RUUD KROL: Braziliaanse coach Coutinho: Psychologisch belangrijk 95 Rentree Luque Scherpe” satire Maatstaf voor maatwerk Van de Velde tweede sportpuntiq) TV-uitzending =i weer onderbroken ïl, gr bed.» 50-17 F „EEN LEUGEN” Argentina '78 99 mJ it I? vroo. ies fOM Mercedes-Benz QL I It It 33 SPORT 1978 VRIJDAG 1 6 JUNI a □7 1 IDIG B V. Automobielbedrijf van Wijk Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250 - f jn ft r Bewondering voor Oranje w 9 9 9 9 5 net op tijd Iw uit» kort; zen. 0 utorac Jldtiror- WERELDSTOPPER i Fout van basketbalcoach (ADVERTENTIE) Zwiers 21, Van Helfteren 19, Woudstra 14, Scores Nederland: Akerboom 38, JAN VAN DER NAT vermogen: 130 kW/177DIN-pk bij 0000lp Verantwoordelijk voor de- Zoetemelk op 12.41. Na drie minuten schoot Kees Akerboom Brazilië heeft in de eerste ronde echter niet beter gekund. Het team marcheerde niet helemaal naar wens van Claudio Cou tinho, vooral omdat hij zijn grote man Roberto Rivelinho moest ontberen. Cou tinho had daarom wel degelijk angst ge had voor de Peruanen, die met het berei ken van de tweede ronde al voor een verrassing hadden gezorgd en derhalve veel gemakkelijker zouden kunnen spelen als de Brazilianen, die alleen maar als wereldkampioen terug mogen keren naar Rio de Janeiro. Daarom noemde de Brazi liaanse oefenmeester de 3-0 zege van zijn team op Peru vooral een psychologische overwinninge. Coutinho: ,,In feite is die zege op Peru voor ons op het juiste moment gekomen. „Ach, wat heet geschrokken. Voor de lunchpauze kon je wel een zekere onrust bespeuren, vooral op de afdeling comp tabiliteit, maar dat hebben we tijdens de Onder de kop „Nederland ontmoette geen tegenstand” wordt opgemerkt dat Nederland een ernstige kandidaat is om in zijn groep te winnen. Klokslag 5 uur gaat de poort open van de zwaar bewaakte veste van NV Hol land Beton. Als eerste stapt de heer R. Krol, de afdelingschef naar buiten, de aktentas in de rechterhand. Hij wordt onmiddellijk omringd door de verslag gevers, die geduldig hebben staan wach ten. „Zijn gangetje, zou ik zeggen. Er heer ste een goede sfeer, en iedereen was bereid zich voor het collectief op te offeren. Dat was toch wel de winst van deze dag.” Hoe was de stemming vandaag op kantoor, meneer Krol? In de eerste ronde heeft het team niet helemaal gedraaid, zoals ik graag had wil len zien. Nu, in de eerste de beste ontmoe ting voor de tweede ronde, heb ik een duidelijke verbetering gezien in het spel van mijn ploeg en dat geeft zonder meer vertrouwen voor de naaste toekomst, voor zondag vooral, wanneer Brazilië in Rosa rio zal moeten aantreden tegen de Argen tijnen”. het licht. De verdediging had geen ver weer tegen de snel wisselende Neder landse voorhoedespelers. Oostenrijk was traag op het middenveld en zijn twee spitsen Kreuz en Krankl werden voort durend onder controle gehouden door een achterhoede, die uitstekend werd ge leid door Krol” De Argentijnse sportpers is unaniem in zijn lof en stelt voorts vast dat Nederland „Nou, niet helemaal nee. Meneer Rijs- bergen is met zijn achterhoofd tegen de onderkant van zijn bureau opgeknald, nadat hij zijn pen daar onder vandaan had gehaald. En het rokershoestje van onze procuratiehouder meneer Jong bloed baart ook nog de nodige zorgen. Maar over het algemeen ziet het er toch wel gezond uit.” Op dat moment treedt de onderdirec teur naar buiten, mr. E. Happel, die de firma jarenlang in het buitenland heeft vertegenwoordigd en daaraan een soort taalgebruik heeft overgehouden dat nie mand verstaat maar iedereen begrijpt en koffie kunnen rechtpraten, en iedereen ziet het nu wel weer zitten.” Iedereen fit? Quinn had de keus om Kees Limmen vrije worpen te laten nemen en mogelijk de wedstrijd te laten beslissen, of de bal aan de zijkant te laten uitnemen en rustig de laatste seconden uit te spelen. Coutinho: „Een optimale Rivelinho is uiteraard voor elk elftal een enorme aan winst. Wanneer het ook maar even kan zal hij er tegen de Argentijnen beslist bij zijn. Bovendien: we zullen hem hard nodig hebben, omdat de wedstrijd met de Peru anen alles bij elkaar toch nog al wat blessures heeft opgeleverd en ik op dit moment er niet .zeker van ben dat ik zondag alle spelers weer tot mijn beschik king heb. Roberto heeft een spierblessure (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Tom Quinn, de interim coach van de Nederlandse basketbal- ploeg, zat wat somber voor zich uit te staren. Een fout van de Amerikaan, wiens contract met de basketbalbond gister avond afliep, had Nederland een overwin ning gekost tegen Frankrijk. Vijftien se conden voor het einde van de interland in Den Haag kreeg Nederland balbezit. De stand was 95-93 in Nederlands voordeel. Nederland heeft zich het hele toernooi het sterkst getoond wanneer het tegen een achterstand aankeek. Zo ook nu. Een ex plosie in de eerste minuten van de tweede helft bracht Nederland terug in de strijd. van de Kerkhof en Schoenaker tenslotte een 5. Bij Oostenrijk scoorden Prohaska, Jara en Krankl nog een 6. Kreuz behoor de tot het drietal dat met een 3 het magerst werd gewaardeerd. Oostenrijkse dagbladen hebben een stroom van kritiek uitgestort over het hoofd van Oostenrijks bondscoach Hel mut Senekowitsj. „Het vuur is verdwe nen, met een veeg is de goede indruk Vertinden nam de leiding in het algemeen klasse ment over van Gerrie Kne- temann, die woensdag de proloog als snelste aflegde. Beste Nederlander in het klassement is Fedor den Hertog. Na zijn elfde plaats Alle favorieten voor de eindzege in de 30e Midi Li bre zijn in de eerste etappe op tien minuten gereden. in de eerste etappe staat hij nu zevende met een achter stand van 8 seconden op Vertinden. Israel won gisteravond in Istanboel met 104-86 van Turkije. BUENOS AIRES (ANP/AP). „Alles Oranje”. Met die twee woorden kan de ontmoeting Nederland-Oostenrijk wor den samengevat”, luidt het alleszeggen de begin van het artikel dat „La Opini on” wijdt aan de eerste ontmoeting van Nederland in de tweede eindronde van het toernooi om de wereldtitel. Van de Velde, eerder dit jaar al succesvol in Zwit serland door zijn overwin ning in de Ronde van Ro- mandië, eindigde in dezelf de tijd als Vertinden. Derde werd de Fransman Andre Chalmel. luto, lang jeke. ig, Pa» 30-2 daarom Volapuk genoemd wordt. Alle verslaggevers hollen naar hem toe. Lekker weertje, meneer Happel? (Met zulke neutrale vragen tasten de verslaggevers eerst altijd zijn humeur af, om te kijken hoe ver zij kunnen gaan in hun vraagstelling). „Mh-hh. x Wat heeft u uw personeel vandaag verteld? - „Vertelt? Tch? Wat moes ik ze vertel len? Ze kunnen zelf auch aftellen enr abrecken, das hoef ich ze nicht te ler- nen. Klopt het dat ze zich erg vervelen? „Vielleicht tijdens de lunchpauze, ja. Mahr tijdens die kontoruren zie ik ze jes i an g» heti a va# 'aarlar en Ie ir is n pri *n laarl». iden kkern uigke MANS I ITIE y Hants lings» »terdt Wimbledon-kampioen Björn Borg heeft door in de beslissende partij Franulovic met 6-2, 6-2 te verslaan Zweden aan een overwinning van 3-2 geholpen op Joegosla vië in de kwartfinale van de Europese B-zone van het toernooi om de Davis Cup. Henk Nooren is gisteren in het eerste Nummer van de internationale concours hippique in Fontainebleau met Stag Dag als derde geëindigd. De zege was voor de Fransman Godignon. daarna volkomen onder de voet gelopen en in de vijftiende minuut leek de strijd beslist: 87-80. Het pakte toch nog anders uit. Jacques Cachemire en de genaturali seerde Amerikaan Bill Cain zorgden er voor dat Frankrijk weer op gelijke hoogte kwam. De rest is bekend. De ploeg dankt dat aan zijn snelheid en het uitstekende spel van de middenvel der Willy van de Kerkhof, alsmede de omstandigheid dat Rep en Rensenbrink hun tegenstanders eenvoudig hun wil oplegden. De ernstige tekortkomingen van de Oostenrijkers kwamen snel aan sortai i. Kijkt ad Ie4 -3106? ze slachting was de Italiaan Bertolotto. Deze 26-jarige klimmer, die in de laatste giro als achtste eindigde, ging meteen na de start in Andorra in de aanval. Op de eerste top had zich een kopgroep gevormd van zes renners, met naast Berto lotto Lelay, Loos, Bour- reau, Edwards en Perret, die een voorsprong op bouwden van 2.30 minuut. 15 kilometer voor de finish in Guillan, op de laatste klim, ging Bertolotto aan de haal en bereikte de eind streep met ruim anderhal ve minuut op zijn vijf mé- devluchters en ruim der tien minuten op het pelo ton. De Amerikaan koos voor het laatste. De gok viel verkeerd uit. De Fransen verover den razendsnel de bal en Eric Beugnot scoorde. Verlenging dus. Daarin ging de strijd volkomen gelijk op, maar weer kreeg Oranje de kans om te winnen. Met nog 21 seconden te spelen mocht Neder land voor de laatste keer de bal opbren gen. Het schot van Anton van Helfteren miste echter doel en Frankrijk werd win naar met 106-107. Hoewel het laatste duel in het toernooi om de Europese beker voor landenploegen niet meer van belang was, omdat de Fran sen al zeker waren van de eerste plaats, is Nederland-Frankrijk een uiterst boeiende wedstrijd geworden. Nederland begon in een man-to-man verdediging, maar scha kelde al spoedig over op een zone. Geen van beide verdedigingsvormen bezorgde de Fransen problemen en volkomen lo gisch stond Nederland bij de rust dan ook achter met 41-54. altijd sehr geanimiert klatzen und kran ten lezen, dus das sail wohl mitfallen.” En de sex, is dat inderdaad zo'n pro bleem? „Nein hoor, das is erg overdreven. Ik heb het ze precies uitgelegd, en ze kun nen het jetzt allemahl. Enzovoort. Scherpe satire? Ach, wij als journalisten stellen dan toch maar de vragen, tonen ons begerig naar de ant woorden, en zetten die ook trouwhartig in de krant. Af en toe schijnen we ook wel eens iets uit onze duim te zuigen. Maar dat is voor een groot deel ook weer een kwestie van uitlokking. Waar zo weinig gezegd wordt, zulke raadselach tige antwoorden gegeven worden, zo ontwijkend gereageerd wordt, lok je zelf de verzinsels uit. Ik ken geen terrein op het gebied van de publiciteit (politiek, bedrijfsleven, kunsten en wetenschap pen) waar met zoveel Wichtigmacherei zo weinig gezegd wordt over zoveel on benulligs als in de voetballerij. in het been opgelopen en voorlopig moet hij de eerste dagen rust houden. Ook Men donca, Neto en Toninho zijn niet helemaal onbeschadigd uit de strijd tevoorschijn gekomen en hoewel hun blessures niet zo heel ernstig zijn is het voorlopig toch, nog wel de vraag of ze zondag kunnen spelen”. Wanneer evenwel als zijn spelers door de Braziliaanss medische staf volledig fit worden bevonden, ziet Claudio Coutinho zondag toch wel mogelijkheden voor zijn equipe, die. hij na afloop van de wedstrijd tegen de Peruanen prees om hun inzet en I geluid veranderde. De uitzending van de revolutionaire boodschap vond plaats vanuit een rijden de auto. Het gevolg was een volledige mobilisatie van de veiligheidstroepen in Mar del Plate. De enorme verkeerschaos na afloop van het door de Argentijnen met 2-0 gewonnen duel maakte een zoekactie echter bij voorbaat vruchteloos. Het bericht werd voorgelezen gedurende enkele minuten, tijdens een reclamebood schap in de eerste helft van de wedstrijd. Het beeld bleef ongewijzigd, alleen het Daarom komt Mercedes-Benz bij het bouwen van uw auto graag aan uw wensen tegemoet. Die wensen kunnen betrekking hebben op een stoel naar maat of een tempomaat voor het auto matisch hanteren van een door u te verkiezen kruissnelheid. Toepasbaar in alle typen vanaf 5-cylinder. Ook biedt Mercedes-Benz u geen kleuren combinaties, maar kleuren die u zélf combineert. Zo kan aan een uitgebreide reeks wensen ten aanzien van uitvoering en accessoires worden voldaan. En zo bouwt Mercedes-Benz niet een auto, maar üw auu>. Want pas wanneer al uw verlangens bij de fabriek bekend zijn, wordt het produktie- proces van uw auto gestart. Dat kost tijd. Madr daar staat tegenover dat wij,als Mercedes- Benz dealer, u dan ook een individuele auto kunnen leveren, waarin u uw persoonlijke smaak terugvindt. De maatstaf, waarmee andere auto 's worden vergeleken. MAR DEL PLATA. Voor de tweede Ov keer sinds het begin van het eindtoernboj, om het wereldkampioenschap voetbal is de televisieuitzending van een der wed strijden onderbroken door een actie van Argentijnse verzetsstrijders. Woensdag tijdens het duel tussen Argentinië en Po len werd het geluid plotseling onderbro ken om plaats te maken voor het voorle zen van een „subversieve” tekst, aldus meldde donderdag het Argentijnse privé- persagentschap. waarheid. „Ik ben toch niet achterlijk om zoiets te doen. Bovendien is mijn dochter tje vijf jaar en ze kan nog niet eens lezen en zeker geen Engels. Het handschrift is trou wens ook gefingeerd.” In de zogenaamd door Krol onderteken de brief aan het dochtertje van de Neder landse aanvoerder stond onder meer te L lezen, dat hij een pop had gekocht die hij r de naam Argentina had gegeven. Verder J moest het meisje zich maar geen zorgen maken over al die soldaten, want het wa- ren lieve kleine soldaatjes, die juist voor de 4 veiligheid van pappie zorgden. Ook werd aan het dochtertje van Krol geschreven, dat in Argentinië de wereldbeker juist de vredesbeker werd genoemd. Een woedende Krol kwalificeerde deze publiciteitsstunt als een pertinente on- ROSARIO. De Argentijnse spitsspe ler Luque zal zondag zijn rentree maken in het duel tegen aartsrivaal Brazilië. Luque, de gevaarlijkste aanvaller van Ar gentinië in de eerste twee wedstrijden van het wereldkampioenschap voetbal, bleef tegen Italië en Polen langs de kant vanwege een blessure. Comfort is echter óók een individuele zaak- Nederland voor de eerste maal naar een -- -~ - - voorsprong (73-72). De Fransen werden Hagens 6, Kragtwijk 4, Van Buuren 2, Kip 2 en Dekker 1. Topscorers Frankrijk: Ca- chemire 28, Cain 21 en Beugnot 18. Woudstra, Dubuisson en White (Frankrijk) liepen vijf persoonlijke fouten op. (Van onze speciale verslaggever) CORDOBA. „Een grote leugen”. Zo kwalificeerde Ruud Krol een zogenaamd 368 door hem geschreven brief aan zijn doch- tertje, die gepubliceerd werd in het Ar gentijnse weekblad El Grafico. In hand- schrift werd deze brief pagina-groot ver- i toond door het blad. Deze met de hand geschreven tekst was in het Engels ge steld en op een naatst liggende pagina -- bovendien in het Spaans vertaald. DRft n^ 59. 1AG 1»- Bk t>.. hDat uur. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Gerry Vertin-, den (Bel.) 197,5 km in 4.32.48; 2. Johan van de Velde; 3. Andre Chalmel (Fra); 4. Mare Demeyer (Bel.); 5. Carmelo Barone (Ita.). (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Claudio Coutinho, de Braziliaanse coach, toonde zich duidelijk verrast over de royale overwinning van Nederland op Oostenrijk. „Dat betekent dat Nederland plotseling toch weer een van de favorieten is voor de finale in Buenos Aires. Een overwinning behalen op een tegenstander door niet minder dan vijf doelpunten te scoren is in een wereldkampioenschap toch altijd nog een bijzonder moeilijke taak. Ik geloof dat de Nederlanders zich in de eerste ronde bewust wat hebben weggestopt om niet als een van de favorieten over te gaan naar de tweede ronde”, zo geloofde de Braziliaanse oefenmeester gistermorgen. TAFE n tak i ƒ3 30. Ti Het algemeen klasse ment na de eerste etappe is: 1. Bertolotto (Ita.) 5 uur 19 minuten; 2. Lelay (Fra.) op 1.40; 3. Loos (Bel.) op 1.46; 4. Bourreau (Fra) op 2.17; 9. ederlant 20935 rehoudi VOLKETSWIL. De Belg Gerry Verlinden heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Hij zegevierde na 197,5 ki lometer van Spreitenbach naar Volketswil in 4 uur 32 minuten en 48 seconden. Johan van de Velde zorgde voor een uitstekende pres tatie door als tweede te eindigen. Coach Menotti acht hem echter nu fit genoeg om zondag te spelen. De belang stelling voor de wedstrijd Brazilië-Argen tinië is enorm groot. Naast de duizenden „voetbalgekke” Argentijnen hebben in middels ook al honderden Brazilianen de bêr tocht ingezet richting Rosario. Alle hotels zijn echter al bezet en kaartjes zijn ook niet meer te verkrijgen. De Argentijnse coach Menotti wakkert de hysterie rond het duel nog eens extra aan, door te verkla ren, dat „Argentinië de voetbaloorlog heeft verklaard aan Brazilië”. „Wij hoeven ibakki n'et te verliezen. Mijn spelers zullen er lectua liever bij neervallen. Daarom geloof ik niet steun in een overwinning van Brazilië,” aldus sigar Menotti. Is de firma erg geschrokken van de nogal opzienbarende acties van de con currentie? Al voegde de Braziliaanse coach er wel onmiddellijk aan toe dat Brazilië toch nog wel een stuk sterker zal moeten spelen dan tc^en Peru om tegen Argentinië eveneens op de winst te kunnen spelen. Mogelijk kan Brazilië in die bijzonder belangrijke wedstrijd weer beschikken over Robert Rivelinho, die in de ogen van Claudio simpel voetbal speelde, maar ook uiter mate doeltreffend. „Clarin” is het eens met die stelling en prijst vooral Rob Rensenbrink, Johnnie Rep en Willy van de Kerkhof. Volgens gebruik worden alle spelers‘met punten beoordeeld. Rensen brink kreeg een 9 op zijn rapport, Willy van de Kerkhof en Rep een 8, Krol, Jansen, Brandts, Haan en Wildschut een 7, Schrijvers en Poortvliet een 6 en René de drie doelpunten die werden geprodu ceerd. Vooral dat laatste noemde Coutinho een enorm winstpunt: „Er was gesteld dat Brazilië geen doelpunten meer kon scoren. Wel, in de wedstrijd tegen Peru is bewezen dat we nog altijd over spelers beschikken die ze kunnen maken”. Technisch en tactisch kleven er nog wel wat schoonheidsfoutjes aan het spel van de Brazilianen, maar globaal wordt aange nomen dat de ex-wereldkampioenen toch genoeg capaciteiten in huis hebben om ook deze tweede ronde te kunnen overleven. „De vechtlust is teruggekeerd in het Brazi liaanse elftal. De spelers geven alles wat ze in hun body hebben en ze bewegen enorm snel. En wanneer dat tegen Argentinië en Polen opnieuw gecontinueerd kan wor- 1 den, dan kan ik niet anders stellen dan dat 1 er wel degelijk weer perspectieven zijn vomr het Braziliaanse elftal”, zo meent Coutinho. De tweede ronde is in de ogen van Clau dio Coutinho zonder meer een regelrechte afvalronde. Wanneer er verloren wordt kun je het verder wel vergeten, zeker wan neer je met een royale nederlaag wordt geconfronteerd, zoals de Oostenrijkers en de Peruanen. „Dan is het allemaal voorbij”, meent Coutinho, die de door Nederland en Brazi lië uitgedeelde klappen als een ommekeer beschouwt in dit tot nu toe vrij rustig voortsudderende wereldkampioenschap voetbal. „Er wordt nu niet langer voetbal gespeeld, maar er zal moeten worden ge knokt voor de doelpunten. Daarom zal het nodig zijn dat de spelers hun kalmte en rust op het veld zullen kunnen bewaren en geen onbezonnen daden zullen gaan uitvoeren.” verdwenen, die de Oostenrijkers in de eerste ronden vestigden. De ploeg is door Nederland weer met beide benen op de grond gezet,” aldus de „Kronenzei- tung”. Het blad schreef verder dat de defen sieve tactiek van Senekowitsj verkeerd is uitgepakt, dat de verdediging vreselijke blunders maakte en dat de spelers hun zenuwen niet de baas waren. „Alle kan sen gemist Holland wint met 5-1”, zo luidde de kop van de „Kurier”. „Met slechts een man in de aanval en vele om zeep gebrachte scoringskansen gleed ons team woensdag af naar een debacle,” aldus de „Kurier”. Senekowitsj kreeg zware kritiek te verduren, omdat hij tijdens de wedstrijd, toen hij zag dat het mis ging, geen wisselspelers in het veld had gebracht. sh m Bi In een automobiel is comfort geen luxe, maar een bijdrage tot ontspannen en veilig autorijden. Elke Mercedes is al tijdens de produktie voorzien van een uniek nummerplaatje, waarop m code alle eisen en wensen van de eigenaar zijn aangegeven. ar va» sollea hoi n L_ se sp 19inf laarlet ö- Claudio Coutinho: „Nederland toch weer een van de favorieten" Coutinho nog niet helemaal klaar was om ingezet te kunnen worden. Het algemeen klasse ment ziet er na de eerste etappe als volgt uit: 1. Ver tinden 4.37.57; 2. Barone op 1 seconde; 3. Roland Salm (Zwi) op 0.02; 4. Uli Sutter (Zwi) op 0.06; 5. Paul Wel lens (Bel.) op 0.07; 6. Keiler z.t.; 7. Fedor den Hertog op 0.08. „Zege op Peru Mercedes-Benz 230E, motor: 0 cylinders

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33