Obligatiehouders des duivels PanAm vandaag begonnen Mandaat VN-macht Cyprus verlengd Brandstichter villa Menten krijgt straf van 10 maanden Overval: buit 800.000 Geldgebrek vertraagt keuze opvolger Neptune Regering Chili weet niets over vermisten met goedkope VS-vluchten Damiate Pers KSH-LABORATORIUM GAAT TOCH DICHT Uit de WoonWoncierWereld van Camelot. Konica sakura W PSYCHIATRISCH RAPPORT OP ZUIDMOLUKS PROCES: 99 99 IJmuider Courant SS 1 SIRS Reislustigen uren in de rij AR Zeker dertig doden bij busongeluk Turkije Weer lichaamsdelen gevonden in Den Haag Chef Zuidafrikaanse inlichtingendiensten wordt vervangen Eén keer per week naar Om bij te blijven. 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JUNI VRIJDAG 1 6 VR (Van onze redactie binnenland) 1OO JAAR DE EERSTE (Van VE start de w zieni: dicaj mate blem geleg het twee tot d groej stadi echt eerst stelle capti want gaan huis, het i is to Kloo werl mogi den i gebo onto hanc fron cap: nen VI zijn lieve male Wol’ ASSEN. De Zuidmolukkers die bij eerdere acties om het leVen zijn gekomen en de Zuidmolukkers die nu gedetineerd zijn, zijn helden voor de drie bezetters van het provinciehuis. „Deze drie jongens hebben geen eigen identiteit en wilden zich graag met hun voorgangers identificeren. Ze leefden zich helemaal in in de rol van de omgekomen en gevangen zittende Molukkers die al iets waren”. iiiiiiiiiH Bezetters provinciehuis wilden helden zijn (ADVERTENTIE) 1 Imp.: Kinotechniek 02968-6355 llllllllll (Van onze redactie binnenland) ai (ADVERTENTIE) K s- t 0,70 145,- l A Altljd-raak-kamera In de populaire klasse (met Ingebouwde elektronenflitser). De beste resultaten met de beste colorfilm ter wereld Uit voorraad leverbaar, zolang de voorraad strekt. Na de minuut stilte gingen de drie ver dachten weer zitten en werd er begonnen met de behandeling van de rapporten die over hen zijn uitgebracht. Volgens het rap- Met kracht elke moge lijkheid van een geheime gevangenneming van be paalde vermisten verwer pend, zei de minister dat De minister gaf echter toe dat deze vermisten ge dood zouden kunnen zijn tijdens botsingen met vei ligheidstroepen. Na te heb ben onderstreept dat het vraagstuk van de vermis ten „een drama was waar voor men niet de regering verantwoordelijk kon stel len” zei de minister dat de Chileense autoriteiten be- Ook deze is volgens het psychiatrisch rapport toerekenbaar en verantwoordelijk voor zijn daden. Volgens de psychiater is deze verdachte toerekenbaar en verantwoordelijk voor zijn daden. De derde Zuidmolukker was nooit eerder met de justitie in aanraking geweest. Volgens het reclasseringsrapport is hij een in zichzelf gekeerde jongen van weinig woorden. Zijn ouders zijn een paar jaar geleden overleden. Volgens de psychi ater heeft hij een goede intelligentie. „Hij heeft geen eigen identiteit. Hij wilde graag in Zuidmolukse kring geëerd worden voor zijn daden”. port van de rijksreclasseringsambtenaar is een van hen diverse keren met de justitie in aanraking geweest. Nadat zijn moeder in 1970 was overleden, werd hij opstandig en wilde hij niet meer naar zijn vader luisteren. Na de mavo studeerde hij korte tijd aan de sociale academie in Rotterdam. De studie mislukte en hij vertrok naar Amsterdam. In de hoofdstad hield hij zich vrijwel dagelijks op met druggebruikers. Om zelf aan geld voor drugs te komen pleegde hij tal van inbraken. De toespraak van de mi nister volgde enkele dagen na het einde van de honger staking die familieleden van vermisten 17 dagen lang hielden teneinde in lichtingen van de regering te verkrijgen. reid bleven in alle serieuze gevallen een onderzoek in te stellen. Anderzijds zal de regering een juridische in stantie instellen voor het oplossen van vraagstukken van wettelijke aard of van nalatenschap waarvoor fa milieleden van vermoede lijke vermisten zich ge plaatst zien. i De overval, die gepleegd werd op een geldloper van Van Gend en Loos, had plaats bij het kantoor van de gemeentegiro op de Ceintuurbaan. De daders maakten het slachtoffer twee geldcassettes afhan dig. Twee toestellen komen in aanmerking voor opvolging van de Neptune: de Ameri kaanse Lockheed Orion en de Franse Bre- guet Atlantic. Wanneer de Orion wordt gekozen heeft minister Scholten genoeg aan de achthonderd miljoen gulden die in de defensieplanning is gereserveerd. Aan schaf van de Atlantic kost echter drie- tot vierhonderd miljoen meer. Daartegenover staat dat de Fransen een fors pakket com- pensatieorders in het vooruitzicht hebben gesproken, dat met Clara van Engers uit dat land is meegekomen. Zij wordt niet van moord verdacht. kantoor, dat samen met de andere hypo thecaire crediteuren een regeling heeft aanvaard waardoor obligatiehouders 45 percent van de hoofdsom van hun vorde ringen krijgen uitgekeerd. De woede van de obligatiehouders was onder meer gericht op het feit dat de trustee een motie van de vorige vergade ring negeerde, die inhield dat zou worden geprobeerd tot executie van het onroerend goed van KSH over te gaan in de hoop de banken te dwingen de obligatiehouders uit te kopen. In verband met de economische voorde len lijkt minister Scholten de Atlantic te willen kiezen, zoals hem van alle kanten wordt geadviseerd. Hij heeft deze week om extra geld gevraagd om deze voor de Ne derlandse industrie belangrijke order bij de Fransen te kunnen plaatsen. Maar het zit er niet in dat hij dat geld ook krijgt. De bewindsman zal daarom naar andere be- zuinigingsmogelijkheden binnen zijn ei gen begroting moeten zoeken, ofwel als nog de Orion kiezen. Intussen komt 1 juli, de datum waarop de offerte van Lockheed afloopt, akelig dicht bij, temeer daar de Tweede Kamer zich nog twee weken wil beraden voordat het contract kan worden gesloten. In de- fensiekringen wordt gezegd dat de Ameri kanen maar wat soepelheid moeten be trachten. Doen ze dat niet, dan nemen ze het risico alleen al daardoor de vette order mis te lopen. gesteld. Vooral vliegtuigfabriek Fokker zal daarvan profiteren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Haagse politie heeft gistermiddag in een sloot bij de Eindstede in de residentie twee plastic zakken ge vonden met delen van een menselijke romp. Een woordvoerder van de politie zegt dat wordt vermoed dat de lichaams delen hebben toebehoord aan Clara van Engers, van wie eerder in Den Haag res ten zijn gevonden. Ook wil de werkgroep, dat alles in het werk wordt gesteld om te voorkomen dat het proces-Menten nog langer slepende wordt gehouden. Een nieuw omvangrijk proces noemt de werkgroep volstrekt on nodig. eens in een Nederlands interneringskamp belandde vanwege zijn dienstneming bij de Duitsers, een concentratiekampsyn- droom op. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije Bo de w verk werk toest de v waal prak meld dag men vonc W< unie vrij Andalusië3, Winkelcentrum Schalkwijk, Haarlem. Tel. 023-33.53.77 JOHANNESBURG (UPI). Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft giste ren het ontslag aangekondigd van gene raal Hendrik van den Bergh, de chef van de inlichtingendiensten. Zijn opvolger zal volgende week bekend worden gemaakt. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De ben de ki van f Vels< schri de ae vers naar de grooi ze n< Met van t die d< singe: voor i neer ook d werk, betro senar die d hun i werk diens de po Kloo: mers Noor „Oi terhu gehai (Van onze redactie binnenland) BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Zitgroep Mondial Origineel Camelot Woonidee voor een zomers prijsje I Losse zit-elementen waarmee u kunt kombineren zoals wilt. Fris, modern met uitstekend zitkomfort. Aldus het algemeen psychiatrische rap port dat rechtbankpresident mr. F. C. Fliek vanmorgen tijdens de hervatting van het proces in Assen voorlas. De zitting begon op verzoek van de drie Zuidmoluk se verdachten met één minuut stilte. „Wij willen een minuut blijven staan om onze kameraad te herdenken die zich in de gevangenis in Winschoten heeft opgehan gen”, zei één van de Zuidmolukkers. „Gaat uw gang”, zei mr. Fliek. (Van onze parlementsredactie) Dat bedrag was volgens bestuurder Jan Schermer van de Industriebond NW no dig om SHR in afgeslankte vorm met 100 man verder te kunnen laten draaien. Als motief voor de weigering werd vol gens Schermer aangevoerd dat de rege ring het niet noodzakelijk vindt om voor het verlichten van de problemen in de noordelijke provincies dit onderzoekinsti tuut op poten te houden. Bedrijven uit die regio kunnen volgens de overheid net zo goed onderzoek laten verrichten bij het Landbouwkundig Onderzoekinstituut in Wageningen of bij TNO. „Wij zullen dit niet als geslagen honden accepteren”, zo reageerde de heer E. W. Hazewinkel, secretaris van de onderne mingsraad van KSH-research in Foxhol. Vier noordelijke Kamerleden hebben een onderhoud aangevraagd met de drie ministeries om voor het plan tot behoud van het laboratorium te pleiten. Het zijn mevrouw Lambers (D’66), Beumer (CDA), Scherpenhuizen (WD) en Spieker (PvdA). Tijdens een chaotisch verlopen vergade ring die ruim vier uur in beslag nam, hebben houders van 5,5 percent obligaties van het stervende KSH-concem zeer zwa re kritiek geleverd op het beleid van het Nederlandsch Administratie- en Trust- den, enkele dagen geleden persoonlijk contact gezocht met staatssecretaris Smit- Kroes om goedkeuring te krijgen voor het lage tarief van PanAm. PanAm zal het tarief van 285 gulden moeten volhouden tot 15 september. In die tijd, aldus de staatssecretaris, zal de levensvatbaarheid van zo’n opstapdienst bekeken worden, die in Europa tot dusver alleen tussen Engeland en de VS bestaat Freddie Lakers Skytrain. PanAm rekent erop elk viegtuig (180 stoelen) bijna geheel te .kun nen verkopen. DEN HAAG. Het kabinet zal vandaag vrijwel zeker niet toekomen aan een be slissing over de keuze van de opvolger van de Neptune-vliegtuigen van de mari ne. Er zijn financiële problemen komen opduiken door de bezuinigingsoperatie van de regering. Daardoor is minister Scholten (Defensie) vooralsnog niet in staat om de benodigde miljoenen op tafel te krijgen voor de aankoop van de pa trouillevliegtuigen. Volgens het reclasseringsrapport waren vier factoren voor hem van invloed om tot een actie te beslissen. Ten eerste: zijn ouders zijn erg gefrustreerd door het uit blijven van succes voor de RMS-zaak. Ten tweede: de jongeman is vernoemd naar een broer van zijn vader die door het Indonesische leger op Ambon gevangen werd genomen en ten slotte als een wrak werd vrijgelaten. Ten derde: een van zijn vrienden is doodgeschoten bij de bevrij- ding van de gekaapte trein bij De Punt én ten vierde: de wapenzoekactie vorig jaar herfst in Assen en Bovensmilde. In Boston stonden gisteren ruim twee honderd reislustigen uren in de rij om een retourtje Boston-Amsterdam te bemachti gen. Voor 144 van hen een gemengd gezelschap van jong tot oud, uitgerust met rugzak of dure bagage- was er plaats aan boord van de Boeing 707. Opgewekt over de vlucht stapten ze vanmorgen op Schip hol het toestel uit. Op Schiphol deed zich gisteravond laat hetzelfde verschijnsel voor als eerder in Boston: de eerste passagiers voor de vlucht van vanmiddag twee uur nestelden zich in de vertrekhal. Het tarief van 115 gulden enkele reis geldt tot 14 juli. Daarna wordt het 285 gulden, in elk geval tot 15 september. De staatssecretaris heeft het tariefvoorstel precies zo aanvaard zoals PanAm het af gelopen woensdagmorgen had ingediend, enigszins overdonderd door de snelheid waarmee de vliegmaatschappij de uit spraak wilde forceren. De Amerikaanse minister van transport, Brock Adams heeft, zo is bekend gewor- Alle gevonden overblijfselen zijn over gebracht naar het gerechtelijk laboratori um in Rijswijk, waar de patholoog- anatoom dr. J. Zeldenrust de resten onder zoekt. NEW YORK (AFP). De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft van morgen het mandaat van de VN- vredesmacht op Cyprus met zes maanden verlengd. Eerder was het mandaat verlo pen zonder dat het was verlengd, een unicum in de geschiedenis van de organi satie. (Voor het procesverloop van gisteren, zie pagina zijn verklaring „het defini tieve standpunt van de re gering betrof” over het vraagstuk van degenen die sedert september* 1973, toen de militairen aan de macht kwamen, in Chili verdwenen. DEN HAAG (ANP). Het Scholten Honig Research Laboratorium (SHR) in Foxhol, met 175 werknemers, gaat dicht. In een gesprek dat de bonden gisteren hadden met vertegenwoordigers van de ministeries van Landbouw, Sociale Zaken en Economische Zaken, is duidelijk geworden dat de regering er niets voor voelt om jaarlijks een bedrag van drie miljoen gulden in het laboratorium te pompen. DEN HAAG. PanAm mag met ingang van vanmiddag haar zgn. opstapdienst beginnen tussen Amsterdam en Boston, waarbij een enkele reis maar 115 gulden kost. Staatssecretaris Smit-Kroes gaf gistermiddag goedkeuring aan de stunttarieven en voorwaarden van Pan Am, waarvan de belangrijkste zijn dat reservering langer dan 24 uur van tevoren niet mogelijk is, en dat men zijn maaltijden zelf mee aan boord moet nemen. Kinderen reizen voor dezelfde prijs als volwassenen. AMSTERDAM. Een 54-jarige man uit Gouda, die vorig jaar brand heeft gesticht in de Blaricumse villa van Pieter Menten, is door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal Vorster deed de mededeling in het parle ment in een verklaring over de herstructu rering van het departement van Informa tie. Hij zei dat Van den Bergh na zijn ontslag de geheime projecten van het de partement zal evalueren. Van den BergH is altijd op de achter grond gebleven maar hij wordt be schouwd als de op een na machtigste man in het land. De werkgroep „Recht en Openheid in de zaak-Menten” heeft minister-president Van Agt gevraagd alles te doen om te bereiken dat de bezittingen van Menten alsnog in beslag worden genomen. „Zeker in de zaak-Menten moet aangedrongen worden op toepassing van de wettelijke mogelijkheden van confiscatie”, aldus de werkgroep. De rechtbank ging niet in op het pleidooi van deskundigen tijdens de zitting van twee weken geleden om de man gevange nisstraf te besparen omdat hij dat niet zou kunnen verwerken. Officier van Justitie mr. L. de Beaufort was in zijn requisitoir meegaander geweest. Hij had voorwaarde lijke terbeschikkingstelling gevraagd, om behandeling in het gezin van de verdachte mogelijk te maken. De veroordeelde was tot de brandstich ting in de villa van de van oorlogsmisdrij ven verdachte Menten gekomen om te be wijzen dat hij een goed vaderlander is. Tijdens de Tweede Wereldoorlog had de man in een onbezonnen ogenblik dienst genomen bij de SS. Later had hij daar spijt van gekregen en deserteerde hij. Door verraad werd hij opgepakt en naar een Duits concentratiekamp gedeporteerd. Daar liep de man, die na de oorlog ook nog AMSTERDAM. Bij een overval van morgen in Amsterdam op een geldloper hebben twee gewapende mannen 800.000 buitgemaakt. De mannen, die enkele schoten losten, vluchtten op een motor. Zij zijn spoorloos. Niemand werd gewond. ANKARA (DPA, AFP). Zeker dertig mensen zijn om het leven gekomen toen een autobus van de gemeentelijke ver voersdienst in de buurt van Istanboel gis teren van de weg raakte en in de Bosporus terechtkwam. Vier inzittenden konden zich door een sprong uit de deuropening redden. Volgens de overlevenden verloor de chauffeur na een explosie de macht over het stuur. In naturel of donkerbruin sterke canvas. Komplete groep als afgebeeld, bestaande uit 4 rechte elementen en 1 hoekelement, t/m zaterdag 24junia.s. van 1.770,-voor Het verlopen werd veroorzaakt door de weigering van de Cyprische delegatie een ontwerpresolutie goed te keuren. De dele gatie maakte bezwaar tegen enkele zinnen in het ontwerp. Na koortsachtige onderhandelingen achter de schermen, werd enkele uren na het verstrijken van het mandaat, overeen stemming bereikt ov^r een gewijzigd ont werp. Dit werd even later goedgekeurd door de Veiligheidsraad. t Politiefunctionarissen dreggen in Den Haag op de plaats waar de lichaamsdelen van een vrouw zijn gevonden. De politie heeft in deze zaak met een meisje uit India Camelot SANTIAGO (AFP). De Chileense regering beschikt over geen enkele inlichting waaruit gecon cludeerd kan worden dat iemand van de lijst van 600 vermisten die familiele den bij de regering indien den, gevangen zit. Dit heeft de Chileense minis ter van Binnenlandse Za ken, Sergio Fernandez, gis teravond in een radio- en televisietoespraak ver klaard. W ÈÜL

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4