film Vervelende komedie in ouderwets genre Gelderland petri interieur Haarlem Grote vreetpartij als cynische grap filmhuizen J Somber mensbeeld bij Ferreri; Wertmüller compromisloos Interwand scheidingswanden amsterdam “Visuele bevestiging legendarisch figuur gLeven Howard Hughes biedt ■weinig houvast aan filmer s g 19 FILM 19 7 8 JUNI 1 6 ,,I will...I will.. met Diane Keaton en Elliot Gould 1 I Lichtgewicht B.V. ClA-film 1 Bekende feiten I interwand Op 5 april 1976 stierf tijdens een ijlvlucht van Acapulco in Mexio tiaar Houston in de Amerikaanse staat Texas, de veelvoudige mil jardair Howard Hughes, de meest excentrieke man waarschijnlijk van deze eeuw. Volgens verklarin gen van een familielid die het lijk bij aankomst in Houston moest identificeren, zag hij er met zijn lange, onverzorgde haren en baard uit als een uitgemergelde, totaal verkommerde zwerver die hoogstens nog veertig kilo woog. Als mogelijke doodsoorzaken noemden de doktoren van het Mormonenziekenhuis in Houston ondervoeding, bloedarmoede en het niet meer functioneren van de nieren. VRIJDAG A Charles Boost The amazing Mr. Hughes achter de camera (City 7, Amsterdam). V I ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL. (023)-316399 line. <ade A Norman Panama, of beter gezegd zijn cameraman John A. Alfonzo, kent maar een camera-instelling waarbij de betrok ken acteurs in medium size op het doek komen en leuk proberen te doen. Ondanks het doorbreken van diverse taboes is de film, die deze week in het Leidsepleinthea- ter draait, een vervelende herhaling van een alweer ouderwets genre. Dat alles verhoogt echter de humor van de situatie in het geheel niet. Er wordt gewild modern gedaan maar de dialogen zijn geestloos en zonder pit. I (drijf, iheid jdra- huizen tot grote grondbezittingen, televi- - siestations en niet te vergeten Hughes Air craft Corp, met haar miljoenenorders van leger, vloot en NASA. In ieder geval kan men niet om een figuur als Wertmüller heen en moet men iets van haar films gezien hebben om haar talent in een bepaalde categorie onder te kunnen brengen. En „De Zeven Schoonhe den” is daarvoor misschien wel als ex treem voorbeeld van haar mentaliteit een geschikte gelegenheid. HET HAARLEMSE fümhuis Het Melk woud aan de Zijlstraat 63 vertoont vanaf vanavond tot en met zondagavond (21 uur) de film De Viool en de Wals van Andrej Tarkovsky. Een Poolse filmer die nogal wat aandacht krijgt vanwege zijn intrige rende scenario’s en zijn beeldende manier van filmen. De Spiegel, zijn recentste pro ductie, gaf hem ook in bredere kring er kenning, maar ook de Viool en de Wals zal de echte liefhebber wel aantrekken Hoe kleurrijk en tragisch dit leven verlo pen is, het is de vraag of het dramatische stof biedt voor een film. De vraag wordt zeker niet bevestigend beantwoord door regisseur William A Graham met zijn „The maakt een Amerikaanse amusementsfilm als „A Star is born” die in Luxor te zien is, een lichtgewichtindruk. Het is het verhaal van een zangeresje met veel talent dat tenslotte in succes uitgroeit boven de man die haar ontdekt en gelanceerd heeft. Deze wordt tenslotte slechts tot echtgenoot van de „ster” gereduceerd. Dat verhaal is al vele malen verteld en bezit voor de gere gelde bioscoopbezoeker geen enkele ver rassing meer. Misschien dat in deze nieu we versie, gemaakt door de hier onbeken de Frank Pierson de hoofdrolspelers, Bar bra Streisand en Kris Kristofferson extra attracties vormen of als zangers zo ge waardeerd worden dat het verhaaltje op de koop toe wordt genomen. Maar hoe dan ook het ophalen van een oude en afgezaag de intrige geeft al in zekere zin de geestelij ke armoede en het gebrek aan creativiteit aan waarmee Hollywood momenteel wor stelt. Voor de jeugd heeft Palace „De Terug keer van de Dobbelmans” en Studio een bekende Nederlandse jeugdfilm uit de Limburgse studio’s van H. van der Lin dens Rex Filmproductie, „Vier Rakkers en een oude Jeep". Die hoofdrolspelers beloven heel wat, maar Norman Panama die de film schreef, produceerde en regisseerde, is een matig filmer en naar nu blijkt een nog matiger scenario en dialoog-schrijver. „I will... I will...” behoort tot het genre van de sjieke komedie van liefdesvergis singen. Echtpaar dat al enige tijd uit el kaar is, elkaar toevallig ontmoet, probeert de liefdesdraad weer op te vatten, opnieuw problemen waaraan dure psychiaters te pas komen en door het geheel heen een voortdurend elkaar opzettelijk verkeerd begrijpen om de conflicten aan de gang te houden. Doris Day en Rock Hudson heb ben tien jaar geleden geëxcelleerd in dat genre waar toen geen onvertogen beeld of woord in voorkwam en de oorzaken van de mislukte relatie discreet werden aange duid. Dat laatste hoeft nu niet meer. De echte lieden voeren een conversatie waarbij Do ris Day voortdurend zou blozen en over de techniek van de huwelijksdaad wordt in bijna wetenschappelijke vorm gesproken. Behalve de al besproken nachtvoorstel- lingen („La Grande Boeffe” en „De zeven Schoonheden”, vinden we in Palace „Grizzly”, een rampenfilm waarin een ge vaarlijke beer de omgeving onveilig maakt en in Frans Hals Michael Winners „Scor pio”, een spannende film over CIA en geheime agenten met o.m. Burt Lancaster en Alain Delon. Zitelementen, zithoeken, banken, fauteuils en tafels, ontworpen door Jan des Bouvrie en Gelderland Team. Voorbeelden uit de opzienbarende nieuwe kollektie van Meubelindustrie Gelderland staan voor u klaar. Kom even langs, als is 't maar voor adviezen, ige dokumentatie die u een helder de hedendaagse woonwereld. Behalve de op deze pagina besproken „Howard Hughes”-film waarvan City de Nederlandse première geeft, komt op de reprisesrijke Amsterdamse filmagenda nog een première voor en wel de Ameri kaanse „I will... I will... For Now” met Elliot Gould en Diane Keaton. de slachtoffers in de kampen aan onmen selijke handelingen verricht zijn om het eigen vege lijf te redden. Op een verre gaande manier wil de regisseuse de poli tiek van compromissen aan de kaak stel len waarvan bijna iedereen in zijn leven gebruik maakt om zich staande te kunnen houden. Maar of zij haar doel bereikt door de zaken zo scherp te stellen, is de grote vraag. Diane Keaton en Elliot Gould in I willI will(Leidsepleintheater, Am sterdam). Twee uitzonderlijke figuren uit de Itali aanse filmerij komen deze week voor op het Haarlems bioscoopprogramma, beiden in de nachtvoorstellingen waar zij door hun mentaliteit en wijze van filmen eigen lijk perfect thuishoren. Het gaat om Mar co Ferreri van wie Roxy in de late uren van vrijdag en zaterdag „La grande Bouf fe” vertoont en om Lina Wertmüller die in Luxor onder de titel „De zeven Schoonhe den” haar zevende film laat zien. Het werd vooral in Amerika een ongekend succes. Wie Ferreri is, hoeft nauwelijks meer te worden uitgelegd. Deze nu vijftigjarige Italiaan begon zijn opzichtige carrière in Spanje waar hij onder meer „El Cocheci- to” („Het Wagentje”) maakte. Het is een bittere komedie over een oude man die van de ziekenverzekering een invalidenwagen tje wil hebben omdat hem dat gemakkelij ke vervoersmogelijkheden biedt. In die trant van cynische, wanhopige en bizarre gegevens heeft hij een oeuvre opgebouwd dat niet direct uit bijdragen bestond aan het eenvoudige bioscoopamusement maar wel Ferreri’s sombere visie op de mens heid onverbloemd en zonder concessies weergaf. In Italië werd zijn naam gevestigd in 1963 met „La Donna scimmia” waarin Annie Girardot een behaarde vrouw speel de die door Ugo Tognazzi als kermisnum- amazing Howard Hughes”. De film somt chronologisch de min of meer bekende feiten op, daarbij grote sprongen in de historie makend, maar hij komt niet ver der dan de conclusie dat Howard Hughes een wonderlijke, onberekenbare, weinig sympathieke excentriek is geweest. Wat zeker geen opzienbarende onthulling is. Tegenover geëngageerde films als „La Grande Bouffe” en „Zeven Schoonheden” Het aantrekkelijke in deze verfilmde bi ografie is echter, de zorgvuldige enscène- ring van de fragmentarisch gebrachte hoogtepunten in dit leven, zijn relatieve betrouwbaarheid en visuele bevestiging van de vele verhalen en legendes die zich rond Hughes hebben opgestapeld. Zoals Tommy Lee Jones de hoofdfiguur speelt ontstaat er toch wel een soort bizar maar niet onbestaanbaar karakter van een man die deed (en kon doen) waar hij trek in had en van dat voorrecht overvloedig gebruik heeft gemaakt. Een schilderachtige figuur zoals men niet vaak meer tegen zal komen in deze gestroomlijnde en bureaucratische wereld. Michel Piccoli met een gevulde varkenskop in La grande Bouf fe (Roxy, Haar lem). Verder, prolongaties in Palace waar „Saturday Night Fever” voor de tiende week gebleven is, in Roxy waar de reprise van „Keetje Tippel” haar tweede week beleeft, in Lido waar „Driver” aangehou den is en in Studio, waar „Moord in de Oriënt Expres” ook voor de tweede week herhaald wordt. Op maandagavond is in Studio ter afwisseling Wertmüllers hierbo ven beschreven film vertoond. benutting. Elastische oPloss'ng dan verder mer geëxploiteerd werd. „De Man met de ballonnen”, „Dillinger is dood”, „De Audiëntie”, „La grande Bouffe” (1973) wa ren enkele van zijn films die tenslotte leidde tot „De laatste Vrouw”, waarin Ge rard Depardieu in uiterste wanhoop over een uitzichtloos leven zichzelf ontmant. Van dat vele werk is als meest bizarre film bij velen, al was het maar door de titel of de korte inhoud „La grande Bouffe” bijgebleven die dus nu in de nachtvoorstel lingen van Roxy te zien zal zijn. Die korte inhoud bestaat dan hieruit dat vier vrien den die hun eerste jeugd achter de rug hebben (Michel Piccoli, Philippe Noiret, Marcello Mastroianni en Ugo Tognazzi) zich afzonderen in een eenzaam landhuis om zich in de meest letterlijke zin dood te gaan eten. Eerst geniet men nog van de zorgvuldig uitgekozen spijzen van Ugo die een be roemde kok is, maar al gauw worden de tafelmanieren overboord gegooid en be gint men zich ononderbroken vol te prop pen. Dit levert vermakelijke scènes op, maar Ferreri heeft deze grote vreetpartij niet als grap bedoeld. Hoogstens als cyni sche grap over hoe verveling, tegenslag en teleurstelling in dit leven met eten gecom penseerd wordt en dat het rijke westen aan overmatige hebzucht in de consump- tiesector ten onder dreigt te gaan. De vrou wen ontbreken niet op deze etensorgie. Een paar hoertjes die in de aanvang binnengehaald worden, vluchten al gauw voor het eetgeweld van de mannen die voor niets anders meer aandacht schijnen te hebben. Maar de toevallig langskomen de dikke onderwijzeres, gespeeld door An drea Ferreol, een moederfiguur, is meer begrijpend en blijft. Ze overleeft de voed- selorgie. En verder zorgen vluchtige ver schijningen van vertegenwoordigers van de derde wereld (een Afrikaan, een Chi nees, een Indiër) voor niet mis te verstane politieke „hints”. Op een veel ruwer en hardhandiger ni veau werkt Lina Wertmüller die haar mis prijzen over het menselijk gedrag niet on der stoelen of banken steekt en met grof geweld te lijf gaat door voortdurend de overtreffende trap van „zwarte komedie” te gebruiken. Ze kwam in het nieuws met „Mimi de Bankwerker” waarin haar vaste hoofdrolspeler Giancarlo Giannini bijna even sterk opviel door zijn groteske ma nier van spel als Wertmüller door haar ongeremd gebruik maken van filmstijlen. In „Pasqualino Settebellezze” gaat ze daarbij zelfs alle perken te buiten. Gianni ni speelt opnieuw de ijdele, zelfbewuste Napolitaan die zich onweerstaanbaar acht voor het zwakke geslacht. Eerst wreekt hij de eer van een van zijn lelijke zusters door de souteneur die haar tot prostitutie ge bracht heeft te doden. Vervolgens lukt het hem via een mafiarelatie gek verklaard te worden zodat hij zich bij het uitbreken van de oorlog in een gekkenhuis bevindt. Het belet de legerleiding echter niet hem in het leger op te nemen. Hij deserteert in Duitsland, belandt in een vernietigingskamp en weet te overle ven door eerst met de sadistische kamp- leidster naar bed te gaan en later mee te doen bij het kiezen van gevangenen die geliquideerd moeten worden. In die kampscènes gaat Lina Wertmüller ver over de geaccepteerde grenzen. Ook al zijn haar bedoelingen eerlijk en al kan zij zich beroepen op wat er in werkelijkheid door informatie, of kleurige dokumentatie die u een helder beeld geeft van de hedendaagse woonwereld. U bent welkom. Giancarlo Gianmóni zeult met het lijk van de ventnootrde soteteneur in de zeven schoonheden (Lttxov, Haarlem). Nu, twee jaar na zijn dood, komt de awSM naam Hughes weer opduiken in de pers, allereerst omdat de zonderlinge film- en HgNl luchtvaartmagnaat die een erfenis van te- SgSffSS gen de twee müjard naliet, geen duidelijk, au onaanvechtbaar testament had gemaakt, 3 zodat nu een juridisch gevecht op gang is Stomen, onder de mogelijke erfgenamen, «t En een tweede reden dat de naam weer in Sgg|| de belangstelling komt, ligt aan het feit dat William A. Graham een film over „the amazing Howard Hughes” heeft gemaakt “K3R die laat zien dat „verbazingwekkend” in B dit verband een zwakke uitdrukking is B voor het gedrag van de hoofdpersoon in M deze filmbiografie. De film gaat deze week in première in City 7 in Amsterdam. Howard Hughes was in 1905 in Houston B geboren en al miljonair toen zijn vader in I 1923 stierf. Howards belangstelling ging B uit naar de vliegerij die toen nog in de B kinderschoenen stond en naar allerlei vor- a men van technische en elektronische expe- rimenten. Toen hij negentien was stierf B ook zijn moeder en werd Howard de enige B eigenaar van „Hughes Tool Company”, tot B zijn dood de ruggegraat van het Hughes- B imperium. Naast de vliegerij groeide bij 3 hem de belangstelling voor de filmproduk- 3 tie en ook in die sector leek alles goud te B gorden wat dit wonderkind aanraakte. 1^3 Zijn eerste produktie die hijzelf groten- B deels ook regisseerde met John Whale offi- B :ieel als regisseur, heette „Heli’s Angels” B en ging over de strijd in de lucht tijdens de B Eerste Wereldoorlog. Met Jean Harlow in H de hoofdrol werd de film een groot succes. B Dat was in 1930. Maar ook zijn volgende H bijdragen aan de cinematografie, „The Front Page” van 1931, spelend in de kran- B tewereld en nu weer te zien als toneelstuk BBKl en „Scarface” uit 1932, de eerste onver- bloemde gangsterfilm, onder regie van Ho ward Hawks en met Paul Muni in de KMHk hoofdrol, bewezen durf en talent en sloe gen in bij het publiek. Maar zoals de vliegrage hem vier levens gevaarlijke ongelukken bezorgde met als resultaat dat praktisch geen bot in zijn lichaam ongebroken is geweest, hield hij van zijn contact met Hollywood een pijnlij ke geslachtsziekte over die hem een le- venslange angst voor besmetting en infec- i tie bezorgde. Vandaar zijn nerveus gema noeuvreer met antiseptische papieren zak- I doekjes als hij met iets of iemand in aanra king was gekomen, en zijn voorkeur voor steriele ruimtes om in te werken en te wonen. Ook zijn verhouding met vrouwen bleef daarna grondig gestoord, hoewel hij nog lang omringd werd door de mooiste vrouwen van Hollywood, van Jean Har low, Ava Gardner, Linda Darnell, Ginger Jogers, Jane Russell tot Jean Peters. Na 1950 begon hij zich terug te trekken uit de openbaarheid, ver van de mensen, in wie hij naar eigen zeggen weinig geïnteres seerd was. Hij ging wonen in afgehuurde en streng bewaakte hoteletages van waar uit hij steeds onopgemerkt door de buiten wereld wist te verhuizen, van Las Vegas naar de Bahama’s, van Nicaragua naar Londen en vandaar naar Vancouver en later naar Acapulco. Via memo’s en tele foongesprekken en enkele voortreffelijke' financiers, bij hem in dienst, beheerde hij zijn bezittingen die zich over allerlei secto ren uitstrekten, van filmstudio’s en gok- f'G* JÉW

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19