Voorstel tot Statenvragen over Aan opstandelingen Zaïre 0 wijziging van VS blijven bij beschuldiging JONGE transport van grondwet Canada in Cubaanse en Russische hulp radio-actief afval PE steeds bedreigender BIB voor herstel van vertrouwen in dollar Scheepsramp PNEM bestudeert plannen bij Gibraltar stadsverwarming in Breda IJmuider Courant Kanotocht werd ramp a Zoekt <U 'n kamer? Damiate Pers Ti Pt Meer financiële armslag... Voor die reis naar Amerika, bijvoorbeeld. n® 'Industrie Oost-Europa i Oostduitsers vluchtten cfiroontias kkrina advertenties d r n DIRE Manager AKZO: VAN Goedkoopste stroomleverancier West-Europa PvdA vraagt onderzoek Stichting Groenhoven Bondsrepubliek stelt visserijzone in i Goldschmeding h huis volmuziekplezier JONGE Snel geld zodra u 't nodig hebt. 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JUNI 1 3 DINSDAG /w y MAT] Of welk doel dan ook. Klassieke platen. 17e eeuwse herberg Culinaire specialiteiten in een even rustige als sfeervolle omgeving van een beschermd dorpsgezicht Zuiderdorpstraat 15 Oud-Velsen Tel. 02550-15797 Inbra op kl 4 ’t ROODE HERT” H™ Een goed idee, dat smaakt! (ADVERTENTIE) (Van (Van onze redactie buitenland) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 0,70 145,- De Amerikaan meet 11.034 ton en de Algerijn 2.839. Alle doden en vermisten zijn van de Ameri kaanse ertstanker „Yellowstone”. VILLE MARIE (UPI). Zestien leerlin gen en onderwijzers van een school in de omgeving van Toronto zijn zondag om het leven gekomen bij een kanotocht op een woelige rivier naar een meer in de Cana dese provincie Quebec. Vijftien deelne mers overleefden de tocht. Geopend vanaf 17.00 uur ’s Maandags gesloten Voor 12.95 haalt u ’m bij tenminste OTTAWA (Reuter). Premier Tru deau heeft gisteren een aantal grondwets- hervormingen voorgesteld die erop zijn gericht de Franstalige provincie Quebec te doen afzien van afscheiding van overig Canada. Geziei het zwe zoen dc zou de gerechfr het verl voerder lichten Wanneer uit de antwoorden van het col lege van GS blijkt dat de provincie niet bij het transport betrokken is geweest, wil drs. Kouthoofd dat dit in het vervolg bij soortgelijke zaken wel gebeurt. HENGELO (ANP). „De Oosteurope- se industrie vormt in toenemende mate een bedreiging voor West-Europa. Indien het westen zijn beleid niet grondig wijzigt zullen we ons niet kunnen handhaven. De gevolgen zullen bijzonder ernstig zijn: voor duizenden mensen in West-Europa komt de werkgelegenheid in gevaar”, al dus de heer F. A. G. Collot d’Escury, manager van Akzo Zout Chemie in het personeelsblad „AZC-interlocaal”. De problemen worden volgens de heer Collot d’Escury veroorzaakt door een aan- Het onderzoek zou zich moeten richten op de kwaliteit van de verzorging van bewoners van de Groenhoventehuizen, op de besteding van de gemeenschapsgelden waarmee deze tehuizen worden geëxploi teerd en op de „verstrengeling” van belan gen tussen leden van het stichtingsbestuur en directie van Groenhoven en belangheb benden in BV’s en andere ondernemingen. De tehuizen vangen verpleegden uit psy chiatrische inrichtingen op vóór hun te rugkeer in de maatschappij. WASHINGTON/KINSJASA. President Carter blijft bij zijn, beschuldiging dat de Cubanen en de Russen betrokken waren bij de opleiding en de uitrusting van de opstandelingen in de Zaïrese provincie Sjaba. Dit ondanks de boodschap van de Cubaanse leider Fidel Castro dat hij gepoogd heeft de invasie in Zaïre tegen te houden. Dit heeft presidentieel woordvoerder Jody Powell gisteren in Washington bekendgemaakt. Ir. J. van Rooij, een van de directeuren van de PNEM die zich met deze zaak bezig houdt, verwacht dat het ministerie van economische zaken en de Nederlandse Energie Ontwikkelingsmaatschappij de aanloopkosten voor een belangrijk deel zullen subsidiëren. Het Bredase project voorziet in de ver warming van 13.000 woningen. Daartoe zal ü- Politie-agenten inspecteren een klein Oostduits vliegtuig, dat gisterochtend landde bij het Westduitse Baunatal. De drie personen die aan boord waren, worden op het ogenblik ondervraagd. De Algerijn, „Ibn Batouta” ge naamd, bleef in de Amerikaan vastzitten. De Algerijn is nog zee waardig, maar de „Yellowstone” maakt water. Drie opvarenden van dit schip werden ernstig ge wond. bij de Velsertunnel op weg naar IJmuiden Volgens de voorstellen zouden de 10 pro vincies van Canada een stem moeten krij gen bij benoemingen in de Senaat en het Hooggerechtshof. Er zou voorts in een tweede fase een nieuwe grondwet moeten komen ter vervanging van de 111 jaar oude Britse parlementaire wet. In zijn toelichting zegt Trudeau dat „een fundamentele vernieuwing van de federa tie nodig is om de crisis op te lossen die de stabiliteit, eenheid en welvaart van het land bedreigt”. Op het ogenblik heeft de Canadese Se naat geen werkelijke macht en vinden alle benoemingen plaats door de premier, die traditioneel Senaatszetels toekent op poli tieke grondslag. Volgens de hervormingsvoorstellen zou de Senaat worden vervangen door een federaal huis, waarin de provincies een nog niet nader gedifinieerde invloed zou den moeten krijgen. De voorstellen omvat ten ook een handvest inzake de mensen rechten, waarbij linguïstische minderhe den onder meèr het recht zouden krijgen op onderwijs in de eigen taal. BAZEL (Reuter). Er moeten ge paste maatregelen worden genomen om het vertrouwen in de dollar volle dig te herstellen aangezien er voor het Amerikaanse geld als voornaam ste reserve-eenheid van het internati onale geldstelsel in de naaste toe komst geen alternatief zal zijn. Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag van de Bank voor Internationale Be talingen (BIB) in Bazel dat gisteren is verschenen. In ma ingeschs Koudba: steld. De lang nie werd, a sommigi ren, wer ke Ned< vorderir Tegeli bedrijfs. Reeds van Ovt lijst var bandwal maakte 1 den aan maar de mee. Vo gepublic zogenoei aal voor bleven c Voorts grenzen brieksha betrokke röntgens actieve s dienst ei ovens w in het ti en het u HAARLEM. Het PvdA-statenlid drs. A. F. Kouthoofd wil weten in hoeverre Gedeputeerde Staten betrokken zijn ge weest bij het transport van de vaten radio actief afval, die bestemd waren voor het schip Makiri Smits in IJmuiden. In schrif telijke vragen aan het provinciaal bestuur vraagt het statenlid zich verder af of het college zich wel heeft gerealiseerd welke gevaren een dergelijk transport voor de volksgezondheid met zich heeft meege bracht. Zoals bekend bleek een aantal van de vaten lek te zijn. DEN HAAG (ANP). Het PvdA- kamerlid Castricum heeft minister De Ruiter (Justitie) gevraagd een diepgaand onderzoek in te stellen naar de gang van zaken binnen de Stichting Groenhoven, die tehuizen exploiteert in Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant. Plaats een Groentje iri de HAARLEMS DAGBLAD KOMBINATIE BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VELS Ruyters bij klaa wijl de achterd van een geen sp buit bh 150 da potje ii die groi In Sai de inget de gebo stuk bo ken ruit een trar dat mor Provinc een dép per maand per kwartaal per post per jaar per post IJMU maand: bedrijfs W BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 In een regeringsverklaring werd gesteld dat de limiet donderdag zal ingaan en dat West-Duitsland „gepaste maatregelen” zal nemen tegen alle buitenlandse vissers die zich zonder toestemming in het bescherm de gebied bevinden. De exacte afmetingen zullen, volgens de verklaring, in onderhandelingen met De nemarken en Oost-Duitsland worden vast gesteld. Schepen uit de niet bij de Europe se Gemeenschap aangesloten landen, zoals Polen, Oost-Duitsland en Zweden, zullen niet zonder uitdrukkelijke toestemming in Op ee aangek- geladen trailer van het die doo als verl keer oj aan vuil De kru Naar de politie gisteren meedeelde zijn in het Temiscaminque-meer de stoffelijke overschotten van negen deelnemers aan de tocht geborgen. De kanovaarders kwamen in moeilijkhe den toen plotseling een storm opstak. Een van de boten kwam in moeilijkheden, waarna een tweede te hulp schoot en om sloeg. Èen derde volgde en sloeg eveneens 'om. Het ongeluk werd pas gisteren ontdekt. Een helikoptervlieger nam toen twee om- tal ingewikkelde factoren, waarvan de be langrijkste zijn de concurrentie uit Oost- Europa en de economische situatie in de ontwikkelingslanden. Tot voor enkele jaren kon West-Europa veel van zijn produkten exporteren naar landen in Oost-Europa, Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Daarna belandden we in een positie waarin de economische groei sterk daalde. Tegelijkertijd is de concur rentie scherp toegenomen en bovendien een groot deel van de export naar ontwik kelingslanden weggevallen door ons hoge kostenniveau en de verminderde koop kracht van die landen als gevolg van de sterk gestegen olieprijzen. De Westeuropese landen krijgen niet al leen te maken met het verlies van een eigen marktaandeel maar bovendien met een werkelijk dramatisch effect op het prijsniveau als gevolg van de zeer goekope Oosteuropese import. De gevolgen zijn te vergelijken met die van een (economische) aardbeving, aldus de heer Collot d’Escury. De heer Collot d’Escury zegt dat deze zaken alleen in EEG-verband zijn op te lossen en dat de nationale regeringen het in Brussel eens moeten zien te worden over een goed industriebeleid. „Tot nu toe hebben de Westeuropese industrie en de autoriteiten altijd achter de feiten aangelo pen. Kijk maar naar de scheepsbouw, de staal- en vezelindustrie. Het kan nu nog, maar het is wel de hoogste tijd om in actie te komen”, aldus de heer Collot d’Escury. IJMl Genere onderz omstar walser: beurt o Overle ling. D- neel ve er on sprong sche st BONN (AP). Geïrriteerd door de Poolse inbeslagneming van Westduitse vissersschepen in een omstreden gedeelte van de Baltische zee, heeft West- Duitsland gisteren aangekondigd het voorbeeld van andere Baltische staten te zullen volgen en deze week een territoria le visserijzone in te stellen. De BIB, een soort hoofdbank voor vrijwel alle centrale banken ter we reld, meent dat in de eerste plaats een verkleining van het buitensporige te kort op de lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbelans gebo den is. Dit tekort heeft tot een onaan vaardbare toeneming van de dollarre- serves in de rest van de wereld geleid. Het vertrouwen in de dollar als re serve-eenheid zou worden versterkt als zou blijken dat de valuta gerugges- teund werd door reserve-activa in de Verenigde Staten in plaats van alleen maar door het net van regelingen voor onderlinge deviezenhulp op kor te termijn, de zogeheten „swap- faciliteiten”. De BIB betwijfelt echter of verster king van de positie van de dollar voldoende is om te bereiken dat in de toekomstige behoeften aan deviezen geheel kan worden voorzien. Daarom zou herstel van het vertrouwen in de Amerikaanse valuta te gelegener tijd gepaard moeten gaan met uitbreiding van de reservefunctie van andere munten, aldus de bank. vanuit Geertruidenberg, waar de centrales van de ONEM staan, naar Breda een twaalf kilometer lange pijpleiding worden getrokken, waardoor het warme water heen en terug stroomt. „Zo’n lange leiding is nieuw voor Neder land”, aldus Van Rooij. „Het opent echter nog onverwachte mogelijkheden; bijvoor beeld voor verwarming van kassen en klei ne woongemeenschappen, die in de buurt van de leiding liggen”. Uit het jaarverslag 1977, waarin deze plannen worden ontvouwd,- blijkt voorts dat de KNEM nog steeds een van de goed koopste stroomleveranciers van West- Europa is. De PNEM maakt, evenals de Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaat schappij nog voor een deel gebruik van op kolen gestookte centrales. Vorig jaar maakte de ONEM een winst van 2,9 mil joen gulden bij een omzet van 667 miljoen gulden. Intussen begon gisteren een interafrikaanse vredesmacht ter bescherming van de Zaïrese provincie Sjaba vorm aan te nemen met het zenden van meer troepen naar het gebied. In de hoofdstad van Sjaba, Loemboembasji, zijn de meesten van de 1.500 Marokkaanse militairen die de ruggegraat van de troepenmacht zullen vormen, al aangekomen. Zachte jonge K jenever van De Stoocker, is jenever van ’n puike kwaliteit. Dubbel gestookt en gebotteld in een karakteristieke literfles. Val en zacht van smaak. Is koel het lekkerst. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 x 215,- losse nummers buitenland per kwartaal GIBRALTAR (Reuter). Ze ker vijf mensen zijn omgekomen en drie worden vermist bij een aanvaring tussen een Ameri kaans en een Algerijns vracht schip. De aanvaring gebeurde gis teren bij dichte mist in de straat van Gibraltar. VELS o verstei met tier ve weel plaats r zetten. 1 waarna Achtera niet ha< (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. De Provinciale.Noord- brabantse Elektriciteits Maatschappij (PNEM) bestudeert momenteel de moge lijkheden voor stadsverwarming in Bre da, Tilburg en Helmond. Daarvoor zullen extra (kleine) warmtekrachtcentrales moeten worden gebouwd, maar kan ook voor een belangrijk deel gebruik worden gemaakt van het afval-koelwater van de elektriciteitscentrales van de PNEM, dat gemiddeld 25 graden warm is. Met het Ennia Konstant z Krediet hebt u altijd geld U achter de hand dat u op f elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft, u krijgt 2 unieke vriistellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. „De president meende dat de balans van de Cubaanse geloof waardigheid in dit gebied (Afrika) zodanig was, dat bijna elke garantie die zij in dit opzicht zouden geven in twijfel moest worden getrokken”, aldus het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Militaire kringen zeiden dat nog 200 man van een Marokkaanse pantserbrigade op weg naar Sjaba zijn. De overige 1.000 man zullen worden geleverd door Togo, Gabon, Senegal, Ivoorkust en de Centraalafrikaanse republiek. Egypte zal zwaar geschut en zestig adviseurs voor opleiding voor het gebruik daarvan sturen. Franse kringen verwachten dat de laatste leden van het vreem delingenlegioen donderdag uit Sjaba zullen vertrekken. De eva cuatie van Belgische parachutisten zal vermoedelijk binnen een week voltooid zijn. President Moboetoe wil dat de leiding van belangrijke sectóren van de industrie, het administratieve apparaat, het verkeerswe zen en de centrale bank van het land in handen komen van Europese deskundigen. Het is een van de voornaamste punten van zijn plan om door middel van diep ingrijpende hervormingen de zwaar aangeslagen Zaïrese economie nieuw leven in te blazen. Het plan is samen met Europese deskundigen opgesteld en vormt een van de hoofdmoten van de tweede conferentie over Zaïre, die deze week in Brussel wordt gehouden. Die van vorige week in Parijs was om na te gaan hoe het land tegen verdere invallen kan worden beschermd, maar vandaag en morgen gaat het er in Brussel om het uit de economische en financiële chaos te redden. F De zaak die zich nog onderscheidt door specialisatie. Haarlem, Grote Markt 8 Telefoon 023- 324880 5 speciaalzaken in Nrd-Holland 'Jadür /iun[ E. '- i Haium ucwj slijters. De slachtoffers waren afkomstig van de St. Johns-school in Clairmont bij Toronto. wel aangesloten landen en Denemarken mogen dat wel, al mag hun vangst niet boven een vastgesteld quotum komen. Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 VOOf groot suksos!

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4