HONDERDEN ZAMBIANEN WEG UIT ZAÏRE CARTER TIJDENS OAS-VERGADERING: A Amerika vindt antwoord van Israel niet volledig e Amnesty stuurt boodschap naar president To ure van Guinee Over schending mensenrechten Rode Brigades doden politieman VERSCHERPTE BEWAKING OPSLAGPLAATSEN NAVO Regering VS stelt Russen voor geruzie te stoppen E r AARDBEVING SALONIKI TOEKOMST BEZETTE ARABISCHE GEBIEDEN SPIJKERS EN PANNEN BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 22 JUNI 19 7 8 it ie er [1 ns :v) die er, ten ing en: i te ie nt ter og 1U- in in m an >n- A. id door Nico Scheepmaker^j^ Palestijnen WASHINGTON (UPI). Presi dent Carter heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten met kracht een beleid zullen voeren dat is gericht op bevordering van de rechten van de mens en sociale en economische gerechtigheid in Latijns Amerika. K' Wi 4 n- De Zaïrese president Moboetoe Sese Seko heeft zich iet Op dit moment telt Guinee tussen de Thessaloniki (de Grieken zelf spreken altijd over Saloniki, met de klemtoon op de derde lettergreep) is de tweede stad van Griekenland, met een kleine 400.000 inwo ners. Kemal Ataturk werd er geboren, in 1881, en hij zal wel niet de enige zijn geweest. Grote gedeelten van de oude stad werden in 1890 en 1917 door brand ver woest, in 1912 maakte een grote aardbe ving een puinhoop van de stad. Een stad zonder gelukkig gesternte, blijkbaar. Sinds tweeëneenhalve maand werd Salo niki opgeschrikt door 200 voelbare schok ken, waarvan die op 24 mei dè sterkste was. Eergisteravond, om 23.45 uur, volgde de hevigste schok: 6,5 op de schaal van Richter (Skopje was 6,0). Eerste cijfers: twee flatgebouwen ingestort, minstens 14 doden, 100 gewonden. Veel inwoners wa ren, na een vrij ernstige beving vijf dagen geleden, voor alle zekerheid met vervroeg de vakantie gegaan. Misschien dat dat gescheeld heeft. Op die 24e mei was mijn zwager Sakis in Saloniki toen dat getroffen werd door een aardbeving van de sterkte 5,35 op de schaal van Richter. Hij logeerde in een hotel op de vijfde verdieping, toen hij om kwart voor twee 's nachts werd wakker geschud. Hoe is dat, wat hoor je, wat voel je? Ik laat hem nu even zelf aan het woord: „Het is eigenlijk niet precies te beschrij ven. Het begon met een geluid alsof hon derden spijkers en pannen in een molen door elkaar werden geschud. Daarna be gon het beven. Ik lag in bed en zag de muren, die normaal vierhoekig zijn, in een soort driehoeken veranderen. Hoe zal ik het zeggen, je ziet de lijnen van de muren die recht zijn opeens bewegen. Mijn bed schoof ondertussen de kamer door. Je kan het enigszins vergelijken met het gedreun als je thuis in bed ligt en er dendert een zware vrachtwagen voorbij, maar dan honderdvoudig versterkt. Je weet abso luut niet wat je overkomt. Bovendien blij ken 30 seconden ontzettend lang te duren. Ik ben uit mijn bed gesprongen en onder de deur gaan staan. Ik wist dat je in zo’n geval onder een richel of in de deurope ning moet gaan staan, want als de buiten muren instorten, heb je kans dat de bin nenmuren overeind blijven, en een deur is meestal voorzien van dwarsbalken erbo ven, die nog wat tegen kunnen houden. Mijn enige gedachte was aan Ans en de kinderen, en ook: verdomme, ik had toch die levensverzekering moeten afsluiten!” „Toen het voorbij was, keek ik naar buiten. Overal gingen lichten aan, en men sen stapten in hun auto’s om de stad uit te rijden of in een park te gaan zitteh. Er gingen ook hotelgasten weg, maar ik ben maar op de kamer gebleven. Slapen kon ik echter niet, daarom ben ik om 4 uur naar beneden gegaan om koffie te drinken, om 5 uur ben ik gaan slapen, om 5.20 uur is er weer een aardbeving geweest, maar nu een lichte die ik niet gemerkt heb, maar om 7.45 uur was er weer eentje die ik wel gemerkt heb, al was hij een stuk lichter dan die van 1.45 uur. Sinds die'dag zijn er voortdurend liëhte aardbevingen geweest, ook nog gisteren (dinsdag) overdag, eentje van 5,30 op de schaal van Richter. Iedere keer als ik over een flinke aardbe ving lees, denk ik aan de professor in Skopje. Zijn naam ben ik vergeten, maar zolang ik leef zal hij in ieder geval onster felijk zijn, want per jaar komen er 100.000 voelbare aardbevingen voor, waarvan er 1000 schade veroorzaken. In 1955 of daar omtrent logeerde ik met een vriendin bij zijn dochter (die als actrice aan het stede lijk toneelgezelschap verbonden was) en zijn schoonzoon (die apotheker was), en in die week ontmoetten we hem een paar keer: een alleraardigste zestiger, hoogle raar in de Russische taal- en letterkunde, zelf van oorsprong een Rus. Ik leerde van hem dat het ónmogelijk is om vanuit een grotere taal (het Russisch) een verwante kleinere taal (Servo-Kroatisch) accentloos te leren spreken, mijns inziens een dubieu ze theorie, waaraan ik toch steeds moet denken als ik Prins Bernhard Nederlands hoor spreken. In 1963 werd Skopje door een aardbe ving verwoest. De klok van het station, die op het moment van de aardbeving stil bleef staan, geeft als gedenkteken nog steeds het uur en de minuut van die cata strofe aan. Elfhonderd mensen werden op die 26e juli 1963 gedood, onder wie ook de professor. Hij werd onder het puin bedol ven, zijn dochter en schoonzoon hebben hem nog urenlang om hulp horen roepen, maar ze konden hem niet tijdig bereiken. Daarom denk ik nog altijd even aan de professor, als ik lees dat een aardbeving slachtoffers heeft geëist. un- loet vol- jor- :aat >en. /or- LOES AK A (AFP). Honderden Zambianen die in de Zaïrese mijnprovincie Sjaba waren gevestigd, hebben van de Zaïrese regering opdracht gekregen het land te verlaten. De eerste groep van 25 personen is gisteren in Zambia aangekomen, zo heeft een woordvoerder van het Zambiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De Amerikaanse verklaring volgt drie dagen nadat de Israëlische regering het antwoord had geformuleerd. de mensenrechten in de voormalige Fran se kolonie. Het is volgens Amnesty niet verwonderlijk dat sinds Guinee in 1958 onafhankelijk werd, ruim een miljoen mensen is gevlucht. nisme dat gehanteerd zou kunnen worden om deze oplossing te bereiken. De Israëlische regering kwam het afge lopen weekeinde na een heftig debat tot een antwoord waarin een toezegging over de uiteindelijke status op de lange baan wordt geschoven. Dit antwoord zorgde voor een ernstige scheuring in het kabinet. gisteren afgezet tegen de „vergiftigde” campagne in het buitenland tegen zijn beleid: hij verdedigde het beleid dat de afgelopen 13 jaar is gevoerd. Moboetoe deed deze uitlatingen in een toespraak tot de Zaïrese nationale vergadering. Op waarnemers kwam de toespraak over als een poging zowel zijn eigen onderdanen als de bevriende naties in het Wes ten ervan te overtuigen dat hij de machthebber blijft in Zaïre en dat hij daarbij genoeg autoriteit heeft om de noodzakelijke economische hervormingen door te voeren. Zaïre zal bij deze hervormingen door buitenlandse Met name minister Ezer Weizman van De fensie had zich wél willen toeleggen op een toezegging over de uiteindelijke Status. Hodding Carter zei verder dat op korte termijn een Amerikaanse functionaris naar het Midden-Oosten zal reizen om met Cairo en Tel Aviv over de zaak te spreken. Minister Weizman heeft gisteren overi gens ontkend dat hij zou hebben verklaard dat premier Begin en minister Dajan de bevolking voorliegen en naar een oorlog voeren”, zoals het Israëlische dagblad „Davar” had gemeld. Hij noemde deze berichten „van a tot z verzinsels”. Het sterftecijfer onder de politieke ge vangenen is zeer hoog. In een afdeling van 2.000 en 5.000 politieke gevangenen. Zij worden vastgehouden onder zeer zware omstandigheden. Meestal zijn er per cel veel meer gevangenen dan eigenlijk moge lijk is. De gedetineerden worden zelden of nooit gelucht, wat in het warme Guinee hard nodig is. De daken van de cellen zijn van golfijzer, waardoor de temperatuur binnen tot zeer hoog oploopt. De gevange nen moeten het stellen met rantsoenen die net te groot zijn om onmiddellijk dood te gaan. Dat velen echter doodziek zijn, is niet verwonderlijk. Communicatie met de buitenwereld is volstrekt onmogelijk. „De overeenkomst werd vrijelijk bereikt tussen Zaïre en zijn partners”. Dat deze benoemingen de Zaïrese onafhankelijk heid niet zullen schaden, staat voor de president vast. Zo de polieke gevangenen al zijn be recht, werden hun „bekentenissen” vaak verkregen door martelen. Daarvoor zijn in de gevangenenkampen speciale afdelin gen, de zogenaamde „technische cabines”. Tot de gebruikte methoden behoren onder meer elektrische schokken, uithongering, sexuele mishandeling en bijna verdrinken. De martelingen en willekeurige arresta ties dienen volgens Amnesty om de bevol king te intimideren en om zondebokken te een kamp bij Conakry, stierven in 1974 binnen enkele maanden 250 mensen. Van een aantal gevangenen is niet bekend of zij nog in leven zijn of niet. De Amerikaanse rege ring stelt daarentegen voor dat beide partijen zich in spannen om vooruitgang te boeken bij de onderhande- lingen die de komende maanden op de agenda staan. Naast onderhande- „In het Pravda-artikel staan uitspraken waarmee wij het duidelijk oneens zijn”, aldus de door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken uitgegeven Ameri kaanse verklaring. „Maar wij denken niet dat het enig doel zou dienen een nieuwe ronde van rethorische uit wisselingen in te luiden”. Regelmatig zijn sinds de onafhankelijk heid „samenzweringen” ontdekt die de ar restatie van vele echte of vermeende te genstanders van het regime tot gevolg had den. Vaak werden zij zonder vorm van proces gevangen gezet. Anderen werden buiten hun aanwezigheid berecht, waarbij op de band opgenomen „bekentenissen” als bewijsmateriaal werden gebruikt. WASHINGTON (AP). De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-Unie giste ren voorgesteld een einde te maken aan de bittere wederzijdse woordenwis selingen. bij van len. leid ?ur- eds 2ks, kin- Het gen Zaïre heeft Zambia er begin dit jaar van beschul digd „de voormalige Katangese gendarmes” toe te staan zijn grondgebied te gebruiken om „Zaïre te kunnen binnenvallen”. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de VS het plan hebben zowel de Israëli sche als de Egyptische regering te raadple gen over de stappen om te komen tot een hervatting van de vredesonderhandelin gen. Hodding Carter gaf ook de vragen vrij die Washington aan Israel had gesteld. De Amerikaanse regering had namelijk wil len weten of Israel kon zeggen dat het vraagstuk van de uiteindelijke status van deze gebieden over vijf jaar is opgelost en wat het land kon zeggen over het mecha- kse oor i de Hij rijn de Irei het ind eld 163 L. leu- van i de ieu- bij dr. kan >le- ge- iet ta- sa- vinden voor de slechte staat waarin de economie van het land verkeert. De laatste tijd is de situatie op het punt van de mensenrechten iets verbeterd, aldus Am nesty. Onder meer zou een aantal langge strafte politieke gevangenen zijn vrijgela ten. Niettemin zit het merendeel van de om politieke redenen gestraften nog steeds gevangen en wijst niets erop dat de rege ring bereid is die hervormingen door te voeren die daarin verandering zouden kunnen brengen. Enigszins wrang wordt opgemerkt dat Guinee twee internationale verdragen heeft ondertekend en geratificeerd, die als 'belangrijkste instrumenten zijn bedoeld voor de naleving van de mensenrechten. Guinee is hd van de Verenigde Naties /er idt ses mi- >ys op lid- or- Ise ch en an an cs- ïe- “n >P k- :ie le d en et er Jd et ht en ig “n e- en et De president zei dat Zaïre de komende conferentie van niet-gebonden landen niet zal bijwonen, in ver band met de Cubaanse rol in Sjaba. Hij drong er op aan Cuba uit de beweging te stoten. Gelijk met het sturen van de boodschap begon de organisatie, die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen, een inter nationale actie om druk uit te oefenen op Toure. Als basis daarvoor wordt een rap port gebruikt, getiteld „Landenschrift Guinee”. In dit rapport wordt melding gemaakt van de vaak gnowe schending van Moboetoe haalde scherp uit naar Cuba en de Sovjet- Unie. Hij verweet deze landen steun te hebben ver leend aan de recente opstand in de provincie Sjaba. Angola kreeg in dit verband de omschrijving „onze eeuwige agressor” toebedeeld. Ook was Zambia niet geheel schoon te praten, aldus Moboetoe, die Loesaka verweet niet te hebben gehandeld in overeenstem ming met een aantal toezeggingen. trijfel Q deskundigen worden bijgestaan, zo zei de president. Een functionaris van het Internationale Monetaire Fonds zal waarnemend gouverneur van de Zaïrese bank worden, een Fransman wordt inspecteur- generaal van het ministerie van Financiën, Belgische deskundigen zullen de douane reorganiseren en bij diverse andere openbare en nationale ondernemingen zullen buitenlandse deskundigen worden geplaatst. De Amerikaanse president waarschuw de in een toespraak tot de achtste algeme ne vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Washington, dat landen die de rechten van de mens schen- vorming die in zijn leven ingrijpt”, den, zullen ervaren dat zij niet kunnen ontkomen aan de gevolgen van flagrante (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEL AVIV (Reuter, AFP, UPI). De Verenigde Staten heb ben gisteren laten weten dat het ant woord, dat Israël heeft gegeven op de Amerikaanse vraag over de toekomst van de bezette Arabische gebieden, niet volle dig is. Het gaat hier om de westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook. TURIJN (UPI). Leden van de Rode Brigades hebben gisteren een politieman, die een onderzoek instelde naar terroristi sche activiteit, doodgeschoten. De 36- jarige Antonio Esposito werd door twee jonge mannen neergeschoten toen hij in een volle bus van zijn huis in Genua naar het 110 kilometer verderop gelegen Nerni reed. Kort na de aanval kreeg een Genuees dagblad een anoniem telefoontje waarin werd gezegd: „Met de Rode Brigades. Van ochtend om half acht hebben we Antonio Esposito terechtgesteld”. Het voorstel is een reac tie op het felle artikel tegen president Carter, dat het Russische partij-orgaan „Pravda” vorige week pu bliceerde. Daarin werd zijn regering ervan beschul digd de wederzijdse be trekkingen „moedwillig te verslechteren” en het over leg inzake de strategische bewapening te vertragen. De president zei dat er in het afgelopen jaar enige mate van succes was geboekt. BRUSSEL/BONN. De bewaking van de militaire opslagplaatsen van de NAVO is verscherpt sinds het begin van deze week. Dit is gisteren in Brussel vernomen in kringen van het secretariaat-generaal van de organisatie. De aanleiding tot de bewaking zou zijn „geruchten” over mogelijke terroristische acties. Dinsdag werd in Zwitserland bekend dat ook daar en in Oostenrijk de bewaking is verscherpt. Dit gebeurde nadat de Westduitse politie een aantal Europese landen had gewaarschuwd voor mogelijke acties. Een Nederlandse woordvoerder zei dinsdag dat ook hier de Westduitse boodschap was ontvangen. Het bleef onduidelijk of Nederland maatregelen heeft genomen. Het Westduitse boulevardblad „Bild” meldde gisteren dat „terroristen” van de Baader-Meinhofgroep aanvallen en ontvoeringen voorbereiden. De aanvallen zouden zijn gericht op militaire kampen en wapenopslagplaatsen in West-Duitsland. Bij de ontvoeringen zouden zij het hebben gemunt op hooggeplaatste militairen en politici. Om dit te voorkomen heeft de politie een aantal van deze kopstukken onder bewaking gesteld, aldus „Bild”. In het proces tegen de voormalig advocaat van leden van de Baader-Meinhofgroep, Kurt Groenewold, heeft de officier van justitie gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist. Hij eiste deze straf op grond van het blijven ondersteunen van een „criminele vereniging in een bijzonder ernstig geval”. Bovendien eiste hij dat Groenewold een beroepsverbod opgelegd krijgt voor de duur van vijf jaar. minachting van internationale maatsta ven. Sprekende over Latijnsamerikaanse dictaturen zonder er een bij naam te noe men, zei Carter: „Wij beseffen dat de over- gang van autoritair naar democratisch be wind moeilijk en veeleisend kan zijn. Tij dens zulk een overgang en in verkiezings tijd zal mijn regering niet tussenbeide ko men noch zich uitspreken voor de een of andere partij. Maar wij zullen doorgaan met het steu nen en aanmoedigen van politieke syste men die het volk toestaan vrijelijk en de mocratisch deel te hebben aan de besluit- zoals de vrijlating van politieke gevange nen in vele landen, opheffingen van de staat van beleg en vieren van de teugels waarmee de pers gebreideld werd. „Wij hopen op meer succes in het ko mende jaar. Voor velen in Latijns Ameri ka is de strijd pas begonnen. Maar de richting van de geschiedenis naar expan sie van de mensenrechten is duidelijk”, aldus de Amerikaanse president. Hij zei dat hij ervan overtuigd was dat alle volken van Latijns Amerika een we reld willen die vrij is van foltering, partij dige aanhouding en langdurige opsluiting zonder vorm van proces. „Mijn regering zal zich niet laten afhouden van het open lijk en enthousiast bevorderen van de mensenrechten, de economische en sociale rechten inbegrepen, op alle manieren waarop dat mogelijk is”, zei Carter. Het verdrag met Panama over over dracht van het beheer over het Panamaka- naal in 2000, zei de president, geeft het soort deelgenootschap aan dat hij op alle Latijnsamerikaanse problemen toegepast zou willen zien. Hij somde op: de wens van Bolivia dat het toegang tot zee krijgt, het grensconflict tussen Honduras en Salva dor en de toekomst van Belize of Brits Honduras. Carter drong er bij Latijns Amerika op aan het verdrag van Tlatelolco, dat het continent tot een kernvrije zone maakt, leven in te blazen. Secretaris-generaal Alejandro Orfila van de Oas, deed een beroep op de assem blee te ijveren voor versterkte samenwer king tussen de landen op het westelijk halfrond. Alleen zo, zei hij, kunnen de toekomstige problemen Van het Ameri kaanse continent uit de weg geruimd wor den. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrils Vance, spreekt de OAS-Assemblee vandaag toe. DEN HAAG (ANP). Amnesty Inter national heeft gisteren in een boodschap aan president Sekou Toure van het Afri kaanse Guinee, haar bezorgdheid uitge sproken over de schendingen van de men senrechten in zijn land. Zij dringt er bij de president op aan de situatie op korte termijn te verbeteren. Tijdens een kort gevecht tussen links radikale Palestijnen en aanhangers van de meer gematigde lijn van Arafat zijn giste ren in het vluchtelingenkamp Ein Hilweh in Libanon zeker drie guerrillastrijders omgekomen. Leden van de rechtse christelijke Liba nese militie hebben gisteren in het zuiden van Libanon Noorse militairen van de VN-vredesmacht beschoten. Niemand werd gewond. Een meter en zevenenvijftig centimeter is niet zo lang, zeker niet als er lange presidentiële erewachten moeten worden gepasseerd, zoals op de foto, waar de Italiaanse president Fanfani het bureau voor financiële bewaking binnengaat. Het bureau vierde zijn 204de verjaardag. van de mens in Latijns Amerika lingen over de strategische bewapening en een verbod op het nemen van kern proeven staan besprekin gen over een wederzijdse troepenvermindering in centraal Europa op het programma. Vooruitgang in deze on- derhandelingen en andere aangelegenheden van we derzijds belang zou wezen lijk bijdragen aan de voor uitzichten op stabiele be trekkingen op lange ter mijn”, aldus de verklaring, die volgens woordvoerder Hodding Carter „de officië le zienswijze van de Ameri kaanse regering” inhoudt”. „VS op de bres voor rechten

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3