z Argentina '78 in problemen K Zware regenval in Argentinië: Westduitsers Optimisme voor duel tegen West Duitsland I nj f s Happel: „Nooit meer interim-bondscoach f t I 1 in 3 4 1 A tl 3-o; 31 SPORT 19 7 8 JUNÏ 1 6 1 1 1 - rk S! Twijfels Opgeblazen gels, enz. f I I 0 A HHnKS “ir R I J D A G Geen probleem - I w 'S (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) ■V ■A ERNST HAPPEL (links) en JAN ZWARTKRUIS: een paar apart Sluimerend conflict in technische top Oranje (Van onze speciale verslaggever) >829 l WILDSCHUT: ZELFKRITIEK ÉN TWIJFEL 5. m en (Van onze speciale verslaggever) CORDOBA. Het treffen met West-Duitsland, zondag in Cordoba, wordt door een meerderheid in het Oranjekamp vrij optimistisch tege moet gezien. Niet in de laatste plaats omdat de Westduitsers tot nu toe in Argentinië meer nog dan het Nederlands elftal hebben teleurges teld. CORDOBA. Misschien al in de na bije toekomst zal blijken dat de afstraf fing, die Oranje woensdag in Cordoba Oostenrijk toediende, een keerpunt was in de geschiedenis van het Nederlands elftal. Jarenlang is de nationale forma tie blijven strijden met vrijwel alle ster ren, die tijdens het WK-toernooi van 1974 in West-Duitsland voor ongekende successen zorgden. Maar tegen Oosten rijk brak plotseling de nieuwe generatie door. Daarom kan die veertiende juni 1978 in Cordoba een bijna historische datum voor Oranje worden. Een dag na de wedstrijd heeft ook Piet Wildschut, die een flonkerende wedstrijd tegen de Oostenrijkers speelde, zich dat gereali seerd. age/ lerne div. „Het is natuurlijk een bijzondere wedstrijd. De spelers zijn automa tisch extra geprikkeld. Ja, dat geldt ook wel voor mijzelf. Ik heb als speler van het Oostenrijkse nationa le team ook geen beste ervaringen met de Duitsers. We hebben een keer met 6-1 verloren en later in Wenen met 0-2. De Duitse ploeg is ons natuurlijk bekend”. „Over de huidige kracht wil ik niet veel zeggen. Ze zijn hier niet zo overtuigend, .maar dat waren wij ook niet in de eerste ronde. En zoals wij kunnen groeien, kunnen zij dat ook. Hoe dan ook, we zullen in ieder geval tegen hen nog harder moeten vechten dan we tegen de Oostenrij kers hebben gedaan”, aldus Happel, die zijn opstelling pas kort voor de wedstrijd bekend zal maken. „Ja, ook aan de spelers, want daar zitten ook journalisten onder”, grapte hij naar aanleiding van het feit, dat zijn keus voor de ontmoeting was uitge lekt. Ook spion Arie de Vroet, aanwe zig bij de strijd tussen Italië en West- Duitsland, houdt zich op de vlakte als er een prognose voor het duel van zondag wordt gevraagd. Wel is hij bereid een belangrijk deel van zijn rapport, dat hij nog moet uit brengen aan Happel, prijs te geven. Met zijn 20 jaar is de FC Twente-speler de jongste telg in de Nederlandse selec tie, maar ondanks zijn jeugd zijn zijn zelfbewustheid en zijn vermogen de ont wikkeling van het Oranjeteam te analy seren opvallend. „Ondanks de afwezig heid van Neeskens, Rijsbergen en Suur- bier was het toch een volwaardig Neder lands elftal dat tegen Oostenrijk aantrad. Er is zelfs sprake van een sluimerend conflict, dat bij elke volgende tegenslag aan de oppervlakte kan komen. Gaf assis- tent-bondscoach Jan Zwartkruis na af loop van het duel met Oostenrijk met zijn commentaar al een niet mis te verstane indicatie van de ontstane meningsver schillen tussen de interim-bondscoach en hemzelf, opperhoofd Happel nam gisteren het initiatief over en bestookte zijn rech terhand. Dat gebeurde weliswaar niet rechtstreeks, maar daarom toch niet min der duidelijk. CORDOBA. Het succes woensdag te gen Oostenrijk heeft dan wel wat olie op de golven doen belanden, echt rustig in het Oranjekamp is het beslist nog niet. Integendeel, met name in de top van de technische leiding rommelt het nog danig. een nieuwe lichting van spelers achter de hand heeft.” Maar Piet Wildschut heeft ook zijn twijfels. Dat blijkt als hij zegt: „Als Wim Rijsbergen en Wim Suurbier weer fit zijn, sta ik er misschien toch weer nasfSt. Het zijn toch spelers met een enorme internationale ervaring en je weet nooit waarvoor een trainer op een gegeven moment kiest. Maar ik geloof dat Brandts, Poortvliet en ik nu toch wel hebben bewezen dat we als gelij- kwaardigen in het Nederlands elftal kunnen spelen. Als we er nu weer naast gezet worden, kan dat een schok voor je zelfvertrouwen zijn. Dat weet ik uit er varing.” mer van de KNVB. Ik heb een contract als eerste coach en accepteer dus geen beper kingen. Je moet echter minstens een half jaar als bondstrainer functioneren om een nationale ploeg goed te kunnen leiden. Zo heb ik nu in de eerste instantie te veel moeten afgaan op adviezen van anderen (de naam werd niet genoemd, maar het is duidelijk dat Zwartkruis werd bedoeld red.). Niet dat ik vind dat die adviezen mij achteraf hebben teleurgesteld, maar ik moet toch mijn eigen beeld hébben.” bevriend kan zijn met welke speler dan ook. Dat is flauwekul, amateuristisch.' Aan rapporten van zulke trainers heb je ook niets. Die hebben na afloop van een wedstrijd een lekker drankje met de spe lers gedronken en zijn niet meer objec tief.” „Bij de oudere spelers van Oranje leeft dat natuurlijk ook, omdat ze revanche willen nemen voor de verloren finale van 1974. Dat wil ik ook. Maar bij mij komt er nog iets bij. Ik haat de Duitsers bijna. In Enschede zien we natuurlijk alles wat de Duitse televisie brengt. En ze zijn soms zo ontzettend chauvinistisch, dat je er als Nederlander soms beroerd van wordt. Wildschut: „Ik wil wel toegeven dat het Duitse voetbal vaak spectaculairder is dan het Nederlandse. Maar dat komt ook omdat er meer fouten gemaakt wor den. Een verdediger let alleen maar op zijn eigen man. Als die maar geen doel punt maakt. De taak van elkaar oveme- men is er dan vaak niet bij. En er wordt meer op doel geschoten. Maar de Duit sers blazen hun eigen prestaties altijd zo op, dat iedere Nederlander wel wil dat ze een keer igepakt worden.” Kortom: Wildschut zal als hij zondag speelt even gemotiveerd in het veld komen als Van nog fundamenteler aard zijn de verschillen van inzichten tussen Happel en Zwartkruis ten aanzien van de samenstel ling van de basisformatie: „Ik zit hier niet om een elftal op te bouwen voor het Europese kampioen schap over twee jaar of voor de WK 1982. haven.” Er is tijdens het Argentijnse avontuur al verschillende keren getwijfeld aan de in zichten van de Oostenrijkse oefenmeester. En na zijn beoordeling van de verrichtin gen van het Oranjeteam in de wedstrijd van woensdag, waarin de mixture van routine en jeugdig elan in ieder geval of fensief ingesteld voetbal speelde, groeien die twijfels. Zonder risico’s te nemen kan men wel licht wel een eerste WK-ronde overleven, maar zeker geen sprong naar de eindstrijd maken. De 5-1-zege op Oostenrijk mag dan niet met dat foutloze (veelal een synoniem voor futloos) voetbal dat Happel voor staat, zijn bereikt, de marge van vier „Als Jan Jeuring bij FC Twente niet geblesseerd was geraakt, had ik nooit zo snel een kans gekregen. En het was mijn geluk ook dat Hugo Hovenkamp buiten het Nederlands elftal kwam te staan door een blessure waardoor ik kansen kreeg.” urenlang tevergeefs op het vertreksein naar Cordoba, waar Nederland zondag ber- iheel rd.: 3 naar Aan- tegen me gezegd, maar dat was alleen maar: eigen spel spielen”. De zeer offensief ingestelde verdediger van FC Twente heeft als zovelen in het Oranjekamp daar moeite mee: „Bij FC Twente heb ik ook niet voor iedere wed strijd uitvoerige gesprekken met Spitz Kohn, maar af en toe zegt hij me goed de waarheid en als dat gebeurd is, infor meert hij bijvoorbeeld vriendelijk hoe het met mijn familie is. Dan krijg je een beter contact met een coach. Het heeft en tree, 'p de pka- voor Aan- De aanvoerder van het Nederlands elftal, Ruud Krol, is het er helemaal niet mee eens dat de Nederlandse pers zich zo negatief opstelt tegenover bondscoach Ernst Happel. Gisteren hield hij het volgende pleidooi voor de Oostenrij ker: „Een schandaal vind ik het. Een grof schan daal. De manier, waarop Happel hier in Argenti nië door jullie met z’n allen wordt bekritiseerd. Als ik die kranten lees die hier zo af en toe bij ons in het trainingskamp komen krijgen alle spelers langzamerhand de indruk dat ze met een eerste klas sufferd op reis zijn. Wat een schande. Waar komen die onwaarheden vandaan? Happel is een vakman. Een groot vakman. En mag ik dat soms zeggen. Ik werk, beter wij werken met hem en geloof me ik heb die man hier enorm goed leren kennen. Hij is geen prater, mag ie soms. Hij zoekt de jongens niet op. Maar hij weet donders goed waar hij mee bezig is. Happel beleeft voetbal, dat is zijn grote verdienste, misschien wel zijn groot ste fout. Als ik hem op de weegschaal met Michels leg slaat de balans naar mijn mening door naar de kant van Happel. Misschien dat Michels op het psychologische vlak sterker is dan hij. Nou en. Met psychologen win je geen wedstrijd. Suf geschreven zijn we over de eerste drie wedstrijden”. Ook op de rechtstreekse vraag of hij het er mee eens was dat Zwartkruis voor de strijd tegen Oostenrijk een peptalk-a-la- Karel-Lotsy had gehouden, gaf Happel een ontwijkend antwoord. „Je moet niet aan mij vragen wat voor een speech Zwart kruis heeft gehouden. Wat ik in het alge meen van donderspeeches vind? Bij Club Brugge hebben ze voor mij een trainer gehad, die de spelers vrijdag twee uur toesprak, zaterdags nog eens twee uur praatte en vlak voor de wedstrijd op zon dag ook nog een speech van twee uur hield. Zo’n man kan natuurlijk beter advo caat worden.” De ontspannen sfeer in hotel Sier ras in Alta Gracia is voor een be langrijk deel de basis voor het opti misme. „Het is hier een stuk pretti ger dan in Potrerillos en het veld in Cordoba een stuk beter dan in Men doza. Er is hier geen hoogteverschil en er is zeker een positief verschil van zes graden in de temperatuur. Aanvankelijk wilde Happel de boot nog afhouden en de indruk wekken dat de gebeurtenissen van de laatste dagen hem niet wezenlijk raken. „Een machtsoverna me bij Oranje? Lulkoek natuurlijk. Ja, der Jan heeft bij de wedstrijd tegen de Oosten rijkers inderdaad het woord gevoerd tegen de spelers. Het was afgesproken dat hij dat zou doen. In Mendoza is het voorgekomen dat hij in de ene hoek van de kleedkamer stond te praten en ik in de andere. Dat gaf verwarring. Daarom is de beslissing geno men dat er voortaan nog maar één man zou praten.” Een voor de hand liggende zaak is dan dat de verantwoordelijke man de instruc ties geeft, maar vreemd genoeg werd Zwartkruis, die ook al vanaf het begin de dagelijkse werkbespreking voorzit, met die taak belast. Zonder twijfel zal de zich zo solidair mogelijk opstellende Amers- foortse oefenmeester de tactische op drachten van de bondscoach zo goed mo gelijk overbrengen, maar toch blijft een dergelijke werkverdeling zeer merkwaar dig. De nadere vraag: wie is er nu de baas, was dus onvermijdelijk. „Ik ben mijn eigen baas en geen werkne- In bijna alle jeugdselecties van de KNVB speelde hij al. Bovendien heeft hij een snel aanpassingsvermogen. Toen hij via Cambuur en FC Groningen bij Twente terecht kwam, werd hij „omge bouwd” van aanvaller tot een offensieve verdediger. Maar zelf relativeert Piet Wildschut de snelheid waarmee hij doorgedrongen is in de vaderlandse top: Samen met Brandts en Poortvliet in jecteerde Wildschut tegen de Oostenrij kers het Oranjeteam met zoveel durf, brutaliteit en vechtlust, dat Ernst Happel moeilijk om die aanstormende jeugd heen kan. Voor Jan Zwartkruis zou het geen probleem zijn. De militaire sportof- ficier, die straks de erfenis van de Oostenrijks coach zal overnemen, heeft er eigenlijk nooit een geheim van ge maakt, dat hij nu al meer voor de jeugd wilde kiezen. Maar Wildschut weet ken nelijk niet wat hij aan Happel heeft: „Ik heb het de afgelopen tijd al méér meege maakt dat ik na een toch goede prestatie weer werd gepasseerd. Dus helemaal ze ker ben ik niet.” voorbeeld ook nog mentaal aangeslagen.” Anders dan Zwartkruis, die vol lof over de invallers Poortvliet, Wildschut en Brandts was, blijkt Happel ernstige beden kingen over het optreden van dit jeugdige trio te hebben. Hij bracht die als volgt onder woorden: „Voor de pauze heeft Oos tenrijk zeker drie, vier goede kansen ge had. Dat waren toch fouten in onze verde diging. Nee, ik zeg niet dat die jongens slecht hebben gespeeld. Ze hebben zich goed opgetrokken aan de anderen. Dat is me ook goed gedaan, dat manager Ton van Dalen van FC Twente al contact met me opgenomen heeft hier in Argentinië en me het beste heeft toegewenst.” Juist als prof speler uit Enschede heeft Piet Wildschut een bijna hartstochtelij ke, wraaklustige begeerte om West- Duitsland zondag te verslaan. Wildschut: de oude garde die de verloren finale va. München heeft beleefd. Toch heeft Piet Wildschut helemaal niet het gevoel dat hij in Argentinië bezig is met een wereldtoernooi: „Ik kan me best voorstellen dat het vier jaar geleden in West-Duitsland anders beleefd werd door de onverwachte successen. Maar hier heb ik het gevoel of Nederland steeds een aparte interlandwedstrijd speelt. Ik realiseerde me niet eens dat die klapper van 5-1 die we tegen Oostenrijk hebben uitgedeeld ook verband houdt met de wedstrijd die we tegen de Duit sers moeten spelen. Misschien dat het pas later tot me doordringt dat we hier bezig zijn met een WK-toernooi. Nu nog staat iedere wedstrijd los voor mij.” Wildschut is een snel ontdekt talent, dat nog een lange interlandcarrière voor de boeg kan hebben als hij zich met dezelfde progressie blijft ontwikkelen. Hier hebben we ook geen last van een bevroren trainingsveld. Alleen het hotel in Potrerillos was gezelli ger, veel intiemer ook. Daar hadden we het hele hotel voor ons alleen”, aldus Ernst Happel. De interim-bondscoach probeert overigens de hooggespannen ver wachtingen voor het treffen met West-Duitsland wat te temperen. Voor de wedstrijd van zondag aan staande tegen West-Duitsland ziet Piet Wildschut overigens geen probleem: „Rijsbergen en Suurbier zijn altijd nog zo erg geblesseerd dat ik ze niet zie spelen tegen de Duitsers. En ik kan me niet voorstellen, dat Happel een team dat zo goed draaide dan weer gaat ver anderen. Alleen als Neeskens weer fit zou zijn, moet hij natuurlijk weer in het elftal worden gepast.” „In de eerste helft tegen Italië vond ik Duitsland nog wel redelijk voet ballen, maar na rust werd de ploeg zo goed als overspeeld door de Itali- anen. De Duitsers hadden toen ge- luk dat Bettega, de gevaarlijkste man van Italië, kansen bleef mis sen”. „Maar eerlijk gezegd, ik heb na één wedstrijd nog geen antwoord op de vraag of het nu het gevolg van de kracht van Italië of de zwakte van Duitsland was dat de strijd zo’n eenzijdig beeld opleverde. De Duit sers speelden met één spits, Fi scher. Voor rust kwamen zij nog wel snel uit de verdediging, maar daar was in de tweede helft niets meer van te zien. Wellicht was dat ook het gevolg van de opgelopen blessures. Flohe liep waarschijnlijk een spierscheuring op en Fischer een scheur in zijn kin. Verder is het duidelijk dat de Westduitsers een man missen zoals Beckenbauer was”. In het verdere verloop van zijn betoog uit Happel wel kritiek op Zwartkruis, zowel direct als indirect. „Ik heb wel een goed contact met de spelers. Maar niet intensief. Sommigen zijn inderdaad vreemden voor mij gebleven. Zwartkruis heeft natuurlijk erg veel contact met de jongens gehad. Of hij bevriend is met sommige spelers? Dat moet je aan Zwart kruis vragen. Ik vind dat een trainer niet (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. De organisatie van de wereldkampioenschappen voetbal mag zich gelukkig prijzen dat niet don derdag 15 juni als speeldag is uitgekozen. Tenminste voor Buenos Aires zou dat betekend hebben: geen voetbal. In de nacht van woensdag op donderdag werd de hoofdstad getroffen door zeer zware regenval. De eerste druppels sinds de start van het voetbaltoernooi vielen kort nadat vele tienduizenden Argentijnen zich op straat begeven hadden om de overwinning van hun land op Polen te vieren. Luit toete rend, dansend en zingend bezetten de fans de drukste wegen van de binnenstad. De in ruime mate aanwezige politie behoefde niet op te treden, want het meeste lawaai kwam al snel uit de donkere hemel. De zware regen duurde de hele nacht en ook de donder was en natie gebeurte nis, die gedachten opriep aan het enkele maanden geleden gehouden hockeytoer- nooi. Meerdere wedstrijden moesten toen uitgesteld worden. Mocht de regen aan houden, dan komt ook de WK voetbal aan de beurt. Gisteren toonde het River Plate-stadion alle overeenkomsten met een enkele hon derden meters verder stromende rivier. Niets is daar slecht in het voetbal, als je ze mag geloven. Alles is goed. Ze zijn veel minder kritisch dan in Nederland.” Voor mij is het toch een voldoening, dat Jantje Poortvliet, Ernie Brandts en ik ook hebben aangetoond, dat Nederland Ook voor Piet Wildschut is Ernst Hap pel een vat vol geheimen, die hij moeilijk kan doorgronden: „Vlak voor de wed strijd tegen Oostenrijk heb ik eigenlijk voor de eerste keer contact met hem gehad. Maar een gesprek was het niet. Ik kreeg niet eens de gelegenheid om wat te zeggen. Voor de oefenwedstrijd tegen Tunesië heeft hij ook nog een keer iets CORDOBA. Wijs geworden door zijn belevenissen in Argentinië Het oefen meester Ernst Happel weten nooit meer als interim-bondscoach te willen werken. Niet aHeen omdat hij zijn taak onder die omstandigheden niet voor de voile honderd procent kan uitvoeren, maar ook omdat het ondoenlijk is om de twee jaar wereld- en Europse kampioenschappen naast je werk als clubtrainer ook nog een nationaal team te begeleiden. Zijn werk in Argentinië is extra zwaar geworden doordat Oranje geen echte teamleider, ook wel chef d’équipe of praatpaal genoemd, tot zijn beschikking heeft. „Op bepaalde momen ten mis je zo’n man wel”, oordeelt Happel. „Je hebt hem bij een groot toernooi als de W K. beslist nodig Het is overigens niet zo dat Happel klaagt over de last, die hij deze weken moet torsen. De schnabbel is uiteraard vrij lucratief. Over de prijs 'die hij bij de KNVB voor zijn inspanningen heeft bedongen, wil hij begrijpelijk niets zeggen. Hoe je hem ook uit zijn tent tracht te lokken, hij praat zich er altijd weer uit, „Er wordt gesuggereerd dat u aan dit karweitje liefst twee ton overhoudf", aldus het lokkertje van een van de Nederlandse sportjournalisten. „Haringtonnen zeker”, pareert de Oostenrijker, daarmee het onderwerp lachend afdoend. Het succesje vraagt om een vervolg. „Geen interim-bondscoach meer, misschien wel full-time-bondscoach”, wordt hem gevraagd. „Op dit moment zeker niet. Misschien als ik zestig ben en ik met een stok loop. Nu ben ik in ieder geval bever nog clubtrainer met iedere week een wedstrijd en praktisch elke dag enkele trainingen.” Want Wildschut heeft anderen niet no dig om het te verte'len of hij goed of slecht gespeeld heeft: „Zelfkritiek heb ik genoeg en daarom weet ik dat ik bijvoor beeld tegen Tunesië en vooral tegen FC Brugge tijdens het toernooi in Parijs een goede wedstrijd speelde. Daarom was het een enorm harde klap dat ik er voor die oefenwedstrijd tegen Oostenrijk in Wenen helemaal niet bij was. Dan voel ik me aan de kant geschoven. En tijdens die laatste oefenweek in Zeist kreeg ik hele maal een afknapper. In die wedstrijdjes tegen amateurploegen speelde eerst de A-ploeg een heel uur en mocht de B- ploeg nog een half uurtje volmaken. Als je dan bij die B-groep bent, blijft er weinig over van de hoop om weer in het echte Nederlands elftal te spelen.” I Dat moet een andere bondscoach maar gaan doen. Ik ben door blessures gedwon- yoor de bal weer gaat rollen, wachten nog gen wat jongere spelers in te zetten. En ik twee dagen, dus weinig reden voor paniek, denk niet dat de geblesseerden weer zo Toch liet organisatiechef Herman Neuber- snel zullen terugkomen. Neeskens is bij- ger vast weten dat bij afgelasting een -- -u.tstel van een dag volgt Overigens is dat in de geschiedenis van de WK voetbal nog nooit voorgekomen. De zware regen ontwrichtte ook het ver keer. Veel botsingen, vele mensen die te laat op hun werk arriveerden, en wegen onder andere de autosnelwegen rond de miljoenenstad die gedeeltelijk afgeslo ten moesten worden. Van het slechte weer (mist) werden ook de nationale ploegen van Duitsland en Oostenrijk de dupe. De Westduitsers PIET WILDSCHUT ook normaal. Maar ik zit lang genoeg in wachften in de Argentijnse hoofdstad het vak om te weten dat je maar moet afwachten of ze zich ook in de volgende wedstrijden op dat niveau kunnen hand- tegenstander is. Er kwam echter geen ver andering in de slechte weersomstandighe den. Trainer Helmut Schön toonde zich door het oponthoud zeer bezorgd. „Nu valt in onze voorbereiding op de wedstrijd te gen Nederland zo maar een dag uit. Ik had veel liever gezien dat we nu al hoog en droog in ons hoofdkwartier Ascochinga zouden zitten. Dan konden we tenminste ook optimale aandacht besteden aan ge blesseerde spelers als Flohe en Zimmer mann”. Weinig trek had Schön zijn spelers aan een langdurige treinreis te wagen. „Dan duurt de reis ongeveer twaalf uur. Met dat geringe comfort zou het een echte marteling worden”, gromde Schön. Mogelijk bereikt de FIFA dan wel het verzoek om de wedstrijd tegen Nederland een etmaal uit te stellen. Officieel dient treffers kan bij de race naar de finale nog tussen de twee wedstrijden een rustperio- wel eens van grote betekenis zijn. Ge- de van 48 uur te zitten. Helmut Schön beurt dat inderdaad, dan plukt Happel de klaagde over het feit dat zijn ploeg nu een vruchten die hij eigenlijk niet verdient. trainingsdag gemist heeft.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31