Dollar weer vensduur personenauto langer onder druk 0 zonder werk ’n Ei hoort erbij Geen tanks maar koeien laimemissie ationale ederlanden Konsumenten Kontakt tot regering: naar Amsterdam Weer meer vrouwen Deel van giro in Arnhem verhuist ’t Is een filter. 't Blijft een Camel hi p Akzo neemt deel CCI Corporation met Akzona over LJN Ss N" euvel an. ffi I K r RW a o £4^ Minder mannen werkloos Industriebond NVV spant geding aan tegen Hoechst Holland ■mwh ^♦3 jggO^V' 19 ECONOMIE 19 7 8 WOENSDAG J U N I 1 4 RIJSWIJK (ANP). Het aantal personenauto’s in Jaarkilometers Schades >teerd ■I O F® Gebruik'm goed. Dit zijn enkele resultaten van een onderzoek van e Nederlandse autobranche, dat op initiatief van de ARNHEM (ANP). Akzo NV, Akzona Ine. EN C.C.I Corporation hebben overeen stemming bereikt over de ver koop van het belang van 64 pet van C.C.I. Corporation in C.C.I. Life Systems Ine. aan Akzo en Akzona gezamenlijk Werkuren ^Arr- C.C.I. Life Systems is gevestigd in Oklahoma City en vervaardigt nierdialyse apparatuur. Als on derdeel van de overeenkomst zul len Akzo en Akzona een bod doen van 3,25 dollar op elk van de ongeveer een miljoen gewone aandelen die zich in handen van derden bevinden en op de incou rante markt worden verhandeld. 54,a [ederland zal groeien van 3,7 miljoen eind 1977 tot 94,00,7 miljoen in 1985. De gemiddelde levensduur in ie periode zal waarschijnlijk, mede als gevolg van “’•o® e invoering in het begin van de jaren tachtig van de 72:30 erplichte periodieke autokeuring, stijgen van 8,5 48^aar 10 jaar. De vervangingsvraag zal stijgen, doch e nieuwvraag (degenen, die voor het eerst een 4i.7o ieuwe auto kopen) zal zich stabiliseren rond 120.000 iSuto’s per jaar. De gemiddelde kilometrage blijft “'“labiel op circa 14.000 km per jaar. 82ooiOVAG is uitgevoerd. Het onderzoek, dat bijna vijf 193^0 liljoen gulden heeft gekost, werd in 1974 begonnen, santen begeleidingscommissie onder voorzitterschap ^’JJan de oud-staatssecretaris van Verkeer en Water- 28iso laat, M. J. Keyzer, heeft het onderzoek gesteund. De 174JJ linisteries van Economische Zaken, van Sociale K aken en van Verkeer en Waterstaat hebben hun 33,10 ledewerking gegeven. ,65o (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid blijft rond de 200.000 schommelen, zo blijkt uit de definitieve cijfers per eind mei. Met een stand van 202.300 steeg de werkloosheid in mei met 400 personen. Evenals in april werd de stijging veroorzaak door vrouwen (700) die hun baan kwijtraakten, terwijl het aantal werkloze mannen met 300 daalde. Met deze verschillen spreekt het ministerie van Sociale Zaken dan ook van een stabiliteit in werkloosheid. J (ADVERTENTIE) Bijna 5 miljoen auto’s in 1985 ptt post (ADVERTENTIE) he in de periodieke onderhoudsystemen zal hierdoor afnemen 27,’oo antal benodigde uren per beurt zal dalen van 3,5 tot 1,5-2,5. 1 (ADVERTENTIE) Deel aardgasopbrengst besteden aan isolatie t 510an 90 procent in 1975 naar 60-80 procent in 1985, waarbij het "’1,201 388.01 u >and. De zogenaamde kleine onderhoudsbeurt en vakantie- of winter- beurt zal over negen jaar vrijwel geheel zijn verdwenen. Een kleine groep automobilisten zal slechts op grond van grotere zekerheid een dergelijke beurt nog laten uitvoeren (circa 10 procent). Het olie-verversen zal af nemen tot 1,5 maal per jaar, waarbij ongeveer de helft van die verversingen samen zal vallen met een onderhoudsbeurt. Het totale af te leggen aantal jaarkilometers zal in 1985 stijgen tot 65 miljard (thans 50 miljard), waarbij het woon-werkverkeer met 35 procent zal toenemen tot 14 miljard. Het recreatieverkeer is in dat jaar toegenomen tot 7 miljard kilometer. In de toekomst krijgt de componentenwisseling steeds meer de voorkeur boven reparatie. De personenauto’s zullen, aldus de uitkomsten van het onderzoek, van steeds betere kwaliteit zijn, met als gevolg minder onderhoud en reparatie. Het toenemend gebruik van kunststofcarrosserie-onderdelen zal de gestegen le vensduur verhogen. Invoering van alternatieve brandstoffen wordt in de periode tot 1985 niet verwacht. Het toenemend aantal doe-het-zelvers en beunhazen betekent, dat de benodigde werkuren in de garagebedrijven ondanks de groei van het autopark stabiel zullen blijven op rond 42 miljoen uur in 1985. Binnen die uren zullen echter belangrijke verschui vingen optreden: de onderhoudsuren dalen van 42 naar 25 pro cent, de schadereparatie-uren stijgen van 32 naar 47 procent en de gewone reparatie-uren nemen toe van 25 naar 29 procent. De werkgelegenheid in de branche zal zich rond 61.000 mensen hadhaven, ondanks het feit dat in 1985 meer dan 60 procent van de totale benzine-omzet via self-service zal geschieden (thans 30 procent). In de samenstelling van het totale personeelsbestand in de autobranche worden in de komende jaren verschuivingen verwacht. Het aantal pompbedienden zal dalen van 8500 naar 8000, het aantal personeelsleden in de administratie en leiding neemt af van 19.000 tot 17.600 en de werkplaatsbezetting stijgt van 28.000 naar 31.000. Het aantal autoverkopers zal dalen van 5700 naar 4400. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De regering moet een deel van de aardgasopbrengsten gebrui ken om de bekostiging van een natio naal warmte-isolatieplan voor te schie ten. Dit zegt het Konsumenten Kontakt in een gisteren verschenen brochure over energiepolitiek. LONDEN (Reuter, DPA). De koers van de Amerikaanse dollar is maandag en gisteren voor het eerst sinds enige weken weer onder flinke druk komen te staan. Maandag werd in Londen de laagste notering van de dollar ten opzichte van de yen sinds de Tweede Wereldoorlog be reikt. Gisteren gaf Tokio hetzelfde beeld te zien met een notering van slechts 216,20 yen per dollar. Op de Japanse valutamarkt verwacht men dat de dollarkoers spoedig onder het peil van 216 yen zal zakken. Gisteren ook, werd in Tokio gesloten op 217,35 yen. De stijging van de yen in Tokio bepaalde voor .een deel de valutahandel in West-Europa. Ten opzichte van de Japanse yen werden naoorlogse dieptepunten bereikt. Valuta handelaren verwachten dat binnen enige tijd duidelijk zal worden dat het overschot op de Ja’panse handelsbalans de officiële voorspellingen ruimschoots zal overtref fen. het brochure zegt het Konsumenten Kontakt dat een landelijk isolatieplan een voorwaarde is om de consument zui niger te laten worden met energie. Bijna 70 procent van de energie die in het huishouden gebruikt wordt gaat op aan verwarming. De consumentenorganisa tie zegt niet te begrijpen waarom de regering de nationale huizenisolatie niet voortvarender aanpakt. Tot nu toe heeft de overheid in het kader van de energiebesparing slechts de aardgasprijs sterk verhoogd. De over heid volgde de redenering dat de consu ment zuiniger met energie zou worden als de aardgasprijs zou stijgen. Volgens Konsumenten Kontakt is het zeer on waarschijnlijk, dat mensen kou gaan lij den omdat het aardgas zo duur wordt. Daarnaast treft een aardgasprijsverho ging de laagste inkomensgroepen one venredig hard, aldus het Konsumenten Kontakt. In haar brochure spreekt de consu mentenorganisatie zich fel uit tegen rege- ringsplannen om de prijs van het aard gas in de komende jaren nog verder te verhogen om energiebesparing te be werkstelligen. KK vindt het onredelijk dat de consument moet opdraaien voor omstandigheden die hij niet in de hand heeft. Het aardgasverbruik is de laatste jaren sterk gestegen omdat steeds meer huizen zijn overgegaan op centrale ver warming, aldus KK. Verder blijkt dat ongeveer een kwart van alle energie door huishoudens wordt gebruikt. Drie kwart wordt gebruikt door het bedrijfsleven. Juist het bedrijfsleven moet daarom zui niger met energie worden. Om energie besparing af te dwingen moet de rege ring regels en wettelijke bepalingen op stellen. Ook moeten er volgens de consu mentenorganisatie bindende regels ko men voor het vermogen en rendement van stookinstallaties zoals cv-ketels. Het Konsumenten Kontakt vindt ver der dat ondernemingen die energiebes parende projecten aanpakken steun van de overheid verdienen. Zulke maatrege len geven meer waarborgen voor werke lijke energiebesparing dan dure adver tentiecampagnes en aardgasprijsverho gingen. J jestaat straat kt. oer P- he. geldt CO vj" x DEN HAAG (ANP). 400.000 giroreke ningen zullen vanaf 1980 gaan verhuizen van Arnhem naar Amsterdam. Het kan toor van de giro in Arnhem zal tegen die tijd tekort aan ruimte hebben. Staatsse cretaris Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat heeft dat gisteren meegedeeld op vragen van de Kamerleden Albers, Van Thijn, Kombrink en Hartmeijer van de PvdA. De Kamerleden wilden weten hoe het is gesteld met de integratie van de gelddien- sten van de Rijkspostspaarbank, de post cheque- en girodienst en de gemeentegiro van Amsterdam. De vorming van de centrale staf voor het hoofdkantoor is vrijwel klaar, de huisves ting in het hoofdkantoor in Amsterdam is in voorbereiding, schrijft de staatssecreta ris. Het kantoor wordt gevestigd in het gebouw van de RPS aan de Haarlemmer weg in de hoofdstad. De fusie tussen de girodienst en de gemeentegiro van Am sterdam is in het stadium van gedetailleer de contractonderhandelingen. Het plan van aanpak is gereed voor het onderbren gen en integreren van de aktiviteiten van RPS en GGA. Volgens de consumentenorganisatie moet de regering zelf met een landelijk warmte-isolatieplan komen, dat zowel huurhuizen als eigen woningen omvat. De kosten van de isolatie kunnen dan uiteindelijk door de bewoners gedragen worden, omdat hun gasrekening stukken lager wordt. Volgens KK kan de overheid de bekos tiging van zo’n plan voorschieten door een groter deel van de aardgasopbreng sten in de schatkist te laten vloeien. Nu komt nog zo’n 19 procent van de baten aan de oliemaatschappijen ten goede. Daarnaast kan de overheid de winsten van de energiebedrijven voor de voor financiering van het plan gebruiken. In o 445,oq iche .Tien bestaande aandelen zullen recht even op een nieuw aandeel tegen een ader vast te stellen emissiekoers. Aan de larrants, die nu elk recht geven op 11.009 Ertificaten, zal het claimrecht op tien cer- Ificaten worden toegepast, terwijl voor let restant de optie-uitoefeningsprijs zal lorden aangepast, aldus het verzekerings- loncern. I De nieuwe aandelen zullen geheel delen p de resultaten over 1978. Hoewel de Bgen vermogenspositie solide is en in rela- e tot de omvang van zaken een marge lat boven het bedrag dat naar de gebrui elijke maatstaven als nodig wordt be- chouwd, meent Nationale Nederlanden at een versterking van het eigen verme en toch gewenst is, om bij een mogelijke itbreiding van haar belangen over de odige flexibiliteit te beschikken. Feitelijk werkloos (ingeschreven als zo danig bij arbeidsbureaus) waren er eind mei 179.950, dat is 10.290 minder dan eind april. De dalingen zagen er zo uit: 9140 mannen en 1150 vrouwen. De geregistreer de vraag naar personeel steeg in mei met 7570 tot 74.450. Voor seizoen gecorrigeerd is van een daling sprake, met 5200 tot 65.400, dat is 1,5 procent van de afhankelij ke beroepsbevolking. De vraag naar metaalbewerkers werd in mei bijna even groot als het aantal werklo zen in deze sector (ongeveer 15.000). Met name de drie westelijke provincies dragen tot deze ontwikkeling bij. Ook is gebleken dat in mei de vraag naar bouwvakkers voor burgerlijke en utiliteitswerken in bij na elke provincie op hoger peil ligt dan de werkloosheid in die groep (ongeveer 8000. Groningen, Noord-Brabant en Limburg vormen hier een uitzondering. De jeugdwerkloosheid is 30 procent van de totale werkloosheid. Weliswaar daalde in mei het aantal ingeschreven jongens en meisjes onder de 23 jaar, maar het aantal werkloze schoolverlaters onder de 23 jaar nam toe met ongeveer 700 en bedraagt nu totaal bijna 15.500. Deze ontwikkeling is, elk jaar in mei te constateren, nadat eerst een periode van daling is voorgekomen. De totale werkloosheid onder jeugdigen ligt nu 5 procent hoger dan in mei 1977. UTRECHT (ANP). De Industriebond NVV gaat een kort geding aanspannen tegen het chemieconcern Hoechst. Hoechst Holland wil de produktie van polycondensaat (grondstof voor polyester kunstvezels) dit jaar in V lissingen stop pen en de Industriebond hoopt dat de rechter zeker voorlopig daar een stokje voor steekt, zo blijkt uit „WIK”, het blad van de Industriebond NVV. De directie wil de fabriek sluiten, tegen het advies van de ondernemingsraad van het Vlissingse bedrijf in. Het stilleggen van de produktie van polycondensaat zal onge veer 100 man overbodig maken. De raad van bestuur van Hoechst Holland heeft toegezegd dat er voor 1 mei 1979 ten gevol ge van het stoppen van de produktie geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Volgens WIK komt de directie afspraken met de bonden echter niet na. In een overeenkomst met de bonden had de Hoechst-directie toegezegd dat overplaat sing van de polycondensaatproduktie van Vlissingen naar Duitsland alleen door zou gaan als Hoechst kan aantonen dat pro duktie in Duitsland goedkoper zou zijn dan in ons land. In strijd met die afspraak zou Hoechst echter de benodigde informa tie niet willen geven om tot zo’n kostenver- gelijking te komen. Vandaar dat de bond nu naar de rechter stapt om de benodigde informatie alsnog boven tafel te krijgen. De directie van Hoechst Holland NV, ir. H. P. van Heel, zegt in een commentaar dit zeer ongebruikelijk te vinden. „Wij weten namelijk officieel van niets”, aldus de heer Van Heel. „Wij hebben het voornemen van de bonden uit de kranten moeten verne men. Het is ook een onbegrijpelijke actie. Uit allerlei cijfermateriaal is gebleken, dat sluiting van de polycondensaatfabriek in Vlissingen een onvermijdelijke zaak is. Wij hebben de ondernemingsraad om advies gevraagd. Op vrijdag 2 juni jl. hebben we de ondernemingsraad nog eens uitvoerig uiteengezet dat er gewoon geen andere mogelijkheid is dan sluiten”. 114, 3 115,3 li 174,3 36,81 7,11 94,3 28,11 I 57,3 116,3 52,3 60,3 51,3 71,3 40,3 60,3 134,3 107,0 105,31 38,8 123,0 71,0 139,51 63,11 49,51 3,20 69,00 158,5) 92 05 113^30 Als bepalend voor de toekomstige structuur van de autobran- 59,ie worden de volgende factoren genoemd: de technologische 38^50 ntwikkelingen van de auto, de invloed van de overheid, het bezit 95,4) i het gebruik van de auto en de omvang van de vraag en de 1“'g} erkgelegenheid. 67*5) 52,70 45,6) 260,0) Er worden in de naaste toekomst meer autoschades verwacht, I2o’o) oder meer als gevolg van de toenemende filevorming op de 352,0) ederlandse wegen. Aan emissie, geluid en veiligheid zullen naar et oordeel van de onderzoekers hogere eisen worden gesteld, lok de „doe-het-zelf” werkzaamheden en de activiteiten van ondsei eunhazen zullen stijgen en het marktaandeel van de autobran- ü- Rustig grazende koeien tussen de tanden van de Westwal, een 630 kilometer lange verdedigingslinie tegen geallieerde tanks, die de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog lieten aanleggen. De wal loopt van Aix-la-Chapelle, waar deze foto werd gemaakt, tot Bazel DEN HAAG-ROTTERDAM (ANP). Nationale Nederlanden is van plan bin nenkort over te gaan tot de uitgifte van daim, >.301,770 gewone aandelen op naam resp. »n. ertificaten van aandelen aan toonder fan 10 nominaal, zowel voor de houders |MM|Bn uitstaande aandelen ais van war- Itnts.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19