Peruanen na nerveus begin weggespeeld Bearzot: „Ik maakte een Argentina '78 Toeschouwers- record niet gebroken Een meesterzet Extra vlucht De weg naar de finale .C(x' blunder” J 1 KNVB werkte aan snelle aftocht ,4 tl LJB I I 27 1978 SPORT (Van onze speciale verslaggever) WK PUNTIG Groep A WK VARIA Groep B CO. [AM ROSARIO. Argentinië heeft het niet echt moeilijk gehad de grote finale tegen Nederland te bereiken. Het walste na een aarze lend en zenuwachtig begin over een zich zwak verzettend Peru heen en sloeg met de 6-0 overwin ning alle nog aanwezige Brazili aanse illusies aan gruzelementen. Het Argentijnse publiek vierde feest. De hele nacht. Het feest, dat zondag in het River Plate Stadion van Buenos Aires zijn apotheose zal moeten krijgen. Er is geen enkele Argentijn die nog andere gedachten heeft na de triomfante lijke winst op Peru. lEUWSt 2 Doel bereikt /■J WMK-MMia ^DONDERDAG 22 JUNI □or/; tüt De buit is binnen. Leopoldo Luque scoort het vierde doelpunt voor Argentinië. 4 w (Ned), Benetti, •z-, EINDSTAND GROEP B: 2 1 0 1 0 1 1 2 BUENOS AIRES. De Italiaanse coach Enzo Bearzot gaf na afloop van de wedstrijd Nederland-Italië (2-1) ruiterlijk toe dat hij een tactische blunder had begaan. „Toen het 1-0 werd voor ons, was ik ervan over tuigd dat Italië in de finale zou spe len. Ik wist zeker dat we de 1-0 zou den kunnen handhaven. SCHIPHOL. Het bereiken van de finale door het Nederlands elftal heeft de KLM woensdagavond doen besluiten een extravlucht naar Bue nos Aires uit te voeren. Deze vlucht vertrekt vrijdag van Schiphol en keert dinsdagmorgen in Nederland terug. geregelde kaartje bij aankomst onvind baar zou blijken te zijn, zodat ik in mijn hotelkamer naar een zwart-wit-toestel met storing zou moeten kijken zonder dat Mart Smeets me uitlegde wat Tomis lav Ivic niet zo bedoelde, maar je zit dan toch even anders tegen zo’n wedstrijd aan te kijken. witte broeken te herkennen als onze Oranje-jongens, terwijl „de Italiaan" in een wit shirt en een grijs broekje speel de. Het was wat vreemd dat die Italia nen, althans zeven van hen, het shirtje frivool over hun broekje hadden hangen en dat alle Nederlanders het shirt model in de broek hadden gestopt, maar daar stond tegenover dat ik nu de speelwijze van beide teams weer beter herkende. De Italianen speelden als vanouds heel vuil, en hard, en Latijns-onrustig, hadden twee keer zoveel overtredingen nodig als onze jongens in de grijze shirtjes, en wij, de jongens van Johan Cruijff zal ik maar zeggen, sneden vlot combinerend en snel accelererend door het gestumper van wijlen catenaccio heen, en het stond van Nederland in de finale in aanmerking kwamen. dan ook al gauw 1-0 voor ons, en met een beetje meer mazzel zou het 3-0 zijn ge weest. Ik had dus een heerlijke eerste helft, vooral na die voorspellingen van die stupide Italianen in Milaan, die een 4-0 of 3-1-zege voor Italia als de gewoon ste zaak van de wereld beschouwden. Daarom ook versterkte ik de verde diging door aanvaller Causio, die vijfeneenhalve wedstrijd op hoog ni veau speelde, te wisselen voor de meer verdedigend ingestelde Sala. Ik had beslist niet verwacht dat de wed strijd in de tweede helft een zo verras sende wending zou nemen. Ik ben daar zeer teleurgesteld over”. Bearzot, wilde niet toegeven dat die verrassende wending in de tweede helft veroorzaakt werd door de aan vallende opdracht, die Neeskens in de tweede helft vervulde. Neeskens, die in de eerste helft ver terug had ge speeld als bewaker van Rossi, was na rust een veel storend werk verrichten de spits. Bearzot zei daarover: „Een speler kan het beeld van de wedstrijd nooit zo enorm wijzigen. Dat was de prestatie van het gehele Nederlandse elftal, dat er door heel hard werk in slaagde ons te overrompelen. Maar nog hadden we het wellicht gered als die schoten van Brandts en Haan niet zo ongemeen hard en zuiver waren. Verder was Nederland namelijk niet zo gevaarlijk”. DEN HAAG. De weg van Neder land naar de finale van het wereld kampioenschap voetbal 1978, verliep als volgt: Kwalif ica tieronde: tegen Ijsland 1-0 en 4-1 tegen België 2-0 en 1-0 tegen Noord-Ierland 2-2 en 1-0 Nederland groepswinnaar. Eerste ronde in Argentinië: tegen Iran 3-0 tegen Peru 0-0 tegen Schotland 2-3 Nederland bereikt tweede ronde. Tweede ronde: tegen Oostenrijk 5-1 tegen West-Duitsland 2-2 tegen Italië 2-1 Nederland als groepswinnaar in fina le. jj- Italië’s coach Enzo Bearzot: „Ik was er bij die 1-0 stand van overtuigd dat wij de finale zouden halen”. Zes-nul. Nog geen twee uur daarvoor hadden de gezichten van de Argentijnse Argentinië kreeg na die door Peru ge miste kansen de handen vrij. In de 20e minuut bezweek de Peruaanse defensie op een grandioze actie van Kempes, die de bal op het middenveld oppikte via een één- twee-combinatie met Ortiz doelman Qui roga verscheen en simpel scoorde: 1-0. „Grenzeloos”, noemde Arie de Vroet het enthousiasme, dat toen losbrak op de tri bunes. Hij had nog nooit zoiets gezien en vond, dat Nederland er toch rekening mee 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 1 0 1 1 0 0 1 1 2 0 0 0 2 3 5 5 2 0 5 3 2 2 9-4 2-2 4-5 4-8 Na de rust dacht ik: kom, het gaat goed, laat ik het nu weer eens in kleur gaan bekijken, en zie, we maakten nog een doelpunt, en nog één, dus voor mij was het 3-0, maar die Kuiphof zei steeds 2-1; blijkbaar omdat ons eerste doelpunt door die lange dunne Italiaan in eigen doel was gescoord, en dat geldt dan blijkbaar toch voor Italië. Ik had, met andere woorden, een heel ontspannen avond, alleen vraag ik me wel af tot op welke leeftijd en met welk lichaamsge wicht en welk IQ van je zenuwgestel, het verantwoord is naar zulk soort wedstrij den te kijken als je geen ontkleurknop op je toestel hebt zitten. WERELDSTOPPER Peru was nergens meer. Het gaf nauwe lijks nog partij en onderscheidde zich in het resterende deel van de wedstrijd slechts door smerige overtredingen tegen de Argentijnen die zich opvallend fair had den gedragen. De overigens uitstekende Franse scheidsrechter Wurtz, een man met een ongelooflijke conditie, trad daar niet voldoende tegenop. Trainer Menotti na afloop: „Ik had mijn spelers in de rust nog gezegd, niet op Peruaanse onfairheden in te gaan en zeker geen kwaad met kwaad te vergelden. Dat hebben ze gelukkig niet gedaan. Maar sommige tegenstanders haalden wel het bloed onder de nagels van mijn spelers vandaan”. Menotti noemde de finale tegen Neder land een apart hoofdstuk. „Ik heb”, zei hij, „al eerder mijn grote bewondering voor het Nederlandse voetbal geuit en ik blijf erbij, dat het de beste tegenstander is, die we in de finale zouden kunnen treffen. Ik ben blij, dat het inderdaad zover is geko men. Ik hoop dat we er een fijne partij voetbal van kunnen maken. Het zal moei lijk voor ons worden, maar onze inzet kan grandioos zijn. Dat hebben mijn spelers tegen Peru getoond. Het is niet niks om het veld in te gaan met de opdracht met min stens vier doelpunten verschil te winnen. Het Italiaanse elftal zal het zaterdag in de wedstrijd om de derde plaats zonder Benetti en Tardelli moeten doen. Beide spelers ontvingen in de wedstrijd tegen Nederland hun tweede gele kaart in dit toernooi, wat automatisch een schorsing voor één duel inhoudt. Het Nederlands elftal kent deze proble men niet. Tot dusver hebben vijf oranje- spelers één gele kaart ontvangen: Nees kens, Rep, Haan en de gebroeders Van de Kerkhof. Nanninga, die zondag tegen West-Duitsland tegen een rode kaart aan liep, is in de eindstrijd weer speelgerech tigd. Tegen Italië zat de Rodaspeler de hem opgelegde uitsluiting van één ontmoe ting uit. Rob Rensenbrink en Teofilo Cubillas zijn na de tweede finaleronde nog steeds topscorers in het toernooi om het wereld kampioenschap. Cubillas kan geen topsco rer meer worden omdat Peru is uitge speeld. Rensenbrink kreeg op de tweede plaats concurrentie van de Argentijnen Luque en Kempes, die ieder met twee treffers hun totalen op vier brachten. De topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1. Rensenbrink (Ned.) en Cubillas (Per.) 5 doelpunten; 3. Krankl (Oost.), Kempes (Arg.) en Luque (Arg.) 4; 6. Rep (Ned.), Rossi (Ita.), Rummenige (Wdl.) en Roberto (Bra.) 3. Dat vreet aan de zenuwen. In het eerste deel van de wedstrijd was dat zeer duide lijk te zien. We zijn er zonder kleerscheu ren doorheen gekomen, en toen we de zenuwen de baas waren kon ons pressie- voetbal, bij de vrijheid die we van Peru genoten, niet uitblijven”. Arie de Vroet ten slotte: „Ze zullen die vrijheid van Nederland zeker niet krijgen. Ik ben blij, dat ik Argentinië aan het werk heb gezien. Ik weet nu, waar het kwets baar is en wat de sterke kanten zijn. We gaan gewaarschuwd de finale in en ik heb er vertrouwen in”. ons tueel i uw. A orijs. 1 en 1) ARGENTINIE-PERU 6-0 (2-0). 20. Kempes 1-0, 43. Tarantini 2-0, 50. Kempes 3-0, 51. Luque 4-0, 67. Houseman 5-0, 73. Luque 6-0. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toeschouwers: 40.000. Gele kaarten: Quesada en Velasquez (beiden Peru). 1. Argentinië 2. Brazilië 3. Polen 4. Peru WEST-DUITSLAND-OOSTENRIJK 2-3 (1-0). 19. Rummenigge 1-0, 59. Vogts (eigen doel) 1-1, 66. Krankl 1-2, 68. Hölzenbein 2-2, 88. Krankl 2-3. Toeschouwers: 40.000. Scheidsrechter: Ab raham Klein (Israel). 8- 0 6- 1 3- 3 0-10 moet houden, dat het zondag tegen twee tegenstanders zal spelen. Tegen Argenti nië als ploeg en tegen het publiek. „Dat staat werkelijk als één man achter het elftal”. Als één man. Peru kon er na dat eerste Argentijnse doelpunt van meespreken. De Argentijnse storm was vanaf dat ogenblik niet meer in te dammen. Het was slechts wachten op de meerdere voltreffers; op de doelpunten, die de weg vrij moesten ma ken naar de finale en een dagenlang du rend volksfeest in heel Argentinië. Luque knalde tegen de paal, Ortiz tegen de lat en twee minuten voor rust kopte Tarantini uit een corner van Bertoni raak (2-0). Vijf minuten na de pauze was de stand al 4-0 via doelpunten van Kempes en Luque na pressievoetbal, dat Peru volko men deed ineenstorten. Daarmee was het doel bereikt. Argentinië had de finale in zicht en nam duidelijk gas terug. Dat dit zelfs tegen een pover en vervelend grof spelend Peru moeilijkheden kon opleve ren, bewezen de volgende minuten. Peru kwam terug en het was maar goed, dat trainer Menottie de wissel Houseman- Bertoni toepaste en Houseman als belo ning in de 21e minuut het vijfde Argen tijnse doelpunt liet aantekenen. Daarmee was de ban definitief gebroken. Dat Lu que na 27 minuten de eindstand op 6-0 bepaalde, was feitelijk alleen nog maar vermeldenswaard voor de statistiek. NEDERLAND-ITALIË 2-1 (0-1). 19. Brandts 0-1 (eigen doel), 49. Brandts 1-1, 74. Haan 2-1. Scheidsrechter: Martinez (Spa). Toeschouwers: 70.000. ARGENTINIË NIET TE TEMMEN supporters zeer somber gestaan. Op de al urenlang volgepakte tribunes van het sta dion in Rosario was de 3-1-overwinning van Brazilië op Polen met een gevoel van onzekerheid ontvangen. Argentinië, hun Argentinië moest nu met minstens 4-0 win nen van Peru. Geen onmogelijke opgave, maar toch een zeer moeilijke, vooral wan neer de doelpunten niet snel zouden val len. Peru had gelijk gespeeld tegen finalist Nederland; gewonnen van de Schotten en Iran en was eerste geworden in zijn poule. Peru, een onberekenbaar team, dat de zege, aldus trainer Calderon voor de wed strijd, zeker niet cadeau zou geven. „De kritiek in eigen land was toch al opgesto ken na de nederlagen. Een slechte presta tie tegen Argentinië zou de emmers wel eens kunnen doen overlopen”. Dus toch een Peru, dat evenals Oostenrijk tegen West-Duitsland voor een sensatie zou wil len zorgen. Tussen „willen” en „waarmaken” ligt echter een wereld van verschil. De Perua nen zouden het aan de weet komen in het voor Argentienië allesbeslissende duel. Aanvankelijk leken er voor Peru mogelijk heden in te zitten. Munante goed gelan ceerd schoot in de zevende minuut tegen de paal en Oblitas miste de tweede levens grote Peruaanse kans door rakelings voor langs te schieten in de zestiende minuut. Die kansen toonden de kwetsbaarheid van de Argentijnse defensie aan. „De twee vleugelverdedigers vond ik niet sterk”, meende Arie de Vroet, „en nu heb ik ze nog niet eens zien spelen als ze onder druk verkeren”. Arie de Vroet had wel vertrouwen in de finale. Hij zag in aanvoerdej- Pasarella een uitstekende voorstopper en in Kempes de gevaarlijkste man van de ploeg. Vooral hij zal uitgeschakeld moeten worden. Met de pas na rust voor Bertoni ingevallen House man had Arie de Vroet de spelers wel op een rijtje gezet, die voor extra maatregelen Met meer dan normale belangstelling heb ik gisteren naar Nederland-Italië gekeken - en die normale belangstelling was al enorm groot, dus dan kunt u wel nagaan. Gistermiddag werd ik namelijk opgebeld door de hoofdredacteur van het maandblad Holland Herald, dat via de KLM over de hele wereld verspreid wordt, die me vroeg of ik zin en gelegen heid had om onmiddellijk naar Argenti nië te vliegen als Nederland zich in de finale speelde. Het was hem plotseling gaan dagen, dat Nederland de komende maanden nog maar één exportartikel had: voetbal. Ik zei natuurlijk meteen nee, want ik heb mijn principes (nooit langer dan twee weken van huis weg, dat was mijn nooit falende surprise- antwoord als mij vóór het WK gevraagd werd waarom ik niet ging, maar nu ging het maar om vijf dagen!), en ik had wel degelijk een goede reden, en ook kun je je afvragen voor een wedstrijd van twee maal 45 minuten die je dan nog verliest ook, nog afgezien van het feit dat het BUENOS AIRES. Ondanks het voet- balenthousiasme van het Argentijnse volk zal het record aan bezoekers, dat in 1974 tijdens het wereldkampioenschap in West-Duitsland werd gevestigd, in Argen tinië niet worden gebroken. Woensdag zagen 192.000 toeschouwers de wedstrij den in Buenos Aires, Cordoba, Mendoza en Rosario. Samen met de 154.000 plaat sen, die bij de finale en de strijd om de derde plaats bezet zullen zijn, komt het totale aantal toeschouwers op 1,747 mil joen. In West-Duitsland bezochten 1,77 miljoen mensen het wereldkampioen schap. De belangrijkste reden was ongetwijfeld dat gastland Argentinië niet alle wedstrij den in het River Platestadion heeft af kunnen werken. Dat stadion bevat onge veer 80.000 plaatsen. Na het bezetten van de tweede plaats in groep I in de eerste ronde moest Argentinië uitwijken naar het stadion van Rosario, waar slechts 41.000 mensen een plaats kunnen vinden. De wedstrijden in groep A, waarin ook Neder land speelde, werden gespeeld in het River Platestadion. Geen van de ontmoetingen was uitverkocht. Gelukkig zag ik na vijf minuten al duidelijk hoe laat het was. Ik veerde op van mijn trainersbank, floot tussen mijn tanden en bracht de wijziging aan die later zou worden gekarakteriseerd als „de gouden meesterzet”. Ik drukte de zwart-wit-knop van mijn toestel in, en nu kostte het geen enkele moeite meer om de spelers met de grijze shirtjes en de reimA maakt sch. jten. F sg. On 1-3402 BUENOS AIRES. Kennelijk had den de officials van de KNVB weinig vertrouwen in de goede afloop van de krachtmeting tegen de Italianen. Want reeds voor de wedstrijd waren zij bezig een vliegreis naar Neder land op vrijdag te realiseren. Daar voor was al overeenstemming be reikt met de KLM. Met een charter zou het Nederland se elftal vrijdag, als er verloren was tegen Italië, voor een bedrag van 250.000 vervoerd worden naar Ne derland. De spelers echter maakten daartegen ernstig bezwaar, omdat die 250.000 afgetrokken zou worden van de totale pot die voor de spelers be schikbaar is. Daarom stond het min of meer tijdens de wedstrijd al vast dat ook al was het Nederlands elftal verslagen door Italië, er pas maandag naar Nederland afgereisd zou wor den. BRAZILIE-POLEN 3-1 (1-1). 12. Nelinho 1-0, 44. Lato 1-1,57. en 62. Roberto 2-1 en 3-1. Scheids rechter: Silvagno (Chi). Toeschouwers: 48.000. Argentinië: Fillol, Olguin, Luis Galvan, Passa- rella, Tarantini, Gallego (Oviedo), Kempes, Lar- rosa, Bertoni (Houseman), Luque en Ortiz. Peru: Quiroga, Duarte, Manzo, Chumpitaz, Ve lasquez (Gorriti), Cueto, Quesada, Cubillas, Mu nante, Rojas en Oblitas. De Spaanse voetbalbond, die van de FIFA de organisatie van het 12e wereld kampioenschap, in 1982, kreeg toegewe zen, heeft nog niet besloten hoeveel landen aan de eindronden zullen deelnemen. Dit verklaarde de voorzitter van de Spaanse bond, Pablo Porta, in Buenos Aires. In zijn ogen is de kwaliteit echter belangrijker dan de kwantiteit, waarmee hij verwees naar kritiek op deelname van landen als Tunesië, Mexico en Iran. De uiteindelijke beslissing ligt overjgens bij de FIFA. Porta dacht dat in november van dit jaar, tijdens een gezamenlijke bij eenkomst van de bond met het FIFA- bestuur, het aantal deelnemende landen zou kunnen worden vastgesteld. Hij onder streepte dat het geenszins de taak van het organisatiecomité is de criteria voor selec tie van de deelnemers en de vertegenwoor diging per continent op te stellen. „Dat is de bevoegdheid van de internationale bond, evenals de beslissing of we terug moeten naar het systeem van directe uit schakeling”. Porta zei verder dat het WK in 1982 weer in de eerste week van juni zal begin nen. Er zal gespeeld worden in de verschil lende regio’s: Noord-Spanje, Zuid, Zuid- Uitblinker Mario Kempes is blij met het zesde doelpunt. De maker, Luque, staat links. Brazilië: Leao, Toninho, Oscar, Amaral en Nelinho, Batista, Cerezo (Rivelino) en Dirceu, Gil, Roberto en Zico (Mendonca). Polen: Kukla, Maculewicz, Gorgon, Zmuda en Szymanowski, Boniek, Nawalka en Kasperczak (Lubanski), Lato, Deyna en Szarmach. Gele kaarten: Mendonca en Cerezo (Braz). West-Duitsland: Maier, Vogts, Russmann, Kaltz en Dietz, Bonhof, Beer (Hansi Müller), en Hölzenbein, Abramczik, Dieter Müller (Fischer) en Rummenigge. Oostenrijk: Koncilia, Sara, Strasser, Pezzey en Obermayer, Prohaska, Krieger en Hickersber- ger, Krankl, Kreuz en Schachner (Oberacher). Geel: Abramczik (West-Duitsland). Nederland: Schrijvers (Jongbloed), Poortvliet, Krol, Brandts en Jansen, Neeskens, Haan en Willy van de Kerkhof, René van de Kerkhof, Rep (Van Kraay) en Rensenbrink. Italië: Zoff, Cuccureddu, Gentile, Scirea en Cabrini, Tardelli, Benetti (Graziano) en Zacca- relli, Causio (Sala), Rossi en Bettega. Gele kaarten: Rep en Haan Cabrini en Tardelli (Ita). EINDSTAND GROEP A: 1. Nederland 2. Italië 3. West-Duitsland 4. Oostenrijk I -- West, Madrid en Barcelona.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27