Dennegroen met brandnetels Over IJmuiden gesproken IJmuidense loodsen willen af van sleepbootregeling Overal waarEsso wat extra doet. Overleg met Velsen over gevaarlijke transporten vanderpol 2,40 wat vertel je me nou? airconditioning bi 7 WOENSDAG JUNI t BIJ SCHUTTEN IN NOORDERSLUIS :n lis KAMERLEDEN OVER VERVOER RADIO-ACTIEVE VATEN mt, ns? an? Overal waar Esso wat extra doet ligt voor een aantrekkelijke prijs een vrolijke strandbal voor u klaar. Doorsnee 40 cm. Opblaas baar uiteraard, zodat u ’m makke lijk kunt meenemen. Zolang de voorraad strekt. En dat voor de zeer lage prijs van maar iii IJMOND 19 7 8 1 4 D r> r. jes en L t 1? (Esso (ADVERTENTIE) I De bekritiseerde regeling is sinds 1 fe- i (ADVERTENTIE) I 1 3 nomische Zaken) zodanige maatregelen te treffen dat zo’n situatie zich in de toe komst niet meer voor kan doen. Dat schrijft het Afdelingsbestuur IJ- mond van de vereniging De Nederlandse Loods in haar blad bij de resultaten van een door de Loodstechnische Commissie toonde hij zich verrast over het onofficiële karakter van de enquête. „Als de loodsen van de regeling af willen moeten zij zich tot hun dienstleiding wenden, dan kan de zaak verder in goed overleg behandeld worden”, aldus Dekker. kocht het café van Zegel ten behoeve van haar zoon Anton die bij het Hoogovenbe- drijf was gaan werken maar liever op eigen benen wilde staan. Al spoedig bleek hem, toen hij het café eenmaal exploiteerde, dat Velseroord grote be hoefte had aan een „concertzaal”. Deze werd naast het café gebouwd. Er werd direct een druk gebruik van gertiaakt door allerlei verenigingen zoals VSV, Kunst na Arbeid en later ook door Ad- vendo. Bovendien werden er danslessen gegeven door Ebbeling. Mijn vader, de eerder genoemde Piet Schaap, nam het zien deze een vrij terrein wilden hebben om zo nodig de spoorbrug te kunnen beschieten”, (de heer Wim Schaap die hierboven aan het woord was, behoorde tot de enthousiaste beoefenaars van de krachtsport. Hij bracht het tot kampioen van Nederland in het vedergewicht. In Velseroord werd hij bovendien zeer be kend door zijn danslessen in Het Wapen van Velsen, nadat hij zich er aanvanke lijk als toneelhulp verdienstelijk had ge maakt. Zijn dansclubs omvatten ge woonlijk zo’n vijftig leden. De zaalhuur bedroeg een rijksdaalder, evenals de be loning van de pianist. - JvB). (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”). steen gelegd. Ruim een jaar later werd de kerk ingewijd. Aantal plaatsen: meer dan duizend. Umuiden was in het bezit van de grootste oud-katholieke kerk van Nederland. Vandaar ook dat hier de bis- schop van Haarlem werd gewijd toen het kerkgebouw in de Spaarnestad te klein bleek om alle belangstellenden te omvat ten. De regeling schrijft alleen achtersleep- boten voor, niettemin zien de loodsen zich regelmatig genoodzaakt ook een voor- sleepboot vast te maken. Als een achter hoof een verkeerde beweging maakt resul teert dat in het „weglopen” van het voor schip. Dit effect kan zonder hulp van èen voorsleepboot niet gecorrigeerd worden. Verder noemen de loodsen het feit dat in de regeling uitsluitend wordt gesproken over sleepboten en niet over de trekkracht „onzinnig”. weten of de Nederlandse regering na het afgeven van vergunning ook verantwoor delijk is voor de Zwitserse verpakking. De bewindslieden zullen morgen mondeling antwoorden op de gestelde vragen. Van den Bergh en Staffelen hebben zieh (dit keer met hun cottega’s Bartmeijer en Voogd) gieteeen ook geworpen op de pro- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMUIDEN. De PvdA- kamerleden Van den Bergh, Epema, Brug man en Staffelen vinden het onaanvaard baar dat het gemeentebestuur van Velsen volstrekt onvoldoende op de hoogte was van de omstandigheden waarin de overla ding van de radioactieve vaten vorige week heeft plaatsgevonden. De bestuur ders werden hierdoor volgens de parle mentariërs in een moeilijke positie ge plaatst tegenover de verontruste inwo- ters van Velsen, Ze vragen de ministers Ginjaar (VoUugeaoodbekil Wiegel (Bto- Mniandae Taheni en Van Anedenne (Ben de minister het wapport van het Dteaeto- raaé-Genearaai aan de Tweede Kamer te cnmdeggen. van veiligheidsmaatregelen tegen gevaar lijke stoffen. De kamerleden vragen minis ter Albeda van Sociale Zaken of het waar is dat de chemische stoffen waar de Raad over klaagt, een gevaar opleveren voor de gezondheid en dat de betrokken perso neelsleden daar onvoldoende tegen be schermd zijn. Ze willen weten hoe Albeda denkt over het verwijt van de Raad van Overleg dat de bedrijfsgeneeskundige dienst zich niet onafhankelijk genoeg op zou stelten. Tens- gemeentebestuur overleg moet worden ge pleegd over te volgen procedures. Ze wil len weten of de uit Zwitserland afkomstige lekkende vaten, die in Petten aan een onderzoek worden onderworpen, bij het passeren van de Nederlandse grens op hun deugelijkheid zijn onderzocht. Bovendien willen de parlementariërs van de ministers bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 het tweede jaar van IJmuidens bestaan werd vermoed zou de plaats allang een oud-katholieke kerk hebben gehad. Ster ke geruchten gingen de ronde dat het gehele loodswezen in IJmuiden zou wor den gevestigd. Bij de loodsen waren vele Egmonders die als standplaats Den Hel der hadden; praktisch allen waren oud- katholiek. Caspariis Johannes Rinkel die sinds 1873 de oud-katholieke bisschop van Haarlem was kocht grond aan in de buurt van^ de meest landinwaarts staan de vuurtoren. De geruchten over het loodswezen bleken echter onjuist te zijn zodat de plannen voor kerkbouw bleven rusten. Toen men er weer serieus over ging denken omdat steeds meer visko- pers hun „oys” (huis) in Egmond opga ven voor een woning in IJmuiden en een aantal vissers hen al gauw volgde stak het Rijk een spaak in het wiel: het wilde de grond in bezit krijgen voor de intussen noodzakelijk gebleken aanleg van een vissershaven. Daar was op zich geen be zwaar tegen. Toch werd het een kwestie van touwtrekken omdat het Rijk maar de helft wilde vergoeden van de som die de bisschop ervoor op tafel had gelegd. Ui teindelijk kregen de oud-katholieken na een jarenlang verzet waar ze recht op hadden: de volle prijs. INTUSSEN HAD mgr. Rinkel een be roep op al zijn geloofsgenoten in Neder land gedaan om de IJmuidenaren finan cieel te helpen. De reacties getuigden van een grote solidariteit. In het voorjaar van 1888 kon een bouwcomité worden sa mengesteld. Optimistische geluiden wa ren te beluisteren in de achterbovenzaal van de imposante Willem Barendz waar de' oud-katholieken al regelmatig bij el kaar kwamen; de diensten werden geleid door pastoors van elders omdat IJmui den nog geen eigen herder had. De Am- Het lijkt nu ongelofelijk wat de gelovigen van toen tot stand brachten binnen twintig jaar voor de tweede maal een nieuwe kerk. Er werd grond gekocht aan de Koningin Wilhelminakade. De bouw werd voor ƒ66.850 gegund aan de aan nemersfirma De Vlugt (de latere burge meester van Amsterdam) en Domhóf. In het voorjaar van 1906 werd de eerste De heer W. Schaap te IJmuiden: „Het Wapen van Velsen aan de Stationsweg was oorspronkelijk het café van Jan Ze gel. Toen deze ermee stopte werd de zaak gekocht door „opoe” Roth. De familie Roth was van Zeeland naar Velseroord gekomen. Roth ging in de eerste tijd met zijn hondekar langs boerderijen e.d. om lappen stof en andere artikelen van die aard te verkopen. Later begon zijn vrouw een winkeltje in de Kalverstraat waar ze garen en band maar ook speel goed verkocht. Dat winkeltje bevond zich vlakbij de zaak van „Trui” Glas. De dochter van „opoe” Roth opende op haar beurt een winkel naast die van haar moeder met hoeden e.d.; ze was ge trouwd met Piet Schaap die een smederij aan de Kalverstraat had. „Opoe” Roth sterdamse pastoor Diependaal deed op een zondagmorgen toen hij kort voor de dienst de speciale kleding wilde aantrek ken die in de Willem Barendz werd be waard een vreemde ontdekking: muizen bleken er het ene gat na het andere in te hebben geknaagd. Natuurlijk ging de dienst door, in aanwezigheid van veertig leden (een aantal was er ter visserij) en een flinke groep kinderen. IN DATZELFDE JAAR 1888 werd bouwgrond aan de Breesaapstraat ge kocht. De Utrechtse architect T. J. van Harderwijk maakte een ontwerp voor kerk en pastorie. De begroting werd op gesteld: ƒ17.000. In het voorjaar van 1889 had de aanbesteding plaats. Laag ste inschrijver was J. C. van Vendeloo van het dorp Velsen: 15.388. Toen men hem het werk wilde gunnen bleek dat hij nog minderjarig was. Dat bete kende: eerst maar eens informeren wie en wat Van Vendeloo eigenlijk precies was. De informaties waren gunstig; hij kreeg tenslotte de opdracht. In 1889 werd de eerste steen gelegd. In 1890 kon de kerk worden ingewijd. Dat gebeurde door de bisschop van IJmuidense eerste uur, mgr. Rinkel. Het aantal gemeentele den was al tot boven de honderd ge groeid. Als eerste pastoor werd Gerardus van der Poll uit Zaandam benoemd, een man die zich met grote toewijding en een onuitputtend lijkende energie voor IJ muiden in het algemeen en zijn mensen in het bijzonder ging inzetten. HET AANTAL LEDEN bedroeg in 1891 reeds tweehonderd. In het daarop volgende jaar kwamen er nog honderd bij. En de gemeente bleef groeien omdat steeds meer Egmonders zich in IJmuiden vestigden. In 1899 werd het zeshonderd ste gemeentelid genoteerd, in 1902 het achthonderdste. Had men bij de opening Even naarEsso en u kunt deze bal verwachten „HET TROTSE, zware gebouw aan de Wilhelminakade zal zeker wel in staat zijn tot de eeuwen te spreken van de arbeid van pastoor Van der Poll en de bloei zijner gemeente”, werd geschreven toen Gerardus van der Poll, na IJmuiden ruim dertig jaar te hebben gediend, af scheid nam. Het besluit had hem veel moeite gekost maar hij wist dat de taak voor een man van zijn leeftijd te zwaar was geworden; daarom gaf hij nu de voorkeur aan een kleinere gemeente. Zijn opvolger werd pastoor Rinkel, we- UMUIDEN. De sleepbootregeling voor de Noordersluis te IJmuiden is al jaren een blok aan het been van de lood sen, die telkens weer gedwongen worden één of meer sleepboten vast te maken, ook als dat naar hun mening niet overbodig is maar zelfs de kans op schade vergroot. Tevens leidt het niet consequent toepas sen van de regeling door d^ Rijkshaven- dienst tot verwarring en onbegrip, niet in de laatste plaats bij kapiteins van zee schepen. hoeveel sleepboten er nodig zijn om een schip zonder brokken in de Noordersluis schepen maakten gebruik van 280 sleep- af te laten meren bij de betroffen loodsen boten, zonder de regeling zouden de lood- behoort te liggen, sen slechts 187 sleepboten gebruikt zijn. Rijkshavenmeester Dekker kon geen commentaar leveren daar hij de resultaten bruari 1972 van kracht en ingesteld na een ’van deze enquête niet gelezen had. Wel aantal aanvaringen biet sluisdeur die meestal werden veroorzaakt door een me chanisch defect aan de schepen. Volgens de regeling moeten schepen tussen de 4000 en 15000 BRT (Bruto Register Ton) ten minste een achtersleepboot hebben en schepen van 15.000 BRT en meer tenmin ste twee achtersleepboten. In overleg tus sen de loods en de Rijkshavenmeester zijn uitzonderingen mogelijk. De kamerleden vinden dat de lokale bestuurders voldoende informatie over transporten van radioactief afval moeten krijgen en dat er vooraf met het „IK HEB ER geen cent voor over het is nou een keer mooi geweest”, zei een kersverse IJmuidenaar met een nog vol op Egmonds accent toen hem geld werd gevraagd voor de erebogen. Het was in derdaad „mooi geweest”. De oud- katholieken hadden veel geofferd voor de totstandkoming van hun eigen kerk in IJmuiden, aan de Breesaapstraat, tegen over de school. Maar natuurlijk moesten er erebogen komen nu de kerk zou wor den ingewijd vandaar dat de mensen onder elkaar nog een extra collecte hiel den. Veel zou het allemaal niet gaan kosten want er behoefde alleen maar hout voor de stellages te worden gekocht. Het dennegroen dat als versiering moest dienen zouden een aantal mannen en jongens wel uit de Breesaap halen. Daar groeide meer dan genoeg en dat hoefde dus niets te kosten, al werd voor alle zekerheid geen toestemming van de grondeigenaars gevraagd. „IK HELP WEL bij het versieren”, had de financieel nogal stugge plaatsgenoot gezegd. Hij was inderdaad in de Brees aapstraat toen de mannen met zakken vol dennegroen terugkeerden. Ze gaven hem graag een welgevulde juten zak en begonnen vervolgens ook zelf de erebo gen op te tuigen. Wat zeer opmerklijk was: zij deden dat werk met veel plezier, terwijl die ene man nogal wat kreten slaakte die bepaald niet bij de sfeer van een kerk pasten. De verklaring was een voudig. De denneplukkers hadden de hem toevertrouwde zak in de Breesaap niet alleen met dennegroen gevuld maar er voor de helft ook brandnetels tussen gemengd. Dat was de wraak voor degene die wel geld voor de kerk over had maar naar de mening van de anderen net niet royaal genoeg was. ALS ALLES WAS GEGAAN zoals in blemen bij de koudbandwalserij van Hoogovens, waar het Directoraat van de Arbeid op verzoek van de Raad van Over leg een onderzoek in gaat stellen naar de arbeidsomstandigheden. Volgens de Raad van Overleg ajjn de bedrijfsgeneeskundige dienst en de vedigheid&dtenet van Boog- ovens te getuete gebleven bjj tert teeBen De LTC IJmond heeft de bestaande re geling ook getoetst aan die in talrijke ande re havens in onder meer België, Canada, Duitsland, Engeland en andere Neder landse havens waar schepen door zeeslui zen worden geloodst. Naar aanleiding van dit onderzoek concludeert de LTC IJmond dat de regelingen daar „in schril contrast (LTC) IJmond uitgeschreven enquête over staan tot de IJmuidense dwangmaatrege- deze regeling. De enquête werd gehouden len”. Het afdelingsbestuur besluit dan ook onder tien loodsen en betrof 190 schepen met de opmerking dat de beoordeling of en die in de periode van november 1976 tot november 1977 beloodst werden. De 190 initiatief voor de oprichting van een krachtsportvereniging, Hercules, die re gelmatig in Het Wapen van Velsen ging oefenen en er ook wedstrijden begon te organiseren. Bekende leden waren Jan van den Boogaard die voorzitter werd, Jan Keirsgieter, Willem Struijs (de vroe gere voetballer van Stormvogels), Jaap Kossen en Jan Dekker. Het werd een vooraanstaande club. Toch werd ze op den duur opgeheven. Een aantal leden stapte over naar het Beverwijkse DOK. Het Wapen van Velsen werd m ae oorlog op last van de Duitsers gesloopt aange- derom „een werker van de eerste rang op allerlei gebied” zoals bij diens afscheid in 1937 zou worden vastgesteld. HET VERHAAL over het dennegroen en de brandnetels hoorde ik een jaar later van een veteraan die alles van het begin af had meegemaakt en met wie ik nu naar het hijsen van de nieuwe luiklok (IJmuiden bleef vrijgevig) in de kerkto ren aan de Koningin Wilhelminakade stond te kijken. Die klok woog zeshon- derddertig kilo. Toch gebeurde het hij sen met een heel dun kabeltje. Hoofd schuddend stonden de veteraan en enige leeftijdgenoten erbij. Dat kon nooit goed gaan voor zoiets had je toch zeker een armdikke kabel nodig. Toen de klok op haar plaats was klommen ze de trappen op om te zien of het daarboven allemaal wel goed vast zat. Dat bleek puik in orde: de mannen die het werk „geklaard” had den zaten rustig een pilsje onder de klok te drinken. van de kerk nog slechts de helft van het aantal plaatsen nodig, het was nu al zover dat extra ruimte voor de gelovigen moest worden vrijgemaakt, naast het al taar en op het koor. De conclusie was duidelijk: er was een grotere kerk nodig. Een aantal le zers herinnert zich nog de dien sten in de eerste oud-katholieke kerk van IJmui den, aan de Breesaapstraat. Het gebouw werd na het in gebruik nemen van de nieuwe kerk aap de Ko ningin Wilhelmi nakade de werk en opslagplaats van een manden- makerij. Na de Eerste Wereld oorlog werd het Thalia Theater er gevestigd. De vroegere pasto rie werd het woonhuis van de exploitant. Daarachter werd de „kleine zaal” van Thalia ge bouwd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7