Journalist in onferentie in Brussel begonnen Argentinië verdwenen ochter commissaris eidde politiebende Israeli’s verlaten Zuid-Libanon Krant: Oegandese ambassadeur massa-moordenaar Zeven doden na rebellen-actie op Filippijnen Gewelddadige verkiezingen in Bihar 1 fill! tT - CLINGE DOORENBOS Bomaanslag in Buenos Aires m fan inbraak verdacht MORALISME NACHTEGAAL UITSTERVEND GENRE Aanslag op busstation West na aanhouding Amerikaan in Moskou a 3 b BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 14 JUNI O E N S D A G JL door Nico Scheepmaker it ie in ‘St »rt er tal nd (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Vanaf augustus zal de natio- ale bank van Zaïre onder controle komen an een deskundige van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Deze expert wordt oor een jaar benoemd. Daarna zal worden ekeken of zijn opdracht moet worden ver- aigd. Op het Zaïrese ministerie van Finan- iën zal een IMF-deskundige worden geplaatst ie eveneens over vergaande volmachten zal eschikken. Over deze twee voorstellen is gis- eren in de Belgische hoofdstad Brussel een kkoord bereikt op de internationale Zaïre- onferentie. De conferentie is bedoeld om de igestorte economie van deze Afrikaanse taat, uit het moeras te halen. lg et ig et id (Van onze redacteur in Libanon Rienko Wilton) BEIROET. In Libanon hebben gisteren twee belangrijke gebeurtenissen plaatsgevonden: de Is raëlische troepen trokken zich definitief terug uit het zuiden, terwijl in het noorden hevige gevechten uitbraken tussen rivaliserende christen-rechtse groepen. De Israëlische bezettingstroepen laten een zeer onzekere situatie achter in Zuid-Libanon, waar de Israeli’s bijna al hun posities overdroegen aan hun lokale beschermelingen: de christen-rechtse militia van Said Haddad. Bij de machtsoverdracht met toespraken en vlaggen was geen enkele soldaat van de VN-troepenmacht te zien; de mensen aan wie de wereldgemeenschap het toezicht in Zuid-Libanon toch opgedragen had. Slechts bij één post droegen de Israeli’s hun posities over aan Franse VN- soldaten. r p trijfël Economie van Zaïre komt onder controle van IMF '■v*/ Zuidlibanese kinderen wuiven naar de wegtrekkende Israëlische troepen. Hevige gevechten tussen Francis Jay Crawford Libanese christenen f '3^ o uit ba- ge- MANILLA (UPI). Bij een actie van rebellen van het Filippijnse MORO Mos lem Bevrijdingsfront in de stad Davao, ongeveer 700 kilometer ten zuiden van de Filippijnse hoofdstad Manilla, zijn zeker zeven mensen gedood en ruim honderd gewond. Op de markt van de stad staken de rebellen een paar gebouwen in brand en wierpen daarna handgranaten in de me nigte die naar het vuur kwam kijken. Een handgranaat ontplofte en doodde twee mensen onmiddellijk. Vijf gewonden over leden later in een ziekenhuis. aak lui- De MOSKOU (AP/Reuter). De Ameri kaanse ambassade in de Russische hoofd stad Moskou heeft schriftelijk geprotes teerd bij de Russische autoriteiten tegen ie arrestatie van de Amerikaanse zaken- nan F. Crawford, maandag in Moskou. Hij wordt verdacht van valutasmokkel. De achtendertigjarige Crawford treedt in ie Russische hoofdstad op als vertegen woordiger van de Amerikaanse maat schappij International Harvester Compa ny, fabrikant van landbouwmachines. (Van onze redacteur in Zweden Henk Ruyssenaars) KOPENHAGEN. Is Idi Amins in Scandinavië geaccrediteerde ambassa deur een massamoordenaar? Daar zal een rechtbank in Kopenhagen ant woord op moeten geven in een unieke rechtszaak, die gistermiddag is begon nen. De achtergrond is als volgt: vorig jaar november verscheen een groot verhaal in het Deense blad „Ekstrabla- det”, waarin men de Oegandese ambas sadeur James Baba ervan beschuldig de een massamoordenaar te zijn. Het artikel was gebaseerd op informatie die de krant had gekregen uit Oegandese bronnen die men als betrouwbaar om schreef. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. De dochter van een poli tiecommissaris was de leidster van een bende van zeven politiemannen, die vori ge week in de Brusselse deelgemeente Elsene werd opgerold. Dit is gebleken uit het onderzoek naar stelende Belgische politiemannen, die ten minste één kraak bij een juwelier op hun geweten hebben. Hun voorarrest is giste ren met een maand verlengd. De acht agenten precies twee pa trouilles kregen op hun rooftocht naar de juwelier waar zij hun vooralsnog enige grote kraak plaatsten, versterking van Sil ly’s broer Paul (28), een automonteur. Deze gooide een baksteen door de etalage ruit. Terwijl één patrouille de straten in de omgeving in het oog hield om pottekijkers te weren, laadde patrouille twee de buit in. Waarde: een dikke twee ton. beschouwd, maar werd na de nodige protesten van het overige corps diplo matique toch geaccrediteerd. Nu is men erin geslaagd een Deense rechtbank zover te krijgen dat ze gaat bekijken of Baba inderdaad een moor denaar is. Omdat Ekstrabladet hem van massamoord heeft beschuldigd, staat de bewijsvoering voor rekening van het blad. Daar verklaarde men dat een van de bronnen onder meer de vroegere Oegandese m; nister van Ge zondheidszorg, Henri Kyemba, is, die vorig jaar op dramatische wijze uit Oeganda wist te ontsnappen. Hij is ook de schrijver van een boek over Idi Amin, „de Hitler van Afrika”. In eerste instantie had de VN grote bezwaren geopperd tegen de Israëlische machtsoverdracht aan Said Haddad, een lokale krijgsheer, die al jaren lang door Israel met wapens wordt gesteund. Maar de Libanese regering onder druk van de machtige christen-rechtse alliantie in het land (die elkaar op dit moment in Noord-Libanon uitmoorden) besloot gisteren de militia van Haddad te promoveren tot „de facto officiële Libanese strijdkrachten”, zodat de VN gedwongen werd met Haddad De vertegenwoordiger van het monetaire fonds zei gisteren in Brussel, dat aan Zaïre alleen nog maar kredie ten zullen worden verleend die gebonden zijn aan „strikt na te leven technische maatregelen”. Ondanks de aanwezigheid van zeer rijke bodemschat ten, vooral in de door rebellen belaagde provincie Sjaba, behoort de bevolking van Zaïre tot de armste ter wereld. De schuld per hoofd van de bevolking is nergens ter wereld zo groot. Voedselhulp komt vaak niet op de plaat sen waar die behoort te komen maar wordt op zwarte markten verhandeld. Corruptie is een alledaags ver schijnsel. Pas vorig jaar heeft de Zaïrese president Moboetoe de grenzen weer open gegooid voor buitenlandse investeer ders. Tot dat moment voerde hij een beleid dat moest leiden tot een volledige zaïresering van het land. Dit beleid leidde tot een ongekende economische catastrofe. BELFAST (UPI). Bij een bomaanslag gisternacht in het Noordierse Belfast, is een autobusstation met 20 bussen in vlam- samen te werken. Het geheel lijkt nu op een compromis te zijn uitgelopen: de VN erkent, zij het met tegenzin, Haddad als „voorlopige vertegenwoordiger van het wettige gezag in het zuiden”, in ruil voor het recht voor de VN om in de door Haddads militia’s gecontroleerde grensstrook te mogen patrouilleren. Op een persconferentie te velde verklaarde generaal Erskine, commandant van de VN in Libanon, dat het nog geruime tijd kan duren voordat de VN in alle hoeken en gaten van Zuid-Libanon is doorgedrongen, met name in het gebied dat Israel gisteren ontruimde en overdroeg aan de christen-strijdgroepen. Erskine benadrukte in dit verband, dat de VN dan alleen haar taak naar behoren kan uitoefenen indien zij in alle gebieden van de christe nen mag doordringen. De grens tussen Israel en de christen- rechtse enclaves in het zuiden blijft open, „maar we zullen als VN Israëlische wapenleveranties aan de christenen in Libanon tegen houden,” aldus Erskine. Maar in plaats van een belangrijke politieke overwinning want de rechtsen hebben duidelijk getriomfeerd in de kwestie- Haddad te voeren, moorden rivaliserende christen-rechtse militia’s en privé-legertjes elkaar uit. In Noord-Libanon werd door de falangisten een heel dorp ingesloten en 30 mensen omgebracht, onder wie de zoon van oud-president Franjieh. De uit de hand gelopen ruzie is niet zuiver politiek: de positie van Syrië speelt wel een rol op de achtergrond de aanhangers van Franjieh zijn pro- en de falangisten anti-Syrisch maar het gaat toch in de eerste plaats om wie van beide christenpartijen het meeste illegale geld kan halen uit met geweld opgelegde partij be lastingen op bepaalde industrieën en de zeer bloeiende smokkel handel in verdovende middelen, drank en sigaretten. BUENOS AIRES (AFP). Gisteren is in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een bomaanslag gepleegd op het huis van generaal Geynaldo Bignone, secretaris generaal van de staf van het Argentijnse leger. Er werd ernstige materiële schade aangericht, maar niemand raakte gewond. Wie verantwoordelijk is voor de aanslag, bleef onbekend. BUENOS AIRES (AP). Een vooraan staande Argentijnse journalist, Julian Jo se Delgado, is onlangs verdwenen, zo heb ben zijn collega’s gemeld. Volgens de journalisten van de krant waarbij Delgado werkte, El Coronista Commercial, hebben de minister van Bin nenlandse Zaken en de politie hun be zorgdheid over de verdwijning uitgespro ken. Ook is gezegd, dat de journalist leed aan geheugenverlies. men opgegaan. Omstreeks middernacht overvielen drie leden van wat wordt ver moed de provisionele vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) de remise en plaatsten daar tien bommen, die kort daar na ontploften. Dien stillen zoelen zomernacht In ’t helder licht der maan, Bleef er ons zestal plotseling Betoverd stille staan. Daar klonk van uit het kreupelhout In ongesproken taal Het roerend warme wonderlied, ’t Lied van den nachtegaal. Toen zwegen alle mensen stil, Elk staarde voor zich heen, Genieten van ’t geluid, dat van Een and’re wereld scheen. Een lerares in solozang Verbrak de poëzie; ’t Geluid is goed, maar hem ontbreekt Techniek en theorie. De Indiase pers heeft de afgelopen da gen melding gemaakt van het feit, dat de politie in Bihar bij 18 verschillende gele genheden het vuur op demonstranten heeft geopend. De dorpsraadverkiezingen in de deelstaat duren tot morgen. De onlus ten werden voornamelijk veroorzaakt door botsingen tussen grondbezitters en pachters, die behoren tot de kaste der onaanraakbaren; de paria’s. Bihar is een van de armste deelstaten van India. een itse P. ge- ste- ?he jen ige en- jet- ch- art ing be ien tes- die nd, de •os- ige ge- pe- uit, ast dit ge- □e- ?u- er- •ie- er Bri an ale nis •ne □e- ;lst id- le- De >78 1st m- 'dt in te- tie !in ten m- •n” rij ten iet ai- Ise sa- fc en iet ij- te- >rt 11e an ia. m- Br- n- an ?n of Vervolgens ging patrouille één de dief stal melden op het bureau. De officier van de wacht belastte zich persoonlijk met het onderzoek ter plaatse. Van de daders geen spoor: ze stonden naast hem. Na het eind van de dienst werd de buit eerlijk verdeeld bij een van de agenten thuis. De politie mannen opereerden ook wel alleen. Bij een onderzoek naar inbraken bij juweliers in de dure Louiza-wijk namen ze zelf vaak een kostbaar aandenken uit de geplunder de etalages mee, zo vermoedt men nu. De zaak kwam aan het licht toen de vrouw van een van de agenten wilde schei den. Haar man had een verhouding met een gescheiden vrouw. Voor de rechter vertelde de ongelukkige echtgenote dat haar man „ook nog aan een inbraak had meegewerkt”, als politieman en in uni form. Andere getuigen tegen Baba worden onder meer de vroegere minister van Buitenlandse Zaken in Oeganda, Jos hua W. Kibedi, en de vroegere minister van Justitie Godfrey Luie, allebei vluchtelingen. Nu Baba heeft doorge kregen wie er tegen hem in het juridi sche strijdperk zullen treden, heeft hij geprobeerd de zaak in de doofpot te stoppen, maar daarvoor is het te laat. Hoe lang de rechtszaak kan gaan duren is onbekend. Baba, die als ambassadeur in Zwe den, Noorwegen en Denemarken is ge accrediteerd, diende daarop een aan klacht in tegen het blad wegens smaad en eiste bovendien een schadevergoe ding van 30.000 gulden. Baba werd reeds bij zijn verschijning als een vreemde eend in de diplomatieke bijt Het is, zoals gezegd, een uitstervend gen re, wat je vooral beseft als je oude sport bladen of gedenkboeken doorbladert, ter wijl de rudimenten van het genre alleen nog in advertentie- en streekbladen te vin den zijn. Ik ken maar één dichter die op gelijk niveau van Clinge Doorenbos een bijna-dagelijks gedicht in de krant schrijft, maar die bewaar ik nog even tot morgen NEW DELHI (AFP). In de Indiase deelstaat Bihar zijn volgens de oud- premier Jagannath Mishra, bij dorpsraad verkiezingen 400 mensen gedood en 1500 gewond. De autoriteiten van Bihar heb ben dit cijfer tegengesproken. Volgens hen zijn er 46 doden gevallen. Een paar weken geleden overleed Clinge Doorenbos, op hoge leeftijd. De oudste generatie (Piet Muyselaar, Jo Spier) sterft uit, wat toch altijd al een slechte eigen schap van de oudste generatie is, maar extra opvalt als een paar coryfeeën die ieder op him manier het gezicht van hun tijd bepaald hebben, binnen korte tijd ko men te overlijden. Wat Clinge Doorenbos betreft, komt daar nog bij dat hij een nagenoeg uitgestorven genre vertegen woordigde: de berijmde actualiteit of anekdote. Clinge Doorenbos (zijn voorletters wa ren J. P. J. H„ Clinge was dus het eerste deel van zijn achternaam) werd geboren in 1884, schreef in het boek „Zingend door het leven” dat hij zijn rijmelarijen meer als sport dan als kunst beschouwde en trok samen met zijn vrouw als voordrachtskun stenaar door het land, terwijl hij ook lied jes schreef voor Fien de la Mar, Heintje Davids en anderen en samen met de teke naar Louis Ramaekers Flippie Flink creëerde. In zijn begintijd maakte hij lied jes in velerlei genre: „Ieder liedje kreeg een letter: een A, een B of een C. De met A gemerkte waren in alle opzichten correct, het soort voor soi- rées met jongedames en zo; B was middel soort: er viel weinig op te zeggen, maar er kwam toch wel eens iets in voor dat meer geschikt was voor de oom dan voor het nichtje; en C was uitsluitend en alleen voor oom en dan nog wel onder zeer speciale omstandigheden, bij voorkeur na een goed diner. Nog hoor ik Heins stem door de telefoon: zeg, ik heb voor zaterdag over een week een engagement je, A met een tikje B d’r door....” Hein was mr. Jolles, de latere president van het Amsterdamse gerechtshof. In 1921 begon Clinge Doorenbos met zijn dagelijk se bijdragen aan De Telegraaf, die hem landelijke bekendheid bezorgden. Hij be schrijft hoe hij het klaar speelde in dezelf de krant een berijmd commentaar te ge ven op een gebeurtenis die toch als kers verse primeur gebracht werd: „Het is een sport op zichzelf, om ’s nachts wakker gebeld te worden, dan werkelijk wakker zijnde de gebeurtenis of de ramp in hoofd en hart te laten doordrin gen en in versvorm terug te telefoneren; het is een sport, zoals iedere andere en verder niets bijzonders. Je wordt ermee geboren, net als met een moedervlek. Zó als de telefoon weer op de haak ligt en de zetters aan het zetten zijn, wordt verder geslapen en ’s morgens aan het ontbijt wordt gekeken wat we er ook weer van hebben gemaakt”. Laat ik Clinge Doorenbos nog een keer in uw gedachten terugroepen (voor zover u daar tenminste de leeftijd voor hebt), door een vers van hem te citeren dat zijn gevoel voor anekdotiek, moralisme, rijm en hu mor aardig weergeeft: Aan de bijeenkomst wordt naast ons land deelgenomen door Frankrijk, België, Engeland, West-Duitsland, Italië, de Verenigde Staten, Canada, Japan, Saoedi-Arabië, Iran en Zaïre. Daarnaast nemen deel het IMF, de Wereldbank en de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. t Wat Nederland aan directe geldelijke steun voor Zaïre zal bijdragen is nog niet bekend. Pas na de conferentie zal daarover een besluit worden genomen, zo deelde een woordvoerder van de Nederlandse delegatie mee. Het steunbedrag van vijf miljoen gulden, dat eerder werd genoemd, werd „beslist fout” genoemd. Door de conferentie is gisteren ook een werkgroep ingesteld, die moet bekijken welke humanitaire hulp Zaïre binnen korte termijn nodig heeft. Het gaat hierbij vooral om steun in de vorm van voedsel en medicamenten. Voor deze vorm van hulp wordt een bedrag genoemd van 200 tot 250 miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3