Economie vermaalt kleine man I Shell helpt, deel 7 I ’t Is een filter. ’t Blijft een Camel |oH 0 Het is onzin, dat je je olie zou moeten verversen, zodra die zwart is 3 Sims-filialen Minister Van Aardenne op OESO-conferentie Filte mogelijkheden Minister bekijkt telefoonsysteem Neusspray als voorbehoedmiddel n Shell helpt „Philips helpt bij opbouw luchtmacht van Zuid-Afrika” I blijven nog open Produktiviteit industrie in VS i blijft groeien <3 an t Eerst ander werk voor personeel Bevestiging Gebukt Beschuldiging AABN: B- dlCHT? GEEN gezicht ■I ECONOMIE 19 7 8 JUNI 1 6 VRIJDAG i 3 rd. is. Een goede olie hoort zwart te zijn, omdat hij het vuil uit ’t carter in zich opneemt. verkooppunt 23nenöiüdn over olie 2?^ ntrum) -Noord) wijk) (Van onze redactie economie) BUENOS AIRES. In Argentinië broeit het. Velen geloven, dat ondanks de harde onderdrukking, het op de korte termijn tot grote sociale conflicten zal komen. Volgens Robert Cox, hoofdredacteur van de Buenos Aires Herald, zijn er de afgelopen weken, ondanks het stakingsverbod en andere intimiderende maatregelen, langzaam-aan- acties gevoerd, hebben werkonderbrekingen plaats gehad en dreigen er grote stakingen. Het werkelijk inkomen van de werknemers is van 1975 tot 1977 volgens de officiële cijfers, met 36 procent gedaald, de magu t gratis meenemen. Nog geen boekje ontvangen? Op een Shell i 1.30 uur Er zijn mensen, die denken dat motorolie goudgeel hoort te blijven. Da’s een misverstand. Een goede olie hoort zwart te worden,omdat de olie er o.a. voor dient om vuil uit het carter op te nemen. Eerder olie verversen is daarom echt niet nodig. Kijk maar eens in „Shell helpt, deel 7’.’ 4i werkloosheid is verdubbeld en het geld wordt steeds minder waard. ■ili 21 - In Argentinië dreigt grote sociale strijd het Sims-filiaal in Arnhem. (ADVERTENTIE) fond A Financieringstekort van motet ‘■i ons land naar 6 procent (ADVERTENTIE) 5 1 14 3 inische uten lersen. >or dit len euvi is aan. 12,00 6,63 4,40 Onmiddellijk na de staatsgreep heeft de junta de vakbonden uitgeschakeld. Sta- DEN HAAG (ANP). Op uitnodiging van minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat brengt minister Alawi Dar- weesh Kayyal van Saoedi-Arabië volgen de week een driedaags bezoek aan ons land. Kayyal is minister van Posterijen, Telefoon en Telegraaf in zijn land. Aires leeft een leger van honderdduizen den „gastarbeiders” (Peruanen, Bolivia- nen en boeren uit het noorden), de lonen liggen strak aan banden en de prijzen worden door de ondernemers zelf be paald. Twee weken geleden werden de laatste prijsvoorschriften voor sigaretten, medi- De Arabische gast die maandag op Schiphol arriveert, zal zich hier ond^r meer oriënteren op de technische moge lijkheden van het semi-elektronische tele foonsysteem van het type PRX. Met dit systeem wil Saoedi-Arabië 476.000 nieuwe telefoonaansluitingen realiseren. Philips en de Zweedse maatschappij Ericsson zijn daar bezig met de installatie van het sy steem. camenten en auto’s afgeschaft en zei kabi- nets-chef Martinez de Hoz van het ministe rie van Economische Zaken, dat dit een bevestiging was van het regeringsbesluit het prijsbeleid aan de ondernemingen toe te vertrouwen. Cox: „De ondernemers zijn nog even geobsedeerd door hun korte termijn- verlangen als vroeger onder Peron, de vakbonden. In talrijke bedrijven zijn de loonkosten zover teruggelopen, dat zij niet langer een belangrijke factor bij de kos- tenbepaling zijn. De ondernemers hebben twee jaar na de coup gedemonstreerd, dat zij even onverantwoordelijk kunnen optre den als vroeger de vakbonden.” Minister van Arbeid, generaal Liendo rechtvaardigde op de bijeenkomst van de Internationale Arbeidsorganisatie ILO in Genève onlangs, het uitschakelen van de vakbonden als tijdelijke maatregel, nood zakelijk in verband met de „bijzondere omstandigheden waarin Argentinië ver keert”. Verder had hij het voornamelijk over de „terroristische benden die Argen tinië als oefenterrein hadden gekozen” en over „de subversieve organisaties die hun kwalijke invloeden in alle sectoren van het openbare leven, ook in de arbeidssfeer, deden gelden,” aldus de generaal. Maar, zo zei de generaal, men behoeft zich nergens zorgen over te maken, want Argentinië heeft nog steeds een van de hoogst ontwik kelde sociale wetgevingen ter wereld. UTRECHT. De filialen van de boe kenzaak Sims in Arnhem, Utrecht, Til burg, Zwolle en Eindhoven blijven totdat voor alle 140 werknemers ander werk is gevonden. De directie van Sims wil alle filialen - sluiten, omdat niet aan de verwachtingen is voldaan. Sims, voor de helft eigendom van de Engelse boekenmammoet Smith en voor de andere helft eigendom van Else vier, had net als soortgelijke boekenzaken - in Engeland een groot succes moeten wor den. Dit is niet gebeurd. Voor de filialen in Amsterdam en En- schede werd al eerder een oplossing ge vonden. In Enschede nam Elsevier de boe kenzaak over, het filiaal in Amsterdam werd overgenomen door V. en D. Robert Cox: „Zelfs als de ondernemers de prijzen zouden verlagen en de lonen zouden verdubbelen of zelfs verdrievou digen, dan nog zouden ze grote winsten maken.” Nederland heeft voor hetzelfde semi- elektronische systeem gekozen. Ongeveer vijftien percent van het totale nummerbe- stand in ons land is er al op aangesloten. Het is de bedoeling dat in 1980 en 1990 27 percent, respectievelijk 44 percent van het nummerbestand het nieuwe systeem ge bruikt. De Argentijnen gaan naast de politieke terreur ook gebukt onder het steeds duur der worden van de ste levensbehoeften. Zo stegen de afgelopen maanden levens middelen en dranken met 9,6 procent, ge zondheidszorg met 9,3 procent, transport met 8,1 procent, huren, brandstof en elek triciteit met 5,6 procent. Vlees werd 19 procent duurder. De moeilijkheden worden eind deze maand alleen nog maar groter als de huur wet wordt opgeheven. Volgens het dag blad Clarin zullen in Buenos Aires onge veer 300.000 gezinnen van deze maatregel de dupe worden. Verwacht wordt, dat de huren sterk zul- len stijgen en dat een tweekamerflat voor de meeste mensen onbetaalbaar zal wor den. Er is, volgens Clarin, een tekort van 2,7 miljoen betaalbare woningen, terwijl in de hoofdstad appartementen leeg staan, omdat ze onbetaalbaar zijn. Zelfs de junta kan niet om de voor de meeste Argentijnse rampzalige situatie heen. Minister van Arbeid Liendo, gaf onlangs toe, dat driekwart van de indus- trie-arbeiders minder dan 70.000 pesos verdient en dat een gezin minstens 60.000 per maand nodig heeft voor de eerste levensbehoeften. o 10 10 10 >0 10 -claim, aten. 1! 9! 5' 3! o; r tikefe van de man beïn vloedt. Volgens dr. Sven Jo han Nilius, projectleider van het onderzoek, is het met dit voorbehoedmid del ónmogelijk om een overdosis binnen te krij gen en is de met hode veel walzeer dan de pil. De blik beweegt de jaarlijkse economische groei van het westen (de gemiddelde stij ging van de bruto nationale inkomens) zich, tussen de drie en 3,5 procent per jaar. Nederland hoeft volgens het eindcom- muniqué niet aan verdere vergroting van de vraag mee te doen. De andere OESO- landen hebben nota genomen van het feit, dat de vraag in Nederland in 1977 al duide lijk is gestegen en van Nederland wordt niet meer gevraagd dan dat er voor wordt gezorgd, dat de vraag niet weer inzakt. Minister van Aardenne heeft hierover tegenover de pers opgemerkt, dat dit rea listisch is: „Nederland is met vergroting van de vraag aan zijn limiet, verdere ver groting is thans onmogelijk.” Minister Van Aardenne heeft zijn collega’s van de ande re landen gezegd te betwijfelen of zelfs de gemiddelde groei van 4,5 procent in het OESO-gebied haalbaar is. Hij waarschuwde voor het wekken van overdreven verwachtingen. Tegenover de Deze afspraak hebben de dienstenbonden van het NKV, NW en CNV gisteravond in Arnhem met de directie van Sims ge maakt. Tijdens het overleg tussen de bon den en directie demonstreerden ongeveer dertig Sims-werknemers voor het kantoor van de boekenzaak in Arnhem. Zweedse methode is ge baseerd op de ontdek king van de midden- hersenenhormonen. Een van deze hormonen tast de vruchtbaarheid aan. Het Zweedse team is er in geslaagd dit hormoon kunstmatig te fabrice ren. AMSTERDAM (ANP). De Anti Apar theidsbeweging Nederland (AABN) heeft in een nota aan de Tweede- Kamercommissie van Buitenlandse Za ken Philips beschuldigd van hulp bij de opbouw van het militaire apparaat van Zuid-Afrika. Volgens de AABN heeft de Franse Phi- lipsdochter TRT de radiohoogtemeters ge leverd voor alle Mirages van de Suidafri- kaanse Lugmag. >0 50 30 )0e 9! 3t 31 Clt 51 71 51 41 51 134 41 >0d 6S 41 31 5t PARIJS (ANP). Het financieringstekort van het rijk, dat dit jaar 5,5 procent bedraagt, zal het volgend jaar zeker stijgen tot zes procent. Waarschijnlijk zal het zelfs nog grote worden. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft dit gisteren gezegd tijdens de economische wereldconferentie die in Parijs onder auspiciën van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) wordt gehou den. Hij beklemtoonde, dat dit zeer grote financieringstekort door de bijzondere omstandigheden van Nederland noodzakelijk wordt gemaakt en dat het slechts van tijdelijke aard zal zijn. De ministers van Economische Zaken van alle landen van. het geïndustrialiseer de westen, zijn het er op deze conferentie over eens, dat er een zogeheten geconser- teerde actie nodig is om de stijging van de werkloosheid, die in de westerse landen nu zeventien miljoen mensen treft en nog steeds stijgt, althans een halt toe te roepen. Met een geconserteerde actie wordt be doeld, dat alle landen gezamenlijk maatre gelen moeten nemen om een grotere eco nomische groei door stimulering van het particulier verbruik en de investeringen te bereiken. Daarbij zou ieder land moeten doen wat in zijn vermogen ligt en wat zijn speciale situatie toelaat. Het secretariaat van de OESO had de ministers als nastreefbaar doel een econo mische groei van 4,5 procent voorgehou den, omdat op dat peil de werkloosheid niet verder zal toenemen. Eerder hadden de industrielanden in OESO-kader zich een economische groei van vijf procent ten doel gesteld, maar het is duidelijk gewor den, dat dit niet haalbaar is. Op het ogen- ■A Demonstrerende werknemers van koffie srtrekjes itlantisci eld ge- i vijfman D streeft1 idheid. festival it igelse tn» ran de chotse Nederlan ii treden mini- in STOCKHOLM (AP). Een neusspray zal bin nen niet al te lange tijd het ideale voorbehoed middel zijn. Zweedse ge leerden hebben een spray ontwikkeld die een hormoon bevat, dat zowel de eierstokken van de «bmw ais de tes- 1,00 7.00 i l,20b i,00e 3 eveneens sceptisch uitgelaten over de ge zamenlijke wil om de economische groei te stimuleren, die op de conferentie tot uiting is gekomen. Er is nu wel algemene over eenstemming daarover, zei hij, maar daar mee zijn in de verschillende landen de nodige maatregelen nog niet getroffen. 0 113 0 54 0 113 4 1 0 167 37 7 94 27 55 genisstraf van tien jaar bp. De vakbonden mogen niet onderhande len over collectieve arbeidsovereenkom sten. Amnesty International publiceerde onlangs een „onvolledige” lijst met de namen van 36 verdwenen en 60 gearres teerde vakbondsleiders. Argentinië leeft in een klimaat, dat .00 14: kortzichtige ondernemers als ideaal moe ten beschouwen: stakingen zijn, zoals ge zegd, verboden, de vakbonden zijn onder ,oo is militaire controle geplaatst, in de krot tensteden rondom de hoofdstad Buenos «i 57 i 5 WASHINGTON (AP). In mei is de - Amerikaanse industriële produktiviteit vergeleken met de maand ervoor toegeno men met 0.6 percent. Mei was de derde achtereenvolgende maand dat een groei was geconstateerd een van 1,2 percent in maart en een van 1,4 percent in april. De stijging was in mei lager geweest dan in de twee maanden daarvoor want toen was de industrie zich flink aan het herstel- len gegaan van de gevolgen van de ernsti ge winter en de staking der mijnwerkers. De industriële produktie van de Verenig- Z de Staten was in mei 4,9 percent hoger geweest dan in mei 1977 en 43,7 percent hoger dan in mei 1967, aldus de bekendma- pers heeft minister Van Aardenne zich king. o o o o 10 io ui 58 60 51 68 39 59 10 129 10 106 )0 103 >0 38 >0 118 50 71 )0 138 IR. D. S. TUIJNMAN 50 50 50 616 00 50 00 00 90 00 80 40 00 50 50 20b 10 - 50 156 kingen zijn verboden. Er staat een gevan- 50 74 00 7! 50 194 70 65 90 55 00e 126 ,70 54 .70 ,50 ,00 ,50 ,50 ,50 ^00 ,50 ,00 ^00 ,20 9i ,20 lm ,20 6 ,50 6 ,00e ,50b 1,00 26 I, 00 ),00 171 J, 00 12 i,00 351 ,x IfW.- rWWÖl I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21