Weer weekblad in Zuid-Afrika verboden Oegandese ambassadeur in Scandinavië verdwenen achtergrond Rode Brigades willen meer politici doden I PLO-directeur vermoord Belgische regering biedt ontslag aan „Campagne ondermijnt vertrouwen politiek” Zuid-Afrika moet kinderen vrijlaten op Robbeneiland gen Zee BLOMMETJE Beschuldigd van massamoorden MIST Buit 1,5 miljoen HOTTENTOT DAGELIJKS ■g Brussel weinig onder de indruk s 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 16 JUNI 1978 door N ico Scheep ies ‘ld ijk ing ieid Hen (Van onze redacteur in Zweden, Henk Ruyssenaars) mer rein leur isme -.i Gebruik'm goed. STOCKHOLM. De wegens medeplichtigheid aan massamoord in Oeganda in de pers aangeklaagde ambassadeur van Oeganda, James Baba in Scandinavië, is spoorloos verdwenen. Hij is niet verschenen op het proces dat hij van plan was te voeren tegen het Deense dagblad Ekstrabladet dat hem er van beschuldigd had een massamoordenaar te zijn. Volgens zijn advocaat, mr. Soeren Fergo, werd ambassadeur Baba door Amin voor consultaties teruggeroepen naar Oeganda een zaak die overigens door iedereen wordt betwijfeld. (Van onze redactie, buitenland) ROME. De Italiaanse president Giovanni Leone is gisteravond afgetreden na beschuldigingen aan zijn adres over belasting ontduiking, kapitaalsmokkel, grond- en bouwspeculaties en andere financiële onregelmatigheden. In zijn televisietoespraak gisteravond verzekerde Leone het Italiaanse volk, dat het land de afgelopen jaren een eerlijk president heeft gehad en dat hij niet aftreedt als gevolg van de geuite beschuldigingen, maar vanwege het feit, dat door de campag ne tegen hem het vertrouwen in de Italiaanse politiek is ondermijnd. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Regeringscrisis of theaterstukke van premier Leo Tindemans? Politiek Brussel geloofde gisteravond niet bijster in de ernst van de politieke crisis die gistermorgen was ontstaan over de bezuinigingsmaatregelen in de zogenaamde anti-crisiswet. Tinde mans, die twee maanden geleden zijn politieke lot aan het tot stand komen van deze wet had verbonden, vroeg het ontslag van zijn kabinet, maar koning Boudewijn hield de aanvrage in beraad. .."I n-democraten De Belgische premier Tindemans op weg naar koning Boudewijn om het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. (ADVERTENTIE) ptt post Reputatie Leone vernietigd (Van onze redactie buitenland) tinder geval- lisme- ercent werd Zaken a ver- nburg mach- aanse ras tot «leder- :m is tamp r zijn ceek- idens bijna illen. Tot voor een paar jaar had de nu afgetreden Italiaanse president Giovanni Leone, een reputatie van eerlijkheid en integriteit. Maar de laatste jarn werd dat beeld danig aangetast door een reeks van schandalen, waarvan de ontkenningen nooit helemaal sluitend waren. Leone werd in 1963 premier. Zijn talen ten als verzoener maakten hem in dat jaar als compromisfiguur bij uitstek, ge schikt voor deze functie. Ook in 1968 werd hij weer minister-president. Hij leidde interim-regeringen die de vele grote maatschappelijke en sociale problemen van Italië te lijf moesten, ter wijl de grote politieke partijen maar niet genoeg konden krijgen van het koesteren van meningsverschillen. Zijn verkiezing op 24 december 1971 tot president van de republiek verliep moeilijk. Niet minder dan 23 stemmen, een record, waren er voor nodig om de stormachtigste presidentsverkiezing die Italië ooit kende, tot een besluit te bren gen. Na zijn verkiezing, het Italiaanse presidentschap heeft een vooral symboli sche inhoud, trok Leone zich ook daad werkelijk terug uit het politieke werk in zijn partij; de christen democraten. Ondanks voortdurende ontkenningen vanuit het Quirinaal, de zetel van de Italiaanse president, werden de beschul digingen steeds concreter en werd de geloofwaardigheid van Leone steeds ver der ondermijnd. Niet alleen in de media maar ook in schotschriften werd hij voortdurend aangevallen. hoogte groeide. Daarna kwamen in toe nemende mate berichten los over allerlei onduidelijke, onzuivere, vooral financië le manipulaties van de ex-president. Giovanni Leone heeft de uiteindelijke consequentie getrokken toen ook de laat ste politieke steun, die van zijn geestver wanten, hem gisteren ontviel. rijgt plan al de inkel- e me- geko- Bijl- ndere nsie- ont- rzie- tsse- gele- naar :eem ■n te leeft zich oez- i ge lere het >or- icht rei- •bo- .fri- Tet- zeld ids- ■eft cht ;an ing ten :rd, dat aar she /an ou- ;he- AMSTERDAM (ANP). Zwemmers in de Middellandse Zee lopen een kans van vijftien procent een ziekte op te lopen en jaarlijks sterven 1200 mensen aan maag- en darmstoornissen als gevolg van het eten van vergiftigde vis uit de Middel landse Zee. De zee kampt namelijk niet alleen met ernstige chemische verontrei niging, maar is ook zwaar aangetast door bacteriologische vergiftiging. Dit wordt vastgesteld in het artikel Re quiem voor de Méditerrannée in het juni/ juli-nummer van het maandblad Milieude fensie. gevoerd. Volgens de berichten is Leone betrokken bij het Italiaanse Lockheed- omkoopschandaal, zou hij een veel te laag inkomen aan de belastingen hebben opge- geyen (in 1972 24.000 gulden en in 1974 57.000), zou hij bouwsubsidies niet hebben gebruikt voor het oorspronkelijke doel, het bouwen van arbeiderswoningen, maar met~dit geld een riant buitenhuis hebben neergezet. Het aftreden van de ex-president valt Breekpunt was de eis van de Vlaamse christen-democraten (CVP), de grootste regeringspartij, dat de regering vergaande volmachten zou moeten krijgen om zonder raadpleging van het parlement fikse bezui nigingen op de overheidsuitgaven door te voeren. De socialisten vrezen duidelijk dat de CVP-ministers van financiën en begro tingszaken te veel macht zouden krijgen. De volmachten waren bedoeld voor het jaar 1978. De huidige coalitie, die over een enorme meerderheid in het Belgische parlement beschikt, is in feite tot voortzetting be stemd omdat er nauwelijks een alternatief is. De economische malaise (België heeft 300.000 werklozen) en de aanstaande sane ring van de Belgische staalindustrie die in De afgetreden president LEONE bijna samen met het zogeheten witte se mester, de periode van zes maanden die voorafgaat aan de datum waarop de presi dentiële ambtstermijn is verlopen. Leone werd op 24 december 1971 voor zeven jaar gekozen. Gedurende het witte semester verliest de president zijn bevoegdheid het parlement te ontbinden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Sommige Italiaanse waarnemers gelo ven, dat de rechtse christen-democratische vleugel onder meer TEspresso heeft ge voed met belastend materiaal over Leone, omdat bij zijn aftreden mogelijk vervroeg de verkiezingen zullen worden gehouden. De rechtse christen-democraten willen die verkiezingen graag op korte termijn om dat ze hopen, dat het verlies dat de com munisten bij recente verkiezingen in Italië leden, zich zal voortzetten. Dat zou weer tot gevolg hebben dat de door de rechtse christen-democraten fel gekritiseerde sa menwerking tussen communisten en de christen-democratische partij, op de tocht zou komen te staan. Dat Baba dit proces niet wil laten door gaan is begrijpelijk De documentatie die/ als bewijsmateriaal is aangevoerd laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Boven dien zijn er onder getuigen, die tegenwoor dig in Kenia wonen, mensen die met eigen ogen hebben gezien dat ambassadeur Ba ba in Oeganda eigenhandig 25 mensen de keel heeft doorgesneden. Het verdwijnen van ambassadeur Baba betekent dat het nu het dagblad Ekstrabla- det is dat een eis tot schadevergoeding gaat indienen. De kosten van het proces tot dusverre, te dragen door Oeganda, zijn inmiddels opgelopen tot 50.000. Niemand Twee andere bladen van dezelfde uitge verij, World en Weekend World werden vorig jaar al verboden. De Voice was een oecumenisch weekblad, dat altijd een krachtig standpunt innam tegen de apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse rege ring. verwacht dat ambassadeur Baba nog zal opduiken tijdens het proces en evenmin verwacht iemand dat hij dat in Oeganda zal doen. De mist, een pak van grijze wok een schim die mij passeerde, een flatgebouw, dat gehalveerd, mijn smalle pad markeerde, een bleke boom in ’t wintergrauw, een hijskraan zonder top en ergens op de wereld kwam de zon goud-stralend op. Een marktkraam met een koude man, mijn bril met natte glazen, en auto’s die met grote bek naar grijze doelen razen. Een hart, dat naar de zon verlangt, als bloemen in hun knop en ergens op de wereld kwam ook toen de zon weer op. ■ope- open eer- meer mge- Is in Jan Hottentot spreekt zelf van „een blommetje op de mestvaalt van het dage lijks nieuws”, en de P. C. Hooftprijs zal hij er inderdaad nooit voor krijgen, maar ge let op de beperkingen waaraan hij onder hevig is (een dagelijks idee, en regels van hooguit" 8 lettergrepen omdat ze anders niet binnen de kolom passen) kan je rustig zeggen dat hij in dit specifieke, bijna uitge storven genre van de journalistiek zijn weerga niet heeft, de evenknie is van wij len Clinge Doorenbos, en vaak zijn meer dere. Als ik hoofdredacteur was van een van de andere GPD-kranten zou ik de Hottentot-verzen die niet aan de Zaan streek gebonden zijn ook zeker overne- men, maar omdat ik alleen maar hoofdre dacteur ben van deze rubriek, beperk ik me tot het gedicht MIST, opgenomen in het boek „100 Rijmen” van Jan Hottentot (wat overigens geen pseudoniem is, de meeste Zaankanters heten Hottentot): UTRECHT-GENÈVE (ANBWP'I». De Nederlandse belangvereniging Minderja rigen heeft gisteren in een brief aan de Zuidafrikaanse regering de onmiddellij- ke vrijlating geëist van alle kinderen op Robbeneiland, de plaats waar politieke gevangenen door de Zuidafrikaanse auto riteiten gevangen worden gehouden. oord- erkel- idaal- d. Het auto- /eilig- as op ik on er. WASHINGTON (Reuter). Op grond van de wet op de bedreigde diersoorten, heeft het Amerikaanse Hooggerechtshof gisteren besloten, dat het werk aan een dam in de rivier «de Tennessee, kosten 230 miljoen gul den, moet worden gestaakt. In de ri vier zwemt namelijk een visje van 7,5 centimeter lengte, dat alleen in die rivier voorkomt. em- ich- cten oor- lies- iing van sies ren- van Jassin was lid van de grootste guerrilla- groepering binnen de PLO, de Al Fatach. Hij werd wat de Palestijnse kwestie be treft, als gematigd beschouwd. Hij was een goede vriend van PLO-leider Arafat. Vol gens Al Fatach moeten de moordenaars van Jassin worden gpzocht in pro-Iraakse kringen. Het begon zo. Op verzoek van zijn schoonmoeder maakte Jan Hottentot een rijmpje ter gelegenheid van een familie aangelegenheid. Dat was in 194'2. Jan Hot tentot was toen 28 jaar. Hij was zijn loopbaan begonnen in de houtfabriek waar ook zijn vader werkte (nu nog steeds ruikt hout voor hem lekkerder dan voor de gemiddelde Nederlander), nam in 1929 deel aan een staking, werd een half jaar later ontslagen, en beoefende daarna vele beroepen: postloper, meelrijder, het behe ren samen met zijn vrouw van een Bensdorp-winkel en tot 194'0 had hij met een campagnon een expeditiebedrijf je. In de oorlog wist hij voldoende krankzinnig heid te simuleren om door de Duitsers met rust te worden gelaten zonder nochtans in een gekkenhuis te worden opgenomen, maar desondanks wees niets, in de eerste helft van zijn leven, op zijn latere loopbaan als dagelijks rijmchroniqueur van De Typ hoon, Dagblad voor de Zaanstreek. De vereniging wil ook, dat de Nederland se regering alle invloed die magelijk is,' uitoefent om de vrijlating te bewerkstelli gen. T In Genève werd gisteren een rapport gepubliceerd van de Internationale Com missie van Juristen, waarin melding wordt gemaakt van de slechte behandeling die talrijke schoolkinderen in Zuidafrikaanse gevangenissen ondergaan. Volgens het rapport zijn in november van het vorig jaar 180 schoolkinderen opgepakt, onder wie tien- elf- en twaalfja rigen. ROME (UPI). In een communiqué van de Rode Brigades, dat door de Italiaanse autoriteiten als „echt” wordt bestempeld, staan, in code, instructies om de Italiaanse premier Andreotti, de leider van de Itali aanse Communistische Partij Berlinguer en andere politici te vermoorden. De inhoud van het communiqué werd bekend, toen onder meer het dagblad II Messagero ondanks een justitieel verbod, het schrijven van de brigades publiceerde. Een trein, die gillend langs mij reed, geen horizon met bomen, een molen, die verborgen bleef, toen ’k langs zijn lijf moest komen, een wilg die nat te janken stond, vol waterloop en drop en ergens op de wereld kwaqj de zon verwarmend op. Leone werd pas in 1976 voor het eerst openlijk in verband gebracht met een financieel schandaal, toen in Washington de Lockheed-affaire tot tumultueuze Leone, een kleine man met snor en bril, noemde zichzelf graag „de baby-sitter van de republiek,” daarmee wijzend op de ondankbare taak die hij vele malen had met het leiden van politiek- onmachtige interim-kabinetten. Leone’s besluit kwam niet onverwacht. Gistermorgen drongen de communisten aan op zijn heengaan. De socialisten en republikeinen vonden al eerder dat hij moest aftreden en de christen democratische partij liet blijken een aftre den van Leone niet te zullen tegenhouden. De nu teruggetreden president is de laat ste maanden het mikpunt geweest van een ongekend felle perscampagne die vooral door het linkse weekblad l’Espresso werd JOHANNESBURG (Reuter). Het weekblad voor de zwarte Zuidafrikanen, de Voice, is gisteren door de Zuidafri kaanse overheid verboden. Het zou een „ongewenst” blad zijn. Directeur Beckett van de Voice zei niet te weten waarom het blad een verschijningsverbod heeft gekre gen. 4 ren en Wallonië, alsmede de Vlaamse Volksunie en de Brusselse Taalpartij FDF (Front der Franstaligen). De verzoenende woorden van de partijbesturen stonden in duidelijke tegenstelling tot de boze sfeer nadat het gistermorgen tot een breuk was gekomen in de regering na een uitputtende nachtvergadering. SCHWABISCH-GMÜND (AP). Twee gewapende en gemaskerde mannen heb ben gisteren in de Westduitse plaats Schwabisch-Gmünd een geldtransport overvallen. De buit bedroeg 1,5 miljoen mark. een zeer ernstige crisis verkeert, laten een terugkeer van een coalitie van christen democraten en liberalen zoals in de eerste regering-Tinemans niet toe. Zo meent men in Brussel. Bovendien hebben de grote socialistische en katholieke Vakbonden zich tot nu toe redelijk positief opgesteld tegenover de maatregelen in de anti- crisiswet. Uiteindelijk zal die er dus toch wel komen. Zo is de verwachting in Brus sel. De hoeveelheden kwik en olie die jaar lijks in de Middellandse Zee terecht ko men hebben tot gevolg, dat het gemiddelde kwikgehalte van de vissen in deze zee de gezondheidsnormen ver overschrijdt. To nijn en andere vis wordt gevangen met kanker aan de lippen en vinnen en een vernield oriëntatiesysteem. Volgens Mi- lieudefensie is de zp beroemde blauwe kleur het gevolg van voedselarmoede in de zee. De Middellandse Zee is stervende, zo concludeert het blad. Het zeemilieu is der mate zwaar aangetast, dat zwemmen een gevaarlijke aangelegenheid is geworden. Dat gelegenheidsrijmpje op verzoek van zijn schoonmoeder in 1942 was goed ge lukt. Na de oorlog lukte ook het meeliften hem beter dan de tekenaar Gerrit Dekker, die bij het liften uit een auto was gevallen en zijn pols had gebroken. Zij ontmoetten elkaar na hun liftavontuur met verschil lende afloop, en Gerrit Dekker zei: daar moet je een stukje over schrijven voor De Typhoon. Dat deed Jan Hottentot. En zijn vrouw zei, dat hij daar dan ook een versje bij moest schrijven, want dat kon hij zo aardig. Ook deze raad volgde Jan Hotten tot op. Zijn eerste bijdrage in De Typhoon verscheen op 15 november 1945, anderhal ve maand later trad hij in vaste dienst, en afgezien van alle andere werkzaamheden die hij op de krant verricht en verricht heeft, is het vooral zijn dagelijkse rijmp je op dinsdag, woensdag, donderdag, vrij dag en zaterdag geweest die hem in de Zaanstreek populair hebben gemaakt: een lezersonderzoek van een jaar of acht gele den wees uit dat ze door 85 procent van de lezers werden gelezen, waarmee ze ver uitsprongen boven de rest van de krant. KOEWEIT (Reuter/AFP). Ali Jassin, directeur van het bureau van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Koeweit, is gisteren voor zijn huis dood geschoten. Italiaanse president treedt af na reeks beschuldigingen trijfelfr In de loop van de dag lieten de regerings- v«n T h W?en dat Ze voortzetting wensten van de huidige „grote coalitie” van christe- n-democraten en socialisten uit Vlaande- Kans op ziekte bij zwemmen in Middellandse

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3