eind 1978 rapporteren t Grafheuvel geeft niets bloot Ijzeren ring verbrijzelt onderbeen Werkgroep wil voor ERASMUS L over cultuur oude bewoners 1 I 4$ n* i w -miJL& Intocht avondvierdaagse ware happening VADER DAG BOEKEN DAG J M l»; ARCHEOLOGISCHE ONDERZOEKEN VOLGENDE WEEK TEN EINDE I r A ft Bedrijfsongeval Stork 1 1 F 1 5 VELSEN-IJMUIDEN VRIJDAG 1 6 JUNI 19 7 8 mmmimmnummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmimmmimmmimmimiiimtimimmmmmmmmmimmimmmmmmmmmmii li .1- 1 - I 'Al VAN RLXEL zo'n drukker QtMMtiMiMMQ 29 teLMTOa UntUen Af gekeurd GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Boekhandel „Onbegrijpelijk” Noodzaak VELSEN. „Ik weet niet wat voor mensen het zijn. Waarschijnlijk zijn ze wel geïnteresseerd in archeologie, niettemin hebben wij toch liever dat ze dat niet meer doen..Er is hier niets voor ze te halen en ze maken ontzettend veel kapot”, aldus provinciaal archeoloog P. J. Woltering, wijzend op de in de profielen uitgegraven gaten. Lx h F w (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Twee jaren na de start begint langzaam maar zeker de werkgroep voor verkeersvoor- zieningen voor lichamelijk gehan dicapten vorm te krijgen. Een the matentoonstelling over deze pro blematiek, die werd gehouden ter gelegenheid van het jubileum van het Zeeweg Ziekenhuis, vormde twee jaar geleden de aanleiding tot de oprichting van deze werk groep. Nu is de werkgroep in een stadium gekomen waarin er ook echt „gewerkt” gaat worden. Als eerste willen de leden gaan vast stellen welke obstakels gehandi capten in Velsen tegenkomen wanneer zij vanuit hun woning gaan naar bijvoorbeeld het stad- I huis, het ziekenhuis, de winkels, het postkantoor, een school. „Het is toch te gek”, zegt de heer N. Kloosterhuis, voorzitter van de werkgroep, „dat enerzijds zoveel mogelijk wordt gedaan om invali den mobieler te maken, terwijl de gebouwen burchten zijn. Door die ontoegankelijkheid worden ge handicapten alleen maar gecon fronteerd met een tweede handi cap: het feit dat ze nergens kun nen komen.” VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” BETER V J DRUKWERK BESTELLEN? F *4 - LW4 Knelpunten voor gehandicapten in i verkeer en gebouwen in onderzoek r L- n IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Wi '.1 ÜV-- I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) \IS grafheuvel. ..Ij tip □ij Ul- „Ons grootste probleem”, zo stelt Kloos- terhuis,” was om te achterhalen waar alle gehandicapten in Velsen wonen. Nu weten satie als die van hen op wilden richten en zo was er angst Voor concurrentie. Dat is uitgepraat, en is er meegewerkt. Jammer is wel dat door de onprettige verhouding tussen deze twee stichtingen onderling, het niet mogelijk was hen in de werkgroep op te nemen”. „Er is nu ook een vrijwilliggersgroep samengesteld die vanaf alle bekende ad ressen van mensen gaan lopen naar de punten waar men heen moet kunnen gaan; de winkels, het ziekenhuis, het stadhuis. Dan wordt geïnventariseerd waar de knelpunten zitten. Kloosterhuis: Het stre- marcheerden de wandelaars enthou siast op alsof het de start was, zingend, roepend en zwaaiend naar het enorme aantal belangstellenden dat zich langs de route had verzameld. Waar de avondvierdaagse van dit jaar, door een recordaantal deelnemers ge slaagd is te noemen, heeft het aantal ven is om eind van het jaar uiterlijk een rapport klaar te hebben dat naar de ge meente gaat. Ik heb het idee dat er bij de gemeente en bij het ziekenhuis wel mede werking komt: iedereen is nu wel wak ker.” De bevindingen, zo is de bedoeling, moeten ook meegenomen worden in het verkeersplan dat voor Velsen zal worden opgesteld. Een apart punt van studie worden de routes vanaf het nieuwe verpleeghuis Vel- serduin naar diverse punten. Vooral de gang naar de overkant van de Hagelinger- weg, waar twee complexen voor bejaarden liggen, krijgt de aandacht. gewonden de EHBO-ploeg wel aan het werk gehouden. En dan waren het ge wonden die niet itjdens de wandel tochten blessures hadden opgelopen, maar vooraf, ~in de speeltuin. Hersen schuddingen en kneuzingen werden in meer dan tien gevallen geconstateerd, waarmee voor een klein deel van de vooral jonge deelnemers een schaduw op het grote gebeuren viel. tl Er is voor de werkgroep een hoop werk aan de winkel. Globaal was al een en ander vast te stellen, wat gebrek aan voorzienin- iet lat de ijk in de ‘nt te en :er en ke de Hl ia n- it- ?d 1 1 38^ waarbij het been van de lasser bekneld raakte tussen de wand van de cilinder en de ring. De man werd bevrijd door het doorbran den van de ring, men durfde niet te tillen. Bij die operatie waren twee chirurgen van het Zeewegziekenhuis aanwezig ter assis tentie. De arbeidsinspectie zal een nader onderzoek instellen naar de oorzaak van het breken van de klamp. le Hl e- jn s- a- U- ;n ö- ïH i- Moeilijker benaderbaar zijn de particu liere zaken, winkels, restaurants, „Er zijn' legio voorbeelden te noemen waar gehan dicapten niet terecht kunnen. Als je in Velsen kijkt, zie je dat weliswaar in het postkantoor binnen een voorziening is, maar de buitendeur is nooit open te krij gen. Van Praag is de enige winkel met een stoellift. Andere zaken, neem V en D, heb ben niet eens een gewone lift. Daarbij is het onbegrijpelijk dat architecten die het stadhuis en het ziekenhuis hebben ontwor- pen, aan het aspect toegankelijkheid nooit hebben gedacht. Dat talud bij het zieken huis, je ziet dat daar geen rolstoelgebrui ker alleen naar boven komt, dat hartpa tiënten de grootste problemen hebben en wie weet nu dat je achter naar binnen kunt? Bovendien is binnenkomst via de expeditieingang en langs het mortuarium ook niet alles”. VELSEN. Bij een bedrijfsongeval bij Stork-Velsen is gisterochtend rond elf uur een 52-jarige lasser uit Velsen bekneld geraakt, waarbij zijn linkeronderbeen ver brijzeld werd. Na een uur kon hij bevrijd worden, waarna het slachtoffer via een ijltransport, waarbij de tunnel en kruis punten waren afgezet, naar het Zeewegzie- kenhuis werd vervoerd. Na de operatie gistermiddag hadden de chirurgen goede hoop dat het been behouden kon blijven. gen betreft. Allereerst zijn de verlaagde drempels, die eerder op verschillende plaatsen in Velsen bij oversteekplaatsen waren aangelegd, afgekeurd. „Die din gen”, aldus de werkgroepvoorzitter”, zijn' toen aangelegd zonder dat daar een be hoorlijk onderzoek aan vooraf is gegaan, zonder dat er bijvoorbeeld contacten zijn geweest met de landelijke organisaties. Nu blijkt dat die dingen te stijl zijn. Al twee keer is het gebeurd dat dat mensen om kiepten en uit de rolstoek vielen, op de weg. Dat is levensgevaarlijk.” Nu is gere geld dat die verlaagde stoepranden daar aangetroffen maar ook de ligging van de grafheuvelgroep: zo’n twee meter onder de grond. De graven zijn gezakt in een oor spronkelijk duintje, in de loop der eeuwen is er echter zoveel zand overheen versto ven dat de heuvel geheel onder de grond verdween. De vondst is dan ook niet alleen uit archeologisch oogpunt van belang maar is ook geologisch belangrijk. Er wor den hier ook grondmonsters genomen die worden onderzocht door de Geologische Dienst in Haarlem. Buiten de sporen die in de bodem zijn aangetroffen en de skeletten is verder bij na niets gevonden, slechts een paar scherf jes. Aan de hand van een van die scherfjes van het zogenoemde wikkeldraadaarde- werk, werd de eerste schatting gemaakt over de oudheid van de graven; zestien honderd voor Christus. Uit het ontbreken van bij vondsten concludeert Woltering dat het een armelijke begraafplaats is. „Het was ook in die tijd wel gebruikelijk dat de mensen met een aantal bijgiften begraven worden, ze kregen iets mee. Deze mensen hadden kennelijk niets, er is althans niets gevonden. Dat is overigens wel jammer, wij willen ook graag iets meer weten over waar het nodig is worden vervangen door betere. Deze zaken en beveiliging van kruispunten vormen een belangrijk deel van het nodige voorzieningenparket. ft: In elk geval wil de werkgroep, wanneer alle bevindingen zijn gebundeld, ook de niet-overheidsinstanties en particuliere ondernemingen wijzen op de resultaten, in de hoop dat de redelijkheid en de nood zaak van het treffen van maatregelen wor den ingezien. ■fr Kruispunten, soms even onneembare vestingen als een gebouw met de voordeur boven aan een trap. De archeologische souvenirjagers heb ben weer genadeloos toegeslagen nadat de kranten bij de melding van de vondst van grafheuvels uit de vroege bronstijd in Velsen iets te precies waren met de be schrijving van de vindplaats. Nog dezelf de avond kwamen de anonieme schatgra vers met hun schepjes, op zoek naar.ja, naar wat? Het systeemloos vernielen van de profielen doet vermoeden dat een groot aantal van hen niet eens wist waar- ze naar moesten zoeken. de cultuur van die mensen. Door het ont breken van die bijgiften is dat echter nau welijks te onderzoeken. Er zijn wel andere sporen gevonden die iets meer vertéllen over de mensen die er toen geleefd hebben. Naast de grafheuvels zijn sporen gevonden van landbouw- bewerkingen, in de grond zijn V-vormige voren getrokken met een zogenoemd „eer- getouw”. Dat is een primitief soort ploeg die de grond wel loswoelt maar niet keert. Ook de manier van ploegen in die tijd is aan de hand van de sporen duidelijk af te lezen. De voren zijn in twee richtingen en haaks op elkaar getrokken het geheel ziet er uit als de tekening op een dambord. De opgraving valt onder de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) en wordt, behalve door Woltering, die de wetenschappelijke leiding heeft, mede geleid door H. Ter Schegget, die de technische leiding heeft. Verder wordt veel assistentie verleend door de Archeolo gische Werkgroep Velsen. De opgraving gebeurt in overleg met de Nederlandse Gasunie, dat bedrijf stelde ook een graaf machine en een man om die te bedienen beschikbaar zodat de archeologen hun on derzoek kunnen verrichten voordat de pijpleiding de grond in gaat. Dat laatste gebeurt waarschijnlijk in de loop van vol gende week, de laatste onderzoeken in de werkput worden vermoedelijk maandag of dinsdag verricht. we na contacten met de Invaliden Hulp dienst (IHD) de Stichting Ontspanning In validen en Gehandicapten (IOG) en ook het ziekenhuis dat er in de gemeente onge veer honderd rolstoelgebruikers zijnl die alleen op straat zouden kunnen. Het aantal mensen dat met begeleiding naar buiten kan en voor hen gelden vrijwel dezelfde moeilijkheden weten we niet”. „Dat we die namen hebben”, zo vervolgt Kloosterhuis,,’ is al heel wat. In eerste instantie stonden de twee stichtingen (IHD en OIG, red.) wat afwijzend tegenover ons, omdat men dacht dat wij ook een organi- Provinciaal archeoloog P J Woltering bij de profielen in de zijwand van de werkput. Het profiel geeft een doorsnee aan van de te ■..«X Bovendien is het officieel ook verboden, de werkput is tot archeologisch monument verklaard en daarin mogen geen graaf werkzaamheden verricht worden zonder toestemming van de minister. Aangezien de vindplaatsen in het algemeen niet be waakt worden na werktijd is tegen deze praktijken weinig te doen. Na de eerste meldingen was de belangstelling ook over dag behoorlijk groot. Veel mensen kwa men gewoon even kijken, temeer daar de vondst „uniek” was genoemd. Woltering: „Er zijn inderdaad een aantal unieke aspecten. Ten eerste natuurlijk de vrij gave staat waarin de skeletten werden De man was aan het werk in een vier meter hoge stalen cilinder en stond op een stalen hulpring van ongeveer 300 kilo, die op vier aan de binnenwand gelaste klam pen ruftte. Een van de klampen brak plot seling af/waardoor de ring kantelde en de lasser er van af gleed. Door het wegvallen van het gewicht van het slachtoffer gleed de ring weer terug in zijn oude positie. Met deze woorden duidt de voorzitter van deze werkgroep op de ontwikkeling die de groep al snel doormaakte: aanpas singen van de openbare weg, het verkeer voor invaliden heeft alleen maar nut wan neer de gebouwen waar men moet zijn ook daadwerkelijk te betreden zijn. In de werkgroep van nu hebben verschillende betrokkenen zitting. Allereerst twee Vel- senaren die zelf een handicap hebben en die dus rechtstreeks vanuit de praktijk hun inbreng hebben, de maatschappelijk werkster van het Zeeweg Ziekenhuis, de dienst openbare werken van de gemeente, de politie, wethouder J. W. Meijer, de heer Kloosterhuis uiteraard en twee deelne mers uit eenzelfde werkgroep uit IJmond- Noord. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 Omdat lang niet alle adressen bekend zijn, ziet de werkgroep graag dat degenen die bij deze problemen betrokken zijn contact opnemen. Suggesties en natuur lijk ook de klachten worden met interesse tegemoet gezien. Ieder kan bellen met de heer Kloosterhuis op nummer 02550- 13638. Schrijven kan naar of postbus 426 of Ampèrestraat 15 in IJmuiden. L.V/ jK Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 7 De intocht van de vierdaagse is don derdagavond een ware happening ge worden. Veertienhonderd deelnemers dit jaar beleefden de gebruikelijke ze gerijke intocht, die vanaf de rol schaatsbaan door IJmuiden heen naar het iendpunt bij speeltuin „In de Veili ge Haven” leidde. Begeleid door drie muziekkorpsen met hun majoretten, met grote bossen bloemen in de armen F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5