LUCHTVAARTWERELD MET ONDERSTEBOVEN VAN RECLAMESTUNT PANAM B05W 1 ifel 9 rrhW'l O □9 JI I H Ld fff Rik 3L IJMONO 10 7 8 2 2 JUNI PO N D E R D A G kend die mogelijkheden zijn. Ik heb er acht dagen de tijd voor”. Door Weert Schenk Tarievenoorlog Grote Plas Lokkertje ml)enl ml) SCHIPHOL. Rood-wit gekleurde dranghekken markeren de weg naar de balie. Aan het eind van het pad een stuk of tachtig man op een kluitje. Sommigen met rugzak of plunjezak tussen de voeten. Nerveus wachtend tot één van de vrouwen achter de toonbank hun naam afroept. Dan wordt de knip te voorschijn gehaald, 115 piek uitgeteld en een ticket voor de vliegreis naar Boston, Amerika in ontvangst te nemen. „Ik besloot gisteren plotseling naar Boston te gaan”, zegt een militair uit Rotterdam, hangend over het dranghek, „zo’n kans krijg je toch nooit meer? Voor 115 gulden?! Een prikkie! Op het laatste moment wist ik nog een visum te krijgen voor de Nieuwe Wereld met de Ongekende Mogelijkheden. Nou ik wil wel eens zien hoe onge- ;ep ijfolie. gram a |j| |A. ’1 •ld I I uKf esvom k Wachten, wachten, soms nachten Voor een prikkie naar de States inden- 'oor De Rotterdammer heeft nummer 27. Hij was ’s morgens om zes uur reeds aanwezig in de vertrekhal van Schiphol. Een jongeman naast hem meldt het bezit van nummer 21. „Ik stond hier al van nacht om vier uur. Had met de KLM gebeld en die vertelden dat er al zo’n twintig man in het stationsgebouw slie pen. Ik schrok, want er kunnen maar 144 mensen mee. Ging dus meteen hierheen”. „Tot nu toe is alles bij de balie heel geordend en gedisciplineerd verlopen”, laat de vriendelijke Legro weten in een mengelmoes van Amerikaans en Neder lands. „Er komt echter steeds meer be langstelling voor deze vlucht. De eerste dag hadden we al 62 mensen aan boord, terwijl we die avond tevoren pas toes temming hadden gehad voor deze lijn dienst op Boston. We hebben er zelfs nog geen reclame voor kunnen maken. Hoe wel, inderdaad, er is inmiddels al behoor lijk veel aandacht aan besteed in de pers. Ik denk dat we vanaf vandaag iedere dag vol zitten, dus met 144 man. (Die dag, de vijfde in het bestaan van de Boston- vlucht vlogen 115 mensen mee WS). Ik kan me dus voorstellen dat er dadelijk vechtpartijtjes bij de balie ontstaan". PanAm-directeur Legro gelooft echter dat er een Grote Toekomst in het ver schiet ligt voor de opstapdiensten. „Er is al een grote animo. Van heel verschillen de mensen. Er melden zich niet alleen gitaarspelende jongeren. Ook gepensio neerden gaan mee. En mensen die een extra emigrantenbezoek willen afleggen. Het is een echte mélange. We hebben dan ook geen bepaalde doelgroep. Alleen de zakenman pur sang mis je. Logisch, want die kan niet wachten. We willen trouwens ook graag verschillende tariefklassen houden. Op die manier kom je pas tot een goed eindproduct”. In de vliegwereld bestaan een grote hoeveelheid verschillende tarieven. En hoe lager de prijs, des te groter de beper kingen voor de luchtreizigers. De belan grijkste tarieven zijn de volgende: Het „economy-jaarretour is het duurste. Zo lang er plaats is, kan er geboekt worden. Het retour is een jaar lang geldig. Het iets goekopere excursietarief kent ook nau welijks beperkingen, behalve dat men minstens 14 dagen en maximaal 21 dagen moet wegblijven, (de mogelijkheid min. 22 en max. 45 dagen bestaat ook). Iets minder duur is het Apex-tarief. Betekent dat men 3b dagen van tevoren een plaats moet reserveren en 21 tot 45 dagen dient weg te blijven. Er is in deze klasse maar een beperkte hoeveelheid plaatsen. Een koopje is het zogenoemde „plaats-vrijtarief”. Dan moet er drie we ken van tevoren geboekt worden en hoort men tien dagen voor vertrek of de reis al dan niet doorgaat. Ook mag de passagier niet vóór of na een bepaald aantal dagen terugkeren. Daarenboven stellen de maatschaopijen maar een bij zonder klein percentage van hun vlieg- tuigstoelen tegen dit tarief beschikbaar. De prijsbreker zijn tot slot dus die stand-by vluchten. Het is eveneens het waardoor de kans om mee te reizen uiter aard kleiner wordt. De Engelsman Freddy Laker organi seerde vanaf september vorig jaar voor het eerst deze opstapdiensten vanuit Londen naar New York. Zijn Skytrain bewerkstelligde een enorme daling van de tarieven op de vluchten tussen Europa en Amerika. Er ontstond een grote slag op de transatlantische route, mede ver oorzaakt door de grote overcapaciteit op die lijnen. Het systeem van Laker is: het verzor gen van kaal openbaar vervoer. Eten wordt niet geserveerd, want dat nemen de passagiers toch alleen maar omdat het toevallig aangeboden wordt. Bovendien werd er teveel weggegooid, terwijl de catering verschrikkelijk duur is. Brood- pakketjes dienen dus van huis mee geno men te worden. De Nederlandse chartermaatschappij is niet van plan haar prijzen te verlagen. „Je kan niet onder de kostprijs werken”, stelt Elsinga. Hij benadrukt dat de prijs van de PanAm-vlucht dan ook van zeer tijdelijke aard is. Desondanks is Marti nair niet gelukkig met de ontwikkelingen op de transatlantische tariefmarkt. „Het komt de consument niet ten goede. Want na de dumping gaan de prijzen weer drastisch omhoog”. PanAm-directeur Legro erkent dat de prijs van zijn Boston-vlucht „een lokker tje” is. „We willen het vlieggebeuren naar de mensen brengen, aantrekkelijk ma ken. Je moet het zien als een kennisma- kingsprijs”. De heenreis is weliswaar tot Koster vindt dat Smit-Kroes de Neder landse ondernemers discrimineert. „Wij zijn met handen en voeten gebonden aan bepalingen. Onze inkoop- en verkoop prijzen zijn vastgelegd. Maar omdat ze zo graag de Amerikanen op Schiphol heb ben, krijgen die allerlei faciliteiten. Wij mogen voor een retour naar New York niet minder dan 733 gulden vragen. Die prijs kan omlaag tot 598 gulden. Dan hebben we nog brood met kaas. Als we dit per 1 augustus niet mogen doorvoe ren, span ik een kort geding aan tegen de Staat. Dit is toch onbehoorlijk bestuur”. Middels een persbericht heeft het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat bena drukt dat de PanAm toestemming heeft en verplicht is om de Boston-vlucht uit te voeren tot 14 september van dit jaar. „Omdat er geen ervaring is met deze voor Nederland nieuwe zaak, moet uit de praktijd blijken of het met de voorgestel de tarieven levensvatbaar is. Mede aan de hand van de resultaten en de effecten ervan op de markt zal de staatssecretaris termijn uit de transatlantsiche route heb ben terug getrokken. Hij denkt daarbij ook aan zijn eigen Martinair die overi gens slechts in beperkte mate op Ameri ka vliegt. (Transavia, de andere Neder landse chartermaatschappij vliegen in het geheel niet op de Verenigde Staten - WS). Voor Nederland is dit soort vliegreizen over de Grote Plas iets geheel nieuws. Iedere dag vertrekt de PanAm-kist en wie zich het eerst aanmeldt, gaat het eerst de lucht in. Plaatsreserveringen zijn niet mogelijk. Wel wordt degene die uit de boot valt, op de wachtlijst gezet. Morgen beter, misschien. Zo staan in Boston, naar verluidt, al zo’n vijf tot zeshonderd mensen te wachten om met de „Windmill-express” naar Holland ver voerd te worden. Laker bleek met zijn Skytrain groot succes te boeken. Grote belangstelling, grote winst. De „gevestigde” luchtvaart maatschappijen moesten ook hun prij zen laten kelderen. PanAm is nu de eer ste maatschappij die opstapdiensten a la Laker start. In luchtvaartkringen wordt gezegd dat de eerste weken dik geld bij die Windmill-expres moet. Laker be weerde eind vorig jaar dat de pure kost prijs van één vliegtuigstoel van Londen naar New York en terug 250 gulden is. Legro vertelt dat de Windmill-expres met 343 gulden per retour net rendabel is. Met het tarief na 14 juli (642 gulden) is de route voor PanAm dus zeker winstge vend. De vraag rijst of de consument niet steeds teveel betaalt heeft voor zijn vlieg reis. De Nederlandse PanAm-leider denkt van niet. „Anders was PanAm een aantal jaren terug niet bijna bankroet dpasti iram, iw luor De Boeing 707 van Panam, die dage lijks om 14 uur koers zet naar Boston, kon die dag alle vroeg- en laatkomers met zich meenemen. Maar directeur P. J. Legro van PanAm-Nederland verwacht dat de komende dagen een aantal men sen hun neus zullen stoten. Hij meent dat Schiphol gewend moet raken aan de vrij ongebruikelijke taferelen van groepen slapende mensen en misschien wel van ruziemakers. De woordvoerder van Martinair zegt j dat er nu weinig negatief effect merk- baar is van de PanAm-vlucht. „Mis- schien dat er nu een klein aantal mensen zegt: we gaan met de opstapdienst. Maar er is niet zo’n gek verschil met het char- tertarief. En ik denk dat men toch wel iets meer wil betalen om zekerheid te hebben. Met charters kan je tenminste vakantieplannen maken. Ik denk dat de meeste mensen daarvoor blijven kiezen”. Elsinga wijst er voorts op dat Boston niet zo erg interessant voor Nederland is. „En het kost toch ook weer een hoop geld als je vanuit die plaats naar New York of Los Angelos wilt reizen”. De KLM heeft erg lakoniek gerageerd op de PanAm-aanbieding en is niet van plan de Amerikaanse uitdaging te vol gen. De reactie van de reisorganisatoren op de toestemming voor de PanAm- vlucht naar Boston daarentegen is bij zonder fel. Zo heeft directeur Mike Kos ter van reisbureau Gefau-Schiphol staatssecretaris N. Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat schriftelijk toestem ming gevraagd zijn lege vliegtuigplaat- sen naar Amerika tot 1 augustus te mo gen verkopen voor één gulden. Ook heeft hij verzoek ingediend om vanaf één au gustus zijn charterprijzen te verlagen en zich te ontdoen van allerlei beperkende maatregelen. Een woordvoerder van Martinair- Holland vindt de lijndienst alleen ge schikt voor avonturiers. „Je zit in grote onzekerheid of je wel mee kan. Stel dat je een kampeerwagen in Boston hebt be steld en je kan pas na twee of drie dagen met de PanAm vlucht mee, dan kost je dat evengoed nog een paar honderd gul den”. De onzekerheid kan ook een ge deelte van de vakantie opslurpen. Een dame ik de rij wachtenden op Schiphol: „Ik moet hoe dan ook op 14 juli weer terug zijn in Nederland. We moeten dus vergroten, kunnen de prijzen nu wat om laag”. Directeur Legro weerspreekt met kracht dat het de bedoeling van zijn maatschappij is om Laker Airways ka pot te concureren, waarna de prijzen weer stijgen. „Dat is absoluut niet waar. Laker heeft een deur opengetrapt en die is niet meer te sluiten. We willen hem niet kapot maken om daarna de tarieven weer te verhogen. Dat zou negatieve pu blic relations voor ons zijn die we ons niet kunnen veroorloven”. De tarieven-oorlog is, meent Legro, wel nadelig voor de chartermaatschappijen. Dat interesseert hem verder weinig, want het waren ten slotte die ondernemingen die zo nodig de strijdbijl moesten ophef fen tegen de tarieven op de lijndiensten. „Wie de bal kaatst, moet hem terug ver wachten. Maar aan de andere kant: de charters zijn gericht op een doelgesteld gebeuren. Een groep mensen huurt als het ware een vliegtuig om op emigranten bezoek te gaan, op vakantie, noem maar op. Vaak wordt dat geregeld via reisbu- reau’s. Ik denk dat het toch voor die maatschappijen wel zal meevallen. Ze profiteren er zelfs wel van, omdat wij het vliegen populair maken”. itjpr wille” is aan hei Eén van de luchtreizigers die ’s nachts getracht hebben in de kale kouwe stati onshal een tukkie te doen, is een Ameri kaanse kunstenaar, woonachtig in Stock holm. Via de Zweedse televisie raakte hij bekend met de „bijna-gratis” Amerika- vlucht. Een mooie gelegenheid om eens een keertje zijn ouders in Boston te be zoeken. „Ik ben met de trein naar Am sterdam gekomen. De reis kost mu nu 360 dollar, alles bij elkaar. Ik was onge veer 800 dollar kwijt geweest als ik rechtstreeks met de SAS naar Amerika was gereisd”. Negen uur ’s morgens: de „deadline" ir Directeur P. J. Legro van Panam-Nederland derlandse chartermaatschappij Marti nair, is er van overtuigd dat de tarieven rode cijfers gezeten. Door een nieuwe markt aan te tappen en de kwantiteit te bijna twee keer zoveel: 228 gulden. Van af half juli wdrdt een retourtje 642 gul- weer omhoog gaan als de gevestigde maatschappijen de macht boven de oce aan weer veroverd hebben. Hij vermoedt dat die situatie zich voordoet als de klei nere maatschappijen zich op de langere ker in het hoogseizoen, de vakantietijd, zitten de vliegmachines erg gauw vol. Boston gaan zitten, zodat we in ieder geval op tijd zijn”. overwegen in hoeverre aanpassing van de vastgestelde chartertarieven geboden lijkt”. den. Dat is volgens de PanAm-man nog steeds 200 tot 250 gulden goedkoper dan het laagste tarief op de transatlantische route. Mr.w. ”43 j i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11