VANDAAG LAATSTE TROEPEN WEG Zoon van Sam krijgt 25 jaar Gandhi spoedig beschuldiging Stemadvies partijen massaal genegeerd 5 doden in Iran door hittegolf Zomertijd-chaos blijft voorlopig Fluisterend onder ons 'S in staat van Brief Brezjnjev niet openbaar Minstens 10 Zeker 21 doden bij aardbeving Japan Zelfmoordpoging van Wagner - i n VETERMAN LAPZWANZIG ZAK SUIKER Chileense belofte Weer arrestaties in Empain-zaak Van der Klaauw: i 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 1 3 JUNI ir ol sid PARIS (AFP). Opnieuw zijn ar restaties verricht in de ontvoerings zaak van de Belgische baron Empain. BEIROET. Vandaag is een zeer belangrijke dag voor Liba non: precies drie maanden nadat Israel Zuid-Libanon binnenviel, vertrekken de laatste Israëlische invasietroepen uit Zuid-Libanon. (Van onze redacteur in Libanon Rienko Wilton) christen-rechtse ex-majoor Had dad. ing ‘St lg in ks >rs op :er Ml. Ja in r achtergrond door Nico Scheepmaker Toch is er weinig reden tot vreugde: Op het laatste moment namelijk heeft Israel in Libane se ogen een „truc” uitgehaald die verstrekkende gevolgen zal hebben. Israel zal vandaag het op te geven gebied niet zoals in vorige terugtrekfases overdra gen aan de VN-troepenmacht in Zuid-Libanon, maar aan de uit het Libanese leger gedeserteerde '.si DINSDAG I - In Lissabon werden Georges Ber- toncini, rechterhand van Alain Caillol die van de ontvoering wordt verdacht, en zijn vriendin Marie-Annick le Gay- an aangehouden. In Zwitserland werd een derde verdachte opgepakt. Het betrof hier Christian Sarda. Em pain werd in maart na aanhouding '.van Caillol vrijgelaten. en 1 - trijfël Israel houdt controle in Zuid-Libanon ■ü- Drie auto’s verpletterd onder de ingestorte gevel van een gebouw, dat bij de zware aardbeving werd vernield. Uitslagen referendums Italië geen verrassing door j het niet oe is raan en de [er ijs de ijs ;en De drie rechters die hem veroordeelden gaven als dringende aanbeveling mee, Berkowitz nooit op erewoord vrij te laten. De Zoon van Sam heeft zes moorden be kend. Toch zijn er enkele kanttekeningen bij de uitslag te maken. De partijen, die hun kiezers opwekten tegen de afschaffing van de wetten te stemmen, maken, meer dan 90 procent van het parlement uit, en het is dus duidelijk dat ze doer een niet onaan zienlijk deel van hun kiezers in de steek zijn gelaten. In de komende dagen zullen zij zich daar waarschijnlijk uitgebreid op bezinnen en dan zal de verklaring van de uitslagen nog niet zo eenvoudig blijken. Israel steunt al twee jaar lang de mili tia’s van deze Haddad met wapens en TOKIO (Reuter/AP/UPI). Zeker 21 mensen zijn omgekomen en 340 gewond bij de zwaarste aardbeving die Japan in vijftien jaar heeft getroffen. De meeste slachtoffers vielen in Sendao, ongeveer 300 kilometer ten noordoosten van Tokio aan de kust van de Stille Oceaan. De schok gisteren, hield secondenlang aan en had de kracht van 7.5 op de schaal van Richter. Negen bruggen stortten in en ROME. De twee referendums die de afgelopen dagen in Italië werden gehou den hebben geen verrassingen gebracht. Zoals iedereen verwachtte, stemde de meerderheid van de kiezers voor handha ving van de twee wetten waarvan de afschaffing was voorgesteld: de anti terreurwet van oud-minister Reale en de wet op de staatsfinanciering van de poli tieke partijen. Dat de percentages van voor- en tegenstanders uiteen zou lopen, komt eveneens overeen met de algemene verwachting. DEN HAAG. Volgens Amnesty Inter national Nederland heeft de Chileense zaakgelastigde in cns land, L. F. Lopez Munoz, gisteren toegezegd, dat hij binnen een maand met gegevens zal komen over achttien in Chili vermiste personen. Over het lot van 1500 verdwenen Chilenen kon de diplomaat geen opheldering geven. Met name voor de anti-terreurwet is de uitspraak van de kiezers bepaald niet een duidig: voor het rechtse electoraat is de wet nog veel te zachtzinnig, een deel van de linkse kiezers is eerder beducht voor te (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) trainingsfaciliteiten en wil kennelijk mid dels deze Libanese „krijgsheer” indirecte controle over Libanees territorium behou den. De troepen van de VN staan machte loos tegenover deze ontwikkeling en hun Voor de financiering van de politieke partijen liggen de zaken wat simpeler. Deze wet werd in 1974 aangenomen, nadat een gerechtelijk onderzoek aan het licht had gebracht dat de grote oliemaatschap- grote politiebevoegdheden en bedreiging van de burgerrechten. Deze laatste bezwa ren waren ook al door het parlement ge voeld en een herziening in deze zin was dan ook al in behandeling. In Griekenland begint de zomertijd we liswaar ook op 2 april, maar daar eindigt ze weer op 24 september. Portugal heeft een zomertijd die loopt van 26 maart tot 24 september en Turkije tenslotte, van 2 april tot 15 oktober. En zoals met alles dat in deze wereld moeilijk ligt, heeft de problematiek van de zomertijd een vooral politieke achter grond. West-Duitsland wil niet aan de zomertijd omdat het in Bonn politiek opportuun wordt geacht dezelfde tijd aan te houden als welke in West-Berlijn geldt. Om in West-Berlijn zomertijd in te voeren heeft men de medewerking van de Duitse Demokratische Republiek no dig en op die medewerking wordt in de Bondsrepubliek nauwelijks gerekend. Zolang West-Duitsland geen zomertijd heeft, voeren Zwitserland en Oostenrijk, die om vooral verkeerstechnische rede nen ook niet in. Voor Denemarken geldt hetzelfde. Italië wil best aan een „lange” zomertijd, beginnende in april, als Oos tenrijk en Zwitserland daaraan ook Wil len beginnen, maar in Zwitserland heeft de bevolking per referendum laten weten niets te voelen voor een uurtje vroeger op. De Britse regering wil haar zomertijd best aanpassen aan die van andere EG- landen, maar het parlement wil weer wachten op West-Duitsland. Het blijft dus chaos waaraan voor de kabeltelevisiekijker maar een voordeel zit: zolang de Bondsrepubliek niet mee doet kan er in de Nederlandse huiska mer, omdat de klok in West-Duitsland een uur vergeleken met de onze achter loopt, tot diep in de nacht Duitse televisie worden gekeken. TEHERAN (UPI). In het zuidwesten van Iran heeft de ergste hittegolf sinds 27 jaar, aan minstens tien mensen het leven gekost. Duizenden mensen trekken weg uit de steden Ahvaz en Abadan naar koele streken. De middagtemperaturen in beide steden die samen meer dan 700.000 inwoners tel len, lopen momenteel op tot zo’n 51 graden. Alle vluchten naar de hoofdstad Teheran, dat duizend kilometer naar het noorden ligt, zijn volgeboekt. Het elektriciteitsnet in beide steden heeft het begeven doordat het net overbe last raakte door het gebruik van aircondi tioning en elektrische ventilators. Door het uitvallen van de stroom werkt ook de waterleiding niet meer. Op een gegeven moment schrijft Wim Hazeu: „Als je hem om één boodschap stuurde kwam hij er met twee terug”, zei Bob van Amerongen, „maar hij deed het allemaal met dezelfde overgave als daarvóór.” NEW YORK (Reuter!) PA). De 25- jarige David Berkowitz, bekend als de zoon van Sam en onder deze naam meer dan een jaar New York terroriseerde met een reeks moorden op vrouwen, is giste ren veroordeeld van 25 jaar tot levens lang. Ij oen r 590 „Op sommige momenten moet men zich slechts door één angst laten leiden: de angst je later voor jezelf te moeten scha men.” nstig eurs, el. kers, lalde uro- met ho- 'ast- )ver em- srde lotel dien ook het eek- ïven BRASILIA (AFP). De van oorlogs misdaden verdachte Gustav Franz Wag ner heeft in zijn cel in de gevangenis in Brasilia, in Brazilië, getracht zelfmoord te plegen. Wagner deed dit door het glas van zijn bril kapot te slaan en de stukken glas door te slikken. Een cipier zag dit echter en de Oostenrijker werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Hij is buiten levens gevaar. Wagner werd onlangs door toedoen van Simon Wiesenthal, hoofd van het Oosten rijkse Joods Documentatie Centrum, in Brazilië opgespoord. Twee weken geleden gaf de man toe, dat hij inderdaad plaats vervangend commandant is geweest van de vernietigingskampen Treblinka en So bibor. Hij wordt beschuldigd medeverant woordelijk te zijn voor het doden van respectievelijk 800.000 en 250.000 joden. Vele slachtoffers zou hij persoonlijk heb ben uitgezocht. vee- i de die i in ger, ssa- >tde isin- ?en- ige en lijk be- itse rer- de ing nu en. en ■en ;ns en tot n- ;r- n- Ü- n- de de lo rn m- ht >n ti- la dt >n in s- pijen grote sommen betaalden aan de toenmalige regeringspartijen. De verden king bestond (en bestaat) dat het steekpen ningen waren, in ruil voor belastingvoor delen en ander faciliteiten. Sindsdien krij gen de partijen bijdragen uit de staatskas en moeten ze jaarlijks hun begroting pu bliceren, Men hoopte dat het vertrouwen van de kiezers daardoor hersteld zou wor den, maar dat is kennelijk maar ten dele gelukt. Bijna het hele kleurkatern (27 blz.) van Vrij Nederland van afgelopen week is ge wijd aan het levensverhaal van Eduard Veterman, geschreven door Wim Hazeu. Je moet het niet vlak voor het slapen gaan proberen te lezen, want de gevoelens van machteloze woede die je dan bevangen verhinderen het inslapen in hoge mate. Veterman was een succesvol toneelschrij ver, tekenaar, erudiet, jood, was in 1941 waarschijnlijk de eerste die persoonsbe wijzen ging vervalsen (2000 in anderhalf jaar en alle van hoge kwaliteit), sloot zich aan bij de verzetsgroep Luctor et Emergo die inlichtingen verzamelde en piloten over de grenzen smokkelde, werd in 1943 gearresteerd, ter dood veroordeeld, naar Duitsland gevoerd, overleefde ondanks al les de oorlog, en was, kortom, een Groot Vaderlander, nee: een Groot Nederlander, nee: een Groot Man, nee: gewoon iemand die handelde volgens de door hem zelf neergeschreven gedachte: NEW DELHI (UPI). De Indiase oud- premier Indira Gandhi wordt binnenkort in staat van beschuldiging gesteld, Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken in de Indiase hoofdstad New Delhi gisteren bekendge maakt. De aanklacht zal zijn gebaseerd op een onderzoek van een gerechtelijke com missie naar de vermeende fouten van me vrouw Gandhi en andere functionarissen gedurende de periode, dat Gandhi, toen nog premier, de noodtoestand had afge roepen. Volgens het rapport van de commissie heeft mevrouw Gandhi zich schuldig ge maakt aan misbruik van macht en gezag om persoonlijk gewin. Het zou zeker nog een maand duren voordat de aanklacht zal worden ingediend. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. Ook het volgend jaar blijft het een chaos in Europa wat betreft de zomertijd. De verkeersminis ters van de Europese Gemeenschap heb ben gisteren in Luxemburg weliswaar opnieuw geprobeerd om in de nabije toekomst alle EG-landen op een lijn te krijgen voor wat betreft de invoering van de zomertijd, maar het is er weer niet van gekomen. Het is nu al weer vrijwel zeker, dat er volgend jaar in Europa weer lan den met en landen zonder zomertijd zul len zijn en wat de landen betreft die zomertijd kennen, zal die op geheel ver schillende tijdstippen worden ingevoerd en beëindigd. Hoe chaotisch de situatie is, moge uit het volgende blijken: dit jaar lopen al leen de drie Benelux-landen en Frank rijk in de pas met een zomertijd die duurt van 2 april tot 1 oktober. Ook Italië kent zomertijd, maar daar loopt die van 27 mei tot 30 september. West-Duitsland en Denemarken kennen geen zomertijd, Ier land en het Verenigd Koninkrijk weer wel, maar daar weer van 19 maart tot 29 oktober. Een maandje geleden vroeg ik op de verjaardag van Karei van het Reve aan Bob van Amerongen (die met Karei in het verzet zat), of de film „Pastorale 1943” van Wim Verstappen de sfeer van het verzet goed weergaf? Sommige dingen waren er naast zei hij, maar over het algemeen klopte het wel, ook wat de onhandigheden betreft. En toen kwam weer eens het mij al bekende Klein-Duimpjeverhaal te voor schijn van Rob de Vries, die zich bij hun groep had aangesloten en niet te beroerd bleek voor het eenvoudige boodschappen- werk, ook al had hij daarvóór de gevaar lijkste en avontuurlijkste dingen gedaan. De woede die je bij het lezen overrom pelt betreft overigens vooral het luttele jaar na de oorlog dat hij nog geleefd heeft: op 28 juni 1946 kwam Eduard Veterman samen met zijn vrouw bij een auto- ongeluk om het leven. Velen dachten aan een liquidatie, omdat hij te veel wist over het oorlogsverleden van vooraanstaande politici, militairen en industriëlen, en bo vendien gaarne bereid bleek die kennis van zaken te openbaren. Eén van Veter- mans naaste medewerkers en vrienden tijdens de oorlog, de overleden acteur Rob de Vries (die in „Het dagboek van Anne Frank” de vader speelde), was ervan over tuigd dat Veterman op last van het Militair Gezag was doodgereden, maar er zijn aan wijzingen dat het een stom ongeluk betrof. De woede die je bij het lezen bevangt betreft de lapzwanzige manier waarop na de oorlog de verzetsmensen in het alge meen, en Veterman in het bijzonder, wer den behandeld. Een kenmerkend voor beeld. Op 13 juli 1945 kreeg hij van prins Bernhard de opdracht de geschiedenis van de Binnenlandse Strijdkrachten te schrij ven. Al op 25 augustus 1945 kreeg hij bericht dat die opdracht weer was inge trokken: er was een speciale sectie in het leger opgericht die dat karwei liever zelf wilde klaren. In 1972 kwam die geschiede nis er inderdaad, geschreven door reserve- overste G. J. van Ojen jr. In de twee delen van samen 1120 bladzijden komt de naam Veterman niet voor, wel de verzetsgroep die hij leidde, terwijl toch bij, andere ver zetsgroepen meestal wel de namen van de leiders worden genoemd... Maar soms was hij wel eens nonchalant, zoals die keer dat hij een grote papieren zak met suiker voor de illegaliteit en de onderduikers te pakken had gekregen, die naar de Simon Stevinstraat vervoerd moest worden. Hij had de zak gewoon onder zijn snelbinders op de bagagedrager van zijn fiets gebonden, die zak was op de hobbelige keien gaan scheuren zodat hij, zonder dat hij het merkte, een suikerspoor legde naar het illegale adres in de Simon Stevinstraat, en vlak voor de deur aldaar, waarnaast ook nog een NSB’er woonde, scheurde de zak en stroomde de suiker op straat. Er kwamen mensen kijken, onder wie een politieman die om opheldering vroeg, en Rob de Vries kon hem toen een kaart tonen dat hij bij de Centrale Keuken werkte. Een van de omstanders moet toen gezegd hebben: „Geen wonder dat die prak altijd zo zoet smaakt!” Alles werd weer bijeengevoegd, het liep met een sisser af, maar als verhaal uit die goeie ouwe tijd van het verzet doet het nog steeds uitste kend dienst. „Voor Rob de Vries was Veterman een vader die hem er voortdurend op wees voorzichtig te zijn. Rob, die onder andere piloten naar België en Frankrijk bracht, was moeilijk af te remmen en nam veel risico’s.” DEN HAAG (ANP). De brief van de Russische president en partijleider Brezjnjev over de invoering van de neu tronenbom, zal niet openbaar worden ge maakt. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft dit geantwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Walt mans. Volgens de minister wordt in Brezjnjevs schrijven in algemene termen over de mo gelijke nadelen van het neutronenwapen voor de wapenbeheersing en de ontspan ning gesproken. De Russische partijleider verwijst in zijn brief ook naar een redevoering van hem in december jongstleden waarin Brezjnjev voorstelde wederzijds van produktie van het neutronenwapen af te zien. Minister Van der Klaauw wenst de let terlijke tekst van de brief niet openbaar te maken omdat het niet gebruikelijk is dat dit door de ontvanger geschiedt in plaats van door de afzender. Berkowitz werd veroordeeld tot een to tale gevangenisstraf van 275 jaar, maar de wet van de staat New York vereist, dat de straffen gelijktijdig worden uitgezeten. Dat betekent, dat de Zoon van Sam na 25 jaar in aanmerking kan komen voor vrijla ting op erewoord. Rechter William Kapel- man: „Ik zal aanbevelen dat u nooit op erewoord zult worden vrijgelaten, dat u in de gevangenis blijft tot de dag van uw natuurlijke dood.” 140 huizen werden volledig met de grond gelijk gemaakt. In de buurt van Sendao ontstonden aardverschuivingen, braken twee dijken en werden elektriciteit- en gastoevoer verbroken. Langs de kust bij Honsjoe vormde zich een vloedgolf. In dit gebied werden ook de meeste treindiensten gestaakt. De politie verwacht overigens, dat het aantal doden nog zal stijgen. Een fluisterend „onder ons” tussen Mar io Thomas en Jane Fonda (rechts) tijdens een liefdadigheidsfeestje in Beverly Hills. Voor de Europese niet-EG-landen geldt: Oostenrijk, Zwitserland en Liech tenstein hebben geen zomertijd. Andorra en Spanje wel; van 2 april tot 1 oktober. In een wanhoopspoging dit onzekere ge tij te keren, maakt de Libanese regering haast met het zenden van de eerste contin- .genten van het geregelde leger naar het Zuiden Volkomen onduidelijk is nog hoe de relatie van het wettige Libanese leger met de deserteurs van Haddad zal zijn. Haddad en de zijnen beweren namelijk nog steeds deel uit te maken van het offi ciële leger en daarom het „wettig gezag” in het Zuiden te vertegenwoordigen. Er is inderdaad nog steeds radiocontact tussen Haddad en de generale staf in Bei roet, en Haddad krijgt nog steeds zijn majoors-salaris uit Beiroet uitbetaald, maar er is niet één officier in het ministe rie van Defensie te vinden die zal zeggen dat Haddad deel uitmaakt van het leger, commandant, generaal Erskine, heeft al Alleen fascistische en christen-rechtse po- laten blijken dat hij Jeruzalem verant- litieke kringen in Beiroet zoals bij voor woordelijk stelt wanneer de komende da- beeld oud-president Chamoun onder- gen de gevechten in Zuid-Libanon weer schrijven Haddads „legaliteit” in het open zullen uitbreken. baar. vei- eri- i de gen nki itig iki- be- ige- l tot ein ats- niet

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3