heer en meester wereldtitel r JAN ZWARTKRUIS HIELD IN RUST DONDERSPEECH Overvloed aan gele kaarten: vijf stuks Happel pas voldaan na Argentina 78 Italië vóór rust p.rl St* 1 H I Li* 25 SPORT 19 7 8 JUNI SM EXCUUS VOOR BRANDTS (Van onze speciale verslaggever) Misverstand im i Revanche W- w ar Uiterste grens Vuurhaarden Stek Eigen spel Overtuiging i BUENOS AIRES. Vervlogen tot niets meer dan een vage droom was luttele weken geleden nog de hoop dat Nederland ooit de finale van dit toernooi om de wereldtitel zou bereiken. Maar met een aanvankelijk niet meer voor mogelijk gehouden brutaliteit, veer kracht en durf stormde een plotseling ontketend Oranje-team woens dag in het immense River Plate-stadion in één adembenemende stormloop naar de finale. ■JjpQ NDERDAG 22 In de soms gewelddadige veld- J slag met de Italianen versplinter- >en df de eerst opnieuw alle Nederland- I se hoop, toen het blauwe esqua- dron van trainer Bearzot ontred- I dering en chaos zaaide in een naar I zichzelf zoekend en tegen zichzelf I strijdend Oranje-team. De soms bijna radeloos naar organisatie in de afweer speurende Nederlan ders werden in de eerste helft gedurende lange perioden over- elefooj rompeld en overklast door de veel I agressievere Italianen. I boot. n PRESSIE REDDE FINALEPLAATS iar H We leken wel ’n stel verdwaalde kinderen ind (Van onze speciale verslaggever) en i i ker als je tegen Italië moet strijden, kun je zonodig zelfs uit de derde linie voor gevaar ij redden: pressievoetbal, voortdurend jagen op de tegenstander. En net als tegen West- Duitsland - toen tweemaal een achterstand werd weggeknald - bleek het Nederlands elftal ook nu de bijna verbazingwekkende mentale kracht te bezitten om met een agressieve speelwijze terug te slaan. Verbluft lieten de Italianen zich nu opja gen. Op hun beurt waren zij in die tweede helft volkomen overdonderd door de onge looflijke metamorfose die het Oranje-team had ondergaan. Ook nu wankelde deze spectaculaire, soms brute krachtmeting tussen Neder land en Italië vaak op de uiterste grens van het toelaatbare. Als de tegenstander daarom vroeg, schuwde ook het Oranje team nooit het geweld. Want vier jaar geleden was, naast supertalent en een schitterende strategie, ook reeds lichame lijke kracht een van de kenmerken van het Nederlandse spel. Ogenschijnlijk moest Nederland voor de rust tegen Italië nu zelfs meer geweld toepassen om het gevaar te beteugelen, want in die eerste helft maakte het Oranje team 20 overtredingen, tegen de Italianen slechts 11. Maar die schijn bedroog. Want de meedogenloze Zuideuropeanen waren in werkelijkheid veel grimmiger nog en zelfs gemeen in hun afweer. De Italiaanse coach Bearzot vreesde - dat was al lang Deze bikkelharde veldslag riep voortdu rend herinneringen op aan die onvergefe lijke confrontatie tussen Nederland en Brazilië, vier jaar geleden, toen Nederland zich door een jungle van Braziliaans ge weld een weg baande naar de finale in München. Met 2-0 (doelpunten van Nees- kens en Cruijff) werden de ontgoochelde Brazilianen toen van het veld geveegd. t> Dolgelukkig vallen trainer Jan Zwartkruis en aanvoerder Ruud Krol elkaar in de armen. Dankzij een sterke tweede helft is Italië beslissend verslagen. bekend - vooral het gevaar van de briljante Rob Rensenbrink, die superieur en on grijpbaar langs iedere tegenstander kan soleren als hij niet met lichamelijk geweld wordt aangepakt. En dat gebeurde dan ook. De realiteit was dat de overtredingen van de Italianen af en toe veel infamer waren. De gevreesde en beruchte Antonel- lo Cuccereddu van Juventus, die niet voor niets de bijnaam „het scheermes” draagt, was door Bearzot onder de wapenen ge roepen om Rensenbrink uit de wedstrijd te spelen. En dat „scheermes” loerde voort durend op zijn kans om de Anderlecht- vedette te raken. Hij kreeg zijn kans in de 14e minuut van de wedstrijd, toen Rensenbrink in een flits de bal van de voor hem langs sprintende Johnny Rep wilde overnemen. Ónmiddel- lijk raakte de Italiaanse verdediger Rob Neeskens vertelde dat hij zelf tijdens de rust had gevraagd weer op zijn vertrouw de stek te magen spelen. „Dat ik achter pulsen. Jansen belastte zich met de bewa king van Rossi. Arbiter Martinez had in deze krachtme ting, waarin zoveel op het spel stond, vooral na rust de grootste moeite om alle vuurhaarden te blussen. Kwistig strooide hij daarom met gele kaarten. Eerst een voor Rep, die in een plotselinge stormloop tegen Benetti knalde, daarna een voor Benetti wegens zijn brutale charge tegen Rensenbrink, vervolgens een voor Arie Haan, die Tardelli veel te fors aanpakte, de vierde voor Cabrini die op zijn beurt Arie Haan vloerde en tenslotte nog een gele kaart voor Tardelli, die een van de grootste Nederlandse uitblinkers (Jan Poortvliet) tegen de grasmat schopte. Volgens Zwartkruis was de vreemde taakverdeling niet de enige oorzaak van Oranjes zwakke verrichtingen tijdens de eerste helft. „We bleven als angsthazen hangen. Er werd veel te statisch gespeeld. Ik heb de jongens in de rust dan ook gezegd dat we wel alle mogelijke spelsyste men voor ze kunnen uitdokteren, maar dat er in de eerste plaats hard moet worden gewerkt. Ik verweet ze dat dat niet ge beurd was. Ze hebben mijn woorden be grepen, de hand in eigen boezem gestoken en revancheerden zich geweldig in de tweede helft”. gele kaart gegeven, toen deze Juventus- speler Rob Rensenbrink tegen de grond had getrapt. Benetti mocht van geluk spre ken dat het slechts bij een vrije trap bleef. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Het ongeloof lijke is gerealiseerd. Maar interim- bondscoach Ernst Happel wil nog meer. Natuurlijk is hij ook blij met het bereiken van de WK-finale, maar hij ontkent ten stelligste dat daar mee het toernooi voor hem al ge slaagd is. „We willen wereldkampi oen worden en dat is ook mogelijk. Of we straks het publiek tegen ons krijgen, maakt niets uit. Ais prof moet je maling hebben aan het feit dat de toeschouwers achter de tegen partij staan. De spelers zijn toch ook vaak genoeg in het buitenland ge weest om daar niet meer van onder de indruk te raken”. Gniffelend ontving Rob Rensen brink de Nederlandse sportverslag gevers na afloop van de strijd. „Ik zie ons succes toch wel een beetje als onze revanche op de pers. De Neder landse journalisten zijn te veel ver wend. Ze willen dat we goed spelen en dat we winnen, maar dat gaat niet altijd samen. De meeste journalisten hebben ook geen nationaal gevoel**. discussiepunt. En dan met name de merk waardige taakverdeling in de Nederlandse afweer. Neeskens was op Paolo Rossi ge zet, terwijl die opdracht veel meer op het lijf van Wim Jansen was geschreven. Nees kens’ inbreng in het middenrif werd ook i ig. n „Tegen Oostenrijk en Duitsland hadden we toch laten zien waartoe we in staat zijn. Ik heb daarbij wel aangetekend dat er voluit op pressie moest worden gespeeld. Verder hebben we het met onze aanwijzin gen zo geprogrammeerd, dat er meer over de vleugels moest worden gespeeld, want dat gebeurde in de eerste helft veel te weinig. Ik dacht dat iedereen na rast heeft kunnen zien waartoe we in staat zijn als we onszelf blijven”. w „In andere landen juicht iedereen als hun team door deeerste ronde van de WK heenkomt, maar wij kregen alleen maar kritiek. En ook nu praten ze nog over geluk. Ik vind dat we in- de tweede ronde toch goed hebben ge speeld. Nu toeh ook weer inde tweede helft Als we' gaan jagen, zijn we erg sterk. Maar er wordt we) eens velve ten dat het jagen ontzettend vee) kracht vergt en dat je dat da» ook niet constant kan doen”. 1 J Over die treffer van Ernie Brandts voor de Italianen maakte de bonds coach niet veel woorden vuil „Bet was een misverstand. Brandts had niet in de gaten dat Schrijvers zijn doel was uitgekomen. Dat kan gebeu ren, een kwestie van routine. Over twee jaar zal Brandts dat niet meer overkomen. Ik vind ook niet dat je hem iets moet verwijten. Ik ben trou wens blij dat hij het zo goed heeft opgevangen en niet is weggezakt. Na tuurlijk heeft zijn gelijkmaker, nog wel met zijn rechtervoet, hem daar bij geholpen”. „Dat die stelling van mij juist is, werd vandaag na rust weer bewezen. Dat we toch vóór rust ons concept iets hadden veranderd, had een bijzondere reden. Gis teravond hebben Happel en ik afgespro ken dat we zuinig op Neeskens zouden zijn. We wilden beslist een herhaling van hetgeen tegen Schotland gebeurde voorko men. Hij kon wel weer spelen, maar toch neem je door hem in te zetten risico’s. En die wilden we zo klein mogelijk houden. Vandaar dat hij in de achterste lijn stond. Het is immers makkelijker voorzichtig te spelen als je het spel op je af ziet komen”. Nu Nederland zo verrassend, ten koste van het zo lang als finalekandidaat getipte Italië, de eindstrijd is binnengestapt, blij ven Happel en Zwartkruis de kritiek op de toch riskante beslissing om Neeskens in te zetten en voor hem de succesvolle ploeg van de voorgaande twee duels te wijzigen (Wildschut verhuisde naar de bank), na tuurlijk bespaard. Het is allemaal goed uitgepakt, maar ook Zwartkruis moest toegeven dat het vóór rust volkomen mis dreigde te gaan. „Neeskens zat inderdaad te veel op een eiland. Daardoor klikte het helemaal niet meer. We leken wel een stel weeskinderen die in Buenos Aires waren verdwaald. Door de omzetting ging het beter lopen. We kregen meer kracht, voor al in het centrum van onze aanval. Er werd veel meer gejaagd en Johan liep daarbij voorop”. De voor de hand liggende vraag is, waarom het Nederlands elftal niet vanaf het begin met deze opstelling de Italianen tegemoet was getreden. Happels assistent Jan Zwartkruis gaf de uitleg. Hij was daarvoor ook meer nog dan de Oosten rijkse oefenmeester de aangewezen man, omdat juist hij de laatste weken heeft uitgeroepen dat Nederland alleen tot prestaties kan komen als het eigen spel wordt gespeeld. Van de gespannenheid die Krol en de zijnen in de eerste 45 minuten had ver lamd, was inderdaad niets meer te beken nen. De speech van de Amersfoortse sportofficier miste zijn uitwerking niet. Zwartkruis had zijn spelers overigens niet alleen op hun donder gegeven. „Ik heb ook geprobeerd de overtuiging over te brengen dat het in de tweede helft nog kon; dat er voor ons meer in zat dan een nederlaag of zelfs een gelijkspel”. Jan Poortvliet heeft, zoals het een goed clubgenoot betaamt, getracht Brandts zoveel mogelijk te steunen tijdens de moeilijke periode na die eerste treffer, waarbij Brandts doel man Schrijvers ook nog een behoor lijke vleeswond bezorgde die met vier hechtingen moest worden behandeld. „Het is natuurlijk een tegenslag zo’n treffer, maar ik heb geen moment getwijfeld dat we niet terug zouden komen. Daar is onze ploeg gewoon te goed voor. In Duitsland zat er meer klasse in Oranje, maar nu hebben we meer inzet. Dat is een goede compen satie. Zonder die vechtlust gaan weer tegen elke tegenstander onderdoor. Maar als we ons helemaal geven, kun nen we iedereen aan. Inderdaad, ik vind ook niet dat we kansloos zijn in de finale”, aldus Poortvliet Ernie Brandts had het maar even moeilijk gehad met zijn „ongelukje”. „Eigenlijk was ik ook niet helemaal schuldig aan dat doelpunt. Niet dat ik een van mijn medespelers iets ver wijt, maar aan dat doelpunt was bui tenspel van Benetti voorafgegaan. Ook had hij de bal nog met zijn hand meegenomen. In uiterste nood heb ik toen getracht de zaak met een sliding te redden. Ik raakte de bal met de punt van mijn linkervoet en kon hem daardoor niet de richting geven waar door het een hoekschop zou zijn ge worden. Jammer, maar er was niets aan te doen. En ik dacht dat ik me met de gelijkmaker aardig had gerehabili- j teerd. Ik voelde me in ieder geval overgelukkig toen die bal zo fraai achter Zoff tegen het net vloog”. U) VU» luw Pech fataal had kunnen worden, vormde Uj het nakaarten uiteraard een voornaam De doelbewuste opzet van de Italianen om de Nederlanders in hun zwakste punt met geweld te treffen, bleek ook in de tweede helft. De Azurri wisten natuurlijk wel dat Johan Neeskens nog maar net hersteld was van een uiterst pijnlijke rib- blessure. En jawel hoor, in de loop van de tweede helft - toen de Italianen al ont goocheld waren door de Nederlandse ge lijkmaker - ramde Benetti Neeskens met een wilde armslag in de borstkas. De Spaanse scheidsrechter Martinez moet op dat moment in een heftige tweestrijd met zichzelf hebben gestaan, want hij had die zelfde Benetti eerder in de strijd al een Rensenbrink, die krimpend van pijn tegen de grasmat ging en die door deze aanslag duidelijk angstiger werd. Want een echte glansrol was voor de soms uniek gooche-, lende Rensenbrink niet meer weggelegd. Happel gaf toe dat Nederland een moeilijke beginperiode had doorge maakt, maar hij had geen moment het vertrouwen in dit team en dus ook in de goede afloop verloren. „Tegen Schotland heb ik het inderdaad be nauwd gehad, maar dat was nu beslist niet het geval. Ik krijg het als trainer niet benauwd als de ploeg goed draait. Ik wist ook dat we conditioneel erg sterk zijn. En al vóór de rust had ik de indruk gekregen dat de Italia nen gebrek aan lucht kregen. Ze zijn hier in Argentinië toch wel sterk te ruggevallen”. Tegen die achtergrond werd Hap pels keurkorps in de rust opgedragen op „alles of niets” te gaan spelen. „Er moest eenrichtingsverkeer komen na rust. Het was eigenlijk dezelfde situa tie als tegen de Duitsers. Neen, ik geloof niet dat we eerst achter moeten raken om echt los te komen. Het is toch ook onzin dat je eerst door een tegentreffer moet worden geprikkeld om goed te gaan spelen”. Ook interim-bondseoach Ernst Happel wist wat hem te wachten stond. „Ze roepen wel dat het catenaccio dood is, dat de Italianen zo offensief spelen, maar dat is niet waar. Het catenaccio is niet dood. Dat hebben we vandaag weer kunnen zien. Nadat ze op 1-0 waren gekomen, hebben ze eigenlijk niet veel anders gedaan dan mas saal verdedigen. Zeker, voor rust kwamen ze er nog wel uit, maar dat kwam omdat «et bij ons niet liep”. Oranjes zwakke start, die met een beetje speelde, was inderdaad niet zo’n beste zet, maar in overleg met de trainers was afge- sproken dat ik in het begin zo weinig mogelijk risico zou nemen. Daarom was het niet zo onlogisch dat ik op Rossi kwam te staan, en Jansen in de ruimtedek- king op het middenveld. Ik had vooraf twee injecties gekregen en had geen last van pijn. Het was ook wel verantwoord dat ik speelde. Dat merkte ik ook toen ik een paar keer een persoonlijk duel aan ging. Het lukte me weer en daardoor voel de ik me de eerste helft ook weer sterk genoeg om op te schuiven naar het mid denveld”. node gemist tijdens het eerste bedrijf. In de rust werden de zaken recht getrokken. De Barcelonaspeler schoof op naar het middenveld, nam de raimtedekking van Jansen over en zorgde, zoals van hem mag worden verwacht, voor vele offensieve im- o’n I net Zoals zo vaak in het voetbal, lag de sleutel die de poort naar de WK-finale moest ontsluiten, op het middenveld. Ze ker als je tegen Italië moet strijden, kun je dat ook van tevoren op je klompen aanvoe- I gespeeld, dat in de twee voorgaande wed- I strijden van de tweede ronde zo succesvol I was gebleken. De conditioneel sterk te- I ruggevallen Italianen, toch erkende mees- I ters in het verdedigen van een voor- I sprong, hadden net als eerder Oostenrijk I en West-Duitsland niet het passende ant- I woord op die agressieve op kracht geba- I teerde aanpak. Raakten bovendien in ver- I warring door een simpele omzetting in het Nederlands elftal en tuimelden uit de len. Rob Rensenbrink bevestigde die op vatting. „Je hebt het kunnen zien. Onze aanvallers zijn bijna niet aan de bal ge weest. Dat is normaal tegen de Italianen. Je weet dan dat je vanuit de tweede lijn en zonodig zelfs uit de derde linie voor gevaar moet zorgen. I Maar een volslagen onherkenbaar Ne ous 11 derland raasde na de rust door de arena, joeg de verbijsterde Italianen voortdurend op en bereikte tenslotte, door twee even A oogverblindende als explosieve afstands- schoten van Ernie Brandts en Arie Haan, een bijna sensationele 2-1-zege. Sensationeel, omdat de meer dan 100.000 -| toeschouwers in het gigantische River Pla- I te-stadion en de honderden miljoenen kij- I kers voor de televisie in heel de wereld gedacht moeten hebben dat Italië al met k 1 één been in de finale stond, toen het Oran- jeteam zo in paniek was geraakt dat Ernie Brandts met een radeloze sliding de bal in 1 eigen doel werkte. En de eerlijkheid ge- I biedt het te zeggen: in die eerste periode leek het Nederlandse elftal een makkelijke prooi te worden voor de veel soepeler en sneller draaiende Italiaanse machine. Met angst en vreze moet iedereen achter het Oranje-team ook gedacht hebben dat juist de Italianen de absolute meesters zijn in het verdedigen van een voorsprong en dat het hen dan ook nu zou lukken. Maar hoe anders pakte het uit. Pas in de kleedkamer - tijdens de rust - moeten de Oranje-spelers zich hebben gerealiseerd dat slechts één spelopvatting hen nog kon ü- Stralend van oor tot oor verlaten Ernie Brandts (links) en Arie Haan die veelzeggend het V-teken maakt de arena vanBuenos Aires. Zij waren het die de drie doelpunten voor hun rekening namen en zo het hoofdbestanddeel van het spektakel tegen Italië voor zich hadden opgeëist. Hoewel doelman Dino Zoff een stijlvolle poging doet het verrassende schot van Arie Haan te keren is de bal via binnenkant paal al in het doel terecht gekomen. BUENOS AIRES. Juist op tijd keerde Oranje in het kapitale treffen met Italië terug van zijn vooral tactische dwaalweg. Niet zonder geluk hadden de Nederlan ders de schade in de eerste helft, veroor- 1 zaakt door het in verband met de terug- I keer van Neeskens aangepaste concept, I beperkt weten te houden tot één treffer. Na de hervatting werd weer het eigen spel

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25