Bedrijfsleiding en bonden samen naar ministerie ■m.2 Snelle beslissing bepleit over gebruik kernenergie Postorderomzet Toenemende arbeidsonrust in Frankrijk achtergrond nu 1 Als u kip neemt, weet u wat voor vlees u in de kuip hebt. 4 tussen de bedrijven clocx I Jaarrekening van Groningen door accountant afgekeurd steeg minder Tweekip” Plukon „Te dure etentjes en te hoge reiskosten” tó’l 7 w 4' STUDIE, GECOÖRDINEERD DOOR TNO: BELGISCHE BANK WIL SERBADJADI 21 ECOHOMIE 19 7 8 DONDERDAG 22 JUNI F te •R (Van onze redactie economie) kJ iruik'm goed. 25 I Onbehagen 1 >r, bij O Zeepfabriek Curagoa Eigen land UTRECHT. (ANP). De vakbonden hebben gisteren met de raad van bestuur van Macintosh in grote lijnen overeenstemming bereikt over een plan tot handhaving van de volledige werkgelegenheid bij dit confectiebedrijf. Naar verwachting zal Macintosh volgende week al met vertegenwoordigers van het ministerie van Economische Zaken om de tafel gaan zitten om over steunmaatregelen te praten. Verlies Asselbergs Tijl/Twentsche Courant Springstoffen Werkloosheid Noorwegen In- en uitvoer Stijgende consumptie PARIJS. Terwijl de arbeids onrust ondanks de naderende vakantie toeneemt, wordt de re gering steeds ongeduldiger tegenover de Franse werkge vers. Het mentaal op de rest van West-Europa achtergebleven Franse „patronaat” is de „Volks- frontschrik” van vlak voor de verkiezingen kennelijk alweer vergeten. De plannen tot een toe nadering tusse-i de huidige rege ringscoalitie en welwillende groeperingen binnen de opposi tie lopen dan ook met name van uit het patronaat gevaar. SM Parley Amsterdam Vergiftiging (ADVERTENTIE) k Plan voor handhaving volledige werkgelegenheid bij Macintosh XX (AD VER TENTIE) CS loteen i .13? (ADVERTENTIE) xn in lr< ptt P'OSt :laim, Jen. ische ten rsen. r dit ti euvel aan. maart in een brief aan de Tweede Kamer gezegd dat er gestreefd moet worden naar 25.000 arbeidsplaatsen in de confectiein- dustrie in 1980. „Nu er nog 23.000 zijn moeten we uitgaan van handhaving van deze arbeidsplaatsen”, aldus Boselie en Guits. ge declaraties”. Een etentje leverde voor één persoon een declaratie op van ruim vijfentachtig gulden. Gedeputeerde Bartelds wordt onder meer verweten dat hij zijn vrouw op overheidskosten heeft meegenomen voor een studiereis naar Canada. Ook andere gedeputeerden en topambtenaren heb ben zich, volgens de accountant, schuldig gemaakt aan veel te hoge declaraties van De al sinds eind mei slepende onrust bij Renault is nog steeds niet uit de wereld, met name niet in de fabriek van Flins. Andere in het oog lopende stakingen zijn die in enige nederzettingen van Mou linex en op de marinewerven van Brest, Lorient, Cherbourg en Indret. De door de reiskosten. Een reis van gedeputeerden en ambtenaren naar Noorwegen kostte 34.000 gulden, terwijl van tevoren reeds bekend was dat de resultaten nihil zou den zijn, aldus de accountant. „Het is je reinste verkwisting geweest”, stelt Strij ker in zijn rapport. De heren Bartelds, Heering en Boerma vormen in de ogen van de accountant een „driemanschap van lummels en deugnie- Uitwijken naar aardolie zal dan niet meer kunnen. Een groter gebruik van steenkool is niet aan te bevelen, omdat steenkool in grote hoeveelheden moeilijk te krijgen zal zijn en bovendien bij verbranding schadelijk is voor het milieu. Daarom moet er naar worden gestreefd om in de eerste decennia van de komende eeuw het verbruik van steenkool te beperken tot niet meer dan 30 miljoen ton per jaar (thans nog geen drie miljoen ton per jaar). Met het aardgas moet zo zuinig mogelijk worden omgespron gen, vinden de opstellers van de studie, die handelt over de toekomstige rol van gas en elektriciteit als energiedragers in Nederland. Gas zal tot ver in de volgende eeuw een rol kunnen en moeten spelen bij de energievoorziening in Nederland, vooral voor het huishoudelijk en klein-industrieel verbruik. Voor dit De stakingsgolf die bij Renault begon, is daarom zo moeilijk in te dammen, omdat er vaak geen concrete bezwaren bij de stakers aanwijsbaar zijn. Heel dui delijk is er het groeiende gevoel van onbehagen, dat al ontstond toen de over winning van communisten en socialisten bij de verkiezingen van maart uitbleef. Dit onbehagen om het verlies is des te groter, omdat het samen gaat met de diepe teleurstelling over de breuk tussen de communisten en socialisten in hun gemeenschappelijk regeerprogram, een breuk die in het algemeen wordt gezien als ontstaan door het „verraad” van de communisten aan de gemeenschappelij ke zaak. ten, die het niet waard zijn dat zij ook nog maar een voet over de drempel van het Provinciehuis zetten”. Het rapport van de Provinciale Ac countantsdienst van Groningen is inmid dels naar het ministerie van Binnenland se Zaken gestuurd. Het college van Gede puteerde Staten heeft de Rijksaccoun- tantsdienst inmiddels om een tegenrap- Het is het grote probleem van de 20ste- eeuwse industriestaten, dat neerkomt op een diepgeworteld balen van het da gelijks sleurwerk, gepaard aan de we tenschap dat er van een promotie of een verandering in het werk nooit meer sprake zal zijn. leren gevoel van onbehagen, dat ook valt te vertalen met het woord „balen”. verbruik zou de gasvoorraad, die na de eeuwwisseling nog over is, in zijn geheel moeten worden gereserveerd, geleidelijk aangevuld met ingevoerd gas en steenkoolgas. Vakbondseisen tot vermindering van de werktijd echter vinden bij premier Barre en president Giscard weinig ge hoor, hoewel ze worden ondersteund door hun eigen minister van Arbeid, Boulin. Men vermoedt dat Boulin door oud-premier en Gaullistenleider Chirac is geïnspireerd, die zint op actie als straks de vakantie voorbij is. Want de mooie socialiseringsplannen van het duo Giscard-Barre worden niet alleen door de werkgevers steeds meer geboy cot. De nog steeds op wraak beluste Gaullistenleider heeft alle zomermaan den rustig de tijd om op een spectaculai re en de regering hinderende come-back te zinnen. gen heeft aangetoond, een organisatie „waar men nooit genoeg heeft”. Als voor midden juli het getrekkebek van de werkgevers niet tot voor de vak bonden gunstige resultaten heeft geleid, zal de regering-Barre het „patronaat” achter de broek zitten door een fikse verhoging van het minimumloon. Tegen die tijd heeft de regering voorzien in een verhoging van 3,5 tot 4 procent, waarmee de koopkracht met één tot 1,5 procent zal stijgen. Komen de werkgevers niet over de brug, dan stijgt het minimumloon nog iets meer. Een ander zeer levend probleem onder de stakers is een niet helemaal te formu la .52 ,42 62,«0 49,M 36,30 56,00 100.00 40,00 36,20 614,00 53,00 67.20 49.30 49.20 46.00 127,00 39,00 49,00 119,00 61,70 53,20 3,20b 64.00 149.00 71,00 77,00e 191,50 61,20 56,00 125,50 54,00 27,60 143,00 71,50 92,00 58,00 32.000 138,00 94,00b 105,00 58,00 179,50 36,30 89,00 101,00 60,30 66,50e 47,20 S 44,30 260,00 470,00 176,00 132,0 345,W 113,00 53,30 110,00 1.40 162,00 7,00 90.00 26.50 54,00 108,50 49,20 58,50 51.50 66,00 39.00 56,00 125,50 102,50 102,00 36,50 114.06e 70,00 136.30 CXitt A'H I I De Franse werkgevers hebben nimmer inspirerend op de Franse werknemers gewerkt. Premier Barre en president Giscard beginnen nu langzamerhand ge noeg te krijgen van de „middeleeuwse houding” die daar wordt aangenomen tegenover de vakbondseisen op het ter rein van de sociale politiek. Premier Bar re zou in intieme kring hebben gespro ken van de „geeuwhonger naar voor deeltjes”, die met name de kamer van koophandel van Parijs in onderhandelin- stakers geformuleerde eisen komen in de meeste gevallen neer op loonsverhoging en langere betaalde vakanties. Bij Re nault wordt ook om de bevordering ge vraagd van lopende-bandwerkers die in een uitzichtloze positie verkeren. In de studie waaraan onder meer door DSM, Akzo-Zoutchemie en Omprimo is meegewerkt, wordt er de aandacht op gevestigd, dat er nog geen afdoende oplossing is gevonden voor een milieuvriendelijke verwijdering van vluchtige en vaste afval- stolffen bij directe verbranding van steenkool. Omdat steenkool zo’n grote rol zal gaan spelen in onze energie voorziening, is het nodig dat nu begonnen wordt met onderzoek naar het gedrag van as en slak in het milieu. Ook moet onderzoek worden gedaan naar de mogelijkheden om as en slak te verwijderen en op te slaan en eventueel nuttig aan te wenden. De opstellers vragen voorts spoedig onderzoek naar de mogelijkheden van vermenging van hoogcalorisch aardgas en steenkoolgas. De studie ziet in stadsverwarming, een goed middel om energie te besparen, maar vindt dat aardgas hierbij niet mag worden gebruikt, omdat het voor de huishoudingen moet worden gereser veerd. De studie pleit voor aanwending van steenkool voor de stadsverwarming. Het geïntegreerde kolenvergassingsprocédé zou heel goed voor stadsverwarming kunnen worden toegepast. Op Caragao is de Antillian Soap Co begonnen met de produktie van verschil lende soorten zeep voor huishoudelijke doeleinden. In de fabriek is een bedrag van NA ƒ4,5 mln geïnvesteerd, aldus de Antillian Soap Co. Behalve de Curagaose families Halabi, Pinedo en Blok neemt de Nederlandse Parthicipatie Maatschappij voor de Nederlandse Antllen deel in de maatschappij. Deze participatiemaat schappij staat onder directie van de Natio nale Investeringsbank. De technische ken nis voor de opzet van de fabriek is afkom stig van de Nederlandse zeepfabrikant „De Klok” (eigendom van Douma Verenig de Bedrijven BV in Etten-Leur). De heer Smits wees erop dat in tegen stelling tot wat in sommige persberichten is gepubliceerd, het bedrijf de overheids steun niet zal gebruiken voor de uitbrei ding van de buitenlandse handelsketen, maar het uitsluitend zal aanwenden voor de financiering van het behoud van de werkgelegenheid in Nederland en om de verliezen af te dekken. Macintosh bezit 68 eigen detailhandels- verkooppunten in België, Frankrijk, Span je en Portugal. Er zijn volgens drs. Smits wel plannen deze handelsketen in de ge noemde landen vijf a zes per jaar uit te breiden. Behalve in Nederland produceert Ma cintosh ook in België en in Portugal. In België echter heeft het bedrijf al een aan tal ateliers gesloten. De miljoenen verliezen die Macintosh in Nederland maakt, drukken volgens Smits op de totale winsten van het concern. Ma cintosh heeft het afgelopen jaar als con cern vijf miljoen gulden winst gemaakt, maar dat was na aftrek van de Nederland se verliezen, aldus Smits. In die winst zit ook een belangrijk gedeelte overheidssub sidie. DEN HAAG. (ANP). In een studie van twaalf bedrijven, instellingen en instanties, gecoördineerd door TNO en het Ener gie Studie Centrum Nederland, wordt gevraagd om een snelle beslissing over de positie van de kernenergie. Als rond het jaar 2000, aldus de studie, niet ongeveer tien procent van de energie- produktie met behulp van kerncentrales kan worden opgewekt, zal dit een extra aanslag betekenen op de nog resterende aard gasreserves of een nog groter gebruik van steenkool nodig zal maken. AMSTERDAM (ANP). Investco in Brussel, een dochteronderneming van de Belgische Kredietbank, blijkt de instelling te zijn die de aandelen van Cultuurmaat schappij Serbadjadi wil kopen. Dit heeft Effectenkantoor E. van Wijngaarden en Co. meegedeeld. Het bericht aan aandeel houders zal begin volgende week verschij nen, aldus de woordvoerder van Van Wijn gaarden. Het Brabantse PvdA-Statenlid H. de Klerk heeft om een uitgebreid grondwateronder- zoek verzocht. Vier jaar geleden zijn er volgens de heer De Klerk bij de Belgische plaats waar de chemische stortingen heb ben plaatsgevonden twee mannen gestor ven. Een woonde vlak bij de put waar het vuil gestort was, de ander, had in de put gezwommen. De doodsoorzaak is nooit vastgesteld. Het verlies van Asselbergs Holland (ijzergieterijen) is vorig jaar opgelopen van 3,9 mln tot 8 mln. Ook dit jaar verwacht de directie weer een belangrijk verlies te lijden, maar dit zal geringer zijn dan over 1977. Over 1979 zal naar verwach ting evenmin een positief resultaat kunnen worden verkregen. Eerst in 1980 zal het bedrijfsresultaat positief kunnen zijn. Een positief resultaat kan al worden bereikt bij bestendiging van de huidige ongunstige marktsituatie. Een rendement zal echter slechts kunnen worden bereikt na balans sanering, aldus de directie in haar jaar- verslag. Tussen de directies van Koninklijke Tijl in Zwolle en drukkerij Twentsche Courant in Hengelo worden gesprekken gevoerd over hechter samenwerking tussen de be drijven. Grondslag voor deze samenwer king zou moeten zijn een wederzijdse min- derheidsdeelname in eikaars aandelenka pitaal. De directies hebben dat gisteren bekend gemaakt. Gelet op de te verwachten bijdragen van de deelneming Muiden Chemie acht de Koninklijke Nederlandsche Springstof- fenfabrieken N.V. het aannemelijk dat het dividend over 1978, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, gelijk of nage noeg gelijk aan dat over 1977 zal zijn. Over 1977 wordt, zoals eerder bekendgemaakt, een dividend voorgesteld van 25 pet tegen 20 pet over 1976. Evenals in vorige jaren was ook in 1977 de KNSF, wat haar inkom sten betreft, aangewezen op huur- en be- leggingsopbrengsten Eind mei waren er in Noorwegen 13.900 werklozen, 8.000 mannen en 5900 vrou wen aldus is gisteren van officiële zijde bekendgemaakt. Een maand eerder was het aantal veel hoger geweest, namelijk 17.800 (11.100 mannen en 6700 vrouwen). Het totaal van eind mei was 300 lager dan dat van precies een jaar eerder. Zowel de in- als de uitvoer is in de eerste vier maanden van dit jaar ten opzichte van 1977 gestegen: de invoer met vijf en de - uitvoer met drie procent. In voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgedrukt werd in die maanden voor 37,4 miljard gulden ingevoerd en ging voor 36,3 miljard gulden aan goederen naar het buitenland. Daarbij zijn niet aardolie en aardolieprodukten, schapen en vliegtuigen begrepen, omdat die aan sterke fluctutaties onderhevig zijn. In het eerste kwartaal van dit jaar is de consumptie van de Nederlandse bevolking met bijna vier procent gestegen, een onge veer even grote stijging als die van 1976 op 1977. Het door het CBS samengestelde indexcijfer van de consumptie per hoofd van de bevolking steeg van 110 voor het eerste kwartaal van 1976 naar 114 voor het eerste kwartaal 1977 en 118 voor het eer ste kwartaal 1978. Het gebruik van voe- dings- en genotmiddelen, dat van 1976 op 1977 vrijwel stabiel was gebleven, steeg dit jaar met bijna vier procent (indexcijfer 109 tegen 105 voor het eerste kwartaal van 1977). De stijging van het verbruik van duurzame consumptiegoederen was daar- entegen minder groot dan verleden jaar. GRONINGEN (ANP). Op de jaarre kening van de provincie Groningen is miljoen aangetroffen, die ten on rechte is afgeschreven. Tot deze conclu sie komt het hoofd van de Provinciale Accountantsdienst in Groningen, de heer G. Strijker. Hij onthoudt daarom zijn goedkeuring aan de rekening over 1976, omdat hij een rekening „waaruit zo duidelijk is gebleken dat de uitkomst door manipulaties is beïnvloed, niet kan, mag en zal goedkeuren”, aldus de accountant in zijn vernietigend rapport. 0 0.S - 22,M Ob lit )0 374, Zoals gemeld is, had Macintosh in een eerder stadium 15 miljoen gulden van de overheid gevraagd om de Nederlandse vestigingen (waar in totaal 2700 mensen werken) in afgeslankte vorm met 265 werknemers minder, te kunnen laten voortbestaan. Volgens drs. A. N. A. M. Smits, lid van de raad van bestuur van fond» Macintosh, begon het verlies in deze vesti ging al tegen de tien miljoen gulden per jaar aan te lopen. Van die 15 miljoen zou Macintosh eventueel de helft terugbetalen als het weer wat beter ging bij de Neder landse vestigingen. De regering echter be sloot in mei de steunaanvraag niet te hono reren. Hiermee kwam de werkgelegenheid in gevaar van 750 werknemers bij de ate- ,oo 445,t liers in Stein, Susteren, Tilburg en Em- men. port gevraagd, zo meldde radio-Noord gisteravond. Accountant Strijker deed twee jaar geleden ook al stof opwaaien, doordat hij zijn accountantsrapport voorzag van en kele kritische kanttekeningen. Hij ver weet ook toen verscheidene gedeputeer den overmatig drankgebruik en het de clareren van te hoge reis- en onkostenno- ta’s. Oud-gedeputeerde L. J. Bartelds meent dat Strijker praat zonder verstand van zaken. „Deze accountant heeft”, al dus Bartelds, „bovendien niet tot taak onze declaraties te beoordelen, maar al leen te controleren of de bedragen wel kloppen”. De reiskosten, die hij voor zijn vrouw op provincierekening gemaakt zou hebben, zijn naar zijn mening reeds lang met de provincie verrekend. Bar telds: „Deze man begrijpt blijkbaar niet dat je na afloop van een dag inspannend vergaderen, niet wilt volstaan met een belegd broodje. Strijker heeft in zijn inleiding geen goed woord over voor verscheidene ge deputeerden en topambtenaren. Over de gedeputeerden Bartelds en Heering zegt hij: „Het begint er zo langzamerhand op te lijken dat zij zijn belast met het testen van restaurants”. Het hoofd van het bu reau voorlichting en public relati ons, de heer A. Boerma, is volgens Strijker „topscorer en kampioen van ho- De vakbonden vonden dit onaanvaard baar en kwamen vorige week vrijdag met het bedrijf overeen dat het opnieuw met een steunaanvraag naar de overheid zou stappen, maar ditmaal mede vergezeld van een alternatief plan voor handhaving van de volledige werkgelegenheid. Dit plan is gisteren aan de industriebonden voorgelegd en die zijn hier volgens be stuurder P. H. Boselie van de Industrie bond NKV in grote lijnen mee akkoord gegaan. Ook de bonden zullen een gesprek aanvragen met de ministers van Economi sche- en Sociale Zaken. Zowel Macintosh als de betrokken vak- I bonden gebruiken een uitspraak van ex- I minister Lubbers (Economische Zaken) I als wapen in de strijd voor overheidssteun. I De oud-bewindsman heeft vorig jaar Parley B.V. in Dokkum (brei- en hand- werkgarens) heeft gisteren werktijdver korting aangevraagd voor alle 210 werkne- mers en wel voor de helft van de werktijd. Het bedrijf heeft gisteren bovendien sursé ance van betaling aangevraagd. De direc tie hoopt met deze maatregelen tijdsruim te te krijgen voor besprekingen over reor ganisatie. Daarvoor is overheidssteun aan gevraagd. De Watermaatschappij Zuidwest- Nederland stelt een onderzoek in naar de M eventuele vervuiling of zelfs vergiftiging van het grondwater in de Belgisch- Nederlandse grensstreek. De aanleiding tot dit onderzoek is een storting van giftig A chemisch afval, nu ongeveer vier jaar gele den nabij het Belgische plaatsje Stabroek. (Van onze redactie economie) I AMSTERDAM. De omzet in de post- orderbranche is in 1977 minder gestegen dan in 1976, achtereenvolgens 10 en 20 procent. Volgens de Nederlandse Postor derbond zijn mogelijke oorzaken de alge mene economische situatie en wellicht ook de beperkingen bij de invoer van textielgoederen van buiten de EEG. De postorderbedrijven hebben er waar- dering voor dat de PTT-tarieven dit jaar S niet zullen stijgen. De totale postorderom- zet in 1977 bedroeg ongeveer één miljard I gulden. Bl’NNIK (ANP). De in de wandelgan gen tot nu toe als „tweekip” aangeduide combinatie van Fri-ki (onderdeel van Ce- becoi) en Bekebrede (onderdeel van Mene- ba) is sinds maandag officieel gestart on der de definitieve naam „Pluimvee Kom- binatie Nederland Plukon bv”. In Plu kon zijn nu opgenomen de voormalige bedrijven van Bekebrede in Barneveld en Gedemsvaart en de voormalige bedrijven '"an Fri-ki in Boxmeer, Oosterwolde en Wezep. Het hoofdkantoor is voorlopig ge vestigd in Zevenaar, maar zal later ver- •noedelijk worden overgebracht naar Barneveld. Het bedrijf heeft 1125 werkne mers.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21