1 Argentina '78 Charles Corver met :OSi W.K. OP s RADIO EN T.V. en c grensrechter bij Peru-Polen 1 v I I FIFA in de knoop regelementen Rijsbergen, Suurbier Neeskens niet fit OOSTENRIJK GROEPSWINNAAR Irritaties Vertrouwen 19 SPORT 19 7 8 JUNI 1 3 DINSDAG 'J J 9 ■M ■6'3 H L rijk”, aldus Oranjes technische voorman. Ernst Happel: meer ■MO geluk dan wijsheid (Van onze speciale verslaggever) ■S’Ww JAN ZWARTKRUIS: dagelijks ergernis. ■MM bndse iteen .J (Van onze speciale verslaggever) HM8MM ■MM •x tüt FIFA-woordvoerder René Court: een fout in het reglement. ür ERNST HAPPEL: tweede kans om zich waar te maken. HILVERSUM. De NOS zal, zowel op de televisie als op de radio, ook veel aan dacht schenken aan de wedstrijden voor de tweede ronde van het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië. Het volledige televisieprogramma ziet er als volgt uit: ig srdam P 177,0 119,0 351,0 MENDOZA. Niet dat Ernst Happel zich iets van de over hem uitgestorte lawine van kritiek over het optreden van het Nederlands elftal in het W.K. aantrekt, maar de Oostenrijker is wel voldoende realistisch om toe te geven dat hij al die op- en aanmerkingen kan begrijpen. „Ik moet eerlijk zijn, we heb ben hier tot nu toe niets laten zien. Maar dat is voor mij geen aanleiding tot een paleisrevolutie, al is het wel duidelijk dat er iets moet gebeuren”. BUENOS AIRES. De scheids- rechterscommissie van de FIFA heeft tot arbiter voor de wedstrijd OostenrijkNederland, die woensdag 14 juni in Cordoba wordt gespeeld de Schot John Gordon aangewezen. Hij krijgt as sistentie van de Syriër Faroek Bouzo en de Argentijn Arthuro Ithurralde. né van de Kerkhof psychisch nog steeds zo stuk, dat ik bang ben dat hij niet bruikbaar is voor de strijd tegen Oosten rein, bijzonder scherp. Het was een waar 'genoegen om met hem te werken”. Van een openlijke rebellie tegen het be wind van Happel is nu uiteraard (nog) geen sprake. Af en toe zijn er symptomen van irritaties waarneembaar, maar zolang Ondanks deze tegenslagen blijft Hap pel optimistisch. „Het kan in de tweede ronde gewoon niet slechter gaan. Ik ben ook wel blij dat we uit Potrerillos weg zijn. Het hotel was wel goed, maar verder was het hier zeker niet ideaal. Ik ver wacht dat de sfeer binnen de ploeg in Cordoba beter zal worden. En ook het veld zal wel beter zijn. Inderdaad: de" Schotten hadden geen last van die gras mat, maar zij spelen de bal steeds door de lucht, terwijl onze kracht juist in com binaties over de grond ligt”. Oranjes verblijf in Cordoba plaatste Happel voor twee nieuwe problemen. Niet alleen logeren de Nederlanders de komende tijd samen met de Oostenrij kers in hotel Sierras, maar in dat hotel is ook een casino ondergebracht. Happel voorzag daardoor complicaties, omdat er uiteraard erg veel mensen dicht in de buurt van de spelersgroep zullen komen. Na het geïspleerde leven in Potrerillos is die overgang wel erg groot. Happel is niet de enige die zich afvraagt of de zaak onder controle kan worden gehouden. men in de race blijft moet er met Happel worden verder gewerkt en zolang ook zal men zich aan de heerschappij van de Oos tenrijkse oefenmeester moeten onderwer pen. Het kost moeite, dat wel. Met name assistent-bondscoach Jan Zwartkruis zit zich bijna dagelijks te verbijten. De Amersfoorter is in alles de tegenpool van zijn directe chef. Als beroepsmilitair heeft hij geleerd zich loyaal op te stellen tegen over de man die de eindverantwoordelijk heid draagt. Vooraf stelde hij ook: „Ik vind dat je uit solidariteit moet proberen te denken in de geest van de man die de beslissingen moet nemen”. Het kost de 52-jarige sportofficier, die na de wereldtitelstrijd hoogstwaarschijnlijk het roer van het vlaggeschip van de KNVB in handen krijgt, wel ontzettend veel moei te Happel in de rug te blijven dekken. Vooral ook omdat hij, als eerste, keer op keer wordt geconfronteerd met de schade, die is ontstaan door het gebrek aan com municatie tussen de technische leiding en de spelersgroep. Zo moest hij vorige week de totaal over zijn toeren geraakte René van de Kerkhof terug in het gareel bren gen. De PSV-er durfde met zijn problemen niet naar Happel te stappen en klopte toen bij Zwartkruis aan. De eerlijkheid gebiedt op te merken dat Happel niet alleen schuldig is aan de ver stoorde menselijke contacten in het Oran- jekamp. Hij heeft wel degelijk een poging ondernomen een brug te slaan. Wim Jan sen, samen met Jan Boskamp de uitgedun de fanclub van de Weense trainer vor mend, getuigde daarvan. „Happel heeft gezegd, dat iedereen die met problemen kampt, bij hem langs kan komen en dat hij dan wel wilde praten. Als de jongens dan toch niet naar hem toegaan, dan is dat toch niet Happels schuld. Hij is nu eenmaal een gesloten man, die niet zelf het initiatief voor een gesprek neemt. Maar je hebt toch ook niets aan een trainer die hier vrolijk en gezellig loopt te zijn, maar verder zijn vak niet verstaat”. Het organisatie-comité, dat hardnekkig weigert te zeggen hoe de stemmenver houding is als een voorstel niet werd aanvaard of verworpen, en ook de naam van het land of de trainer niet zal noemen die inbreuk heeft gepleegd op de geldende regels, toonde zich nu plotseling ongekend resoluut. In de verontwaardiging werd ditmaal man en paard genoemd. Er was een protest binnengekomen tegen de Britse scheidsrechter Thomas. „Er werd hem verweten dat hij partijdig was geweest. Hij had, zo kregen we te lezen, in de wedstrijd Zweden-Brazilië het Braziliaanse doelpunt nooit mogen afkeuren omdat het volgens hem een fractie na het eindsignaal zou zijn gescoord. Wij hebben die brief van de Braziliaanse delegatie niet aanvaard.” ig >m il m rijden 115,5 56,0 115,5 1.3 168.01 37,0 7,1 94,5 28,5 56,71 114,5 52,9 60,5 51,5 72,0 39, 01 59,8 130,0 106,0 109,5 38,0 121,5 70,7 140,0 63,5 49,5 37,6 55,0 claim, ten. 5- - 27, IJ 0 382,0 sche in sen. dit euvel tan. x V Jansen heeft duidelijk nog altijd het grootste vertrouwen in de in het verleden zo geroemde tactische capaciteiten. De door vele van zijn collega’s onbegrepen speciale opdrachten voor de wedstrijd van zondag tegen Schotland „Het zijn inder daad vreemde kronkels”, gaf bijvoorbeeld Arie Haan toe hebben de Feyenoorder niet aan het twijfelen gebracht. „Happel is een man uit de praktijk. Hij heeft het voetbal in zijn vingers. Dat heeft hij toch al vaak genoeg bewezen”. Het is natuurlijk leuk dat je met fraaie getuigschriften kan zwaaien, maar meer nog dan in vrijwel alle andere beroepen geldt voor een oefenmeester in het prof voetbal louter en alleen de prestatie van vandaag. Oranje koopt er immers niets voor dat Happel ooit Feyenoord haar grote internationale successen leidde en even min voor de leuke verrichtingen die Club Brugge dit seizoen onder de Wener in het Europa-Cup-I-toernooi liet zien. Van Happel, die noodgedwongen negen tig procent van de voorbereiding aan Zwartkruis moest overlaten, werden en worden hier in Argentinië originele en doeltreffende tactische vondsten ver wacht. Daar is hij voor ingehuurd, maar tegen die taak lijkt hij niet te zijn opgewas sen. Neem nu het „probleem-Jordan”, waarmee Nederland zondag in het treffen met Schotland werd geconfronteerd. Suurbier als bewaker was niet de juiste oplossing. Dat had Happel kunnen en ook moeten weten. Wildschut deed het na de rust zeker niet slecht, maar het inzetten van de Twente-speler hield erg grote en nauwelijks verantwoorde risico’s in. Doelman Jan Jongbloed, toch een speler die zich in het openbaar niet gemakkelijk tot kritische kanttekeningen over coach en medespelers laat verleiden, had wel de enig passende ingreep gevonden. Omdat Ernie Brandts op de tribune zat, was er nog maar één man die sterk in de lucht beschikbaar: Nanninga. „Toen Rijsbergen geblesseerd raakte, riep ik tegen Krol dat Nanninga moest invallen om de bewaking van Jordan van Suurbier over te nemen. Dat is helemaal niet zo’n gek idee. Nannin ga heeft ook Edström al eens aan banden weten te leggen”. Happel was in het verleden de man, die met zulke opmerkelijke kunstgrepen suc ces en dus ook respect wist af te dwingen. Met meer geluk dan wijsheid heeft hij in Argentinië een tweede kans gekregen die reputatie voor het oog van miljoenen voet balfans waar te maken. Uitgerekend tegen zijn eigen landgenoten moet hij zijn herstel dan inzetten. De confrontatie van woens dag met Oostenrijk, dat zich zo verrassend door de eerste ronde heen werkte, is ook bij uitstek geschikt om als Oranjes keer punt dienst te gaan doen. Wie naar aanleiding van die laatste opmerking denkt dat de interim- bondscoach zijn spelers flink zal gaan aanpakken, komt bedrogen uit. Zeker, de woensdag kunnen spelen. Verder zit Re- basisformatie voor het duel met Oosten rijk zal er op belangrijke posten heel anders uitzien dan die waarmee Happel Dat de meerderheid van de spelers met weemoed terugdenkt aan het succesvolle Westduitse avontuur ligt voor de hand. In de eerste plaats natuurlijk omdat het Ne derlands elftal toen vrij gladjes wist door te stoten tot de finale. Maar ook de aanpak van Michels sloeg erg goed aan. De „gene raal”, die destijds net als Happel nu bij de KNVB schnabbelde, had een onbetwiste greep op de totale organisatie. Een insider als bondsarts Frits Kessel merkte daar later waarderend over op: „Wat zag die man de problemen, ook op medieoh ter- Tijdens de FIFA-vergadering over deze zaak in Buenos Aires, stond artikel 24 centraal. En de FIFA had er de grootste moeite mee. Het gelijk eindigen in de top van groep drie van Oostenrijk en Brazilië was er de oorzaak van. Beide landen hadden vier winstpunten en een positief doelsaldo van één. Het enige verschil was dat de Oostenrijkse aanval drie maal had raak geschoten en de Braziliaanse maar twee keer. Artikel 24 regelt hoe na de eerste ronde de groepsindeling is voor de tweede eindronde. Als twee of meer landen gelijk eindigen wat wedstrijdpunten betreft dan volgt de onderlinge rangschikking uit het doelsaldo, staat er in artikel 24.5. Is dat gelijk, zo leert artikel 24.6, dan wordt het team dat de meeste goals heeft gescoord het hoogst geplaatst. Brengt ook die bepaling geen beslissing dan wordt de hulp van het lot ingeroepen. Artikel 24.7 daarentegen zegt: als de nummers één en twee in een groep eindigen met een gelijk aantal wedstrijdpunten en eenzelfde doelsaldo, dan maakt direct het lot uit wie groepswinnaar is en wie tweede. Het organisatiecomité van het 11de wereldkampioenschap voetbal zat er maar mee. Het probleem is dat artikel 24.6 en 24.7 in feite elkaar niet tegenspreken. Het eerste regelt de rangschikking van twee of meer teams, het tweede treedt in werking als de nummers één en twee van een groep gelijk in wedstrijdpunten eindigen. Na een vergadering die enkele uren duurde besloot het comité artikel 24.6 toe te passen, zij het niet dat dit besluit met algemene stemmen werd genomen. MENDOZA. Steeds duidelijker hoor baar wordt in het ontredderde Oranje- karnp de naam van Rinus Michels gefluis terd. Terwijl de door Schotland toege brachte wonden worden gelikt^ maken vele spelers van het Nederlands elftal, die vier jaar geleden de zilveren triomf in West-Duitsland meemaakten, de balans op van de eerste WK-ronde. Het eindresul taat mag dan nog positief zijn (plaatsing bij de laatste acht), het totale beeld van de berekeningen is toch zeer somber. Oran jes faillissement dreigt. En bij de poging de oorzaken daarvan te achterhalen, wordt bijna automatisch de vergelijking gemaakt tussen de supervisor van toen, Michels, en de interim-bondscoach van nu, Ernst Happel. 38,5 38,0 620, 56,5 72,3 53,5 45,0 54,2 128,0 40,9 49,3 125,5 60,7 55,5 3,2 70,5 159,0 t 75,0 81,5 194,0 65,0 60,0 129,51 55,01 28,2 149,0 74,8 96,5 58,5 33,2 146,0 91,0 107,0 57,0 185,5 38,H 94,5 107,5 65,0 69,0 52,0 45,6 260,0 Zondag 18 juni is in Cordoba bij NederlandWest-Duitsland Ra mon Barreto Ruiz uit Uruguay ar biter. Zijn grensrechters zijn de Braziliaan Arnoldo Coelho en de Argentijn Miguel Comesana. De Spanjaard Angel Franco Martinez tenslotte leidt op Woensdag 21 juni in het River Plate stadion van Bue nos Aires het treffen tussen Neder land en Italië. Hij wordt bijgestaan door de Peruaan Cesar Orocso en de Argentijn Luis Pestarino. De Nederlandse arbiter Charles Cor ver komt ook nog in actie en wel als grensrechter bij de wedstrijd PeruPolen, die op 18 juni in Mendoza wordt gespeeld. Schotland tegemoet trad. Maar die wijzi gingen zijn noodgedwongen het gevplg van blessures. „Ik zie het niet zitten dat Suurbier, Neeskens en Rijsbergeh Woensdag 14 juni: 17.45-18.30 voorbeschouwing op tweede ronde, Ned. 1; 18.37-20.35 NederlandOostenrijk, Ned. 1; 21.37-23.30 ItaliëWest-Duitsland, Ned. 1; 23.45-24.00 Samenvatting BraziliëPeru, Ned. 1; 00.10-02.00 PolenArgentinië, Ned. 1. Zondag 14 juni: 18.30-20.35 PeruPolen, Ned. 2; 21.40- 23.35 NederlandWest-Duitsland, Ned. 2; 23.45-24.00 Samenvatting ItaliëOosten rijk, Ned. 2; 00.10-02.00 ArgentiniëBrazi lië, Ned. 2. Woensdag 21 juni: 18.37-20.35 Nederland—Italië, Ned. 1; 21.37-23.35 OostenrijkWest-Duitsland of BraziliëPolen, Ned. 1; 23.45-24.00 Samen vatting Oostenrijkwest-Duitsland of BraziliëPolen, Ned. 1; 00.10-0.200 Argen tiniëPeru, Ned. 1. Donderdag 15 juni: 11.05 tot 13.00 Samenvatting wedstrijden van woensdag Duitsland 2. 18.40 tot 19.20 Berichten en commentaren Duitsland 2. Op de radio zullen naast de dagelijkse - uitzendingen met commentaren en inter views om 07.55 uur ook rechtstreekse uit zendingen worden verzorgd van de ont moetingen van Nederland op woensdag 14 en 21 juni via Hilversum 3, op zondag 18 juni via Hilversum 2. ‘4^ BUENOS AIRES. Oostenrijk is achter de groene bestuurstafel na enkele uren vergaderen uitgeroepen tot groepswinnaar van poule 3 wat betekende dat het voor de tweede ronde in dezelfde groep (A) als Nederland uitkomt. „Het is een fout in het reglement,” zei René Courte, de perschef van de FIFA, in een persconferentie, zonder echter te overtuigen. „Bij dit wereldkampioenschap is het reglement gewijzigd. Door de redactie van artikel 24.6 werd het zevende lid in feite overbodig. Wij zijn gewoon vergeten het te schrappen. Bij het volgende S toernooi wordt het niet meer opgenomen.” De vraag blijft natuurlijk dat, als de zaak zo simpel lag, waarom dan zo langdurig vergaderd w'erd dat onder meer de vastgestelde persconferentie vijftig minuten werd uitgesteld. „Het is onze plicht,” aldus Courte, „de reglementen toe te passen. Niet alleen naar de letter, eerder naar de geest. Daarom zijn wij tot deze beslissing gekomen en hebben Oostenrijk als eerste geplaatst. De beide leden van het artikel spreken elkaar tegen.” Op de FIFA-vergadering werd voorts besloten dat William Johnston wegens het gebruik van doping tijdens dit wereldkampioenschap tot 15 juni 1979 wordt uitgesloten van het deelnemen aan iedere wedstrijd voor een internationale competitie. Eerder besliste de Schotse bond al dat de speler van West Bromwich Albion niet meer voor het nationale team zal worden gekozen. Indien West Bromwich zich mocht plaatsen voor enig toernooi om een Europese beker zal het team derhalve zijn wedstrijden zonder Johnston moeten spelen. De oprichting van een sub-commissie van juristen werd aangekondigd. Deze zal een reglement opstellen waarin de strafmaatregelen zijn neergelegd die worden toegepast als een speler bij een controle positief wordt bevonden. Het reglement zal bij het volgende toernooi om de wereldbeker, in 1982 in Spanje, van kracht worden. 0 460,1 5 6, 0 4, "iC-. v j jKaS

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19