MINISTER ALBEDA OVER STOKKEND OVERLEG: Bedrijf scommissie bejaardenzorg verwacht I Shell-staking niet verwacht tussen de bedrijven docx waarmee het nooit mis kan gaan, koop dan kip. Als u een vleessoort wilt, Voor vracht rijders door W-Duitsland Sahel-landen hebben miljarden dollars nodig 17 ECONOMIE 19 7 8 JUNI DINSDAG 1 3 Westduitse indexcijfer Samenwerking Zwitserse kredietverlening Mercedes Benz Afzwakken Amerikaanse detailhandel Portugees goud Ml 24 Gebruik'm goed. UTRECHT. Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft gistermiddag gepleit voor een hernieuwde vorm van overleg tussen overheid en sociale partners. Dit centrale overleg zou het gehele sociaal- economische beleid moeten bestrijken, niet moeten uitmonden in een contract, maar ook niet vrijblijvend mogen zijn. Albeda zei dit tegen de achtergrond van de komende bezuinigingsplannen, waarover hij op merkte dat die geen „terugschroeven van ontwikkelingen” inhouden. Hij riep vakbeweging en werkgevers op hun gezamenlijke verantwoor delijkheid waar te maken. „Tijd nog niet rijp” - ~aa ii iniiiwmiiiii (ADVERTENTIE) Sociale partners moeten elkaar weer vinden waarin de ruimte voor overleg in de be- Extra heffing op brandstof blijft (AD VER TENTIE) pttpost (Van onze redactie economie) Het verzoek om een bedrijfscommissie (ADVERTENTIE) 1 ROTTERDAM (ANP). Het ziet er niet naar uit dat bij Shell-raffinaderij in Per- nis en bij Shell-chemie aan de Moerdijk (totaal 4.500 werknemers) binnenkort een stakingsactie zal worden gevoerd door leden van de industriebonden NVV en NKV uit protest tegen het vastlopen van de cao-onderhandelingen. Zo’n commissie, die met name toezicht houdt op handel en wandel van onderne mingsraden door reglementen goed te keu ren en bij geschillen te bemiddelen, is nodig omdat het aantal ondernemingsra den sterk stijgt. DEN HAAG. Te verwachten is dat de Sociaal-Economische Raad in zijn extra vergadering van vrijdag 30 juni zal be sluiten een afzonderlijke bedrijfscommis sie voor het terrein van de bejaardenzorg in te stellen. in te stellen, waardoor deze sector niet meer onder de bedrijfscommissie zieken huiswezen zal vallen, is afkomstig van vijf werkgeversorganisaties en drie vakbon den. Dit hangt samen met een onlangs in Van de ongeveer 1800 bejaardencentra met in totaal 50.000 werknemers worden er nu 750 verplicht een ondernemingsraad in te stellen. In de oude situatie ging het slechts om veertig. De commissie onderne mingsraden van de SER stemt in grote lijnen met het verzoek in en adviseert dus gunstig. De bedrijfscommissie zal tien le den tellen, vijf uit vakbewegings- en vijf uit werkgeverskringen. werking getreden SER-verordening die bepaalt dat bejaardenoorden met minder dan honderd en meer dan 25 werknemers onder de Wet op de Ondernemingsraden vallen en dus ondernemingsraden moeten hebben. gen ten opzichte van vervoerders uit West duitse havens, zoveel mogelijk teniet ge daan moet worden. In dat licht moet ook bezien worden het Westduitse aandringen op het afzwakken van een resolutie inzake de voorgenomen belastingheffing van Oostenrijk (met in gang van 1 juli) op het wegverkeer door dat land. ROME (ANP). Acht landen in het dorre Westafrikaanse Sahel-gebied heb ben in totaal drie miljard dollar (onge veer 6 miljard gulden) nodig om tegen het einde van deze eeuw in staat te zijn vol doende voedsel te kunnen produceren. Voor de eeuwwisseling hopen de Sahel- landen zichzelf in een groot deel van de voedselbehoefte te kunnen voorzien. Dit heeft de president van Gambia, Daw- da Kairaba Jawara, in zijn functie van voorzitter van de intergouvernementele Sahel-commissie voor Droogtebeheersing (CILLS) meegedeeld. Jawara keerde gisteren terug van een reis door Noord-Amerika en West-Europa, tijdens welke hij probeerde om de beno digde gelden bijeen te krijgen. De Verenig de Staten zouden hulp ter waarde van een half miljard dollar hebben toegezegd. Drie miljard dollar is nodig voor de uitvoering van een belangrijk programma op het gebied van landbouw en irrigatie. De landen waar het om gaat zijn Niger, Opper-Volta, Tsjaad, Senegal, Maureta- nië, Mali, Gambia en de Kaapverdische Eilanden. Er. wonen 27 miljoen mensen in het Sahel-gebied. Het Westduitse indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud is in de twaalf maanden tot eind mei van dit jaar met slechts 2,7 procent gestegen vergeleken met een stijging van 2,9 procent in het jaar tot eind april. De prijzen stegen in mei met 0,3 procent. Het Italiaanse Fiat-concern en de Oost- duitse Karl Zeiss-maatschappij gaan ma gelijk voor derde landen gezamenlijk pla netariums, observatoriums en solariums bouwen. Ook wordt de mogelijkheid beke ken de reeds bestaande samenwerking op het gebied van de bouw van gieterijen en vrachtwagenfabrieken in de DDR uit te breiden. De federale commissie voor toezicht op de kredietverlening van Zwitserland heeft beslist dat de kredietverlening in het bin nenland gedurende het derde kwartaal van dit jaar aan een maximum van één miljard frank is gebonden, vergeleken met 1,6 miljard in het tweede kwartaal en met 1,3 miljard in het derde kwartaal van 1977. Het gaat hierbij om kredieten die de geld voorraad vergroten. De verkopen van de Amerikaanse detail handel in mei hadden een totale waarde van 63,78 miljard dollar. Dat is 0,3 procent minder dan in april. De waarde van de verkochte duurzame goederen bedroeg in de verslagmaand 21,69 miljard dollar (april 217 miljoen dollar meer). Van niet- duurzame goederen werd voor 114 miljoen dollar meer verkocht (42,09 miljard dol lar). De Europese commissie, „dagelijks be stuur” van de EG, vond die hoeveelheid van vijftig liter uit de tijd, op een moment dat men in vrijwel alle andere lidstaten van de Europese Gemeenschap dieselolie in tanks van vrachtwagens onbeperkt mag invoeren. De commissie had ook al in aanmerking genomen dat West-Duitsland, toen de olie crisis nog een feit was, er geen bezwaar tegen maakte dat men met rechtenvrijdom de totale inhoud van brandstoftanks van vrachtwagens over de Westduitse grens bracht. Een jaar na de oliecrisis, in 1974, bepaal de West-Duitsland de rechtenvrije invoer van vrachtwagenbrandstof weer op hon derd liter. Nadat de gevolgen van de olie crisis niet meer voelbaar waren werd die rechtenvrije invoer teruggedrongen tot op nieuw vijftig liter. In Europese kringen in Luxemburg werd gisteren geconcludeerd dat de West- duitsers het commissievoorstel niet wilden volgen, omdat ze hun inkomsten uit aller lei rechten op het wegvervoer niet willen missen. Er werd op gewezen dat de West- duitsers juist streven naar compenserende inkomsten om de onvoldoende verdien sten van het spoorwegvervoer enigszins goed te maken. Ook, aldus deskundigen bij de Europese ministerraad, mag niet uit het oog worden verloren dat West-Duitsland redeneert dat elk voordeel dat vervoerders vanuit de Rotterdamse haven eventueel zouden krij- De Westduitse Mercedes Benz heeft van de Boliviaanse regering opdracht gekre gen voor de bouw van een fabriek voor lichte vrachtwagens voor verkoop in het Andes-gebied. De opdracht is een uitvloei sel van drie jaar overleg tussen Bolivia, Colombia,. Ecuador, Peru en Venezuela over de opbouw van een gezamenlijke motorindustrie. Bolivia heeft op grond van dit overleg het alleenrecht gekregen voor de levering van vrachtwagens tot 4,5 ton voor de Andes-markt. Het land hoopt er uiteindelijk per jaar 100 miljoen dollar aan over te houden. De fabriek, compleet met ijzergieterij, zal worden gebouwd in de provincie Cochabamba. Weliswaar heeft Oostenrijk die belas ting, na heftige protesten van ondermeer Nederland, teruggebracht tot ongeveer een kwart van wat het oorspronkelijk van plan was (van een schilling per ton kilome ter tot een kwart daarvan), maar (althans naar het Nederlands gevoelen) de Ge meenschap had tegen deze maatregel een veel luider protest kunnen laten horen dan nu geschied is. In de resolutie die gisteren in Luxem burg in de Europese vervoersraad werd aangenomen, worden die Oostenrijkse maatregelen „betreurd”. West-Duitsland vooral voerde aan dat belastingheffingen, zoals Oostenrijk die nu per 1 juli zal opleg gen, ook in Joegoslavië, Turkije en Zwit serland voor de deur staan. Ook ons geld begint langzamerhand op te geraken en elk Europees land moet maar voor zichzelf zorgen, zo luidde de Westduitse redenering in het debat over deze resolutie. Portugal is niet van plan om dit jaar enig goud te verkopen. Vorig jaar verkocht het land ongeveer 46 miljoen ton goud als betaling van een krediet van 300 miljoen dollar uit het fonds voor valuta-stabilisatie' van het Amerikaanse ministerie van Fi nanciën. Portugal kon zich toen minder gemakkelijk dan nu wenden tot de publie ke kapitaalmarkt om geld te lenen voor de afbetaling van zijn schulden. Volgens de Portugese minister van Financiën, Vitor Constancio, zal het land dit jaar 500 mil- - joen dollar moeten lenen. Van Westduitse banken is een krediet toegezegd van 150 miljoen en met Amerikaanse banken wordt nog onderhandeld over een lening van 300 miljoen dollar. LUXEMBURG (ANP). Nederlandse vrachtrijders die de Westduitse grens overste ken, zullen ook in de toekomst nog rechten moeten blijven betalen over de extra hoeveelheid brandstof die ze in de tanks van hun vrachtwagens meenemen. West- Duitsland is er namelijk gisteren in Luxemburg in de Europese ministerraad niet mee akkoord gegaan dat men voortaan honderd liter dieselolie belastingvrij zou mogen invoeren. Tot dusverre mag men als vrachtautorijder vijftig liter belastingvrij de Westduitse grens overbrengen, mits die brandstof zich in de normale tanks bevindt. drijfstakken wordt aangeduid. Als onder werpen voor zulke deelakkoorden gaf de minister onder meer aan: herverdeling van de arbeid, vervroegde uittreding en regels voor arbeidsplaatsenovereenkom sten. De regering kan bij zulke deelak koorden betrokken zijn via de financie ring. De bewindsman gebruikte voor de om- buigingsplannen de term „sociaal- economisch plan voor de komende perio de”. Hij zette uiteen dat het daarbij gaat om zaken als inkomen, sociale uitkeringen en collectieve uitgaven. „Het gaat niet om het terugschroeven van ontwikkelingen, veeleer om een pas op de plaats voor ieder, nullijn voor de meeste inkomenstrekkers en een opnieuw waarderen van overheids uitgaven. Waar aantoonbaar is dat sociale voorzie- De bewindsman, die sprak tijdens de CNV-bijeenkomst waarop voorzitter Jan Lanser afscheid nam, stelde vast dat het overleg stokt, dat er problemen zijn op diverse niveaus. Bovendien zijn er „pro blemen van doorvertaling”. In vergelij king met de jaren zestig is het overleg verzwakt, maar de behoefte aan verbre ding en verdieping neemt toe. Toch leert de ervaring dat ook organisa ties met zeer verschillende doelstellingen elkaar kunnen vinden wanneer er maar een (tussen)doelstelling is die hen verenigt. Dit is te zien in het moeilijke proces van industriële herstructurering, maar ook in de onderhandelingen over honderden ca- o‘s, aldus Albeda. Ook als volledige over eenstemming ontbreekt, zijn er deelak koorden mogelijk. Niet geheel sluitende akkoorden kunnen i vaak werken als een „quasi-akkoord”, ningen niet werken overeenkomstig de be doeling van de wetgever, moeten beschei den correcties worden aangebracht, dit alles ten behoeve van de groei in de toe komst. De regeringsplannen zullen minder kans hebben naarmate de medewerking van het bedrijfsleven geringer is. Daarom zal die medewerking worden gevraagd. Met het oog daarop zal volgens de minis ter van sociale zaken het plan overtuigend moeten zijn, en ruimte voor reële vormen van overleg moeten bieden. Het gaat om een doelstelling die ieder moet aanspre ken: werkgelegenheid op lange termijn. v 1©’- Op een gisteravond in Rotterdam gehou den vergadering stelden de aanwezige le den vast dat het tijdstip nog niet rijp is voor een stakingsactie. Zij wezen wel de laatste voorstellen van de Shell-directie opnieuw van de hand. Het is de bedoeling dat de bonden de Shell-directie andermaal vragen om de besprekingen over een nieuwe cao te her vatten, zoals de Centrale Contactcommis sie Shell van de twee bonden vorige week al had gevraagd. Zulke besprekingen zullen volgens NW-bestuurder Piet Scheele alleen zin hebben als Shell bereid is meer water bij de wijn te doen. Het Shell-aanbod, zoals dat er nu ligt, is volgens Scheele beslist onvoldoende. De komende dagen zullen nog twee le denvergaderingen worden gehouden waarin de leden van het NW en het NKV zich over de ontstane situatie zullen bera den. Ook op die vergaderingen zal de vraag aan de orde komen of de Shell- directie een ultimatum moet worden ge steld nu het overleg in het slop is geraakt. De verwachting is dat ook op deze bij eenkomsten voorlopig zal worden afgezien van het voeren van acties. Daarom moet een verbrede vorm van overleg mogelijk zijn. „Een moeilijke zaak, deze ombuigings- operatie”, zo zei Albeda. „Maar”, zo ver volgde hij, „het CDA buigt niet naar links, het CDA buigt niet naar rechts. Het CDA buigt om”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17