ZOON LAATSTE KEIZER VAN OOSTENRIJK f Niet zeuren fietsen! uitbetaald Gemeenten Winkel investeren minder Droogte-uitkering vaak ten onrechte dex wij ontvingen Moedige kritiek op regime van Sjah BEDFORD a Kirst blijft boeien in nieuwe roman Wat u moet weten voordat u ’n pijnstiller neemt. Oude school* en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Auteurs óf dood óf in gevangenis 19 7 8 DINSDAG 20 JUNI B.V. De beste kracht in uw bedrijf. De Slegte is een goeie voor studieboeken. Alleen van rust mag u meer verwachten. BONN. Dankzij de regering van de vrijstaat Beieren heeft de Bondsrepubliek er sinds kort een inwoner bij: de 65-jarige Otto von Habsburg, zoon van de laatste keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije, Karel I. De telg uit een geslacht dat sinds 1273 heerste over het „Heilige Roomse Rijk van de Duitse natie”, is Westduitser geworden omdat hij lid wil worden van het Europa-parlement. Sinds Otto von Habsburg in 1961 afstand deed van zijn lidmaatschap van het huis Habsburg- Lotharingen en daarom ook van alle daaruit voortvloeiende „rechten”, was.hij weer gewoon Oostenrijker. Von Habsburg via Beieren naar Europees parlement OTTO VON HABSBURG (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) tbal evi- Ne- s Ne- (ADVERTENTIE) Jra- rijd (ADVERTENTIE) ture GM vuurtje onder de pauwetroon” laat zien dat de politiek van het regime niet ieders goedkeuring kan wegdragen. n de idse de idse f>ro- lor- iise- ten- ïar- len- ma. Sto len- AUTOMOBIEL EN GARAGEBEDRIJF Houthavenkade 50 -ind.terr. Prov.weg Zaandam - telefoon 075-123205 De rustpunten in uw tuin^WBB^ Wij hebben ze in vele uitvoeringen. De onverwoestbare engelse park bank. van teak-hout. Het meranti boerenbankje. De rustiek eiken bank of de terrasbank van slagvast kunst stof.. ze staan er voor u. En de schommelbanken natuurlijk, waarop u zacht neuriënd uw keuze kunt maken DEN HAAG (ANP). De kapitaaluit gaven van de gemeenten hebben vorig jaar een ongewoon verloop gehad. Voor het eerst sinds 1958 vertoonden de ge meentelijke investeringen in nominale bedragen gemeten een achteruitgang, na melijk van 2,8 pet van 10.684 mln tot 10.384 mln, zo blijkt uit het jaarverslag van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten (BNG). Boekhandel J. de Slegte B.V., Kalverstraat 48 en Nieuwendijk200, Amsterdam, Tel.: 020 - 232540 In de Alpenrepubliek wordt hij ook niet Von Habsburg, maar Habsburg genoemd. Wat overigens niet wegneemt dat de aarts conservatieve doctor in de staats- en socia le wetenschappen, het zich maar al te graag laat aanleunen met „Keizerlijke Hoogheid” te worden aangesproken. Zoals minister-president Alfons Goppel van de deelstaat Beieren deed, toen Otto von Habsburg de orde van verdienste van de vrijstaat kreeg. Alle macht moet in handen worden ge legd van één man, die dan tegelijk de kanselier en de president vervangt. De terroristen moeten volgens Otto weten dat maar één man zijn vinger aan de trekker heeft. In sommige gevallen gaat het om bedra gen tot 60.000, die vóór 1 september op tafel moeten komen. Het ministerie van CRM heeft begin dit jaar de terugvorde- ringsactie bevolen omdat is gebleken dat een groot aantal bij stand trekkers (via een door minister Van der Stee indertijd snel in elkaar gezette extra regeling voor droogteslachtoffers) die bijstand indertijd volgens de letter van de Bijstandswet ten onrechte heeft genoten. Eén van de voorwaarden van de regeling gold het overleggen van de boeken over de jaren ’73, ’74 en ’75 en het achteraf laten zien van de inkomsten over 1976. Bij con trole van de laatste gegevens is achteraf gebleken dat de inkomsten zodanig zijn geweest van velen dat er geen bijstand had mogen worden gegeven. De Bijstandswet gebiedt dan achteraf de zaak te saneren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Honderden boeren die in 1976, geteisterd door een lange droogte, gelden uit de bijstand kregen, hebben de afgelopen weken de rekening gepresen teerd gekregen. Miljoenen guldens die in dertijd werden uitgekeerd, moeten wor den terugbetaald aan de diverse gemeen ten, die indertijd de betaling deden. On der de voornamelijk veehouders is grote onrust ontstaan. Zo oppervlakkig gezien doet de Sjah zijn best het land op te stuwen in de vaart der volkeren. Hij heeft de indus trialisatie en bewapening met kracht ter hand genomen, terwijl een geliefde tijdsbesteding van zijn vrouw het ope nen van ziekenhuizen en scholen is. De keerzijde van de medaille betreft echter de hardhandige onderdrukking van oppositionele geluiden, resulterend in overvolle gevangenissen, waarin het martelen niet wordt geschuwd. Het aantal politieke gevangenen wordt op circa 40.000 geschat. De auteurs van de verzetsverhalen uit „Een vuurtje onder de pauwetroon” hebben vrijwel allen hun moed om kri tiek te uiten óf met de dood, óf met een arrestatie, dan wel een vlucht naar het buitenland moeten bekopen. Het eerste verhaal is van Gholamhos- sein Saedi, een psychiater. Ten tijde, van de publikatie van de bundel was hij net weer gearresteerd. Hij zette de reac ties van arbeiders op een toneelstuk met een oproep aan hen tot verzet te genover die van goedgeklede vertegen woordigers van het establishment. De arbeiders wandelen woedend weg omdat de goedwillende acteurs verge ten dat er tenslotte ook brood op de plank moet komen. De goedgeklede he ren en dames, die vurig hopen, dat zij die avond geamuseerd zullen worden, krijgen daartoe de kans niet: zij wor den door de acteurs neergeschoten, om dat dezen gefrustreerd zijn door het gebrek aan effect, dat hun woorden hebben op het proces van sociale ver andering. Samad Behrangi verdween in 1968 spoorloos. Zijn lijk werd later gevon den bij de rivier de Arras in het noord en van Iran. Voor zijn dood kreeg hij bekendheid door het schrijven van kin derverhalen. Het verhaal in de bundel gaat over een arm jongetje dat met zijn vader aan de kost tracht te komen in Teheran. Hij raakt uiteindelijk zo on der de indruk van het verschil tussen rijke en arme kinderen, dat hij uit de speelgoedwinkel geen kameel meer wil hebben, maar een mitrailleur. Amin Faghiri, een leraar uit Teheran, schreef over de manier waarop een protesterende boer door zijn landheer sen ést- Ar- cht- Moet een dergelijke man de belangen van Westduitsers in het Europese parle ment behartigen? Een man, die er min stens blijk van geeft niet terug te schrik ken voor juist die ideologie die met name in Duitsland voor eeuwig begraven moet zijn. Zo vloog ook een groot aantal Neder landers in 1976 naar Amerika om daar per rijwiel van kust naar kust te trek ken ter gelegenheid van de tweehon derdste verjaardag der Verenigde Sta ten. Onder hen was de Groningse re porter Wim Dussel. Hij heeft zijn reiser varingen te boek gesteld en het resul taat ervan is onlangs bij uitgeverij Om- niboek verschenen. De groep waar Dussel drie maanden in meefietste, moet het niet gemakke lijk met hem hebben gehad. Uit het boek komt de auteur naar voren als een doorgewinterde ouwe zeur. Over een lengte van 184 grote bladzijden be schrijft hij tot in de kleinste details de weersomstandigheden van dag tot dag, de toestand van de overnachtingsacco- modatie en de grillen van zijn reisgeno ten. Een paar bladzijden is het amu sant, daarna wordt het vooral Verve lend. Wie van plan is zelf een grote fietstocht te maken, heeft wel wat aan de praktische tips waarmee de laatste zeven bladzijden zijn gevuld. Bij bij voorbeeld de Stichting Fiets en de ENWB is echter voordeliger en handza mer informatie verkrijgbaar. Voor de veertien groepsgenoten van Wim Dussel is het boek „Wat heb ik nou aan m’n fiets hangen?” waarschijnlijk leesbaar en een aardige herinnering. Voor de overige rijwielfans geldt het motto: niet zeuren, fietsen! „Wat heb ik nou aan m’n fiets hangen” verscheen bij uitgeverij Omniboek te Deh Haag. Het kost 19,95. Van illustraties is het boekwerk rijkelijk voorzien. CHIEL EVERS 19.35 21.00 itbal. voet- 23.30 2.00 igen lm. latie. tv- ojen, gazi- nma. des tage. sn- id. ■Ie ?el Lie le de de en de en in lo an lie ris ja- >u- ce- ij- )S- jgt bse •78 te- lü- m. en de an m. rie ng Ed di- ie- ad Op verzoek zenden wij u gratis onze speciale tuinbanken folder TABERNAL sinds isss HAGELINGERWEG 28-32 SANTPOORT 023-376843 TV- 20.15 5 Li- latief taire. itling es of 0.45 Otto von Habsburg is al sinds 1973 presi dent van de Paneuropa-unie, een reactio naire groepering, die nog steeds gelooft in één grote federatie in alle Donaustaten. Voor Von Habsburg hebben de muur, prikkeldraad en mijnenvelden geen einde aan zijn Europa gemaakt. „Voor ons zijn Tsjechen, Polen, Roemenen en Bulgaren net zo goed Europeanen als Duitsers, Oos tenrijkers, Ieren, Noren”. In de Westduitse Grondwet staat dat „personen die innerlijk naar een totalitaire ideologie neigen, geen recht hebben om burger van de Bondsrepubliek te worden”. Het is, volgens de voorzitter van de com missie van binnenlandse zaken van het Westduitse parlement, Axel Wernitz (SPD), de vraag of dit in het geval Habs burg had moeten gelden. Door verschillen de commentatoren is de vraag gesteld of de nieuwe Bondsburger Von Habsburg vanwege zijn rechtsextremistische opvat tingen wel ambtenaar zou kunnen worden. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) HET WERK van de Duitse auteur Hans Hellmut Klist mag in brede kring bekend worden 'yerondersteld. Met Heinrich Böll, wiens boeken over de Tweede Wereldoorlog meestal wat die per graven, is hij de best verkopende Duitse schrijver van oorlogsromans. Voortbordurend op zijn grote succes de 08/15 omnibus (de kazerne, de oorlog, het einde) heeft hij een ongelooflijk aantal bestsellers geschreven. En ook als hij niet schrijft houdt zijn uitgeverij de belangstelling wel warm. Nu is er bij De Boekerij weer een nieuwe omnibus uitgegeven. „Niemand ontspringt de dans” (dat de ondergang van de wereld beschrijft, wanneer een lokaal conflict escaleert en de nucleaire grootmachten naar hun verschrikkelij ke wapenarsenaal grijpen) en „Tokio Sorge antwoordt niet meer” (een ver haal dat beschrijft hoe de Duitse mees terspion Sorge Stalin vanuit Tokio in licht dat Japan nooit aan de oorlog tegen de Sovjet-Unie zal deelnemen, hetgeen een kentering aan het oost front betekende aangezien de Russen daardoor kostbare divisies vanuit Azië naar Europa kon halen) zijn oude maar voor de liefhebber nog steeds uiterst boeiend geschreven verhalen. De nieuwe Kirst-omnibus kost 29.50. De fiets is een uitstekend vervoer middel voor de vakantie, ik weet het uit ervaring. Je blijft er gezond bij, kunt niet meer'rommel mee nemen dan strikt noodzakelijk is, zit lekker in de buitenlucht en hebt veel meer contact met de omgeving dan de mensen die in blikken trommeltjes voorbij razen. Een toenemend aantal sportievelingen kiest dan ook het stalen ros voor een forse vakantietrip, vaak in groepsver band. Het percentage dat de uitgaven uitma ken van het bruto-nationaal produkt tegen marktprijzen liep terug tot onder het eer dere dieptepunt van 1974. In 1975 werd de dalende tendens die dit percentage al ja renlang te zien gaf in positieve zin omgebo gen. Op de verkrappende werking van het aflopen van de eind 1974 aangekondigde werkgelegenheidsprogramma’s liep de NBG al in het vorige jaarverslag vooruit. De teruggang is echter forser geweest dan misschien mocht worden verwacht. De BNG knoopt hieraan de vraag vast, of de (structurele) factoren, die van 1964 tot en met 1975 (met een onderbreking in 1968) tot een voortdurende daling leidden hun greep op de ontwikkeling van de ge meentelijke kapitaaluitgaven hebben we ten te verstevigen. Er wordt geen nadere analyse gegeven van deze materie. De di rectie ziet met belangstelling uit naar de dit jaar te verwachten uitkomsten van het door haar aan het Instituut voor Onder zoek van Overheidsuitgaven opgedragen onderzoek naar de ontwikkeling van de kapitaaluitgaven van de gemeenten. Het staat vrijwel vast dat Von Habsburg voor de CSU van Franz Josef Strauss in het Europese parlement komt. Het neutra le en niet tot de EG behorende Oostenrijk heeft dan toch een vertegenwoordiger in dit parlement, want Von Habsburg heeft al laten weten dat hij natuurlijk ook als re presentant van 7,5 miljoen Oostenrijkers geldt. „Zijne Keizerlijke Hoogheid” heeft overigens zijn Oostenrijkse nationaliteit (behouden, zodat zijn weg naar het „Keizer schap van Europa” door twee nationalitei ten wordt gedekt. Bij de Slegte verkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo’n 2 jaar) en koop je wat je ’t volgend studiejaar hebben moet (voor zover voorradig). Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je meteen mee. Dóén, nog voor je met vakantie gaat. Dat bespaard je tijd én geld. De bevolking van Iran staat niet gapend van bewondering en dociel naar de troon van de Sjah te kijken. Berichten over stakingen en opstanden wijzen op het tegendeel. Ook de publikatie van een bundel verzetsverhalen met de titel „Een „Goede wijn behoeft (g)een krans”, kritische gids voor Franse wijnen, door Pierre-Marie Doutrelant, uitgave Else vier 16,90). „Elseviers gids van de zoetwatervis sen” met meer dan 330 afbeeldingen waarvan 215 in kleuren, door Peter Maitland 29,50). „Hillegom-Bruidegom” door P. C. Remmers, uitgave Your Lifetime Editi on 15). „Workshops, opkomst en ontwikke ling” door Eva Bouman, uitgave Stich ting Trezoor te Zeist 12,50). „Hit-Dossier 1965-1977” samenges teld door Robert Briel en Sieb Kroeske met medewerking van de Stichting Ne derlandse Top 40, uitgave H. J. W. Becht 19,95). „Schetsboek van Johfra” met een inleiding van Boud van Doom, uitgave Omniboek. (ƒ49,90). „Sir Lawrence Alma-Tadema”, de schilder van een groots verleden, door Vem Swanson, uitgave Meulenboff (ƒ35). „Onafhankelijkheid of sterven”, de strijd van Polisario voor een vrij West- Sahara, door Albert Stol, uitgave Aga thon 15). „Krassen in het tafelblad” door Guus Kuijer, uitgave Em. Querido 15,90). „De veiling van nr 49” door Thomas Pynchon, uitgave Agathon 19,50). In de „Bibliotheek der Nederlandse Letteren” verschenen bij Elsevier de eerste twee delen: „Inwijding” van Marcellus Emants met een inleiding van drs. Ton Anbeek en de „Nederland se historiën in het kort” van P. C. Hooft met de befaamde inleiding van Marti- nus Nijhoff. Prijs per deel 26,50, na 1 november 31,50. „Licht en donker”, gedichtenbundel door Frans Sybrand, uitgave De Beuktf 17,50). „Wakker worden”, gedichtenbundel door Maria van der Steen, uitgave De Beuk 8,90). wordt geliquideerd. Hij is de enige au teur uit de bundel die niet gevangen genomen, vermoord, of verbannen was ten tijde van de publikatie. Fereydun Tonekaboni tenslotte, schreef een gedreven protest tegen de manier waarop arbeiders in fabrieken als onmondige slaven worden behan deld. Verzet wordt direct in de kiem gesmoord en iedereen gaat weer over tot de orde van de dag. Die orde van de dag betekende voor hemzelf het leven in een gevangenis. De bundel „Een vuurtje onder de pauwetroon” werd uitgegeven door „Het Wereldvenster” en kost 19.50. F.L. In West-Duitsland zijn nogal wat mensen die niet zo blij zijn met hun nieuwe landge noot. In het tijdschrift „Zeitbühne” schreef de 65-jarige Habsburg namelijk kort geleden een artikel over wat er moet gebeuren als de staat onder atomaire druk wordt gechanteerd door terroristen. De keizerszoon vindt dat dan de staatsnood- toestand moet worden uitgeroepen. Oor logsrecht en de doodstraf moeten worden ingevoerd. Hedex is een pijnstiller die zich op twee belangrijke punten onderscheidt. Dat verschil zit 'm in de samenstelling en de aard van de werkzame stof. Hedex is geen mengsel van stoffen maar één enkele stof: Paracetamol. Paracetamol is algemeen erkend als een middel dat pijn en koorts uitstekend bestrijdt. Paracetamol heeft de gunstige eigenschap dat het goed wordt verdragen door de maag. Het spreekt vanzelf dat het aanbeveling verdient een pijn stiller alleen dan te gebruiken, wanneer u hem ook werkelijk nodig heeft. En heeft u er een nodig ...dan weet u nu waarom Hedex als pijnstiller het overwegen waard is. Z—-.Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheek, r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11