsu Kogyo Co Ltd., een fabriek van bouwmaterialen, die een schuld achterliet van ongeveer tien miljard yen. De valutareserves van Zuid-Korea be droegen eind mei 4,10 miljard dollar tegen 4,12 miljard eind april en 3,52 miljard dollar eind mei vorig jaar. De verminde ring is het gevolg van de extra aflossing van „ongunstige” schulden met een korte looptijd. Het tekort op de lopende rekening van de Zuidkoreaanse betalingsbalans is in mei fors toegenomen tot 103 miljoen dollar vergeleken-met drie miljoen dollar in april en een overschot van elf miljoen dollar in mei 1977. Buitenlandse maatschappijen die een kantoor hebben in Australië mogen reke nen op een extra aanslag op de winstreke ning van vijf procent in aanvulling op de 46 procent die in het begrotingsjaar tot 1 juli van dit jaar wordt geheven over de belastbare winst. De bedoeling van de Australische regering is het gelijktrekken van de verplichtingen voor bedrijven die een kantoor hebben in Australië en bedrij ven die een volledige dochtermaatschappij bezitten. De laatste categorie betaalt vijf tien procent belasting op dividend dat wordt uitgekeerd aan de moedermaat schappij. Bedrijven met een kantoor val len daarbuiten. Eind mei telde Australië 392.200 werklo zen met 402.500 eind april en 321.200 eind mei vorig jaar. Deze cijfers komen overeen met respectievelijk 6,1, 6,3 en 5,2 procent van de beroepsbevolking. In mei vermin derde de werkloosheid voor de vierde ach tereenvolgende maand na in januari een naoorlogs record te hebben bereikt van 7,2 procent van de beroepsbevolking. Doordat gebruik gemaakt kon worden van een belangrijk compensabel verlies en van investeringsaftrek behoefde slechts een voorziening van 85.000 voor ven nootschapsbelasting te worden getroffen. De nettowinst steeg van 0,1 tot 1,1 mln., zo blijkt uit het jaarverslag. Eerder is voorgesteld het dividend op de gewone aandelen te verhogen van 6 tot 15 pet. en op de cumulatief preferente aande len van 6 tot 7,8 pet. De geldelijke afzet tot en met april 1978 ligt circa 9 pet. boven de overeenkomstige periode van 1977. De directie verwacht dat deze stijging voor de rest van het jaar ongeveer kan worden gehandhaafd, waar-- bij zij een bevredigend resultaat denkt te bereiken. In veel sectoren van de Japanse econo mie zijn er aanwijzingen te vinden voor een economisch herstel. De werkgelegen heid heeft zich echter niet verbeterd. Het eerste kwartaal van dit jaar is de Japanse produktie met 2,4 procent toegenomen, vooral als gevolg van grotere bestedingen van de overheid. Dit staat in het jongste maandverslag van het economisch plan bureau van Japan. WK- ngen, Jour- 21.35- Jour- naal. 19.45 WK- WK 0.50 8,0 7,75 8.0 7,75 8,3 7,7 7,5 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 8,0 7,75 8,0 7,75 8,3 7,7 7,5 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 AMSTERDAM (ANP). NV Houthan del voorheen G. Key, heeft in 1977 bijna 14 pet. meer omzet behaald dan in 1976 59,7 tegen 52,4 mln.). Het resultaat voor aftrek van vennootschapsbelasting nam toe van 129.000 tot 1,1 mln. 19.00 :ursus 20.15 21.15 0 Mo- 'ranse irfilm. 19.20 Jour- 21.15 lalitei- ispen- a. 0.05 18.50 tspro- r der enteu- 15 Ac- e Ge- 21.00 ia, tv- 23.00 0 Ac- Der i. 1.24 19.15 20.00 over- 21.00 serie, dent, Jour- lllllll ntje ibe- ook etje nog s te met >ten kin- wat nin zo’n aal, zan: niet h al dat enkele dagen later in de eerste week van juni diezelfde index tijdens beurshan del op 874 terecht kwam, waarna zich echter een nieuwe afbrokkeling ontwik kelde. Een enigszins onevenwichtige ont wikkeling dus, maar die kennelijk wel op een sterke basis berust. pen, dat het voor een voorman van de rooms-katholieke vakbeweging (Brouwer is voorzitter van de bouwbond NKV) niet leuk is, te moeten constateren dat „de rooms-katholieke werknemers zich meer en meer beter thuis gaan voelen bij het CNV inplaats van bij de FNV. cent is gesteld tot 4,5 procent op te voeren. Dergelijke stimuleringsplannen vallen echter juist in een periode waarin vele landen met drastische bezuinigings operaties bezig zijn. West-Duitsland, Bel gië en ook Nederland zijn binnenskamers druk doende miljarden aan de circulatie te onttrekken. Hoe dat te rijmen valt met het doen stimuleren van de koopkracht, is een kunststukje dat alleen aan ingewijden overgelaten kan worden. ptt post htho- >ram- ingel- f pro- 5 Mu- ■naal. Do- mma.l ±0.45' „Bij agressieve methoden weet ik wel een andere manier van overschrijven.” Verder stelt hij, dat niet het aantal chris telijke leden maar het doen en laten van een bond bepaalt of een bond christelijk is. Bij de FNV, zegt hij, wordt goedgunstig toegestaan dat men zijn stemgedrag laat bepalen door christelijke waarden, maar de christelijke leden halen heel vaak niet de meerderheid. Volgens hem is het duidelijk, dat er één algemene christelijke vakbeweging het CNV gaat ontstaan en één algemene vakbeweging, namelijk de FNV, zeker bij de fusie tussen NW en NKV, die nu nog in federatief verband samenwerken, in 1981. Van Commenee meent, dat men het de leden van het NKV niet kwalijk kan' ne- ken bij hun bond en stuk voor stuk zich bij men, als zij een algemene christelijke vak- ons aanmelden”, aldus Van Commenee. I AMSTERDAM. Wall Street blies de ze week na een aanvankelijk fors doorzet- I ten van de beurshausse enige stoom af, waarbij de Amsterdamse effectenbeurs, zoals gewoonlijk de laatste tijd, op een afstand volgde. Maar de eerste dagen van de junimaand hebben wel duidelijk bewe zen dat de haussekracht van de Newyork- se effectenbeurs nog bij lange niet is uit gewoed. Integendeel. Steeds komen nieu we koopgolven de periode van consolida tie doorbreken, om verdere hoogterecords van het jaar op te bouwen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Daarnaast zal Dow Chemical op de ster ke punten van de lokatie Terneuzen verder uitbreiden. De directie verwacht dat het produktenpakket eveneens zal worden uit gebreid, zo blijkt uit het personeelsblad van Dow Chemical Nederland BV. Dit alles betekent, aldus de heer R. F. Bechtold, directeur marketing en verkoop, het geven van prioriteit aan de grondstof fenvoorziening, het zekerstellen van het verbeteren van rendementen en de opera tionele betrouwbaarheid van Terneuzen. Qua omzet is de procentuele bijdrage van Dow Chemical (Nederland) BV in de totale omzet van Dow over de gehele we reld in het eerste kwartaal van dit jaar teruggelopen. De omzet bedroeg 521 mln. tegen 549 mln in dezelfde periode van vorig jaar. De winst liep terug van 27 mln I tot 13 mln. ppi Kids idede- rnaal stairs. WK- 22.50 Ook in ons land blijft de rente ontwikkeling onduidelijk. Na een licht her stel vorige week, liet de obligatierharkt deze week weer enig terrein schieten. De afgifteprijs voor de 7,5-procent pandbrie ven bleef op 100 procent. De nieuwe 7,25- procent obligaties Ennia, die op 99,25 pro cent bij inschrijving konden worden ver kregen, begonnen hun beursleven op 99,5 procent, dus iets boven de emissieprijs. De inschrijving was dus een goed succes. Opmerkingen: Deze week is er geen enkele wijziging op het hypotheekfront te melden. De rente blijft dus zeer stabiel. Maar ook vanuit West-Europa komen steeds nieuwe kooporders op Wall Street binnen, omdat vele beleggers in ons we relddeel nogal optimistisch zijn over de conjuncturele vooruitzichten in de Vere nigde Staten, die ze gunstiger beoordelen. In dit verband heeft het stimuleringsplan van de OESO, een club van rijke landen buiten het communistische blok, nogal de aandacht getrokken met als hoofddoel de economische groei die in de meeste Westeuropese landen dit jaar op 3,3 pro- DEN HAAG (ANP). De „Commissie Ondernemingsraden” van de Sociaal Eco nomische Raad wil een aparte bedrijfs- commissie voor de bejaardenzorg. De commissie volgt met een ontwerp-besluit daartoe het advies van vijf werkgeversor ganisaties in de drie werknemersorgani saties en de bejaardenzorg. Het besluit wordt van kracht wanneer de raad ak koord gaat in de SER-vergadering van 30 juni. Met het besluit valt de bejaardenzorg dan niet langer onder de bedrijfscommis- sie voor het ziekenhuiswezen. De door de commissie ondernemingsraden van de SER voorbereide ontwerpbesluiten han gen samen met de SER-verordening van 2 maart waarbij de wet op de onderne mingsraden van toepassing werd op be jaardenoorden met minder dan 100 en meer dan 25 werknemers. Het aantal be jaardenoorden met een verplichte onder nemingsraad nam daarmee toe van 40 tot 750. Volgens de SER hebben bejaardenoor den over het algemeen een ander karakter dan de instellingen in de gezondheidszorg, wat gevolgen heeft voor de werksituatie van het personeel. Daarbij zou afbreuk worden gedaan aan het werk van de be- drijfscommissie voor het ziekenhuiswezen wanneer zij een groot deel van haar aan dacht zou moeten besteden aan de invoe ring van 750 nieuwe ondernemingsraden. De commissie ondernemingsraden is het daar in grote lijnen mee eens. De bedrijfs- commissie voor de bejaardenzorg zal uit tien leden en plaatsvervangende leden be staan van werkgevers en werknemers. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Tussen half april en half mei zijn de prijzen met 0,2 procent gestegen. Volgens het ministerie van Eco nomische Zaken is deze ontwikkeling in overeenstemming me| de verwachting. De prijsbeweging is getrouw aan de ra mingen van het Centraal Plan Bureau, die voor dit gehele jaar 4 a 4,5 procent voor spelt. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn de prijzen met 1,8 procent geste gen. Belangrijk is ook dat de prijsontwikke ling op langere termijn steeds gunstiger wordt. Het zogenoemde twaalfmaandsge- middelde is nu van 5,4 naar 5,2 procent gedaald. Het geschoonde cijfer (van toe passing voor de prijscompensatie op de lonen doordat invloéden van directe belas tingen, subsidies en een deel van de medi sche verzorging worden uitgeschakeld) daalde van 4,9 tot 4,7 procent. Hieruit blijkt ook dat de inflatie steeds lager wordt, evenals uit de vergelijking van het prijspeil tussen mei 1978 en mei 1977, die een verschil van 3,5 procent laat zien (ge schoond 2,6 procent). De prijsstijging in de eerste vijf maan den van 1977 was 3,4 procent, maar daar bij moet worden aangetekend dat er toen diverse koffieprijsverhogingen in het spel waren alsmede de huurverhoging per 1 april van dat jaar. De huurvérhoging gaat dit jaar pas een rol spelen vanaf 1 juli. Het effect daarvan op de prijzen zal ongeveer 0,75 procent zijn.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9