ONDANKS FELLE KRITIEK WEIZMAN Moro niet onder invloed drugs Olieministers Politieke crisis België dicht bij oplossing rechts -e xtremisten Bijeenkomst opgebroken 1 nog oneens over prijsverhoging Demonstraties tegen AMBASSADEUR OEGANDA MASSAMOORDENAAR neo-nazi’s Linkse politicus in Peru gearresteerd Ontvoerde priester weer vrijgelaten Popliefhebbers slaan theater in puin a f AD OVEREEM GOEDEMORGEN OPA! EXCUUS 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JUNI 1 9 MAANDAG 1 door Nico Scheepmaker tr (1 Teleurgesteld MB d ië Uitspraak rechtbank Kopenhagen: al F ie de en de ei- en ïd m- en en In Id- let re de ei- de en ?er de en k ril sn ia ?n )e in Ontwijkend JERUZALEM (AFP/UPI). De Israëlische premier, Menachem Begin, heeft gisteren de steun van zijn kabinet gekregen voor een compromis-formule waarin staat, dat Israel zal instemmen met onderhandelingen over de toekomst van de bezette gebieden, de Gaza- strook en Westelijke Jordaanoever (Cisjorda- nië), vijf jaar na het in werking treden van Begins autonomieplan. Daarmee is voorlopig een Israëlische regeringscrisis bezworen. Zeker zestig gewonden in Frankfurt trijfël Premier Begin krijgt Ex-Swapo-topman bitter over huidige leiding I (Van onze redacteur in Eélgië, Jan Gerritsen) Als het voltallige kabinet vandaag in stemt met de oplossingen van het kernka binet, dan zal premier Leo Tindemans koning Boudewijn waarschijnlijk meede len dat zijn regering aanblijft. Donderdag had Tindemans het ontslag aangeboden van zijn coalitie van christen-democraten, socialisten, de Vlaamse Volksunie en de Brusselse taalpartij FDF. Het Belgische staatshöofd vroeg Tindemans vrijdag „het nog eens te proberen”. De Belgische eerste-minister en de be langrijkste ministers van de coalitiepart ners werden het gisteren eens over bezui nigingen bij de ziekteverzekering en werk- loosheidsprojecten tot in totaal ruim één miljard gulden. Ze werden het ook eens over een omschrijving van de volmachten die de regering wil om later in het jaar zonder raadpleging van het parlement be zuinigingsmaatregelen door te voeren. MELUN (AFP). Een internationale bijeenkomst van neo-nazisympathisanten die tijdens het weekeinde in het oude kasteel van Blandy-les-Tours (Midden- Frankrijk) zou worden gehouden, is zater dag in opdracht van de gemeenteraad opgebroken. De bewoners van het naburige plaatsje Melun verwachtten de komst van leden van een culturele vereniging die het slot gehuurd hadden om er een feest te hou den. Groot was hun verbazing toen zij vijftien jongelui, vergezeld van enige oudere man nen, in oude militaire voertuigen en ge kleed in zwarte hemden en petten met nazi-emblemen zagen verschijnen, die op de slottoren een hakenkruisvlag hecen. Nazimarsen en -gezangen, laarzengeklet- ter en militaire bevelen, hoorbaar in Me lun, maakten de verontwaardiging van de dorpelingen compleet. Onder het groepje neo-nazisympathisanten waren drie Ne derlanders. De groep bereidde het bivak voor de komst in de nacht van een hon derdtal deelnemers uit verschillende Euro pese landen, maar zover kwam het niet door ingrijpen van de gemeenteraad, die de bijeenkomst liet ontbinden. Shipanga maakte duidelijk dat wat hem betreft de rol van Sam Nujoma en zijn enkele duizenden guerrillastrijders uitgespeeld zou moeten zijn. „Wij accepteren het Namibië-plan van de vijf westelijke mogendheden, de Zuidafrikaanse regering accepteert het ook, alleen Nujoma wijst het af. Wij zijn niet van plan de oplossing eeuwig te laten blokkeren door Nujoma”. Volgens Shipanga zou de militaire strijd van de SWAPO kunnen worden gestaakt, omdat het doel: aanvaarding door Zuid-Afrika van het westerse plan voor de onafhankelijkheid van Namibië, bereikt is. FRANKFURT. Op de Dag van de Duitse eenheid is het zaterdag in Frank furt tot ernstige ongeregeldheden geko men tussen de politie en enkele duizenden demonstranten die protesteerden tegen een bijeenkomst van de NPD, de West- duitse neo-nazistische partij. Zeker 60 mensen werden gewond. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) Toen de jongelui hoorden dat twee top- nummers van het programma, Jefferson Star-Ship en Atlanta Rhythm Section, niet zouden optreden, begonnen zij flessen en stenen naar het podium te gooien. Het theater, gelegen op een van de oevers van de Rijn, was in korte tijd een puinhoop, terwijl van de kostbare geluidsapparatuur geen stuk meer heel bleef. De politie zei dat zij 54 personen had gearresteerd, het merendeel was in het bezit van drugs. Ongeveer de helft van het publiek bestond uit Amerikaanse militai ren. KOBLENZ. (Reuter) Ongeveer tien duizend liefhebbers van popmuziek heb ben zaterdagavond in een openluchtthea ter in Koblenz de boel kort en klein gesla gen toen het aangekondigde optreden van twee popgroepen op het laatste moment werd afgelast. De organisatoren ramen de schade op een miljoen mark (meer dan een miljoen gulden). ROME (Reuter). De veronderstelling, dat oud-premier Aldo Moro onder invloed van drugs was toen hij tijdens zijn 54 dagen durende gevangenschapsbrieven aan de Italiaanse autoriteiten schreef, lijkt niet juist te zijn. In een zojuist verschenen medisch rap port over de lijkschouwing staat dat geen aanwijzingen zijn gevonden, dat zijn ont voerders van de Rode Brigades hem der gelijke middelen hebben toegediend. De brieven van Moro bevatten onder meer een voorstel aan de regering om met de Rode Brigades te onderhandelen over de vrijlating van dertien in de gevangenis zittende terroristen en tenslotte pleidooien bij zijn politieke vrienden, zijn leven tot elke prijs te redden. Moro werd op 9 mei door de Rode Briga des doodgeschoten nadat de regering was gebleven bij haar weigering op de eisen van de ontvoerders in te gaan. De Ulster Freedom Fighters hadden de geestelijke meegenomen uit wraak voor de ontvoering zaterdagavond van een politie man op enkele kilometers van de grens met Ierland door het verboden Ierse Repu blikeinse Leger, het IRA. Leden van het IRA hadden bij een overval op een pa trouillewagen de 32-jarige politieman Hugh MacConnell neergeschoten en de zwaargewonde meegenomen. De organisatie van de anti-fascistische de monstratie beschouwde dit als een laat succes. De ongeregeldheden waren daar mee echter niet van de baan. Tot laat in de middag was het verkeer in de binnenstad van Frankfurt volledig ontwricht, ook al omdat hier en daar „barricaden” waren opgericht. De NPD-demonstratie was aanvankelijk door de stad Frankfurt verboden, maar de administratieve rechtbank besloot dat dit niet rechtsgeldig was. Daarom werd er door anti-fascisten een tegendemonstratie georganiseerd. De overal in Frankfurt aanwezige politie werd aanvankelijk uitgedaagd door een klein groepje radicale communisten. De 1000 man sterke politiemacht reageerde daar echter buitensporig op. Er werden waterkanonnen ingezet en de wapenstok werd driftig gehanteerd. Daarop werd uit eindelijk de demonstratie van de rechtsra- dicalen in het centrum van Frankfurt ver boden „om onmiddellijk gevaar te weren”. Die advertentie in de Volkskrant luidde aldus: „Goedemorgen AD, vandaag is het de laatste dag dat we je stimulerende werk als collega mogen meemaken. We zullen je missen”. Daarna volgden 102 voornamen.„en de anderen”. Ik dacht: Ad Overeem misschien? In de jaren dat ik een wekelijkse rubriek onder het pseudoniem Hopper voor de Volks krant schreef, was hij de chef van de centrale redactie: het spoorwegknooppunt van de Volkskrantredactie. Mijn steun en toeverlaat, zal ik maar zeggen. Even de namen van de ondertekenaars bestuderen: Erna, Maria, Han, Hans, Peter, Jan, Jos, Marieke, Frits, RichardJa, bij de meeste namen kon ik bijbehorende gezich ten produceren, maar op de fabriek zullen ze ook wel Hans, Peter, Jan, Maria, Marie ke en Richard heten. Alleen Erna, die springt er wat uit, toch nog even verder kijken: aha Lambiek, Jan-Joost, Walde- mar, nee, er was geen twijfel meer moge lijk, Ad Overeem ging kennelijk met pensi oen. Een telefoontje naar de redactie, in derdaad, vanmiddag om 4 uur receptie, dus ik erheen: old friends never die, they only fade away GENÈVE (AFP, Reuter en UPI).— De ministers van Oliezaken van de 13 olie- exporterende landen, OPEC, hebben hun beraad in Genève tot vandaag verdaagd. Na ruim vijf uur overleg in twee ge spreksronden gisteren konden zij het niet eens worden over de olieprijs. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. „Wij kunnen niet aanvaarden, dat het lot van het Namibische volk in handen ligt van een kleine groep, die bang is te worden geconfronteerd met zijn eigen misdaden; die het volk van Namibië niet recht in het gezicht durft te zien”. Dat zei zaterdagmiddag in Utrecht een verbitterde Andreas Shipan ga, de drie weken geleden uit Tanzania vrijgelaten ex-leider van de Namibische bevrijdingsorganisatie SWAPO. Shipanga was in april 1976 in Zambia gearresteerd, op verzoek van SWAPO-leidei Sam Nujoma. „Ik heb in de gevangenissen van Zambia en Tanzania meer ellende meegemaakt dan ik ooit heb ondervonden van de Zuidafrikanen”, zei Shipanga. Nujoma en de zijnen, die volgens berichten uit Zuid-Afrika bezig zouden zijn vanuit Angola een invasie in Namibië voor te bereiden, zouden volgens Shipanga nooit in Namibië aan het bewind mogen komen. „Afrika heeft nu al meer dan genoeg moordlustige misdadige dictatoriale regimes”, aldus Shipanga. Egypte is teleurgesteld dat Israel geen duidelijk positief antwoord heeft gegeven op de Amerikaanse vragen, en betreurt de „onverzettelijkheid van premier Begin”. De sondanks zal president Sadat van Egypte contact blijven houden met de Amerikaanse president Carter om te pogen een oplossing voor de kwestie te vinden. Egyptische functionarissen hebben hun hoop nu gevestigd op een actievere rol van de Verenigde Staten om het vredespro ces weer op gang te brengen. ?se iet ag- ?en er- eel zo en >m te te nd es- de en en ?el tar er ge eg •n, en lig en le ur en an le- tal de ite te- an ir- n- let □k De in, V- iet de 1st de te De ag le- A, za- le- [n- 3T- rta 11- Ü- ir- 00 »n is n- De SWAPO-leider, die tot zijn conflict met Nujoma gold als tweede man van de Namibische bevrijdingsorganisatie, heeft in Nederland besprekingen gevoerd over een mogelijke fusie van zijn twee weken geleden opgerichte SWAPO-D (van democra tisch) met de in Namibië al bestaande centrumpartij, het Nambi- sche Nationale Front (NNF). In Utrecht sprak Shipanga met de NNF-leiders Kickpatrick (van de vroegere blanke federale partij) en Rukoro van de niet-militaire bevrijdingsbeweging SWANU. LIMA (Reuter). Generaal B. D. Leonidas Rodriguez Figueroa, voor zitter van de Revolutionaire Socialis tische Partij, PSR, is gisteren in Li ma gearresteerd, nadat hij zijn stem had uitgebracht voor de verkiezing van een nieuw parlement. Hij is op het vliegtuig naar Argentinië gezet. In de verklaring wordt gezegd, dat Israel aanvaardt, dat vijf jaar na de toepassing van de administratieve autono mie in de gebieden van Judea en Samaria (Gisjordanië) en Gaza de aard van de betrekkingen zal worden bestudeerd en goedgekeurd, overeenkomstig de suggestie van elk der partijen. Om tot een akkoord te komen zullen de partijen onder ling onderhandelen, met de deelneming van vertegen woordigers van de inwoners van Judea, Samaria en Gaza. Het tot drie punten beperkte enigszins ontwijkende antwoord van Israel aan Washington volgde op twee Amerikaanse vragen. Washington vroeg of Israel bereid zou zijn een vast besluit over de toekomstige status van de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza te nemen na een interimperiode van vijf jaar van betrekkelijk zelfbestuur, die premier Begin voorstelde. De tweede vraag luidde hoe Israel dacht de wensen van de Palestij- nen die in deze gebieden wonen, te vervullen. De vier ministers van de belangrijkste coalitiepartner in het kabi net, de democratische hervormingsbeweging van vice- premier Jadin, steunden het pleidooi van minister Weiz- man voor een veel krachtiger belofte. Voor rechtsextremisten in de Bondsre publiek is de 17e juni een uitgelezen dag om de terugkeer van het „Grootduitse rijk” te eisen. Op 17 juni 1953 kwamen de arbeiders in Oost-Duitsland in opstand tegen het regime. Die opstand werd door Russische tanks onderdrukt. Sindsdien is de 17e juni de Dag van de eenheid en een nationale feestdag in de Bondsrepubliek. In de DDR rust uiteraard een taboe op deze datum, dat wil zeggen dat er op geen De formule gaat een stap verder dan een eerder ver klaarde bereidheid om de situatie opnieuw te bestuderen, maar daar had minister van Defensie, Ezer Weizman, felle kritiek op. Hijnad zonder resultaat krachtig aangedron gen op een sterkere belofte om een beslissing te nemen na een interimperiode van vijf jaar. „De regering van Israel acht het van vitaal belang het vredesproces tussen Israel en zijn buurlanden voort te zetten”, aldus de Israëlische verklaring. De regering zal zijn standpunt nog mondeling toelichten aan de Verenig de Staten. BRUSSEL. De politieke crisis over bezuinigingen in de Belgische regering is gisteren dicht bij een oplossing gekomen. De belangrijkse ministers uit de regering (een zgn. politiek kernkabinet) werden het eens over oplossingen voor drie knel punten bij de bezuiniging op de overheidsuitgaven. Vorige week struikel de de Belgische regering bijna over de bezuinigingen. F Saoedi-Arabië's olieminister Jamani optimistisch glimlachend bij de opening van de OPEC-conferen tie in Genève zaterdag. Jamani ziet op dit moment niets in een prijsverhoging. De secretaris-generaal van de OPEC, AU Jaidah, deelde na afloop van de tweede dag van intensief beraad, mee dat de pro blemen van de dollar en de gevolgen van de inflatie waren besproken. „Men kwam echter nog niet tot conclusies”. De plotseUnge aankomst van de Saoedi- sche premier kroonprins Fahd in Zwitser land gaf aanleiding tot geruchten, dat hij zou proberen de overige Udstaten over te halen het Saoedische standpunt te aan- I vaarden dat de oheprijzen dit jaar niet moeten worden verhoogd. De Saoedi-Arabische ambassade, het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Za ken en de OPEC zelf hielden echter vol, dat het bezoek van Fahd particulier is en dat er geen formele contacten met de an dere OPEC-leden op het programma staan. In de weinige algemene commenta ren die de ministers wilden leveren over heerste een sfeer van overeenstemming en zakeUjkheid. steun van regering Oppositieleider Peres_(Arbeiderspartij) kritiseerde gis teren de nieuwe verklaring van de regering als een „papie ren wegversperring tegen de vorming van een Palestijnse staat”, die, naar hij zei vermoedelijfc zal volgen na het verlenen van zelfbestuur. De minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Dajan, zal vandaag verslag uitbrengen in het parlement over het resultaat van het kabinetsberaad. Een woordvoerder van de beweging „Vrede Nu”, die duizenden Israëliërs mobili seerde voor matiging van het regeringsstandpunt, noem de het besluit „een dodelijke slag voor het vredesproces”. enkele manier aan gerefereerd mag wor den. (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) KOPENHAGEN. De Oegandese ambassadeur in Scandinavië, James Baba, mag een massamoordenaar worden genoemd. Dit heeft een rechtbank in Kopen hagen zaterdag vastgesteld na een drie dagen durend proces, dat overigens door ambassadeur Baba zelf op gang was gebracht. Na publikaties in een Deens dagblad, waarin de ambassadeur werd beschuldigd een massamoordenaar te zijn geweest in Oeganda, diende James Baba een aanklacht in wegens smaad. Hij eiste bovendien een schadevergoeding van 30.000 gulden. Toen duidehjk begon te worden welke getuigen het dagblad had opgeroe pen om de beweringen te staven dat Baba inderdaad een massamoordenaar is, verdween de ambassadeur spoorloos. Zelfs z’n advocaat zei niets te weten van de verblijfplaats van Baba. De getuigen, onder wie drie oud-ministers uit Oeganda die allen waren gevlucht, verklaarden de slachtpartijen van Baba en z’n moordbrigade, de SRB, met eigen ogen te hebben gezien. Zes andere getuigen, die uit Oegandese concentratiekam pen wisten te ontsnappen, vertelden al even wrede verhalen over de activiteiten van Baba, die men de beul van Kampala noemde. Rodriguez Figueroa was onder gronds gegaan om te ontkomen aan deportatie, die het militaire bewind vorige maand tegen hem en andere linkse politici en arbeidersleiders had uitgevaardigd. De arrestatie gebeurde toen de Pe ruanen voor het eerst in 15 jaar naar de stembus gingen voor het kiezen van de assemblee die een nieuwe grondwet moet opstellen ter inleiding van een burgerbestuur. Tal van aan hangers begeleidden de generaal B. D. naar een stembureau in de hoofd stad. De PSR-leider trachtte zich te gen de arrestatie te verzetten en er ontstond een schermutseling, maar tenslotte gaf hij zich over aan de agen ten van de staatsveiligheidsdienst die hem in de auto wegvoerden. BELFAST (AFP). De r.-k. priester die gisterochtend door een paramilitaire pro testantse organisatie in Noord-Ierland werd ontvoerd, is later op de dag vrijgela ten. De ontvoerders verklaarden de 59- jarige pater Hugh Murphy op verzoek van „protestantse persoonlijkheden” in vrij heid te hebben gesteld. Vorige week donderdag stond in de Volkskrant een variatie op de goedemor gen opa.'”-advertenties, die sinds enige tijd een mode zijn geworden. „Hartelijk gefeli citeerd met je 73e verjaardag” staat er dan onder, gevolgd door de voornamen van de kleinkinderen. Opa en andere familiele den weten dan wel om wie het gaat, al moest opa die ochtend natuurlijk wel even opgebeld worden door een van zijn klein kinderen: „Goeiemorgen opa! Gefelici teerd hè! Hebt u de krant vanochtend al gelezen? Ja? En stond er nog wat bijzon ders in? Suurbier geblesseerd? Zo, dat in niet zo mooi. En was dat het enige? De gebruikelijke ellende, natuurlijk. En de familieberichten hebt u niet gelezen? O, die slaat u altijd over. Waarom eigenlijk? Omdat het de enige pagina is waarvan u alle mensen die genoemd worden hebt gekendTja, ik geloof nou toch echt dat u een beetje overlijdt.eh overdrijft bedoel ik: slip van de tong! Hebt u de krant van vanochtend bij de hand? Ja, ik wacht wel even. Sla pagina 8 eens op. Wat? Allemachtig aardig bedacht hè, dat zou ik ook denken. Waarom wél veel aanloop, niemand weet toch dat u opa bent, en dat wij Jan Piet en Klaas heten? Ja, inderdaad, zo zou je het kunnen noemen, een geheime advertentie. Hoe bedoelt u? Sinds wanneer we „je” tegen u zeggen en dan nog wel in het openbaar? Wat staat er dan, o ik zie het al: hartelijk gefeliciteerd met je 75e verjaar dag”. Ja, dat is meer bij wijze van spreken, omdat het in de Volkskrant staat hé. An ders denkt iedereen dat we nog heel ouder wets „u” tegen u zeggen en dat zou u toch ook niet willen hè? Nee, niemand weet dat u het bent, maar dan juist, dan hindert het toch helemaal niet? Het gaat om het idee, moet u maar denken. Enfin, ik belde alleen maar even op om te kijken of u het gezien had, want dit was dus ons gezamenlijke cadeau, zoals u begrijpt. Ja, dat dachten we al dat u dat nooit had verwacht, dat is ook juist het leuke. Nou, tot ziens opa, en tot vanavond dan!”. En leuk was het, al die ouwe jongens en meisjes. De een vertelde hoe hartroerend hij het eens was geweest met mijn tirade tegen Jan Blokker, de ander was het hele maal eens geweest met mijn kritiek op het feit dat de dood van Ko van Dijk niet op de voorpagina van de volkskrant had ge staan, ik voelde me, kortom, helemaal ge accepteerd nu ik weg was. Want ik herin ner me de kritiek nog vanuit de redactie vergadering, als ik vier rubrieken tevoren had ingeleverd voordat ik met vakantie ging: ze waren dan niet actueel en van te bleke kwaliteit. Om dat gezeur te omzeilen, verzweeg Ad Overeem later dat ik met vakantie was. Omdat niemand toen wist dat het vooruitgeschreven columns waren, viel het niemand ook op dat zij van minde re kwaliteit waren. In zijn afscheidsspeech zei Ad Overeem: „Je moet nooit naar een excuus zoeken om iets NIET te plaatsen, je moet naar een excuus zoeken om iets WEL te plaatsen”. Ik vond dat dit heel aardig sloeg op de manier waarop hij mijn „va- kantiecolumns” er indertijd door geloodst heeft! p

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3