kunnen verdwijnen TOT 1980 IN DE LEKBRUG-FILE Criminele neigingen Vrijwilligers korps 30 jaar w Door hersenspoeling: Afdankertjes Mislukking Ml Werving Geld 30 jaar 27 BINNEN- EN BUITENLAND 2(VRIJDAG 1 6 JUNI 19 7 8 is. If :da- et s- n, De filevorming voor de Lekbrug bij Vianen, die bosjes automobilisten dagelijks grijze haren bezorgt, zal op z’n minst tot 1980 blijven bestaan. Pas dan zal de nieuwe brug, ten oosten van Vianen gereed zijn, waarna nog de aCtn- en afvoerwegen moeten worden voltooid. De nieuwe brug zal 2x2 rijbanen vluchtstrook krijgen, waarover het verkeer van en naar het zuiden ongehinderd zal kunnen rijden. De brug wordt 730 meter lang en heeft een grootste overspanning van 162 meter. Op de foto: de twee bruggen over de Lek, met op de voorgrond de nieuwe. Links Vianen. - ■Krf (Door Hans de Bruijn) GOUDA. Nederland heeft naast het zogenaamde „staande leger” een legertje van zo’n 4500 vrijetijdssoldaten. Bankdirecteuren, bu schauffeurs, ambtenaren of onderwijzers tussen ongeveer 25 en 55 jaar, die thuis in een kast hun plunje en een schietklaar geweer hebben staan. Een enkele maal per jaar halen zij die spullen te voorschijn. Niet om te leren hoe de Russen aan het front te lijf te gaan, maar om te oefenen in het bewaken van bruggen, gebouwen of militaire com plexen. wil irt met Anti-malaria campagne ir. 1 V De Jong is geen klager zoals je die onder legerofficieren nogal eens tegenkomt. „Hoe beroerd en slecht het ook is: het gaat altijd. Ik heb ook voldoende mensen tot mijn beschikking, al zou de uitrusting be ter kunnen. De beschikbare middelen wor den gewoon optimaal gebruikt”. D^ Jong is het ook niet eens met de stelling van de eerder genoemde Advies raad, dat de Nederlandse territoriale strijdkrachten door hun gebrekkige orga nisatie slechts beperkte taken kunnen uit voeren en aan echte territoriale verdedi ging nauwelijks toekomen. Een misvat ting, vindt hij. „Men is er te veel van uitgegaan dat mijn taak territoriale verde diging is, maar het gaat veeleer om territo riale beveiliging. Wij moeten zorgen voor het beschermen van vitale objecten. Voor de verdediging van ons land is het Eerste Legerkorps bestemd. Als hier ooit oorlog komt, dan rekenen we voor de echte verdé- diging op de NAVO-strijdkrachten”. De Jong vindt het dan ook niet zo vreemd dat de territoriale strijdkrachten op het twee de plan komen en dat de beste middelen naar het Eerste Legerkorps gaan, de troe pen met een frontfunctie. dank zij het internationale verkeer, van daag of morgen onze eigen dood tot ge volg kunnen hebben. Tot deze conclusie zijn twee Ameri kaanse criminologen, dr. Samuel Yo- chelson en dr. Stanton E. Samenow, gekomen na 16 jaar onderzoek onder 255 criminelen. Volgens het reclasse- ringsblad KRI, dat melding maakt van het onderzoek van de twee Amerika nen, komt de voorgestelde behandeling neer op een hersenspoeling van gedeti neerden. Over dit verwijt zeggen de onderzoekers: hersenen van de de linquenten zijn smerig en moeten daar om worden gewassen”. De gevangenen die zich aan de be handeling van Yochelson en Samenow onderwierpen, moesten zich gedurende het eerste jaar dagelijks aan drie uur durende „confyontatiegesprekken” on derwerpen. De frequentie van de be zoeken liep in de daarop volgende jaren geleidelijk terug. De gedetineerden Met een vaccin zou het zoals in het verleden de pokkencampagne heeft bewe zen mogelijk zijn malaria over de hele wereld uit te roeien. De WHO spréékt dan ook niet meer over uitroeiing van deze ziekte; het streven is nu om malaria „onder controle” te krijgen. Alleen dit zou naar schatting op bijna twee miljard dollar per jaar komen, hetgeen gezien het budget van de meeste landen waar malaria heerst volkomen onhaalbaar is. Malaria zou door intensief en niet afnemend gebruik van insectenverdelgers en medicijnen „onder controle” gehouden kunnen worden. Een van de ernstige problemen waar de arme landen mee te kampen hebben, is dat de insecten verdelgers* sedert de oliecrisis vier keer zo duur zijn geworden en dat de commerciële sector landbouw, gazons, enzovoort meer dan negentig procent van de wereldproduktie opslokt. moesten bovendien ook een dagboek bijhouden over al hun gedachten. Hoewel van de drf'tig proefpersonen die werden behandeld slechts negen van de criminele geest werden „ver lost”, zijn ze toch optimistisch over de toepassing van hun methode. „Ons pro gramma is niet alleen goedkoper dan gevangenisstraf, maar het belooft ook meer succes in termen van voorkoming van misdrijven, stellen de twee onder zoekers. Het Amerikaanse gevangeniswezen heeft de plannen van het tweetal en thousiast ontvangen, zo meldt KRI, en lijkt al te hebben gekozen voor toepas sing van hersenspoeling voor gedeti neerden. Er is al een gevangenis aange wezen waar een proef zal worden geno men met de behandelingsmethode van Yochelson en Samenow. Het tweetal ziet de behandelingsmethode duidelijk als een alternatief voor de gevangenis straf. „Maar we zullen niet zonder die straf kunnen. Niet alleen omdat er veel delinquenten zullen zijn die niet mee willen werken, maar ook omdat we het strafrecht als een soort breekijzer no dig hebben. Pas door de opgelegde straf kan er een motivatie ontstaan voor verandering”. Op een persconferentie merkte de direc- teur-generaal van de WHO, dr. Half dan Mahler op: „De chemische industrie staat niet klaar om tien a twintig miljoen dollar in research voor nieuwe insectenverdel gers en anti-malariavaccins te investeren. Nu de eenvoudige varianten van DDT niet meer werken, concentreert de research zich eerder op een medicijn dat kanker bestrijdt en dat in de rijke landen goed verkoopt, dan op een anti-malariavaccin”. maand verschijnt, geeft ook aanbevelin gen voor de te nemen voorzorgsmaatrege len. Maar geen van de ruim honderd landen waar malaria heerst, is erop gebeten hier grote bekendheid aan te geven. De WHO kan zich echter alleen baseren op door de landen zelf gemelde gevallen, hetgeen tot gevolg heeft gehad dat jarenlang het wer kelijke beeld van de omvang van malaria vertekend is gebleven. Tijdens de zojuist gehouden jaarlijkse assemblee heeft de WHO echter openlijk toegegeven dat het aantal malariagevallen de laatste vijf jaar is verdubbeld en dat een groot aantal niet is gemeld. Zo blijkt nu in 62 van de 107 landen weerstand tegen deze middelen te bestaan. De WHO tracht malaria nu zoveel moge lijk met medicijnen te bestrijden, maar in meer dan 20 landen blijken de parasieten ook hiertegen bestand te zijn. Tot nog toe zijn de pogingen om een malariavaccin te ontwikkelen, mislukt. motor 1616 idden- zda 323 i cc) leurs Maar het Nederlandse leger kennende dat zij altijd dicht bij huis zullen moeten opereren”. De Natres-verbintenis wordt voor vier jaar - telkens te verlengen - aangegaan. In die tijd moet men 100 oefenuren per jaar maken (een avond per maand, af en toe een zaterdag en een 24-uursoefening), als mede eenmaal per vier jaar een langere, vijfdaagse oefening. „Dat lijkt weinig, maar de meesten hebben al gediend, dus het gaat voor hen alleen nog maar om het bijhouden van de kennis”' Er bestaat ove rigens een zeer beperkte mogelijkheid voor mensen die nooit in militaire dienst zijn geweest om toch bij de Nationale Reserve te komen. n el vice 9t en a ven er. „Ik heb bijvoorbeeld wel gemotori seerde eenheden tot mijn beschikking, zo als vrachtwagens, maar veel moeten er in noodgevallen gevorderd worden. Gepant serde voertuigen hebben we niet, we rijden gewoon in jeeps. We krijgen altijd de af dankertjes van het Eerste Legerkorps. Maar die zijn overigens nog goed genoeg voor ons”. Eind dit jaar krijgt de Natres bovendien de beschikking over meer dan 100 nieuw DAF-trucks. Zoals gezegd bestaat de taak van de Nationale Reserve vooral uit het bewaken van gebouwen, bruggen en complexen. Hierbij valt te denken aan strategische punten, zoals havens waar goederen aan gevoerd moeten worden, wegen waarover die vervoerd moeten worden of opslag plaatsen. Want daar gaat het vooral om: het veiligstellen van de bevoorrading van de vechtende troepen, een vitaal belang in een oorlog. Zeker daar Nederland in zo’n geval een van de belangrijkste aanvoer- plaatsen voor de in Duitsland vechtende NAVO-eenheden van overzee - zoals Ame rikanen, Engelsen en Canadezen - zal zijn. 167 095 I ^De Nationale Reserve voor vol worden aangezien De oorzaak van deze opfeaiing en dat geeft de WHO liever niet openlijk toe is de totale mislukking van de anti- malariacampagne die in de jaren vijftig werd gelanceerd en aanvankelijk een spectaculair succes had. In India bijvoor beeld werden in 1966-’67 nog geen 100.000 gevallen geregistreerd, terwijl het er nu meer dan zeven miljoen zijn. Ongeveer dezelfde verhoudingen gelden voor Indo nesië. Het falen van de anti- malariacampagne komt door een combi natie van nalatigheid en een toenemende weerstand tegen de bestaande insecten verdelgers. Door het aanvankelijke succes van de campagne verslapte de aandacht en de intensiteit en nam de weerstand tegen de klassieke insectenverdelgers zo als DDT toe. De belangstelling voor de Nationale Re serve is - ondanks een inzinking in de zestiger jaren - de laatste tijd weer groeien de. Sommigen zien de Nationale Reserve als een vlucht om uit de BB te blijven, anderen kiezen voor de Natres om na hun militaire dienst toch nog actief te blijven. „De Natres is een tijdlang aan het afzak- i ken geweest”, zegt majoor N. Toes, coördi nator voor de Nationale Réserve in de staf van generaal De Jong. „Maar over een jaar verwachten we alle pelotons vol te heb ben”. De Nationale Reserve telt dan 105 pelotons van elk 41 man, verspreid over alle provincies. „De werving voor de Nationale Reserve gebeurt voor een deel via mond-tot-mond- reclame”, aldus Toes, „Aan de andere kant krijgen alle dienstplichtigen die vrij ko men van hun mobilisatiebestemming een brief van ons met het verzoek of zij geen zin hebben om bij de Nationale Reserve te komen. Het voordeel boven gewoon mobi- lisabel-zijn, is dat zij de zekerheid hebben (Van onze redactie binnenland) „Misdadigers zijn anders dan andere mensen. Zij lijden aan een afwijking in hun persoonlijkheid en zijn behept met een misdadige geest, die zich uit in een lange reeks van criminele denkfouten. De afwijking is met een redelijke kans op succes te veranderen. Misdadigers die bereid zijn een therapie te ondergaan die gericht is op een diepgaande verandering van de persoonlijkheid, kunnen van hun criminele neigingen worden verlost”. (Van onze verslaggeefster Kati David) GENÈVE Het feit dat malaria de meeste doden ter wereld eist, maakt op de doorsnee-Europeaan weinig indruk. Evenmin als het feit dat op het Afrikaan se continent alleen al een miljoen kinde ren tijdens de eerste vijf levensjaren aan deze ziekte overlijden. Maar nu het aantal officieel geregistreerde gevallen van ma laria in Europa de tweeëneenhalf duizend is gepasseerd, beseffen we dat de proble men van arme De ingrijpende behandeling die wordt voorgesteld, zou slechts lukken wanneer de therapeut „binnendringt in de geest van de crimineel en hem steeds weer confronteert met zijn criminele denkfouten en de gevolgen daarvan”. In het voorjaar van 1948, slechts drie jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog, liepen de spanningen in Europa weer op. Het was het begin van de koude oorlog; in Tsjechoslo- wakije dreigden grote moeilijkhe den. Met ruim 100.000 Nederlandse soldaten nog in Nederlands-Indië, be stond bij de militaire top in Den Haag de vrees dat Nederland mocht het ook hier opnieuw tot con flicten komen niet voldoende ver dedigd kon worden. Het herstel van het Nederlandse le ger na de Tweede Wereldoorlog ver liep niet zo snel, en op de generale staf kwam men daarom met het idee vrij willigers, bijvoorbeeld studenten, op te roepen die zouden gaan functione ren als een soort „nationale garde”, voor de verdediging van die objecten waar de gewone soldaten niet aan toe kwamen. Korte tijd daarna ontstond de Nati onale Reserve. Ondanks hoger ge spannen verwachtingen, meldden zich in de beginperiode slechts 3750 man aan. Tien jaar later was dat aantal gestegen tot bijna 6000. Nu, terwijl de Nationale Reserve (Natres) het 30-jarig bestaan herdenkt, telt dit pure vrijwilligerskorps ruim 4000 man. Over 30 jaar geschiedenis van de Natres en de toekomst van deze part-time krijgsmachteenheid spra ken wij met majoor N. Toes, coördi nator voor de Nationale Reserve bij de staf van de Nationaal Territoriaal Commandant in Gouda, en met die territoriale bevelhebber, generaal- majoor M. de Jong, zelf. Majoor Toes roemt de motivatie van de reservisten. Hij spreekt zelfs van een „hartverwarmend enthousiasme”. Vol gens Toes zijn krijgstuchtelijke problemen binnen de Natres dan ook een hoge uitzon dering. „Er is een grote innerlijke discipli ne.”. Het deelnemen aan de Nationale Reser ve is geen winstgevende zaak voor wie een lucratieve schnabbel op het oog dacht te hebben. De vergoeding is laag. „Om zeker te weten dat je niemand krijgt die het alleen om het geld doet”, zegt Toes. Begin dit jaar zijn deze vergoedingen overigens opgetrokken tot hetzelfde niveau als de vergoeding die vrijwillige politie- en brandweereenheden krijgen. Bovendien zijn de nationale1 reservisten tegelijk in hun rechtspositie gelijkgesteld met het ge wone reservepersoneel van de krijgs macht. De Natres is daarmee geïntegreerd in de krijgsmacht en niet langer een bijwa gen waarom gelachen wordt. werd totale mislukking Nu dit voorjaar het 30-jarig bestaan van de Nationale Reserve wordt herdacht, I doen de leidende figuren van dit korps er alles aan om de waarde van de Natres (in militair jargon) te benadrukken. In Gouda I worden we daarom ontvangen door gene raal-majoor M. de Jong, de Nationaal Ter ritoriaal Commandant. Hij is de bevelheb ber van alle troepen die in oorlogstijd in Nederland achterblijven, terwijl de parate troepen van het Eerste legerkorps hun stellingen op de Noordduitse laagvlakte hebben betrokken om de vijand - die ken nelijk alleen maar uit het Oosten kan ko men - tegen te houden. Het thuisland kan dan natuurlijk niet onverdedigd achterblijven. De vijand kan ook aan parachutes uit de lucht komen vallen, hij kan zijn spionnen en vijfde kolonnes hebben of sabotages uitvoeren. Om ons daar tegen te wapenen, zijn er territoriale strijdkrachten en is er een Na tionale Reserve die daar deel van uit maakt. De Jong: „Vooral de Nationale Reserve is in zo’n situatie belangrijk. In de eerste dagen van een conflict moeten duizenden soldaten gemobiliseerd worden. De op- komstcomplexen waar dat gebeurt, zijn een natuurlijk doelwit voor een aanvallen de vijand en moeten daarom beschermd worden. De troepen die naar het front moeten, kunnen dat zelf niet doen en ook het oproepen en verdelen van de gewone territoriale eenheden vergt enige tijd”. Voor die situatie worden de leden van de Nationale Reserve opgeroepen. Aangezien zij hun uitrusting thuis hebben, zijn ze snel klaar. Generaal De Jong: „Zij zijn snel beschikbaar omdat zij ook vóór het kritie ke moment al kunnen worden opgeroepen door de minister van defensie zelf. Er is geen lange mobilisatietijd. Bovendien wordt mobilisatie (een officiële daad die I door het parlement bekrachtigd moet wor den - red.) in een crisissituatie vaak als een provocatie uitgelegd”. Daar komt bij dat de nationale reservis- ten altijd optreden in de directe omgeving van hun woonplaats. „Hun lokale bekend- I heid is van belang voor een snel optreden. Bovendien zijn zij erg gemotiveerd; het zijn immers vrijwilligers”, zegt De Jong. De voordelen van de Nationale Reserve in een notedop. De Jong zegt dat daarom soms ook meer waarde wordt gehecht aan de Nationale Reservisten voor de objecten bewaking, dan aan de parate territoriale eenheden, de zogenaamde beveiligings- compagnieën „Van Heutz”. In het verleden hebben deze „Nationale Reservisten” nogal eens de nodige moeite gehad om voor vol te worden aangezien. Gezeten, rustige burgers, die zo nu en dan soldaatje spelen, een „daar-komen-de- schutters-imago” was gauw geboren. Maar wie met zo’n vergelijking bij een reservist aankomt, wordt verontwaardigd beje gend. „Wij doen belangrijk werk in oorlog- A stijd en we doen het uit overtuiging, omdat we iets voor ons land willen doen”, luidt J zo’n reactie vaak. B Het weinig volwaardige aanzien van de Nationale Reserve is op zich wel verklaar baar. Wie gaat nou voor zijn lol, niet eens voor zijn beroep, maar voor zijn plezier en terwijl hij een goeie baan heeft, voor sol daat spelen? Of het zijn fanatici, óf ze vinden het zeker leuk om met een geweer tje te lopen. Het zijn reacties die menig nationaal reservist bekend in de oren zul len klinken. Daar kwam bij dat de Adviesraad voor Defensieaangelegenheden (ADA) - een ad viesorgaan van de minister van defensie - vorig jaar met een studie kwam waarin stond dat, als het er ooit onverhoopt op aan komt, de Nationale Reserve nauwe lijks iets kan doen: er is niet genoeg mate rieel, de verbindingen zijn volstrekt onvol doende (men moet bijvoorbeeld van gewo ne telefoonlijnen gebruik maken) en de nationale reservisten krijgen slechts een habbekrats voor hun werk en inzet. De Nationale Reserve is slechts in staat tot eenvoudige politiewerkzaamheden. Vrij vertaald: een stel padvinders-met een ge weer. De naiïeve toerist die een retourtje voor een safarireis koopt hoeft er echt niet op te rekenen dat het reisbureau op de geva ren van malaria wijst. Volgens de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) in «Genève hoort ieder reisbureau in het bezit te zijn van een brochure met gegevens betreffen de de risico’s in alle betrokken landen. De ontwikkelingslanden, ^jaarlijkse WHO-brochure, die eind deze zijn er natuurlijk ook nadelen aan te wij- zen. De Adviesraad voor Defensieaangele- I genheden had namelijk wel degelijk gelijk in de kritiek op de uitrusting van de Natio nale Reserve. Tot dit jaar schoten de reser visten met karabijnen die nog dateren van vlak na de oorlog en met mortieren die zeker zo oud waren. Sinds dit voorjaar beschikken zij eindelijk over een nieuwe uitrusting, hebben zij dezelfde FAL- geweren als de landmacht en hebben zij van de luchtmacht een partij UZI- niachinepistolen gekregen. Afdankertjes. Goeie, maar toch: afdan kertjes. Dat is een beeld dat niet alleen de Nationale Reserve, maar de hele territoria le verdediging betreft. „De hele organisa tie van de territoriale verdediging is mini maal opgezet”, geeft generaal De Jong toe. Toch gelooft hij er met de hem ter beschik king staande middelen wel te kunnen ko men. Hij moet wel, maar problemen blij-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27