Helpende hand Doorneveld 55 Drie fijne trekjes van Belinda Daarom liever Belinda. 25 voor 2si0 Ook in menthol I AZ wil Van Jonker weg )ij Telstar niet kwijt Argentina'78 1 i- Italië favoriet Belinda 1 A 21 SPORT 19 7 8 20DI N S D A G 1 3 JUNI Onzekerheid I K £1 Begrip Misrekening F “'Volgens het jongste TNO onderzoek voor het Ministerie van Volksgezondheid. (Van onze sportredactie) VELSEN. Hans van Doome- veld, die reeds werd aangekon- digd als de nieuwe hoofdtrainer van eerste-divisieclub Telstar krijgt geen medewerking van AZ’67. Telstar is niet genegen de afkoopsom te betalen aan AZ, waarbij Van Doorneveld nog één jaar onder contract staat. Van Doorneveld blijft dus komend seizoen nog werken als hulptrai ner en tevens assistent van de nieuwe trainer-coach Georg Kessler, die vanmiddag het zoge naamde KNVB-contract in Zaan dam zal tekenen. I I - n NICOTINE-ARM Chaotische verhuizing ■r van Nederlands elftal WERELDSTOPPER En neem bijvoorbeeld het shirtjesinci- Jan Mak (ADVERTENTIE) BEA120.3k.185 (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. In een draaikolk van chaos en proble men hebben de KNVB-bonzen de verplaatsing van het Nederlands elftal van Mendoza naar Cordoba moeten organiseren. Als vanzelfsprekend hadden de Oranje- officials aangenomen dat ze maandag direct met het nationale team naar Alta Cracia veertig kilometer van Cordoba konden afreizen, maar als een bom sloeg de mededeling in, dat de WK-organisatie de reis pas voor dinsdag had gepland. Maanden geleden al had de KNVB de WK-organisatie laten weten onmiddellijk de dag na de laatste wedstrijd in Mendoza te willen vertrekken naar Cordoba als Neder land inderdaad als tweede zou eindigen in groep IV. Maar nu bleek dat de KNVB nooit zwart op wit is toegezegd dat dit inderdaad ook mogelijk was. Kortom: de KNVB schoof de problemen weer eens voor zich uit. Dat alles gaf opnieuw aanleiding tot grote chaos en onzekerheid. Mr. Hogewoning, voorzitter van het Neder lands WK-comité: „We hebben steeds in de mening ver keerd dat we vandaag, maandag, konden vertrekken. Toen we zondagavond na de wedstrijd al hoorden dat we pas dinsdag zouden gaan vliegen, hebben we direct pro test aangetekend bij de EAM, het organisatiecomité van de WK. Maar een reactie kregen we niet”. Herman Neuberger, die Nederland al eerder zeer gun stig gezind bleek en van dienst kon zijn, had wel begrip voor het door KNVB-voorzitter Meuleman naar voren gebrachte standpunt. Maar ook hij kwam tot de conclu sie dat de reis van Oranje pas voor dinsdag stond gepland. In de loop van maandagmorgen probeerden Hogewo ning en de zijnen de zaak via diplomatieke kanalen op te lossen. De Nederlandse ambassade werd ingeschakeld, maar ook de hoogste luchtmacht-generaal kon geen uit komst brengen, aanvankelijk. Ook werd contact opgeno men met Neuberger van het organisatiecomité van de FIFA. Hogewoning: „We lieten steeds weten dat het sportief onaanvaardbaar was dat we pas een dag voor de volgende wedstrijd in Cordoba zouden aankomen”. ging, dat de Fransen dit oponthoud be wust hadden veroorzaakt om aandacht te vragen voor de politieke situatie in Argentinië, blijkt dat op onwaarheid te berusten. De Fransen hebben gewoon een procedurefout gemaakt.” Geen woord over het feit dat de Franse delegatie intussen de internationale pers van een schriftelijk verslag van het onderzoek naar de 22 vermiste landgeno ten voorzag. Blijkbaar gaat het niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit van de verslaggevers die je naar zo’n gebeur tenis toestuurt, en daarom juich ik het toe dat de KNVB de reporters van die krant, die steeds ongenoemd blijft, af en toe een beetje helpt en bevoordeelt, zoals je een leerling-verslaggever die het alle maal nog moet leren de helpende hand biedt. De anderen redden zichzelf wel. P.S. Gisteren zag ik één eerdere over winning van Schotland in een eindronde over het hoofd: de 2-0-zege op Zaïre in 1974. Veel was het niet, maar het was wel een overwinning! me niet schelen hoe we weg komen. Als er acht vliegtuigen op het vliegveld staan, is er toch altijd wel een die ons kan overvliegen”, verzuchtte Hogewoning, die er op wees, dat niet alleen Nederland problemen met zijn vervoer heeft. „Schotland wilde afgelopen vrijdag al naar Mendoza komen, maar arriveerde ook pas zaterdag”. In de overtuiging dat hij het karwei toch nog tijdig zou weten te klaren, gaf Hogewoning de opdracht, dat er per auto alvast drie kwartiermakers naar Cordoba zouden afreizen. Onder hen bevond zich Oranjes reisregelaar Han Stork, die aanvankelijk had gedacht met een speciaal vliegtuig van de Argentijnse luchtmacht, een F 28, een goed alternatief achter de hand te hebben, maar toen puntje bij paaltje kwam, ging hij de mist in. Achter de kwartiermakers aan werd een truck, een grote en een kleine bus vol bagage op pad gestuurd. Juist op het moment dat de puinhoop niet meer kon worden overzien (Happel daarover: „Je kan dit hier verwachten. Het is typisch Zuidamerikaans, ze lopen hier honderd jaar achter, maar als profs moeten we dit gewoon verwerken”) kwam het bericht dat de zaak toch nog was geregeld. In allerijl werd de tocht naar het vliegveld aangevangen. Potrerillos en Mendoza, waar aan de Nederlanders weinig plezierige herinneringen hebben overgehouden, waren voor Oranje verleden tijd. I ik lees deze weken zoveel mogelijk kranten, want niets is zo fascinerend als dezelfde gebeurtenissen op zeven ver schillende manieren beschreven te zien. Een van de dingen die ik las, was dat een bepaalde Nederlandse krant door de KNVB bevoordeeld wordt boven de an dere kranten, bijvoorbeeld doordat de fotograaf van die krant (die toevallig ook nog een van de sponsors van Oranje is) als enige de training mocht bijwonen, die voor de fotografen van de andere kranten niet toegankelijk was. En ik maar piekeren welke krant dat toch kon zijn! Mijn krant blijkbaar niet. De Volkskrant dan misschien, omdat de spelers in de loop der jaren geleerd heb ben dat je die krant maar beter te vriend kan houden, omdat er anders zo pissig over Oranje geschreven wordt? Ik kan het me niet voorstellen. Het dagblad Trouw dan, als beloning voor het feit dat deze protestants-christelijke krant eni ge jaren geleden besloot net te gaan doen alsof er op zondag ook gevoetbald werd? Ik twijfel. Diep in mijn hart geloof ik dat het De (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Voor Jan Mak, de trai ner van Volendam, is het wereldkampi oenschap in Argentinië al voorbij. Mak, die naar Mendoza was gekomen om „nieu we indrukken” op te doen, blijft niet langer. Hij heeft het wel gezien: drie keer was hij getuige van een wanprestatie van het Nederlands elftal. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt”. „Het is werkelijk schrikbarend wat Nederland hier laat zien. Laat ik dan maar teruggaan naar Volendam, daar heb ik meer te doen”. Jan Mak was aanvankelijk naar Argen tinië gereisd om als spion te fungeren voor de Braziliaanse coach Coutinho. De con tacten waren maanden van te voren ge legd. Mak, die zes jaar in Brazilië heeft gewoond en vloeiend Portugees spreekt, had in Argentinië met Coutinho een trai- nerscursus gevolgd. De relatie bleef be staan en Countinho zag wel iets in de adviezen van de Nederlander. De Brazili aanse voetbalbond dacht er echter anders over. Het telefoontje naar Nederland met de boodschap dat Brazilië Mak niet nodig had kwam enige dagen voor hij in het vliegtuig stapte. „Toch ben ik gegaan, als trainer moet je op de hoogte blijven. Ach teraf zeg ik, wat een spijt voor al dat geld. Dit wereldkampioenschap brengt niets nieuws. Zeker niet van Nederlandse kant. „Het grote punt is dat Happel hier naar toe is gekomen zonder enige visie. Hij is altijd een trainer geweest die van improvi seren houdt. Dat is een van zijn sterke punten. Maar als je naar een wereldkampi oenschap gaat moet je je maanden van te voren internationaal goed oriënteren. Dat kon niet, omdat hij tot over zijn oren in het werk zat bij Brugge. De KNVB had zich dat moeten realiseren. Vier jaar geleden was de situatie weinig anders. Michels werd in januari aangesteld en was aan het werk bij Barcelona”. „Toch is er met Michels een groot ver schil: die had een plan in zijn hoofd, die wist precies wat hem in West-Duitsland te doen stond. Michels zag zijn team via een bepaald concept spelen. Dan ga je daarop werken en selecteer je je team. Dit is de allergrootste blunder van Happel: in drie wedstrijden is hij met drie andere spelcon- cepten gekomen”. „Toch is dat niet de enige blunder: Hap pel doet niets met spec' 'ieke kwaliteiten van spelers. Een Wim Suurbier komt hier niet tot zijn recht. Die jongen, snel als een haas, krijgt de meest ondankbare op drachten. Hij mag alleen tegenstanders afstoppen. Dan haal je toch al je aanvals- kracht uit je team. „Kijk hoe hier een Krol voetbalt, is dat een leider? Die gaat af als een gieter, dat moet Happel toch ook zien. Waarom gaat hij niet met een Van Kraay en Brandts werken? Krol heeft het niet: Rijsbergen is fysiek nog geen zestig percent en Neeskens kun je met die ribblessure ook wel af schrijven. Er is een mooie gelegenheid om in te grijpen.” teer- en nicotine-arm lekker van smaak laag in prijs (240) Volgens manager Hans Kraay zocht de AZ-leiding al eerder contact met Telstar over Hans van Doorneveld. De Velsense club kon echter geen beslissing nemen. Steeds werd verwe zen naar voorzitter Ton Zwikstra, die echter niet bereikbaar was. Gister middag hakte manager Hans Kraay de knoop door en besloot, dat Van Doorneveld nog maar één jaar moest doorgaan bij AZ. Telstar zit dus zonder oefenmees ter. „Ons geduld raakt op. Dit is geen manier van zakendoen. Spijtig voor Hans van Doorneveld, maar we heb ben lang genoeg wacht. Bovendien moet Georg Kessler dinsdagmiddag (vanmiddag - red.) weten wie zijn as sistent wordt,” aldus Kraay. Het Tel- star-bestuurslid Bob van der Aar rea geerde gisteravond verbaasd en ver ontwaardigd over het besluit van de Alkmaarse club. „We hebben van AZ nog nooit iets vernomen over een af koopsom. Men heeft met ons geen enkel contact opgenomen over deze zaak. Het enige wat ons bekend is dat Van Doorneveld mondeling zijn ont slag heeft gevraagd en dat heeft ge kregen. Als AZ een vergoeding wenst om Van Doorneveld te laten gaan dan moet men daar ons wel officieel van in kennis stellen,” aldus Van der Aar, die overigens niet gelooft, dat er geen voor beide partijen bevredigende op lossing kan worden gevonden. „Het is zaak om zo snel mogelijk met AZ om de tafel te gaan zitten om een en ander af te handelen. Het lijkt me dan sterk dat we geen oplossing zullen vinden.” De overigens door AZ aan MW uitgeleende Bobby Vosmaer is maan dag door dr. Honig in Nijmegen ge keurd. Vosmaer sukkelt de laatste we ken weer met een achillespeesblessu re. Het ziet ernaar uit, dat hij straks noodgedwongen weer onder contract zal staan bij AZ, ook al omdat er voor Vosmaer geen interesse bestaat. Huub Smeets is ook teruggekeerd naar Alkmaar. Mocht MW niet be reid zijn een transfersom voor deze lange spits te betalen dan wordt Smeets automatisch weer opgenomen in de selectie van AZ voor het komend seizoen. Telegraaf betreft, het ochtendblad dat zoveel mankracht naar Argentinië heeft gestuurd dat de „organisatie”, net als die van het Nederlands elftal zelf, er onder te lijden blijkt te hebben. Want nu denkt de een blijkbaar van de ander dat die dit of dat wel „gecovered” zal heb ben, met het gevolg dat ze juist de inte ressantste nieuwtjes missen. Bijvoor beeld dat acht spelers van het Zweedse elftal aanwezig waren bij de stille om gang van de moeders op het Plaza de Mayo in Buenos Aires, als protest tegen het spoorloos verdwijnen van hun kinde ren. Ik heb het in veel kranten gelezen, maar niet in De Telegraaf v Jos Jonker: zo goed als zeker naar Den Haag (Van onze sportredactie) VELSEN. Het is zo goed ais zeker dat os Jonker van Telstar het komend sei- oen zal uitkomen voor FC Den Haag, ■aandagavond besloot het bestuur van e Velsense vereniging akkoord te gaan iet het vertrek van Jonker, die al eerder iad laten weten onder geen beding meer 'oor Telstar te willen uitkomen. Alleen ie beide commissarissen van het stich- ingsbestuur van Telstar kunnen het ver rek van de 26-jarige speler nog tegenhou den. Dinsdag valt hierover een definitie- 'e beslissing. dent dat de Fransen veroorzaakten: zij verschenen geheel in het wit, wat de normale kleur is van tegenstander Hon garije, en hun normale blauwe shirtjes hadden ze zogenaamd „vergeten”, waar door de wedstrijd veertig minuten lang niet kon beginnen. In die „wachttijd” deelde de officiële delegatie van de Franse voetbalbond aan de internatio nale pers haar rapport uit over de 22 vermiste Fransen in Argentinië, op die manier een maximale aandacht krijgend in de windstilte voor de wedstrijd. En wat staat hierover in De Telegraaf? Een cursief stukje over shirtjes als modepro- bleem waar de Fransen een punt van zouden hebben gemaakt, èn deze alinea: „Hoewel aanvankelijk het gerucht Met de overgang van Jos Jonker, die nog en contract had voor één jaar, is een ledrag gemoeid van omstreeks 220.000 lulden. Jonker kwam zelf al in een eerder tedium tot volledige overeenstemming *>et de Haagse eredivisieclub. Behalve Jos lonker hebben Henk Medik en Louis van laai eveneens te kennen gegeven het nieu we seizoen niet meer voor de club van 'oorzitter Ton Zwikstra te willen uitko ken. Medik is in contact met de Belgische ilub FC Luik. Verder hebben de onder- 'andelingen die Volendam en Fred Bi- iehot hebben gevoerd over een mogelijke tensfer niet tot resultaat geleid. „We hebben Neuberger er toen opgewezen, dat de Brazilianen wel al op maandag naar Mendoza mochten reizen”, aldus Meuleman, die desgevraagd toegaf dat hij de indruk had dat er door de organisatoren met twee maten werd gemeten. De bondsleiders bleven intussen alles in het werk stellen om uit Mendoza weg te komen. Geprobeerd werd het vliegtuig dat Brazilië naar de provinciehoofdstad zou brengen te charteren voor de reis naar Cordoba. „Het kan „zonde van de centen w BUENOS AIRES (SID). Na de neder- aag tegen Schotland heeft het Neder- ands elftal in elk geval één fan behouden. Iet is de Italiaanse trainer Enzo Bearzot, lie Nederland als „onze gevaarlijkste te enstander in de groep” heeft betiteld, lelmut Schön, de verantwoordelijke lei- Ier van wereldkampioen West-Duitsland I laarentegen, houdt het op Italië. De Londense bookmakers geven even- I lens Italië de meeste kans om de finale te (alen. Hun noteringen: Argentinië 9 tegen Italië 11 tegen 4, Brazilië 5 tegen 1, rest-Duitsland en Nederland 8 tegen 1, I eru 14 tegen 1, Polen 20 tegen 1, Oosten- jk 25 tegen 1. Drie Poolse voetballers gaan na het 'ereldkampioenschap in West-Europa jelen. Het zijn Henry Kasperczak (31), lenryk Maculewicz (28) en doelman Jan bmaszewski. Zij zullen contracten teke- en bij resp. Metz, SC Lens en AC Beer- ehot. bon

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21