Oud-IJmuiden weer eens bron van irritatie Dieselloc ramt zwaarbeladen trailer op terrein Hoogovens Tienduizend handtekeningen bij petitie aan gemeentebestuur .1 r 5 19 7 8 dinsdag JUNI DIRECTORAAT GENERAAL VAN DE ARBEID GRIJPT IN Gehoorwatten VAN ACTIECOMITÉ VEILIGE OVERSTEEK HEERENDUINWEG MINISTERS VERANTWOORDELIJK VOOR KWESTIE RADIO-ACTIEF AFVAL MATERIËLE SCHADE DOOR BEOORDELINGSFOUT Autodiefstallen met geringe buit Laks Inbraak in woning op klaarlichte dag I .1 Bly AlI «Li' VELSEN-IJMUIDEN 1 3 (Van een onzer verslaggevers) I (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Toen wij 30 mei de vergunning afgaven voor de demonstratie, bleek ons dat we niets te vrezen hadden voor de openbare orde. Wel realiseerden wij ons op dat moment dat we na het verlenen van een vergunning verplicht zijn om te zorgen dat men van die vergunning gebruik kan maken. Na bevredi gend overleg tussen de organisatoren en de politie waren beide overtuigd dat de demon stratie goed en ordelijk zou verlopen, maar voor beide bestonden twee onzekerheden: de omvang van het aantal demonstranten en de vraag of er niet toch mensen zouden komen met kwadere bedoelingen dan de organisato ren, die pogingen zouden doen om de boel in de war te schoppen en hierdoor is de inzet van politie bepaald”. Aldus sprak klaarblijkelijk openhartig burgemeester P. J. Molendijk maandagavond tot de raad, in antwoord op vragen die D. H. Kuijper van Progressief Velsen had gesteld over het transport en over slag van radio-actief afval vorige week op Velsens grondgebied en over het politieoptre den tijdens de vorige week zondag gehouden protestoptocht hiertegen. I IJMUIDEN. Het Directoraat Generaal van de Arbeid zal een onderzoek instellen naar de werk omstandigheden in Koudband walserij I van Hoogovens. Dit ge beurt op verzoek van de Raad van Overleg van deze fabrieksafde- ling. De Raad, die 800 man perso neel vertegenwoordigt, meent dat er onzorgvuldig wordt omge sprongen met gevaarlijke, chemi sche stoffen. R Onderzoek naar werkomstandigheden in koudbandwalserij van Hoogovens Interieur van de koudbandwalserij I van Hoogovens, waar de arbeiders al jaren klagen over hun werkomstandigheden. Burgemeester antwoordt uitgebreid op vragen over politieoptreden Gezien de drukte op het bewuste punt, het zwembad zo zegt men wordt per sei zoen door zo’n 200.000 mensen bezocht, zou de aanleg van een voetgangerstunnel gerechtvaardigd zijn. Om de snelheid van het verkeer te beperken, denken de actie voerders aan de plaatsing van verkeers lichten en zolang die lichten niet werken, stuur direct over zal gaan tot het nemen van de gewenste maatregelen”. Burge meester Molendijk stelde dat de aan het college en de gemeenteraad gerichte peti tie in de raad van 29 juni aan de orde zal komen. Dan zal worden voorgesteld de zaak ter afhandeling aan het college terug te geven, waarna de eisen door de ambte naren met onderzoek worden getoetst. De heer Molendijk zegde toe dat het actieco mité gehoord zal worden voor eventuele beslissingen worden genomen. Voorts is de Raad van oordeel dat de grenzen aan de geluidshinder in de fa briekshal zijn overschreden en dat de betrokken werknemers bloot staan aan röntgenstralen en mogelijk ook aan radio actieve stralen. De bedrijfsgeneeskundige dienst en de veiligheidsdienst van Hoog ovens wordt verweten te hebben gefaald in het treffen van voorzorgsmaatregelen en het uitvaardigen van voorschriften. Reeds in december 1976 eiste de Raad van Overleg van de bedrijfsleiding een lijst van grondstoffen, die in de Koud bandwalserij worden gebruikt. De leiding maakte bekend welke stoffen er zoal wor den aangewend bij het produktieproces maar de Raad nam hier geen genoegen mee. Volgens het overlegorgaan was de gepubliceerde lijst compleet. Met name de zogenoemde recept-stoffen, spul dat speci aal voor Hoogovens wordt samengesteld, bleven onvermeld. In maart 1977 werd de arbeidsinspectie ingeschakeld. Dit leidde ertoe dat er bij de Koudband extra regels werden vastge steld. De Raad van Overleg was echter nog lang niet tevreden gesteld. Toen duidelijk werd, aan de hand van literatuur, dat sommige stoffen kankerverwekkend wa ren, wendde de Raad zich tot de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst. Tegelijkertijd werd de positie van de bedrijfsarts ter discussie gesteld. Er rees IJMUIDEN. Nabij de Rijksbinnenhaven III op het Hoogovensterrein ontstond maandagochtend zware schade door een aanrijding tussen een dieselloc van het bedrijfsspoor en een zogenoemde onderschuiftrailer op een kruisende weg. twijfel over de onafhankelijke opstelling van deze artsen ten opzichte van hun werkgever, Hoogovens. Het personeel had de indruk gekregen dat de bedrijfsartsen partij kiezen voor hun directie. De Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst wilde zich niet uitspreken over de toestand bij Hoogovens en verwees naar het Direc toraat Generaal van de Arbeid, waaronder de arbeidsinspectie ressorteren, die nu een uitgebreid onderzoek heeft toegezegd. Ab IJzelendoorn, secretaris van de Raad van Overleg van de Koudbandwalserij, verwijt de bedrijfsgeneeskundige dienst van Hoogovens een lakse houding. Vol- Burgemeester P. J. Molendijk neemt op het bordes van het stadhuis de petitie en de handtekeningen in ontvangst. „Om waarborgen te scheppen voor een ongestoord verloop van de demonstratie zijn afspraken gemaakt over de inzet en wijze van optreden van de politie: terughou dendheid moest zo groot mogelijk zijn. Dus geen unifor- gens hem is men schromelijk in gebreke gebleven. „Er is onvoldoende informatie gegeven over de chemicaliën waarmee wij moeten werken. We zijn in het ongewisse gelaten over de,risico’s van het gebruik. Bovendien is er nauwelijks aandacht be steed aan preventie”, aldus IJzelendoorn, die zelf jarenlang produktiewerk heeft verricht onder barre omstandigheden. men en afstand houden, geen ingrijpen bij het afwijken van de route, bij onordelijkheden pas ingrijpen na overleg met de leiding van de demonstratie, niet begeleiden, maar op afstand gadeslaan. Hiervoor waren op het Marktplein vier man, tijdens de tocht zes man in een busje als reserve en bij de kop van haven drie man, allen in uniform, aanwezig, terwijl met de stoet acht man recherche in burger meeliepen. Vrij veel dus wel, omdat verwacht was dat de opkomst groter zou zijn. Vervolgens bevonden zich op het Hoogovensterrein een mobiele eenheid uit Amster dam en een mobiele eenheid uit Kennemerland als reser ve, waarvan de laatste halverwege is teruggestuurd”. Met deze verklaring beantwoordde burgemeester Mo lendijk de vragen over deelname van de Velser politie aan de activiteiten zondag. Hij verklaarde tevens dat bij zijn weten geen fotografen van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) aanwezig waren geweest en dat door een politiefotograaf was gefotografeerd voor dokumentaire doeleinden. De foto’s uit die reportage, zo antwoordde hij, zijn openbaar. „Achteraf pratend kun je je afvragen of nu de sop de kool wel waard is: als je alle pogingen doet om emoties te vermijden en constateert dat dat fotograferen zoveel aandacht krijgt, dat heeft mij verbaasd”. vergunning afgeeft. Die vergunning houdt tevens een draaiboek in. Niet van een rampenplan, zoals Kuijper in zijn vraag veronderstelde, maar een draaiboek voor de bij de uitvoering van de vergunning betrokken personen en diensten. „Hierin wordt de hele operatie beschreven en als gemeente zijn wij daar niet bij betrokken: wij vernemen alleen uit de Staatscourant dat de vergunning is afgege ven. De verantwoordelijkheid voor de gang van zaken van of het transport of de demonstratie is in gemeentehanden daar waar het zich af speelt op openbaar terrein, terwijl op particulier terrein het Hoogovensterrein de minister verantwoordelijk is”. Het rampenplan heeft hier verder niets mee te maken”. Op de laatste vraag van Kuijper, of de burgemeester bereid is voortaan bij transporten als vorige week de bevolking tijdig op de hoogte te stellen, stelde deze: „Dat is moeilijk. Het kan wel, want het staat in de Staatscourant, maar de grens is moeilijk te trekken. Er speelt zich wel meer af dat de moeite van het weten waard is. Ik zeg geen ja of nee op deze vraag, ik wil eerst eens nagaan of het zin heeft: degenen die alert zijn, weten het toch wel”. Op Kuijpers vraag in de tweede termijn, of de burge meester de vergunning een boekwerkje van twaalf pagina’s ter inzage wilde geven, bleef het antwoord ook vaag. Eerst wilde de raadsvoorzitter nagaan of hij dat wel mocht. Omdat nog niet over alle punten helderheid is verkre gen bijvoorbeeld: meerdere deelnemers aan de protes- toptoeht hebben agenten in burger gesignaleerd die het pistool niet in een holster maar los in de broekriem meedroegen sluit Kuijper, die voorlopig genoegen nam met de antwoorden, niet uit dat de fractie van Progres sief Velsen mogelijk met schriftelijke vragen op het onderwerp zal terugkomen. Hij bediende onder meer een spuitinstal- latie waarmee Cerfa op de staalplaten wordt aangebracht. Cerfa is een kanker verwekkende stof, zo is uit proeven met dieren vastgesteld. Tijdens het spuiten maakte IJzelendoorn geen gebruik van een masker, zodat hij de stof inademde. Wel droeg hij een paar veiligheidshand- schoenen. De bedrijfsleiding heeft inmid dels laten weten dat Cerfa binnenkort wordt vervangen door een milieuvriende lijke stof. Op deze wijze kan IJzelendoorn een hele rits chemicaliën opsommen, die schadelijk is voor de gezondheid. De klachten onder het personeel zijn soms alarmerend. Bij koudwals 11 van Koudbandwalserij I is op 1 juni een apart onderzoek gestart omdat de werknemers veel last hebben van be nauwdheid en huidirritatie. Gezien het ge ringe vertrouwen in de bedrijfsartsen, had de Raad van Overleg aanvankelijk als voorwaarde gesteld dat dit onderzoek zou worden uitgevoerd door onafhankelijke medici. De realisering van dit plan was onmogelijk omdat niemand voor de kosten wilde opdraaien. Uiteindelijk is afgespro ken dat de bedrijfsartsen het onderzoek toch zelf ter hand zullen nemen. De Raad van Overleg zal op haar beurt niet aarze len de resultaten, die over vier maanden worden verwacht, ter kennis te brengen van de arbeidsinspectie. VELSEN. Maandagmiddag heeft een groep van tien actievoerders voor een veilige oversteekplaats op de Heerenduinweg aan burgemeester P. J. Molendijk een petitie met tienduizend handtekeningen aangeboden. De actiegroep heeft de laatste anderhal ve week de handtekeningen verzameld om hun eis, een beveiliging op de oversteek plaats naar zwembad De Heerenduinen en speeltuin De Veilige Haven, kracht bij te zetten. Burgemeester Molendijk ontving het gezelschap op het bordes van het stadhuis, waarna binnen tijdens een kort gesprek de groep haar standpunt uiteen kon zetten. Achteraf was van enige lichte teleurstelling wel sprake omdat de heer Molendijk zich niet had laten verleiden tot het doen van enige toezeggingen. Naar de mening van IJzelendoorn on dervinden veel personeelsleden ook veel last van geluidshinder. De wettelijk toege- stane norm zou voortdurend worden over schreden en de veiligheidsdienst van Hoogovens zou praktisch niets onderno men hebben om hierin verandering te brengen. IJzelendoorn meent dat gehoor watten niet afdoende zijn. Hij beschouwt de watten als een lapmiddel en vindt dat de bron van de overlast moet worden aangepakt. Hij acht het bijzonder kwalijk dat zijn collega’s worden blootgesteld aan röntgen stralen terwijl hierop geen controle is. Het zelfde geldt voor eventuele besmetting door radio-actieve straling. De Raad van Overleg dringt er bij Hoogovens al gerui me tijd op aan de toepassing van schadelij ke stoffen zoveel mogelijk te beperken en maatregelen te nemen die de werksituatie in de Koudbandwalserij ten goede komen. Dit heeft tot nu toe niets uitgehaald waar op de Raad besloot de hulp in te roepen van externe instanties. Het Directoraat Generaal dat in de affaire is gemengd, heeft al een bemiddelingspoging onderno men. Maar de Raad van Overleg wijst vooralsnog een gesprek met leden van de bedrijfsgeneeskundige dienst en de veilig heidsdienst van de hand. Zij wacht liever eerst de uitkomsten van het onderzoek van het Directoraat-Generaal af. In antwoord of de vraag of er garantie is dat de foto’s niet worden gebruikt ten behoeve van het verzamenlen van gegevens over personen, zei Molendijk: „Nee, daar zijn ze te onnozel voor. Als we gegevens zouden willen hebben, zijn daar wel andere middelen voor, minder opzichtige”. Ten aanzien van het vervoer van radio-actieve afval stelde de burgemeester de verantwoording van de hele operatie transport, verschepen en dumpen bij uitslui ting ligt bij de minister van Volksgezondheid en Milieuhy giëne, die in overleg met de minister van Sociale Zaken de (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het goedkeuren van een krediet van 22 duizend gulden voor speeltuig voor Oud-IJmuiden veroorzaakte maandagavond in de Velsense gemeenteraad een klein, maar merkwaardig incident. Het VVD-raadslid mevrouw P. H. H. Rootjes-Nabben stelde naar aanlei ding van dit voorstel wethouder H. J. Scheeper de vraag waarom het wijk- comité Oud-IJmuiden niet was be trokken bij het plan voor de plaat sing van dit speeltuig. Zij baseerde haar vraag op uitlatingen over dit feit die de Oud-IJmuiden coördina tor Bert Ummels in een gesprek met onze krant heeft gedaan. Ook betrok zij bij deze vraag het feit dat het wijkcomité vorig jaar een plan heeft ingediend voor een speelterrein gesitueerd op het toekomstige Wil- lemsplein waarin speeltuig zoals dat nu is besteld, niet voorkomt. In zijn antwoord zei wethouder Scheeper overleg te hebben gepleegd met de jongeren die om een speel- werktuig hadden gevraagd en stelde als zodanig dus wel contact met de wijk te hebben gehad. In tweede in stantie verklaarde hij ook dat de be treffende jongeren wel „jonge jonge ren” waren en dat ook de ouders waren geraadpleegd”. Dat het wijkco mité hiervan niet op de hoogte zou zijn, lijkt mij een communicatiepro bleem tussen de ouderen en de jonge ren”, zo stelde Scheeper. Bovendien gaat het hier om een tijdelijke voor ziening die bij wijze van experiment wordt geplaatst”. Voorts verklaarde hij te vermoeden dat de fout lag bij de coördinator, die wel ingelicht zou zijn over de plannen. Toen mevrouw Rootjes geen genoe gen nam met de antwoorden, meende burgemeester P. J. Molendijk te moe ten „bemiddelen”. Hij deed dit op een ongebruikelijke wijze en wel door mevrouw Rootjes te vertellen dat zij haar gesprek met de wethouder maar voort moest zetten tijdens de koffie pauze, waarna hij het gesprek onder brak door te schorsen voor die pauze. Hiermee werd de openbare discussie definitief afgebroken. VELSEN. Een personenauto die in de nacht van zondag op maandag aan de IJmuidense Wilhelminakade werd gestolen kon maandagochtend rond acht uur al weer worden opges poord. Het voertuig werd onbescha digd aangetroffen aan de Kennemer- laan. Een gereedschapsset en een rol bouwtekeningen waren uit de auto verdwenen. Uit een vrachtauto die geparkeerd stond op de parkeerplaats bij de sporthal aan de Planetenweg werd in het weekeinde gereedschap ter waar de van achthonderd gulden ont vreemd. De eigenaar ontdekte de in braak maandagochtend. VELSEN. Een woning aan de De Ruyterstraat in IJmuiden kreeg maandag bij klaarlichte dag inbrekersbezoek. Ter wijl de bewoners afwezig waren werd de achterdeur waarschijnlijk met behulp van een loper geopend. Er werden althans geen sporen van braak aangetroffen. De buit bleef beperkt tot een geldbedrag van 150 dat meegenomen werd uit een spaar potje in een van de benedenvertrekken die grondig doorzocht werden. In Santpoort-Zuid werd in het weekein de ingebroken in het momenteel leegstaan de gebouw Mamatha aan de Duinweg. Een stuk board aangebracht voor een gebro ken ruit werd verwijderd. Er wordt slechts een transistorradio vermist uit het gebouw dat momenteel wordt opgeknapt voor het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort die hier een dépendance inricht. zou er tijdens de openingsuren van het zwembad permanente politiebewaking moeten zijn. Gezien het grote aantal handtekeningen onder dit verzoekschrift”, zo schrijft de actiegroep, „kan het gemeentebestuur niet langer om zijn verantwoordelijkheid heen en wij verwachten dat het gemeentebe- Op een glooiend terreingedeelte kon de bestuurder van de dieselloc zijn voertuig met aangekoppeld treinstel niet tijdig tot stilstand brengen toen een met bouwsegmenten geladen trailer de spoorbaan overstak. Met een klap ramde de loc de 22 meter lange trailer aan de zijkant. Een personenauto die nabij de plaats van het ongeluk, ter hoogte van het Havengebouw van Hoogovens, geparkeerd stond werd gekraakt door de trailer die door de harde klap dwars op de rijbaan kwam te staan. Een beoordelingsfout wordt els verklaring genoemd voor het ongeval. Treinverkeer heeft voorrang op het wegver keer op het Hoogovensterrein waar naast het Wegenverkeersregelement een reeks aanvullende bepalingen van kracht is. Geen van de betrokken bestuurders kreeg letsel, be kruising van de spoorbaan nabij het Hoogovens-havengebouw is niet beveiligd. V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5