Trai Argentina '78 c Marktwaarde V i ENZO BEARZOT: „PARTIJ TEGEN OOSTENRIJK KOSTTE VEEL ENERGIE” Ié s t toto-lotto SUM 1 mi Sn i w m f MAA 12 1978 19 JUNI MAANDAG TOPSCORERS Blunder WK PUNTIG -x Zware opgave Groep A Probleemloos GROEP B Wankelen sportief Gebruik'm goed. o o 1 2 I «itei» te K 'te w te o* I I w ITALIË RAAKT VERMOEID (Van onze speciale verslaggever) te (Van c ff 1 ff 2 ri- De Italianen omhelzen Paolo Rossi, die het enige doelpunt tegen Oostenrijk heeft gescoord. (AD VERTENTIE) Bijna record aantal kijkers ptt post getallen getrokken: 9, 2, 3, 7, 1, 1, 3. WERELDSTOPPER i ir Paolo Rossi kijkt juichend de bal na, die hij na een blunder van de Oostenrijker Strasser langs de naast hem op de grond zittende doelman Koncilia heeft gewerkt. Na de tweede speeldag van de tweede eindronde van het toernooi om de wereldbeker is het toeschouwersaantal gestegen tot ruim 1,4 miljoen. Gisteren waren de ontmoe- tingeA tussen Nederland en West-Duitsland in Cordoba en tussen Argentinië en Brazilië in Rosario tot op de laatste plaats uitverkocht. Het totale aantal toeschouwers voor de op zondag gespeelde wedstrijden bedroeg 193.000. Er moeten nog 370.000 toegangsbewijzen worden verkocht om het in West-Duitsland in 1974 gestelde record van 1,77 miljoen te verbeteren. Wegens het verkopen van kaartjes op de zwarte markt heeft de politie zaterdag in Rosario, de plaats waar Argen tinië zijn wedstrijden speelt in de tweede ronde van het toernooi om de wereldbeker, twintig mensen gearresteerd. De politie nam ongeveer honderd kaarten in beslag voor De illegale kaartverkopers werden drie dagen in hechtenis genomen. Voor de wedstrijd Argentinië-Brazilië werden toegangsbewijzen verkocht voor meer dan duizend gul den. de wedstrijden Argentinië-Brazilië en Argentinië-Peru. Ook het „zwart” verdiende geld moest worden ingeleverd. In het duel tegen Argentinië kon het briljante spel nog maar drie kwartier op gebracht worden, tegen een zeer defensief ingesteld West-Duitsland bij vlagen en te gen Oostenrijk verrichtte men het slecht ste werk tot nu toe. Totaalvoetbal kost namelijk veel kracht, vraagt veel loopver mogen van de spelers. Altijd dient het vrije mannetje aanwezig te zijn, anders is de kans op slagen nihil. Nederland kon dat in 1974 tot in de finale opbrengen. De Italia nen hebben meer problemen. De ploeg is voornamelijk samengesteld uit spelers van de Italiaanse kampioensploeg Juventus en die formatie was de afgelopen maanden op vele fronten actief: in de nationale competitie, in de Europa Cup, waarin de halve finale werd bereikt en daarna een zwaar wereldtoernooi. Te zwaar, zou je zeggen na de matige vertoning tegen Oos tenrijk. Goed, de Italianen wonnen met 1-0 en hebben nu evenveel punten verzameld als Nederland, maar bet doelgemiddelde is beduidend slechter. Het betekent dat er komende woensdag tegen de uitvinder van het totaalvoetbal gewonnen dient te worden. Geen kans op catenaccio derhal ve. Een zeer zware opgave. Daar is ieder een in het Italiaanse kamp van overtuigd. Enzo Bearzot, de man achter de omscha keling van defensief naar aanvallend voetbal, het meest: „Natuurlijk wordt het zwaar. Ik heb echter al eerder gezegd dat we niets te verliezen hebben. Niemand had ons een plaats bij de laatste acht toegedacht. Alles wat we halen is meege nomen. Het kan veel zijn. Ik geloof niet dat mijn ploeg aan het einde van zijn krachten is. We zijn fris genoeg, hoewel dze partij tegen Oostenrijk veel energie gekost heeft. De Oostenrijkers konden vrijuit spelen, wij moesten winnen om uitzicht op de finale te houden. We hebben het doorstaan en daar ben ik erg tevreden over”. Een uitspraak waarbij een kanttekening plaatsen is. Zeker verdienden de Oos- irijkers evenveel als de Italianen, maar op een waardig afscheid van het WK- toemooi niet uit het hoofd gezet. Aan staande woensdag willen zij nog één keer miljoen gulden, René van de Kerkhof 1.050.000 gulden. Twaalf spelers bij el kaar 13.965.000 gulden, dus zeg 14 mil joen gulden. Eén gulden per Nederlan der dus. Tussen haakjes: ik heb de marktwaarde van D-marken omgere kend naar guldens, dat maakte een nauwkeuriger indruk. Ik heb er gistera vond wel het geld aan afgezien overi gens. Als we nu allemaal een guldentje storten, kunnen we het Nederlands elf tal als volk in zijn geheel opkopen, dan hoeven we nooit meer bang te zijn dat ze ons ooit zullen verlaten. Quiroga is mijn favoriete keeper, met vlammen tegen de grote bovenbuur Duits land. Jozef Hickersberger, speler in de Bundesliga bij Fortuna Düsseldorf: „De Duitsers hoeven niet te denken dat zij iets cadeau krijgen. We zullen voor iedere me ter vechten”. En Johan Krankl, de door Bellugi en na rust door Cuccureddu uitge schakelde spits: „Als we vechten als van daag, dan kan ons tegen Duitsland niet veel gebeuren”. En zeker als de instelling van de Oostenrijkers zo defensief blijft als gisteren, zal het niet meevallen voor de Duitsers om vijf goals te scoren. De reden waarom Senekowitsch Eddy Krieger wilde opstellen, werd snel duide lijk. Hij formeerde een verdediging met twee voorstoppers. Bruno Pezzey op Ro berto Bettega, en de kleine Krieger als bewaker van Paolo Rossi. Vijf verdedigers en drie middenvelders vormden een ket ting waarvoor de Italianen met groot ont zag halt hielden. De door angst voor een tweede afgang gehanteerde tactiek moest na dertien minuten spelen gewijzigd wor den in een meer offensieve strijdwijze. Oorzaak een doelpunt van Rossi. Hij kreeg de bal aangespeeld van Fran co Causio, had het leer nooit kunnen be reiken ware het niet dat invaller Heinrich Strasser een vreselijke blunder beging. Hij had de keuze uit drie mogelijkheden: een corner weggeven, de bal over de zij lijn, of terug op de keeper. Hij ging echter drijven met de bal en daarvan profiteerde Rossi zeer behendig. Doelman Koncilia kon zijn arme verdediger, na afloop de meest ongelukkige man in het weer volle River Plate-stadion, niet meer redden. Na het Oostenrijkse offensief namen de Italianen het initiatief terug en speeelden de partij probleemloos uit. De score had via invaller Graziani en Rossi opgevoerd kunnen worden, Koncilia zag de bal bij de eerste mogelijkheid naast gaan, en bij de tweede redde hij fraai. Wat is het mooie van Quiroga als keep er? Dat hij vrijwel alles klemvast pakt, of het nu lage of hoge ballen zijn. En de wat merkwaardige maar magische in druk die zijn optreden op de toeschou wer maakt (Hugo Walker noemde hem „een vreemde keeper”), is hierin gelegen, dat hij, als hij een bal plukt, zijn armen pas op het laatste moment van zijn li chaam af naar de bal laat schieten (zoals een kameleon met zijn roltong een insect uit de lucht wegplukt), en dat hij, als hij een bal binnen zijn directe bereik gekopt of geschoten krijgt, bij voorkeur niet opspringt terwijl hij de bal aan zijn borst klemt, maar blijft staan. Ook als hij zo’n bal dan klemvast pal onder zijn keel moet vangen. BUENOS AIRES. Na de tweede speeldag van de tweede eindronden van het toernooi om de wereldbeker in Argen tinië is er aan de kop van de ranglijst niets veranderd. Rob Rensenbrink en de Peruaan Teofili Cubillas bleven met vijf doelpunten de lijstaanvoerders. Het duo wordt gevolgd door John Rep en de Itali aanse spitsspeler Paolo Rossi met elk drie treffers. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Rob Rensenbrink (Ned) en Cubillas (Peru) 5 doelpunten; 3. John Rep (Ned) en Rossi (Ita) 3; 5. Luque (Arg), Kempes (Arg), Dir- ceu (Bra), Dieter Müller (WD1), Rummenig- ge (WD1), Flohe (WD1), Bettega (Ita), Krankl (Oos), Boniek (Pol) en Gemmill (Sch) ieder 2. 1.622.403. Eerste prijs: 636.201. Tweede prijs: 151.723. Derde prijs: 227.505. Vierde en vijfde prijs: 303.447. De juiste getallen zijn: 5, 9, 13, 28, 32, 38; reservegetal: 12. 2 2 1 1 0 0 0 0 0 2 3 3 2 0 Argent nuchterd rond op c centrum thousiast telijke re Maar hef maakt. I Brazüi koppie. trainer C spelers laten, Lt aan ban storen ei den, opc Uitsteke bailers r ten Kern namen Oscar v< angels u den erve het af er waarme Eer beves Hoeveel was Nederland waard tegen West-Duitsland? U hebt het zelf gezien: in cijfers uitgedrukt 2-2. Maar ik weet het ook in guldens uitge drukt. Welt am Sonntag gaf gisteren niet alleen de maten en gewichten van de Nederlandse spelers, maar ook hun marktwaarde. Piet Wildschut is de lang ste met 1,87 meter, en Piet Schrijvers is verreweg de zwaarste, met 94 kg. Hij is overigens maar 1 centimeter korter dan Wildschut. De kortste is Wim Jansen (1,76 meter) en de lichtste is Jan Poort vliet, met 72 kg. En nu de marktwaarde, want dat interesseert u natuurlijk het meest, als Nederlander. Piet Schrijvers 840.000 gulden, Piet Wildschut 735.000 gulden, Ruud Krol 1,26 miljoen gulden, Adri van Kraay 1,26 miljoen gulden, Arie Haan 735.000 gulden, Johan Nees- kens 2,1 miljoen gulden, Willy van de Kerkhof 840.000 gulden, Rob Rensen brink 2.625.000 gulden, Johnny Rep 1,26 vraagtekens plaatsen en dan punten zet ten. ROSAR antwoord Argentijn hoe een 1 daar kan hoort. De uitverkoe was het i bal, gespi bailers e Claudio ters van i weg, die tot mode Als Coul trainer u niet ter Het m kleinste gevolge: zijn aan meteen ten. Ve niet me Argenti Nederland Italië West-Duitsland Oostenrijk DEI tenlai verba richt ca”, i Klaai Argei het in at te te. M Aanvallend kwam Italië verder tot niets. In de eerste drie kwartier niet en ook de eerste dertig minuten na de pauze niet. Oostenrijk heerste in die periode. Twee keer zagen de Oostenrijkers een straf schop weggewuifd worden door scheids rechter Rion en bij een doelpunt van Hic kersberger gaf hij buitenspel aan. De 80.000 toeschouwers hadden in die perio de een nieuwe favoriet. Niet Italië, dat de public relations weer prima verzorgde en bloemen in het publiek wierp, maar Oos tenrijk. De dapper zwoegende bergbewo ners die toch wel de kwaliteiten missen om tussen de sterkste acht voetballanden van de wereld voor een tweede verrassing te kunnen zorgen. De spelers zijn onvoldoen de gehard in hun kwaliteitsarme nationale voetbalcompetitie. Drie wedstrijden kon dat verbloemd worden, in de vierde open de Nederland het valluik, in de vijfde schakelden de Italianen de dappere Oos tenrijkers uit. Hen rest slechts één ding: een waardig afscheid tegen Duitsland. Naar eerst een dezer dagen bekend is geworden hebben gevangenen in de beruchte „El Sexto’-gevangenis in de Peruaanse hoofdstad Lima vorige week zondag van de doelpunten van het Peruaanse team tegen Iran geprofi teerd om te ontsnappen. Iedere treffer in die wedstrijd (door Peru gewonnen met 4-1) was het sein voor een der gevangenen via het dak te ontsnappen. Tot nu toe zijn slechts drie van de vijf die ontkwamen weer gepakt. De ploeg van Helmuth Senekowitsch spaarde zich overigens geenszins. In de eerste helft werkte men hard, na de rust liep men het vuur uit de sloffen en in die periode stonden de Italianen op wanke len. Een tevreden trainer Senekowitsch: „Het was onze beste wedstrijd in het WK-toernooi, we hebben de zwakke pres tatie tegen Nederland goed gemaakt. Het is jammer dat we geen punt gepakt heb ben, het was verdiend geweest. De scheidsrechter had ons twee strafschop pen kunnen geven, verder betwijfel ik of Hickersberger wel buitenspel stond bij die afgekeurde goal”. Helmuth Senekowitsch had ten slotte na afloop nog een aaardige opsteker voor de Italiaanse formatie: „Ik vond deze ploeg beter dan Nederland. We hadden een zwakke dag, en daarvan heeft Nederland geprofiteerd. Italië heeft ons weerstaan terwijl we in een uitstekende vorm ver keerden. Voor mij zijn zij de favoriet in groep A”, aldus de man die de komende dagen met zijn collega Ernst Happel in Moreno (sinds vandaag het verblijf van de Nederlandse en de Oostenrijkse selectie) gegevens kan uitwisselen. Terwijl de spe lers van Oranje hun Oostenrijkse voetbal- vrienden ongetwijfeld op het hart zullen drukken de score in ieder geval beneden de vijf te houden, want alleen bij een gelijkspel bij Italië-Nederland en een 5-0 zege van de Duitsers op Oostenrijk hebben de wereldkampioenen nog een kans op prolongatie van hun titel. de bal terugspelen op de redelijk fluitende Belgische arbiter Rion is niet terecht. De Oostenrijkse spelers hebben de hoop 3 3-0 3 2 0 OOSTENRIJK—ITALIË 0-1 (0-1). 13. Rossi 0-1. Scheidsrechter: Rion (Bel). Toeschouwers: 68.000. Peru: Quiroga; Duarte, Manso, Chumpitaz, Na varro; Cueto, Quezada, Cubillas; Munante (Ro jas), La Rosa (Sotil) en Oblitas. De gegevens van lotto 24: aantal deelne mers: 750.596. Inleg: 3.194.177. Prijzen: Fillol op de tweede plaats. Hugo Walker begreep niet goed waarom Quiroga in de laatste vijf minuten van de wedstrijd tegen Polen nog voor zijn achterspelers liep te opereren (het kostte hem een gele kaart toen hij op de helft van de Polen gepasseerd werd en zijn tegenstrever toen vastpakte, wat natuurlijk tegen de code van de ver uitlopende keeper gentleman is), maar ik begreep dat uit stekend. Bij een 1-0 of 2-0-nederlaag was Peru verloren, uitgeschakeld; met een beetje blufpoker kon hij misschien nog een gelijkspel forceren. Verwarring zaaien, tegenstander afleiden, eerst BUENOS AIRES. Is de dalende lijn in de Italiaanse prestaties toe te schrijven aan vermoeidheid? Een vraag waarop het definitieve antwoord nog niet gegeven kan worden, misschien woensdag als Ne derland de derde tegenstander is in de tweede ronde. Feit is wel dat de rapport- cijfers teruglopen en nauwelijks een over- gang naar de finaleklas rechtvaardigen. De frisse Italianen leverden hun beste prestaties in de openingspartij tegen Frankrijk, een aangeslagen Hongarije was een veel te gewillig slachtoffer voor de bekwaam voetballende Azzuri’s, de lof was op dat moment verdiend. WEST-DUITSLAND—NEDERLAND 2-2 (1-1). 2. Abramczik 1-0, 27. Haan 1-1, 70. Dieter Müller 2-1, 84. René van de Kerkhof 2-2. Scheidsrech ter: Barreto (Uru). Toeschouwers: 46.000 (uitver kocht) West-Duitsland: Maier; Vogts, Rüssmann, Kaltz, Dietz; Bonhof, Rummenigge, Beer; Abramczik, Dieter Müller en Hölzenbein. a. In de Westduitse lotto zijn de volgende winnende getallen getrokken: 18, 16, 26, 29, 32, 43; reservegetal 12. Het u tijnse t aan de 7-3 de gevi 1-0 „Ik had niet in met dri< tegen rr het erg( der zeli defensii te hebb aanvals Zelfs zi moestei lianen Ardiles niet zo dllijll. XN. tl IS.lel, IIlcUlU WS1A.1, LTU1 Ktlll, ^jIULltlci, Maculewicz; Masztaler (Kasperczak), Nawalka, had en ri„_, z z__‘_zi_ ARGENTINIË—BRAZILIË 0-0. Scheidsrechter: Palotai (Hong). Toeschouwers: 40.650 (uitver kocht). Nederland: Schrijvers; Poortvliet, Krol, Brandts, Wildschut (Nanninga); Haan, Jansen, Willy van de Kerkhof; René van de Kerkhof, Rep en Rensenbrink. PERU-POLEN 0-1 (0-0). 64. Szarmach 0-1. Scheidsrechter: Partridge (GBr). Toeschou wers: 25.000. te^ ’‘'"te* In de loterij „Spiel 77” zijn de volgende dergè 1 tusse: moge I Zo ti i minui voor scheel doelm dan n komei teleur geen Zelfs fistf te® 1 1 1 1 2 0 2 0 0 2 1 2 1 2 1 2 0 Individueel vertonen klasserijke pion nen bij Italianen echter tekenen van ver moeidheid. Romeo Benetti, de 32-jarige middenvelder bijvoorbeeld. Hij vervult in de tactische opzet van Bearzot de rol van Cruijff in 1974, de leidinggevende figuur in het spel. Nu, die Benetti is nauwelijks meer in beweging te krijgen en kwam gisteravond tot geen enkele briljante actie. Hij is niet de enige die een terugval ver toont. Giancarlo Antognoni werd door Be arzot niet ingezet wegens zijn zwakke pres tatie tegen de Westduitsers; Franco Causio kon zich zelden ontdoen van zijn tegen stander, en Roberta Bettega heeft de kri tiek na afloop van Italië-Duitsland niet overleefd. Hij faalde twee keer in ideale positie voor Maier. „Missers die ons duur komen te staan”, verzuchte Bearzot toen. Bettega heeft het zich aangetrokken, hij kwam tegen de uitblinkende Oostenrijkse voorstopper Bruno Pezzey niet aan de bal. Te veel spelers op de weg terug, een te sterk teruglopende prestatiecurve. Tijde lijk of definitief? In dat laatste geval speelt Nederland zondag in de finale. Vraag bij de aanvang van Italië- Oostenrijk was in hoeverre het de Oosten rijkse trainer Helmuth Senekowitsch ge lukt was zijn mannen te overtuigen van de kleine kans die zij ook na de 5-1 nederlaag tegen Nederland nog hadden. De spelers .en dan vooral de buitenlandse kern had laten weten zich liever te sparen voor de prestigestrijd tegen Duitsland. De voetbal lers voelden zich te moe om het ijzersterke Italië de voet dwars te kunnen zetten; dan liever een waardig afscheid tegen de noorderbuur. Een van de propagandisten van die „laat maar waaien”-tactiek, de bij MSV Duisburg spelende Kurt Jara, bleef op de bank. Een beslissing die niets te doen had met zijn opvattingen over het duel tegen de Italianen, wel alles met de wens van de spelers om Walter Schachner in de ploeg te brengen en de eis van de trainer om Eddie Krieger in de verdediging te handhaven. Kurt Jara sneuvelde voor Wil ly Kreuz, die eindelijk zijn geliefde plaats op het middenveld weer kon innemen. De tweede wijziging in de Oostenrijkse équipe was noodzakelijk door een blessure van linkerverdediger Breitenbach, hij werd vervangen door de 29-jarige Heinrich Strasser (Admira Wien), een voetballer die in het verloop vn de strijd een „dramati sche” rol zou spelen. Argentinië: Fillol; Olguin, Galvan. Passarella, Tarantini; Ardiles (Vila), Gallego, Ortiz (Alonso); Bertoni, Luque en Kempes. Brazilië: Leao; Amaral, Toninho, Oscar, Rodri- I guez Neto; Chicao, Batista, Dirceu; Mendonca 1 (Zico), Gil en Roberto. STAMP: Brazilië Argentinië Polen Peru Oostenrijk: Koncilia; Sara, Obermayer, Pezzey, Hickesberger; Prohaska, Krankl, Kreuz; Krie-1 ger, Strasser en Schdncher (Pirkner). Italië: Zoff; Bellugi (Cuccureddu), Cabrini, Gen-1 tile, Scirea; Benetti, Tardelli, Zaccarelli; Causio, Bettega (Graziani) en Rossi. STAND: 2-0 1-2 0-4 Polen: Kukla; Szymanowski, Gorgon, Zmuda, Deyna; Lato, Bobiek (Lubanski) en Szarmach. j te wein veel te Zodat hulp k( Menc afdoen dat er letterlij niet bij zijn spi het ver het no( meer worde: daaror iederet Ook gentij n scheen (de bes Ortiz, seerde lijk mt het bli heel gi kanser versaa de rus maar, afwerl en da kansei f sa

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 12