Argentina '78 Brazilianen dienden drie protesten in Oranje-coach erg nerveus Bookmakers: Nederland wordt eerste Luque Mataglap Oostenrijk de liefste Mauro Bellugi speelt niet Nederland had moeten winnen’ ■1 J DINSDAG 2 0 JUN! SPORT 1978 boden I w (Van onze speciale verslaggever) Rob Rensenbrink (links) en ITALIANEN BANG Vi IMW ■ir Bettega: uit vorm Benetti: vermoeid Happel ruikt zijn kans BUENOS AIRES. Oostenrijk, de eni ge ploeg waarvan de spelers tijdens de wedstrijden in het toernooi om de wereld beker in Argentinië nog geen enkele straf kregen opgelegd, gaat in het klassement om de fair-playcup met 25 punten aan de leiding. De tweede ronde in de halve fina- lepoules stond in het teken van de rode kaart, die Dick Nanninga opliep. Dat al les, ondanks het feit, dat deze ronde een nieuw „record” aan gele kaarten kende: elf. Opvallend was ook, dat liefst twee doelverdedigers, Sepp Maier en Ramon Quiroga (Peru), het geel ontvingen. De stand in het klassement om de fair- playcup luidt: 1. Oostenrijk 25 punten, 2. Italië 23., Argentinië, Polen en West- Duitsland ieder 22., 6. Brazilië en Peru beide 20., 8. Nederland 18., 9. Mexico, Schotland, Zweden, Spanje en Tunesië ieder 14., 14. Frankrijk en Iran 12., 16. Hongarije 3. Het zijn weer de gebruikelijke algemeen heden die de bondscoach zijn gehoor toe speelt. „De Italianen hebben tijdens dit toernooi sterk gespeeld. Vooral in de wed strijd tegen Argentinië hebben ze indruk op mij gemaakt. Ik heb gehoord dat ze tegen de Oostenrijkers, nadat ze hadden gescoord, weer terugvielen op het van hen bekende cattenaccio-voetbal. Wij hebben gelukkig het voordeel dat de Italianen van Welke dat zijn, houdt hij voor zichzelf. Na twee dagen van opvallende spraakzaam heid tijdens de aanloop naar het treffen met West-Duitsland, is hij weer de oude, gesloten trainer, die bang is dat zijn kennis via de Nederlandse pers in verkeerde (Ita liaanse) handen terecht komt. Eindelijk arriveren de Oostenrijkers. Ze stappen rechtstreeks vanuit de kist van de Argentijnse luchtmacht in de speciale bus- sen. Happel snelt de vertrekhal uit. Veilig heidsmensen en postende militairen trach ten vergeefs de murmelende man tegen te houden. De oefenmeester bereikt zijn doel tijdig en krijgt de verlangde informaties. Enzo Bearzot ontkent: „Geen sprake van. We hebben tegen Oostenrijk niet bril jant gevoetbald, ik heb ook trage reacties gezien bij mijn spelers, er zijn fouten ge maakt. Dat komt echter door de speelwijze van de tegenstander. Mijn spelers wisten' niet hoe ze door de muur van verdedigers moesten dringen. Tegen het einde lukte het ons wel. Conditioneel waren we beter, we bleven geconcentreerd spelen. Daarom geloof ik niet dat mijn spelers vermoeid zijn. Geestelijk niet en lichamelijk niet”. De verontwaardiging van Bearzot en zijn Italiaanse spelers komt voort uit de angst voor de opponent, die morgen be streden moet worden en uit vrees voor de voortzetting van de dalende lijn. Het gaat bergafwaarts met het spel van de Italianen op deze WK. Het geeft de indruk dat de benen de strijd nog wel aankunnen, maar het hoofd niet. Geestelijke vermoeidheid. Zegt Bearzot: „Het rendement van onze acties is zonder meer minder dan in het begin van het toernooi. Maar nogmaals dat heeft niets met moeilijkheden binnen mijn ploeg te maken. Het is een kwestie van de tegenstander. Ze zijn gewaarschuwd door ons goede spel tegen Frankrijk en Honga rije en gaan met z’n allen voor de goal hangen”. Romeo Benetti deelt de mening van zijn coach, hoewel hij niet ontkent uiterst ver moeid te zijn. Trekkend aan zijn derde sigaret tijdens een gesprek van vijf minu ten: „Natuurlijk zijn we vermoeid, de afge lopen duels hebben veel kracht gekost. Maar welke ploeg is momenteel niet ver moeid, allemaal toch. Nee, onze mindere prestaties hebben alles te maken met de tegenstander. Oostenrijk is moeilijk te be spelen. Ook voor Nederland, en dan weet ik wel dat het vijf goals maakte en wij één, maar vergeet niet dat de Oostenrijkers tegen Nederland na de snelle achterstand in de aanval gingen. Tegen ons bleven ze De terugval is toch wel opvallend en de problemen stapelen zich op. Antognoni is afgehaakt. Causio toont vormverlies, Bet tega zit na de gemiste kansen tegen Duits land met zichzelf in de knoop, Rossi Ve- cenza heeft de indruk dat de spelers van Juventus hem met opzet niet in het spel betrekken en Benetti is niet meer de geo liede motor van de eerste drie duels. omgeving, en trapte ze tegen hun benen ook zonder dat ze de bal hadden, of beter gezegd: juist omdat zij de bal niet had den, waardoor de aandacht van Palotai, zullen we maar denken, op een ander gevechtsterrein was gericht. Het was of Luque dacht: mijn broer dood, dan jullie ook dood, het kan me allemaal niets meer schelen. Even later kreeg je echter toch de indruk dat hij niet mataglap was geworden door pepmiddelen of onnas peurbare volk-en-vaderland-drugs, maar dat hij zijn verwoestende aanvallen op Braziliaanse benen met voorbedachten rade had uitgevoerd, er op speculerend dat de scheidsrechter, mocht hij die be- nenbrekerij bijvoorbeeld via zijn grens- schau noemt de wedstrijd „vol afwisse ling”, maar zeker niet van grote klasse. De Duitse verdediging kon zijn naam tot de beste van het toernooi te beho ren, waarmaken, aldus deze krant, die daaraan toevoegt dat Rensenbrink, Rep en Van de Kerkhof toch nog vaak de duels met Duitse verdedigers kon den winnen. De Kölner Stadt-Anzieger prijst Arie Haan voor zijn gelijkmaker in de 25e minuut. „Dit doelpunt kwam verras send, maar was niettemin in overeen stemming met het spelverloop”. Volgens de General Anzeiger uit Bonn moeten de Hollanders nog zéér De kans op een herhaling is niet aanwe zig, volgens Bearzot. Hij weet niet hoe Nederland zich zal opstellen, wel kan hij voor zijn elftal spreken. „We zullen niet alles op de aanval zetten om dan door snelle Nederlandse counters geklopt te worden. Maar aanvallen zullen we. We zijn hier gekomen om de ipeuwe mentaliteit van het Italiaanse voetbal te tonen. En ten tweede om te bewijzen dat die speelwijze resultaat heeft. Het is jammer dat de uit gangspositie niet gelijk is, we moeten alles gokken, met het risico dat we zelfs niet om de derde en vierde plaats kunnen spelen”. Zoals Bearzot het ook spijtig vindt dat hij juist tegen het door hem bewonderde Nederland de finaleplaats veilig moet stel- verdedigen tot het einde, en dan valt het niet mee doelpunten te maken”. Door het slechtere doelgemiddelde moe-; ten de Italianen komende woensdag aan vallen. Maar dat moesten ze drie jaar terug in Rome tegen Nederland ook. Het ging toen om plaatsing voor het Europees kam pioenschap. Oranje mocht verliezen met 3-0 en weigerde om die reden aan te vallen, Italië moest scoren, maar ging niet in het offensief, omdat de ploeg gewoon onmach tig was het spel te dicteren. Het gevolg: de meest verschrikkelijke interland van de laatste jaren. veel beter worden om ten eerste de Italianen te verslaan en ten tweede de finale te winnen. Dit blad vindt dat het „Oranje-team” tegen Duitsland lang niet zo soeverein en briljant speelde als vier jaar geleden tijdens de wereldkam pioenschappen. De Bonner Express vindt dat de Ne derlanders meer kansen hebben gehad en eigenlijk hadden moeten winnen. Hetzelfde zei de beroemde Duitse ex- international Uwe Seeler zondagavond voor de Duitse televisie. De Stuttgarter Zeitung vond het ge lijkspel van de Westduitsers zowel ver diend als gelukkig. „De kroon op de Met Ardiles verdween de „voedster” van de Argentijnse voorhoede, en dus van Luque, wat hij dus aan zichzelf te wijten had. Eigen schuld, dikke bult. WERELDSTOPPER de Brazilianen in de eerste minuten rücksichtslos te schoppen, en een toeval lig slachtoffer daarvan was het Renp aard Ardiles, die zelf de kracht mist voor het maken van een overtreding. Hij speelde verder, maar omdat ik besloten had hem te „turven”, dat wil zeggen dat ik iedere keer dat hij aan de bal was noteerde om te verifiëren of hij inder daad het maximum van plus minus 40 keer per helft zou halen of overtreffen, kon ik merken dat hij last had van zijn voet, ook al speelde hij dapper verder. Wie van dit trio woensdag tegen de Itali anen weer aan het werk wordt gezet, wil Happel uiteraard niet zeggen. „Kan ik ook niet zeggen”, ontwijkt hij de vraag. „We gaan straks, na aankomst in Buenos Aires, direct door naar het stadion om te trainen. len. Hij noemt de Oranjeklanten „de admi nistrateurs van het wereldvoetbal” en dat vanwege de uitgekiendheid waarmee zij de sport bedrijven. Bearzot: „Zelfs in de eerste divisie bij jullie wordt tactisch erg sterk gespeeld. Ik heb dat zelf kunnen aanschouwen. Ook dit Nederlands elftal is tactisch erg sterk. Ze hebben in het begin Tracht Happel zijn tactische plannen voor het duel met Italië geheim te houden, Zwartkruis heeft er geen enkele moeite mee zijn visie prijs te geven. De Amers- foorter voelt er niets voor het spelconcept te veel af te stemmen op de opponent. „Natuurlijk, je moet aan de hand van je informaties over je tegenstander wel enke le accenten verleggen, maar daarbij mag je ons eigen spel geen geweld aandoen. Je moet uitgaan van je eigen kracht. Zo is onze verdediging op bepaalde momenten erg kwetsbaar gebleken. Daarom moeten we erg offensief spelen. Dat we dat in de eerste ronde niet voldoende hebben'ge daan, was de grootste fout. Als we niet aanvallen, worden we onherkenbaar. Te gen de Duitsers heb je dat zondag ook weer even kunnen zien. Toen wij achter hen gingen aanlopen, ging het mis”. Nederlandse prestatie is wel het feit, dat het team twee keer terugkwam na een achterstand. Toen veel van de Ne derlanders het shirt uit de broek lieten hangen en rondliepen als in nachtgewa den, deden zij dat monter. De Duitsers droegen de slaapmutsen”. Maar via de Europa-Cupwedstrijden van Juventus tegen Ajax hebben we veel ge leerd. Dat zijn wijze lessen geweest die we morgen uitstekend kunnen gebruiken. Ik zeg maar zo: Nederland is sterk, maar ieder elftal is te kloppen”. geen grote indruk gemaakt, maar de be richten die ik vandaag van mijn hulpcoach gekregen heb, zijn zeer lovend”. Hij was de man die Rensenbrink kan uitschakelen”. En tenslotte Renetti over de wedstrijd van morgenavond: „Neder land heeft nu ook nog een geweldig team. Ik heb enorme bewondering voor de wijze waarop zij de buitenspelval openzetten. Vicini, hoofdcoach Bearzot en alle spe lers kregen van de talrijke Italiaanse jour nalisten de steeds terugkerende vraag te beantwoorden: het verschil tussen Neder land 1974 en nu. En steeds viel de naam Cruijff. Happel kan erop rekenen dat hij vandaag op de eerste bijeenkomst met de Italiaanse pers dezelfde vraag tientallen keren gesteld krijgt, en hij heeft juist ge zegd niets meer over Cruijff te willen horen. Hulpcoach Vicini: „Door het weg vallen van Willem van Hanegem en Johan Cruijff is veel van de creativiteit verloren gegaan, maar wat bleef, is voldoende om een greep naar de wereldtitel te doen”. Zijn mening: „Een prima duel, ik vond Holland de iets betere ploeg. De nieuwe verdediging deed het uitstekend. Mis schien technisch iets minder dan Rijsber- geQ en Suurbier, maar beter in de mandek king. Ik vraag me alleen af of ze niet te week zijn, te onervaren. Het middenveld is ook zonder Van Hanegem en Neeskens van grote klasse, minder fantasie, maar evenveel beweging”. De Italiaanse hulp coach had speciale waardering voor Ruud Krol, Rob Rensenbrink en Willy van de Kerkhof. Bearzot: „Ook zonder Cruijff zie je van deze ploeg briljante dingen. Neem Rob Rensenbrink, ik heb veel bewondering voor die jongen. Daarom vind ik het zo jammer dat Mauro Bellugi geblesseerd is. Nu is dat niet zo vreemd, want ook de Italiaanse spion Azelio Vicini is een aan bidder van het Nederlandse voetbal. Hij zag de partij tussen Oranje en Duitsland. Een tweede grief is, dat Brazilië in Rosa rio voortdurend in zijn rust gestoord werd door Argentijnse fans, die een enorm ka baal kunnen veroorzaken met hun opval lend lange, door merg en been klinkende toeters. De Braziliaanse coach Coutinho: „Je kunt hier van alles verwachten”. Ten derde maakt Brazilië bezwaar tegen het meespelen van doelman Quiroge in het elftal van Peru. Pas kort voor het toernooi is deze ex-Argentijn genaturaliseerd tot Peruaan en de Brazilianen vrezen dat deze keeper nu op de hand zal zijn van Argenti nië als Peru toch al verloren staat tegen Brazilië. ORENe Kawas» lutic, Kin Haarled Dan kunnen we bekijken hoe het met de geblesseerde spelers staat. Morgen kun nen we ze zonodig nader testen”. Het is een publiek geheim, dat Oranje’s technische leider alleen heil ziet in de terugkeer van Neeskens en dat hij Suurbier en Rijsber- gen, als*zij door bondsarts Frits Kessel fit worden verklaard, als wisselspelers achter de hand wil houden. Het is deze tactische hoofdlijn die Zwartkruis tijdens de komende bespre kingen nadrukkelijk onder de aandacht van zijn „baas” zal brengen. Aan de hand van de vele informaties over de Italianen en de kennis van beide trainers over het Italiaanse voetbal zal men vrij snel tot overeenstemming kunnen komen over de door Zwartkruis genoemde accenten, de specifieke maatregelen ten opzichte van de sterkste wapens van Italië. „Doorslag gevend daarbij is”, stelt Zwartkruis, „de visie van Happel. Hij is de verantwoorde lijke man en hij bepaalt in laatste instan ties volgens welk concept er moet worden gespeeld”. De Britse pers bewonderde de presta tie van de Nederlanders unaniem. De Daily Mirror betreurt het dat het niet tot een overwinning is gekomen en ge looft dat er hogere machten in het spel zijn geweest. „Mein Gott”, zo begint het dagblad in het Duits in grote letters om dan in het Engels te vervolgen: „le- Argentinië kan zich meer permitteren dan de andere landen. Zo werd de Argen tijnse speler Kempes na de wedstrijd te gen Polen opgeroepen voor de dopingcon trole. Maar de Argentijnen hielden zich van den domme en stuurden Ortiz, een mindere ster van Argentinië. De regel is dat een speler die opgeroepen wordt voor de dopingcontrole maar niet verschijnt, automatisch wordt uitgesloten voor de rest van de toernooi. Maar Kempes speel de tegen Brazilië weer mee alsof er niets aan de hand was geweest. en rep» Houtsf 2025. BUENOS AIRES. De Brazilianen ne men het niet langer dat zij in de psycholo gische oorlogvoering tijdens dit WK- toemooi sterk benadeeld worden ten op zichte van het Argentijnse gastland. Drie officiële protesten hebben de Brazilianen dan ook ingediend bij de FIFA. •t enorme River Platestadion in „Nederland kreeg te weinig”, zegt gastschrijver Helenio Herrera in het Argentijnse blad „Clarin”. De befaam de voetbalkenner liet zich verder in een artikel onder de kop „de voetbalmachi- ne” uiterst lovend ten aanzien van het spel dat Oranje liet zien tegen wereld kampioen West-Duitsland. mand daarboven mag de Nederlanders niet. Voor de tweede keer achtereen hebben de Duitsers het Nederlands elf tal in een wereldkampioenschap vande zeer verdiende zege beroofd. Neder land was zondagavond zonder twijfel het betere elftal”. The Times tenslotte spreekt van „een dramatische wed strijd, de beste misschien tot nu toe in Argentinië. De Nederlanders zijn mo menteel zo sterk, dat zij voor de tweede keer de finale kurmen bereiken”. Hij was 29 maal aan de bal, niet bijzon der vaak voor een middenvelder, toen hij een minuut voor de rust vervangen moest worden nadat hij over zijn eigen, reeds geblesseerde voet was gestruikeld. De verwachting dat er op het gebied van de arbitrage één lijn door de scheidsrechters zou worden getrokken (desnoods een schots en scheve lijn, of een stippellijn, maar toch: één lijn) is allerminst in vervulling gegaan. Van sommige scheidsrechters mocht niets, van andere vrijwel alles. Neem de Hon gaar Palotai, die in 1974 tijdens de wed strijd Nederland-U uguay Montero Cas tillo in de 22e minuut van de tweede helft uit het veld stuurde wegens het trappen van Rensenbrink (ja, mijn ge heugen is nog prima!). Nu hij in Argenti nië moest fluiten, en nog wel de wed strijd Brazilië-Argentinië, wat de Zuid- amerikaanse vertaling was van West- Duitsland, kon hij de rode kaart maar niet te pakken krijgen. In de eerste twee minuten had hij de teruggekeerde Ar gentijnse midvoor Luque, een van mijn favoriete spelers, al drie rode kaarten kunnen geven! Luque begon als een waanzinnige te jagen op hollende Brazilianen in zijn LONDEN. Nederland staat na de wed strijd van afgelopen zondag tegen West- Duitsland bij de Engelse bookmakers met 9-4 als favoriet genoteerd. Gastland Ar gentinië bezet met een notering van 5-2 de tweede plaats, terwijl Brazilië derde staat met 11 tegen 4. De gokkers hebben het vertrouwen in West-Duitsland, na het gelij ke spel tegen Oranje, verloren. Na Neder land, Argentinië, Brazilië, Italië (7|-2) en Polen (100-1) staat de Westduitse ploeg genoteerd voor 200 tegen 1. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Verontwaardiging in het Italiaanse verblijf. Woordvoerder Enzo Bearzot, coach van het nationale team: „Vier wedstrijden hebben we gewonnen, één gelijk gespeeld en toch vliegen we er woensdagavond uit als we niet van Nederland winnen. Zelfs een gelijkspel is niet voldoende. Zes wedstrijden ongeslagen en niet in de finale. Dat is toch niet te geloven, het is onrechtvaardig. Het wordt de hoogste tijd dat I het schema van de wereldkampioenschappen eens aan een onderzoek wordt onderwor- 1 pen. Neem Schotland in 1974, geen nederlaag, wel uitgeschakeld. Kijk nu naar i Duitsland. Eén keer heeft het gewonnen, vier keer gelijk gespeeld, waarvan drie keer met 0-0 en nog heeft het een heel kleine kans op de finale. Ik vind dat ongelooflijk”. B' De grootste grief van Brazilië is dat Argentinië morgenavond in een late avondwedstrijd in het veld komt, nadat Brazilië-Polen al gespeeld is. Nu is het doelsaldo van Brazilië (3-0) nog beter dan dat van Argentinië (2-0). Maar de Argentij nen kunnen nu rustig afwachten hoe de krachtmeting tussen de Polen en de Brazi- lanen verloopt. Argentinië weet dan pre cies met hoeveel van het veel zwakker geachte Peru gewonnen moet worden om de finale te bereiken. gescoord. Twee keer zelfs. Dat zegt toch wel wat”. Uit alles blijkt dat Happel, vooral na de confrontatie met de Westduitsers, is be keerd tot het standpunt van zijn assistent Jan Zwartkruis en dat ook hij nu grote waarde hecht aan de inbreng van de jeug dige spelers. „Het zou niet goed zijn het basisteam nu ingrijpend te wijzigen. Een verandering op één plaats kan nog wel, maar verder kun je niet gaan”. Waarmee de bondscoach duidelijk maakt welk com promis hij heeft gevonden voor het dilem ma waarmee hij zondag werd geconfron teerd toen de zichzelf weer fit voelende Neeskens, Suurbier en Rijsbergen hun plaatsen weer opeisten. BONN. „De spannendste en meest dramatische wedstrijd van deze we reldkampioenschappen”. Zo noemt „Die Welt” de wedstrijd tussen Neder land en West-Duitsland. Volgens deze krant waren de Nederlanders fysiek sterker en gingen ze steeds onverdro ten naar voren. Vooral Rensenbrink en Rep worden geprezen. Het Westduitse blad meent dat scheidsrechter Barreto eigenlijk Rensenbrink van het veld had willen sturen, maar dat door een list van Nederland Nanninga zijn plaats kon innemen. Alle Westduitse kranten schrijven dat de Duitsers het eigenlijk wel kunnen vergeten nog in de finale te komen: „Een droom is ten einde”. BUENOS AIRES. Mauro Bellugi, de voorstopper van het Italiaanse elftal, zal morgen niet meespelen in de belangrijke I wedstrijd tegen Nederland. Bellugi liep in de wedstrijd tegen Argentinië een liesbles- sure op. De voorstopperplaats zal nu ver moedelijk worden ingenomen door Clau- I dio Gentile, waardoor Antonello Cuccu- reddu zijn rentree in het basiselftal zal maken als vleugelverdediger. ORANJETEAM De Bildzeitung meldt op pagina één: „2-2 Uit? Jullie hebben de overwinning 'weggegeven”. De Kölnische Rund- ep oeKijken Buenos Aires. ons moeten winnen, willen ze de finale halen. Ze moeten er dus wel uitkomen, of ze willen of niet”. Wie Happel een beetje kent, voelt aan dat hij zijn kans ruikt. Hij gelooft in zijn elftal, dat in de tweede ronde zo’n enorme vooruitgang wist te boeken. „Conditioneel en fysiek zijn we erg sterk”, stelt de Wener. „Wat er nog aan ontbreekt? Eigenlijk kun je niet zeggen dat er iets aan ons spel ontbreekt. Het kan nog wel verder groeien, en daar hoop ik dan ook op, maar ontbre ken doet er niets. Ook de stootkracht niet. Zeker, we hadden tegen de Duitsers wat meer moeten scoren, maar je mag toch niet vergeten dat wij tot nu toe de enigen zijn geweest die tegen de Duitsers hebben ~NANNINGA: ÉÉN DUEL BUENOS AIRES. De tuchtcommissie van de Internationale Voetbalfederatie (FIFA) heeft gisteren in Buenos Aires Dick Nanninga naar aanleiding van de rode kaart, die hij opliep in de wedstrijd tegen West-Duitsland, voor één wedstrijd geschorst. Nanninga mist hierdoor de belangrijke ontmoeting tegen Italië. Scheidsrechter Ramon Barreto (Uruguay) verklaarde het uit hef veld sturen van de Nederlander als volgt: „Eerst heb ik Nanninga gewaarschuwd, omdat hij zijn tegen stander met een elleboog in de maagstreek stootte. Daarna maakte hij een gebaar alsof ik niet goed wijs zou zijn en merkte daarbij op: „stomme scheidsrechter”. Deze belediging was de reden voor het verwijderen van de spitsspeler”. Nanninga is in dit toernooi de derde speler, die van het veld werd gestuurd. Eerder liepen de Hongaren Torocsik en Nyilasi een rode kaart op. Ook zij werden voor één wedstrijd geschorst. rechters al gewaar zijn geworden, in deze beginfase, met een stadion vol Ar gentijnen, toch niet tot gele of rode kaarten zou durven overgaan. Want wat gebeurde natuurlijk? De Brazilianen, witheet geworden omdat ze omver geschopt werden, zonder dat er enige arbitrale reactie kwam, namen re- vanche op het moment dat Luque in het bezit van de bal was en het oog van de scheidsrechter op zich gericht wist. De smartelijke verontwaardiging die Luque toen ten toon spreidde!... Toch kwam boontje nog op een grappi ge manier om zijn loontje. Als gevolg van Luque’s provocaties, begonnen ook (V an onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Konsaliks „dubbel spel om Dunja” kan Ernst Happel niet langer dan tien minuten boeien. De inte- rim-bondscoach probeert zich wel te ont spannen, maar het lukt gewoon niet. Zelfs het spelletje kaart met zijn tweede assis tent Arie de Vroet bezorgt hem niet de gewenste afleiding. Happel maakt zich duidelijk zorgen, al wil hij dat niet toege ven. Op het vliegveld van Cordoba ont snapte de Oostenrijker aan het aangerich te koude buffet. Nerveus trekkend aan zijn filtersigaret staart hij naar het plat form, wachtend op het militaire vliegtuig dat de Oostenrijkse ploeg naar Cordoba brengt. Happel wil zijn landgenoten spre ken. Hij wil hun indrukken horen over Italië, Oranjes laatste hindernis op de weg naar de WK-finale. De boze Italiaanse oefenmeester had ook Nederland kunnen noemen. Twee keer een triomf, twee keer een gelijkspel en één nederlaag. Slechtere rapportcijfers dan de Italianen en toch een veel betere uitgangspositie. „Ik weet”, zegt Bearzot, „dat het niet helemaal eerlijk is om nu de regels aan te vechten. We hebben ze bij het begin van het toernooi geaccepteerd, dus moet je nu niet zeuren. Ik wil alleen maar zeggen hoe triest het is als wij via een gelijkspel tegen Nederland uitgeschakeld worden”. 'ohnny

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17