Commissie Senaat voor aanmaak neutronenkoppen GRAFHEUVELS GEVONDEN IN VELSEN Washington geeft spionage in Sovjet-Unie toe lichfreklame NKR Directoraat-Generaal gaat werksituatie onderzoeken Aanzienlijk contactverlies tussen publiek en politie nijman i a II fct - 3. vandaag: I het weer IJmuider Courant agenda pagina 7 Naar huis? Beschermend Aantal onbeloodste Raadhuis schepen neemt toe en verder Meer zon Strand verwachting het woord is aan... Oesters I S Verhoging - -1 Zaïre weer kolonie Minister voelt niets voor journalistiek verschoningsrecht BURGEMEESTER ROELEN VAN ARNHEM: 4 IN KOUDBAND WALSERIJ HOOGOVENS 319309 DINSDAG 13 JUNI 1978 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina's TUINPLANTEN FA. BEUNDER Telefoonbeantwoorders Als het echt gaat om de beste en toch betaalbare TELEFOON BEANTWOORDERS verhuur verkoop WITTEVEEN KANTOORINSTALL. Marktplein 22, IJmuiden Tel. 02550 - 14619. Maxwell Gray: (ADVERTENTIE) Verse koffie en goed belegde broodjes. 68ste jaargang no. 187 v. d. GEEST (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er is sprake van een „aanzienlijke vermindering” in het contact tussen publiek en politie. Volgens burgemeester Roeien van Arnhem is het resultaat van het „proces van afbrokkelende mankracht” bij de politie dat er geen agenten meer op straat zijn overdag niet, ’s avonds niet en ’s nachts in het geheel niet. I Binnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips.... 13 Economie17 Beurs418 Sport19,21,23 Gastenhoek6 IJmuider Courant (zie verder plaatselijke pagina) Volgens de Raad moet het personeel in de Koudband- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Burgemeester J. A. F. Roeien (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim I Minister Vance van Buitenlandse Zaken publiceerde gisteren een korte beleidsver klaring waarin hij aankondigde dat de Verenigde Staten geen kernwapens zullen inzetten tegen niet-gebonden landen die zelf van het gebruik van atoomwapens afzien. Amerikaanse regeringsfunctionarissen deelden mee dat de verklaring was afge legd om op de bijzondere ontwapeningszit- ting van de VN een sfeer ten gunste van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te ontwikkelen. De regerend president van Zaïre (vroe ger Belgische Kongo) Moboetoe heeft zijn land na de onafhankelijkheid zeer vak kundig naar de rand van de afgrond gehol pen. Ondanks ruime steun uit het westen, onder andere van de Europese Economi sche Gemeenschap, is Zaïre met zijn enor me bodemschatten en agrarische explora tiemogelijkheden een failliete boel. In deze situatie kan de grote profiteur Moboetoe zijn land economisch uitleveren aan westerse belangen en het daardoor nog te meer tot „beschermd gebied” ma ken. Frankrijk, de VS, België en West- Duitsland beramen nu een financierings plan om Zaïre weer enigszins te saneren en ook de EEG zal in dat plan worden betrok ken, waardoor ook Nederland zijdelings in de affaire wordt meegesleept. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Directoraat-Generaal van de Ar beid gaat een onderzoek instellen naar de arbeidsom standigheden in de Koudbandwalserij I van Hoog ovens. Dit gebeurt op verzoek van de Raad van Over leg, die de achthonderd werknemers van deze afdeling vertegenwoordigt. Volgens de Raad zijn de bedrijfsge neeskundige dienst en de veiligheidsdienst van Hoog ovens in gebreke gebleven bij het treffen van voor zorgsmaatregelen en het uitvaardigen van voorschrif ten. Burgemeester Roeien zei dit van daag op het congres van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG), dat gewijd was aan de ge meente en de politietaak. Volgens de Arnhemse burgemees ter veroorzaakt de vermindering in het contact tussen publiek en politie bij het publiek een gevoel van niet- beschermd te zijn en van onveilig heid. „Het is geen wonder dat veiligheids diensten of andere „beschermers” ge vraagd en aangeboden worden”, al dus de burgemeester, die dit wel een bedenkelijke ontwikkeling achtte. Hij bepleitte een complex van maat regelen. Dit zou moeten bestaan uit een meerjarenplan voor uitbreiding van het aantal politiefunctionarissen, meer aandacht bij de opleiding van het politiepersoneel aan de ontwikke ling van contactuele eigenschappen Koop vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020456456 ring van de Geneeskunde in toen aan de hand var. vakliteratuur bleek dat verscheidene in gebruik zijnde chemische stoffen kankerverwekkend waren. Daar werd ook de positie van de bedrijfsarts ter discussie gesteld, er was twijfel gerezen over de onaf hankelijke opstelling van de bedrijfsartsen ten opzichte van hun werkgever. Het personeel had de indruk dat de bedrijfsartsen partij kiezen voor de directie Hoogovens. De Maatschappij wilde zich hierover niet uitspreken en verwees naar het Directoraat-Generaal van de Arbeid, dat nu een uitgebreid onderzoek heeft toegezegd. WASHINGTON (Reuter). De Ver enigde Staten hebben gisteren toegegeven dat een vrouwelijke Amerikaanse diplo maat uit Moskou is teruggeroepen na be weringen dat zij betrokken was bij wat wordt genoemd, „ongepaste activiteiten”. IJMUIDEN. Het aantal zeeschepen, dat zonder loods de Nieuwe Waterweg, het Noordzeekanaal of de Schelde opvaart, neemt toe. Dit blijkt uit cijfers gepubli ceerd in het orgaan „De Nederlandse Loods” van juni van dit jaar. Vorig jaar meldde het al, dat de ongeloodste vaart in het Rijnmondgebied (Hoek van Holland - Nieuwe Waterweg) 30,4 procent bedroeg in 1975. Deze tendens heeft zich de afgelopen jaren verder voortgezet. De grootste oorzaak is volgens de vereni ging de Nederlandse Loods het tekort aan loodsen. In het IJmondgebied (het Noord zeekanaal, IJmuiden en de havens van Amsterdam) liep het aantal schepen, dat onbeloodst voer, op van 12,7 in 1976 tot 15,5 procent in 1977. In de Scheldemond vaart gemiddeld 15,4 procent van de zeeschepen, namelijk 14,6 procent inkomend en 16,2 procent uitva rend verkeer zonder loods. De commissie- gaat daarmee in tegen president Carter, die in april besloot de produktie van neutronenkoppen op te schorten, om daardoor de Sovjet-Unie de kans te geven een gebaar te maken op het gebied van ontwapening. Het in produktie nemen van de neutro nenkoppen voor de Lance-raketten en de atoomartillerie is echter niet in strijd met de door de Verenigde Staten nagestreefde gecontroleerde ontwapening, zo vindt ds commissie. Hun bestaan kan juist voor de Russen aanleiding zijn hun bewapening wat af te remmen. Ook in een commissie voor het ver schoningsrecht in het algemeen, dan wei een „sluiscommissie” alleen voor de journalistiek ziet hij weinig heil. Dit is medegedeeld aan de Pers- raad, adviesorgaan voor de regering van perszaken. De raad had het al uit 1913 daterende idee voor een slui scommissie geopperd naar aanleiding van een door het Tweede-Kamérlid Van der Lek aangespannen procedu re tegen twee journalisten om hun bronnen te noemen van de beschuldi ging dat hij een KGB-spion zou zijn. De Ruiter stelt dat erkenning van het verschoningsrecht een zaak is van de rechter. De zonden van de buren zijn de vreugden der mensen. Wim van Rijsbergen, de blonde voor- stopper van het Nederlands elftal, wil zo snel mogelijk naar huis. Gisteren strom pelde hij volkomen gedesillusioneerd het vliegtuig in dat de ploeg van Mendo za naar Cordoba bracht. „Mijn enkel is zo zwaar geblesseerd, dat ik het hele toernooi toch niet meer kan spelen. Daarom wil ik Happel vra gen of ik zo snel mogelijk terug kan vliegen naar Nederland". Ook de toestand van Johan Nees- kens en Wim Suurbier is zorgelijk. De kans is zeer groot dat ook zij de eerste wedstrijd in de tweede ronde tegen Oostenrijk moeten missen. Het hogedrukgebied versterkt zich in de richting van Scandinavië, waardoor de koele afnemende wind meer noorde lijk wordt. Morgen wat meer opklarin gen. Overdag nog te koel. Temperatuur 15 16 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: geleidelijk meer zon met temperatuurstijging. In burger maar met het pistool in de holster krioelden vorige week zondag politiemensen tussen de deelnemers aan een demonstratie tegen transport en opslagn van radio-actief afval. Puur beschermend, beslist niet provocerend zei maandagavond burgemeester P. J. Molendijk van Velsen ih de raad over dit politieoptreden dat op de demonstran ten toch wel uiterst merkwaardig óver kwam. Het raadslid D. Kuijpër (Progres sief Velsen) had er vragen over gesteld. Het nieuwe Heemskerkse raadhuis aan de Marquettelaan gaat twaalf mil joen gulden kosten, het definitieve ont werp en het financieringsplan is nu hele maal rond. Aan het schetsontwerp is na de inspraakprocedure niet zoveel gewij zigd. zie plaatselijke pagina's. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse Senaatscommissie voor de strijd krachten heeft zich uitgesproken voor het spoedig in produktie nemen van neutro nenkoppen. Deze zouden dan in de Vere nigde Staten opgeslagen moeten worden en niet in Europa, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. K. Gen. Cronjéstraat 31 Tel 253630 HAARLEM Neem morgen eens rook vlees voor de boterham. Heerlijk dun gesneden bij KEURSLAGERIJEN De grote investeringen in Zaïre van Eu ropese eh Amerikaanse zijde hebben niet geleid tot een verantwoorde economische planning, de bevolking heeft weinig of geen vruchten geplukt van de mogelijkhe den die het land heeft gehad om een zelf standige, zichzelf bedruipende economie op te bouwen en heerser Moboetoe heeft alleen voor zichzelf en een kleine kliek die zijn macht schraagt gezorgd, terwijl er geen enkele sociale doorwerking naar de onderliggende lagen der bevolking heeft plaats gehad. Het Rusische blad „Izvestia” meldde gis teren, eerder op de dag, dat de Amerikaan se diplomate Martha Peterson de Sovjet- Unie had moeten verlaten nadat zij vorig jaar in Moskou was betrapt met spionage- materiaal. Het incident zou destijds op verzoek van de Amerikaanse ambassa deur in de doofpot zijn gestopt. De „Izvestia” zei het voorval met name te publiceren wegens de recente arrestatie van twee Russen in Amerika op beschuldi ging van spionage en de Amerikaanse be- schuldigng dat de Russen afluisteren in de Amerikaanse ambassade in Moskou. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington erkende gisteravond dat Martha Peterson in juli 1977 persona non grata was verklaard en dat zij nu in Was hington werkt. In Afrika zelf is een heftige reactie ont staan, die op het ogenblik het duidelijkst door president Kaunda van Zambia wordt vertolkt. Een „moderne kolonisatie” noemt hij de procedure rondom Zaïre, waarbij hij terecht de totale uitschakeling van de volkswil in Zaïre hekelt. ri- Provinciaal archeoloog P. J. Woltering (foto links) verwijdert met de grootst mogelijke voorzichtigheid de laatste zandresten van één van de vier gevonden skeletten in een der blootgelegde grafheuvels. De grafheuvels zijn ontdekt bij het aanleggen van een nieuwe pijpleiding naast het autokerkhof aan de Hofgeesterweg, vlak bij de Velsertunnel. Volgens eerste schattingen dateert de grafheuvel uit de vroege bronstijd en zijn de gevonden menselijke resten ongeveer 1600 jaar voor Christus begraven. De rechterfoto toont het skelet, dat in gehurkte houding is begraven. (Zie verder plaatselijke pagina’s) Een fikse verhoging van de onroerend goedbelasting was maandagavond voor de Velsense raad de harde consequen tie van het meerjarenplan dat voor de periode 1978-1982 is vastgesteld. Met de o.r.-belasting, naast de honde- belasting de enige gemeentelijke in komstenbron, gaat Velsen tot het uiter ste. Eigenaars van onroerend goed be talen volgend jaar 77? procent meer, gebruikers moeten na 1 januari een verhoging van 19 procent voor lief ne men. Droog en geleidelijk meer zon. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Minimumtemperaturen omstreeks 7 graden. Maximumtemperaturen onge veer 17 graden. walserij al jaren werken met chemische stoffen die gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid. In de cember 1976 eiste de Raad van de bedrijfsleiding een lijst van stoffen die in de Koudbandwalserijen gebruikt werden, maar de toen verstrekte lijst was volgens de Raad incompleet. Met name de receptstoffen, chemi sche hulpmiddelen, die speciaal voor Hoogovens wer den samengesteld, bleven onvermeld. In maart 1977 werd de arbeidsinspectie ingeschakeld, waarna bij de Koudbandwalserij extra maatregelen voor de veiligheid werden vastgesteld. De Raad nam hier nog geen genoegen mee en schakelde later ook de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevorde- Toch wordt Moboetoe om politiek- strategische redenen door westerse landen op de been gehouden. Nog zeer onlangs werd voor de derde maal een opstand van de provincie Shaba uit tegen zijn regime hardhandig neergeslagen door Franse en Belgische troepen, die wapen- en vervoer- steun kregen van de Verenigde Staten. Moboetoes schitterend aangekleed, maar vrijwel waardeloos leger kon het tegen een tamelijk primitieve krijgsmacht van op standelingen uit Shaba niet bolwerken, maar de Franse keurtroepen hadden wei nig moeite met de „invasie”. Van Cubaan se of Russische troepen, die volgens Mo boetoe met de opstandelingen samenspan den, was geen spoor. Weliswaar moeten er Cubaanse troepen in Afrika zijn, maar Fidel Castro heeft ditmaal van Moskou blijkbaar de waarschuwing gekregen dat het zeer gevaarlijk zou zijn, Zaïre op dit moment tot een trefpunt van Westelijke en Oostelijke belangen te maken. Het Westen maakt inderdaad van Zaïre een prestige kwestie en de Verenigde Staten hebben bij monde van president Carter zelf een dui delijk dreigement aan Moskou laten ho ren, terwijl de in allerijl opgerichte „Pan- afrikaanse strijdmacht” er op wijst dat de internationale aandacht voor Zaïre te groot is om directe steun van marxistische staten op enigerlei wijze tot een succes te maken. Het risico van een gevaarlijke con frontatie, met alle gevolgen voor de ont- spanningspolitiek, kan ook Moskou zich niet veroorloven. Staatssecretaris mevrouw Veder- Smit is onder bepaalde voorwaarden voor verstrekking van het ontwennings- middel methadon aan verslaafden. Zie pagina 2. DEN HAAG (ANP). Minister De Ruiter van Justitie voelt niets voor een wettelijk erkend algemeen ver schoningsrecht voor journalisten. De Italiaanse Schot Peter Jaconelli heeft nu al vijf jaar het wereldrecord oester eten in handen. Maar hij peuzel- de er dan ook 512 op in maar 48 minuten. Udo J. Buys ontmoet hem in zijn GASTENHOEK. en sociale vaardigheden, een snelle uitvoering van geautomatiseerde in- formatie-systemen en invoering van het systeem van wijkagenten. Burgemeester Roeien distantieerde zich van de invoering van zogenoem de politie-wijkteams, zoals bepleit door de projektgroep organisatie structuren in het rapport „Politie in verandering”. Hij noemde het gewenst dat er nieu we, duidelijk algemeen geldende re gels komen voor de behandeling van klachten over politie-optreden. Zijn collega Burgers uit het Noord- brabantse Haaren tekende bezwaar aan tegen het oprichten van nieuwe diensten voor deeltaken. Hij kritiseer de de plaatsing van rijkspolitiemen sen op bijvoorbeeld Schiphol of in andere gemeenten. „De rijkspolitie- post of rijkspolitie-groep behoort in de eerste plaats in de eigen gemeen te”, aldus de heer Burgers. Noord-Schalkwijkerweg 131, 2034 JB Haarlem. Telefoon: 023- 338485

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1