Verklaring van minister Dajan in Knesset: Voorlopig geen einde aan strijd in Eritrea Polisario in Angola LAATSTE FASE PROCES LEDEN RODE BRIGADES 1 Politiepret in Helsinki 3 19 7 8 20 JUNI ten Jan Hanlo erk Groeten den rter eluk eira 50 of 100 jaar ?ibet riet 4 mr. ddag i elf- n op- s. De meer 'laats „Nutteloze formules” Consulair personeel Vietnam weg uit China lo l N S D A G 1 Ali BINNEN- EN BUITENLAND J zelf door Nico Scheepmaker^ •wijs erwijs et een rienin- ou dit deze lar de net de :t vol- strÜdt voor de onafhankelijkheid van de roting (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Minister van Buitenlandse Zaken Dajan heeft gisteren in het Israëlische parle ment (Knesset) verklaard dat het autonomieplan van zijn land voor de bevolking van de westelijke eek- Jordaanoever en de Gaza een per manente regeling is en geen lijde lijke. Israel niet van plan om bezet Arabisch gebied te verlaten aar- MOSJE DAJAN Regeringscrisis m Conflict Europese parlement met ministers nog onopgelost afvaardiging van de zogeheten „Arabische in ont- toegezegd, aldus Tanjoeg. i - ens de in ds erzijds enigde ft gis- aiders k was m dit Oce- igsten „Op zoek naar een levendige manier om zijn lezers te overtuigen van het Britse vermogen zich met vallen en opstaan te handhaven, heeft de Europese correspon dent van de Los Angeles Times terugge- - grepen naar een opmerking die de Duitse dichter en filosoof Heinrich Heine 150 jaar geleden maakte. En dan zit ik altijd met de moeilijkheid dat de geadresseerde, jij dus in dit geval, nog zonder afscheidsgroet zit. Laatst schreef ik iemand daarom als volgt (ik copieerde het omdat ik dacht, misschien kan ik dit laten drukken en dat dan steeds aan het slot van mijn brieven plakken): Doe de groeten aan allen en houd er eerst je eigen portie af - dat is niet meer dan billijk, en dat zal niemand je ook kwalijk nemen, en mocht iemand je dat kwalijk nemen, dan moet je je er gewoon niets van aantrekken, later zullen ze wel begrijpen dat ze dat helemaal niet kwalijk hadden hoeven nemen, maar ze zullen ’t je niet kwalijk nemen, ik zou niet weten waarom, je moet gewoon de groeten doen en er niets van zeggen dat je je eigen portie er al van afgehouden hebt, dat zullen ze best begrij pen, je moet gewoon zeggen dat zij dat toch ook zouden doen in hun geval - als ze het niet zouden begrijpen, anders zeg je gewoon niets, behalve de groeten, vind je ook niet? Dag. Jan”. Heel lang geleden heb ik u wel eens verteld dat de aan Heinrich Heine toege dichte uitspraak dat hij, ingeval de aarde zou vergaan, spoorslags naar Nederland zou reizen omdat daar alles 50 jaar later plaatsvond, nergens is terug te vinden. Maar Engeland schijnt nu ook zijn rech ten op te komen eisen. Een collega stuurde me een fotokopie van een pagina in het juni-nummer 1978 van Encounter, waarin een ingezonden brief in de Daily Tele graph wordt aangehaald: Nadat Heine een tijdje in Londen had gewoond, vroeg een vriend hem waar hij het liefst zou zitten op de Dag des Oor deels. „In Engeland”, antwoordde Heine, „want daar duurt het minstens honderd jaar langer”. gge- esti- mde epu- 1 ge- bare tioeg kort Hol- >vin- I Hij zei niet in te stemmen met het Amerikaanse standpunt dat het plan niet langer dan voor een interimperiode van vijf jaar zou mogen duren. De weigering van Israel van beleid te veranderen ten aanzien van de toekomst van Arabisch bezet gebied heeft gisteren zowel in Israël zelf als in het buitenland kritiek uitgelokt. In het-kabinetsbesluit wordt als zodanig namelijk niets gezegd over de Palestijnse kwestie en over terugtrekking uit de bezet te gebieden. In Cairo verklaarde de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Kamel de hardnekkigheid en onbuigzaamheid van Israel te betreuren. Het autonomieplan van Israel voor de Het meerderheidsbesluit van premier Begins kabinet zich niet verder uit te spre ken over de toekomst van bezet Jordanië en de Gaza wordt opgevat als niet bevorde- lijk voor het vooruitzicht op spoedige her vatting van het vredesoverleg in het Mid- den-Oosten. afbijt voor de grondvesting van een com munistische vechtersbeweging. Men is nu in de fase van overgang van de „gewapen de propaganda” naar „burgeroorlog”. In het slotrequistoir van het openbaar ministerie op 2 juni eiste de officier van Justitie Luigi Moschella gevangenisstraf fen van vijftien jaar en boetes voor de hoofdbeklaagden. In Turijn werd het mo gelijk geacht dat morgep of donderdag vonnis wordt gewezen in de zaak. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) LUXEMBURG. De verzoe ning is uitgesteld. De afgevaar digden van het Europese parle ment blijven dus boos op de mi nisters van Financiën van de Eu ropese Negen. Op 24 juli, het heetst van de Westeuropese zo mer, treffen ze elkaar weer: de begrotingscommissie uit het Eu ropese parlement en een delega tie van de ministers. Niemand die gelooft dat de verzoening er dan zal komen; niet bij het Euro pese parlement en niet bij de ministers. Zoals gezegd, leverde het on derhoud niet de verzoening op die de tegenstelling tussen twee standpunten overbrugt. De mi nisters lieten zich niets gelegen liggen aan het Europese parle ment, wat trouwens al overduide lijk gebleken was. Ook gisteren dus niet, precies een jaar voordat enige tientallen miljoenen Euro peanen naar de stembus gaan om een Europees parlement te kie zen. Het onderwerp van de verzoe- ningsprocedure, die zich tussen parlement, ministers en ook de Europese Commissie (het „dage lijks bestuur” van de Europese Gemeenschap) afspeelt, is trou wens belangrijk genoeg. Het gaat om de bevoegdheid van de Euro pese Commissie om op de Euro pese kapitaalmarkt geld te gaan lenen. Een miljard Europese re keneenheden (ruim 2,5 miljard gulden) wil de Commissie lenen om te investeren in industriële projecten die de werkgelegen heid bevorderen. Een jaar geleden kwam de Eu ropese commissaris voor Finan ciën, de Fransman Ortoli, met het idee: als we de ingrijpende her- Twee weken geleden had het Ethiopi sche staatshoofd, Mengistoe Haile Ma riam, gezegd dat zijn regering zou pogen „de deur open te zetten” voor vredesbe sprekingen met Eritrea via socialistische landen. Hij werkte dat echter niet nader uit. De pogingen om tot een vreedzame oplossing te komen worden voortgezet, zo zou Mengistoe gezegd hebben. Gisteren zei* kapitein Fikre Selassie Wodgerass, volgens radio-Addi Abeba, dat het Ethiopische volk zich erop voorbereid de imperialistische marionetten in het De coalitie heeft nu volgens hem haar steun gegeven aan zijn plan de regering speciale bevoegdheden te geven voor het besnoeien van de overheidsuitgaven zon der goedkeuring door het parlement, om het begrotingstekort van 65 miljard frank te verminderen. Nadat gisteren overeenstemming over het compromissenpakket was bereikt, zei premier Tindemans op een persconferen tie: „De crisis was ernstig. Na maanden onderhandelen over ons crisisbestrijdings- plan was er geen overeenstemming”. noorden te verpletteren nu de vreedzame pogingen om een einde aan het conflict in Eritrea te maken zijn mislukt. De burgemeester van Nabloes, Bassam Shakaa, zei dat het antwoord van de Israë lische regering zowel politiek als humani tair onjüist was. De burgemeester van Toekarem, Hilmi Hanoen, vond dat de Israëlische regering voorbij gaat aan het Palestijnse vraagstuk. „De Palestijnen, noch president Sadat zullen de ideeën van Begin accepteren”. lucht- sn de lukte 1 van jdens vor- •SL) nro- van >r te ede ties, NAIROBI (UPI). Ethiopië heeft giste ren laten weten dat pogingen van niet nader genoemde socialistische landen om een vreedzame oplossing te vinden voor de oorlog in Eritrea, geen resultaat heb ben gehad. aan rich- ïilig- irom even rden Er zullen bij uitgever Geert van Oorschot drie delen dundruk, elk van 900 a 1000 pagina’s, van Jan Hanlo’s brieven ver schijnen, die hij aan plus minus 150 men sen schreef. Er zijn nu ongeveer 1500 brie ven bekend, mochten er nog mensen zijn die brieven van Jan Hanlo in hun bezit hebben zonder dat Geert van Oorschot daar weet van heeft, dan doen zij hem, èn de Nederlandse literatuur, een groot ple zier door hem dat even te melden (Heren gracht 613, Amsterdam, tel. 020-231484). En dan volgt hier het beloofde fragment uit een brief waarin Jan Hanlo Van Oor schot dankt voor het hem toegestuurde exemplaar van het tijdschrift Tirade: ’■A Radio-Hanoi meldde dat China „on langs” de sluiting van de drie consulaten had gelast. Daaraan was de wens verbon den dat het betrokken personeel „zo spoe dig mogelijk zou worden teruggeroepen”. Volgens het Vietnamese radiostation bete kent de sluiting van de consulaten een verdere verslechtering van de relaties, waarvoor China geheel verantwoordelijk is. „De Vietnamese regering verzoekt Chi na het leven, de eigendommen en de wetti ge rechten van de Vietnamese burgers die onder de consulaten vallen, te bescher men”, aldus radio-Hanbi. Het is niet be kend om hoeveel Vietnamese burgers het gaat. t Mi- arige erla- dden eetal lauto BELGRADO (AP). Vertegenwoordi gers van Polisario, de organisatie die HONGKONG (UPI). Vietnam heeft gisteren alle personeelsleden van zijn drie consulaten in China teruggeroepen en Pe king de schuld gegeven van „een verdere verslechtering van de onderlinge betrek kingen”. Na de terugkeer van het consu lair personeel in Koenming, Nanking en Kanton is de ambassade in Peking de enige post die Vietnam nog heeft in Chi na. :al op :ngen biedt 1. Op n be- bezette gebieden houdt een Arabisch bin nenlands zelfbestuur in, maar onder con trole van Israëlische militairen. Dajans uitleg in de Knesset van de vage antwoorden die Israel zondag aan de Ver enigde Staten heeft gegeven over de toe komst van de bezette gebieden leidde tot een demonstratie op de publieke tribune door de „Vrede-Nu-beweging”. De beto gers werden door suppoosten verwijderd. Oppositieleider Peres viel de regering fel aan. De huidige politiek leidt tot niets, zei hij. „Achter een stroom van nutteloze formules gaat een verslechtering van de betrekkingen met Amerika schuil, zonder dat de onderhandelingen met Egypte her vat worden”. Peres stelde dat het geen zin heeft om in Koning Boudewijn wees vorige week de ontslagaanvraag van premier Leo Tinde mans formeel van de hand. Tindemans had zijn ontslag vorige week aangeboden na onenigheid met de Socialistische Partij. Van Pierre Kemp kreeg ip z’n laat ste bundel (door jou uitgegeven). Een man die beslist een of meer levens te kort komt. (Maar misschien wordt hij oeroud en schrijft hij nog 10 bundels). Als zó iemand nu eens boven zijn erotiek (die hij immers toch maar half accepteert) uitkomt, dan zou het nog een groot leermeester, een wijze monitor kunnen worden. Of is het zo dat waar men bovenuit komt - vergeet? Ik ben ook „boven” mijn HBS algebra uitge komen, maar wat weet ik er nog van? Je laat me niets horen van een boek van Gogol? Of heb je die er nog niet bij? Ik verveel me vanavond. Dat gebeurt niet gauw. Nu, Geert, nogmaals bedankt. De groenten aan Hilly en de jongens. i in de pap kregen. Weliswaar mag de Brusselse Commissie het geld aantrekken, maar het beheer van de financiën moet ze praktisch geheel overlaten aan de Europese Investerings Bank (EIB). Toen kwam het Europese par lement op de proppen. Gevraagd om advies, bepleitten de parle mentariërs een veel grotere ver antwoordelijkheid voor de Euro pese Commissie, immers de „ge nerator” van de Europese een wording. De reactie van de minis terraad was typerend voor de be tekenis die de bewindsleden hechten aan het parlement: alle adviezen werden terzijde gescho ven. Bovendien werd nog een fundamentele wijziging doorge voerd, die lijnrecht in ging tegen de wens van de parlementariërs. In termen van normale parle mentaire democratie kan het ge drag van de ministers worden veroordeeld als schandalig. De tragiek van het Europese parle ment is echter dat deze termen niet van toepassing zijn: alle ad viezen van het parlement werden al jarenlang achteloos terzijde geschoven zonder dat er ooit politiek gesproken een haan Noch in zijn gedichten, noch in zijn proza werken, noch in zijn brieven, noch in aan hem gewijde biografieën. Toch is het een uitspraak die al vele tientallen jaren aan Heine wordt toegeschreven, ook voor de oorlog al, en je kunt rustig stellen dat het een van de meest geciteerde uitspraken in Nederland is. trijfël Waarom praten over verzoe ning? Omdat het hoort bij het schimmenspel van de democratie in de Europese besluitvorming. Het spel dat zich afspeelt in het schemerduister waarin het huidi ge Europese parlement zich reeds al te veel jaren bevindt. Een gesprek van anderhalf uur tus sen Europese parlementariërs en een delegatie van ministers, giste ren in Luxemburg, uiteraard vruchteloos gebleven, is in dat opzicht dan ook nauwelijks het vermelden waard. Wat nu volgt, is een citaat uit een brief van 20 of 21 december 1959, die wijlen Jan Hanlo aan uitgever Geert van Oorschot schreef. Hanlo, dichter-schrijver, blijkt vooral een groot brievenschrijver te zijn geweest. Terwijl anderen hun talent voor namelijk in hun gedichten of in hun ro mans „uitbaten”, lijkt Hanlo zich het meest te hebben uitgeleefd in zijn brieven. TURUN (UPI). Het drie en een halve maand oude proces tegen terroristen van de Rode Brigades in Turijn spoedde gisteren naar het einde met lof van de beklaagden voor de moord op Aldo Moro en de mededeling dat de terroristenaansiagen bedoeld zijn om een burgeroorlog te ontketenen. In Turijn staan 46 leden van de Rode Brigades terecht, van wie er 15 een leiden de rol zouden hebben gespééld. Zij zitten sinds 1'974 in voorarrest. Hoewel verde digd door van rechtswege toegewezen ad vocaten, zetten de 15 hoofdbeklaagden een I punt achter hun zaak met het indienen van een 16 bladzijden tellende verklaring die door vier hunner werd voorgelezen. „Wij hebben ons nooit hoeven te verdedi- J gen”, aldus de verklaring. „Alles wat de tvoor communistische organisatie van de Rode Brigades, waarvan wij lid zijn, ten laste is gelegd, zijn voor ons eerbewijzen”. I De beklaagden worden roofovervallen, ontvoeringen en moorden tot aan 1974 ten laste gelegd, maar niet de moord op Aldo Moro. Over deze moord, op 18 maart van dit jaar, stond in de verklaring dat de kwali teit van het „verzet” er grotelijks door was verbeterd en de Rode Brigades er door „op de drempel van een ware en juiste massale revolutionaire beweging” waren gebracht. Namens de beklaagden verklaarden Ari- aldo Lintrami, Nadia Mantovani, Alfredo Buonavita en Angelo Rasone, dat de Rode Brigades niet beschouwd moesten worden als een „gewapende bende”, strafbaar voor de Italiaanse wet, maar als een „poli- tiek-militaire organisatie”, die het spits BRUSSEL (DP A). De regeringscrisis van vijf dagen in België is gisteren geëindigd toen de vier politieke partijen die het kabinet vormen een compromis bereikten over besnoeiingen in de overheidsuitgaven en stappen in de richting van de gewestelijke autonomie. naar kraaide. De democratische beïnvloeding is al jarenlang het ondergeschoven kind bij de be sluitvorming in de Europese Ge meenschap. De „Ortoli-faciliteit” is het nieuwste bewijs: de Europese Commissie mag nu als „agent” optreden. Wat er met het geld gaat gebeuren, beslissen de mi nisters zelf. Het beheer is toever trouwd aan de Europese Investe rings Bank. De raad van gouver neurs van deze bank bestaat uit dezelfde ministers van Financiën die ook de Europese Minister raad vormen: democratische controle ontbreekt volledig. Het Europese parlement deed nog een poging het democratisch gehalte wat op te vijzelen. Het beriep zich op de „verzoenings- procedure” die sinds drie jaar met ministerraad en Europese Commissie mogelijk is als er fi nanciële geschilpunten zijn gere zen. Maar het „overleg” dat nu gevoerd is, mag die naam nauwe lijks hebben: gisteren was er een formele uitwisseling van stand punten. Een verzoening dus in geduld: bezit uw parlementaire ziel in lijdzaamheid. de premier verweten dat hij talmde ten aanzien van het regioplan. Tindehians verklaarde dat h^t werk aan het plan hoeksteen van het beleid van zijn eenjarige coalitie was vertraagd vanwege de gebeurtenissen in Zaïre en de trage vordering met betrekking tot de ten uitvoerlegging van het bezuinigingsplan voor het verkleinen van het begrotingste kort. Kenners van het binnenlandse politieke leven van België verwachten dat het er in het Kamerdebat over het gewestelijke- indelingsplan na het zomerreces opnieuw heftig zal toegaan en zich wellicht weer een regeringscrisis zal voordoen. details te spreken over het autonomieplan, nu Sadat van Israel alleen maar een inten tieverklaring vraagt en geen uitgewerkt plan. Om die stelling te illustreren, onthulde Peres de protocollen van een gesprek dat hij in februari met Sadat heeft gevoerd in Salzburg. Volgens Peres had Sadat er vre de mee gehad als Israel een zodanige ver klaring had af gelegd, dat Jordanië aan de onderhandelingen mee had kunnen doen. Bovendien ging Sadat akkoord met een Israëlische militaire aanwezigheid op de westoever, ook na de overgangsperiode van vijf jaar. De notabelen van de westelijke Jordaan- oever hebben afwijzend gereageerd op het antwoord van de Israëlische regering op Amerikaanse vragen over de toekomst van de bezette gebieden. Van zijn kant stemt Tindemans in met het vaststellen van een tijdschema voor stappen in de richting van beperkt zelfbe stuur voor de drie cultuurgebieden van België, Vlaanderen, Wallonië en de Brus selse agglomeratie. De socialisten hadden westelijke Sahara, zijn in Loeanda voor besprekingen met de Angolese regering over onder andere militaire vraagstuk ken, zo heeft het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg gisteren bekendgemaakt. Volgens Tanjoeg wordt in Angola veel Sahara. Iko Careira, de Angoless minister van Defensie, heeft Polisario „politieke, diplo matieke en zo nodig ook materiële hulp” België afgelopen .■zjnjev Publiciteit gegeven aan het bezoek van de - - afvaardiging van de zogeheten „Arabische Democratische Republiek van de Sahara”, zoals Polisario het gebied noemt dat tus- en Mauretanië verdeeld werd toen in 1976 een einde kwam aan de vormingen in de Europese indus trie scheepsbouw, textiel, staal goed willen begeleiden, dan moeten we zelf kunnen experi menteren. Als we de werkgele genheid willen bevorderen, dan moeten we ook zelf iets kunnen ondernemen, zo bepleitte Ortoli zijn plan bij de Europese Negen. De regeringen van de EG- landen waren niet enthousiast. Wat de Commissie in Brussel wil de, deden de Negen zelf toch al op grote schaal in hun eigen landen. Waarom dubbel op, met alle ad ministratieve rompslomp van dien?, zo luidden enkele beden kingen. Maar de „Ortoli- faciliteit” (Brussels jargon) kwam er toch, voornamelijk om dat het nog minder populair was om een redelijk constructief idee een zachte dood te laten sterven. Dat gebeurt al vaak genoeg bij de EG. Na een half jaar werden de Negen het eens: de Europese Commissie mag het geld lenen. En ook over de manier waarop het geld gebruikt gaat worden, werden afspraken gemaakt. De ministers zorgden er natuurlijk voor dat ze zelf een dikke vinger ap le- heeft se be- nit er i min- t daar h een lerkte kt dat e om- zereld- reteen sen Marokko gst als Spaanse heerschappij over de westelijke Meer dan 400 politiemannen en vrouwen uit alle mogelijke landen van de wereld, zijn in de Finse stad Helsinki bijeen voor de jaarlijkse bijeenkomst van de Internationale Politie Federatie. Elke Pfau (links) uit Australië laat zien hoe zij op traditionele en Joy Longmore (rechts) uit Groot-Brittanië hoe zij op ongebruikelijke wijze, het verkeer de baas blijft.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3