V SUEDE NAPPA f- IJmuider Courant ne t is 32 Haldeman komt op 20 december vrij Gratis injectie tegen polio bij GGD in Haarlem Oranje startte sterk I MORRIS, before you buy/ Circuit nauwelijks van belang voor Zandvoortse ondernemers” Meer koopkracht voor ambtenaren 'l vandaag: het weer I5 11 Politiek spel Chemicaliën Weeffouten Gasmengsel PAUL VAN EWIJK EN ZONEN Lekker fris zomergebak met verse aardbeien aardbeien taartjes aardbeien punten aardbeien flannen aardbeien soezen en onze overheerlijke kwarkpunten het woord is aan... f Cultureel Centrum juwelier aronson agenda pagina 7 i i Geef vader de Plaatselijk een bui 4 Strandverwachting Voor KOFFIE- en GEMBERBROODJES I I I I I I van roomboter amandel banket, met of zonder gember. D ►OR1 VOOR VADERS die het verdienen I AG: Bakkerij Klooster |M' see 1. banketbakkerij ip.hazenberg Lange Nieuwstraat 439 Dmuiden. Nieuwe berekeningen over 1973-1977 in ESB: DONDERDAG 15 JUNI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 189 Isme m »r I me I 44 14S Rapport over geluidhinder: sluiting kost gemeente 2,5 miljoen naar uw echte bakker ■■Ml Ki sl pagina's Hing s lamsvacht en sportieve bontjassen (ook grote maten) Een delicatesse van Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-O. - tel. 14640 Canopusplein 5 - Zeewijk - tel. 12006 60 I04 I l REPARATIE EN WIKKELEN VAN ELEKTROMOTOREN AEG MOTORENDIENST ^tMETZELAAR TECHNIEK B.V. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - tel. 15189 James Anthony Froude: HAARLEM. Door ontwik keling van eigen rekenmodellen en met behulp van een wiskun dig expert is een aantal mede werkers van een onderzoekcen trum van de rijksuniversiteit van Leiden er in geslaagd nauwkeu rige vergelijkingen te trekken tussen ontwikkelingen van amb tenarensalarissen en die van werknemers in het bedrijfsle ven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De spanningen binnen het kabinet-Van Agt zijn gisteren vergroot. Er zijn zulke grote problemen ontstaan over de bezuinigingsplannen, dat premier Van Agt er nu zeker niet meer in zal slagen de bezuinigingsvoorstellen, zoals beloofd, nog deze week aan de Tweede Kamer toe te sturen. HAARLEM. Zou het circuit van Zandvoort op korte termijn worden gesloten, dan moet de gemeente aan de CENAV, de exploitant van de racebaan, een schadevergoeding van twee miljoen gulden betalen. Het verlies aan netto-inkomsten voor de gemeente zou per jaar ongeveer 350.000 gulden zijn. De gezamenlijke omzet van horeca- en middenstandsector in de badplaats (100 miljoen gulden) zou bij sluiting van het circuit ongeveer anderhalf miljoen gulden achteruitgaan. In die beide sectoren verdwijnen dan 16 arbeisplaatsen, terwijl het personeel van de CENAV (13 man) werkloos wordt. model Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) teL (020) 223596 - de gehele^kollektie Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Achtergrond21 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisle/Strips.... 19 Economie21 Beurs20 Sport25,27,29,31 Uitwijzer17 Eigenhandig23 Umuider Courant i Spanningen in kabinet over bezuinigingen i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii w ook lopruin Zie plaatselijke pagina's Nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllll!llllll I De resultaten van die cijferexercitie bevestigen het reeds enige tijd in kleine kring bestaande vermoeden dat de bruto èn netto lonen van ambtenaren de laatste vijf jaar sneller zijn gestegen dan de inkomens van werknemers in de indus triële sector. Uit het rapport van het onderzoek, dat In Beverwijk wordt vanaf vandaag elke donderdagmorgen een apart spreekuur gehouden in het Kruisge bouw aan de Bülerlaan, waar mensen onder de 30 jaar zich kunnen laten inenten. In de gemeente Velsen ge beurt niets extra’s. Men kan gewoon elke dinsdagmorgen tussen negen uur en half tien naar het GGD-gebouw in de Spaarnestraat om een vaccinatie te halen. Ook in Amsterdam is men met vac cinaties begonnen. Bewoners van de regio rond Haar lem kunnen bij hun huisarts of bij het eigen gemeentehuis informeren waar de gratis polio-inenting wordt gege ven. Moeilijk ligt het momenteel ook nog rond de eventuele bezuinigingen op Defen sie. Minister Andriessen meent dat ook Defensie een zij het kleine veer zal moeten laten, maar minister Scholten voelt daar niets voor. Ook hij vindt dat best via de ambtenarensalarissen bezui nigd kan worden op de defensiebegroting. De problemen rond minister Albeda van Sociale Zaken lijken inmiddels opgelost. Albeda had maandag twee miljard gulden geëist voor maatregelen om de werkgele genheid te stimuleren. Maar over dat be drag viel geen overeenstemming te berei ken, waarop Albeda gedreigd zou hebben op te stappen. Uiteindelijk is besloten Al beda toch enigszins tegemoet te komen. De minister „krijgt” nu één miljard, en daar mee is hij akkoord gegaan. ook gerezen rond de hoogte van de bezui nigingen op de defensieuitgaven. Het kabinetsberaad over de bezuinigin gen zou aanvankelijk gistermiddag wor den voortgezet, maar op de valreep werd besloten om pas ’s avonds verder te gaan. De strubbelingen hebben tot gevolg dat het erg moeilijk zal worden om de bezuini gingsoperatie nog vóór het zomerreces (dat op 30 juni begint) door de Tweede Kamer behandeld te krijgen. Deze plan nen hadden vandaag bij de Tweede Kamer moeten liggen. Inmiddels is gebleken dat men in het kabinet ook nog geen overeenstemming heeft weten te bereiken over het collectie ve deel van de vermogensaanwasdeling. Vooral minister Albeda wil dat wetsont werp tegelijk met de bezuinigingsplannen bekend maken, zodat de werknemers zien dat ze niet alleen moeten inleveren, maar ook wat terugkrijgen. Het kabinet zou in de loop van vandaag weer bijeenkomen om te trachten de pro blemen op te lossen. het ministerie. Het rapport concludeert dat het circuit niet van structurele beteke nis is voor de omzetten van de Zandvoort- se horeca en middenstand, vooral ook om dat de belangrijkste uitgaven van circuit- bezoekers samenvallen met het toeristisch en strandseizoen. Het opstellen van het rapport is de afge lopen twee jaar begeleid door een commis sie onder leiding van dr. H. Copier, regio naal inspecteur voor volksgezonheid en milieuhygiëne in Noord-Holland. In die werkgroep zaten vertegenwoordigers van twee ministeries, de provincie, de gemeen te Zandvoort, de CENAV en het Anti- Circuit Comité. Het rapport mag niet wor den gezien als dè mening van de werk groep. Onderdelen van het eindrapport worden door verschillende commissiele den bestreden. Het rapport noemt vijf mo gelijkheden om de geluidshinder rond het circuit te verminderen. De uitersten daar van zijn: opheffen en niets doen. Van deze vijf varianten zijn steeds de akoestische en financieel-economische gevolgen bekeken. Morgen goed strandweer met zon en een zwakke oostelijke wind. Iets war mer. In de middag 18 tot 20 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: voorlopig vrij goed zomerweer, daarna iets onstabieler, met een kleine onweer- kans. Uit een opengebarsten vat met che micaliën bij het IJmuidense bedrijf Sta- bilit kwam woensdagavond een gevaar lijk gasmengsel vrij. Velsende brand weerlieden waagden zich in de prikke lende, brandbare en explosieve gaswolk en wierp ramen en deuren open waar door erger werd voorkomen. Zonnige perioden en in de middag en avond plaatselijk een bui. Meest matige oostelijke wind. Minimumtemperaturen circa 10 graden. Maximumtemperaturen ongeveer 21 graden. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: In Koudbandwalserij I bij Hoogovens wordt bij het gebruik van chemicaliën exact volgens de voorschriften gewerkt. Bij de wet verboden middelen worden niet toegepast en voor de gezondheid van het personeel op de werkvloer be staat geen enkel risico aldus een reactie van de directie op het gerucht als zou buiten medeweten van de werknemers zelf met ontoelaatbare onder meer kankerverwekkende stoffen worden gewerkt. De raad van Overleg van de Koudband laat naar het chemicaliënge- bruik in deze productieafdeling een on derzoek instellen. In Beverwijk is de VVD buiten de onderhandelingen over de samenstel ling van het nieuw te vormen college van B. en W. gehouden. De PvdA wilde onder geen voorwaarde met de libera len praten en het CDA volgde het voet spoor van de socialisten. Het resultaat van een twee uur durend boeiend ge sprek tussen de politieke partijen, dat door veel publiek werd bijgewoond. ■M WASHINGTON (AP). Een vroegere medewerker van president Nixon, H. R. Haldeman die in verband met zijn rol in de Watergate-affaire was veroordeeld tot een gevangenisstraf van tweëeneenhalf tot acht jaar, komt 20 december op erewoord vrij. dustriële bedrijfsleven dus. De modale werknemer in het bedrijfs leven (die in 1977 bruto rond ƒ28 mille verdiende), ontving in diezelfde periode netto 2,8 procent minder koopkracht dan de modale ambtenaar. In guldens zag de werknemer in de zogenoemde T, HAARLEM 023-319005 Daarna is er uren vergaderd. Het uitstel werd benut voor overleg op hoog niveau. De fractieleiders van CDA en VVD, Aan- tjes en Rietkerk, spraken daarin elk met enkele van hun partijgenoten-ministers, respectievelijk Albeda (CDA) en Pais (WD). Naar gisteren bleek, zijn de ministers ook dinsdag al eerder dan gepland uit elkaar gegaan, „omdat het beter was el kaar even niet te zien”, zoals het in kringen rond het kabinet werd genoemd. In die uren sprak minister Andriessen afzonder lijk met diverse bewindslieden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 (ADVERTENTIES) Het Nederlandse elftal is goed gestart in de tweede ronde van het wereldkampioen schap voetbal. Met aggressief en opportunistisch spel werd het opmerkelijk zwak acterende Oostenrijk naar een 5-1 nederlaag gespeeld. Een overwinning, die mede door het 0-0 resultaat van het duel tussen Italië en Duitsland perspectief biedt op plaatsing bij de laatste vier. De basis voor de royale zege van Oranje werd al in de eerste helft gelegd door treffers van „toemooi-debutant” Ernie Brandts, Rob Rensenbrink en Johnny Rep. Na rust tekenden opnieuw Rep en Willy van der Kerkhof voor de doelpunten. Op de foto de openingstreffer van Ernie Brandts. WWW*; Ook minister Pais van Onderwijs lag gisteren nog dwars. Hij is niet bereid om meer in te leveren dan de andere departe menten. Indien de bezuinigingen op de ambtenarensalarissen doorgaan (drie pro cent, elk jaar één procent gedurende drie jaar), dan zal onderwijs via de salarissen van het onderwijzend personeel al vol doende inleveren, zo vindt Pais. In IJmuiden gaat het Cultureel Cen trum voor verenigingen en particuliere zaalgebrulkers een steeds belangrijker rol vervullen. In het jaaroverzicht 1977 van de beherende stichting komt dat duidelijk aan het licht. De stijging van de huuropbrengsten van de afgelopen ja- ren zet zich voort. Er blijft altijd een deel van ons wezen gesloten, zelfs voor hen die ons het dierbaarst zijn. publieke sector (ambtenaren, onderwij zers en leraren en medewerkers in de gezondheidszorg en in de sociaal- culturele en maatschappelijke dienstver lening), die qua inkomen vergelijkbaar is met de modale man in het bedrijfsleven, zijn netto koopkracht met rond 500 meer stijgen. De ambtenaar die twee maal het modale inkomen vangt, had in vergelijking met zijn tegenvoeter in de industriële sector over de periode 1973 tot en met 1977 een extra koopkracht van ongeveer 900. (Zie verder pagina economie) derhandelingen over ambtelijke salarissen zich afspelen. De minister van Binnen landse Zaken is als vertegenwoordiger van Nederlands grootste werkgever de over heid de enige tegenspeler van de verte genwoordigers van de in het georgani seerd overleg gebundelde ambtenarenvak bonden. Om enig tegenspel van niveau te bieden bij die jaarlijks terugkerende ritue le cijferdans krijgt de minister hulp van een ploegje deskundigen van zijn ministe rie. Juist, dat zijn ambtenaren. Uiterst I deskundige en zeer integere functionaris- sen. Dat staat buiten kijf. Maar iedereen zal begrijpen dat het een onmenselijke opgave is om aan de andere kant van de tafel als tegenspeler dus over de ontwikkeling van het eigen inko men te praten. Het parlement zou eens kunnen bekijken in hoeverre bij dat sala- risoverleg een commissie van deskundige buitenstaanders, geen ambtenaren dus, kan worden ingeschakeld om de minister van Binnenlandse Zaken te adviseren. El ke schijn van twijfel over de efficiency bij de onderhandelingen over het ambtelijke salaris wordt daarmee de kop ingedrukt. I Met de objectieve berekeningen en de daaruit resulterende cijfers in de hand kan nu welhaast vastgesteld worden dat werk nemers in de publieke sector via het trend- beeld onbedoelde salarisverhogingen heb ben genoten. Het betreft hier ambtenaren, werkers in de gezondheidszorg, in de so- ciaal-culturele en in de maatschappelijke dienstverlening. Ruim 1 miljoen mensen, die op deze wijze sterkere schouders heb ben gekregen dan werknemers van door de economische recessie in de knel geko- Deze schets van de financieel- economische gevolgen van sluiting van het circuit komt voor in een rapport dat is gemaakt door de Interdepartementale Commissie Geluidhinder (ICG). De ver mindering van die hinder rond het Zand- voortse circuit is een van de onderzoeks projecten van die commissie. Het rapport is opgesteld in opdracht van het ministerie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Het geluidtechnische onderzoek werd ge daan door de Technisch Physische Dienst TNO-TH in Delft, het financieel- economische deel door ambtenaren van ider tj er mai men industriële bedrijven. Het vermoeden bestond al lang, zij het in kleine kring, dat de ambtelijke salarisposi tie door allerlei verfijningen een florissan- ter aanblik gaf dan de lonen in de markt sector, het industriële bedrijfsleven dus. Vandaar dat het vorige kabinet-Den Uyl de ambtelijke commissie Lamers in over weging gaf ook eens te bekijken in hoever re er aan het trendbeleid waarmee ambte lijke salarissen worden bepaald weeffou ten kleefden. Het huidige kabinet-Van Agt heeft die delicate dieptepass in feite ver lengd. De uitgelekte plannen die in de boezem van het kabinet-Van Agt zijn uitgebroed bewijzen dat ook de commissie Lamers enige weeffouten heeft opgespoord. De regering wil die weeffouten gedeeltelijk wegpoetsen. Dat heeft niets met bezuini gingen van doen dat is de ijzeren conse quentie van de trendmethode die juist is uitgedokterd met het doel om de ontwikke ling van de salarissen in de ambtelijke sfeer gelijk te laten lopen met de loonont wikkeling in het particuliere bedrijfsleven. Correctie van in een reeks van jaren ver groeide onevenwichtigheden is vanuit de filosofie van de trendmethode berede neerd een te verdedigen zaak. Wellicht kan het parlement zich vervol- gens buigen over de wijze waarop de on- De conflicten zijn de afgelopen dagen zelfs zó hoog opgelopen, dat twee minis ters, Albeda van Sociale Zaken en Pais van Onderwijs, met hun portefeuilles hebben gewapperd. Zij waren van mening dat zij in de voorstellen van minister Andriessen van Financiën te veel van hun begrotingen moesten inleveren, dan wel te weinig geld kregen voor bijzondere doeleinden. Problemen zijn er inmiddels Grote Houtstraat 47-49, Haarlem k Tel. 023-321915 J (Van onze stadsredactie) HAARLEM/BEVERWIJK. In woners van Haarlem, die als kind niet of onvolledig zijn ingeënt tegen polio (kinderverlamming), kunnen zich op alle donderdagen in juni en op de eerste donderdag in juli gratis laten inenten tegen de besmettelijke ziekte. Op de bewuste donderdagen kan men van 9 tot 10 uur terecht bij de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Zijlweg. Alleen mensen die niet ouder zijn dan 26 jaar worden gevaccineerd. De injectie dient na een maand en na een half jaar herhaald te worden. caraw u bij joedko Ierland Telefcon 02550-16479 vandaag in het economenblad Econo misch Statistische Berichten (ESB) is ge publiceerd, blijkt dat de minimumloon- trekker bij de ambtelijke stand in de periode 1973 tot en met 1977 er in reële echte) koopkracht circa ƒ225 méér op vooruitging dan de minimumloontrekker in de zogenoemde marktsector, het in- -i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1