Forse boete ik doen Argentina 78 Rep behoedde Oranje voor knock-out tegen Schotland Lot beslist in groep drie I ildschut Frankrijk Doelpunt ,Wat moet AZ wil Krank! Supporters per bus Woensdag 14 juni: Rensenbrink duizendste sw S! 13 12 JUNI 19 7 8 SPORT AANDAG y teert Afhankelijk In de rats Strafschop Tegenvallers ril wjM Frontlinie i - - „SHIRTAFFAIRE” SMKIH (Van onze speciale verslaggever) w X taak overnemen en anders zou ik als moest een strafschop in, die door Rob Rensenbrink werd benut. 460J MM Het wedstrijdschema is: De groepsindeling voor de tweede ron- MMMK HAPPEL IN DE FOUT Peru had dat woensdag al enigszins aange toond en de zeker niet geweldige Schotten (Van onze spéciale verslaggever) MENDOZA. Met donderend geweld is Ernst Happel door de mand gevallen. En met hem Oranje. Er is weliswaar nog een kans op rehabilitatie, maar die heb ben de interim-bondscoach en de Neder landse spelers na hun zwaar teleurstellen de prestaties in de eerste ronde van het tot nu toe kwalitatief vrij arme WK- toernooi eigenlijk niet verdiend. Natuurlijk, een coach is in grote mate afhankelijk van het feit of zijn spelers in vorm zijn. Vele Nederlanders zijn dat in Argentinië beslist niet. Zou dat wel het geval zijn geweest, dan waren Happels blunders hoogst waarschijnlijk aardig ge camoufleerd gebleven. Wat echter niet weg neemt, dat er onbe grijpelijke en zeer grote fouten aan het spelconcept voor het treffen met de Britse vertegenwoordigers bij het wereldtitel- toernooi kleefden. Misgrepen, die nu dus onbarmhartig aan het licht traden. En Happel heeft het er zelf naar gemaakt dat zijn formatie niet bij machte was ze te verdoezelen. Zijn te lang doorgevoerde experimenten tijdens de voorbereiding hadden Oranje tot een onzeker team gede gradeerd, dat niet meer in staat is onver wachte problemen het hoofd te bieden. Dat zij dat mirakel toch nog bijna reali seerden, was het logische gevolg van Hap pels black-outs. Het koppelen van de in de lucht al jaren zwakke Suurbier aan de Schotse kopspecialist Jordan was een ver gissing, die zelfs een beginnend C-trainer niet zou maken. En het opnieuw buiten de ploeg laten van Roda-reus Nanninga, ter wijl de bondscoach nog geen twee dagen daarvoor uitriep dat het veld van het stadi on in Mendoza goed lopende combinaties over de grond onmogelijk maakt, dient eveneens een ernstige dwaling te worden genoemd. Het was tenslotte de omstreden Rep, die met een geweldige treffer Happel en Oran je voor de ondergang behoedde. Met nog 22 minuten te gaan, was Nederland bij de 1-3 stand rijp voor de KO-stoot. De Schot ten die tot hun eigen verbazing uitzicht hadden gekregen op kwalificatie voor de De regel geldt namelijk als het gaat om uitschakeling of niet, maar geldt niet als doelsaldo en puntenaantal van twee lan den die toch al overgaan gelijk zijn. Het misverstand is mecje ontstaan door on duidelijkheden in de Duitse vertaling van het reglement. De wedstrijd tussen Nederland en Oostenrijk dan wel Brazi lië wordt gespeeld in Cordoba. de van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal is: Groep A: Italië, West-Duitsland, Oos tenrijk, Brazilië en Nederland. De wed strijden worden gespeeld in Buenos Ai res en Cordoba. Groep B: Argentinië, Polen, Brazilië/Oostenrijk en Peru. De wedstrijden worden gespeeld in Rosario en Mendoza. Frankrijk verscheen zaterdag voor de wedstrijd tegen Hongarije tegen de re gels en aanweij zingen in net als de Hon garen in compleet witte kleding in het veld. Reserveshirts waren vergeten en konden pas na 40 minuten bij de plaatse lijke club Kimberley in Mar del Plata geleend worden. Vandaag buigt het orga nisatiecomité van het toernooi in Argen tinië zich over de shirtaffaire. Het staat vast dat Frankrijk de extra televisiekos- ten van zo’n 100.000 gulden zal moeten betalen. Daar komt zeer waarschijnlijk nog een forse boete bij. De bondscoach moest nog meer tegen vallers incasseren. Ook Rijsbergen (hij zakte bij een landing in een kuiltje door zijn enkel) en Suurbier (zijn schoen bleef bij een wending in het gras steken waar door de kniebanden verrekten) raakten geblesseerd. Dezelfde Gemmil bracht het Neder lands elftal in de 23e minuut aan het wankelen. Met een fraaie schijnbeweging stuurde hij eerst Poortvliet en Wildschut de verkeerde kant op, speelde daarna Krol uit door de bal tussen diens benen door te schuiven en liet vervolgens Jong bloed kansloos. Drie minuten slechts duurde de Schotse vreugde en hoop op meer. Toen kreeg Rep eindelijk weer eens boven de middelmaat uittilt. De uitge bluste Schotten moesten kort voor tijd inzet van René van de Kerhof ging voor langs. Een kwestie van gerechtigheid. Oranje had met zijn plaats bij de laatste acht al meer gekregen dan het verdiende. MENDOZA. Rob Rensenbrink was gisteren de maker van het duizendste doelpunt in de WK-eindtoemooien vanaf het eerste in 1930. Rensenbrink benutte in de 35ste minuut van de wedstrijd Schot- land-Nederland een strafschop en bracht Nederland daarmee op een voorsprong van 1-0. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. De enorme volksverhui zingen die na de eerste ronde van het WK-toernooi in Argentinië op gang ko men, zijn niet zonder gevolgen gebleven voor de ongeveer honderd Nederlandse supporters, die in de afgelopen week in Mendoza verbleven. Nu Nederland in de volgende speelronde zijn twee eerste wed strijden in Cordoba moet spelen, staan die Nederlandse supporters natuurlijk ook te trappelen van ongeduld om snel naar die plaats af te reizen. BUENOS-AIRES. De Oostenrijker Hans Krankl heeft ontkend dat hij een contract bij Barcelona zou hebben gete kend. Volgens Krankl waren de Catala nen wel in hem geïnteresseerd, maar: „Ik teken niets voor het wereldtoernooi is afgelopen”. De Oostenrijker verklaarde overigens ook een aanbod te hebben van AZ’67, dat bereid was zijn club één mil joen gulden te betalen. De Europese top scorer wil echter alleen voor een echte Europese topclub gaan spelen. Het salaris dat hij eist is niet mals. Hij wil tenminste drie keer zoveel verdienen als hij in We nen vangt, en dat is ongeveer 10.000 gul den per maand. 115 56 118 En dat terwijl de improduktieve Hap- pel-brigade tegen alle verhoudingen in gistermiddag opnieuw via een door Ren senbrink verzilverde strafschop (34e mi nuut) de opponent uit zijn ritme had ge haald. De in het rood gestoken Oosten rijkse arbiter Linemayer trof het trieste lot de opvallend correct spelende Schot ten die tegenslag te moeten toedienen. BUENOS AIRES (ANP). De „shir- taffaire” zaterdag voor de wedstrijd Frankrijk-Hongarije gaat de Franse voetbalbond tenminste 100.000 gulden kosten. Dat is ongeveer de som van de kosten door de 40 minuten langere tele visieuitzending naar vele landen in de wereld. Vooral Rijsbergen was aan yervanging toe, maar met nog enkele minuten voor het rustsignaal te gaan, besloot Happel begrij pelijk te wachten. Uitgerekend Rijsber- gens directe tegenstander Dalglish scoor de in de 44e minuut de gelijkmaker nadat Jordan een kopduel met Suurbier win nend had afgesloten. Direct daarna loste Wildschut de onfortuinlijke Rijsbergen af. PSV’er Brandts die eigenlijk al vanaf het begin als bewaker van Jordan had moeten worden ingezet, zat op de tribune en was als meest voor de hand liggende tweede voorstopper dus niet beschikbaar. Wildschut, die na rust Jordan voor zijn rekening nam, maakte in het tweede be drijf zijn keuze overigens wel waar. Toch bleef het rommelen in de verdediging, waarin Suurbier de bewaking van Hart ford had overgenomen en Poortvliet zich in Dalglish vastbeet. De veel te veel vrijge laten Schotse spelmaker Souness vormde eigenlijk het grootste probleem voor Oran je, dat al in de eerste minuut na rust achter kwam te staan. Bij een scrimmage voor het doel van Jongbloed.zag arbiter Line mayer als enige een overtreding van Willy van de Kerkhof tegenover Hartford. Gemmill had vanaf de stip geen moeite: 1-2. f8.45 uur Nederlandse tijd: West-Duitsland-Italië in Buenos Aires (groep a); 18.45 uur: Oostenrijk/Brazilië-Nederland in Cordoba (a); 21.45 uur: Brazilië/Oostenrijk-Peru in Mendoza (b); 00.15 uur: Polen-Argentinië in Rosario (b). Zondag 18 juni: 18.45 uur: Peru-Polen in Mendoza (b); 21.45 uur: Nederland-West-Duitsland in Cordoba (a); 21.45 uur: Italië-Oostenrijk/Brazilië in Buenos Aires (a); 00.15 uur: Argentinië-Brazilië/Oostenrijk in Rosario (b). Woensdag 21 juni: 18.45 uur: Nederland-Italië in Buenos Aires (a); 18.45 uur: Oostenrijk/Brazilië- West-Duitsland in Cordoba (a); 21.45 uur: Brazilië/Oostenrijk-Polen in Mendoza (b); 00.15 uur: Peru-Argentinië in Rosario (b). Finales: Zaterdag 24 juni: tweede groep a twee de groep b. Zaterdag 25 juni eerste groep a-eerste groep b. aim, sn. :he 1 *n. Ut suvel in. tweede ronde, bestormden de Nederlandse afweer, die zo lek was als een zeef. Ze moeten verblind zijn geweest door de voor hen plotseling weer opgekomen zon. An ders is het niet te verklaren dat zij Rep in de 26e minuut na de hervatting vanaf zijn eigen helft ongehinderd lieten opkomen tot zo’n 25 meter voor het doel van Rougb- Toen men eindelijk aanstalten ging maken de Bastia-spits lastig te vallen, was het te laat. Onhoudbaar kogelde Rep de bal ach ter de goalie van Patrick Thistle: 2-3. De Schotten gaven hun imponerende jacht naar de laatste acht op, voelden plotseling de vermoeidheid en troostten zich uiteindelijk met de gedachte dat zij hun teleurstellende Argentijnse avontuur met een zege op de zo bejubelde „vice- wereldkampioen” van vier jaar geleden hadden afgesloten. Een valse voorspiege ling van zaken natuurlijk. Want Oranje anno 1978 heeft zich die in West-Duitsland veroverde zilveren plak in Mendoza nog geen moment waardig getoond. En als de Schotten ook nog maar een deel van hun grote vorm uit de WK-voorronden hadden overgehouden, dan hadden nu de Neder landers in hun plaats moeten terugreizen naar Europa. mag blijven dat het uitvallen van Nees- kens een streep haalde door één van Hap pels plannetjes. Hij had namelijk Jansen de opdracht gegeven zich in de openings fase volledig leeg te spelen, waarna hij hem door Boskamp zou vervangen. ■MHBHMMMHNHMHMHMNHMBHMMHMMMHHMMMI (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Pas in de loop van vandaag wordt bekend of Nederland woensdag de eerste wedstrijd tegen Oos tenrijk dan wel Brazilië speelt. i In het Sheraton-hotel van Buenos Ai res wordt vanavond tussen de beide lan den geloot. In eerste instantie werd aan genomen dat de Oostenrijkers in poule 3 eerste geworden waren en Brazilië twee de. In punten staan beide ploegen gelijk (drie gespeeld vier punten), in doelsaldo eveneens (Oostenrijk drie voor en twee tegen, maakt plus één, Brazilië twee voor en één tegen, maakt plus één) en in dat geval beslist het aantal doelpunten dat men voor heeft. Zo redeneerde men, maar ten onrechte. Het vermoeden bestaat dat Frankrijk de shirtaffaire met opzet heeft uitgelokt om de aandacht van de wereld te vesti gen op een door de voetbaldelegatie ver richt onderzoek naar 22 verdwenen Fransen in Argentinië. Het resultaat van dit Franse onderzoek werd tijdens de 40 minuten oponthoud schriftelijk aan de internationale pers overhandigd. Bij de laatste wedstrijden voor de eer- Maar tot verbazing en verontwaardiging van vele supporters kreeg dat kleine Ne derlandse legioen zondag al te horen, dat er voor hen geen plaatsen beschikbaar zijn in de vliegtuigen van Mendoza naar Cor doba. Vrijwel alle beschikbare ruimte in de toestellen wordt in beslag genomen door het Nederlands elftal en zijn begelei ders, door andere officials en door de talrijke vertegenwoordigers van de inter nationale pers. De honderd Oranje- supporters moeten het traject van 600 kilo meter naar Cordoba nu per bus afleggen. gg Happel, die toegaf bij de 1-3 stand erg in I ijn rats te hebben gezeten, verklaarde I ijn vergissing om Suurbier op Jordan te L etten met de opmerking dat „Suurbier in iet oefenduel tegen Oostenrijk Krankl zo ;oed had uitgeschakeld”. I Ook aanvoerder Krol klaagde over de ■i gebrekkige mentale instelling van een aan- al van zijn ploeggenoten. „Namen moem B k uiteraard niet, maar het is een feit dat I 'elen bij de voorbereiding met hun ge- lachten vooral bezig waren met de vraag if het nu beter was dat we als eerste of als g| weede in onze poule zouden eindigen. Dat B s uiteraard een totaal verkeerde opvat I ing, die ons bijna de das heeft omgedaan”. M De grote problemen, die de Ajaciet giste- en als leider van de afweer heeft gehad, B rordt wellicht het beste geïllustreerd met K Ie volgende cijfers: in de eerste helft B wam Oranje tot niet minder van veertien Ivertredingen (Suurbier was duidelijk "Tipscorer), tegen Schotland negen. Na rust brhoogde Nederland zijn totaal tot 29, terwijl de Britten opnieuw tot negen over redingen kwamen. Slechts door dat de Schotten, die zich gistermiddag duidelijk superieur aan de Nederlanders toonden (2-3), in hun voor-, gaande confrontaties met Peru en Iran op een even onbegrijpelijke als vernederende wijze de mist zijn ingegaan, konden Krol en de zijnen de sprong naar de laatste acht maken. „Met de hakken over de sloot”, zoals Happel terecht concludeerde. Dat hij zelf in eerste instantie verantwoordelijk is voor het feit, dat het KNVB-keurkorps op de rand van de afgrond heeft gebalan ceerd, was echter nog niet tot hem doorge drongen. Vanuit het Argentijnse Mendoza is de laatste weken een vrijwel constante stroom van negatieve berichten over de verrichtingen van de Oostenrijkse oefen meester naar het thuisfront gestuwd. Cen traal daarbij stond de door Happel volko men gefrustreerde communicatie in de Oranjegroep. Af en toe werden er ook voorzichtig vraagtekens achter de tacti sche kunstgrepen van de bondscoach ge plaatst. Voorzichtig, omdat hij aan de hand van zijn imponerende staat van dienst alom de reputatie van de groot meester had verworven. Gisteren tijdens de strijd tussen Nederland en Schotland heeft hij die reputatie, waarop hij zelf o zo trots is, te grabbel gegooid. ste ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal is gisteren de miljoenste bezoeker geteld. In totaal zijn de 24 wedstrijden uit de voorronden, waarvoor de wedstrijden in Buenos Ai res, Cordoba, Mendoza, Rosario en Mar del Plata werden gespeeld, bezocht door 1.030.000 toeschouwers. Het betekent dat in de eerste ronde 87,7 percent van de beschikbare toe gangskaarten zijn verkocht. Het toe- schouwersrecord van het wereldkampi oenschap staat op naam van West- Duitsland. Het toernooi om het wereld kampioenschap 1974 trok bij 38 wed strijden 1,77 miljoen kijkers. De wedstrijden in Buenos Aires trok ken de meeste belangstelling. De vier wedstrijden in het River Plate-stadion en de drie ontmoetingen in het Velez Sarsfield-stadion waren uitverkocht. Deze zeven wedstrijden trokken in to taal 454.600 kijkers. Het 999ste doelpunt was door de Peru aan José Valesquez in de derde minuut van de gelijktijdig gespeelde ontmoeting tegen Iran gemaakt. De Amerikaan McGhee opende de rij op 13 juli 1930 in Montevideo in de wedstrijd tegen België. Helmut Rahn uit West-Duitsland zorgde op 15 juni 1958 in het treffen met Oost- Duitsland (2-2) voor de 500ste treffer. Een andere Westduitser, Gerd Muller, staat op de eerste plaats van de topscorers- ranglijst van de WK-toernooien. Twee keer was hij present, veertien maal trof hij doel. Na hem komt de Fransman Just Fontaine, die eigenlijk meer lof verdient, omdat hij in één WK-peindtoernooi (1958, Zweden) dertien keer scoorde. Wat doelpunten betreft, was de WK van 1954 in Zwitserland het aantrekkelijkst. Het gemiddelde lag daar op 5,38 per wedstrijd. Het dieptepunt was West- Duitland in 1974, waar gemiddeld 2,55 doelpunt werd gemaakt. onderstreepten dat gisteren nog eens na drukkelijk. Met het op zich juiste 4-3-3-systeem wer den de nauwelijks meer in zichzelf gelo vende Britten tegemoet getreden. De spe lers van grootsprekende trainer Ally McLeod wensten nog wel ten koste van Nederland iets van hun totaal verloren gegane prestige terug te winnen, maar Oranje via een overwinning met meer dan twee treffers verschil uit de boot te stoten, vonden zij ook zelf een onhaalbare kaart. Een van pijn krimpende Johan Neeskens wordt al na acht minuten per brancard van het veld gedragen. Door balverlies in de Britse defensie was Rep in vrije positie voor Rough gekomen. Een struikeling half over de bal, half over het uitgestoken been van de doelman maakte een einde aan zijn scoringspo- ging. Rensenbrink mocht daarna vanaf de stip het karwei afmaken. De Belgische Nederlander, die verder volledig faalde, bleef net zo koel als in de strijd met Iran toen hij twee strafschoppen op de vereiste wijze tegen de touwen wist te jagen. Schotland was daarvoor al enkele keren dicht bij de openingstreffer geweest, het geen vooral het gevolg was van het zwakke verweer van zowel de laatste lijn als van het middenveld. Het uitvallen van Nees- zo’n bevlieging, die hem van tijd tot tijd kens in de negende minuut nadat hij op nieuw aan zijn gekwetste rib was geraakt (Boskamp verving hem) was daar natuur- bijna ook nog de winst inleveren, maar de lijk wel de debet aan. Maar ook met de zwoeger van Barcelona was Oranje de reeds in de eerste minuten ontstane chaos niet de baas geworden. Niet onvermeld I Rensenbrink gaf toe dat de hoge druk op [de Nederlandse defensie voor een belang rijk deel het gevolg was van het falen van We frontlinie. „Wat mij zelf betreft, dit was We matigste vertoning van de eerste drie wedstrijden. We vinden elkaar gewoon Lniet. We lopen te veel te zoeken. Ik denk [dat we te veel hebben geswitched en dat het beter is dat we in het vervolg meer aan lonze plaatsen gebonden zijn. Hoe dan ook, [we hebben met slecht voetbal toch die [tweede ronde bereikt. En dat is eigenlijk het enige positieve punt. Trouwens, in de Komende wedstrijden kan het niet slechter [dan het nu is gegaan. Laten we ons daar [maar aan vasthouden. Je moet de zaak [toch altijd positief trachten te benaderen”. 105J men. Ik ben tenslotte maar naar Suur- 57,1 ier gestapt en die zei mij dat hij als iksback zou gaan spelen, toen wist ik 95, idelijk waar ik aan toe was”. 107,1 567.1 „Hij heeft Happel waarschijnlijk niet ld begrepen”, meende doelman Jong- oed toen hij met het schokkende verhaal M m Wildschut werd geconfronteerd. Ge- en het feit, -dat Happel zelden of nooit nsj »ed verstaanbaar praat, is Jongbloeds 359.1 ‘rklaring nog zo gek niet, maar in dat eval is het toch wel typerend, dat Wild- chut niet de stoute schoenen heeft durven •ndsei ontrekken om de bondscoach om nadere itleg te vragen. De doelman van Roda JC - il echter niet nader ingaan op deze pijn- ji jke affaire, al laat hij zich wel ontvallen at het door Happel in het vooruitzicht sstelde napraten over de gebeurtenissen jdens de eerste WK-ronde „hard nodig De bondscoach zal tijdens die door velen 6 erlangde discussie zijn spelers vooral ter 4 erantwoording roepen als de mentale in- «Hing ter sprake komt. „Die was van- aag inderdaad niet sterk. Ja, ik had meer an het Nederlands elftal verwacht. Er is e afgelopen tijd heel wat gesproken over et slechte veld en de hoogte hier. Maar aar kan je natuurlijk niet over blijven Suren. Het feit dat wij vandaag met drie eblesseerde spelers werden geconfron teerd, heeft natuurlijk wel een nadelige nvloed op ons spel gehad. Neeskens is laar het ziekenhuis gebracht en daar zijn oto’s van zijn borst gemaakt. Er is geluk- lig niets gebroken, maar ik ben bang dat lij toch wel voor de resterende wedstrij- en van het toernooi is uitgeschakeld. Ook Ie enkel van Rijsbergen ziet er niet al te lest uit”. 1 Oranje’s „verlosser” Rep denkt daar net over. „Zo’n belangrijke treffer - nee, Happel heeft mij daarvoor niet bedankt, maar dat had ik ook niet verwacht - is in ieder geval goed voor mijn zelfvertrou wen. In de komende wedstrijden zal dat laar ik hoop ook wel blijken. Maar ons spel zal dan toch wat wat beter moeten worden. Nu kregen we praktisch geen enkele bespeelbare bal vanuit het mid denveld of de verdediging. Nee, hetdoopt niet lekker. Het lijkt wel of iedereen moe is. Dat geldt ook voor mijzelf. Na elk [Printje loop ik naar adem te happen. Het is misschien meer een psychische dan een lichamelijke kwestie. Er is misschien wel •c veel gepraat over dat slechte veld en de toogte in Potrerillos”. -1 J 170, 37 7, 95. 21, 55 118 53 61 51 72 39 61 132 104 111 38, 118 70 140, 64, 49, MENDOZA. Verbijsterd. Dit is de 55 üg juiste kwalificatie van het relaas, it de voor Rijsbergen ingevallen Wild ij hut na afloop van Oranje’s treffen met enj ihotland had. De speler van FC Twente 57, ij als iedere goede waarnemer gezien it de gebeurtenissen tijdens de eerste 43 lift tot omzettingen in de Nederlandse irdediging noopten. De man die Wild- 40, hut op de hoogte behoorde te brengen 49- m de vereiste aanpassingen, interim ’ll mdscoach Ernst Happel, liet de verdedi- ssi r in onzekerheid. Suurbier maakte ten- 73' otte een einde aan de twijfels van Wild- 153 hut. 76, 82, 195; „Happel vertelde mij, dat hij eerst van 95[ nurbier 58.1 m kon blijven staan. Zo niet dan moest ik 1501 e 75.1 iksback moeten spelen. Later hoorde ik in Happel dat ik de linkervleugel 331 irdedigen, maar Zwartkruis (Happels as- 150.1 itent - red.) riep, dat ik Jordan moest iQg'j iinen. ïk bsn tenslotte maar naar Suur- 57.1 ier gestapt en die zei mij dat hij als 'sï n f- 107,1 J- ’“|e< 46J l0€ 26«r 475,1 tó- Stuart Kennedy en keeper Alan Rough hebben Johnny Rep gevloerd. Scheidsrechter Linemayer zag er 95* lurbier moest weten of hij- zo ernstig 1294 blesseer d was dat hij niet meer op Jor- 28,1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13