Posi Jaconelli is de enige echte wereldkampioen oestereten Bewoners therapeutische gemeenschap Rijnland willen terug naar de maatschappij (slot) v<‘ Scarborough hi t w bsJii ■ai 6 IJMOND 19 7 8 JUNI 1 3 DINSDAG DIN door Udo J. Buys BELE 1 Deprimerend Zelfstandig wonen Zoals zovele psychiatrische in richtingen is het Provinciaal Zie kenhuis in Santpoort gelegen in een fraai parkachtig landschap. Dat is niet als voorbeeld hoe be zorgd de mensen vroeger waren voor hun „gekken”. Het was meer om de gebouwen aan het oog te onttrekken. Want gekken en do den, die moesten aan het oog wor den onttrokken. Dus werden de begraafplaatsen buiten de stad gemaakt, ook met een hoop bo men eromheen. Zodat we onze naasten keurig konden opbergen, maar er niet elke dag mee worden geconfronteerd. En die gekken? Ach, dat waren arme mensen, waarschijnlijk door de duivel of andere demonen bezeten. En dat zijn zaken waarvoor je moet op passen. Want wie garandeert je, dat als je dicht bij zo’n gek kwam, dat de duivel niet even zijn klauw naar buiten stak en jou ook pak te? Vandaar: weg uit het stadsle ven, een mooi park eromheen. En vaak genoeg was het een hele ei gen gemeenschap, met akker bouw en veeteelt om in het eigen levensonderhoud te voorzien. Dan was je ze tenminste helemaal goed kwijt. Kü^l k WT j ro (Vat Vinden van nieuwe woonruimte stuit vaak op veel onbegrip juist „iets” uitstralen, voelt zich er wel I Ik moet daaraan denken als ik samen met een aantal mensen naar het krakke mikkige gymnastiekzaaltje loop voor de bewegingstherapie. „Een therapie waar bij allerlei soorten van sport en beweging worden gebruikt als middel om te komen tot directe lijfelijke ervaringen en bele vingen’’ heet het in de officiële folder. (Een stuk drukwerk dat er overigens heel wat moderner uitziet dan het ziekenhuis zelf). Bij de therapie wordt ook de familie ingeschakeld. Zij vormen een onderdeel van de maatschappij, waaruit men niet geïsoleerd mag raken. Vandaar ook, dat het weekeinde niet in Rijnland wordt door gebracht, maar elders. Uitzonderingen op die regel zijn er natuurlijk ook, het is de groep die beslist of iemand wel of niet weg kan. Het zelfstandig wonen in de weekein den wordt toegejuicht. Vaak is dat eenvou diger gezegd dan gedaan. „Gewone” men macht” van de behandelaar naar patiënt. Die laatste heeft in principe immers altijd zelf de verantwoording voor wat hij doet of niet doet. En hulpverleners verlenen graag hulp, daar hebben ze voor gekozen. Maar in Rijnland wordt er alleen hulp verleend als daar om wordt gevraagd. En dan nog is de hulp erop gericht iemand zelf zijn zaken te kunnen laten regelen. Zoals bijvoorbeeld het wonen. record was van een man die in één uur 480 oesters achterover had gedrukt, ver telde Jaconelli me. Toen hij dan ook nog eens door iemand werd benaderd met de vraag of hij een poging wilde onderne men om dat record te breken, aarzelde de burgemeester geen moment. „Voor ik het wist had ik ja gezegd. Waar om ook niet. Toen plotseling was het allemaal gear rangeerd en moest ik het ook wel doen”, sen hebben al moeite om een kamer of een huis te vinden, op psychiatrische patiënten zit men natuurlijk al helemaal niet te wachten. De onbekendheid van Rijnland speelt de patiënten parten, zij worden over één kam geschoren met de overige opgeno- menen van het ziekenhuis. En daar moet je immers mee oppassen? We zitten bij elkaar in een halve kring, er wordt voor koffie gezorgd. De problemen rond wonen en het verdere bewegen in de maatschappij buiten de poort worden bij de kop genomen. Het blijkt nogal eens voor te komen dat men, ook als men als eerste op een adres komt waar een kamer te huur is, die kamer toch niet krijgt. De hospita deelt mee nog even te willen af wachten wie er nog meer komt. En als je dan later belt, blijkt er iemand anders in de prijzen te zijn gevallen. En het is niet te vermijden om te vertellen, dat je in Rijn land bent opgenomen. Hoe moet je anders verklaren, dat je alleen maar in het wee keinde gebruik maakt van je kamer? het moeilijkste was om daarna weer te beginnen. Dat was werkelijk vreselijk moeilijk”, vertelde hij. „Ik at ze zo gewoon zonder iets, ook niet met citroen, citroensap trekt de maag samen. Bij de 512 hen ik er mee opgehouden. Ik had er misschien nog wel honderd kunnen hebben, maar ik had het record toen toch gebroken”, aldus Jaconelli, die het plakkaat waarop het Die koppeling met de rest van het zie kenhuis levert ook de mensen van Rijn land problemen op. Ik vind het ontzettend lullig, dat het hier aan het PZ vastzit, zegt iemand. Die weet dat er heel wat meer mensen uit de groep van zijn geschrokken. Je moet er aan wennen. Iemand anders leefde in de veronderstelling dat het een er iemand reageerde, werd onmiddellijk aangenomen, dat men in het ziekenhuis werkte. Want een patiënt kan toch niet zulke advertenties plaatsen? Ook met taxi chauffeurs heeft men soortgelijke ervarin gen. In een praatje wordt dan gevraagd of de dienst weer ingaat. Nee, wordt dan waarheidsgetrouw geantwoord, ik ga weer in therapie. Waarop er taxichauffeurs zijn die zeggen, dat je tegenwoordig geen ver schil meer kunt zien tussen verpleegsters en patiënten. een rotgebouw, zegt iemand. En de meu bels zijn ook niks, vult een ander aan. Over die zaken blijkt genuanceerd te worden gedacht. Een meisje vindt de inrichting tuin. To i va gepublii mens vj Vandaag de vijfde en voorlopig laatste aflevering in de serie verhalen over de psychotherapeutische gemeenschap Rijn land in Santpoort. Binnen afzienbare tijd zullen wij in een volgend artikel nog wat dieper ingaan op de mogelijkheden van en de moeilijkheden bij het vinden van werk voor de mensen die zijn opgenomen in Rijnland. In de eerste aflevering van de serie, die werd geplaatst op vrijdag 2 juni, werd kennisgemaakt met deze gemeen schap en een van de bewoonsters. In de tweede aflevering, die werd afgedrukt in de krant van maandag 5 juni, werd ver teld over het therapeutisch pakket en de contacten met de maatschappij buiten de muren van het Provinciaal Ziekenhuis. Aflevering drie, geplaatst op woensdag 7 juni, was gewijd aan de problemen van het leven in een groep en het belang dat wordt gehecht aan de eigen verantwoor delijkheid. In de vierde aflevering, in de krant van vrijdag 9 juni, werd ingegaan op de mogelijkheden en problemen als er werk moet worden gevonden. Vandaag het slot, met als belangrijkste onderwerp de moeilijkheden bij het vinden van huis vesting. DEN H hebben g Zaken ov werknem over de r directie twee plai het conc VMF-Sto de vakbc wil gaan voor 198’ positie v: ter op gi gisteren wijzer h< grijnst Jaconelli, die voor zijn poging werd geïnstalleerd in het fraaie Castle Hotel. „DAAR STOND IK DAN. Als ik er 500 in één uur eet ben ik er vanaf, stond me alleen voor ogen. Ik at de eerste 300 in een kwartier. Als ik zo doorga moet ik winnen dacht ik. De BBC filmde het. Na die eerste driehonderd heb ik even ge pauzeerd om wat lucht kwijt te raken en De be KW 11 ƒ21.600 KW 55 14.300 KW 149 ƒ27.900 KW 189 ƒ23.100 UM 115 ƒ27.100 Texelaé Hij bes wegens slechts z< voor de I minister Scherme sprake g< discussie gevraagc het conc inmiddel Commis: taat daa Op 20 op 235 n IJMU werd aa kg tong tong. 1 kisten k kisten s makree record staat vermeld een ereplaatsje in zijn milkbar heeft gegeven. Nog boven de foto waarop hij als burgemeester met ambtsketen om een ontmoeting had met de Hertogin van Glouces- „ALS BURGEMEESTER zag ik dat oesters eten ook als mooie kans Scarbo rough te promoten”, aldus Jaconelli, die het nu verder wel voor gezien houdt. In een televisieshow van David Frost heeft hij er nog eens een honderd of wat opgepeuzeld, maar alle uitnodigingen om demonstraties te komen geven tot uit Amerika toe slaat hij verder af. „Wan neer iemand een poging onderneemt, la ten ze het me altijd even weten, maar tot nog toe volgde er altijd een telefoontje dat het niet was gelukt”, aldus de ronde Jaconelli, die het record 27 april 1972 vestigde. EN DAT BETEKENT, dat zijn naam sindsdien ook voorkomt in het beroemde Guinness Book of Records, waarvan tegenwoordig ook een Neder landse vertaling bestaat. Daarin leest u trouwens ook dat Haarlems Dagblad/Op- rechte Haarlemse Courant de oudste ter wereld is. Het is maar dat u het weet. DE IN SCARBOROUGH toch al zeer populaire Haarlemse bloemenmeisjes hebben in de Engelse badplaats nog wat meer gezag gekregen, toen ze verleden week een forse regenbui niet ontvlucht ten, maar gewoon zwaaiend en glimla chend bloemen uitdelend verder ging. Prijzen tong: gr middel 8,18, vs 13,79-13 kleinmii 10,13-9,4 8,75-9,2£ 16,69. s Per 41 kabel ja: 148-100, vier 76- 110-88, 72, sch makree 30-15. s rode po 170-118, iiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiim W.I.ÜNIW.UW.'.-UI 1111 .1 11 WAT JAREN GELEDEN woonde ik eens een wedstrijd bij waarbij het er om ging in een zeer korte tijdsspanne zoveel mogelijk oesters naar binnen te slurpen. Daarbij herinner ik me ook nog dat pers fotograaf Arthur Bastiaanse in een zeer snel tempo 57 oesters soldaat maakte. Als dierbaar oesterminnaar maar dan hooguit per dozijn bracht ik toch de handen op elkaar, want zoveel zilt in zo korte tijd wegtove ren is toch niet niets, was ik van mening. Op die mening kom ik razendsnel terug nadat ik dit weekeinde in de Engelse badplaats Scarborough (ie 47-jarige P e- ter Jaconelli ontmoette, een heer van volume, die de onbetwistbare we reldkampioen oester eten is. EN DAT IS IN HET GEVAL van Jaco nelli niet niets, want deze Schot van Italiaanse komaf, die in Glasgow werd geboren, had er precies 48 minuten en 7 seconden voor nodig om zich eenzaam op de allerhoogste oesterhoop te nestelen. Dat was in 1972, toen Jaconelli niet enkel de baas was wat hij nog steeds is van een goed lopende milkbar, maar bovendien burgemeester was van Scar borough. Daarom ook kreeg zijn record- poging een maximale aandacht. „HET BEGON ALLEMAAL als ëen soort grap. Ik houd van oesters, ik heb er altijd van gehouden. En ik wist dat er een Een hartelijke glimlach voor bloemenmeisje Ni colette de Soet, die met haar colle- gaatjes de regen niet uit de weg ging. Dat was tijdens het hoogtepunt van het jaarlijkse festival in Scarborough, de groots opgezette „Festival Procession”, een carnavaleske optocht, waaraan de hele stad meewerkt. EN DEGENEN DIE niet mee parade ren zijn in ieder geval op de been om het allemaal van nabij mee te maken. De zeven buitenlandse groepen hadden ook dit jaar een plaats in de optocht. Maar nauwelijks was de stoet van start of een enorme wolkbreuk daalde teisterend op het feestelijke gebeuren neer. Alle groe pen vluchtten in een bus, alleen de bloe menmeisjes en de Deense meisjesband bleven vrolijk op hun post. „Zij vormden de enige uitzondering”, aldus M a u- reeriQuinuit Scarborough, een wille keurige kijkster die haar gal spuide in de Scarborough Evening News. „DE BUITENL ANDERS zijn de gas ten van de belastingbetalers van Scarbo rough en ik had gehoopt dat ze hadden doorgezet, want zij behoorden tot de mensen die wij als toeschouwers wilden zien”, aldus de verontwaardigde Mau reen. Voor de Hollandse en Deense meis jes die gewoon doormarcheerden was er niets dan lof. Maar een bloem gedijt per slot van rekening met regen. VOLGENDE KEER blijf ik nog even in Scarborough en ontvang in GASTEN HOEK Arthur Turner, die het één eeuw oude Grand Hotel weer tot leven wekte en als hobby cinema-orgels verza melt. I Dat beperkte gebruik blijkt ook voor verwikkelingen te kunnen zorgen. Een meisje vertelt, dat ze een mooie, ruime kamer heeft. In een huis, waarvan nog meer kamers zijn verhuurd. Die van wat mindere kwaliteit zijn. De andere kamer bewoners begonnen erover te praten, dat ze maar moesten ruilen. Zij waren er de hele week, dus vonden ze dat ze meer recht hadden op een mooie kamer dan iemand, die alleen maar in het weekeinde komt. Best begrijpelijk, vond ze. Ze was het echter niet van plan, heeft er uitvoerig over gesproken en hoopt nu maar dat de andere kamerbewoners het begrijpen. Begrip, dat blijkt de sleutelformule. Als dat er niet is, ontbreekt ook meestal de wil. En wat er dan wel is, is meestal een soort angst. Onbekend maakt onbemind. Men kan het zich ook niet voorstellen, dat men sen uit het PZ zomaar op vrije voeten zijn. Dat maakte iemand mee, die in een adver tentie om woonruimte vroeg. Met het tele foonnummer van het ziekenhuis erbij. Als hr W DEN t-m. 9 j de volg< 19.746 16.244 ƒ287:11 ƒ099; ƒ333-/1 ƒ141:9.; 4 495 kg kg bot Poon der ƒ1 schar /1.303.I 1.623,; ƒ1.134,; De wandeling voert langs een vijver, waar een aantal eenden de dag in zalige ledigheid doorbrengt. Struiken, bomen en bloemen volop. Af en toe een enkele schuchtere bewoner, voor de rest niets dan volstrekte rust. In een van de vele gebou wen lopen we weer eens door een lange gang met veel deuren. De herenkleedka mer. Een aantal kastjes met sportkleding, die kan worden gebruikt. Schoenen in alle maten, witte en blauwe broekjes. Twee douches, een ronde wasbak met vele kra nen. Als we ons verkleed hebben stappen we het kleine gymnastiekzaaltje binnen. Een aantal mensen is al bezig het net op te hangen, vandaag volleybal. Er ontstaan drie teams, er wordt ge knokt voor de overwinning. Na afloop wordt er even gepraat. Sommigen vonden het niet leuk door het prestatie-element, anderen juist wel. Stevige kritiek is er op een groepslid, dat er maar een potje van heeft gemaakt. Zoals ook de groepen samenleven, is de behandeling niet in handen van individu en, maar van teams. Met psychiaters, soci- otherapeuten, maatschappelijk werkers, bewegingstherapeuten, psychotherapeu ten, creatieve therapeuten, therapeuten psychodrama. Zij werken eendrachtig sa men. In tal van besprekingen komt men bij elkaar, worden de zaken besproken ep op een rijtje gezet Men is niet bang zien op eikaars terrein te begeven, komt met de billen bloot als het om eigen problemen gaat. De sfeer is kameraadschappelijk. Ook blijkt men nog wel eens problemen te hebben met het „verschuiven van de Honderveer- tig kilo zware Peter Jaconel li, grijnzend voor de lens van fotograaf Cord Ot ting, in zijn milkbar aan de boulevard van Scarborough. sen? Jullie doen net of ze niet werkelijk plan bestaan. Na enig denken krijgt ze gelijk, de I groep moet het ontzettend fijn vinden niet ergens anders in het PZ te zitten maar juist regelen hier in Rijnland. "n Ken: ken. Oi Even lijkt het een klachtenuurtje. Het is rapport zien vai I ting wo PIETER TAFFIJN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ir Ook dit Deense meisje, dat lid is van de Vedbaekgarden Girls’ Band uit Denemarken, ging de regen lachend te lijf VELS gewoon ziekenhuis was. En omdat je zo Kan inst weinig merkt van wat er gebeurt duurde plan da het wel een maand voor hij achter de Kennen waarheid kwam. Deprimerend, zo zegt een gesteld, meisje, vind ik het dat bijna iedereen die avond i: hier zit ooit normaal heeft gefunctioneerd, dit eige Ze vindt het vreselijk om door de gangen I beleidsi of door de tuin te lopen en de andere nieuwst patiënten tegen te komen. Een felle reactie Ziekenh van een mede-groepslid: waarom zouden CVZ) is wij ons beter moeten voelen dan die men- tuin. To happy. En dat meubilair? Ach, dat kom je in allerhande inrichtingen tegen. Noem het 1 maar inrichtingsmeubilair. Tenslotte gaat I het altijd om de centen en dit zal wel goedkoop zijn. Het is in ieder geval bruik baar, al is mooi anders. Tot slot een ervaring uit Utrecht. Waar iemand zich wilde laten inschrijven voor woonruimte. Een zogenaamde begrijpen de ambtenaar behandelde haar door zijn houding juist erg ongepast. Ze wilde in het centrum van de stad blijven wonen en vroeg naar de mogelijkheden. Ja, ja, zei de begrijpende ambtenaar. Die dacht te we ten hoe de vork in de steel stak en met zulke voorstellen als huizen met verzor ging kwam. Want een patiënt, die laat je toch maar niet zo in zelfstandige woon ruimte, nietwaar. En ook de urgentiever- klaring leverde moeilijkheden op. Die zou alleen kunnen worden afgegeven op psy chische noodzaak. En een dergelijke op merking werkt wel erg drukkend, als je juist probeert van die psychische nood zaak af te komen. Mijn week zit erop. Een week, zo merk ik, is te kort om alles te verwerken, om aan alle dingen te denken die je zou willen vragen. Omdat de ene vraag weer zoveel andere vragen oproept. Je zou veel langer in gesprek willen zijn, meer achterhalen van de achtergronden. En vooral nog dui delijker kunnen vastleggen, wat er nu pre cies gebeurt. Aan de andere kant is een week ook lang genoeg. Langer blijven zou ook betekenen dieper op problemen in gaan. Vrijblijvend praten kan niet, dat wordt niet gepikt. Als je praat ben je een volwaardige partner, dan ben je echt deel nemer. Meer dan vijf dagen zou een haast onmenselijke last betekenen, omdat je ook weer moet afzwaaien. In het besef, dat je zo weinig concreet kan doen, zo weinig echt dienstbaar kan zijn. Voor de laatste maal haal ik mijn jas en mijn koffertje met papieren van het secre tariaat. In gedachten verzonken loop ik door de lange, hoge gangen. Eerst zestig stappen langs de keuken dan rechts af en weer zestig stappen. Voor de zoveel ste maal ben ik niemand tegengekomen. Door de dubbele deuren stap ik naar bui ten en zoek mijn auto op. De slagboom is neer, als ik me heb gemeld in de microfoon gaat het hek open. Met een vertrouwd gezoem brengt de auto me richting huis. Op weg naar een vrij weekeinde om te proberen me wat los te maken van wat ik heb gezien, gehoord en gevoeld. Mijn leven herneemt zijn gewone loop. Hoewelge woon? Mijn ziel heeft er een paar deukjes bijgekregen. En ik heb het gevoel dat mijn leven weer wat waardevoller is geworden dankzij de ervaringen van de laatste da gen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6