Hoorzitting Tweede-Kamercommissie 5 Te veel naar Bondsrepubliek stimuleert economie voorlopig niet lijkt nu wel volledig in NEHEM Impasse goedkope textiel I achtergrond „Misstanden” bij Rijncruises gekritiseerd EEG" .1 tussen de bedrijven door Korte staking bij meubelfabriek 1 ri Gezinsraad adviseert bundeling van budgetvoorlichting 15 19 7 8 DINSDAG 20 JUNI ECONOMIE Belgische minister: Importverbod Ander model Voortzetting het bedrijfsleven. Naast vele technische bezwaren, heeft dit opnieuw zijn vrees geuit voor verslechtering van het investeringsklimaat en grotere werkloosheid vanwege het waarschijnlijk uit Nederland verdwijnen van activiteiten. Dergelijke kritiek werd ook reeds geuit tijdens de hoorzitting in 1976 over het oude wetsontwerp. Bomaanslagen Lening EFM Produktie Chemisch ongeluk I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De impasse in de herstructureringswerkzaam- heden van veel industrietakken, waarvan de laatste maanden sprake is, werd gisteren onder streept door het ontslag van NE- HEM-directeur R. Wijkstra. Vol gens dit directielid van de Neder landse Herstructurerings Maat schappij is het model van een zelfstandige NEHEM op driele dige basis (overheid, werkgevers en werknemers) niet realiseer baar. Hij vertrekt per 1 januari 1979. Een oplossing van het NE- HEM-conflict lijkt inmiddels niet in zicht. Industriële conferentie i heeft een golf van kritiek vernomen van de kant van Arabisch bezoek Optiebeurs (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamercommissie die gisteren een hoorzitting hield over het nieuwe wetsont werp vermogensaanwasdeling (het individuele deel) »t. foil A de 3- Bedrijfsleven uit weer felle kritiek op wetsontwerp VAD i: (Van onze redactie economie) 11 ii ii De herwaardering van het ei- mers in de vestigingen Geldrop en St. Volgens de federatie zijn er geen CAO’s, i i Verder zal het instituut budgetgegevens kunnen verstrekken aan de overheid voor de vaststelling van de hoogte van bijvoorbeeld minimumloon, bijstand, studiebeurs en kinderbijslag. Verder kan het instituut een adviserende taak hebben bij klachten over adviezen van financiële instellingen en kan zij deze instellingen weer budgetgegevens verstrekken. De overheid draagt momenteel een deel van de kosten van de budgetvoorlichting. De gezinsraad verwacht dat binnen afzienbare tijd in overleg met overheid en fusiepartners begonnen kan worden aan de oprichting van een Nationaal Instituut Budgetvoorlichting. een gesprek wil hebben met de actievoer ders en de Unie BLHP. zegd, omdat het bedrijf goed in de orders zit en er hard gewerkt moet worden. De extra beloning geldt echter niet de hoogst betaalden, aldus de Unie BLHP. De Unie heeft de directie voorgesteld de loonsverhoging ook te gunnen aan de le- meeste van deze bedrijven opge zet zijn om de Europese markt te bedienen en dus alternatieven voor vestiging ter beschikking hebben. „Het kapitaal is mobiel en heeft de neiging zich naar die landen te bewegen waar een vei lig en stabiel investeringsklimaat bestaat en waar een zo hoog mo gelijke opbrengst kan worden be haald”, aldus Piliero. De nadelen van Nederland, dat toch al te kampen heeft met hoge arbeids kosten en onder meer een hoog ziekteverzuim, zouden door de VAD wel eens te groot kunnen worden voor buitenlandse inves teerders. ARNHEM (ANP). Bestuurders van de Vervoersfederatie NVV7NKV zijn giste ren in Arnhem begonnen met het uitdelen van pamfletten en informatiemateriaal aan het varend personeel van de passa giersschepen. Volgens de federatie heer sen op de Rijnschepen asociale toestan den. De meeste problemen hebben te ma ken met de vaak slechte loon- en arbeids voorwaarden in de passagiersvaart. zij een reële economische groei van 3,5 procent in 1978 (zoals de regering voor ogen staat) vrijwel onhaalbaar acht. Gezien de ongunstige economi sche omstandigheden en de onze kerheid op dit terrein, suggereer den de Kamers dat het beter is deze soort wetgeving uit te stellen tot andere EEG-landen er een hebben, dan wel tot deze in EEG- verband aan de orde komt. Het is in Nederlands eigen belang de directe investeringen door bui tenlandse ondernemingen niet te ontmoedigen, aldus Piliero. Men kan beter wachten tot de econo mie zich heeft hersteld. De Westduitse invoer is in de eerste vier maanden van dit jaar ongeveer 8,5 pro cent groter geweest dan in die periode van het vorige jaeCr. Dat geeft volgens de cen trale bank aan in welke mate het economi sche klimaat in andere landen wordt ge steund door de Bondsrepubliek. De West duitse uitvoer wordt afgeremd door het sombere economische klimaat in de buur landen en ook door de koersverbetering van de mark sinds het najaar van 1977, aldus het maandbericht. ringen in de sectoren ijzergieterij, con fectie, rubberverwerkende industrie, ta- pijtindustrie en kranenbouw) door de NEHEM zelf als uitvoeringsorganisatie worden voortgezet, samen met de werk gevers, maar onder rechtstreekse verant woordelijkheid van de minister van Eco nomische Zaken. Deze bewindsman zal trouwens aanwijzingen moeten geven hoe dit werk nu moet verlopen. foto rechts: de ka merleden van Rooyen en Duisenberg. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse Gezinsraad heeft aan de regering een advies uitgebracht om de budgetvoorlichting te bundelen in een Nationaal Instituut. De drie instellingen die zich in Nederland op de budgetvoorlichting hebben toegelegd zijn het in principe eens om hun activiteiten te bundelen in een nationaal instituut. Het doel van budgetvoorlichting is het beheer en de besteding van qgiddelen in het gezin te verbeteren, omdat het voeren van een huishouding steeds complexer is geworden. bemiddelende werk tussen werkgevers en werknemers. Hij heeft sinds 1975, toen hij in de NEHEM-directie kwam, hard gewerkt om de herstructurering op gang te krijgen, maar ziet nu weinig vooruit zichten meer. Het is nog niet bekend wat Wijkstra (die in het verleden bekendheid verwierf als directeur van de Arbeider spers en van de Centrale Arbeidersverze keringen) straks gaat doen. Ook Shell Nederland betoogde dat de VAD een voor het bedrijfs leven verdergaande belasting be tekent en daardoor de aantrekke lijkheid van risicodragende in vesteringen in ons land vermin dert. De drempel voor investerin gen wordt bovendien te veel ver hoogd, en daarbij past de VAD allerminst in het streven naar herstel van het ondernemingskli maat, aldus president-directeur ir. J. A. P. Montijn. Qhell vindt ook de risicopremie voor eigen vermogen (3 procent) te laag. Als enige vakcentrale was het CNV vertegenwoordigd. Het be schouwt de huidige VAD meer als een kwestie van loonkosten, niet als een echte overwinstde- lingsregeling. Bovendien wordt in de uitvoering van de VAD vooruitgelopen op de voorstel len van de commissie-Hofstra, die beogen het belastingstelsel aan te passen, aldus het CNV. het herstructureringswerk. Verscheide ne keren hebben de werkgevers bezwaar gemaakt tegen de eisen die de vakbewe ging in het herstructureringsoverleg stel de, omdat zij daaraan niet zouden kun nen voldoen. Bij nader onderzoek blijken de vod den te bestaan uit mouwen en schou derstukken etc., die zonder veel kos ten kunnen worden samengesteld tot een volledig produkt. Textielprodukten uit Taiwan wor den naar Tunesië vervoerd, zo zei Claes. Daar worden ze voorzien van het kenmerk „made in Tunesië” en vervolgens naar de Benelux vervoerd. Hier is de import vrij, omdat Tunesië een speciaal handelsakkoord met de EEG heeft. Ook worden veelvuldig, aldus nog steeds de Belgische be windsman, tonnen vodden ingevoerd. Het Marokkaanse ministerie van Handel en Industrie heeft een lijst van meer dan 200 artikelen gepubliceerd die niet meer in Marokko mogen worden ingevoerd. Het gaat om (luxe) goederen die in het land in voldoende mate worden geproduceerd. Op de lijst staan onder meer wasmachines, koelkasten, televisietoestellen, stofzuigers, bestek, tafelgerei, draagbare schrijfma chines en elektrische ventilatoren. Ook bepaalde levensmiddelen mogen niet meer worden ingevoerd, alsmede kranten. De busondernemingen in Noord-Ierland hebben de laatste tien jaar 660 bussen verloren door het politieke geweld. Toch werken de bedrijven zonder verliezen, het geen opmerkelijk kan worden genoemd. Vorige week maandag werden 22 bussen bij een bomaanslag van het IRA totaal vernield. Twee bedrijven Ulsterbus en BELfast Citybus verloren vorig jaar 214 voertuigen maar sloten het jaar toch af met een winst van zeven miljoen gulden. De meeste busondernemingen in West- Europa hebben rijkssubsidie nodig om rond te komen, maar in het economisch gezien arme Noord-Ierland hebben de meeste mensen geen auto zodat ze genood zaakt zijn om de bus te nemen. Voorzover het zich thans laat aanzien kan dit jaar bij NV Export-Financiering- Maatschappij (EFM) een nagenoeg onver anderd resultaat tegemoet worden gezien. Dit blijkt uit het prospectus van de 7,25 pet. zevenjarige obligatielening 1978 van 30 mln. ten laste van de EFM. Vorig jaar behaalde de EFM een winst ter verdeling van 1,75 mln. Met de emissie, waar op 27 juni kan worden ingeschrven, beoogt de EFM versterking van haar middelen op middellange termijn ter financiering van nieuwe kapitaalgoederen- en dienstenleve ranties aan het buitenland. De koers van uitgifte van de lening wordt op 23 juni bekendgemaakt. 2,50 24,00a 1,20b 80,00 40 20 00 44 00 70 20 50 70e 00 50 10 60 50 50 20 00 80 00 00 00 40 10 00 1- 3! ft ii 4i S 5 8 I 1! II K De bedrijvigheid van de Nederlandse industrie (exclusief voedings- en genot middelenindustrie) is in mei enigszins toe genomen. Voor de periode juni-augustus wordt nauwelijks enige wijziging ver wacht. Dit blijkt uit de conjunctuurtest van de Nederlandse industrie over de maand mei, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd. Uit de test, die betrekking heeft op de gang van zaken bij ruim tachtig procent van de Nederlandse industrie, blijkt verder dat voor de periode juni-augustus een Verdere daling wordt verwacht van het aantal werknemers. Tenminste 10 mensen zijn gisteren naar een ziekenhuis overgebracht met bescha digingen aan hun luchtwegen nadat bij een ongeluk in een chemisch bedrijf in Duisburg een wolk van het giftige zwavel dioxide in de lucht terecht was gekomen. Het ongeluk gebeurde bij het opstapten van een installatie voor zwavelzuur. Door dat het praktisch windstil was bleef de wolk urenlang hangen boven een deel van Duisburg. Dit stadsdeel wordt vtiotname- De vakbewegingsvertegenwoordigers in de raad van toezicht van de NEHEM hadden op deze ontwikkeling aange stuurd, omdat zij de situatie waarin werd gewerkt onhoudbaar vonden geen ver antwoordelijkheid meer aanvaardden. Volgens de vakbeweging voldoet het hui dige model volgens hetwelk de NEHEM werkt niet meer. Wellicht moet er meer op een onderhandelingsmodel worden aangestuurd, aldus FNV- beleidsmedewerker drs. Cor Inja, die ook deel uitmaakt van de raad van toe zicht van de NfJHEM. Allerwegen wordt het vertrek van di recteur Wijkstra dat als vaststaand kan worden beschouwd zeer betreurd. Wijkstra had zijn sporen verdiend in het 11: 5i i:. '‘I. worden er te veel werkuren gemaakt, ont breken vaak vergoedingen voor extra werk en zijn de leefomstandigheden voor het personeel „ronduit slecht”. Door de zeer geringe organisatiegraad van het veelal jonge, vrouwelijke perso neel, zijn de „wantoestanden” nimmer aan de kaak gesteld. De komende weken gaat de vervoersfederatie ook in andere plaat sen acties ondernemen om het personeel duidelijk te maken dat er een CAO zal moeten komen, zo is aangekondigd. 111 In haar jongste maandbericht wijst de Bundesbank erop dat de geringe opleving van de bedrijvigheid geheel op rekening van de binnenlandse vraag komt. Van de orderontvangst uit het buitenland behoeft voorlopig niets te worden verwacht, meent zij. Volgend jaar februari wordt in Djakarta een conferentie gehouden over grotere in dustriële samenwerking tussen de Europe se Economische Gemeenschap en de Asso ciatie van Zuidoostaziatische Landen (Asean), aldus een mededeling van de Eu ropese Commissie in Brussel. De leden van de Asean zijn Indonesië, Maleisië, de Filippijnen, Singapore en Thailand. Bij de voorbereiding van de conferentie zijn de kamers van koophandel en de banken in de Aseanlanden en in de EEG-landen nauw betrokken. Aldus de commissie. GELDROP (ANP). Ongeveer 25 werknemers van de meubelfabriek ODA in Geldrop, hebben gisteren het werk een uur neergelegd. Ze protesteerden daar mee tegen een maatregel van de directie om hen uit te zonderen van een algemene loonsverhoging bij het bedrijf. Volgens de Unie BLHP, die achter de genote actie staat, heeft ODA haar 430 werkne- ll Het vakverbond ziet geen direc te relatie tussen VAD en investe ringsklimaat en vindt het voor stel al met al een „verslechte ring”. De Saoediarabische minister van Poste rijen, Telefoon en Telegraaf Alawi Dar- weesh Kaijijal is gistermiddag voor een driedaags bezoek in ons land aangekomen. Minister Kaijijal werd op Schiphol verwel komd door minister Tuynman van Ver keer en Waterstaat en zijn staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes. Tijdens zijn bezoek zal de minister zich onder meer op de hoogte stellen van de mogelijkheden van het semi-elektronische telefoonsysteem dat hij bij Philips heeft besteld. Dit sy steem wordt in Nederland ook toegepast. Bezwaren tegen de terugwer kende kracht tot 1977, die de VAD zou moeten hebben, wer den van veel kanten geuit. Met name ook van de zijde van de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden, waarin VNO en NCW samenwerken. Alleen al wat de uitvoering van dit princi pe betreft, zien deze organisaties onoverkomelijke bezwaren, ter wijl er ook fundamentele beden kingen aan te voeren zijn. De RNW pleit voor een voorzichti ger opbouwen van een over- winstdeling, die met waarbor gen dient te zijn omgeven. Op de Europese Optiebeurs (European Options Exchange) in Amsterdam zullen met ingang van 26 juni Akzo, Boeing Com pany, Occidental Petroleum Corp, en Schlumberger Ltd. in de notering worden opgenomen en met ingang van 3 juli Hoog ovens, Polaroid Corp, en Xerox Corp. Dit heeft de E.O.E. bekendgemaakt. Thans zjjn 17 fondsen op de beurs genoteerd. 10 10 00 50 20 50b 20 50 .50 ,00 .70 ,00 .00 00a II ,00 ,30 ,50 ,00 ,20 ,20b ,50 ,00 ,50 ,80 ,00 ,00 ,70 ,00 .80 ,70 ,00 1,00 ,50 1,00 1,40 1.50 1,00 >,00 1,50 >,50 ',60 ),50 >.00 3,80 5.00 ),30 1,00b 1,00 LUXEMBURG. Massa’s goed koop textiel komen de Benelux ille gaal binnen. Dit zei de Belgische mi nister Willy Claes (Economische Za ken) gisteren tijdens het halfjaarlijk se Benelux-overleg. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) voelt echter weinig voor strengere controle aan de grenzen, zoals door België werd voorgesteld. Beide lan den gaan wél gegevens uitwisselen. Met dit laatste probleem bleken sommige leden van de kamer commissie ook te kampen. Grote moeilijkheden voor kleine bedrij ven bij de uitvoering van de VAD, zien onder meer het Ver bond van de Nederlandse Groot handel en het overlegorgaan van ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf (KNOV en NCOV). De verlaging van de VAD-plichtige drempel van 250.000 winst naar 100.000, zal veel ondernemingen een dermate rompslomp opleveren dat het hun krachten te boven gaat. Zeer kritische geluiden kwa men met name van de buiten landse Kamers van Koophandel. Woordvoerder D. J. Piliero ver zekerde de commissie dat invoe ring van de yAD als gevolg zal hebben dat veel bestaande werk gelegenheid bij buitenlandse be drijven in ons land verloren zal gaan. Verder wordt de kans op toekomstige werkgelegenheid kleiner. In de huidige situatie gaat het om ondernemingen met 900 werknemers en een totale loonsom van ongeveer een half miljard gulden. De Kamers van Koophandel wezen de commissie erop dat de -- Minister Claes wil dat de invoer van textielprodukten wordt gecontroleerd aan de EEG-grenzen en op de plaats van bestemming. Volgens de Belgi sche bewindsman ^moeten de Bene- lux-landen hierbij 'hauw samenwer ken, omdat de Europese Commissie, die met de controle aan de EEG- grenzen is belast, het werk niet goed aan kan. De Belgen willen ook dat de oorsprong van goedkope textielpro dukten strenger wordt gecontroleerd. Vanaf begin dit jaar is de import van textiel uit goedkope produktie- landen zoals Taiwan, Zuid-Korea, In dia, Tunesië en de oostblokstaten, be perkt. Elk land mag binnen het kader van het zogenoemde multivezelak- koord bepaalde hoeveelheden pro- dukten uitvoeren naar de Europese Gemeenschap. Binnen de EEG zijn weer quotums vastgesteld voor de lid staten, waarbij de Benelux als één geheel geldt. Volgens minister Claes worden de beperkingen op de import naar de Benelux ontdoken. ir Tijdens de hoorzit ting over de VAD van de Tweede Kamer kreeg het wetsontwerp felle kritiek te verdu ren uit het bedrijfsle ven. gen vermogen voor ondernemin gen is gebrekkig geregeld, ook in het nieuwe wetsontwerp, aldus de werkgevers. De vergoeding voor het eigen vermogen blijft te laag en de problemen voor de vaststelling van de vermogen- saanwas per onderneming blij ven onveranderd groot. Evenals andere belanghebbenden die werden gehoord, vinden de werk gevers het uiterst moeilijk een afgerond oordeel over de VAD te geven, zolang het wetsontwerp over het collectieve deel van de vermogensaanwasdeling niet is verschenen. t34,oo Oedenronde een loonsverhoging toege- 6,57 4,001 Er is reeds enige maanden sprake van een onhoudbare situatie bij de in 1972 opgerichte NEHEM, doordat de vakbe wegingsvertegenwoordigers niet meer deelnemen in de commissies die de her structurering van een aantal bedrijf stakken onderzoeken. De impasse werd vorige week volledig toen de NEHEM bekendmaakte dat een aantal projecten in feite zou moeten worden stilgelegd. De ministeriële vertegenwoordiger schorste echter dit besluit. Dit betekent dat deze projecten (het gaat onder andere om de herstructure- Werknemers en werkgevers zijn het erover eens dat pogingen moeten wor den gedaan om de activiteiten van de NEHEM voort te zetten. In de Stichting van de Arbeid, overlegorgaan van de sociale partners, zijn afspraken ge maakt om te zoeken naar een andere werkmethodiek. Daarvoor is nu een werkgroep ingesteld, die de komende maanden een formule op papier moet zetten. Daarna zal met de verantwoorde lijke ministers (Van Aardenne van Eco nomische Zaken en Albeda van Sociale Zaken) daarover contact worden opge nomen. Sneller kan het niet, aldus VNO- voorzitter mr. C. van Veen, werkgevers voorzitter van Tie Stichting van de Ar beid. Hij vindt dat alles moet worden gedaan om een duidelijke plaats voor de NEHEM te behouden en een goede for mule te zoeken voor het voortzetten van LUXEMBURG (ANP). De Duitse Bondsrepubliek wenst voorlopig niets te ondernemen om de economie te stimule ren. Een eventueel besluit hierover is pas op zijn vroegst op de Europese topconfe rentie in juli in Bremen te verwachten, maar waarschijnlijker pas op de economi sche wereldtopconferentie in Bonn. Deze conferentie wordt na de Europese top ge houden, maar ook nog in juli. Dit is giste ren in Luxemburg opnieuw duidelijk ge maakt tijdens een lunchbijeenkomst van de ministers van Economische Zaken en van Financiën van de Europese Gemeen schap. Volgens de Nederlandse minister van Economische Zaken, Van Aardenne, heb ben de Duitse ministers Lambsdorff (Eco nomische Zaken) en Matthöfer (Financiën) geweigerd enige toezegging omtrent sti mulering van de Duitse economie te doen. Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Europese Commissie drongen sterk op zo’n toezegging aan. De kans is „redelijk groot”, aldus de Nederlandse minister van Economische Zaken, dat op de Europese top in Bremen dan ook geen besluit van betekenis inzake de economische heropleving in West- Europa wordt genomen. Op de laatste Eu ropese topconferentie, begin april in Ko penhagen, legden de EEG-landen in een conclusie vast dat ze medio volgend jaar een economische groei van de gemiddelde 4,5 procent in de EEG wilden bereiken. De voornaamste bijdrage die Nederland levert aan een economische groei is een financieringstekort op de begroting voor het komend jaar van tenminste 6 procent, aldus minister Van Ardenne in antwoord op vragen. Hij zei ook dat als de Neder landse economie niet gestimuleerd wordt, een groeipercentage van 3 te verwachten is. „Het zou wel heel mooi zijn als we 3,5 of 3,75 procent bereiken”, zei hij. In Neder land is ongecontroleerde groei niet wense lijk, aldus Van Aardenne, maar onze op stelling remt vanzelfsprekend de totale groei in de gemeenschap wel. De eerste Nederlandse zorg blijft een afremming van de produktiekostenstijging, aldus de Nederlandse minister. De Westduitse centrale bank heeft gis teren verklaard dat, hoewel de economi sche bedrijvigheid in de Bondsrepubliek de afgelopen maanden een bescheiden op leving te zien heeft gegeven na de stil stand van de eerste maanden van het jaar Volgens Inja moet worden gezocht naar een ander model voor de NEHEM, waarin de taken van de deelnemende partijen duidelijker zijn afgebakend. Er moet dan ook een grotere beleidsruimte komen, iets wat de overheid tot dusver niet wilde. In verband daarmee vindt de vakbeweging dat de rol van de overheid te ondoorzichtig is in deze materie en dat daarover meer duidelijkheid moet ko men. De NEHEM moet zelfstandiger kunnen opereren dan tot dusver het ge val is. In de huidige situatie is dit niet moge lijk, ook al omdat de maatschappij niet over eigen middelen beschikt. Bekend was dat er in de NEHEM-top kritiek bestond op de verhouding met het minis terie van Economische Zaken. Deze kri tiek is ook terug te vinden in de motieven tot de ontslagneming van directeur Wijk stra. Hij stelt namelijk dat de in 1976 afgesproken zelfstandigheid en de daar op gebaseerde bevoegdheden van de NE HEM niet zijn verwerkelijkt. Wijkstra verwacht ook niet dat dit in de nabije toekomst wel zal gebeuren. ohnisclM fouten koersen voor dil men eu nus aan |den van deze bond. De Unie BLHP wil een - - verhoging van één procent voor alle CAO- personeel. ■x-clair De directie van ODA in Geldrop wilde -laten, gisteren nog geen commentaar geven op het loonconflict in het bedrijf. Directeur P. van den Donk verklaarde dat hij eerst nog foto links: namens de ondernemers de Wit (NCW) en van Veen (VNO) 3,00 I 7,00 3,00 I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15