Journalisten Brief actiegroep Nanninga: Lachertje Tegen Italianen op winst spelen IR •jj Ernst Happel verwijderd 'ilemma voor I Ie- f 1 99 I iw w 1 Gd r r X ■BI r 1 - 1 1 1 11 19 7 8 (Van onze speciale verslaggever) I sportief Gaat het dan mis tegen de Italianen, dan is het leed voor de Wener niet te overzien. Happel weet dat en zal daar om ook wel met een compromis op cle proppen komen, dat voor alle partijen aanvaardbaar is. Die middenweg zal hoogstwaar schijnlijk de vervanging van Wild schut door Neeskens zijn. Suurbier en Rijsbergen zullen dan achter de hand worden gehouden. Of de Oostenrijker dan toch de vrede met dit duo weet te bewaren, hangt in grote mate af van de wijze waarop hij de pil voor hen weet te vergulden. In dat soort zaken blinkt hij niet uit, maar het lijkt on mogelijk dat Zwartkruis zich in dit geval voor het wagentje laat spannen. Happel bevindt zich dan ook in een weinig benijdenswaardige positie. st. 2 h 3 CORDOBA. Voor het allesbeslis- sende duel van woensdag met Italië in Buenos Aires ziet Ernst Happel zich geconfronteerd met een uiterst moeilijk dilemma. De interim- bondscoach staat namelijk voor de keus zijn basisformatie, zoals die te gen Oostenrijk en West-Duitsland in het veld was gestuurd, te handhaven of weer terug te keren naar zijn eer ste keus uit de eerste ronde. Nees kens, Suurbiêr en Rijsbergen zijn na melijk hersteld van hun blessures en staan, aangespoord door de jongste successen, te trappelen van onge duld. Het trio heeft Happel al duide lijk laten weten beslist weer te wil len spelen. 7 IOMAANDAG 19 JUNI Individueel gezien zijn de drie routi niers natuurlijk een versterking voor Oranje, maar met de komst van Brandts, Wildschut en Poortvliet is het nationale keurkorps als geheel aanmerkelijk beter gaan spelen. Aan Happel nu het laatste woord. Geeft hij opnieuw de voorkeur aan de routiniers dan zal hij ongetwijfeld weer op hevige tegenstand van zijn rechterhand Zwartkruis stuiten. De relatie tussen beide oefenmeesters is toch al zo breekbaar geworden dat er zelfs om ombelangrijke dingen ernsti ge woordenwisselingen ontstaan. 'TnillllllllllillIliniillllllliHIlHIHIHIlimillininilinilllllllllirH ggglBll M7-«WW •P' SPORTIEF I hl )te FINALE IN ZICHT 1. (Van onze speciale verslaggever) r (Van onze speciale verslaggever) f t w V r» zouden inlaten”. (Van onze speciale verslaggever) I HNM X f‘ ns i i i luiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig s Nadat hij de rode kaart heeft gehad loopt Dick Nanninga lachend van Jan Zwartkruis. CORDOBA. Veertien minuten lang werden de gedachten van Oranje en heel voetbalminnend Nederland beheerst door de spookbeelden van München 1974. In dat kleine kwartiertje stond de gerechtig heid opnieuw op de tocht. Tegen alle verhoudingen in had West-Duitsland in het kapitale duel met het keurkorps van coach Ernst Happel zich de beste perspec tieven op een overwinning en daarmee een plaats bij de laatste vier van het wereldtiteltoernooi verschaft. kwam men weer uit die loopgraven te voorschijn. In de 26ste minuut, juist toen de alom gevreesde terriër Vogts de rede lijk gestarte Rensenbrink definitief in zijn greep had gekregen, sloeg Nederland te rug. Eh hoe! Haan, de door zijn tegenval lende verrichtingen in de voorgaande wed strijden omstreden geworden middenvel der, pikte de bal op eigen helft op en ging op avontuur. Tot zo’n meter of 25 meter van het Westduitse doel kon hij ongestoord zijn gang gaan. Tegen de wind in knalde de Anderlecht-speler de bal vervolgens ach ter de tot dan toe nog niet gepasseerde doelman Maler: 1-1. Nauwelijks twee minuten later was de ontketende équipe van Happel erg dicht bij zijn tweede treffer. Uit een voorzet van Willy van de Kerkhof kopte Rensen brink, die Vogts alleen nog in de lucht de baas was, de bal terug op de inkomende Poortvliet. Gehinderd door de gretige Rep kopte de PSV’er de bal net naast. Dit fragment vormde een duidelijke indicatie van Oranje’s herstel. Weliswaar moest de uitblinkende Schrijvers drie minuten voor rust nog een harde inzet van alweer Abramczik verwerken, maar die actie was slechts een onderbreking van het Nederlandse offensief, dat in het tweede Een typische Rep-rush, zes minuten na rust, kon alleen met een greep aan de noodrem door Kaltz worden gestuit. De Uruguese arbiter Barreto verzuimde de Duitser voor dit unfaire staaltje de gele kaart te presenteren. Het leek uitstel van executie. Onder aanvoering van de einde lijk weer zijn oud^ vorm benaderende Krol bleef de gehele Nederlandse ploeg aandringen. Op het middenveld verzetten vooral Willy van de Kerkhof en Wim Jan sen bergen werk. Zij zorgden er met assis tentie van de opgedrongen verdedigers voor dat de Duitsers bijna niet meer over de middenlijn kwamen en voorzagen de aanval, veelvuldig versterkt met Haan als vierde man, van ruim voldoende munitie. Eén moment van onoplettendheid in de Nederlandse afweer en van de steeds meer uit zijn evenwicht rakende scheidsrechter Barreto bracht West-Duitsland weer op de been. Een snel, maar niet op de juiste plaats genomen vrije schop veroorzaakte chaos in Oranje’s laatste lijn. Beer kwam volkomen vrij op links en zijn voorzet bereikte over het hoofd van de aarzelende Brandts „Ik wilde juist op dat moment naar de vleugel gaan om Beer aan te vallen de vrijstaande Dieter Müller. Diens kopbal was Schrijvers te machtig. part lange tijd en in verhevigde mate werd geprolongeerd. Op aandringen van zijn assistent Jan Zwartkruis zette Happel twaalf minuten voor het eindsignaal Nanninga ten koste van Wildschut in. Hij zorgde voor enige verwarring in de Duitse defensie en testte vier minuten na zijn opkomst de niet gerin ge talenten van Maier. De keeper van Bayern München klaarde die moeilijke situatie bekwaam, maar moest één minuut later toch zwichten voor een effectvol schot van René van de Kerkhof,» die zich ongelooflijk knap langs Dietz en Kaltz had gewerkt. Rüssman probeerde met een handsbal de gelijkmaker te voorkomen, maar hij kon de bal niet meer tegenhou den. Maier trachtte de arbiter vervolgens over te halen een strafschop te geven, maar die poging kwam hem op een gele kaart te staan. Zeven spannende minuten resteerden, maar niet de Duitsers, doch scheidsrech ter Barreto ging daarin ten onder. In de zijn n- ko- de- a Duitse international Günter Netzer „ik heb erg vaak tegen hem gespeeld en als hij me dan komt vertellen dat ik het goed heb gedaan, betekent dat toch wel wat voor mij” is bijzonder gebrand op een over winning woensdag. „Ik onderschat de Ita lianen zeker niet. Vooral ook niet, omdat zij in de Zuidamerikaanse WK-toernooien altijd beter draaien dan in de Europese. Ik ken door mijn ervaringen in de wedstrij den van Ajax tegen Juventus de kern van de Italiaanse ploeg. Ja, je mag wel zeggen dat ik revanchegevoelens heb. Het wordt tijd dat ik eens een keer van ze win”, aldus de vrije verdediger, die de naaste toekomst vol vertrouwen tegemoet ziet. „Ik verlies het vertrouwen nooit. Niet in mijzelf, niet in mijn trainer en niet in mijn medespe lers. Ik mag wel eens een keertjé moppe ren, maar dat betekent niet dat ik dan de moed heb opgegeven. Integendeel.” René van de Kerkhof vormde, geflan keerd door zijn echtgenote, het middel punt tijdens de persconferentie na afloop van het gevecht. Hij genoot duidelijk na van zijn geweldige treffer, die Oranje het gelijkspel bezorgde. Meer nog dan de an deren speelden er bij hem sentimentele gevoelens. „Toen zij op 1-2 kwamen, gin gen mijn gedachten direct terug naar die finale van 1974. Ik dacht: nu gaan die Duitsers ons weer te pakken nemen. Daar om was het natuurlijk een'bijzonder mo ment toen ik gelijk maakte. Ik kan echt niet beschrijven wat er toen in me omging. Na deze tweede tegenslag, in de 24ste minuut, duurde het bijna tien minuten voordat Happels keurköTps weer orde op zaken wist te stellen. Met uitzondering van een kogel van Rep in de 27ste minuut, die op de lat finishte, waren er in die hachelij ke periode alleen maar gevaarlijke mo menten voor het doel van Schrijvers. Zo schoof de vrijgekomen Abramczik de bal net naast en moest de Ajax-goalie redden bij een inzet van Beer. hebben het grootste deel van de wedstrijd erg goed gespeeld. Modern, snel voetbal en ook veel beweging zonder bal. Vooral de eerste twintig, 25 minuten na rust. Toen ook beheersten we de strijd volkomen. Jammer, dat we toen niet wisten te scoren. Wanneer het 2-1 was geworden, hadden we ongetwijfeld met ruime cijfers gewon nen.” Hoewel de bondscoach niet één keer heeft getwijfeld aan ae goede afloop van de wedstrijd „Nee, ook niet toen we op 1-2 kwamen” heeft hij het wél moeilijk gehad toen hij met de vraag werd gecon fronteerd of en zo ja wie hij moest wisse len. „Zwartkruis stelde voor Nanninga in te zetten. Maar ik vind hét altijd moeilijk in een elftal dat goed draait veranderingen aan te brengen. Daarom zei ik tegen Zwartkruis dat ik nog even wilde wachten. Toen de gelijkmaker uitbleef, moest ik alsnog ingrijpen”. Aanvoerder Ruud Krol is er ook steeds van overtuigd geweest, dat Nederland niet van de Duitsers zou verhezen. „Daarvoor speelden we gewoon te goed. Nee, ik geloof niet dat wij al aan onze top zitten. Wat mijzelf betreft, weet ik in ieder geval zeker die verrassend van start gingen) een dikke streep door het tactisch concept van inte- rim-bondscoach Happel haalde. Een door Wildschut tegenover Dieter Müller veroor zaakte vrije trap op de rand van het straf schopgebied vormde de inleiding van het vroege succes. Bonhof knalde schuur langs het muurtje, zag zijn kogel nog wel gekeerd door doelman Schrijvers, maar in de rebound was het via een kopbal van Abramczik toch raak. De rollen waren al omgekeerd, voordat beide ploegen goed en wel waren begon nen. Niet de Duitsers dienden nog het initiatief te nemen, maar de Nederlanders. Zij konden zich niet langer de aftastende houding permitteren, die zij zich door de ruime zege op Oostenrijk hadden ver schaft. De door de vele supporters (naar Argentinië geëmigreerde Duitsers) ge steunde strijdkrachten van Schön gaven hun opponenten aanvankelijk geen kans zich te herstellen. Integendeel, de druk werd verhoogd en Nederland kon zich slechts met moeite en ten koste van een handvol overtredingen staande houden. Een illustratie van die grote problemen vormde de met de gele kaart gehonoreerde charge van Willy van de Kerkhof tegen over Abramczik. Even onverwacht als Oranje in zijn de fensieve stellingen was gemanoeuvreerd, luit» :r. 14, 1 I I bracht. CORDOBA. Het Nederlands elftal, dat in Alta Gracia in trai- ningskamp is, heeft een brief ont vangen van de Monteneros, een ac tiegroep die zich tegen de Argen tijnse junta afzet. CORDOBA. Twee van de vrij vele Nederlandse sportjournalis ten, Ronald ten Brink (Volkskrant) en Johan Derksen (Voetbal Interna tional), die tijdens het spelen van de volksliederen bleven zitten, zijn door de Argentijnse suppoosten kort voor het begin van de wed strijd Nederland-West-Duitsland van de tribune gehaald. 40ste minuut corrigeerde hij ten onrechte Haan, die Maier belaagde toen hij de bal uit een koppende voorzet van Nanninga niet onder controle kon krijgen. Twee minuten voor de gong knapten zijn zenu wen. In bijna een en dezelfde beweging hield hij de Roda-reus de gele en de rode kaart voor zijn neus. Een onbegrijpelijke actie, die de verder vri j sportieve ontmoe ting Nederland maakte negentien overtredingen tegen de Westduitsers elf een onverdiend naar slot bezorgde. dat ik nog beter kan. Dat tweede Duitse doelpunt was natuurlijk wel een domper voor ons. Geluk voor de Duitsers? Nee, niet alleen geluk. Wij hadden immers ver zuimd om ons overwicht na rust in doel punten uit te drukken en dan loop je altijd het risico dat je tegenstander er één scoort. Het was ook niet zo vreemd. We waren op dat moment min of meer aan het eind van ons offensief. We zaten stuk en vervielen in steeds dezelfde patronen.’” Oranjes aanvoerder, die scheidsrechter Barreto verweet veel te nerveus te hebben geleid waarvan Nanninga het slachtoffer was geworden, onderstreepte Happels op vatting dat Nederland tegen Italië op winst moet spelen. „Het is een gevaarlijke situa tie. We mogen niet verhezen, want dan liggen we er uit. Onze kansen? Ik schat ze op 50 percent. Als we de straffe mandek king van de Italianen weten te ontlopen, zie ik wel mogelijkheden. Maar hoe dan ook, je mag niet op een gelijkspel gaan spelen. Je hebt vandaag kunnen zien, dat zoiets erg riskant is. Je speelt beter, maar je komt toch twee keer achter te staan.” Krol, die zich bijzonder blij toonde met het persoonlijke compliment van de oud- CORDOBA. Het is zeker niet uit overmoed dat Ernst Happel direct al na de wedstrijd tegen West-Duitsiand (2-2) vaststelde dat er woensdag tegen Italië op winst moet worden gespeeld. Ook de inte- rim-bondscoach weet dat een puntenver deling met de in Argentinië zo verrassend sterk spelende Italianen een knap resul taat is en dat dan nog maar moet worden afgewacht of de Westduitsers door een - zege met een marge van meer dan vier treffers Oranje buiten de finale kan hou- den. „Maar”, zo stelt de Wener terecht, „je kan niet gokken op een gelijkspel tegen de Italianen. Het risico is te groot dat je dan door een ongelukkige tegentreffer toch nog de boot in gaat en dan kan je wel eens helemaal uit de boot vallen.” Rensenbrink, na een voorzet van René van de Kerkhof, de PSV-spits zelf en tenslotte Haan kregen goede mogelijkheden, maar hun afwerking was onvoldoende. Daar zijn gewoon geen woorden voor. Het was wel jammer dat Nanninga uit het veld werd gestuurd belachelijk van die scheidsrechter, die de hele wedstrijd al enigszins tegen ons was want anders hadden we de wedstrijd nog gewonnen.” ir Ondanks protesten van Rensen- S brink krijgt Dick Nanninga (rechts) de rode kaart van arbiter Barreto. Oranje’s dik verdiende revanche dreig de volledig de mist in te gaan. Maar zeven minuten voor het einde van de thriller in Cordoba bracht René van de Kerkhof de mentaal bewonderenswaardige Neder landse equipe met een prachtig doelpunt volledig terug in/de race naar het wereld- goud. De historische gelijkmaker van de PSV’er (2-2) zorgde ervoor dat Nederland zijn finalekans geheel in eigen handen hield en geeft ook nog uitzicht op de ont troning van de Westduitsers als wereld kampioen. Via Italië dient woensdag de sprong naar de zo kort geleden nog totaal voor onbereikbaar gehouden eindstrijd te wor den gemaakt. Doordat de niet ten onrechte getipte Italianen met 1-0 de baas bleven over Oostenrijk, is een gelijkspel voor Ruud Krol en de zijnen in iedere geval toereikend voor de strijd om de derde en vierde positie. En alleen als de Duitsers dan met 5-0 of meer de Oostenrijkers we ten te verslaan, mist de Nederlandse briga de de finale. Net als vier jaar geleden in de zo onfor tuinlijk verloren finale in München, was Nederland ook gisteren de ploeg met het beste van het spel. Met name na rust bij de 1-1-stand werden de overwegend behou dend opererende opponenten van het kas tje naar de buur gestuurd. De door de blessures van Neeskens, Rijsbergen en Suurbier net als tegen de Oostenrijkers wat verjongde Oranjeformatie verraste de 45.000 toeschouwers het stadion was nagenoeg uitverkocht met attractief, modern voetbal, dat herinneringen opriep aan het door de gehele wereld zo bejubelde totaalvoetbal van 1974. Er was slechts één maar: er werd niet gescoord. MteWWsx f asSK 1 k •L_ Daardoor werden de fraaie troefkaar ten uit handen gegeven: raakte ploeg langzaam maar zeker uit het ritme en werd de wankelende Duitsers de gelegen heid gegeven zich uit de omklemming te bevrijden. Een bijna fatale ontwikkeling, die gestalte kreeg in de 24ste minuut na rust, toen Dieter Müller de titelhouder voor de tweede keer op voorsprong bracht: 1-2. „Ja, het was ondertekend met die naam”, zei perschef Hans Hamstra. „We moeten die brief nog laten ver talen. Daar was geen tijd voor. Ik denk dat de KNVB niet zal reageren. Opnieuw werd de Nederlandse veer kracht zwaar op de proef gesteld. Dat was in het eerste bedrijf ook al gebeurd, toen de snelle openingstreffer (net als toen werd in de tweede minuut de score open gebroken, maar nu waren het de Duitsers Coach Helmut Schön verbergt zijn hoofd in zijn handen tijdens de persconfe rentie na afloop van het duel West- DuitslandNederland. ramezik Duitsland aan de leiding Happel is optimistisch voor de strijd van woensdag in Buenos Aires. „Ik ben altijd een optimist geweest. Ook na de tegenval lende prestaties in de eerste ronde. Nu, achteraf kunnen we toch wel zeggen dat het vooral aan dat slechte veld in Mendoza lag. Ik wist dat ons spel zeker 75 percent beter kon. En dat hebben we hier in Cordo ba ook wel laten zien. Ik hoop nu maar dat we in die derde wedstrijd van de tweede ronde nog meer zullen groeien. Dat moet mogelijk zijn. Wat niet wil zeggen dat ik ervan uit ga dat we nu als de grote favoriet moeten worden gezien voor de finale. Theoretisch is er immers nog van alles mogelijk in onze groep.” De confrontatie met de Westduitsers kwalificeerde Happel als een topper tij dens het Argentijnse avontuur. „Duitsland was veel beter dan Oostenrijk. Vooral de dekking was veel consequenter. Maar wij Er is voor ons vertrek naar Argenti nië duidelijk afgesproken, dat we ons met geen enkele politieke zaak -7niidor> inl ofnri” iiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii^ I s Jan Zwartkruis. Arie Haan wordt omhelsd door zijn medespelers, nadat hij Nederland aan de eerste gelijkmaker heeft geholpen. i minuten voor scheidsrechter I Pas nadat zij hadden beloofd in volgende gevallen wél de in Argenti- nië gebruikelijke eer in acht te ne men, mochten Ten Brink en Der ksen hun werk hervatten. Ze kwa men net op tijd om te zien hoe Ab- CORDOBA. Dick Nanninga kon al weer lachen. Aan de bar van het restaurant pakte hij een pilsje. „Dat kan ik nu rustig doen, want ik ga er toch een wedstrijd uit”. De rode kaart, die Dick Nanninga twee minuten voor het einde van Barreto kreeg, E houdt hem zeker buiten het veld tegen Italië. „Een lachertje”, zo zei Nanninga. „Toen het spel dood was, kreeg ik het aan de stok met Hölzenbein. Dat g vind ik toch niet zo’n aardig ventje, want die heeft Nederland vier jaar geleden met die penalty ook al ge- pakt. Ik zei.iets onaardigs terug in het Duits en toen trok hij me aan E mijn neus. Ik maakte een gebaar om te slaan, maar deed dat niet. Daar kreeg ik een gele kaart voor. Toen ik die man aan zijn verstand trachtte te i brengen dat Hölzenbein de schuldi- ge was kreeg ik de rode kaart. Bela- i chelijk”. v De KNVB heeft bij monde van Jacques Hogewoning nog gepro beerd de Uruquees op andere ge dachten te brengen. Het lukte niet. S „De man bleef bij zijn standpunt en riep herhaaldelijk via een tolk dat hij Nederland erg goed had gevon- den. Ach, dan stap jé maar op”, zt'i 5 I Hogewoning. 9 9 u k '1 -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11