Prijzige sloten brengen rendement zeker op hun Bevloeiing per zweetdruppel Veerkracht, warmte en akoustiek grote voordelen Hout maakt huis behaaglijk Informatie K VOOR VAKANTIE-VERTREK ALLE DEUREN 'S „NALOPEN” Boek als herbarium PAS OP DE LEIDING Kinderen beschermen tegen lijm Dekvloeren r V ■CU Met het oog op de vakantie is het zeker de moeite waard na te gaan hoe het hang- en sluitwerk van de deuren en ramen ervoor staat. Vooral in de nieuwbouwwijken is het voor derden een koud kunstje om in tijdelijk onbewoonde huizen te komen. Vaak is maar een gering aantal sleutels nodig om alle deuren te openen. Die sleutels kunnen zo bij elke ijzerhandel worden gekocht. Ook zijn er sloten die met behulp van een simpel ijzerdraadje door iedereen zijn te openen. ino’s ber-, er. In iraad raad iraad iraad iraad iraad r i.v.m lieuw //IX l y HOUTEN BETIMMERING 'Ufc ttrai-l lieuw 4 i;.. I Cyllnder-slot iha H.R. BOVEN TEGELVLOER n erva- '■ri itratieve linistra- liervoor irktijden hout goed en treden niet die onbehaaglijke eigenschappen op die bijvoorbeeld stenen vloeren en grote glasvlakken zo „koud” maken. Dit komt door de koudestraling die hout niet kent; integendeel, hout voelt warm aan. In de tweede plaats kan hout vocht opne men, hetgeen van belang is als tijdelijk veel vocht wordt geproduceerd, zoals in keukens en badkamers. Bij een goede ven tilatie staat het hout het vocht dan later weer geleidelijk af aan de lucht, en zo ontstaat een goede vochthuishouding in de woning. Heeft een kamer alleen harde opper vlakken (vloer, wanden, plafond) dan ont staat een vervelende geluidsgalm. Muziek komt in zo’n kamer niet tot zijn recht en bij het praten hoort men een brommerige echo. De ruimte-akoestiek kan men verbe teren door hout aan te brengen op de vloer of tegen wanden of het plafond. Dit hout absorbeert overtollige geluidsgolven, die dan niet meer hinderlijk terugkaatsen. Zo keert met hout de rust in huis terug. Als volgende gunstige eigenschap van hout noemen we zijn veerkracht. Deze is veel groter dan bij steenachtige materia len, zodat men er plezieriger op loopt. En speelt, en dat is erg belangrijk met kinde ren in huis. Vanwege deze veerkracht heb ben ook de meeste sportzalen een verende plaatst. Dit is een zeer nauwkeurig werkje. De uitsparing in de deur mag beslist niet te ren geen houvast. De bodemplaat van het slot wordt vastgezet op de binnenkant van de deur en de voorplaat wordt aan de zijkant ingelaten. Inbouwsloten verdwijnen helemaal in een holte die in de zijkant van de deur is gemaakt. Het gat wordt eerst voorgeboord en met de beitel passend gemaakt. Als het wel veerkracht, maar voorstanders van houten vloeren brengen hiertegen in dat deze vloerbedekkingen vol met stof en haren komen te zitten. Bij hout kan dit natuurlijk niet. De moderne houten vloe ren hebben een harde laklaag, die vrijwel geen onderhoud vergt. Met normaal af stoffen, nat opnemen bij morsen en een halfjaarlijkse simpele onderhoudsbeurt, heeft men een hygiënisch schone vloer. A Om de veerkrachtige werking van het l,hout te versterken en voor een betere contactgeluidisolatie, wordt de dekvloer op een verende onderlaag van bijvoor beeld 2 a 3 mm kurkment gelegd. Een nog betere constructie is de zwevende dek vloer. De vloerdelen rusten hierbij op veer krachtige spijkerribben (en deze weer op viltstroken) en zo blijft de vloer zelf geheel los van de onderliggende betonvloer. Essentieel is, dat ook wordt gezorgd voor een veerkrachtige verbinding met de wan den, anders gaat het contactgeluid via de wanden naar de betonvloer en is de hele constructie voor niets aangebacht. Tussen vloer en dekvloer is nog ruimte voor isola tiemateriaal, zodat een werkelijk optimale geluidsisolatie ontstaat. Het maken van een zwevende dekvloer is echter geen een voudig karwei, zodat men het beter aan de vakman kan overlaten. Behalve de keus tussen houtsoorten, van lichtgeel tot bijna zwartbruin, zijn er nog verschillende dessins mogelijk, zoals bijv, stroken-, blok-, diagonaal blok-, visgraat- en mozaiekdessin. Er is dus keuze genoeg bij de leveranciers, die ook de nodige leg- instructies kunnen geven. De aanschaf van een goede parketvloer is natuurlijk voor een vloer te gebruiken, althans in vergelijking met de soorten waarvan men parketvloeren maakt. Bij de aanleg van tuinen wordt vaak rigoureus te werk gegaan. Er worden zware bielzen en palen in de grond gegraven, terrassen en bordessen aangelegd en boompjes geplant die tot ware reuzen kunnen uitgroeien. Allemaal fraai, maar als er iets misgaat met de rioleringsbuis, zijn de problemen niet te overzien. Dit zelfde geldt ook voor telefoonkabels en water- en elektriciteitsleidingen. Hiermee moet bij het maken van een plan voor de tuinaanleg beslist rekening worden gehouden. Op de tekening van ieder huis is vastgelegd waar en hoe diep diverse leidingen lopen en ook bij de betreffende instanties kunnen hierover inlichtingen worden ingewonnen. Als bij de reparatie of inspectie van leidingen bepaalde „bouwwerken” moeten worden afgebroken, zijn de kosten vrijwel altijd voor degene die de obstakels aanbracht. Ook bij het leggen van vloerbedekking, parket of plavuizen moet men altijd zorgen dat vloerluiken zonder moeilijkheden open kunnen. De keuze van de planten is een Britse (het boek is een coproduktie), hetgeen niet zo bezwaarlijk is omdat de flora daar en hier niet zo veel verschilt. Bo vendien is het boek goed bewerkt door Wil men hout leggen op zijn betonnen vloer, dan is er tegenwoordig een ruime keuze aan dekvloeren. Niet meer de tradi tionele houten blokken van 2,5 cm dikte, maar moderne vloeren van 2,5 tot 10 mm, die men vaak nog zelf' kan leggen ook. Verschillende typen zijn zelfs heel goed te verhuizen, zodat ook bewoners van huur woningen niet terug hoeven te schrikken voor de aanschaf van een houten dekvloer, die vrijwel onverslijtbaar is. Er zijn dekvloeren van massief hout, zoals parket- en strokenvloeren, maar ook van triplex of op triplex gelijkende materi alen. Ook kunnen gewone vloerdelen ge bruikt worden van vuren of grenen. Hier bij echter een waarschuwing: zorg dat deze delen eerst kunstmatig gedroogd worden, zoals bij parkethout altijd ge beurt, anders ontstaan krimpnaden. Ove- Het lijkt erop of er een enorme wed ren is ontstaan in het produceren van alsmaar meer en fleuriger geïllustreer de natuurboeken. Het boek van de maand is de deur van de boekwinkels uitgevlogen. Maar dat „Plantenrijk” is beslist niet het laatste op dat gebied. Bij het Spectrum bijvoorbeeld is een wer kelijk schitterende natuurgids „Wilde bloemen” uitgekomen. Het bevat meer dan duizend soorten planten en bloe men in prachtige kleurenfoto’s. De En gelsman Roger Phillips heeft de even simpele als doeltreffende methode ge hanteerd van het plukken van bloemen en takken en die te fotograferen. Dat is dusdanig gebeurd, dat er een kleine schaduwwerking optrad met het ge volg, dat er dieptewerking ontstond. De bloemen en bladeren lijken op de pagi na te liggen. Een soort herbarium dus, waaruit de verzamelde spulletjes niet kunnen wegraken en waarbij ze ook niet verschrompelen en verdrogen. Ze behouden hun frisse „gezicht”. Als na tuurliefhebber kun je er over zeggen: voor zo’n boek is het de moeite waard om te plukken. Als het maar niet navol gend gaat werken. Want dan is het beoogde effect averechts. I. aan da dop trokken tot u klik hoort. van de' tie, het ewoud- uur een inemv ie van osa", types ■uiten 227,- i. Volgens de statistieken wordt het meeste L ingebroken aan de achterkant van de wo- I ning. Het verdient daarom aanbeveling in de achterdeur een cylinderslot aan te bren- gen. In de meeste voordeuren is dit soort [slot al aanwezig. I Een cylinderslot bestaat in principe uit [een binnencylinder, waaraan een uitste- kende nok is aangebracht, en een buiten- cylinder. Als er geen sleutel wordt ingesto- ken, worden metalen pennen gedrukt door r veertjes in de buitencylinder. Deze pennen komen in boringen in de binnencylinder, I die loodrecht op de rotatie-as zijn aange- I bracht. Zo wordt de binnencylinder ver- grendeld. I Wanneer de sleutel in het slot wordt I gestoken, drukt deze tegen een tweede I serie pennen, die in de binnencylinder zijn aangebracht, waardoor dan weer de bo venste rij pennen wordt opgelicht. Zo [komt de toegang vrij. I Als een oud slot moet worden vervan gen, kan het nieuwe zonder meer op de plaats van het oude slot komen. Via het sleutelgat, dat groter wordt gemaakt, gaat Lde cylinder dwars door de deur. Bij dit slot MET VENTILATIE hoort een sluithak. Een voordeel is dat het sleutelgat klein is, waardoor met staal draad of iets dergelijks niets te beginnen groot zijn, anders hebben de montagemoe- valt. Een ander soort afsluiting vormt het oplegslot. Dit wordt simpel aan de buiten kant van de deur vastgeschroefd. Er hoeft dan enkel nog maar een sleutelgat aan de voorkant van de deur te worden aange bracht. Een inlaatslot wordt, de naam zegt het al, in een uitsparing van de deur ge- 2. daarna dop met de 3. na gebruik dop weer wijzers van de klok mee vastdraaien tot u klik losdraaien. hoort. Op het gebied van lijmen is te melden, dat er een veiligheidsdop is aangebracht op de capsule met superlijm van Bison. Die lijm is erg gemakkelijk. Met één druppel hecht je iets onmiddellijk ijzersterk vast. Maar dat heeft daardoor tevens de consequentie, dat je er uiterst voorzichtig mee moet omspringen. Als je niet oppast heb je zo iets aan je huid vastzitten. Bovendien is de lijm gevaarlijk voor de ogen. Alle reden dus om het buiten bereik van kinderen te houden. Maar daar zal men niet altijd aan denken. Daarom is het een goed ding, dat men een speciale veiligheidsdop heeft aangebracht. Kleine kinderen kunnen de capsule zelf niet open krijgen. Een ander soort lijm is ongevaarlijk voor kinderen. Cetabever heeft die onder meer ontwikkeld en op de markt gebracht onder de naam hobbylijm. Daar kun je veel materialen mee hechten, zelfs piepschuim. De lijm droogt vrij snel en heeft zijn maximale sterkte na ongeveer 24 uur bereikt. Hoge luchtvochtigheid en temperatu ren tot 60 graden vormen geen probleem, maar de hobbylijm is wel gevoelig voor water. De lijm voldoet aan de eisen van het kinderspeelgoedbesluit van de Warenwet. De lijm wordt geleverd in plastic flacons van 150 ml. In de moderne woningbouw gebruikt k-.inen veel beton en andere bouwmateria- t ten, die misschien wel goedkoop zijn, maar F toch zeker niet mooi. Daardoor worden veel woningen opgeleverd met een inte rieur van harde, onnatuurlijke en onper soonlijke materialen. De warme sfeer, no- dig om zich behaaglijk te voelen, ont breekt. Om deze warme sfeer te verkrij gen, moeten bij de aankleding van de I woning warme en natuurlijke materialen worden gebruikt, waarvan hout het beste voorbeeld is. Het beste voorbeeld, omdat hout een bij uitstek warme sfeer schept, maar ook om- dat hout in vele soorten voorkomt en op oneindig veel manieren is te gebruiken. Bovendien heeft hout het voordeel dat het gemakkelijk te bewerken is met vrij een voudig gereedschap, dus ook door de doe- het-zelver. Een groot voordeel van hout is zijn slech te temperatuurgeleiding. Hierdoor isoleert inbouwslot een cylinderslot is, wordt de cylinder voor de montage verwijderd en daarna weer aangebracht. Voor dubbele ramen en deuren worden spanjoletsluitingen gebruikt. Hierbij be weegt een krukmechanisme twee grendel- stangen tegelijk en wel de een naar boven en de ander naar beneden. In het onder- en bovenkozijn worden uitsparingen ge maakt waar de uiteinden van de stangen in glijden. Evenals bij het oplegslot worden alle delen op een deur of raam geschroefd. Dan zijn er nog speciale veiligheidsslo ten in de handel, die worden geopend door zogenaamde computersleutels. Deze zijn in aanschaf prijzig (rond de 200), maar als daarmee een inbraak kan worden voor komen, is men niet duur uit. Een slot mag niet met olie worden ge smeerd, maar met grafietpoeder. Sloten die slijtage vertonen, moeten be slist worden vernieuwd. Als men er dan van verzekerd is dat alle ramen en deuren van goede sloten voorzien zijn, wil dat uiteraard niet zeggen dat inbrekers geen enkele kans meer hebben. Als bijvoor beeld de deurschamieren aan de buiten kant zijn aangebracht, hoeven slechts de pennen te worden weggeslagen en de hele deur kan er worden uitgelicht. Bij deuren die zijn afgehangen met paumellen is dit echter niet mogelijk. Deze hebben name lijk geen losse pen, maar een pen, die aan een van de bladen is vastgemaakt. Door het aanbrengen van een zogenaam de „dievenpen” wordt voorkomen, dat een deur eruit wordt getild. Deze pennen zijn in de handel. Maar iets dergelijks is ook best zelf te maken. In het scharnierblad dat aan de deur is geschroefd, wordt een gat geboord dat zo groot is, dat daarin een houtschroef van bijvoorbeeld 8 mm past. De schroef laat men dan ongeveer zeven tot acht millimeter uitsteken en de kop wordt van de schroef afgezaagd. In het andere blad boort men een wat groter gat, waar de schroef in gesloten stand in past. Als dan alle beveiligingsmaatregelen zijn genomen, moet men er goed rekening mee blijven houden dat iedere inbreker de geijkte sleutelverstopplaatsen zoals „on der de vloermat”, „achter de vuilnisbak” of „aan het spijkertje aan de muur” ook kent. En helemaal voor niets is alle dure beveiliging aan hang- en sluitwerk geweest als men voor het wegrijden zo’n provoce rend bordje op het raam plakt: „Wij zijn met vakantie tratieve nheden admini- l'*- I De tuinliefhebber, die niet iedere keer de sproeier voor de dag wil halen, maar zijn planten toch wel vocht genoeg wil geven, kan eens denken aan het druppelbevloei- ingssysteem „Valflo”, dat in Nederland op de markt wordt gebracht door Tay-plast BV (Kalverstraat 3, IJmuiden). Het komt er in het kort op neer, dat men een mini-bevloeiingsnet aanbrengt. Men heeft een waterslang als „hoofdader”. Daaraan bevestigt men via speciale T-stukken, verbindingspijpjes en klemmen een netwerk van zg. „druppelslangen”. Die laatste slangen zijn gemaakt van een type polyethy leen met poriën van ongeveer 5 micron, waardoor kleine waterdruppels naar buiten komen. Die zwetende slang kan bovengronds of liggend op de grond worden aangebracht. Eén uur bevloeiing per dag geeft voldoende water voor de meeste planten. Volgens de importeur geeft dit systeem een waterbesparing van ongeveer zestig percent. Het systeem wordt zo geleverd, dat men het zelf naar believen in elkaar kan zetten en aansluiten op de normale tuinslang. Hgt gangbare pakket kan ongeveer 40 vierkante meter van water voorzien. Enige tijd geleden hebben wij al eens geattendeerd op een afdeksysteem van folie voor planten en wel dusdanig, dat de folie „meegroeit’, met de planten. Het was toen nog niet in Nederland verkrijgbaar. Nu importeert Tay-plast het Pervistal folie in ons land. De folie vraagt geen koepels maar wordt losjes over het zaai- of plantgoed gelegd en aan de zijkanten vastgeduwd. Er moet voldoende „geflodderd” worden om de planten ruimte te geven omhoog te komen. De folie moet onmiddel lijk na het zaaien of planten worden aangebracht. Ze moet verwijderd worden als het niet koud is. Met de folie kan men dus een geïmproviseerde, maar afdoende broeibak vervaardigen. Tenslotte een nieuwtje op het gebied van het bewaren van privacy in de tuin of op het balkon. Het gaat om een dun, buigbaar soort kunststof, dat voorzien is van gatenrijen. De planten kan men aanbrengen tegen het hekwerk. Men kan zelf wel, zij het beperkt natuurlijk, naar buiten kijken, maar derden hebben geen zicht op u. Het produkt wordt onder de naam Canista (in groen of beige) op de markt gebracht. Suzette Stumpel-Rienks, die met be hulp van Nederlandse standaardwer ken de Nederlandse benamingen en bijzonderheden verschillen in Britse en Nederlandse bloeitijd bijvoorbeeld heeft aangebracht. Er is in het boek een lijst te vinden van de in ons land beschermde plantensoorten. Van elke plant wordt gezegd waar men ze kan aantreffen, hoe hoog ze worden, of ze eetbaar of giftig zijn, of ze genees krachtig zijn enz. „Wilde bloemen” is uitgegeven door Spectrum en kost ƒ29,50. Bij Zomer en Keuning verscheen „Bomen en struiken van Europa” door Olev Polunin in paperback-formaat 29.50). Ook hier meer dan duizend kleurenfoto’s. Als je verwend bent met een uitgave als de hiervoor genoemde zijn de foto-reproducties hier van aan zienlijk mindere kwaliteit. Van de strui ken en bomen worden dusdanige gege vens verstrekt dat het boek handig is voor determinatie. De informatie is de gelijk. 1 I I Wanneer een deur niet goed vergrendeld is, is het voor een man met hamer en breekl/zer niet moeilijk binnen te komen iHWUW'lii dikke vloerbedekking heeft natuurlijk ook grenen vrij zachte houtsoorten zijn om

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23