Gevarieerde muzikale avond rond Gewestelijk Orkest Drie fijne trekjes van Belinda teer- en nicotine-arm Vakmanschap bij Wasla-ensemble t lekker van smaak laag in prijs (2J( 25 voor 2,ï 0 Ook in menthol \IOUAMDHS1 Daarom f liever Belinda. Maatschappijkritiek in kleurrijk straattheater Koreaans Maskertheater door gebruik lange teksten minder attractief SIS SR Belinda Ifc; Boete en celstraf in zaak van kunstvervalsing HOUANDFfST WUIH0I1A ANDFSIIIU vrijdag v f at Concert met klassieke Egyptische muziek in Den Haag 13 JlbINSDAG 2 0 JUNI KUNST 19 7 8 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST 'k filmkeuring bang voor erlies vertrouwen in arts UTRECHT. Dankzij een enorme hoeveelheid informatie in het programmaboekje is de voorstelling van het Maskertheater uit Pongs- an (Korea) nog wel te volgen, maar als toneelpresentatie op zichzelf leunt het vaak zodanig op langdurige teksten, dat het ronduit saai wordt. Ik zag deze Holland-Festivalbijdrage maandagavond in de Blauwe Zaal van de Stadsschouwburg in Utrecht, wat ideaal is omdat je vlakbij de spelers zit en daardoor allerlei kleinigheden uitstekend kunt zien. O concert” in Haarlem "Volgens het jongste TNO onderzoek voor het Ministerie van Volksgezondheid. NICOTINE-ARM Indiaas uur): ir Fluitist Chris Hinze (ADVERTENTIES) BEA12O.3k 185 JOHN OOMKES De kunstvervalser Elmyr de Hory, wiens eigenlijke naam Elmer Hof fmann is, verklaarde voor de recht bank dat hij in totaal 80 schilderijen voor Legros had vervalst, waaronder drie van de werken waarover in Pa rijs werd geprocedeerd. Bij de straf bepaling hield de rechtbank rekening met wat genoemd werd de psychische labiliteit van Legros. S.'| ■umoiiA INDHSm Woensdag 21 juni Amsterdam. Stadsschouwburg (19.30 uur): Die Bauem. Concertgebouw (12.30 uur): Lunchcon cert Battlefield Band. Tropenmuseum (20.15 Volkstheater. Scheveningen. Circustheater (20.15 uur): Syrische huwelijksceremonie. Rotterdam. De Doelen (12.45 en 20.15 uur): Rotterdam Folk ’78. De Lantaren (20.30 uur): Klassieke India se zang. Laren. Singer Concertzaal (20.15 uur): Koreaans Maskertheater. Utrecht. Geertekerk (20.15 uur): Neder lands Kamerkoor II. erg lange stukken tekst alleen nog maar ergerlijker. Boudewijn Walraven, lector Koreaans in Leiden, was overigens zo vriendelijk de inhoud van het stuk voor het publiek toe te lichten. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het tienjarig bestaan van Het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland, is aanleiding voor een toernee door ons land, waaraan als solisten fluitist Chris Hinze en zijn Combination, zangeres Conny Stuart en gastvrouwe Mies Bouwman meewer ken. Het orkest presenteert zich onder leiding van gastdirigent Kees Bakels met een gevarieerde muziekavond, die de benaming „familie-jubileumconcert” heeft meegekre gen. Komende vrijdagavond wordt opgetreden in het Haarlems Concertgebouw, aanvang 19.30 uur. In 1975 kreeg Het Gewestelijk Orkest vdn het Ministerie van CRM de opdracht om te dienen als „laboratorium” voor het uitdenken van nieuwe wegen in de muzikale benadering van het kind. Het vormde feitelijk het bewijs dat het ensemble niet meer weg te denken was uit de Nederlandse muziekpraktijk. Daarmee verkreeg het orkest na jaren van vechten om het voortbestaan de stichtingsacte passeerde in 1968 loon naar werken. Nu, bij het tienjarig bestaan wil Het Gewestelijk Orkest op een aparte manier zijn jubileum vieren. Het doet dat door middel van een familieconcert, waarbij een lichtverteerbare mengvorm van lichte en klassieke muziek is ontwikkeld. Mies Bouwman zal na de opening van het concert het orkest introduceren, waarna vervolgens Zapfenstreich no. 1 van Beethoven ten gehore zal worden gebracht, voordat Chris Hinze en zijn Combination met een selectie van jazzy en licht-klassiek repertoire het podium zal kiezen. Het deel voor de pauze zal worden afgesloten met de uitvoering van Peter en de Wolf van Prokofjev. Na de pauze zal Het Gewestelijk Orkest de Ouverture Treemonisha van de ragtime- componist Scott Joplin uitvoeren, een zeldzaam te horen muziekwerk dat zeer verschil lende muziekstijlen combineert. Daarna zal Conny Stuart optreden, nadat eerst nog de Chris Hinze Combination aan bod is geweest. Met begeleiding van orkest zal de zangeres enkele composities van het duo Harry Bannink en Annie M. G. Schmidt als Schaarste, Wat een planeet en Ik hoef alleen maar zo te doen zingen. De finale laat vanzelfsprekend nogmaals zien en horen wie allemaal aan dit familieconcert mee hebben gewerkt. Drie leden van het Egypti sche Wasla-en semble in actie. V.l.n.r. bespe lers van qanun (cither), naj (bamboefluit) en ’oud fluit). (Foto Lex van Rossen) PARIJS (DPA). De internationa le kunsthandelaar Fernand Legros is maandag in Parijs tot een overwe gend voorwaardelijke gevangenis straf van anderhalf jaar en een boete van 10.000 frank (bijna 5.000) ver oordeeld wegens het verhandelen van vervalste schilderijen. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De mogelijkheid tot het verliezen van het basisvertrouwen in de nedische wereld. Dat is een van de drie redenen waarom de Nederlandse Film keuring de Amerikaanse speelfilm „Co ma” ongeschikt heeft verklaard voor per- lonen beneden de 16 jaar. Dinsdag 20 juni Amsterdam. Stadsschouwburg (19.30 uur): Die Bauem. Theater Carré (20.15 uur): Nederlands Blazers Ensemble en Nederlands Kamer-» orkest. Tropenmuseum (20.15 uur): Syrische hu welijksceremonie. Den Haag. Nederlands Congresgebouw (20.15 uur): Wuppertaler Bühnen. Remonstrantse Kerk (20.15 uur): Neder lands Kamerkoor II. Scheveningen. Circustheater (20.15 uur): Nederlands Dans Theater. Rotterdam. Schouwburg (20.15 uur): Ko reaans Maskertheater. De Doelen (20.15 uur): Rotterdam Folk 78. Utrecht. Stadsschouwburg (20.30 uur): Indiase klassieke zang. Het is volkskunst, of om het nog nauw keuriger te stellen straattheater, bestaan de uit zang, dans, boertige teksten en een voudige muziek. Net als bij commedia deU’arte, is het een theatervorm die (met achter maskers verstopte acteurs) kritiek levert, op allerlei maatschappelijke mis standen. Het gaat over wangedrag van monniken, stommiteiten van rijkelui en intellectuelen en het belachelijke gedrag van volksfiguren. Het eerste wat opvalt is het gebruik van felle kleuren, geel, rood, blauw, groen, zwart en wit. Tussentinten bestaan er niet. Het fraaiste fragment is de dans van de witte leeuw, die geleend uit India, geldt als beschermer van al het goede uit het Boeddhisme. Deze leeuw lijkt verrassend veel op die uit de, ook in het Holland Festival optredende, Balinese groep Gong Sawan. Maar deze Koreaanse leeuw, een enorm masker en een prachtige witte pels tot leven gewekt door twee mannen, kan op zijn achterpoten staan, danst en springt veel, laat met zijn flanken het hijgen zien, likt met zijn tong aan zijn lippen en heeft ook nog bellen aan zijn ogen; allemaal subtiliteiten, die zijn Balinese neef ont beert. Naast alle boertige humor valt één ac teur op door een echt geestige presentatie, het is Kee Yong-dae, die eerst de rol van de rode aap speelt en later de jongste van drie rijkaards. Als aap springt hij heel licht en dartel rond-en imiteert hij als een spiegel alle gebaren, die een schoenverkoper te gen hem maakt om hem iets duidelijk te maken. De schoenverkoper wordt razend maar de aap doet hem ook daarin na. Schitterend. Als jongste rijkaard heeft hij een scheve mond wat hij probeert goed te maken door zijn hele hoofd scheef te hou den, zodat tenminste zijn mond recht zit. Een prachtige vondst. Van de kleinigheden die je van dichtbij goed kunt zien noem ik de lange wenk brauw- en baardharen aan de maskers, die door het gebruik van waaiers in beweging komen en de perfecte gelijkenis tussen de trekken van het masker van een pasgebo ren babypop met die van de vader. De muziek wordt gespeeld op trommel tjes, een tweesnarige viool en wat bamboe blaasinstrumenten en het dansen doet veelal denken aan hossende boeren, die af en toe ook nog wel eens met opgetrokken benen omhoog willen springen. De maskers zijn erg simpel en passen uitstekend bij de primitieve thema’s. Uit het gelach van enkele lieden in de zaal, die kennelijk Koreaans verstaan, moet ik op maken, dat de tekst erg leuk is, maar dat maakt het niet begrijpen van de toch wel Tijdens de lange bezetting van Korea door Japan (1910-1945) werd de eigen Ko reaanse cultuur vrijwel volledig wegge drukt, was dit soort theater verboden en was op scholen het zelfs niet toegestaan het Koreaans te spreken. Jonge mensen voelen nu dan ook een sterke drang om die oude dingen weer tot nieuw leven te wek ken en vanuit dat gezichtspunt is dit mas kertheater zeker de moeite waard. ï4- Een van de spelers van het Maskertheater uit Pongsan in actie. (Foto Bob van Dantzig) Wijkraad "Zuiderhout" dirigent: ROELOF VAN DRIESTEN solist: RADKO BERKA - trompet programma: J.C. Bach - Sinfonia in Bes; Haydn - Trompetconcert; Beethoven - Symfonie rio 2 entrée f 5,— C.J.P. en 65+ f 2,50 kaartverkoop vanaf heden: mevr. M.C. Abbing-Kuilart, Zonnelaan 27, tel. 284270 en op de avond van het concert aan de zaal vanaf 19.30 uur de vorige eeuw. Ruwweg valt het stuk immer in drieën ineen. Eerst komt ter introductie een instrumentale opening, dan in het middendeel instrumentale im provisaties en tot slot een lied, dat meestal bestaat uit een fusie van de dor en de muwashshah. Al naar gelang de omstan digheden kan zo’n wasla uitgroeien tot een muziekstuk dat zich over meerdere uren uitstrekt. Door dit ensemble, waarin de ’oud- speler (luit) telkens de aandacht op zich weet te vestigen dank zij fantsierijk en doorleefd spel, komt de wasla wel over het voetlicht. Al wordt niet duidelijk waarom de vorm zo’n speciale positie inneemt dat het een speciaal concert kan wettigen. De kortere vormen geven op zich aan de spe lers namelijk minstens zoveel speelvreug de en zijn gemakkelijker toegankelijk voor een niet-deskundig publiek. Maar goed, het ensemble dat zondagmiddag dan de wasla speelde, heeft zich goed van zijn taak gekweten. Vooral de zanger geldt onze lof; zijn stembeheersing is van een grote kwaliteit. Ook al een vakman dus, een aspect dat voor de hele Egyptische afvaardiging lijkt te gelden. RECREATIEZAAL ZUIDERHOUT, Beelslaan woensdag 21 juni 1978 20.15 uur WIJKCONCERT georganiseerd in samenwerking met \A/iiZ i xj L» i 4- Zondagmiddag trad een andere ad hoc- groep op, naar de klassieke Egypti sche muzieksuite het Wasla-ensemble genoemd. Maar be halve dat een half uur durende wasla het programma in het Haags Gemeentemu seum heeft besloten, zijn de verschillen tussen het Takht en het Wasla-ensemble miniem. De musici die de qanun, de naj en de riq, respectievelijk cither, bamboefluit en tamboerijn, zijn dezelfde. De stijlvor men die dit keer gepresenteerd worden, voor een niet onbelangrijk deel evenzo. Zo krijgen we als ware het een tweede les in een cursus Egyptische muziek bijvoor beeld de rondovorm muwashshah en de vocale improvisatie layali op herhaling. Het is daarbij niet zo dat de luisteraars, die in een verheugend groot aantal bleken te zijn opgekomen, zich daaraan storen. Er blijft voldoende over. Zo ligt überhaupt het kennisniveau voor wat Arabische mu ziek betreft nog laag in ons land. Virtuosi teit, het vakmanschap om alles uit je in strument te halen, is een deugd die hier op De twee andere motieven zijn dat Coma ie angst voor het misbruik van medisch- echnische middelen in ziekenhuizen mo lelijk aanwakkert en dat in de film patiën- en als handelsobject worden gebruikt. Het filmverhuurkantoor Cinema Inter- ational Corpotation (CIC) in Amster- am, dat Coma uitbrengt, is niet erg ver- aasd over de uitspraak van de keurings- ommissie. Jeanette de Groot van de afde- ng publiciteit van CIC zegt: „Toen wij lorna hadden gezien, zeiden we ook tegen Ikaar„Ik ben blij dat ik morgen niet hoef l worden opgenomen. Maar het keuren oor films op toegankelijkheid voor jeug- igen blijft een moeilijke zaak, dat wel. lebben jongeren inderdaad niet het on- erscheidingsvermogen om te onderken en dat het om een film gaat? En dat er op le televisie net zo goed veelvuldig films gorden gedraaid die met menselijk leven n respect voor het leven een loopje ne- ken”. De film vertelt het verhaal van mensen ie in een ziekenhuis aan de lopende band i coma raken. De geneesheer-directeur ïbruikt deze patiënten voor experimen- in. DEN HAAG. De directeur van het Instituut van Arabi sche muziek te Cairo, de beminnelijke heer Ahmed Shafiq Abu-Oaf, kan tevreden zijn. Als verantwoordelijke man voor de deelname en selectie van twee Egyptische ensembles aan het Holland Festival heeft hij veel goodwill weten te verga ren voor de klassieke Arabische muziek. Het is een muziek die enerzijds zo constateerden we eerder deze week al na een concert van het Cairo Takht-ensemble rijk is aan traditie, maar anderzijds de musicus alle ruimte verschaft door een persoonlijke inbreng. prijs gesteld wordt. Het krijgt binnen alle Egyptische stijlvormen grote aandacht. Zelfs een zanger die in een liefdeslied aan bod komt, toont zijn marktwaarde en kwa liteiten door de mate waarin hij vocale versieringen weet toe te passen. Dit vakmanschappelijke aspect komt helemaal sterk naar voren in de wasla. Feitelijk vormt deze wat meer uitgebreide suite een fusie van enkele bestaande vor men. De Egyptische componist Abdoel Al Haroen wordt als de initiator gezien, zodat de wasla dateert uit de laatste tien jaar van Mij persoonlijk spreekt het modernere Koreaanse danstheater dat hier (ook in Haarlem) vorig jaar optrad toch veel meer aan. De liefde voor felle kleuren hebben de beide vormen overigens gemeen. Het maskertheater uit Pongsan komt vanavond in Rotterdam, morgen in de Singer Concertzaal in Laren en donderdag in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. CONRAD VAN DE WEETERING Van de 18 maanden werden er 15 voorwaardelijk opgelegd. De reste rende 3 maanden had de handelaar al in voorarrest doorgebracht, voordat hij twee jaar geleden op borgtocht was vrijgelaten. Hij verliet de recht bank als een vrij man. Overigens moet hij zich nog verant-’ woorden voor beschuldigingen van de Amerikaanse kunsthandelaar Alger Meadows uit Texas, aan wie hij in 1964 54 schilderijen had verkocht die later vrijwel alle vals bleken te zijn. Deze zaak sleept zich al jaren voort, 1 doordat de meningen over de waarde .van de betrokken werken sterk ver deeld zijn. Het Parijse proces ging over twee aquarellen, toegeschreven aan Raoul Dufy, een aquarel die van de hand zou zijn van Maurice Vlaminck, en twee olieverfschilderijen die gemaakt zou den zijn door André Derain. Deze vijf werken zou Legros op een veiling in de Franse hoofdstad hebben ge bracht. Zelf verzekerde hij echter dat hij in het Amerikaanse ziekenhuis in Neuilly lag, toen de omstreden wer ken werden aangeboden. De veiling vond geen doorgang, doordat de veilingmeester achter docht koesterde. Hij voelde de kun- stexpert Maurice Malingre aan de tand, die certificaten van echtheid had afgegeven. Deze expert had be kend dat de schilderijen vals waren. Als medeverdachte werd Malingre veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 10 maanden en een boete van, omgerekend, 1.500. Legros werd geboren in Cairo in een Frans-Grieks gezin. Toen de eer ste klachten over vervalsingen elf jaar geleden binnenkwamen werd Le gros in verscheidene landen gezocht. Tenslotte werd hij in Brazilië aange houden en naar Frankrijk overge bracht. FILTER KINGS

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13