Carter wil Ni Castro niet ontmoeten Voornemen van Gardeniers: VOO C-omroep Soares in Bonn Resten lichaam geïdentificeerd Zambia voelt U Ir Het NMB Spaarpapier aan toonder. dreiging van Zuid-Afrika Wanverhouding op woningmarkt neemt iets af Fietspadengeld gebruikt voor autowegen Damiate Pers NMB safe 'W® Sprinkhanenplaag in Afrika dreigt ramp te worden IJmuider Courant 5® f IMI Jlf lil NATl EG-CONFERENTIE KOPENHAGEN: Koninklijke familie zou niet langer naar Porto Ercole gaan DOO JAARVERSLAG BNG: De NMB denkt met u mee. Echtpaar omgekomen bij verkeersongeval POSTAGENTSCHAP BEROOFD A WOE BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG JUNI I 4 19 7 8 4 i 1 IJMU in Umi neelslec is betrc vermin- een vei directie 770 wei sin g ge lijk pla duizenc (Van IJM< lijke S gi n g ir ke ver de tij< assiste langer langdi fermat jaarve stichti rooms vormc het ge KOPENHAGEN. Op de conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de Europese Gemeenschap in Kopenhagen is geen overeenstemming bereikt over een boycot van Zuid-Afrika. Vooral de Deense minister van buitenlandse zaken, K. B. Andersen, heeft bij zijn collega’s aangedrongen op een gezamelijke stap van de EG. - (Van onze redactie buitenland) HOEVELAKEN (ANP). De raad van Bestuur van Bouwfonds Nederlandse Gemeenten meent dat de wanverhouding op de Ne derlandse woningmarkt tussen de overspannen, acute vraag en het verhoudingsgewijs onvol doende aanbod enigszins aan het afnemen is. MS I Ministers oneens over bi CE L (Van onze RTV-redactie) Geldboetes voor corrupte agenten (Van onze Amsterdamse verslaggeefster) (ADVERTENTIE) winst 7M% 7M% U stort nü f 1.000,- en wij betalen u terug: premie rente u stort (Van onze redactie binnenland) 0,70 145,- Rentewijzigingen voorbehouden. Het Bouwfonds meent, dat alleen men sen met een bescheiden inkomen mogen profiteren van de regeling geldelijke steun eigen woningen (premiekoopwoningen). Hij stootte hierbij op tegenstand van zijn Britse collega. De kwestie zal nu weer, voor de zoveelste keer, op ambtelijk ni veau verder worden uitgezocht. Beter ging het met het overleg over welke houding men zal aannemen ten opzichte van de drie nieuwe leden Griekenland, Portugal en Spanje. Besloten werd tot een uitbreiden van de handelsbetrekkingen gedurende de overgangsfase naar het formele lidmaat schap- van de EG voor deze landen. In dit verband werd ook over Turkije gespro ken, waarbij tot vergaande voorzichtig heid werd gemaand in verband met de Grieks-Turkse problematiek. Het gesprek over de situatie in Zaïre liep volledig vast. Men had grote bedenkingen tegen de plannen van Moboetöe huursol daten te werven in Europa. De volgende conferenties (in juli) zullen plaatsvinden in Bremen en Bonn. De PvdA vindt het vreemd dat, terwijl de Kamer in 1976 voor het eerst de wens te kennen gaf meer aandacht te schenken aan het langzame verkeer, nu blijkt dat die nieuwe mogelijkheid (de subsidiëring van de aanleg van fietspaden) onvoldoende wordt benut en dat bovendien het over schot wordt gebruikt om meer autosnelwe gen aan te leggen. De minister moet er volgens de PvdA-fractie voor zorgen dat een dergelijke situatie in volgende begro tingen niet meer kan voorkomen. DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft kritiek geuit op het feit dat het overschot op de post fietspa densubsidiëring in de begroting 1976 is gebruikt om een tekort te dekken op de post wegaanleg, en wel voor autosnelwe gen. twee weken geleden wel: straffen varië rend van drie weken tot vier maanden. Op drie gevallen na, waarin ontslag van rechtsvervolging c.q. vrijspraak volgde, zijn vanmorgen boetes opgelegd tot een hoogte van 4000 gulden. De voorlopige hechtenis wordt daarvan afgetrokken met 100 gulden per dag. ROME (ANP). De sprinkhanenplaag die op het ogenblik uitgestrekte gebieden in de Hoorn van Afrika en Zuid-Arabië teistert dreigt zich uit te breiden naar het noorden tot in Marokko en naar het oosten tot over de Perzische Golf in Iran en Pakistan. Alle direct betrokkenen dienen zich zo snel mogelijk op deze noodsitutatie voor te bereiden. Dit heeft de algemeen directeur van de VN-organisatie voor voedsel en landbouw (FAO), Edouard Saouma, gisteren meegedeeld. Dit zegt de raad in het jaarverslag over 1977 en voegt daar aan toe, dat de verkla ring voor deze afname eerder moet wor den gezocht in een tempering van de vraag dan in verbetering van het aanbod. Hoewel ruim 50 procent van de Neder landse huishoudingen zich voor een eigen woning heeft uitgesproken, is het aantal, dat een eigen huis wil, veel groter dan genoemd percentage, meent de raad. Ze zijn echter tot de conclusie gekomen, dat een eigen huis voor hen niet is weggelegd. Het Bouwfonds betreurt het, dat het voor 1977 verwachte aantal van 5000 eigen woningen in de beschutte sfeer op geen stukken na is gehaald. Er zijn in ons land ongeveer 1100 tot stand gekomen en 3000 van deze woningen zijn in aanbouw. Het bouwfonds uit kritiek op de gang van zaken bij de verkoop van een beschut te woning. Bij een dergelijke verkoop ver laat de woning de beschutte sfeer en ont vangt de gemeente een deel van de koop som op grond van een speculatiebeding. Dit vindt het Bouwfonds niet juist. De woning moet in de beschutte sfeer blijven en voor een verkoopprijs op be schut niveau zou zij moeten worden ver kocht aan iemand die daarvoor qua inko men in aanmerking komt. Slechts bij gedwongen verkoop bij voorbeeld bij het aanvaarden van een werkkring elders zou de gemeente de eigenaar de gelegenheid moeten geven de vrije marktprijs te vragen. In dat geval zou de oorspronkelijke beschutte woning de beschutte sfeer wel moeten verlaten. De bestrijding van de sprinkhanenplaag wordt ernstig belemmerd door de oorlogs toestand in Eritrea en de Ogaden. De speciale controlegroepen kunnen in deze gebieden moeilijk uit de voeten. Verder wordt niet uitgesloten geacht dat de bestaande regionale en nationale sprinkhanendiensten min of meer zijn ingeslapen nu de afgelopen jaren geen rampen van deze aard zijn voorgekomen. Het anti-sprinkhaan-programma van de FAO heeft na het ontstaan van de jongste sprinkhanenzwermen ongeveer twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor aanvul ling van de voorraden bestrijdingsmiddelen en aankoop van uitrusting voor de versprei ding ervan. Volgens deskundigen van de FAO, die in Afrika als een soort „brandwacht” optreden, kunnen de talrijke nakomelingen van deze generatie insecten zich verspreiden over vijftig landen van de Atlantische Oceaan tot aan de Himalaya. Veel hangt hierbij af van de wind. De nieuwe plaag is het gevolg van ongewoon zware regenval aan weerszijden van de Rode Zee en de Golf van Aden. Deze gebieden zijn uitstekende kraamkamers voor sprinkhanen. Begin januari konden de eerste zwermen in het zuidwesten van Saoedi- Arabië, het noordwesten van Somalië en in Jemen nog worden bestreden. De zaak liep uit de hand toen de sprinkhanen het oorlogsgebied in Ethiopië bereikten. Voor Ethiopië, dat nog onlangs voedselhulp heeft ontvangen van de FAO, zijn de gevolgen rampzalig. Spaarwinst- biljet met vaste looptijd. Rente tot spaar- termijn 2 iaar 2 iaar 6 iaar 6 laar WASPIK (ANP). Bij een verkeerson geval in het Noordbrabantse Waspik is vannacht het echtpaar Smits-De Haas om het leven gekomen. Het echtpaar, afkom stig uit die plaats, raakte bekneld in hun auto toen deze door nog onbekende oor zaak tegen een boom was gereden. De heer Smits overleed ter plekke, terwijl me vrouw Smits in het ziekenhuis aan haar verwondingen bezweek. DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM gaat naar alle waarschijnlijk heid volgende week haar handtekening zetten onder het Koninklijk Besluit waar in staat dat Veronica Omroep Organisa tie (VOO) C-omroep is geworden. Deze status betekent voor Veronica nu nog adspirant-omroep dat zij met ingang van 1 oktober aanstaande evenveel zend tijd krijgt als de VPRO en de Evangeli sche Omroep. u ontvangt f 1.000,- f5.000,- f 1.000.- f5.000,- spaar- termijn 2 iaar 3 iaar 4 laar 5 iaar Premiespaar- biljet met variabele looptijd. Rente tot hoofdsom basisrente f 1 102.50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 (Van onze redactie buitenland) BONN. Onder het voorzitterschap van de Bondsrepubliek zal vanaf 1 juli de Europese Gemeenschap onderhandelin- gen in gang zetten, die er uiteindelijk toe moeten leiden dat Portugal lid van de EEG wordt. Dit heeft bondskanselier Hel mut Schmidt toegezegd aan de Portugese minister-president Mario Soares, die gis teren een officieus tweedaags bezoek aan West-Duitsland afsloot. f. 1.127.50 f. 1.207.63 f. 1.300.51 f. 1.421.28 totale* rente DEN HAAG (ANP). De menselijke resten die zondagavond 4 juni in een sloot aan de Lozerlaan in Den Haag waren gevonden, zijn die van de 77-jarige Clara van Engers. EPE (ANP). Twee mannen hebben vanochtend bij een gewapende roofover val op het postagentschap in het Veluwse dorp Ernst (gemeente Epe) 15.000 tot 17.000 gulden buitgemaakt. Ze kwamen met een gestolen auto naar het postkantoortje, waar ze volgens de politie onder bedreiging met zeker één vuurwapen van het personeel geld eisten. De auto waarmee zij vervolgens vlucht ten is korte tijd later door de politie gevon den. Het aanbod om Carter te ontmoeten werd gisteren vanuit Havanna naar Was hington meegebracht door twee democra tische leden van het Amerikaanse Con gres. Twee leden van de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor Internatio nale Zaken, Stephen Solarz van New York en Anthony Beilenson van Californië, ver telden verslaggevers dat ze in Havanna een ontmoeting van negen uur met Castro hadden. De Cubaanse leider had de ontkenning herhaald over een Cubaanse rol bij het opleiden of bewapenen van de opstande lingen die vorige maand de zuidelijke Zai- rese provincie Sjaba binnenvielen. Castro vertelde de congresleden dat hij bereid was de kwestie persoonlijk met de Amerikaanse president te bespreken, hoe wel hij zelf betwijfelde of een dergelijke ontmoeting mogelijk zou zijn. Een voor aanstaand funktionaris van het Witte Huis bevestigde later het pessimisme van Cas tro toen hij zei „dat kan ik me eenvoudig niet voorstellen”. President Carter bleef ook gisteren bij zijn mening dat Cuba een rol heeft ge speeld bij de opstand in Sjaba. Hij zei dit tijdens een diner voor de bezoekende Indi ase premier Morarji Desai. LOESAKA (AFP). Zuid-Afrika heeft eenheden van de infanterie en de lucht macht bijeengebracht in de Caprivi- strook, ten zuiden van de Zambiaanse grens. Het zouden de voorbereidingen zijn voor een aanval op Zambia. Dit heeft de Zambiaanse minister van Buitenlandse Zaken Siteke Mwale gisteren in Loesaka bekendgemaakt. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Soares was op uitnodiging van de Frie drich Ebert Stichting in de Westduitse hoofdstad. Deze stichting is aan de SPD gelieerd en in een tot de Ebert-stichting behorend huis in Munster-Eifel werd nog tijdens het dictatorschap van Caetano de toen illegale sociaal-democratische partij van Portugal opgericht. Mario Soares verklaarde, dat hij er reke ning mee houdt dat de onderhandelingen tussen de EEG en Portugal twee tot drie jaar zullen duren. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat het voor Portugal letter lijk van levensbelang is, lid te worden van de EEG. WASHINGTON (REUTER). Het Wit te Huis heeft een aanbod van de Cubaanse leider Fidel Castro afgewezen om presi dent Carter te ontmoeten. Washington en Havanna blijven daarbij vasthouden aan hun eigen lezingen van de gebeurtenissen die leidden tot de inval in de Zaïrese provincie Sjaba, vorige maand. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning In 19’ de, wai verdeel zieken voor tij tegen 51 hulpvei ding in 6,Z4% 6'/4% 7'/4% 7'/4% b'/A, 6*4% 7’/4% BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 I Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaarvast met een rente van 6'/4% of zes jaar vast met een rente van 7’/4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. 25,- 50.- 85,- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van i Het tei vallen” v grote ve Hoogove geheime produkti de afde Kwaliteit nog 389 kantoren bborata moeten i Onden ties van structief van Hooi van Hog met de voerd ov vertegen den NV1 tantieerc personel ie aanpa De dee met de l clusie di van de i langer t „Deze p tempo t waarder leden. Z: de moge sing van Gevrei plan, wa dels een ontoerei verschat De In meentei Heemsl Scheyb verwijk men vc dinggev Heemsl ting w< bestrijk persone dubbele tegen 6 Hetzi den en van ges lijk af t nieuwe kend o- danks t op beja Stichtir sen en 1 gemeen bleemg In Ve 22 nam verwijk aanvra< De rechtbank liet zich bij deze strafmaat leiden door het feit dat de publiciteit, de al ondergane detentie en de onzekere toe komst voor de betrokkenen al een zware straf op zich vormt. „Schade is toege bracht aan het vertrouwen in de politie als een van de steunpilaren voor de handha ving van het recht in onze maatschappij”, aldus de rechtbank in de motivatie van de vonnissen. De bewindsman legde zijn verklaring af tijdens een onderhoud waartoe hij speci aal de diplomatieke vertegenwoordigers had uitgenodigd van de vijf westerse lanJ den die betrokken zijn bij het zoeken van een regeling voor de kwestie Namibië (Amerika, Engeland, Frankrijk, West- Duitsland en Canada). Volgens Mwale heeft Zambia de inform matie over Zuidafrikaanse troepenbewe gingen aan zijn grens vorige week uit de eerste hand verkregen. „De situatie is nog nooit zo kritiek en gevaarlijk geweest en de vrede en de internationale veiligheid worden steeds meer bedreigd”, aldus de Zambiaanse bewindsman. AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank beeft zes politiemannen van het bureau Warmoesstraat, die terecht hebben gestaan wegens het aannemen van steekpenningen, niet gestraft met vrijheidsstraffen. De officier eiste dit f. ■f. f. f. 145, Wil de politie haar taak kunnen uitoefe nen, dan moet haar integriteit boven alle twijfel verheven zijn. De verdachten schonden dit vertrouwen, voor zover dit althans bewezen is. Het feit dat ze daarin niet alleen stonden, doet niets af aan hun eigen verantwoordelijkheid. Wel wil de rechtbank rekening houden met de om standigheid dat bepaalde ontwikkelingen in de bevolkingssamenstelling in de Am sterdamse binnenstad en in de criminali teit de autoriteiten min of meer overvallen hebben. Dat heeft onzekerheid veroor zaakt, die doorwerkte bij de begeleiding van en controle op lagere politieambtena ren. Enkele zijn daarbij voor de verleiding bezweken. De politie is dit aan de weet gekomen door het natrekken van tips over mensen die enige tijd niet waren gezien. Een van die tips leidde naar de flat van mevrouw Engers, waarvan een buur de sleutel had om tijdens afwezigheid van de bewoon ster, de planten te kunnen verzorgen. De bewoonster had evenwel niet gezegd dat zij weg zou gaan. Uit haar agenda en de post in de brievenbus heeft de politie afge leid, dat de vrouw voor het laatst 27 mei in de woning moet zijn geweest. In huis duid de niets erop, dat de vrouw daar vermoord zou kunnen zijn. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal boycot Zuid-Afrika De Rijksvoorlichtingsdienst kon van het bericht geen officiële bevestiging geven. „Het klinkt weliswaar plausibel, met die ontvoeringen in Italië, maar er is geen officieel bericht hierover”, aldus een woordvoerder van de RVD. DEN HAAG. De koninklijke familie zou haar vakantieverblijf in het Italiaan se Porto Ercole willen verruilen voor een onderkomen bij Sneem, een plaatsje met 300 inwoners in Zuidwest-Ierland. Dit meldde gisteravond de tv-actualitei- tenrubriek TROS-Aktua, die bevestiging van prins Bernard zou hebben gekregen. t. 885.81 f 4.429.07 t. 657.08 I. 3.285,38 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Omdat ook de Vaste Tweede- Kamercommissie voor CRM lucht heeft gekregen van het voorgenomen besluit van mevrouw Gardeniers, waarbij zij het voorlopig advies van de Omroepraad om pas over de status van Veronica te beslis sen na een onderzoek naar de commerciële (nevenactiviteiten van de omroeporgani satie heeft genegeerd, zal deze commissie haar donderdagavond aan de tand voelen. Vooral van de zijde van de PvdA en het CDA is oppositie tegen ’s ministers voor nemen te verwachten. De mogelijkheid bestaat dat naar aanlei ding van het onderhoud van morgenavond met de omroepspecialisten uit de Tweede Kamer, er voor het zomerreces zelfs nog een plenair openbaar debat in het parle ment over het handelen van minister Gar deniers zal worden gehouden. ‘De percentages vermeid onder ..totale rente” zijn afgerond en berekend op basis van samengestelde interest. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2 jaar elk jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f. 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f. 725,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Sinds vele jaren brengt de koninklijke familie de vakantiedagen door in De Ge lukkige Olifant. Dat daar een streep onder lijkt te zijn gezet, heeft waarschijnlijk te maken met de harde terroristische acties, waardoor Italië de laatste tijd is getroffen. De Westduitse kanselier Helmuth Schmidt begroet de Portugese premier Mario Soarez, die voor besprekingen in Bonn is. waardoor u ontvangt

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4