Pan Am: voor 172,50 naar Boston VVD-fractie verdeeld over Nederland met kinderaftrek het weer Schindeler Zuiveringsactie in West-Irian Umuider Courant Idtershnp spaarne 34-hoek damstraat tel32OO77 letters tekstborden perspex signs vinyl IJivanURK 1 Minder ontslagen bij Conrad-Stork vandaag: gastenhoek uit Scarborough Haverkort het woord is aan... Verloren contact gewijzigd team agenda pagina Hoogovens Sleepboot Collegevorming En verder: Strandverwachting WERELDKAMPIOEN Iets hogere temperaturen Dr. Van Mansvelt wordt voorzitter van College Ziekenhuis voorzieningen I L- piano’s Vleugels ter waarde van voor MieU*mmodetten X T F a w WOENSDAG 14 JUNI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 188 pagina's 2 door Udo J. Buys E k. N HEULE MAKELAARDIJ Als het echt 'n mooie diamanten ring moet zijn good in onroomnti gonti. Weerrapporten Binnen- en buitenland2-3-4 Plaatselijk nieuws..5-6-7-9-11 Kunst13 Radio- en televisie/Strlps. Economie Beurs Sport Gastenhoek 17 19 18 21-23 11 op het gebied van vaderdagkado’s Gen. Cronjéstraat 1A-1B Horatius: .■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BK Pleyel 20.900-14.700.- i IS H IJmuider Courant voor aanschaf van de Atlantic (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiii Zie plaatselijke pagina's. (Zie verder onze pagi na’s) (ADVERTENTIES) ■W (Zie pagina 2) (Van onze stadsredactie) llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Op grond van de economische voordelen staat het voor de Adviesraad voor Militaire Produktie als een paal boven water dat de Atlantic voorrang moet hebben. Technisch- operationeel voldoet het Franse toestel, net als zijn Amerikaanse en Britse concurrent (Nimrod) aan de gestelde voorwaarden. Het werd tijd dat de burgemeesters, die in de gemeenten met een eigen politie korps hoofd van de politie zijn, zich eens met dit onderwerp gingen bezighouden. Het is namelijk in het verleden hun groot ste zorg geweest dat de verhouding tussen politie en burgerij zo goed mogelijk werd bevorderd en dat er niet een situatie ont stond waarin de burgerij de politie als een tegenover haar staande machtsformat’e ging beschouwen, in plaats van een veilig- heidscordon om haar heen. Juwellershuls Na die datum wordt het tarief opgetrok ken tot 285,- enkele reis en 642,- voor een retourtje. De eerste Boeing 707 ver trekt morgenmiddag om 14.00 uur naar Boston. Het goedkope stunttarief betekent wel dat de passagiers moeten afzien van com fort. Er kan niet voor deze vluchten wor den gereserveerd en de maaltijden moeten voor de vlucht op de luchthaven worden gekocht. Freddie Laker, de man die de prijzenoorlog op het transatlantische tra ject heeft ontketend met zijn „Skytrain” tussen Londen en New York, heeft giste ren aangekondigd vanaf eind september een dienst te willen onderhouden tussen Los Angeles en Londen voor minder dan de helft van de prijs die de andere maat schappijen rekenen. Hij gaat buiten de dure maanden juli, augustus en september 361 gulden rekenen voor een enkele reis en in het hoogseizoen 412 gulden. (Van onze sportredactie) CORDOBA. Het Nederlands elftal dat vanavond tijdens het wereldkampi oenschap voetbal in de tweede ronde uit komt tegen Oostenrijk zal op zeker drie plaatsen afwijken van het team, dat afge lopen zondag van Schotland verloor. Jo han Neeskens, Wim Rijsbergen en Wim Suurbier zijn door ernstige blessures niet beschikbaar en bovendien is de kans niet uitgesloten dat in het doel Jan Jongbloed zal worden vervangen door Piet Schrij vers, omdat trainer Ernst Happel wat meer fysieke kracht in de achterste linie wil hebben. De Oostenrijker zal overigens pas vlak voor de wedstrijd de definitieve opstelling bekend maken. Aangenomen mag worden dat hij zal kiezen voor een achterhoede met Wildschut, Krol, Brandts en Poort vliet, een middenlinie met Haan, Willy van de Kerkhof en Rensenbrink. De wedstrijd zal vanavond vanaf 18.37 uur door de televisie (Nederland I) worden uitgezon den. Later op de avond kunnen op dit net de wedstrijden West Duitsland-Italië (van af 21.37 uur) en Argentinië-Polen (vanaf 00.10 uur) worden gevolgd. Van het duel Brazilië-Peru wordt van 23.45-24.00 uur een samenvatting gegeven. Tel. 023-323224, lid MVA Rustenburgeriaan 4 Heerieui Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano’s. Gratis thuisbezorging. 5 raar garantie. Stemmen/onderhoud door geheel Nederland Rechtstreeks van importeur: Estonia, Alexander Irmbach, Tchaika, Bechner, Cherny, Rich. Weber. Vert, van o.a.: Steinway, Pfeiffer, Broadwood, Ed. Seiler. Ze zien meer mogelijkhe den voor het bedrijf. Het ziet er naar uit dat de rege ring uiteindelijk de knoop door zal moeten hakken. DJAKARTA (Reuter). Indonesische troepen hebben in het grensgebied van West-Irian met Papua Nieuw Guinea een vooralsnog onbekend aantal mensen gear resteerd. Zij worden ervan beschuldigd rebellen over de grens te helpen vluchten, waarschijnlijk onder meevoering van vijf Indonesische gijzelaars. De rebellen, die vechten voor de stich ting van een onafhankelijke Papua-staat, zouden twee van de zeven Indonesiërs hebben gedood die zij op 16 mei in West- Irian ontvoerden. In Djakarta werd gisteren de doodstraf geëist tegen een officier, die terecht staat op de beschuldiging ten tijde van de mis lukte communistische staatsgreep in sep tember 1965 opdracht te hebben gegeven tot het doden van zes generaals. Het gaat om ex-kolonel Abdul Latief, die het bevel voerde over een regiment dat de commu nisten hielp. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Er zijn gisteren vier nieu we vermoedelijke gevallen van polio ge constateerd. Dit meldt het ministerie van Volksgezondheid. Een jongen van zes jaar uit Gouda ligt met lichte verlammings verschijnselen thuis. Een meisje van ze ven jaar uit Terneuzen, een jongen van veertien jaar uit Valkenisse en een meisje van drie jaar uit Alblasserdam zijn met lichte verlammingsverschijnselen in zie kenhuizen opgenomen. Geen van de kin deren was ingeënt. A Een meisje komt een prik tegen po lio halen bij de GG en GD in Amster dam. Veel mensen laten zich in het land vrijwillig inenten tegen deze ziek te, nu steeds meer gevallen worden Wie zuinig is terwille van zijn erfgenamen is dicht bij het gek kenhuis. De loodsen in IJmuiden zijn ontstemd over de sleepbootregeling voor de Noordersluis. Volgens deze regeling zijn zij verplicht een of meer sleepboten te gebruiken bij de manoeuvres in de sluis, terwijl dat naar hun idee vaak overbodig is. De loodsen menen zelfs dat de kans op schade wordt vergroot. Vanmiddag en vanavond beginnen in Beverwijk en Heemskerk de gesprekken over de samenstelling van de stadsbes turen. CDA, PvdA, PPR, D’tt, WD en CPN willen nog voor de vakantieperiode in juli de zaak achter de rug hebben. De BOVAG heeft een onderzoek la ten instellen naar de Nederlandse auto branche. Hieruit blijkt onder meer dat er in ons land in 1985 4,7 miljoen auto's zullen rijden. Hardnekkige wolkenvelden van de Noordzee gaan langzaam oplossen. Morgen meer zon, zwakkere noordelijke wind. In de middag 16 tot 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: ge leidelijk wat beter zomerweer. In Libanon zijn gisteren gevechten uitgebroken tussen rivaliserende chris- ten-rechtse groepen. Meer hierover op de buitenlandpagina. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: Vandaag in de Gastenhoek de orgel- verzamelwoede van Arthur Turner. Het parlement heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de levering van acht marine-fregatten door Neder land aan Iran. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur. zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023-31 9053 Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Maximumtemperaturen circa 18 graden Tilbury] Winkelcentrum Schalkwijk Tijdens een congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is eindelijk het hoge woord eruit gekomen: het contact tussen politie en burgerij is in snel tempo verslechterd en er is een onbehaaglijk ge voel van onveiligheid groeiende, omdat men zich niet meer zichtbaar beschermd weet. In diverse gemeenten hebben gemengde commissies zich jarenlang met dit pro bleem beziggehouden, vooral naar aanlei ding van de straattroebelen uit de zestiger jaren, maar ondanks de goede wil aan beide zijden werden burgerij en politie steeds meer van elkander weg gedreven. Dat was voornamelijk het gevolg van steeds nijpender personeelsproblemen bij de politie, die de uitvoering van traditione le surveillancetaken verhinderden en het gehele patroon van politiediensten wijzig den. Daarbij kwamen de noodzakelijke motorisering, het massale optreden bij on lusten, nieuwe vormen van criminaliteit als kapingen en gijzelingen, enorme toene ming van het verkeer, alcoholcontroles, snelheidsovertredingen in één woord, de vreedzame, rustige levende en wonende burgerij leek geen aanspraak meer te kun nen maken op de normale politiebescher ming en miste in het stadsbeeld steeds meer de voor orde en veiligheid zorgende agent, die te hulp kon worden geroepen in weliswaar minder belangrijke zaken dan kapingen of overvallen, maar ook in die secundaire noodgevallen toch onontbeer lijk was om veiligheid te garanderen. De politie schiet heden ten dage de bur gerij voorbij in auto’s of op motoren, treedt geharnast en met stokken en schil den gewapend voor het voetlicht om stra ten schoon te ranselen, waarbij ook de onschuldige vaak klappen krijgt, manifes teert haar aanwezigheid door bekeurings- bonnen onder de ruitewisser als men zijn auto met twee wielen op het stoeprandje zet, maar is nergens te bespeuren als de bondgenoot in het dagelijkse leven tegen alle grote en kleine agressiviteiten waar aan de burgerij is komen bloot te staan. Personeelsgebrek? Soms krijgt men de indruk dat deze verandering in het politië le dienstbetoon ook bij een overvloed van personeel niet meer is terug te draaien zonder een mentaliteitsverandering bij op leiding en uitoefening van het vak. Het lijkt echter moeilijk, de politieman weer te leren fietsen en lopen, veel moeilijker dan een vrouwelijke agent tot sexe-loze motor- duivel te transformeren. Miljoenen andere Nederlanders kunnen ook niet meer fiet sen of lopen. Toch nemen de „voetgangers- domeinen” in de steden toe. Politie en burgerij zouden elkaar misschien daar wat meer kunnen ontmoeten. M I II’ 1| ’4 AMSTERDAM. PanAm heeft een nieuwe, uiterst lage stuntprijs aangekon digd voor de transatlantische vliegroute. Morgen opent de Amerikaanse maat schappij een nieuwe directe lijn Amster dam-Boston voor de prijs van 172,50 enkele reis en 345,- retour. Dit tarief geldt tot 14 juli. HAARLEM. Dr. J. van Mansvelt, neu roloog en sinds 1970 medisch directeur van het Haarlemse Elisabeth Gasthuis, is per 1 juli benoemd tot voorzitter van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (CVZ) in Utrecht. Het CVZ is een orgaan, dat de staatssecretaris van Volksgezond heid adviezen verstrekt. Dr. Van Mans velt, die op 1 september zijn functie bij het EG neerlegt, volgt dr. ir. J. H. E. Hessels op. De installatie van Van Mans velt zal op 19 juni geschieden door staats secretaris mevrouw Veder-Smit van Volksgezondheid. Binnen de gereformeerde gemeenten in ons land is opnieuw discussie losgebroken over de toelaatbaarheid van de polioprik. Dit naar aanleiding van een ingezonden brief van de Gorinchemse arts en kerklid de heer P. A. Dieleman, die zich in het kerkelijkblad „De Saambinder” uit spreekt voor vaccinatie. Het totale aantal (zekere en vermoedelij ke) gevallen van polio bedraagt thans 33. Haarlem niet met 200, maar met 90 arbeidsplaat sen ingekrompen hoeft te worden. Door binnengeko men orders en het vertrek van twintig man is er vol gens de Raad van Bestuur een gunstiger situatie ont staan. De vakbonden hou den het VMF-voorstel voorlopig in beraad, De Raad van Bestuur wil verder op geen enkel ander onderdeel van haar vorige maand ingediende plan Van der Klaauw en Van Aardenne (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De kinderaftrekplan- nen van het kabinet-Van Agt hebben bin nen de Tweede-Kamerf ractie van de VVD tot een fors meningsverschil geleid. De liberalen wijzen unaniem de bestaan de voorstellen af maar zijn het oneens over de wijze waarop de tegenstand tot uitdruk king moet worden gebracht. CDA-fractievoorzitter Aantjes heeft gis teravond in het televisieprogramma Den Haag Vandaag laten doorschemeren een afwijzend standpunt van de (regeringspar tij) VVD niet te zullen accepteren. Hij wees hierbij op het regeerakkoord, waarin afspraken zijn gemaakt over de kinderaftrekplannen. De voorzit. ter van de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR), F. A. Vissers vindt dat de bezuini gingsplannen van de regering de gezond heidszorg dienen te ontzien. Tijdens de algemene ledenvergadering van de NZR stelde Vissers dat een verdere ombuiging toch geheel verkeerd werkt omdat daar mee de werkloosheid niet wordt terugge drongen. (zje ver(jer pagina 2) Het aantal personeelsleden van Hoogovens dat betrokken is bij de reor ganisatie, loopt drastisch terug. Dit komt vooral door het grote personeels verloop van de afgelopen maanden. Uit een vertrouwelijke notitie van de directie blijkt dat er nog voor zo’n 540 medewer kers een andere functie moet worden gezocht. Tot voor kort ging het om 770 werknemers waarvoor „nog geen op lossing was gevonden Rotterdam sinds ws Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. DEN HAAG. De ministers Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en Van Aardenne van Economische Zaken zijn voor de aanschaf van 13 Franse Atlantics ter vervanging van de verouderde Neptune-verkenningsvliegtuigen. Ze zijn van mening dat het prijsvoordeel van de Amerikaanse kandidaat Orion (ongeveer 240 miljoen gulden goedkoper) niet opweegt tegen de directe en indirecte compensatie-orders, die de Nederlandse industrie en met name Fokker bij de aankoop van Atlantics kan verwachten. Bovendien vinden beide ministers het van groot belang dat de Nedérland- se vliegtuigindustrie strakker gekoppeld wordt aan de Franse. Dit zal volgens de bewindslieden samenwerking met de Fransen aan projecten als de F-28 Super en de Airbus B-10 ten goede komen. Tenslotte verwachten Van der Klaauw en Van Aardenne dat de aankoop van de Franse vliegtuigen een positieve invloed zal hebben op de Europese samenwerking op het gebied van defensiemateriaal, zoals die wordt nagestreefd in het kader van de Europese Programma Groep. Dat valt af te leiden uit een vertrouwelijk advies van de Adviesraad voor Militaire Produktie over de vervanging van de Neptune. Vertegenwoor digers van Van der Klaauw en Van Aardenne in die raad hebben zich namens hun ministers nadrukkelijk voor de Atlantic uitgesproken. De afgevaardigden van minister Scholten van Defensie hebben zich als enigen onthouden van stemming. (dat in totaal verlies van 1700 arbeidsplaatsen tot gevolg zal hebben) terugko men. Voor Stork-Velsen betekent dat inkrimpen met 150 man. De bonden zijn het daar niet mee eens. Cherny (nieuw) CHER NY(nw) t w.v Lindbergh* Schimmel* Pleyel* Zimmermann* Feurich* DEN HAAG. De Raad van Bestuur van VMF- Stork heeft geen behoefte meer aan overleg met de vakbonden over de reorga nisatie van het concern. Alleen over de situatie bij het Haarlemse bedrijf Conrad-Stork wil de direc tie nog praten. Gisteren deelde VMF tijdens een bijeenkomst met de minis ter van Economische Za ken en de vakbonden mee, dat er bij nader inzien in voor UK.. 2.495.. 1.425. 2.795.- LS4S.- 2.695.. 4.550.- 5.700.- IMt. 6.350.- 4-145. 2.845.- XS95r- 5.450.- Rich. WEBER(nw) 5.150.- 4.095.- Petrof* 4.705- 3.295.- BECHNER(^feuw)14.50O;-10.900.- I Yamaha (nieuw) 4^95;- 3.495.- I Aug. Förster* 4400- 3.445.- AlexanderIrmbach^. 4.630.- I Steinway Sons* 14475.-12.900.- TCHAIKA(nw) t W.V 24957- 5.650.- Heagele* S400.- 5.545.- Keus uit meer dan 500 piano's. Occasion piano's vanaf 1000 gld. Bösendorfer* mooi 9.400.- I BECHNERHW8(nw)34J00i24.940.- Yamaha* 11.120.- 9.495.- Steinway&Sons* 40125-22.900.- ESTONIA (nieuw)3l.SOO-21.990.. Blüthner* 29.400. 17.900.- GrotrianSteinweg2L900;-15.100.- BECHNER(nw) 12.990.11.400.- Bechstein* 25.400.- 16.700.- Ibach 20.325.-15.900.- Keus uit meer dan 100 vleugels. Occasion vleugels vanaf 4500 gld. in staat van nieuw 4 iÊ -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1