l Porto Ercole minder veilig t China en Japan gaan weer praten ALLEEN IN ALKMAAR Proces tegen Zuidmolukse bezetters provinciehuis Assen r t DAMIATE EXTRA I 1. „Net insekten” Motivatie RMS-zaak I I Gespecialiseerd in MASSIEF EIKEN MEUBELEN gebeitst of geloogd. Onverwacht J DONDERDAG 20 JULI BIESBOSCH 51,50 DONDERDAG 27 JULI MIDDELBURG 49,50 p p. WOENSDAG 12 JULI DRENTE 49," p p. 1’ 23 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JUNI VRIJDAG 1 6 r (Van onze redactie binnenland) ASSEN. De verdachten zo goed mogelijk tot hun recht laten komen en de gevoelens van de getroffenen ontzien. Dat rekent de Asser rechtbank zich volgens een verklaring van president mr. F. C. Fliek aan het begin van de buitengewone terechtzitting tot taak bij de berechting van de drie Zuidmolukkers die op 13 en 14 maart van dit jaar het Drentse provinciehuis hebben bezet. Die beide aspecten komen tijdens de zitting telkens weer naar voren. Fnidsen 93-95 - ALKMAAR - Tel. 072 -12 55 87 F r Kaarten zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren Kaarten zijn tevens verkrijgbaar bij: ZONDAG 2 JULI FRIESLAND 52,- OPSTAPPLAATSEN: VERZORGING: t ft® r w i sr (AD VER TENTIE) Rechtbank wil gevoelens van getroffenen ontzien Drie politiemannen bewaken het Asser gerechtsgebouw. Op de vraag wat het neerschieten van (ADVERTENTIE) ’■i pp- (ADVERTENTIE) Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendaplein (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Rijksstraatweg 103, fa. v. Staveren (Bennebroek) Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Achter de Waag, over de ophaalbrug in het oude stadscentrum. Bij ieder van de drie verdachten pro beert mr. Fliek met name hun motivatie en hun gevoelens bij het doden van men sen naar boven te halen. En wat het ont zien van de getroffenen betreft: bij het voorlezen van de verklaringen van een aantal gijzelaars worden hun namen ach terwege gelaten. In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto te Haarlem organiseren wij dagtochten op en kinderen had wat dacht u toen?” klinkt er iets van spijt door. „Maar toen was er toch niks meer aan te doen. Een van de Zuidmolukkers moet ook nadrukkelijk naar zijn motivatie ge vraagd worden. Hij zegt „wel altijd geïn teresseerd in het RMS-ideaal” te zijn ge weest. alle gijzelaars als de regering niet op de eisen wilde ingaan. Het gold ook voor De Groot, die volgens de bezetters „te veel praatjes” had. Met een knik van het hoofd alleen bevestigden de beide anderen wat één van de verdach ten voorstelde: „Ik wist meteen dat De Groot de eerste zou zijn”, zegt hij onbewo gen voor de rechter. De dood van de man diende alleen om te laten zien „dat het menens was”. En over de hardheid waarmee tevoren deze aan pak besproken was, zegt een Zuidmoluk- ker op een vraag van mr. Fliek of ze daarbij ook aan de gevolgen hebben ge dacht: „Elke strijd heeft zijn prijs”. In Sneem zelf kwam het nieuws even eens onverwacht. Wel hadden de dorpsbe woners geconstateerd dat eindelijk de an> Er komt geen antwoord. De Zuidmoluk- ker zegt dan dat hij bij de bevrijding liever doodgeschoten was „om te laten zien dat de Zuidmolukkers ook bereid zijn hun leven te offeren voor hun strijd.” Luchtfoto van het landgoed Reenafurrira in de Kenware Bay vn zwid-west Ierland, dat Porie Ercole zou gaan vervangen als vakantteverblnjf voor de kommklijke familie. moment: „Nou mijn straf maar en geen geouwehoer”. Het landgoed Reennafurrira mag dan 60 hectare groot zijn, het huis zelf heeft slechts 12 kamers. Dat is-de reden dat men „beslag heeft gelegd” op een aantal ka mers in het plaatselijke hotel Parknasil- la, waar veiligheidsmensen en leden van de hofhouding zullen worden onderge bracht. ^Sederi 1849^ &e«stoaaI-9»-S& Maarte» tiel t®a.-3»>29S2 •z. I De advocaten mr. Kousemaker (links) en mr. De Ruyter (derde van links) na afloop van de eerste zitting in het proces tegen de drie Zuidmolukkers. De Groot hem deed wil de jongeman geen antwoord geven. Na een lange aarzeling geeft hij op de vraag van mr. Fliek, „vindt u het doden van een mens iets gewoons?”, een vaag antwoord over de „zaak van de RMS”. Kort daarop moet een van het drietal overigens de zaal worden uitgedragen om dat hij door een flauwte bevangen wordt. Na tien minuten komt hij terug. Als de zitting wordt voortgezet zegt hij het er eigenlijk niet mee eens te zijn geweest dat het ultimatum van 14 maart 14.00 uur een half uur werd verschoven. Mr. Fliek wil daarop weten wat er ge beurd zou zijn als de beide gedeputeerden Trip en Huizinga zouden zijn doodgescho ten na het verstrijken van het ultimatum. „Zou u doorgegaan zijn met het doodschie ten van mensen?” vraagt hij. Dat duidt dus op het toch aanwezig zijn van een politieke motivatie. Na enig over leg met hun raadslieden, mr. W. G. A. Kousemaker en mr. H. de Ruyter, verkla ren twee Zuidmolukkers: „Deze actie heb ben we niet gedaan voor ons zelf maar voor het hele Zuidmolukse volk” en: „Wij kwamen op voor ons recht”. En dan de derde verdachte. Bij het begin van de ondervraging zegt hij luid: „Even een opmerking vooraf: ik ben niet van plan hier een verklaring af te leggen. U mag vragen stellen”. Als mr. Fliek dat probeert, verwijst de jongeman telkens naar de verklaringen die hij bij de politie en bij de rechtercommissaris heeft afge legd. Keihard zegt hij op een gegeven derhalve kilometer lange oprijlaan van het landgoed onder handen werd geno men. Maar dat dit zou betekenen dat de huidige bewoonster, die in Sneem zeer geliefd is, zou vertrekken, hadden zij niet gedacht. De heer Weeland is ook eigenaar van een zes hectare groot eilandje in de baai waarop de Kenmare-rivier uitmondt. Het is het enige plekje in Ierland met een haast wit zandstrand, waarop vele zee honden zich koesteren. Kreeften en oes ters zijn daar voor het grijpen en velen hebben al een begerig oog op dit paradijs je laten vallen. Het is de bedoeling van de heer Weeland het eiland te verkopen, maar op verzoek van de Nederlandse am bassadeur in Dublin heeft hij er voorlopig van afgezien, om de koninklijke familie in de gelegenheid te stellen van de schitte rende natuur te genieten. Overigens ziet het er niet naar uit dat men uitsluitend op dit verscholen plekje blijft, want inmid dels zijn ook twee Landrovers in Sneem aangekomen, waarmee men er ook op zal uittrekken. HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT BEVERWIJKSE COURANT REISBUREAU NZH-CEBUTO, Stationsplein perron D, HAARLEM REISBUREAU KERKMAN, Grote Krocht 20, ZANDVOORT TOKIO. (Reuter) China heeft gisteren ingestemd met een Japans voorstel, de onderhandelingen over een vredes- en vriendschapsverdrag te hervatten, aldus een bekendmaking van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. China is bereid begin volgende maand met de on derhandelingen te beginnen. De onderhandelingen waren sinds sep tember 1975 in het slop geraakt doordat de Chinezen erop stonden, dat het verdrag een clausule moest bevatten waarin hege monie wordt veroordeeld. De Sovjet-Unie, die de clausule als een tegen haar gerichte Zag, waarschuwde Ja pan voor eventuele vergeldingsmaatrege len indien het zou instemmen met de Chi nese eis. De Japanse premier, Takeo Foekoeda zei vorige maand, dat onderhandelingen tussen Tokio en Peking geen afbreuk mo gen doen aan de betrekkingen tussen Ja- pan en de Sovjet-Unie. Later lukt het mr. Fliek toch nog naar aanleiding van de voorgelezen verklaring van deze verdachte bij de rechter commissaris, wat meer los te krijgen. - 5 W W WWW: W Hij praatte daarover met anderen. „Maar praten over. hoeft nog niet te betekenen iets doen. Wat wou u er mee?”, vraagt mr. Fliek. „De Nederlandse regering op onze zaak attenderen. Omdat vreedzame acties niets hielpen, moesten we tot harde acties over gaan”, aldus de verdachten, die „erken ning als vrije Zuidmolukkers” wilden en die samen met de gevangen zittende „vrij heidsstrijders” van Wijster, Bovensmilde en De^Punt weg wilden, uiteindelijk naar Indonesië, om daar verder te vechten voor het ideaal. De drie waren het er dat komt in alle ondervragingen weer naar voren over eensdeze actie moet hard zijn en hard blijven. „Of we schieten ze allemaal dood, of we gaan weg”. Daarom zouden er na het verstrijken van het ultimatum inderdaad meer mensen worden doodgeschoten. Zo was en bleef de afspraak, waaraan ze zich alle drie gebonden hadden. Zonder er verder over te praten zouden ze het alle maal met elkaar eens blijven, wat ieder ook zou doen. Dat zou gegolden hebben voor het eventueel doodschieten van taxi chauffeur Van der Werf, wanneer deze zich verzet zou hebben; dat zou ook gelden voor het systematisch neerschieten van Een zeer afwisselende tocht die u de gelegenheid biedt eens nader kennis te maken met ons mooie Friesland. Per boot reizen we van Enkhuizen naar Stavoren en maken vervolgens een rondrit langs de Friese meren Na de Friese koffietafel in het oude stadje Sloten maken we een rondrit door Gaasterland en de terugrit is over Lemmer en door de Noordftostpolder, waar we ook het diner gebruiken. Een bezoek aan het „Land van Bartje" met zijn hunebedden, brinkdorpjes, ja-knikkers en veenafgravingen is beslist de moeite waard. Na de Drentse koffietafel brengen we een bezoek aan het Drents, Openluchtmuseum in Schoonoord. De terugrit is o.a. over Sleen - Coevorden - Hardenberg en Raalte. Hoe oorzaak en gevolg van een en ander zich tot elkaar verhouden, laat zich moei lijk peilen. Resultaat is echter, dat de be zetters drie maanden na de actie nog steeds als keiharde criminelen overkomen. Of ze ook werkelijk allemaal zo hard zijn als ze zich voordoen, of dat ze uit verbit tering, angst voor gezichtsverlies na de mislukking van hun „zelfmoordcomman- do” of wat dan ook? alleen hardheid veinzen, daar is niet gemakkelijk achter te komen. Mr. Fliek probeert het telkens, maar zijn pogingen iets van gevoel naar boven te halen, leiden herhaaldelijk schipbreuk. „Ging het u gemakkelijk af?”, vroeg mr. Fliek aan een Zuidmolukker over het in koelen bloede neerschieten van de ambte naar drs. Ko de Groot. „Het zei me niks”, antwoordde de verdachte met een schou derophalen. Hoewel hij zag dat de eerste kogels raak waren, heeft hij het slachtoffer nog nage schoten tot het hele magazijn leeg was. „Wat voor gevoel had u toen. Had u een gevoel?”, vraagt mr. Fliek. De jongen schudt het hoofd. Hij beaamt de moord op De Groot in koelen bloede te hebben be gaan. „Achteraf gezien vind ik het nog steeds goed dat ik het gedaan heb”, zegt hij. Pas als mr. Fliek hem vraagt: „Toen u later hoorde dat De Groot getrouwd was ook de regering het onjuist dat leden van de koninklijke familie Italië nog langer als vakantieland bezoeken. In het diepste geheim zijn in de afgelo pen maanden onderhandelingen gevoerd over de nieuwe Ierse vakantiebestemming. De ambassadeur van Nederland in Dublin heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld, en het toéval wilde dat een huisvriend van de familie Ruthch, Ernst Weeland, tevens de nieuwe buurman van de koninklijke familie wordt. Het moet niet onmogelijk worden geacht dat het landgoed in Ierland te gelegener tijd aan de koninklijke familie zal worden verkocht, ofschoon er nu alleen nog maar sprake is van verhuur gedurende de ko mende twee maanden. Prins Bemhard heeft inmiddels ver klaard dat het Ierse vakantieverblijf in eerste instantie is bedoeld voor prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen, maar dat neemt niet weg, zei hij, dat de koningin en hij er natuurlijk ook zullen zijn en wellicht zullen de andere leden van het koninklijk gezin ook overwippen, zoals dat ook in Italië veelal gebeurde. Overigens had de koninklijke familie geen beter plekje kunnen uitzoeken. Het landgoed is geheel aan het oog onttrokken en men vangt slechts een glimp op als men in de baai vaart. Dat was ook de reden dat president De Gaulle in 1969 het landgoed huurde toen hij een aantal weken in Ier land vertoefde. Horden journalisten en cameramensen probeerden de grote Franse leider te berei ken, maar de toegang tot het landgoed was hermetisch afgeslote^, en zelfs de sterkste telelenzen faalden. De vakantiegangers weten zich het be zoek van De Gaulle nog altijd goed te herinneren, want er was op dat moment geen vis- of roeibootje meer te huur. De journalisten en cameramensen van de tele visie hadden zich hiervan meester ge maakt om vanaf de baai te proberen De Gaulle in het vizier te krijgen. W .-. WWW: ■M www W WWE WW >W Wwt WWW g WW:WWW •- W W <4=- tw WW P0 Ierland mogelijk nieuw vakantiedoel Oranjes De Zuidmolukse ds. Metiary wordt bij de ingang gecontro leerd. Zo zegt de Zuidmolukker zich te herin neren dat ze het alle drie leuk hebben gevonden dat er bij het vanuit het provin- - ciehuis naar buiten schieten mensen ge raakt werden. De opmerking van twee Zuidmolukkers tegen de derde na het doden van drs. De Groot „Het zijn net insekten” doet mr. Fliek vragen naar Eli’s gevoel bij het do den van mensen. Een schouderophalen is het antwoord. Beter vindt de president al de opmer king even later: „Je kunt er niet op ant woorden”. Mr. Fliek: „Wist u dat De Groot getrouwd was en kinderen had? Wat denkt u daarvan?” Het antwoord: „Degene die verantwoordelijk is, moet het maar we-" ten”. Het stak één van de Zuidmolukkers dat, hij niet mee mocht doen aan de executie van de beide gedeputeerden toen die op- 9, handen was. Het stelde hem echter weer tevreden dat hij een half uurtje later zou „mogen”. Zo probeert hij zijn hardheid te bewij- zen. En als mr. Kousemaker hem een moti vatie probeert te ontlokken, zegt hij: „Ik vertel niks. Je kunt het ieder jaar herha len. Het gaat het ene oor in en het andere uit. Ze beschouwen ons allemaal als mis dadigers. Het zijn allemaal racisten. Hier doen ze toch niets voor ons”. Aan het einde van de eerste zittingsdag las mr. Fliek een stuk of tien verklaringen voor van gijzelaars. Met name de moord op drs. De Groot en de voorgenomen exe- kutie van de beide gedeputeerden kwamen daarbij aan de orde. Zo heeft één van de Zuidmolukkers te gen de gijzelaars gezegd dat „iedereen goed moest kijken hoe Trip en Huizinga doodgeschoten zouden worden. Zo zou het met iedereen gaan.” (Van onze redactie buitenland) SNEEM. Noula Ruthch, een vooraan staande Ierse, mag zich met haar man niet alleen de eigenares weten van een aantal supermarkten in Ierland, maar zij is ook de eigenares en bewoonster van het land goed Reennafurrira, dat verscholen ligt tussen een woud van naald- en loofbomen aan de Kenmare-baai in Zuidwest- lerland. Reennafurrira is de Ierse naam voor uitkijkpunt en het landgoed draagt die naam met ere, want het biedt een schitte rend uitzicht over de rivieruitmonding naar de Atlantische Oceaan. Het landgoed ligt in het pittoreske dorp je Sneem, dat nog geen 300 inwoners telt. Op dit paradijselijke plekje heeft de Ko ninklijke Familie haar oog laten vallen toen zij besloot af te zien van haar zomer vakanties in Italië. Porto Ercole mag dan goed beschermd worden, maar na de ter reuracties van de laatste maanden acht De liefhebbers van de natuur komen tijdens deze dagtocht beslist aan hun trekken. Het hoogtepunt van deze tocht is een 2 uur durende rondvaart door de Biesbosch, dat grote bekendheid en waardering gekregen heeft door zijn unieke landschap, kreken, biezen- en rietbegroeiing, en de spaarbekkens voor de drinkwatervoorziening. Op de terugweg dineren we in Alphen aan den Rijn. Tijdens deze tocht passeren we enkele indrukwekkende waterbouwkundige werken, zoals de Brienenoordbrug, Zeelandbrug, Brouwersdam, Haringvlietdam endeBenelux- tunnel. Het hoofddoel van deze tocht is Middelburg met zijn historische gebouwen zoals het Raadhuis uit 1512, de Abdij uit 1130 en de „Lange Jan" s Middags brengen we een bezoek aan het oude stadje Zierikzee. Het diner vindt plaats in Rotterdam. Haarlem Schalkwijk, parkeerterrein winkelcer" t/o kantoor H Dagblad Haarlem, Stationsplein perron K IJmuiden, NZH bushalte „Marktplein voor het postkantoor Beverwijk, voor de ingang Station NS Bi| aankoop van de plaatskaarten geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken De vertrektijd en de gewenste opstapplaats wordt op de kaart vermeld. U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken Deze dagtochten zijn geheel verzorgd. Dit houdt in vervoer per touringcar, éénmaal koffie met gebak, lunch en diner Eveneens zijn bij de prijs inbegrepen bij de dagtocht: FRIESLAND de boottocht Enkhuizen-Stavoren. DRENTE de entree van het Drents Openluchtmuseum BIESBOSCH de rondvaart door de Biesbosch MIDDELBURG de brug- en tunnelkosten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23