sl B Applaus voor de Flower Girls Bewoners therapeutische gemeenschap Rijnland willen terug naar de {maatschappij 4 Ve L i Scarborough VERF Kos uit gest Ver best VG in i 2* W- I W- r 1 6 IJMOND M A A MAANDAG 1 2 JUNI 19 7 8 S M lb r rip si De middagen op Rijnland heb ben geen vast therapieprogram- ma. Het is de bedoeling dat de mensen dan buiten het ziekenhuis verblijven, voor werk of studie. Tijdens een gesprek tussen avondmaaltijd en tv-programma praten we daarover. Men komt nu vooral terecht bij de dienstverle nende en de zogenaamde alterna tieve instellingen. Zoals kaarsen makerij De Schalm van de Stich ting Andere Werkvormen, het tuinproject van De Spaameberg, bibliotheken e.d. Dat wordt voor al veroorzaakt door het feit, dat er al eerder mensen vanuit Rijnland hebben gewerkt. Slechts zelden lukt het nieuwe dingen aan te bo ren. Je moet dat zelf doen, maar dat is ontzettend moeilijk zo is gebleken. Er bestaat nogal huiver om mensen van Rijnland aan te nemen en bovendien moet het maar net mogelijk zijn een baan alleen voor de middagen te vin den. 4, v - te. r i ,1 r r I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimimiiiimm Geen eenvoudige zaak om werk o buiten de hekken te vinden PIETER TAFFIJN Bij wijk i de sle Stich van Rotte vangs Het vraag de no king vens besta Met gaan woor vele i Ik werk bij een bibliotheek, in de uit- leen-afdeling, vertelt een jongen me. Ik heb daar ook in de discotheek gewerkt. Er waren al jongens van hier die daar werk ten. In het begin was het wel een onzekere situatie, toen zagen ze me nog als iemand uit het Provinciaal Ziekenhuis. Maar dat sleet vanzelf en toen zagen ze me gewoon als de persoon die ik ben. Even spitst de discussie zich op dit punt toe. Maar de opwinding kabbelt ook weer weg, het blijkt toch voor de meesten te gevaarlijk te zijn om jezelf bloot te geven door teveel over zulke zaken te vertellen. Wel hoor ik een merkwaardige ervaring, die weer een tipje van de sluier oplicht. Het gaat om iemand, die in een clubhuis voor kinderen werkte. Samen met een vrouw, die hij zijn achtergrond vertelde. Maar de vrouw bleek ook vol problemen te zitten en begon hem daarover door te zagen. Daar had hij geen weerwoord op en de werk sfeer leed er ook duidelijk onder. Hij moest wel weg en schreef dat naar de instelling. Met een uitgebreide toelichting en het verzoek om nog een gesprek te mogen hebben. Het bleef echter eenrich tingsverkeer, er kwam nooit meer contact. Hij wil er maar mee aangeven, dat je voorzichtig moet zijn met tegen wie je wat vertelt. Ook al, omdat het nu verdraaid moeilijk zal zijn voor iemand anders van Rijnland om hier nog aan de slag te ko men. tien een Daarmee zijn we op een belangrijk punt aangeland. Moet je nu wel of niet vertellen dat je in Rijnland bent opgenomen? Nee, zegt de een hartgrondig. Je moet zeggen dat je in een therapeutische leefgemeen schap zit, vindt de ander. Een derde ziet daar voordelen in, je kan gebruiken dat je ervaring hebt in en met een dergelijke gemeenschap. Maar het blijkt wel, zoveel hoofden, zoveel zinnen. Iedereen is bereid zijn of haar opvatting tot het uiterste te verdedigen. Als men er bij het onderwijs van weet, kom je nooit meer aan de slag, weet een meisje te vertellen. En bij bedrij ven is dat ook zo en zeker bij de overheid. Daarom moet je je mond er maar over houden en als het nodig is zelfs een stuk liegen. Want als er naast jou nog iemand is die solliciteert en je hebt allebei dezelfde opleiding dan weet je van te voren al dat je er naast staat. „In een gesprek moest ik zelfs horen dat de baan voor mij niet IN JAREN BLIJVEN de bloemenmeis jes het festival de baas, want zij beleven volgend jaar al hun 25ste jaargang. Hun populariteit is ook de samenstellers van encyclopedieën niet ontgaan, want zelfs Als je zo ver bent, dat je buiten de hekken van het Provinciaal Ziekenhuis aan het werk kunt, dan ligt de hechtingsfa- se al een heel stuk achter je. Op dat mo ment ben je al een heel eind met de fase, waarin de problematiek wordt doorge werkt. Dat is ook te merken aan de relaties met medepatiënten en met de staf, die een ander, veel minder afhankelijk karakter krijgen De conflicten van het verleden zijn naar het hier en nu gehaald en als die nu maar genoeg door worden gewerkt, leer je er wat van. doorging, omdat ik geen ver an woordelijk heid zou kunnen dragen”. Een groep leeft met elkaar, dag en nacht. Dat samenleven houdt het midden tussen een commune en een jeugdherberg. Een commune, omdat alles in gezamenlijk overleg door de groep zelf moet worden gedaan. Een jeugdherberg, omdat een aan tal dingen natuurlijk toch van „bovenaf” moet worden geregeld. Een vader en een moeder ontbreken echter wel. Pogingen om de sociotherapeuten als zodanig te bejegenen worden zo snel mogelijk af ge kapt. Dat zou iemand teveel in een afhan kelijkheidspositie houden. Iets van dat jeugdherbergidee komt ook langer duren dan voor de ander. Als je deze fase „onder de knie” hebt, beland je in de laatste fase, die diametraal tegenover de eerste staat. Je moet je leren onthech ten, want het wordt dan tijd om Rijnland te verlaten en weer een plaatsje te vinden in de gewone maatschappij. terug als het gaat om het dagelijks gebeu ren. Iedere dag is er een corveeploeg, die ervoor zorgt dat de kamers een leefbaar geheel blijven. Die ploeg is ook steeds wisselend, de ervaring heeft geleerd dat er mensen zijn die vluchten in dit soort kar weien. Daarom komt iedereen op zijn of haar tijd aan de beurt, ook het afwassen behoort tot het corveeritueel. De maaltij den worden in de centrale keuken bereid. Elke afdeling heeft een eigen kleine keu ken, waar de gamellen en pannen warm worden gehouden. Het opscheppen ge beurt door iedereen zelf. Lichamelijk con tact is dan onvermijdelijk, het is af en toe een kwestie van adem inhouden omdat er weer iemand langs moet. Koffie en thee zet men zelf in de keukentjes, ook de brood maaltijden betekenen een stuk zelfwerk zaamheid. Beleg is er volop, een aantal mensen neemt een eigen stuk kaas, een appel of zoiets mee. Het „bezichtigen van de stallen” mag ik natuurlijk niet overslaan. Een meisje leidt mij rond. Laat de kleine ruimte zien, waar in wasmachine en droger staan opgesteld. Elders is iemand aan het strijken, een jongen laat stukken van de mouwen van zijn overhemd afknippen omdat de ellebo gen onherstelbaar zijn beschadigd. Ook een lange broek wordt zo getransformeerd in een korte. Twee jongens staan zich in het zweet te werken aan de ping-pong- tafel. Ik ga met mijn gids de hoge gang in, opnieuw langs veel deuren. Bescheiden tikt ze, als er niemand antwoord geeft zwaait ze deur open. De slaapzaal voor de meisjes. Een flink aantal bedden, kleren aan de muur, teke ningen, posters. Geen mogelijkheid tot pri vacy, zelfs niet in bed. Die staan zo dicht op elkaar, dat het niet veel moeite kost om van de een in de ander te stappen. Kamer schermen, zo wordt me teleurgesteld uitge legd zijn al vele malen aangevraagd. Maar binnen het miljoenenbudget van het Pro vinciaal Ziekenhuis schijnt daar geen ruimte voor te zijn. Of misschien, zo wordt voorzichtig geopperd, past het niet in de therapie. De jongens slapen in een soortgelijke slaapzaal, alleen maakt deze een wat min der opgeruimde indruk. Een gevoel van beklemming bekruipt me. Ik ben helemaal geen groepsmens, een druk warenhuis kan mij de kriebels bezorgen. Een zelfde soort gevoel heb ik, als ik om een of andere reden met een aantal sexe-genoten in één ruimte moet slapen. Schoolreisjes en mili taire diensttijd hebben aan mij wat dat betreft geen goed gedaan. Ik stel me voor wat er kan gebeuren: de winden onder de dekens, het maken van vreemde geluiden, de schuine bakken. Zonder enig gevoel van spijt maar met opluchting stap ik daarom ’s avonds in de auto en rijd naar huis. Weg van die slaapzalen. De rest van het programma mag dan ook geen lolletje zijn, community-sleeping zou te veel voor me zijn. Whitby op een heel bijzondere manier de 250ste geboortedag van marine-officier en ontdekkingsreiziger James Cook herdacht, die in het naburige Marton geboren werd en in Whitby, waar hij later woonde, voor het eerst van zijn leven de zee zag. Ter gelegenheid van de viering was de Engelse marine met drie schepen in het haventje paraat en werd op het strand, aan de voet van het stand beeld van Cook, diens laatste landing op Hawaii, waar hij op 14 februari 1779 werd gedood bij een poging om enkele van zijn opvarenden te ontzetten, in scè- ne gezet. HET EVENEMENT HAD het weer niet mee en de Whitby-meisjes die gehuld in strooien rokjes het strand een Hawaii- aans allure moesten geven, stonden te bibberen van de kou, toen Cook aan land kwam. In een verjongde uitgave, want de kapitein, die 50 jaar oud stierf, werd uitgebeeld door de 24-jarige Norman Murphey, die in gewone doen zich heel wat minder heldhaftig heeft te ge dragen en een winkel in elektrische arti kelen drijft. MAAR HOE DAN OOK er was veel publiek op de been en natuurlijk waren ook de bloemenmeisjes van de partij, die zich haastten om de na de slachtpartij al weer snel verrezen Cook van een bloem in zijn knoopsgat te voorzien. In het Spa Pavilion sprak ik later nog met de rijzige Don Waterman, die WV-directeur in Scarborough is en zich telkens weer inspant om het festival van de grond te krijgen. Meyer Ellen BEV Oveih genvei zoek j hanke mogel siezer VEI teiten aanle zieksc jaar e ber w neme stuur meen in het dense Age brach Verte werk; de b versie HEE gen h< vitrine Coevei twaalf met t waard De on; en voc winkel komer de wü „HET IS GEZELLIG, als altijd. Alleen het weer is dit jaar wat slechter”, zei een tevreden Maria Hooij, die voor de terug reis zaterdagavond met haar meisjes in Huil aan boord ging van een van de veerboten van North Sea Ferries en zon dagmorgen vroeg weer eigen bodem on der haar voeten voelde. Na een bloemrijk weekje VEI Diens 14 jut ring i muidt onder ning 1 diepv: Ove stuurs menie uitget acht i Het is niet altijd botertje tot de boom. Vrijheidsbeperking kan nodig zijn. Ook schrikt men niet terug voor de isoleercel. Maatregelen die bepaald niet populair zijn en rieken naar de antieke psychiatrie. In het belang van de patiënt kan het nodig zijn, zij zijn zelf de eersten om dat toe te geven. Oorspronkelijk is erover gedacht bijvoorbeeld de isoleercel weg te laten. Dat zou ernstige consequenties hebben gehad. In een aantal gevallen zou het namelijk hebben betekend, dat het probleem samen met de patiënt naar elders zou worden overgeplaatst. Daarmee zou het program ma worden onderbroken en dat zou beslist niet in het voordeel van de patiënt zijn geweest. Daarom, zo vond men, hoorde de isoleercel er wel degelijk bij. Alleen niet als een instrument van autoritaire macht. Of iemand wel of niet de isoleer gaat is onderwerp van gesprek, de hele groep praat en beslist daarover mee. De mede patiënt in de isoleer wordt ook door de groep opgezocht en begeleid. Als er ge rechtelijke stukken nodig zijn voor vrij heidsbeperking, dan worden deze altijd met de patiënt doorgenomen. Niets ge beurt er achter zijn rug om, dat zou im mers tomen zijn aan het basis-principe van de therapie dat je aan jezelf werkt. En hoe zou dat kunnen als er dingen gebeuren waar je geen weet van hebt? Dat is dus wel een positieve ervaring. Maar, zo werpt een ander tegen, het is vaak zo moeilijk om adressen te vinden. Je moet iets hebben wat jezelf ook leuk lijkt en waar je terecht kan. Daar kan soms hele lange tijd overheen gaan. En dan vooral als het ergens is, waar nog nooit iemand van Rijnland heeft gewerkt. Een meisje, dat zich tot dan wat op de achter grond heeft gehouden, gaat op het puntje van haar stoel zitten en maakt hem duide lijk, dat zoiets ook aan jezelf ligt. Of je wel of geen contact kan maken. „Je kan het dan wel de schuld geven dat het komt omdat je patiënt bent, maar dan vraag ik me af of je niet twee dingen door elkaar haalt”. „ZE ZIJN HIER DAN OOK ERG ge liefd geraakt”, aldus Haggerston. „De allereerste keer werd ons duidelijk ge zegd dat hun komst éénmalig zou zijn, omdat het maar zelden voorkomt dat de bloemenmeisjes vaker aan een zelfde evenement deelnemen. En daarom zijn we ook zo gelukkig dat wij tot de uitzon deringen behoren”. HET FESTIVAL IS 21 jaar geleden begonnen als een typisch Hollandse week, vandaar ook dat destijds de blik van de organisatoren viel op de bloemen meisjes, die, zo vond men, beter dan welke andere ook een stukje Nederland konden presenteren. Later kreeg het fes tival een meer internationaal karakter, maar de Haarlemse ambassadrices ble ven op de rol. EN OOK DIT JAAR klonk het applaus weer voor hen op in de drukke straten van Scarborough, toen ze zich tijdens de openingsceremonie in het openluchtthe ater presenteerden. Samen met de ande re groepen, zoals de Italiaanse vaandel- zwaaiers, een Deense meisjesband, Roe meense, Franse en Chinese dansers en het dixielandorkest Glupo de Kollebijne uit Breda. Donderdagavond ontmoette ik al de groepen in het noordelijker gelegen vissersplaatsje Whitby, dat samen met Filey tot de gemeente Scarborough be hoort. En in het Whitby Spa Pavilion vond tussen al die „binnen”- en buiten landse groepen een spontaan verbroede ringsfeest plaats op de meeslepende mu ziek van de in Engeland zeer populaire Kenny Ball and his Jazzmen. MAAR DAT GEBEURDE PAS nadat ZE ZIJN WEER TERUG. De Haarlemse bloemenmeisjes, die week lang het Internationale Festival in de Engelse badplaats Scarborough nog meer fleur hebben gegeven. „De meisjes zijn samen met ons meerderja rig geworden, want het is dit jaar de eenentwintigste keer dat het festival wordt gehouden”, aldus Derrick Haggerston van het departement van toerisme in Scarborough, de groot ste badplaats in Yorkshire. In de stad zijn ze erg in hun nopjes met de jaarlijk se komst van de bloemenmeisjes, die tot een vertrouwd onderdeel van het feest programma zijn geworden”. VOLGENDE KEER: De „Flower Girls” trotseerden de regen en een wereldkam pioen oester eten. in de Larousse wordt het Haarlemse visitekaartje genoemd, en dat met foto. M ar i a H o o ij van de Haarlemse VW en To B o u m a uit Heemstede, die de meisjes op hun uitstapje naar Scarbo rough begeleidden, deelden in het en thousiasme, dat de groep bij haar ver schijnen opriep. ^4 Vandaag de vierde aflevering in de serie verhalen over de psychotherapeuti sche gemeenschap Rijnland in Sant poort. In de eerste, die werd geplaatst op vrijdag 2 juni, werd kennisgemaakt met deze gemeenschap en een van de be woonsters. In de tweede aflevering, die werd afgedrukt in de krant van maandag 5 juni, werd verteld over het therapeu tisch pakket en de contacten met de maatschappij buiten de muren van het Provinciaal Ziekenhuis. Aflevering drie, geplaatst op woensdag 7 juni, was gewijd aan de problemen van het leven in een groep en het belang dat wordt gehecht aan de eigen verantwoordelijkheid. In de aflevering van vandaag wordt ingegaan op de mogelijheden en problemen als er werk moet worden gevonden. s? Captain Cook wachtte op het strand een warm onthaal van (van links naar rechts) Nienke van Wagensveld, Frederi- ke van de Grampel, Nicolette de Soet, Lydia Bulk en Enneke Elhorst. (foto links). Vr Derrick Haggerston van de VW Scar borough voelde zich opperbest met de aandacht van Truus Vredenbregt, José Schoen en Connie Stroet (van links naar i DAARBIJ VINDT HIJ op zijn weg voornamelijk een commissie bestaande uit raadsleden, die hij moet overtuigen van het promotionele belang van het festival, dat mede bepalend is voor het gezicht van Scarborough. In het najaar, na de drukte van het seizoen, wordt be slist of het comité bereid is een kleine honderdduizend gulden neer te tellen voor het volgende festival. Hij is daar opnieuw optimistisch over. Ook Frankrijk stuurde een groep naar Scarborough, die geleid werd door Fragoise Chardonny, (mid den) hier bij een dubbeldekker met Marjon (links) en Lubbers. Je leert de conflicten beter te hanteren, je komt erachter hoe je het proces rond die conflicten beter in de hand kan houden zodat de afloop anders en gunstiger is dan vroeger. Voor de een kan dat uiteraard flHIllllNIIIIIIIIIIIHIflItlIllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIHIIlilllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim .«f ss W j SU s.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6