Door nederlaag tegen Italië ZUIDAMERIKANEN IN TWEEDE RONDE Argentina '78 I Duitsers zijn nu werkelijk wanhoop nabij ’t Is een filter. ’t Blijft een Camel lol I1B 9 99 r I nt jn j So ■di I «o i o I 'e I 4 15 SPORT 1978 MAANDAG 12 JUNI (Van onze speciale verslaggever) 1 Even zwak -- BUENOS AIRES. Droefheid in Buenos Aires. Tachtigduizend mensen in de miljoenenstad hadden kaartjes voor de tweede ronde gekocht in de hoop dat de ploeg van Kempes, Luque, Passarella, Ardiles en al de andere door hen aanbeden sterren van het Argentijnse team ook in de tweede ronde in het River Plate-stadion zou optreden. Helaas voor de tienduizenden die het geld missen om de reis naar het ruim 300 kilometer verder gelegen Rosario te bekostigen, Italië ver dreef het thuisland door een 1-0 overwinning, twintig minuten voor het einde op het scorebord gebracht door de 28-jarige Juventus-spits Roberto Bettega. Geheel vrij I ei m. I 650^7 om ah g - Jg tüt Tot twintig minuten voor het einde vierden de Argentijnen feest. t is (Van onze speciale verslaggever) Oostenrijk lief voor Brazilianen w (Van onze speciale verslaggever) (ADVERTENTIE) r, i, o- S, sn. >5#$ 1 Peru komt ver Coach Calderon (Van onze speciale verslaggever) Cubillas: drie treffers let ijn de en MAR DEL PLATA. Brazilië is met handen en voeten over de streep gekomen. Het plaatste zich als tweede in zijn poule via een 1-0 overwinning op Oostenrijk. schakeling. Die zoals Kennis Weiswei- ler, de FC Köln-trainer en als waarnemer van Helmut Schön in Mar del Plata aanwe zig zei, nimmer de idee gaven, dat ze ver stand hadden van de goede, snelle combi natie en bang waren de consequenties van een verre pass te aanvaarden. De wedstrijd tegen Oostenrijk was een duel van de angst. Van Brazilië dan altijd. De Oostenrijkers bepaalden zich ertoe de poort naar de goal zoveel mogelijk dicht te houden en zich vooral niet teveel te ver moeien en als het effe kon, ook af en toe te attaqueren. En als ze dat deden, zoals vlak voor rust gedurende een korte periode en zoals in de tweede helft in de eerste en laatste fase van de wedstrijd, dan was Leiden in last bij de Braziliaanse defensie, die helemaal geen sterke indruk maakte. De Oostenrijkers kregen, als ze maar even drukten, kansen te over om te schie ten. Dat deden ze dan ook en tot tweemaal toe moest Leao een paar uitstekende red dingen verrichten op schoten van Jara en Willy Kreuz om dat fatale Oostenrijkse doelpunt te voorkomen. En als niet in de laatste minuut Jara de bal niet vlak over, maar onder de lat had gejaagd, dan was Brazilië aan loting met de van Zweden Winnende Spanjaarden niet ontkomen, hetgeen een nieuwe blamage zou hebben de voorhoede, wisselt veel met Leopoldo Luque en maakt het daarmee voor de vijandelijke defensie vreselijk moeilijk om mandekking toe te passen. Nu bleef Kem pes in de spits waar hij vooral in de tweede helft niet meer aan de bal kwam. Jan Zwartkruis op de tribune aanwezig als spion van Oranje: „Voor een ploeg die negentig minuten aanvalt heeft Argentinië veel te weinig gepresteerd. Dino Zoff heeft nauwelijks werk gehad.” De activiteiten van de Italiaanse doelman beperkten zich inderdaad tot de eerste helft waarin hij een vrije trap van Kempes uit de hoek haalde en naar de grond moest om een kopbal van de meegekomen verdediger Passarella te stoppen. Slechts één keer werd hij uitgespeeld en wel na een schitte rende combinatie tussen Bertoni in de ploeg voor de gepasseerde René House man en Kempes. Laatste man Gaetano Scirea kon het geval keren. betekend. Brazilië dus met handen en voe ten over de streep. balartiesten tot zijn beschikking, maar wanneer dit elftal met directer spel wordt geconfronteerd moet het toch mogelijk zijn Peru in de tweede ronde een grote desillusie te bezorgen. Verdedigend stelt het team namelijk hoege naamd niets voor. Hector Chumpitaz is de enige die nog over enig spelinzicht beschikt, zijn medeverdedigers mis sen dat totaal en trappen iedere keer met een zekere vreugde de bal ver terug op de helft van de tegenstanders, zonder ook maar één moment aan de van achteruit opgebouwde aanval te denken. Iran, dat voor het eerst zijn nationale topscorer Rows- jan in de basisopstelling had opgenomen, maar die zich halverwege de tweede helft toch weer moest laten ver vangen door een vrij harde charge van Manzo (die zich ook zelf bij die actie blesseerde), heeft op een uitstekende wijze afscheid genomen van dit WK-toernooi. De opdracht om Kempes uit te schake len kreeg in eerste instantie Mauro Bellugi, maar hij verstapte zich al na enkele minu ten, Cuccuredu meldde zich en bracht daarmee het aantal spelers van Juventus op negen. Coach Enzo Bearzot had voor dezelfde opstelling gekozen als tegen de Fransen en Hongaren, een bewijs dat hij eerste in de poule wenste te worden. Een tweede teken was de manier waarop de Italianen in de gunst bij het publiek wilden komen. Blauwwitte vlaggetjes, bloemen in de tribune, komende woensdag als West- Duitsland de tegenstander van de Azzuri’s is moet met aanmoedigingen terugbetaald worden. Een derde teken was de Italiaanse speel wijze. Geen drie spitsen, nee, Franco Cau- sio had duidelijk de opdracht te blijven en na de pauze werden die woorden ook in de oren van Roberto Bettega gefluisterd. Hij bleef op het middenveld, loerend op die gekend wegens het ten val brengen van een doorgebroken counterende Peruaan, en béide malen liet Cubillas de Iranese doelman Hejazi naar de verkeerde hoek tuimelen. De ietwat overmoedig geworden Peruanen moesten in de speelhelft nog wel een tegentreffer van Rows jan, aange speeld door Faraki, incasseren, maar zo heel veel maakte dat allemaal toch niet meer uit. **MMFted'Zijn doel bereikt, zeker toen de tienduizenden ir net Stadion van Cordoba met de spelers van Marcos Calderon ietwat ongelovig via het scorebord vernamen dat Nederland door de Schotten op een bijna catastrofale manier in de vernieling werd gespeeld. Peru, toch al geen grootmacht in het ontwikkelen van tempo, drukte de snelheid nog meer en probeerde zo veel mogelijk de bal in de eigen gelederen te houden. Wat inderdaad lukte, zeker toen Faraki zich al snel in de tweede 45 minuten moest laten vervangen door Jahani, en Rowsjan, wiens nog gezonde linkerbeen het doelwit was geworden van enkele Peruaanse schoppartijen, zijn plaats had moeten afstaan aan Fariba. De Iranezen, die zich al lang voor het begin van de wedstrijd definitief uitgeschakeld wisten, konden het niet meer opbrengen om nog een laatste restje wilskracht uit hun body’s te persen en lieten het spel volledig in handen nemen door Peru, dat La Rosa en Manzo (beiden raakten licht geblesseerd) uit voorzorg verving door Sotil (ook nu speelde de ex-Barcelonaspeler een onopval lende partij) en Leguia. Dat Cubillas een klein kwartier voor het einde Peru nog naar een 4-1 overwinning toe schoot was alleen nog maar van belang voor de statistie ken, meer speciaal voor het topscorersklassement, waar in de Peruaan voorlopig erg hoog staat genoteerd. kostte het een oorverdovend fluitconcert gedurende vele minuten. simpeltjes onder de voet door lieten lo pen. Het vertrouwen was weg, Caesar Luis Menotti, dat werd in de slotfase duidelijk, zal de komende dagen veel moe ten praten om zijn mannen weer in zich zelf te laten geloven. isi >e- 1 1. L. 1- i, Vreugdetonelen speelden zich af op de tribunes. Het „Brasil, Brasil” klonk minu ten lang uit duizenden kelen omlaag, maar in hun hart vrezen de Brazilianen het ergste. ene mogelijkheid. In de spits kon de eenza me Paola Rossi niet op tegen de robuuste Argentijnse verdedigers. Dit Italië verschilde van de Fransen en de Hongaren door de rust waarmee zij de Argentijnse aanvalsgolven opvingen. De geroutineerde Europeanen lieten zich niet gek maken door het uitzinnige publiek. Hennes Weisweiler, de trainer van de Duit se kampioen FC Köln: „Dat was de grote klasse van de Italianen, ze lieten zich geen moment intimideren.” Het was ook de grote klasse van scheids rechter Abraham Klein. Op zijn leiding valt best het een en ander aan te merken ie 3. je 1-0, las 3u- ol). 1O, zo en 11. rtz 0. tl-' vb ?ru .3. 2 1 Ui- si; n- n; ek iO- ar Ze dachten ook aan alle beloften, die hen gedaan zijn, als ze in het vaderland straks met nog meer roem ■thuiskomen en ze trokken de conclusies. Daarvan heeft Bra zilië kunnen profiteren. De Brazilianen hadden die „rustige” houding van Oosten rijk nodig. Ze waren geen moment beter dan in de vorige wedstrijden, ze speelden even zwak. Er liepen vier, later zelfs vijf andere spelers in het team rond, maar die maakten er al evenmin iets van. Dit Brazi lië zal de tweede ronde niet overleven. Het zal daarin roemloos ten onder gaan, als er geen wonderen van inspiratie gebeuren. 8. i). >r 3u- JSS, ijk 3. 1 1 »n, m- >n, im- as, as. lol- eg- Fa- 18- jn ip- 4 DO -1): ilg- 68. ;er: I. ier, iet; os iep 5 de verrichtingen in de eerste wedstrijden tegen Frankrijk en Hongarije een plaats in de finale werd toebedacht. Het is een top per geworden, waarin de beide landen hun ware gezicht bewust of onbewust niet heb ben laten zien. Allereerst Argentinië. De ploeg miste Leopoldo Luque. Zijn arm schoot in de slotfase van het duel tegen Frankrijk bij een grove overtreding uit de kom. Al dan niet meespelen bleef de vraag tot de broer van de Argentijnse topscorer betrokken raakte bij een verkeersongeluk en ver brandde. Menotti: „Ja, het is duidelijk, we kunnen niet zonder Luque. We laten veel te veel kansen liggen als hij ontbreekt, hij is niet te vervangen. Laten we hopen dat hij woensdag weer beschikbaar is.” Mario Kempes speelt meestal iets achter CORDOBA. Dat Peru uiteindelijk vóór Nederland en Schotland winnaar zou kunnen worden van poule 4 van El Copa Mundial, daar hadden slechts weinigen van tevoren rekening mee gehouden. Schotland en Nederland waren zonder meer de grote favorieten voor de eerste twee plaatsen, terwijl ver achter dit tweetal Peru en Iran zouden finishen, de twee ploegen die gisteravond in Cordoba tegenover elkaar in het veld stonden en waarbij de Peruanen verdiend de 4-1-zege naar zich toe zouden halen. Opnieuw was de oude meester Teofilo Cubillas, hoewel hij een veel onzichtbaardere rol vervulde dan een week geleden tegen de Schotten in hetzelfde Cordoba, de grond legger van de royaal i tgevallen overwinning: tweemaal scoorde Cubillas uit een strafschop en eenmaal passeerde hij de Iranese doelman Hejazi, halverwege de tweede speelhelft na een getructe slalom door de Perzische af weer, van dichtbij met een derde treffer. Marcos Calderon, de trainer van de Peruanen: „Ik heb altijd geloofd in het elftal, hoewel er bijzonder veel kritiek is geuit op het feit dat ik mijn heil heb gezocht in de oudere spelers. Dat is evenwel niet juist. Ik heb geroutineerde spelers in mijn selectie opgenomen; geen oude spelers, die helemaal verzadigd waren van de voetbalsport. Dit elftal kan het nog een heel eind brengen in dit wereldkampioen schap. Het team heeft zonder meer de kwaliteiten om het elke tegenstander in de volgende ronde moeilijk te ma ken.” Wat toch wel betwijfeld mag worden, die grootspraak die onmiddellijk na de persé niet verwachte triomf werd geuit. Peru heeft inderdaad een stel bijzonder vaardige De supporters waren blij, omdat de ver- re reis naar Argentinië nog niet behoefde te worden afgebroken. De journalisten mochten ook au grand complet blijven, Coutinho’s hoofd was voor een korte poze gered en de spelers wisten zich van vreug de geen raad, omdat dit povere succesje precies op tijd kwam om hen van een j enorme schande te vrijwaren. Argentinië, dat door een slechter doel saldo aan een gelijkspel niet voldoende had, probeerde na de pauze de beslissing te forceren. Het door Osvaldo Ardiles geleide middenveld ging echter steeds chaotischer werken en dat gold ook voor de opkomende verdediger Alberto Taran- tini, terwijl van de aanval niets meer terecht kwam. Moeiteloos bleef Italië overeind, het kon na een uitval via Antog- noni, Bettega en Rossi zelfs beide punten pakken. Argentinië was aangeslagen dat maar in tegenstelling tot zijn voorgangers binnen een minuut twee spelers de bal liet hij zich niet beïnvloeden. Israëliër Abraham Klein wuifde twee keer een mo gelijke penalty weg en wenste ook niet te geloven in het theater dat de voor Luque spelende Oscar Ortiz, zijn spel lijkt op dat van Simon Tahamata, opvoerde. Klein Een pover succesje. Inderdaad, de Brazi lianen, de verstandigen onder hen tenmin ste, zullen beseffen dat deze 1-0- overwirming tot stand kwam met de vrién delijke medewerking van Oostenrijk, dat geen voet meer wenste te verzetten, nodig om de eerste pouteplaats te verzekeren. De Oostenrijkse spelers dachten in de eerste plaats aan lichaam en de kostbare benen, die hen in de volgende ronde nog van pas moeten komen. Ze dachten aan de woor den van hun trainer Senekowitz, die voor de wedstrijd zei: „Het is al een wonder, dat we er door zijn gekomen. Dat we in de tweede ronde zijn beland. Dat alleen is al een jubeltocht over de Weense Ringstras- zen waard.” 4 - 1 Dit Brazilië toonde geen eenheid. Het was een verzameling van spelers die doodsbang waren voor de vroegtijdige uit- Een klap in het gezicht van het Argen tijnse voetbalpubliek. Woensdag na de zege op Frankrijk en de plaatsing voor de tweede ronde hadden de fans zich inge- bouden. De feestavond moest de zaterdag avond worden, eerst winnen van Italië en dan de straat op tot in de vroege ochtend. 1 Kon mooi want ook in het verre Buenos Awes lopen de wekkers op zondagochtend niet afHet feest is toch gevierd maar niet massaal en niet uitbundig. De tik was te hard aangekomen. Niet alleen bij het sup- porterslegioen, ook bij de spelers die leef den in een roes van onoverwinnelijkheid, een mentaliteit van „wat kan ons nog gebeuren”. In dat opzicht heeft het verlies tegen Italië voor de formatie van Caesar Luis Menotti een positieve zijde. Italië-Argentinië, twee teams die na goe- Het kwam zover, omdat vijf minuten voor rust de Oostenrijkse centrumverdedi- gers bleven staan en Roberto de bal op vijf meter voor doel geheel vrij kreeg. Hij kon eenvoudig niet missen (1-0). Brazilië had daarvoor ook al enkele kan sen gekregen om tot scoren te komen. Ze bereikten dat door keihard te werken en zo hard mogelijk er in te gaan, waarbij Oos tenrijk veelal „na u” zei en aan de tweede ronde dacht. Zo kwam Medonca eenmaal helemaal alleen voor doelman Koncilia, maar wist op twee meter afstand nog niet te doelpunten. Later zou deze speler dat nog eens her halen. Mendonca was een van de spelers die trainer Coutinho als „nieuwe vondst” had ingebracht. Het was helemaal geen nieuwe vondst, zoals ook Neto niet, die het steeds erg moeilijk had met Willy Kreuz, en Gil niet, die zich nauwelijks heeft laten zien. Trainer Coutinho zal alleen met wat plezier denken aan Roberto, die niet alleen het doelpunt maakte dat Brazilië in de tweede ronde bracht, maar ook met de lange Cerezo meerdere malen tot combi naties kwam die nog enige vreugde ver schaften aan het Braziliaanse spel. Voor de rest? Coutinho zal zelf wel de conclusies trekken. Brazilië reikte naar de tweede ronde en kreeg vriendelijke woor den van de Oostenrijkse trainer Seneko witz, die „Brazilië goed vond spelen”, maar er meteen aan toevoegde: „Maar ja, het was wel onze slechtste wedstrijd van de drie. We speelden met veel minder inzet mag ik anders van de spelers verwach ten dan tegen Zweden en Spanje.” Claudio Coutinho, wat kortaf: „We heb ben ons doel bereikt. Daar zijn we blij om. We hebben enkele dagen om na te denken. Ons staan interessante wedstrijden te wachten. Vooral die tegen Argentinië. Ik voel me met mijn team nog helemaal niet uitgeschakeld.” De Perzen slaagden erin een al in de tweede minuut door middenvelder Velasquez opgelopen achterstand uit een ingekopte bal manmoedig te verwerken om resoluut op de aanval te gaan spelen. Met de spelbepaler Ali Parvan achter de driemansvoorhoede Danaifar, Faraki en Rowsjan werd er inderdaad enige pressie op het doel van de Peruanen ontwikkeld, waarbij het tekort aan verdedigingscapaciteiten van de Zuidamerikanen toch wel schrijnend aan het licht kwam. Op het moment echter dat het scorebord in Cordoba het duizendste WK-doelpunt van Rob Rensenbrink 400 kilo meter verderop in Mendoza annonceerde, kregen de Ira nezen tot tweemaal toe een gevoelige klap te verwerken, die het elftal van coach Mohadjerani in feite nauwelijks meer te boven is gekomen. Tot tweemaal toe werd door de Poolse scheidsrechter Jarguz een strafschop terecht toe- CORDOBA. Het begint er zo langza merhand toch wel op te lijken dat West- Duitsland nimmer tevoren in enige we reldkampioenschap voetbal een zo matig elftal op de been heeft kunnen brengen als ditmaal in Argentinië het geval lijkt te zijn. Weliswaar bereikten de Westduitsers zaterdagavond in het Chateau Carracas van Cordoba de tweede ronde van het nu lopende mondiale voetbalgebeuren dank zij een goedgunstig Tunesië dat met een 0-0-puntenverdeling genoegen nam, maar voorlopig lijkt er toch echt niet zo heel veel meer in te zitten voor de wereldkam pioenen van vier jaar geleden in Mün chen. Tweemaal is West-Duitsland nu in Cor doba in actie geweest en tot tweemaal toe heeft het team van Helmuth Schön op een ontstellende manier gefaald, ondanks de 6-0-overwinning op het met een goedwil lende Nederlandse hoofdklasser te verge lijken Mexico en de 0-0 van zaterdagavond tegen de Afrikaanse vertegenwoordiger Tunesië, dat met iets meer geluk dit kari katurale aftreksel van het eens zo geroem de Westduitse elftal wel eens naar een afgetekende nederlaag zou hebben kun nen spelen. De verbazend zelfbewust spelende Tu- nesiërs hadden een doelpunt meer ver diend. De kans daarop lieten ze in de slotfase liggen. Ze hadden ook de pech dat de Peruaanse arbiter Orosco geen straf schop gaf toen Agrebi vlak voor rust tegen de grond werd gelopen. Niet gelovend te kunnen winnen, schiepen de Afrikanen er ten leste veel behagen in de steeds nerveu zer wordende Duitsers heen en weer te laten draven. De laatste minuten werden een diepe vernedering voor de mannen van Schön, die zich met angst voor een blamage op eigen helft terugtrokken en er niet meer vandaan durfden te komen. De Tunesiërs speelden zo de bal minutenlang van de een ndar de ander tot het eindsig naal klonk. De Afrikanen gingen juichend richting huis, de gefrustreerde Duitsers door naar de volgende ronde. „Met enige nadruk wil hier wel verkla ren,” aldus een met de dag vermoeider ogende Helmut Schön na afloop van de wedstrijd, „dat wij in deze wedstrijd be slist niet op een gelijkspel hebben gespeeld om hier de volgende wedstrijden in Cordo ba te kunnen blijven spelen. Wij wilden gróepswinaar worden en nu dat niet is gebeurd verdriet mij dat ten zeerste. Voor al omdat we in deze drie wedstrijden nu bepaald ook weer niet zo heel erg goed hebben gespeeld.” De enige die zijn vorm van vier jaar geleden enigszins kan evenaren is doel man Sepp Maier. Hij is de enige in de Westduitse selectie die niet van zijn stuk is te brengen en is bovendien de enige die ondanks het bijzonder povere spel nog enige perspectieven ziet: „Het tij moet een keer keren, wat Duitsland tot nu toe heeft laten zien is niet de juiste afspiegeling van het voetbal dat wij normaal plegen te spelen. En daarom zou het in de eerstvol gende wedstrijd plotseling kunnen klik ken. Als dat gebeurt zijn we er meer dan waarschijnlijk door heen en spelen we nog een redelijk goed toernooi.” Hopen is in de voetbalsport altijd meege nomen. De vraag is evenwel of dat alleen voldoende is. Het elftal dat door Schön in Buenos Aires ingezet is tegen de Polen kon niet overtuigen, de formatie die de Duitse bondscoach zowel tegen de Mexicanen als de Tunesiërs inzette (met vier wijzigingen) kon eveneens nooit iets anders etaleren dan bijzonder nerveus en krampachtig voetbal. Niet alleen Franz Beckenbauer is vertrokken, een totale generatie van goede voetballers heeft afgehaakt. Dat is in feite het grote probleem van de Duitsers, die in spelers als Rummenigge en Hansi Müller een paar zwoegers heeft, maar toch duide lijk de klasse missen van een Grabowski, van een Overath en een Gerd Müller. Argentijnen weg -luit Buenos Aires •se :ij- io-| lis i iet int an Sr UI- k en ils Het einde van de Argentijnse vreugde. Roberto Bettega heeft gescoord. Nu kunnen de Italianen feestvieren. -3

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15