Demonstratie voor vermiste Belangen patiënten in het gedrang Bezorgdheid over K; gezondheidszorg Croes toont zich gematigder in onafhankelijkheidsstreven Minister Wiegel in Tweede Kamer: aan gemeenteraad meedelen met w en dan dit noq P' PI ve R M Argentijnen FNV-bonden kwaad over uitlatingen Aantjes en Nypels Burgemeestersnaam bij sollicitatie kj bij 99 H fi 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JUNI VRIJDAG I 6 VR1 Castraties Veroordeeld Brui Onder trein Nieuwe ambassadeur Drastisch Botulisme Ongevallen Winkelcentrum in Bijlmer (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De ambtenarencentrales trekken inzake de door de regering aangekon- digde bezuinigingsoperatie niet meer één lijn. Het centraal bestuur van de Centrale van Hogere Ambtenaren (CHA) heeft namelijk besloten niet mee te doen met de demonstratie van ambtenaren op 26 juni tegen de bezuini gingsplannen van het kabinet-Van Agt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een achttal samenwerkende ouder- en patiëntenor ganisaties maakt zich ernstig bezorgd over bepaalde ontwikkelingen in de gezondheidszorg. RO afget ontdi finan verze een e de ge ne te, BE Tind ernsi bezu man kom kabi Niet gevaarlijk Lancering u Amsterdam Dienstplichtbeleid Vluchtelingen Zt 1^» (AD VER TENTIE) WEERRAPPORTEN o 24 28 17 0 «SR Het PPR-Kamerlid Ria Beckers heeft minister De Ruiter van Justitie verzocht zijn visie te geven op het castreren van zedendelinquenten, die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Ze wil weten of na 1967 nog mensen zijn gecastreerd, omdat uit een onderzoek is gebleken, dat de 381 zedendelinquenten die in de 30 jaar daarvoor zijn gecastreerd, na de medische ingreep doorgingen met het plegen van zedendelicten. In ruil voor de operatie zou den de delinquenten van de tbr zijn onthe ven. Twee blanke Zuidafrikanen zijn veroor deeld tot respectievelijk twaalf en acht jaar gevangenisstraf, wegens het versprei den van vlugschriften namens de (verbo den) communistische partij en het Afri kaanse Nationale Congres. In de pamflet ten werd opgeroepen tot het met geweld omverwerpen van de blanke minderheids regering van Zuid-Afrika. De 64-jarige mevrouw E. A. Lengkeek- Kloots uit Zoetermeer is gisteren tijdens het ramenzemen uit haar flat op het bijna twee meter lager gelegen trottoir gevallen. Ze overleed aan haar verwondingen. Bij hooiwerkzaamheden bij Arnhem is de 50-jarige J. D. van Manen uit Harskamp om het leven gekomen, toen hij onder zijn omvallende tractor terechtkwam. De Bijlmermeer in Amsterdam krijgt een winkelcentrum. Als alles volgens plan verloopt gaat in 1980 de eerste paal de grond in voor een complex met een winkel- vloeroppervlakte van 42.000 vierkante me ter. Voor het project is een terrein uitgeko zen tussen de Hoogoorddreef en de Bijl- merdreef. Gegadigden zijn onder andere V D, de Hema en C A. De 16-jarige W. Scholtze uit het Noord- brabantse Udenhout is gisteren in Berkel- Enschot onder de stoptrein Roosendaal- Nijmegen gekomen en op slag gedood. Het ongeluk deed zich voor op een met auto matische knipperlichtinstallatie beveilig de spoorwegovergang. Het meisje was op de fiets op weg naar school en stak on danks de knipperlichten de rails over. De bewindsman zal de centrales de stukken die hande len over de ambtenarenparagraaf, dezer dagen toezen den. Dan volgt er een spoedoverleg met de centrales, alvorens de definitieve versie in het bezuinigingsstuk wordt opgenomen. Uit de vele klachten die worden geuit vooral op het stuk van bereikbaarheid en beschikbaarheid van bijzondere voorzie ningen, trekken zij de conclusie dat verbe teringen dringend noodzakelijk zijn. Het Waterstanden IJtnuiden Laagwater 1.04 uur en 13.38 uur Hoogwater 8.68 uur en 2039 uur 21 21 20 21 17 21 20 20 22 12 31 22 19 19 22 23 20 16 22 18 21 20 13 21 22 29 26 20 23 24 19 21 18 21 22 13 13 10 12 14 11 11 11 11 5 25 15 9 11 11 12 9 6 10 7 12 14 9 9 12 15 14 11 14 10 10 15 5 11 17 17 18 gaat om de belangen van 300.000 patiën ten. Afgevaardigden van deze organisaties gaan dinsdag 27 juni praten met staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit van Volks gezondheid. Bij die gelegenheid hopen zij hun klachten te kunnen spuien en sugges ties te kunnen doen voor maatregelen. De grieven bestaan met betrekking tot kwesties als: late diagnose, ondoelmatige verwijzingsprocedures, lange wachttijden, gebrek aan begeleiding en opvang, weige ringen van ziekenfondsen, onderzoekkos- ten te betalen en over de grote onzeker heid, waarin ouders en/of patiënten verke ren. Ook zijn er nogal acute problemen op het terrein van de vroegtijdige onderken ning van ziekten, de erfelijkheidsadvise- ring en de preventie van aangeboren en erfelijke afwijkingen. De samenwerkende organisaties stellen dat in ons land de noodzakelijke deskun digheid en ervaring op deze gebieden wel up-to-date aanwezig is, maar dat de be reikbaarheid en de beschikbaarheid van deze zeer gespecialiseerde faciliteiten bij zonder te wensen overlaat. Zij menen voor de oplossing van deze noden concrete maatregelen te kunnen voorstellen. Wabe Wieringa, sprekende namens de bij de CNV aangesloten ambtenarenbonden zei, dat ook hij de uitla tingen van Aantjes en Nypels een kwalijke zaak vond. Maar hij wilde niet zover gaan als zijn collega Dutman door nu al op te roepen tot demonstraties. WILLEMSTAD (ANP). Bij Nederlandse parlementariërs die momenteel de Nederlandse Antillen bezoeken, bestaat de indruk dat de Arubaanse leider Betico Croes de scherpe kanten heeft afgehaald van zijn onafhankelijkheidsstreven. Het is Croes tijdens het verblijf van de Nederlandse Kamerle den gebleken dat niemand van hen directe steun wil geven aan het Arubaanse onafhankelijkheidsstreven. De parlementariërs zijn het erover eens, dat de Antillen als één geheel onafhankelijk moeten worden. Daarbij zullen de eilanden afzonderlijk een zo groot mogelijke autonomie moeten krijgen. Delegatieleider Piet van Zeil (CDA) constateerde dat op Aruba „zaken waren gedaan.” „In ieder geval is de stoom van de ketel”, zo zei hij. Toen de leden van de Nederlandse parlementaire delegatie na besprekingen Aruba verlieten, liet Croes weten dat hij het woord je „kwaadschiks” uit zijn woordenboek had geschrapt. Tot voor kort zei hij dat Aruba wanneer het bij zijn streven naar een aparte onafhankelijkheid niet de steun zou krijgen van Nederland en de centrale Antilliaanse overheid, het eenzijdig de zelfstandigheid zou uitroepen. Een van de leden van deze centrale zei echter na afloop, dat als Wiegel niet snel met de beloofde stukken komt, het moeilijk voor hem zou zijn de gekozen lijn vast te houden. Wel stellen de vijf centrales zich unaniem op het stand punt, dat de Tweede Kamer geen definitieve beslissingen mag nemen over de bezuinigingen op de ambtenarensala rissen. „De regering is onze werkgever en niet de Tweede Kamer. Het past de politici te wachten met het innemen van een standpunt, tot kabinet en bonden het met elkaar eens zijn geworden”, zo menen de centrales. Het blad „Vakbondskrant” van de Federatie Neder landse Vakbeweging levert felle kritiek op de plannen van het kabinet-Van Agt om tien miljard gulden te bezuinigen. Het blad noemt deze plannen „uit sociaal oogpunt onaan vaardbaar”. De beperkte bezuinigingsoperatie in de orde van grootte van vier miljard gulden, zoals de regering- Den Uyl die voor ogen stond, is volgens Vakbondskrant een maatschappelijk meer aanvaardbaar alternatief. PvdA-woordvoerder Stoffelen had wei nig goede woorden over voor de brief van de bewindsman. Naar zijn oordeel ver kleinen de „werkafspraken” de mogelijk heden tot inspraak van de gemeenteraden drastisch terwijl het ook onaanvaardbaar centralistisch is. Croes schijnt volgens Nederlandse Kamerleden toch te gaan begrijpen dat een vorm van samenwerking noodzakelijk is. Een mogelijke oplossing voor het geschil zien zowel Nederlandse als Antilliaanse parlementariërs in een staatsvorm voor de Antillen zoals Zwitserland die kent. De Antillen zouden een hecht samenwerkingsverband van de zes eilanden moeten gaan vormen terwijl die eilanden op papier onafhankelijk zijn zoals de kantons in Zwitserland. De eilanden zouden daarbij het recht moeten krijgen zich af te scheiden. De Antilliaanse regering is voorstander van een zeer ver door gevoerde decentralisatie met grote autonomie voor de eilanden afzonderlijk. Om de verhoudingen tussen de eilanden en Neder land te onderzoeken wordt een koninkrijkswerkgroep samenge steld. De besprekingen daarover worden in september-oktober voort gezet, zo is gisteren besloten. Op die lijn zit Croes nog lang niet. Tijdens het verblijf van de Nederlanders liet hij weten, dat zijn eiland in ieder geval een dag eerder onafhankelijk moet worden dan de Antillen als geheel. Aruba is bang dat wanneer het samen met de andere eilanden zelfstandig wordt er geen mogelijkheid meer is zich daarna nog af te scheiden. Deze vrouwen demonstreren elke don derdagavond op het Plaza de Mayo een plein voor het regeringsgebouw in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires om opheldering te krijgen over hun vermiste familieleden. De stille betoging in Amsterdam was georganiseerd door het onlangs in Neder land opgerichte COSOFAM, een commis sie van solidariteit met de familieleden van gevangenen en vermisten in Argentinië. Volgens COSOFAM zijn er in Argentinië 25.000 vermisten, over wier lot niets be kend is. Er zijn, zo heeft de commissie laten weten, zelfs 150 baby’s in Argentijnse gevangenissen, kinderen van vrouwen die bij hun arrestatie zwanger waren en in de cel werden geboren. ■A De Argentijnse demonstranten tijdens hun stille rondgang gisteravond op het Amsterdamse Beursplein. De vrouwen dragen witte hoofddoeken uit solidariteit met de „dwaze moeders” van het Plaza de Mayo, die iedere donderdag in het cen trum van Buenos Aires demonstreren te gen het uitblijven van informatie van ge vangen en gedode Argentijnen. Wiegel wees alle wensen van de socialis tische woordvoerder af. Daarbij wees hij erop dat onder het „de heer Stoffelen dierbare” vorige kabinet in november 1973 de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman het recht van aanbeveling door de gemeenteraden af wees. In antwoord op desbetreffende opmer kingen van Bakker (CPN), deelde Wiegel mee dat staatsrechtelijk niets de benoe ming van wie dan ook tot burgemeester tegenhoudt. Dus ook CPN-leden kunnen solliciteren, aldus Wiegel. De betreffende kandidaten moeten echter wel bekwaam en geschikt zijn voor de te vervullen func tie. Wiegel erkende voorts dat een partij als D’66 onderbedeeld is in het landelijke, politieke ingekleurde plaatje van de bur gemeesters. Leoi Gister aan o, repub moest democ den ve Dit quier juli-n fensi De lijks men kwik gezoi nijn kank verni lieud kleui zee. De cone mate geva De r ste m< ongek door 1 De centrale voert voor haar standpunt de volgende gronden aan. Zij zegt dat de vijf centrales van overheids personeel, waaronder de CHA, zich bereid hebben ver klaard mee te bezuinigen nu de zorgelijke soiciaal- economische situatie dit nodig maakt. Nu het er naar uitziet dat de ambtenaren daaraan gehouden zullen wor den vindt de CHA het onredelijk te gaan demonstreren. De CHA verwacht dat open en reëel overleg, waarvan de uitkomst niet bij voorbaat vaststaat, kan worden gevoerd. De CHA heeft wel verklaard bereid tot acties te zijn wanneer dat reëel en open overleg niet mogelijk is. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft gisteren nogmaals herhaald dat er van een dergelijk overleg spra ke kan zijn. 1 o.i o 1 o 12 0 17 2 0.2 0 0 0 4 1 3 0 0.1 0.1 0 0 3 9 3 0 0 0 2 0.4 0 17 96 0 4 2 DEN HAAG (ANP). Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken voelt niets voor het noemen van namen tegenover de ge meenteraad tijdens sollicitatieprocedu res voor een nieuwe burgemeester. AMSTERDAM (ANP). Enige tiental len Argentijnse vluchtelingen hebben gis teravond een stille betoging gehouden op het Beursplein in Amsterdam om uiting te geven aan hun solidariteit met de „gek ke vrouwen van het Plaza de Mayo” in hun land. In c partij van d n-den AM de M vijfti jaarli en d; eten lands allee: nigin bactt ZO ozo o z ozo zzo o z zzw n zzo windst. o zw z z windst. wnw wnw w wnw windst. z zw wnw nw windst. wzw wzw windst. wnw w w wzw nno ono n n Ook voelt hij niets voor een inspraakpro cedure bij een dergelijke benoeming die de gemeenteraad of een vertrouwenscommis sie „via de achterdeur” de kans zou geven bijna een gekozen burgemeester te verkrij gen. Hij houdt vast aan de benoemde burge meester, waarbij de commissaris van de koningin in de betreffende provincie de voordracht opstelt en de Kroon benoemt. De bewindsman zei een en ander gister middag in de Tweede Kamer bij de behan deling van zijn brief over nieuwe werkaf spraken met de commissarissen van de koningin over de te volgen procedure bij R( de I auto staa prer aan: en a Di beki Mes het: C <U K( direc Stijn Koei gesel regen regen 1. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen motregen onbew. zw. bew. 1. bew. regen motregen zw. bew. h. bew. regen regen 1. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. regen h. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. de benoeming van burgemeesters. De beide regeringspartijen, CDA en WD, steunen Wiegel met lovende woor den over de duidelijkheid die hij met die werkafspraken heeft geschapen. Volgens Wiegel was er een doolhof ont staan, een „chaotisch woud”. Dit doordat de wens tot inspraak en medezeggenschap bij de benoeming van een nieuwe burge meester overal op een andere manier vorm en inhoud had gekregen, ook afhankelijk van de opstelling van de betreffende com missaris vain de koningin. De ene commis saris was meer geneigd de gemeenteraad bij de procedure te betrekken dan de ande re. Door al deze ontwikkelingen was er vol gens Wiegel een wildgroei ontstaan die de duidelijkheid niet bevorderde en boven dien dreigde de privacy van kandidaten aan te tasten. Ja: groe Hij i treft goed gens van krini het weer De meeste ziekten die men door zwem men kan krijgen zijn van betrekkelijk lich te aard. Slechts enkele van die ziekten hebben een ernstig karakter, zoals bijvoor beeld een bepaalde vorm van hersenvlies ontsteking. Een werkgroep onder leiding van ingenieur J. G. Fikken, inspecteur van de volksgezondheid, heeft deze conclusies verwerkt in een rapport, dat werd samen gesteld in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. FNV en een ander deel er sterk over denkt zich aan te sluiten bij het CNV. Deze RK centrale heeft' het na het overleg na afloop van het gesprek tussen minister en ambtenarencentrales, die niet langer dan een kwartier duurde, het moeilijkst gehad. Enkele malen heeft de RK-centrale om schorsing ge vraagd om intern op één lijn te komen. Naar buiten heeft men die lijn gevonden, door de zijde van de ABVA te kiezen, dus door door te gaan met de voorbereiding van de acties. Burgemeesters die solliciteerden naar een functie in een andere plaats kregen daar, omdat hun naam vroegtijdig uitlek te, grote moeilijkheden, aldus Wiegel. Vorig jaar zijn er in ons land veel minder botulisme-slachtoffers onder vogels geval len dan in 1976. Er werden 7406 botulisme- slachtoffers gevonden. Dat is 11,5 percent van het aantal (64.591) dat in 1976 werd gevonden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld de benoeming te ver wachten van mr. R. H. Graaf van Limburg Stirum tot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. De diplomaat was tot voor kort ambassaderaad aan de Neder landse ambassade in Peking. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 2 tot 12. Minimum temperatuur: omstreeks 11 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tunis Weer in binnen- en buitenland De bij de FNV aangesloten bonden hebben zich vrese lijk kwaad gemaakt over uitlatingen van Aantjes (CDA) en Nypels (D’66) die er op neerkomen, dat de ambtenaren volgens hen best wat extra’s kunnen inleveren. Jan Dutman van de ABVA: „Als politici zich al zo opstellen, is het duidelijk dat wij in de Tweede Kamer niet meer aan de bak komen. Wij gaan door met het voorberei den van onze demonstratie op 26 juni. Dan zullen we in een petitie de Tweede Kamer vragen zich te onthouden van een uitspraak betreffende de bezuinigingsvoorne- mens”. Dutman zei, dat zijn bonden de bezuinigingen op de ambtenaren willen beoordelen in het kader van de totale bezuinigingen. „Wij hebben ook mensen uit de sectoren volksgezondheid en onderwijs georganiseerd, dus dienen wij ook te weten, wat daar gaat gebeuren”, aldus Dutman. Vooruitzichten voor zondag: Plaatselijk een regen- of onweersbui, maar ook zonnige perioden en weinig verandering in tem peratuur. De Sovjet-Unie heeft een Sojoez- ruimtevaartuig met twee kosmonauten ge lanceerd. Het twéetal moet onder andere een koppeling tot stand brengen met het ruimtestation Saljoet. „Wij willen eerst de stukken van het kabinet afwachten. Als daarin duidelijk staat dat er een open en reëel overleg mogelijk is en als uit de stukken blijkt dat geen budgettai re gevolgen van de bezuinigingen op de ambtenarensala rissen zijn ingevuld, dan heeft de minister zich aan zijn gedane toezeggingen gehouden”, zo meent Wieringa. Het grote probleem bleek gisteren te zitten binnen de Rooms Katholieke Ambtenarencentrale. Daarin zijn bon den georganiseerd, waarvan een deel is aangesloten bij de „Waardevolle experimenten met ver trouwenscommissies dreigen vrijwel volle dig te worden getorpedeerd”, aldus Stoffe len, die van mening was dat de gemeente raden, zij het vertrouwelijk, namen te ho ren moeten krijgen van de sollicitanten. Een aantal leden van de vaste defensie- commissie uit de Tweede Kamer, is ont stemd over het uitblijven van de herzie ning van het dienstplichtbeleid. Staatsse cretaris Van Lent beloofde twee jaar gele den in de Tweede Kamer een studie naar onder andere een rechtvaardiger systeem voor de betaling van dienstplichtigen te laten ondernemen. Maar tot nu toe heeft de bewindsman op dit punt niets van zich laten horen. De vluchtelingenstroom uit Oosteurope-I se landen naar Oostenrijk is de afgelopen' tijd met sprongen toegenomen. In de eer ste vijf maanden van dit jaar hebben meer dan duizend mensen in Wenen asiel aange vraagd. Dat is twee keer zoveel als in dezelfde periode vorig jaar. CHA niet bij ambtenarenbetoging centrales niet meer op één lijn ZATERDAG 17 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.19 uur onder 22.02 uur Maan op 17.45 uur onder 3.15 uur MS o. «>S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2