Bij Poëzie Hardop mogen de teksten zelf spreken Schilderende zakenman maakt slechte start Cairo Takht avontuur bij Beleving en FESTIVAL OF FOOLS 1978 UttlHOIU UHDFfSTffM komende exposities F V-O h Karei Slingervoet concretiseert luchtvaarthobby Egyptisch ensemble brengt klassieke Arabische muziek HOILANDFfST rVUTBHOLlA ANOFOTNU P I NIEUWE GALERIE IN IJMUIDEN Mimegroepen op de bres voor Funhouse Toernee Kemensemble naar Midden-Amerika Helemaal goed komt het nooit” Li 13 KUNST WOENSDAG 19 7 8 JUNI I 4 HAARLEM. In het bescheiden Haarlemse galerie wereld je begint Van (Hagestraat 18 in de Burgwalbuurt) een opvallende rol te spelen. Je kunt de Van Leeuwen’s geen moed ontzeggen wat betreft hun beleid waarbij gezocht wordt naar exposanten die elders moeilijk of niet plaatsbaar zijn. Waarschijnlijk ligt de oorsprong van hun instelling in het feit dat Piet van Leeuwen zelf een uitzonderlijk beeldend kunstenaar is: als een der zeer weinige fotografen is hij in Haarlem voor de Beeldende Kunstenaars Regeling geaccepteerd. r’i «1 I’, - I Antikunst met esthetiek Woensdag 14 juni (20.15 KO VAN LEEUWEN. privé- in H tie. »rs hbiiandfesï Kasteel Zwaluwenburg in Elburg houdt tot 26 juni een expositie van werken van Nederlandse kunstenaars van zestig jaar en ouder. Getoond worden werken van Pieter Biesot, Jaap Bouhuys, Piet van Boxtel, Berry Brugman, Anton Buyten- dijk, Paul Citroen, Jan van Heel, Pieter d’Hont, Annie Mijeling-de Kat, Roeland Koning, Frits Kelder, Nel Klaassen, Kees In het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam, dat elk jaar gedurende de zomermaanden open is voor publiek, is in die periode tevens een speciale tentoon stelling te zien over de geschiedenis van het draaiorgel. De expositie is verzorgd door het nationaal museum „Van speeklok tot pierement”. de Kruyff, Hugo Liebe, Lou Manche, Jac. Marris, George Notenboom, Harm Kamer- lingh Onnes, prof. Röling, Jan Rijlaars dam, I. Meefout Stahl, Frits Stapel, Piet Starreveld, Han Wezelaar, Ybe van der Wielen, Carel Willink, Meindert Zaalberg en Aad Zwart. BIM-Huis (22 uur): Holland(s) Fes tival. De Brakke Grond (20.30 uur): La carpa de los raquachis. Soeterijn (20.15 uur): Cairo Takht- ensemble. Den Haag. HOT (20 30 uur): Theo Loevendie Consort. Gemeente Museum (20.15 uur): Indi aas Volkstheater. Rotterdam. De Doelen (20.15 uur): Ehimomo-ensemble. De Doelen (20.15 uur): Poetry Inter national. De Lantaren (20.30 uur): Duo Han Bennink-Misha Mengelberg. Haarlem. Concertgebouw (20.15 uur): Yves Joly. Utrecht. Centrum ’t Hoogt (20.30 uur): Cairo Takht-ensemble. Het Amsterdams Kernensemble wacht voorts in de laatste week van augustus enkele concerten in Polen en een veertien daagse concertreis door de Sovjet-Unie in januari van het komend jaar. Het uit de violist Ronald Masin, de altvi oliste Maria Kelemen, de violoncellist Rob Reuling en de pianist Rinus Groot bestaan de kamermuziekensemble zal tijdens deze toernee door Midden-Amerika onder meer werken van Mozart, Dvorak en Fauré ten gehoren brengen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In de tweede helft van de maand juni zal het Amsterdams Kemensemble een toernee maken door de Nederlandse Antillen en Mexico. De drie jeugd- en avondconcerten die op Curacao, Aruba en Bonaire zullen worden gegeven, kwamen tot stand in samenwerking met de Sticusa, het cultureel samenwerkings verband tussen de Antillen en Nederland. met: Footsbarn Theatre, Gwendal en Action Space. Donderdag 15 juni Fools Parade - showmaster: Jango, met Katie Duck en Carlos Trafic, L.O. Sloan’s Three Black and Three White refined Jubilee Minstrels. it „Vlag”is de titel van dit doek in de meest letterlijke zin waarvoor Karel Slingervoet materiaal, vormen structuur ontleende aan de luchtvaart wereld. rij, de luchtvaart. In de vorige fase (1977) hield Slingervoet zich op de luchthaven Schiphol bezig met de vleugeloppervlaktes van KLM-toestellen die hij als mono-types in zijn tekeningen verwerkte. Nu vouwt hij zijn doeken op tot vleugel-, staart en draagstukken. Camouflage-patronen vor men de abstracte voorstelling met een hel dere en vaak zeer mooie textuur. Zo ont staat een soms merkwaardige spanning; namelijk die tussen de opgevoerde esthe tiek en het bewust doorbreken van de gangbare opvattingen van de kunst in een vakje (in dit geval de ingelijste kunst) die daarmee wordt verklaard tot anti-kunst. Er hangen bij Galerie Van acht doeken die representatief zijn voor de laatste fase in Slingervoet’s werk, de opbrengst van vijf maanden schilderen in 1978. Het is tevens de afsluiting van de periode waarin de oppervlakte-tekeningen tot stand kwa men en tevens werpt het de vraag op hoe Straat Donderdag 15 juni 12.30 uur: Noordermarkt: Titi Circus. 12.30 uur: Nieuwmarkt: L.O. Sloan’s Three Black and Three White refined Jubilee Minstrels. 12.30 uur: Spui: Joost Belinfante. 13.30 uur: Spui: Mime Machi ne. 16.00 uur: Spui: Will Spoor met „Onk”. 17.00 uur: Leidseplein: Pigeon Drop. Vondelpark Donderdag 15 juni 19.00 uur: Gwendal - keltiese folk- rock. AMSTERDAM (ANP). Onder het mot to „Red Funhouse van de ondergang”, heeft de Amsterdamse mime-wereld dins dag een openluchtmanifestatie gehouden op een aantal dekschuiten in de Amster damse Blauwburgwal. Het theaterevene- ment gold tevens het tienjarig bestaan van de VGM (Vereniging van Gezelschappen op Mimegebied), waarvan Funhouse deel uitmaakt (naast Bewth, Pantomimethea ter Rob van Reyn, Mimetheater Will Spoor, Carroussel, en de Stichting Caba- mime). Voor de mime-sector is in het komende seizoen op de begroting van erm krap drie miljoen gulden uitgetrokken. Volgens de VGM komt dat neer op 20 cent per belas tingbetaler per jaar. De mimegroepen zijn in het geweer ge komen omdat Funhouse in ongenade dreigt te vallen bij het ministerie van crm. Het departement heeft laten weten de voorkeur te geven aan een beperkt aantal goedgesubsidieerde mimegezelschappen boven een groot aantal noodlijdende. Engelse bevoogding van deze en de Turkse overheersing in de negentiende eeuw hechtte aan de eigen traditie. Precies hetzelfde kunnen we distilleren uit de woorden van Shafiq Abu-Oaf, als hij de verschillende onderdelen van het programma van zijn Cairo Takht-ensemble in leidt. Telkens grijpt hij bijzondere details aan om „onze rijke culturele erfenis” aan te prijzen. En ik kan hem alleen maar gelijk geven. In een wereld die als maar „kleiner” wordt, is het belangrijk te weten wie je bent. Terug naar de netelige vraag uit het begin van dit verhaal. Het moet een ieder duidelijk zijn dat de criteria die wij meestal toepassen om aan te geven wat klassieke en wat volksmuziek is, tekortschieten. Bij ons ligt klassie ke muziek zwart op wit vast, de muzikaal-theoretische onderbouw ervan ook. In de Arabische wereld is dat nauwelijks het geval, maar de traditie waarop de klassie ke muziek daar gestoeld is biedt misschien het beste tegenwicht. De erfenis waarover Shafiq Abu-Oaf het telkens heeft en die door zijn ensemble aan ons wordt gepresenteerd, ligt ondanks het vrijwel ontbreken van een geschreven overdracht qua vorm, melodische en ritmische formules wel degelijk vast. De tradities werden namelijk nauwgezet van vader op zoon, van geslacht op geslacht overgedra gen. En misschien kunnen we met behulp van de traditie een juiste scheidslijn trekken tussen volkse en traditione lere vormen van niet-westerse muziek. Volksmuziek kent zeker in het Midden-Oosten een groot aantal, telkens wisselende invloeden. We gaan in dit bestek maar niet in op zaken als de culturele scheiding tussen het westelijk deel van de Arabi sche wereld (Marokko, Tunesië) en het oostelijk deel. „Helemaal goed komt het nooit” wordt gespeeld door Mies de Heer, Marijke Frij- link, Arend Bulder en Rutger Weemhoff. De samenstelling van het programma is weer van Huub Oosterhuis. Antoine Oo- men zocht er de muziek bij en Ad van Kempen regisseerde de spelers. Het pro gramma bevat gedichten en teksten van Brecht, Jan Arends, Lucebert, onder ande re, maar ook van Dries van Agt en van VMF-topman Jhr. Sickinghe. Wat Poëzie Hardop doet is het laten horen van gedichten en teksten in een samenstelling die voor zichzelf aan duide lijkheid niets tekort komt. Zelf leveren de spelers nimmer verbaal commentaar op de teksten die zij uitspreken, maar hun Helaas komen in dit festival ook alleen groepen uit Syrië, Irak en Egypte aanbod. Derhalve is een andere vraag relevanter. Waarom is het belangrijk kennis te nemen van wat ensembles uit deze landen te bieden hebben? Waarom groeit de interesse voor de muziek uit het Midden-Oosten? Helaas vertelde Bob Dylan onlangs tijdens een inter view alleen maar dat de zang van de Egyptische zangeres Oum Kalthoum hem ontroert en niet waarom dat zo is. Vermoedelijk is het de beleving en het gevoel voor muzi kaal avontuur, dat hem en ook de bezoekers van het concert in het Haags Gemeentemuseum zo aanspreekt. Want de vormen en patronen van de muziek, die de met rode fezzen uitgedoste leden van het Cairo Takht- ensemble ten gehore brengen, mogen dan vast liggen, er blijft voldoende ruimte voor een persoonlijke interpreta tie over. En die gaat verder dan bij westerse klassieke muziek, waarbij immers alleen het zwart op wit gestelde van de componist nog interpretabel is. De vergelijking met geïmproviseerde muziek dringt zich dan ook sterk op als solisten op de qanun (cither) en nay (fluit zonder mondstuk) hun vakmanschap tijdens een taqsim, een solo-improvisatie tonen. Dat is wonderwel wat. Vergelijkbare attracties bieden ook vormen als de vocale improvisatie layali of de rondo- vorm muwashshah. De zes musici van het Cairo Takht zijn daarbij in staat tot een sterk betrokken ensemblespel, dat resulteert in mijmerend melodische melodieën en sterk contemplatieve momenten. De groep, die virtuosi kent op qanun, nay en riq (tamboerijn), komt vanavond nog in het Amsterdamse Tropeninstituut in actie. JOHN OOMKES mimiek en houding Werken bepalend. Ver der mogen alleen de teksten zelf spreken. Als Arend Bulder de zalvende retoriek van Van Agt laat horen zie je hem aan de grote leider denken en op die momenten onder gaat zijn gezicht juist die verandering wel ke bij Van Agts tegenstanders als glibberi ge schijnheiligheid overkomt, doch die bij de voorstanders van de geroepene de ze kerheid van een relatie met een hogere macht doet voelen. Geen imitatie dus, maar het gevolg van hevige vereenzelvi ging met de schepper van de tekst, op het moment dat deze wordt uitgesproken. De woorden van Sickinghe en Van Agt staan haaks op de sociale versregels van Brecht en Breytenbach. De samenvoeging van deze sociaal nogal verschillend geaar de teksten leidt tot een boeiend eigentijds politiek en sociaal theaterprogramma, dat in alle eenvoud, zonder grote theatrale pretentie wordt gepresenteerd. In „Helemaal goed komt het nooit” is veel nieuw, of voor het eerst vertaalde poëzie van Brecht te horen die voortreffe lijk door Oomen op muziek gezet is en zuiver gezongen wordt door het al eerder genoemde viertal spelers. Er zijn van Breytenbach enkele gedichten die deze dichter speciaal voor Poëzie Hardop ge schreven heeft. Ook zijn „Dit gedicht schaamt zich een gedicht te zijn” laat Poë zie Hardop horen. Een bijzonder gaaf pro gramma, dat prachtig ineengevlochten werd. ie ’9 u i? 9- HAARLEM. Binnen de serie unieke programma’s die Poëzie Hardop gemaakt heeft zijn er enkele die zich nogal opval lend onderscheiden. „Poëzie Hardop Ge zongen” is zo’n programma, omdat de daarin gebezigde teksten en gedichten ge zongen worden in plaats van op nadruk kelijke wijze gezegd. Maar ook de produk- tie „Helemaal goed komt het nooit”, is zo’n buitenbeentje. Hierin zijn de mensen van Poëzie Hardop zich vrijer in de tekst gaan bewegen: ze laten het niet bij poëzie alleen, maar zeggen ook teksten die met de gedichten samenhangen of er een tref fende illustratie van zijn. Dinsdagavond was Poëzie Hardop ermee in de Stads schouwburg, waar een verheugend groot aantal toeschouwers naar toe gekomen was. [ji peil van de gevorderde za- terdagochtendschilder zelfs voor hem niet bereik baar. Het zal duidelijk zijn dat Hennemans werk nog niet geschikt is voor exposeren. Dat lijkt niet best voor zo’n eerste tentoonstelling in een galerie die bovendien ver uit de loop ligt, die slecht wordt aangegeven en zich op een onduidelijke Gelukkig kunnen we een groeien de interesse constateren. Trokken eerder al Iraakse ensembles, Gha- nese drummers en een Surinaamse bosnegergroep de nodige aandacht, dinsdagavond stond Ahmed Shafiq Abu-Oaf ontroerd en verbluft zijn dank te uiten voor de waardering die een van de onder zijn leiding in ons land vertoevende Egyptische ensembles bij het eerste concert in de aula van het Haags Gemeente huis ten deel viel. Hij is behalve een vooraanstaand musicoloog en violist directeur van het Instituut van Arabische muziek te Cairo en voorzitter van het Higher Musical Committee in Egypte. Dit comité werd na de kolonelscoup van 1952 geïnstalleerd ter bevordering van de Arabische muziekpraktijk. Uit het feit dat zo snel na de revolutie een dergelijke, sterk door nationalistische motieven ingegeven maatregel werd genomen, kunnen we afleiden hoezeer Egypte na de DEN HAAG. Zodra we onze oren spitsen voor niet-Europese muziek wordt het moeilijk vast te stellen welke vormen klassiek moeten worden genoemd en welke tot de volksmuzeik moeten worden gerekend. Het zijn vragen waarmee we in de concertzaal normaliter niet worden geconfronteerd, want alles wat muziek liefhebbers gewoonlijk daar wordt voorgeschoteld is „europees” of in ieder geval „westers”. Het Holland Festival, dat dit jaar zoveel aandacht besteedt aan ande re culturen dan de onze, dwingt ons dientengevolge ook tot een stellingname. Dat wil zeggen: als we ons tenmin ste kunnen en willen verwaardigen kennis te nemen van wat anderen ons te bieden hebben. ■fr Schilder-zakenman Jan Henneman met op de achter grond het schilderij Chinese herder met Tibet-dog. Den Haag. HOT (20.30 uur): Hans Dulfers Perikels. Remonstrantse Kerk (20.15 uur): The London Sinfonietta II. Gemeente Museum (20.15 uur): Baghdadi Maqam-ensemble. Rotterdam. Schouwburg uur): Don Giovanni. De Doelen (12.45 uur): Koffiecon cert Mini festival folk en volksmuziek IV. De Doelen (20.15 uur): Poetry Inter- i national. De Lantaren (20.15 uur): Kees Haze- voet-ensemble. Delft. Wooncentrum Abtswoude (20 uur): Mini festival folk en volks muziek. Gouda. Grote of St. Janskerk (20.15 uur): Nederlandse Bachvereniging. Utrecht. Stadsschouwburg (20.30 uur): Yves Joly. IJMUIDEN. Komende vrijdag gaat op het adres Trawlerkade 92 in IJmui- den een nieuw galerietje open. Eigenaar van „Wes- kust” is de IJmuidense za kenman Jan Henneman. Hij is vorig jaar maart met schilderen begonnen en het werk dat hij sindsdien heeft gemaakt vormt de hoofdschotel van de eerste expositie. Henneman, die 51 jaar oud is, wil in de toekomst wel andere expo santen brengen, maar con crete plannen op dit gebied heeft hij nog niet. In de troonzaal van het paleis worden onder andere twaalf instrumenten opge steld zoals een speelklok met miniatuurca- rillon, cylinder- en platenspeeldozen, een straatcylinderpiano, een vroegamster- dams buikorgel, de zogenoemde „Chinese nachtegaal”, een kermisdraaiorgel en een groot draaiorgel. Het Koninklijk Paleis is op zaterdag en zondag gesloten. Jan Henneman schildert met een tomeloos elan. De directe aanzet om met het schilderen te beginnen vormde een depressieve bui waarvan inmiddels ook een aantal doeken getui gen. Zijn onderwerpen zo wel als de stijlen die hij wisselend toepast, zijn zeer verschillend. Zo hangen er olieverven met de Visha- ven in een pseudo-naïve stijl, er zijn portretten in een onbegrepen James En- sor-stijl en er hangen bos gezichten waarvoor Henne man een poster kopieert. Henneman laat zich zo zeer in zijn schildersplezier gaan dat hij niets van tech niek, materiaalbehande- ling, onderwerp-uitdieping of wat dies meer zij wil weten. Dat zou niet zo erg zijn als Henneman een na tuurtalent zou zijn. Dat is hij zeer zeker niet, want het Zijn huidige exposant is Karei Slinger voet over wie in kunstenaarskringen met betrekking tot zijn werk altijd uitvoerige discussies zijn gehouden zonder dat het in de afgelopen jaren tot een expositie in enigerlei vorm heeft geleid. Je moet vier jaren teruggaan om zijn werk in het open baar te vinden en dan stuit je voorshands alleen nog maar op zijn deelname aan de debutantenexposities Twintig in de Hal len, alsmede een expositie in Gebouw N oord-Holland. De tentoonstelling in Galerie Van intri geert dus al vanwege het zuivere feit van het werk dat nu getoond wordt. En wie dat ziet kan zich afvragen waarom hem niet veel eerder een kans werd geboden, want Slingervoet behoort tot een avant garde richting in het Haarlemse die zo langza merhand het karakter van een witte raaf heeft. In een periode waarin de „veilige” kunst weer breed uitgemeten in de musea en galerieën wordt gepresenteerd, zijn mensen als Slingervoet c.s. nijver bezig om de grenzen van de kunst voortdurend te verleggen. Karei Slingervoet heeft daartoe twee middelen ter beschikking: materie en structuur. Wat de materie betreft, hij wendt ossebloed aan als verf dat op grof, onbewerkt linnen of katoen wordt aange bracht. Het bloed wordt niet geprepareerd en wordt ook niet in later fasen van het schilderproces bewerkt. Slingervoet be reikt met deze methode verschillende re sultaten: hij kan de kleur bepalen door de hoeveelheid bloed (hoe meer hoe donker der) en bovendien speelt het licht een rol. Zonlicht bijvoorbeeld gaat na verloop van tijd sterk inwerken. Met andere woorden: de eeuwigheidswaarde van het kunstwerk heeft een tijdgebonden factor als belan grijkste „beïnvloeder”. Voor Slingervoet vertegenwoordigt het ossebloed een natuurlijke kleur rood waaraan hij nu de voorkeur geeft boven het oxyderood dat hij vroeger gebruikte. Door de manier waarop hij de mogelijkhe den van het bloed als verf aanwendt, zou je hem tot de fundamentelen kunnen reke nen, maar veel verder dan het onbewust en oppervlakkig aanduiden van de verf streep gaat Slingervoet bepaald niet. Integendeel, hij is met vorm en structu ren druk bezig. Slingervoet lijst zijn werk niet in, daarvoor zijn kaders hem te dwangmatig en bovendien heeft hij de nu Donderdag 15 juni Amsterdam. Stadsschouwburg (20.15 uur): Het Balkon. Centrum Bellevue (tot 17 uur): John Cage Sounday. BIM-Huis (14.30 en 22 uur): Hol- land(s) Festival. De Brakke Grond (20.30 uur): La carpa de los raquachis. Graffiti and The Redneck Connection”. Fonteinzaal: 20.30 uur: Justin Case met „Case Incognito”. 23.00 uur: Spider woman Theatre met „The Lysistrata Numbah”. Restaurant: 21.00 urn?: Phantom Cap tain. Cinema: 20.00 uur: „Let’s not talk ab out it” met de Bamsisters en Carlos Trafic. Twee korte films van Larry Velt- man: ,,Un petit drame bourgeois” en „1’Affaire Marie-Jeanne”. Twee Friends- Roadshowfilms: „The Garbage Film” en „Jango, or How you get to be a Clown”. 22.00 uur: Loose Ends. 24.00 uur: Fools Festival Film-première. zelf gekozen vorm nodig om te komen tot I Slingervoet zich in de komende tijd gaat het concreet verklaren van zijn liefhebbe- i ontwikkelen. Hij heeft van de luchtmacht reeds een principe-toestemming gekregen die nauw samenhangt met de komst medio volgend jaar van de fel omstreden F-16 van General Dynamics. Slingervoet wil een laken van 15 bij 15 meter over de schietbaan van de Vliehorst leggen waarover de jagers hun snelvuur- kanon kunnen trekken. Gedeelten van het doek zullen tentoongesteld worden als een hommage aan Fontana, die door het aan brengen van gaten in zijn doeken de kijker plotseling confronteerde met de ruimte achter het werk. Karei Slingervoet laat daarvoor een „penseel van een paar mil joen” hanteren. Zijn luchtvaarthobby krijgt dus een spectaculair en hoogst actu eel vervolg. (Tot en met 23 juni, maandags van 11 tot 22 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 12-14 uur en op zaterdag van 12-15 uur). CEES STRAUS wijze in een is onderkomen vindt. (Galerie - Westkust gaat vrijdag 16 juni open met een inleidend woord door A. Toonen, directeur van de VW Velsen. Men kan er tot en met 16 juli terecht op dinsdag tot en met vrij dag van 14-17 uur en van 19-21 uur en voorts in het weekende van 14-17 uur). CEES STRAUS Shaffytheater Donderdag 15 juni Concertzaal: 21.00 uur: Footsbarn Theatre met „The Tempest”. 23.15 uur: Jango. Zuilenzaal: 21.00 uur: Carrousel met „Drie bij Vier”. 23.00 uur: Fanz Joséf Bogner. Shaffyzaal: 20.30 uur: Panem et cir- censes. 22.30 uur: Wespentheater. 24.15 uur: Beeldtheater Maan. Filmzaal: „It’s me”, regie: Frans Zwartjes (1976), 68 minuten. „De Radio- droom”, regie: Flip Jansen (1977), 20 minuten. Paradiso Woensdag 14 juni Fair Fools - showmaster: Friends, Amsterdam. Stadsschouwburg (20.15 uur): Het Balkon. Concertgebouw (12.30 uur): Lunch concert Mini festival folk en volksmu ziek I Ba. De Melkweg Woensdag 14 juni Theaterzaal: 21.00 uur: The Busby Berkleys, Sam Angelico and the Stuffed Puppet Company met „Kookaburra Ka- baret”. 22.30 uur: Fools-jamsessie. Fonteinzaal: 21.00 uur: Carlos Trafic en Katie Duck met „Love Story”. 23.00 uur: Franz Josef Bogner’s Clown Com pany. Cinema: 20.00 uur: „Let’s not talk ab out it” met de Bamsisters en Carlos Trafic. Twee korte films van Larry Velt- man: ,,Un petit drame bourgeois” en „1’Affaire Marie-Jeanne”. Twee Friends- Roadshowfilms: „The Garbage Film” en „Jango, or How you get to be a clown”. 22.00 uur: Loose Ends met „Chicken Fried Graffiti and The Redneck Connec tion”. 24.00 uur: Fools Festival Film première. Donderdag 15 juni Theaterzaal: 21.00 uur: Cunning Stunts. 22.30 uur: De Bamsisters. 23.00 uur: Loose Ends met „Chicken Fried .SH V’. It w If

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13